Uganda-Rwanda-Burundi loodusreis. Terve päev šimpansidega ja matk mägigorillade juurde.23. november – 8. detsember 2017kolm vaba kohta/grupi suurus 11 reisijat/garanteeritud väljumine
Reisijuht:  Riho-Bruno Bramanis,

Selle loodusreisi tipphetkeks on haruldane võimalus veeta terve päev (päikesetõusust kuni -loojanguni) jälgides šimpansipere tegemisi vabas looduses. 15-päevasel matkal Aafrika südamesse kohtume aga ka sealse mitmepalgelise kultuuriga, vaatleme Rwandas mägigorillasid, sõidame maalilistel jõgedel, tutvume kohalike talumeeste ja kohvifarmiga ning saame jälgida, kuidas elavad hüäänid, lõvid, kaelkirjakud, Niiluse krokodillid, kuldpärdikud ja paljud teised kohalikud looma- ja linnuliigid.

 

1. päev 

Tallinn- Istanbul-Uganda (23. nov)

Kogunemine Tallinna Lennujaamas kell 11.00 

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 13.00-17.15
Lend TK612 Istanbul-Entebbe 19.55-04.05 

Saabume Ugandasse. Uganda ja Rwanda viisa vormistamine (100 USD, iga reisija maksab viisa eest sularahas). 

Uganda on ehe Aafrika pärl, kus terendab uus, särav ja sõbralik koidik. Sünge ajaloo varjudest tärganud Ugandas on ühendatud  kogu selle mandri parimad palad.  Selles suhteliselt väikses Ida-Aafrika riigis on palju asju, mis on  väga võimsad: Aafrika pikim Ruwenzori mäestikuahel, maailma pikima jõe Niiluse algallikas ning mandri suurim järv Victoria, sood ja võimsad uinunud vulkaanid. Omaaegset kurikuulsat diktatuurimaad, mille president Idi Amnin oli inimsööjana tuntud, tuuakse nüüd eeskujuks mitmetele naaberriikidele reformide ja demokraatia ülesehitamise pärast. Ilmselgelt usaldus Uganda valitsuse vastu on doonorriikidel suur, sest keskvõim saab suure osa oma eelarverahast Euroopa Liidult mitmesuguste abiprogrammide kaudu ja tarbeks. Riik on president Museveni ligi 30-aastase võimul oleku ajal muutunud kodusõdadest räsitud tühjast kestast  tulevikku vaatavaks moodsaks riigiks.

Uganda pealinn Kampala on dünaamiline, kütkestav, mitme näo ja pika ajalooga elujaatav linn. Kampala nimi tähendab  impala mäenõlva ja Kamapla asubki mitmel erineval mäenõlval. 

Majutus Kampalas Cassia Lodge 4*.

2. päev 

Uganda. (24. nov)

Kohtume hotelli juures safari-giidiga ning alustame sõitu Murchisoni joa rahvuspargi poole. Maalilisel teekonnal loode suunas sõidame ka läbi kunagise kuulsa sõjatsooni - Luwero kolmnurga. Teel külastame ninasarvikute kaitseala, kus meile saab osaks maagiline  kogemus kohtuda nende  majesteetlike loomadega. Elame kaasa pargivahtide erakordstele pingutustele maailma ühe kõige haruldasema loomaliigi ellujäämiseks. Valgete ninasarvikute jälgedel matkates õpime lugema ninasarvikute kehakeelt  neist vaid 20 meetri kaugusel seistes. Seejärel sõidame edasi Masindi linna. Teeme tutvust väikese perekondliku kohvifarmiga, kus töö ja laul ning tants käivad läbi põlvkondade käsikäes.  

Siis sõidame Murchisoni joa juurde. Murchinsoni juga ja ka ümbritsev rahvuspark on nime saanud Kuningliku Geograafia Ühingu kunagise presidendi järgi. Joa juurest avaneb erakordne vaade võimsale Niilusele; see tuleb 1 kilomeetri kõrguselt, pigistab end läbi 7-meetrise kanjoni ning langeb siis suure mürinaga 45 meetrit, mis tekitab kauni vikerkaare ja peene uduvihma. Victoria Niiluse jõgi voolab läbi terve pargi Alberti järve.  Kuigi piirkonnas tegutsenud salakütid on hävitanud siinse ninasarvikute populatsiooni ja kahjustanud ka teisi liike, on tänu pühendunud pargivahtidele ja looduskaitsjatele siin jälle ringi rändamas elevandid, Rothchildi kaelkirjakud, kobid (Uganda antiloobid), vesivohlud, pühvlid, jõehobud, krokodillid, lõvid, leopardid, hüäänid ja 460 linnuliiki. 

Ööbimine rahvuspargis asuvas elegantses Paraa Safari hotellis 5*. 

Hinnas hommiku-, lõuna-ja õhtusöök.

3. päev 

Uganda. Päeva Murchisoni joa rahvuspargis. Safari ja paadisõit Victoria Niilusel.  (25.nov)

Alustame päeva loomade jälgimisega tüüne Victoria Niiluse põhjakaldal. Siin elavad mitmesugused loomad, nende seas elevandid, oriibid, Rothschildi kaelkirjakud, lõvid, Aafrika pühvlid, kongonid, hüäänid, leopardid, antiloopidest vesivohlud ja teised liigid (Redunca redunca, Tragelaphus sylvaticus). Naaseme hotelli, kus meil on lõunasöök. Pärast lõunasööki suundume paadisõidule, liigume ülesvoolu mööda tüünet Victoria Niilust joa juurde. Sõidu ajal saame vaadelda imetlusväärseid jõehobusid, Niiluse krokodille ja mitmesuguseid linde. Võime näha koljathaigureid, vaaraohanesid, pelikane, mesilasenäppe, jäälinde, sarvlinde, kormorane ja haruldasi kingnokkasid. 

Ööbimine rahvuspargis asuvas elegantses Paraa Safari hotellis 5*. 

Hinnas hommiku-, lõuna-ja õhtusöök. 

4. päev 

Uganda. Murchisoni RP - Kibale metsa rahvuspark. Aafrika suur riftiorg ja Ruwenzori mäed. (26.nov) 

Pärast hommikusööki sõidame lõuna suunas läbi Hoima kaunisse Fort Portali linna, kust avaneb vaade Ruwenzori mäestikule. Sõidame läbi roheliste väljade, kus on huvitav Albertine'i rifti maastik ning minevikuhõngulised traditsioonilised talud ja farmid. Ligikaudu nelja ja poole tuhande kilomeetri pikkune Ida-Aafrika suur riftiorg ulatub Punasest merest Zambezi jõe suudmeni. Mitmekesine maastik, mis hõlmab purskavaid vulkaane, metsaseid mägesid, voogavaid rohumaid, kauneid orgusid, suuri järvesid ja võimsaid jõgesid, on koduks krokodillidele, jõehobudele, lõvidele, elevantidele flamingoparvedele ning paljudele põlisrahvaste hõimudele.
Õhtuks jõuame Fort Portali. 

Ööbimine Kibale rahvuspargis asuvas Primates Lodge eco-hotellis 4*.

Hinnas hommiku-, lõuna-ja õhtusöök.

5. päev 

Uganda. Kibale rahvuspark. UUS ja AINULAADNE KOGEMUS VAID MEIE GRUPILE - terve päev metsas koos šimpansi perega.  (27.nov)

Täna teeme midagi uskumatut - veedame terve päeva koos šimpansiperega. Alustame koos päikesetõusuga (06.00) ning läheme metsa šimpansipere otsima. Arvatakse, et Uganda erinevates piirkondades elab umbes 4950 šimpansi ning üksnes Kibales ligi 1500 isendit. Šimpansid on võrreldes Uganda kuulsate mägigorilladega pisut raskemini ligipääsetavamad tänu nende energilisele eluviisile. Šimpansiperega kohtumine on kindlasti täiesti harukordne ning meie grupi puhul on ühe pere kohta vaid kuus vaatlejat (ja kohalik metsagiid), kui tavaliselt kestab vaatlus ühe tunni, siis meil avaneb harukordne võimalus olla metsas terve päev. Jälgime ühe šimpansipere tegemisi: söömine, puhkamine, mängimine, üksteise eest hoolitsemine, üksteisega suhtlemine. Šimpansid on inimese lähimad sugulased jagades meiega rohkem kui 98% meie geneetilisest koodist. Arvatakse, et inimesel ja šimpansil olid 4-8 miljonit aastat tagasi lausa ühised esivanemad. Šimpansid elavad kogukondlikku elu, kuhu kuulub mitu tosinat isendit. Enamasti liiguvad nad neljal jalal kuid suudavad kõndida ka kahel jalal püsti seistes. Nad liiguvad väga kiiresti kiikudes oksalt oksale ise samal ajal otsides sobilikku söödavat puude otsas. Õhtuti ehitavad nad puude otsa lehtedest pesad, kus öösel turvaliselt magada. Üldiselt taimetoidulised šimpansid toituvad peamiselt puuviljadest ja taimedest ent vahel söövad ka putukaid, mune ja liha. Nende toidulaud on väga rikkalik sisaldades sadu erinevaid söödavaid asju. Šimpansid on üks väheseid loomaliike, kes oskab kasutada tööriistu. Need primaadid oskavad anda puukeppidele soovitud kuju selleks, et kätte saada putukaid uuristades auke mahalangenud puutüvedesse. Nad kasutavad kive selleks, et lahti kopsida pähkelid ning puulehti selleks, et koguda joogivett. Šimpansi emale sünnib tavaliselt vaid üks järglane aastas, kes klammerdub oma ema külge kaks aastat. Selliseid hoolikaid emasid on väga armas jälgida.

Lõunapiknik on samuti metsas (selleks eraldume korraks šimpansiperest). Seejärel jälgime neid imepäraseid olevusi kuniks päikeseloojanguni. Kes ei soovi metsas veeta tervet päeva, saab vaatlust teha ka lühemalt. Kibale niiske troopiline mets on lisaks šimpansitele koduks veel 13 primaadile. Siin elavad haruldased L'Hoesti ahvid, punased koloobus-ahvid, sinised ahvid (Cercopithecus mitis), punase sabaga ahvid (Cercopithecus ascanius), mantelmangabeid jt. Seega, lisaks shimpansidele võime metsas kohata ka teisi loomi. 

Ööbimine Kibale rahvuspargis asuvas Primates Lodge eco-hotelli 4*. 

Hinnas hommiku-, lõuna-ja õhtusöök.

6. päev 

Uganda. Kuninganna Elizabethi rahvuspark.  (28.nov)

Hommikul kohe pärast hommikusööki alustame neljatunnist sőitu Queen Elizabethi rahvuspargi poole. Sööme lőunat ning suundume kahetunnisele jõesafarile (väikelaevaga, mis kohandatud jõesafari jaoks) 40km pikkusele Kazinga kanalile, mis ühendab Edwardi (Ruisamba) ja George järve. Vaatleme jõeäärde tulnud loomi, siin elavad: elevandid, kahvripühvild, vesipukid, jőehobud, krokodillid. Aeg-ajalt võib kohata ka leopardi. Kuninganna Elizabethi rahvuspark on kõige liigirohkem Ugandas. Siit leiab 95 imetaja liiki ja üle 610 linnuliigi (mis on üle Aafrika üks liigirikkamaid). 

Ööbimine Mweya Safari hotellis 5*.

Hinnas hommiku-, lõuna-ja õhtusöök.

7. päev 

Uganda. Kuninganna Elizabethi rahvuspark. (29.nov)

Ärkame varahommikul ning liigume mööda Kasenyi rada pikksaba-vohlude (Uganda kobide) paaritumisaladele. Siin võime kohata pühvleid, lõvisid, elevante ja teisi metsloomi nende loomulikus keskkonnas. Pärast seda suundume tagasi ja sööme lõunat. Külastame Katwe soolajärve ning saame kogeda kuidas sellest kaunist järvest soola toodetakse.

Ööbimine Mweya Safari hotellis 5*. 

Hinnas hommiku-, lõuna-ja õhtusöök. 

9. päev 

Ugandast Rwandasse. Sõit Vulkaanide rahvusparki Rwandas. (30.nov)

Maaliline Rwanda on hingematvalt kauni loodusega. Siin oleks justkui maailmalooja pannud mängu oma parimad oskused ning  on nõtke pintslitõmbega maalinud suursugused mäestikumassiivid ning lopsakad orud kasutades vaid kauneimaid värvitoone. Teenitult kutsutakse Rwandat "tuhande künka maaks".  Kuna Rwanda mäenõlvad on kaetud lopsaka taimestikuga on nad peaaegu viimase piirini võetud kasutusele põllumajanduses. Riigi suurimaks sissetuleku allikaks ongi põllumajandus aga ka välisabi ning taaskord tõusva tähena turism. Kahjuks, justkui needusena,  käis sellise  looduse iluga kaasas vägivald. 20. sajandi ühe võikaima genotsiidi  mälestus elab kohalike südametes ja mälus veel piki aastaid. viimastel aastatel on siin aga toimunud imeline muutus. Rwanda tundub jälle sõbraliku ja naeratava riigina, kus normiks on hõimude vaheline ühtsus, poliitiline stabiilsus ja paljutõotav tulevik. Rwanda on Aafrika kõige suurema inimtihedusega riik. Olles territooriumilt umbes pool Eesti pindalast, elab siin üle kaheksa miljoni elaniku. Seega elab ühel ruutkilomeetril rohkem kui kolmsada inimest. Iga Rwanda naine sünnitab  keskmiselt kaheksa last.  

Virunga mäed  Hommikul pärast hommikusööki alustame sõitu Vulkaanide rahvuspargi poole, sõidame umbes 7 tundi ja kohale jõuame pärastlõunaks. Rwanda piiri ületamine. Viisade eest tuleb tasuda sularahas. Virunga mäed, millest Rwanda poolele jääb Vulkaanide rahvuspark (ja Kongo DV poole Virunga rahvuspark) on ainuke koht maailmas, kus võib kohata mägigorillasid vabas looduses. Mägigorillade elupaik pälvis ülemaailmse tähelepanu suuresti tänu Dian Fossey 20 aastasele uurimistöödele ja filmile "Gorillad udus". Vulkaanide rahvusvark on vaieldamatult üks põnevaim rahvuspark kogu Aafrikas. Siin asetseb viis vulkaani, millest kõrgeim Karisimbi on 4507 m kõrgune. 

Majutus Mountain Gorilla hotellis 4*.

Hinnas hommiku-ja õhtusöök. 

10. päev 

Rwanda. Vulkaanide rahvuspark - mägigorillasid otsimas. (1.dets)  

Täna  varahommikul koos esimeste päikesekiirtega läheme südamete põksudes  Vulkaanide rahvuspargis elavaid mägigorillasid otsima. Eelnevalt räägitakse meile veidi gorillade ja rahvuspargi kohta, seejärel suundumegi haruldaste mägigorillade radadele. Pargivahid tunnevad pargi mitmekesist floorat ja faunat suurepäraselt ning räägivad meile ümbritsevast loodusest gorillade otsimise käigus. Matka pikkus gorillapere juurde sõltub sellest, kui kiiresti me pere metsast üles leiame. Usaldades julgustavate ja kannatlike pargivahtide ning kohalike kangelaste porterite kogemusi ning intuitsiooni võib otsimine võtta kas tunni, kaks, või kolm. Gorillasid on maailmas kokku kolme liiki ja mägigorillad on neist kõige haruldasemad. Kokku on neid alles vaid ca 700 isendit ning  üheski maailma loomaaias mägigorillasid näha ei saa. Gorillade DNA kattub 98% osas inimese omaga ja seetõttu on tegemist meile kõige lähedasema sugulasega loomariigist. Mägigorilladel on võrreldes teiste gorillaliikidega pikem karvastik, lühemad jäsemed ning pisut suurem kasv. Neil on oma imekspandav kogukondlik ühiskonna korraldus, mille pealikuks on gorillaklanni juht vana hõbeselg. Vaatamata isase lärmakatele vastu rinda peksmistele ja jõudemonstratsioonidele on gorillad üldiselt rahumeelsed juurikate, puukoore, võrsete ja lehtede sööjad. Gorillaemad sünnitavad korraga vaid ühe beebi, kes saab hoolitseva ema karvastiku sisse klammerdudes nautida ema lähedust 2-3 aastat. 6-aastased gorillajõmpsikad veedavad suure osa oma päevast mängides, puude otsa ronides, üksteist taga ajades ning okstel kiikudes. Sellest hetkest, kui gorillapere on üles leitud, on meil võimalus  vaikselt jälgida nende tegevust tund aega. Kohati võime olla kuni käegakatsutavas kauguses, kuid ise ei tohi minna lähemale kui viis meetrit. Tee mis  teed, ära ainult gorillale silma vaata ja jooksu pista! Jooksmine julgustab gorillasidki meiega kulli mängima. Pilguvahetus on ju teadete vahetus ning gorilla jaoks võib tema üksisilmi jõllitamine tunduda selge ebaviisakusena. 

Majutus Mountain Gorilla hotellis 4*.

Hinnas hommiku-ja õhtusöök.

11. päev 

Rwanda. Vulkaanide rahvuspark - kuldpärdikuid (cercopithecus kandti) otsimas  (2.dets)

Lisaks tuntud gorilladele, otsime täna kuldpärdikuid (cercopithecus kandti), keda võib näha vulkaanide jalamitel. Kuldpärdikuid peetakse ka Vulkaanide rahvuspargi peidetud aardeks. Nad elavad umbes kolmekümnekesi koos ja eriti armsad on noored ahvid, kes puult puule kiiguvad. Sellel jalutuskäigul saame palju uusi teadmisi ning meile avanevad lummavad vaatepildid vulkaanide tippudele. 

Ööbimine Paradise Malahide hotellis 4*.

Hinnas hommiku-ja õhtusöök. 

12. päev 

Paadisõit järvel ja kogukonna külastus (3.dets)

Pärast hommikusööki teeme 2-4 tunnise järve kruiisi. Kruiisil avanevad imelised vaated Kibuye ja Gisenyi linnadele. Lõunaks jõuame tagasi linna ning seejärel teeme lühikese käigu kaluriküladesse. Sõidame tagasi Kigalisse.

Majutus Kigali Serena hotellis 5*

13. päev

Rwanda. Päev Rwanda pealinnas Kigalis. (4.dets)

Siin valitseb Aafrika kohta tõeline rahu. Kigali on kohe kõigile meeldima hakanud. Kigali on Aafrika kohta ebatüüpiliselt rahuliku elutempoga ja uskumatult puhas. Kuu igal kolmandal laupäeval koristavad kõik Kigali elanikud oma kodulinna. Kigali asub merepinnast 1000m kõrgusel ja seetõttu on siin mõnus kliima. Uidates mööda Kigali tänavaid, on raske uskuda, et veel mõnda aega tagasi on siinsed tänavad olnud täis genotsiidi kurbust ja õudu. Pärast hommikusööki külastame muljetavaldavat genotsiidi mälestuspaika ja teisi kohti linnas. Mälestuspaik asub kohas, kus on 250 000 ohvri massihaud. 1994. aastal, pärast Rwanda presidendi lennuki õhku laskmist, hakati vahendeid valimata otsima lahendust nn "tutsi probleemile".  Tagajärjeks  oli 100 päeva jooksul  miljon tapetud inimest, miljonid põgenikud,  tuhanded orvud ja purunenud perekonnad. See õudusfilmi stsenaariumit meenutav lähiajalugu on küll äärmiselt võigas, ent nüüdseks on kahe rahvusrühma hutude ning tutside vahel leitud teatud kokkulepe, mis aitab riigil liikuda ühes suunas. Riigi motoks on "üks riik, üks rahvas". Memoriaal on üks neist paikadest maakeral, mida iga inimene peaks kord elus külastama selleks, et meenutada kui habras ja haavatav on inimelu. Mõistmine ehk aitab tagada selle, et sellised inimsusevastased kuriteod enam kunagi ei korduks.

Külastame Kandt'i Rahvuslikku ajaloomuuseumi, mille väljapanek on keskendunud inimeste ja ümbritseva kooseksistentsile  vanades koloniaalaegsetes majades. Külastame Caplaki käsitöökeskust, kus lettidel on näha omapäraseid ja ainulaadseid kunsti- ja käsitööesemeid.

Huvitav on ka see, et Rwanda on Aafrika ainus riik (tõenäoliselt kogu maailmas?) kus ei ole lubatud kasutada kilekotte! Piiril kontrollitakse üle kõik kohvrid ja isegi nendest tuleb kõik kilekotid välja võtta ja nendega hüvasti jätta. 

Ööbimine Kigalis Serena hotellis 5*. 

Hinnas hommiku- ja õhtusöök.  

14. päev

Burundi.  (5.dets)

Hommikul alustame sõitu Burundisse, kuhu jõuame pärastlõunal (viisa vormistamine piiril, igaühel tuleb maksta 50 USD).

Pärastlõuna vaba  

Ööbimine hotellis Club Du Lac Tangayika 4*.

Hinnas hommiku-ja õhtusöök.

15. päev 

Burundi. (6 dets)

Pärast hommikusööki  külastame kohalikke turgusid, käsitöökeskust ja Bujumbura kesklinna, raekoda ning kohta Rutovu linnas, mis arvatakse olevat Niiluse tegelik alguspaik; seejärel lõõgastume Tanganjika järve liivasel rannal. Juhul kui ilm lubab külastame maadeavastajate mälestusmärki, hiiglaslikku kivi Bujumbura äärelinnas, mis tähistab maadeavastajate John Speke'i ja Hanningtoni kohtumist.

Ööbimine hotellis Club Du Lac Tangayika 4*.

16. päev 

Burundi - Kigali (7.dets)

Täna sõidame tagasi Kigalisse. Teel sööme lõunat. Kigalisse jõudes õhtusöök.

Ööbimine 5 after 5 hotellis.

17. päev

Kigali- Istanbul-Tallinn (8. dets)

Lend TK612 Kigali-Istanbul 02.05-11.30 

Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 14.55-17.25Reisi hind: 7495 € 

Paketis sisaldub:

 • Lennupiletid
 • Majutus headed hotellides (3-5****)
 • Transport võimsate safariautodega vastavalt programmile
 • Toitlustus vastavalt programmile
 • Mägigorillade ja šimpanside matkaload
 • Kõik paadisõidud, matkad, rahvusparkide tasud jne
 • Kogu ekskursiooniprogramm kőikide sissepääsudega
 • Kohalik giid-autojuht
 • Jootraha
 • Eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • Resisikindlustus
 • Majutus üheses hotellitoas
 • Viisad, tasumine kohapeal, kokku 140 USD

Reisiprogramm: 

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Uganda-Rwanda-Burundi loodusreis. Terve päev šimpansidega ja matk mägigorillade juurde.

23. november 2017 – 8. detsember 2017