Indoneesia - Sulawesi saarel toraja rahva juures ja puhkus Balil


13. oktoober – 29. oktoober 2022
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Indoneesia - Sulawesi saarel...

13. okt – 29. okt 2022  / 4793 €

Orhidee õie kujuline,  lõhestatud rannajoonega Sulawesi saar on maailma suuruselt üheteistkümnes  saar. Sulawesi saart tuntakse ka nimega Celebes ja Ujung Pandang. Saare elanikud kasutavad siiani erinevaid nimetusi. 178200 ruutkilomeetri suurune saar on enamasti kaetud võimsate mägede, ürgmetsade ja istandikega. Metsades elutseb väga haruldane ja rikkalik loomastik, sest Sulawesi on moodustunud mitmest saarest, mis miljonite aastate jooksul Aasiast ja Austraaliast kokku triivisid. Sulawesil elab palju selliseid loomi, keda ei kohta kusagil mujal maailmas. Näiteks 88 imetaja-liiki elutseb vaid siin saarel, kelle hulgas ka haruldane öise eluviisiga tontkandlane ja toretseva sulestikuga rihukana.

Sulawesi saare sisemaa on olnud pelgupaik paljudele Indoneesia varajastele asutajatele. Ülejäänud maailmast ära lõigatuna on saare erinevates soppides arenenud välja väga eripalgelised kultuurid. Mitmedki rahvad on oma rikast kultuuri suutnud säilitada ka 20. sajandini. Makassaaride, bugide, torajade, minahasanide jne rahvaste ainulaadsed tavad ja kombed on saare lahutamatud osad. Meie kohtume toraja mägirahvaga, kelle üksikasjalikult viimistletud matusetseremooniad ja majaehituskunst on unustamatud. Matkamine soojade, sõbralike ja naeratavate torajade maal on iga reisiselli unistus. 

1.-2. päev

Tallinn - Istanbul - Bali 

Kogunemine lennujaamas kell 16.50

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 18.55-22.10          
Lend TK66 Istanbul-Denpasar 01.55-19.30            

Saabume Bali lennuväljale. Seejärel transfeer hotelli, mis asub Sanuri piirkonnas. Sanur on Bali rohketest puhkusepiirkondadest üks vaikseim ja elegantseim.

Majutus: Maya Sanur hotell 5*, deluxe garden tuba

3. päev

Bali saar / matk riispõldude vahel 

Täna teeme väga Bali-pärase matka. Sõidame Bali saare ühte kõige lopsakama loodusega paika Tegalalangi. Koos kohaliku giidiga matkame läbi riisipõldude. Põldudel teevad põllumehed oma igapäevast tööd vastavalt hooajale - istutavad riisitaimi, koristavad valminud vilja ja muud. Põllumeestel on abiks traditsioonilised põllutööriistad subakid, riisipoleerimismasinad selipid ja põlde niisutavad käsitsi kaevatud irrigatsioonisüsteemid. Saame sõbralike kohalikega vestelda ning nende igapäeva toiminguid jälgida. Seejärel sööme kohalikus restoranis maitsva lõunasöögi. Naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Maya Sanur hotell 5*, deluxe garden tuba

4. päev

Sanur - Makassar 

Varahommikul sõidame lennuväljale ja asutame ennast kohalikule lennule Sulawesi saarele Makassari.

Lend Garuda Indonesia  GA6740 Denpasar – Makassar GA674 08.40-10.10

Maandume Sultan Hasanuddin lennuväljal Makassaris. Sõidame hotelli Makassari kesklinnas. 

Sulawesi saart tuntakse ka nimega Celebes ja Ujung Pandang. Saare elanikud kasutavad siiani erinevaid nimetusi. Sulawesi saare sisemaa on olnud pelgupaik paljudele Indoneesia varajastele asutajatele. Mitmedki rahvad on oma rikast kultuuri suutnud säilitada ka 20. sajandini. Makassaaride, bugide, torajade, minahasanide jne rahvaste ainulaadsed tavad ja kombed on saare lahutamatud osad.  Esimeste eurooplastena jõudsid Sulawesi saarele portugaallased 1525. aastal. Portugaallased tulid Malaka poolsaarelt Sulawesile kulda otsima, mida seal kuulujuttude põhjal leiduma pidi, aga tegelikult ei olnud. Hollandlased saabusid 1605 ja rajasid saare lõunatipus kaubandusesindusi linnas Makassar, mille tollane nimi oli Ujung Pandang. 1905. aastal sai tervest saarest osa Madalmaade kolooniast Madalamaade-India. Sellena püsis see kuni jaapani okupatsioonini Teise Maailmasõja ajal. 1949. aastast kuulus Sulawesi sõltumatu Indoneesia riikide hulka, millest aasta hiljem sai Indoneesia Vabariik.

Lõuna Sulawesi on hiiglaslik. Saare pealinn Makassar saare lõuna tipus on ühteaegu lärmaks ja sõbralik, tolmune ja troopiliselt kuum. Makassar on Indoneesia üks tähtsamaid sadamalinnu.  16. sajandil sai Makassari Gowa kuningriik saare võimsamaks kui alistas oma rivaali  Bone Bugise kuningriigi.  Gowast sai Ida Indoneesia võimsam kaubanduskeskus ja Gowa kuningas võttis 1605. aastal omaks islami usu. Hollandlaste Ida-India kompanii vürtsi kaubanduse jaoks oli tugev Gowa pinnuks silmas. Hollandlaste toel taastati Bone võimsus ja Gowa tähtsus hakkas vähenema. Bone ja teiste Bugise riikide rivaliteet on pidevalt ümber kujundanud poliitilist maastikku kuni 20. sajandini. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Aston Makassar hotell 4*, superior tuba

5. päev

Makassar / karstid ja maapiirkond / Sengkang 

Pärast varast hommikusööki sõidame linnast välja Ramang Ramang külla (80 min). Avastame Ramang Ramang karstiala. Istume kanuudesse ja sõuame Putehi jõel (30 min) karstimoodustiste ja paekivi kaljude vahel. Teeme lühikese matka (2 tundi)  karstitippude ümber ja möödume ka mõnedest küladest. 

Pärast lõunasööki jätkame teekonda Sengkangi (5 tundi). Bugise kuningriigi endine pealinn Sengkang laiub Tempe järve juures. Tempe järv on Sulawesi saare suurim järv.

Ramang Ramang on imeline koht karsti mägedes Maros-Pangkepis lõuna Sulawesi provintsis. Nimi Ramang Ramang tähendab Makassari keeles pilve ja udu. Kohalike uskumuste järgi on siin igal päeval (eriti hommikuti) nii udu, kui pilved ehk teisisõnu pilvedesse uppunud udu. Ramang Ramang lubjakivi mets hõlmab enda all 45 000 hektarit ja see on maailmas suuruselt kolmandal kohal olev karstiala.

Tänu linnuliikide rohkusele on see Tempe järv linnuvaatlejate paradiis. Veetaimed kasvavad selles järves kiiresti ja sellepärast on kalamehed paigaldanud sinna sisse puidust vaiad. 1985 aastal ehitati järvele esimesed kolm maja, järk-järgult ehitati sinna ülejäänud majad. Kõik majad on ehitatud näoga ühte suunda. Majad on ehitatud tuule suunda arvestades. Kui tuule suund muutub, siis kõik ujuvmajad pöörduvad vastavalt tuulesuunale. Bugise rahva põlised  ja unikaalsed elamud hõljuvad järve peal.  Järvel on umbes 30 traditsioonilist maja, mille elanikud tegelevad tänaseni iidsete tavade kohaselt kalapüügi ja kalakuivatamisega. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sengkang BBC hotell 3*, superior tuba

6. päev

Sengkang  / Enrekang / Rantepao 

Asutame ennast teele Tana Toraja poole (3 t 40 min). Sõidame läbi Enrekangi, kus sööme lõunat Bampapuangi restoranis. Siit avanevad imelised vaated Erotic mäele. Meie teekoonal läbime erinevaid maastikke ja teeme fotopeatusi. Toraja piirkonnas suhtleme kohalikega, kes müüvad vaniljet, kaneeli ja teisi kohalikke vürtse. Torajas elab arvestuslikult 450 000 inimest. Toraja rahval on keerukad matusekombed, traditsioonilised majad, muljetavaldav nikerduskunst  ning tantsuoskused. Järgmised päevad veedame Toraja külades ja saame aimu nende ainulaadsest kultuurist.

Torajasse jõudes külastame kahte küla ja nende ümbrust. Kõigepealt sõidame Lemo ja Suaya külla (3 tundi). Külade ümber on kaljud, mille sees on hauad ning siit ilmast lahkunud ülikute tau taud (rippuvad kujutised). Eluohtliku asukoha tõttu kutsutakse kaljusid „surma rõduks“.

Õhtuks naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Rantepao Missiliana hotell 4*, deluxe tuba

7. päev

Toraja piirkond / Batutumonga 

Pärast hommikusööki külastame Buffalo turgu Bolus. Turg on kohaliku kogukonna jaoks väga oluline, sest pühvlid ja sead on keerukate matusetalituste oluline osa. Turgu saab siiski külastada vaid juhul kui on turupäev. Pühvli turgu peetakse siinkandis iga kuue päeva tagant. Juhul kui Buffalo turgu ei toimu läheme kohalikule turule Rantepaos.

Jätkame teekonda Palawa külla. Tüüpilises Toraja külas tutvume selle rahva traditsioonilise maja - Tongkonaniga. Paadikujulise maja kõrged katused on tehtud peenikestest harjastest, mis turritades moodustavad taevasse tõustes põnevaid siluette. Tongkonani fassaadil uhkeldavad mitmed nikerdatud ja maalitud kujutised, pühvli pea ja sarved kaunistavad kõige rikkamaid kodusid. 

Pärast lõunasööki kohalikus restoranis sõidame Rantepao kudumiskeskusesse. Keskuses näeme Toraja tekstiilide ehk Ikati iidseid kudumisvõtteid ja motiive. Jätkame avastusretke Bori matuse- ja riituspaiga ja megaliitide juures. Bori Kalimbuang megalitiitide paigas on suur ja üsna korrapärane kivirahnude kogu. Bori Kalimbuangis seisab uhkelt püsti 102 iidset  menhiri (esiajast pärinev inimese püstitatud sambataoline tahumata või vähe tahutud kivirahn). 24 kivi on väga suured, 24 keskmise suurusega ja 54 on väikesed. Ajas, tuultes, päikeses ja vihmas kuju muutnud kivilahmakad moodustavad väga kauni kompositsiooni. Need kivirahnud on üks üheksast UNESCO pärandisse kantud turismiobjektist Põhja Torajas.

Pärastlõunaks jõuame Batutumonga kõrgustikule ja naudime siit kauneid vaateid Toraja orule. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus:  Batutumonga Hotel Mentirotiku, lihtne majutus standard toas

8. päev

Matk Batutumonga - Kata / täna algab kolmepäevane matk​​ 

Täna pakime seljakotid valmis kolmepäevaseks matkaks. Oma suured kohvrid saadame Rantepao hotelli.

Pärast hommikusööki alustame matka läbi suure oru, kus laiuvad riisipõllud ja bambuse salud. Loodus on siin kaunis ja ehe. Umbes 4-5 tunnisel matkal möödume Sesean ja Loko’mata küladest.

Loko’mata külas näeme esivanemate tseremoniaalseid kiviringe. Kivid on olulised toraja rahva pärimuses sümboliseerides siit ilmast lahkunud ülikuid. Teel sööme pikniku lõuna. Õhtu veedame traditsioonilises torajade majas Kata külas. Kohaliku rahvaga kohtudes saame vahetada lugusid. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Toraja maja Kata külas

9. päev

Matk Kata - Limbong 

Pärast hommikusööki meie jalgsimatk Toraja maal jätkub. Täna matkame umbes 6-7 tundi. Matk algab Kata külast, seejärel liigume läbi Mai’ting jõe oru. Saame aimu siinse piirkonna riisi- ja kohvikasvatuse eripäradest. Näeme kuidas kasvatatakse juur- ja puuvilju. Kaugetes külades on võimalus rohkem õppida torajade unikaalse kultuuri ja eluviisi kohta ning suhelda kohaliku rahvaga. Teel sööme pikniku lõuna. Õhtu veedame traditsioonilises torajade majas Limbongi külas. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus:  Toraja maja Limbong külas

10. päev

Rafting Mai’ting jõel / matk Limbong / Salu 

Pärast hommikusööki jätame külarahvaga hüvasti ning jätkame matkamist. Pärast paaritunnist jalutuskäiku jõuame Mai’ting jõe juurde. Siin asutame ennast paatidesse ning algab raftingu seiklus. Mai’ting jõe raftingu raskustase on 2-3 (lihtne-keskmine vastavalt vihma hulgale). Rafting on suurepärane viis kanjonite, koskede ning jõeäärsete külade avastamiseks. Siin näeme iguaane ja troopilisi linde. Sööme pikniku lõuna jõe ääres.

Matk lõpeb Salus. Siit sõidame juba autoga Rantepaosse. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Rantepao Missiliana hotell 4*, deluxe tuba

11. päev

Toraja / Makassar 

Pärast hommikusööki alustame teekonda Makassari. Rantepaost Pare Paresse jõudmiseks kulub 6 tundi. Teeme lõunasöögi peatuse Pare Pares. Siit edasi Makassari jõudmiseks kulub veel umbes 4 tundi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Aston Makassar 4*, superior tuba

12. päev

Makassar / lend Balile / Nusa Lembongan 

Hommikul transfeer lennujaama, kust lendame tagasi Balile.

Lend GA675 Makassar-Bali 06.25-07.55 (Garuda Indonesia)

Balile jõudes transfeer Sanuri randa, kust sõidame (11.45-12.45) kiirlaevaga Nusa Lembongani. Transfeer hotelli.

Nusa Lembongan asub Bali peasaarest kagus. See pisike 8 km2 saar on saanud populaarseks Bali külastuskohaks. Siin ollakse eemal Bali saare sagimisrohketest piirkondadest ja liikluskärast. Saab nautida rahu ja imelist loodust ning ookeani ilma sigina-saginata. Türkiissinine ookean on sobilik nii ujumiseks, snorgeldamiseks kui ka surfamiseks. 

Ülejäänud päev rannamõnude nautimiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nusa Lembongan Batu Karang Lembongan Resort & Day Spa 5*,  ühe magamistoaga villa

13. päev

Nusa Lembongan 

Vaba päev rannamõnude nautimiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nusa Lembongan Batu Karang Lembongan Resort & Day Spa 5*, ühe magamistoaga villa

14. päev

Nusa Lembongan

Veel üks päev puhkuseks ning rannamõnude nautimiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nusa Lembongan Batu Karang Lembongan Resort & Day Spa 5*, ühe magamistoaga villa
 

15.-16. päev

Bali - Istanbul - Tallinn 

Sõidame kiirpaadiga tagasi Balile, et sealt koju lennata.

Lend TK67 Denpasar-Istanbul 21.00-05.25+1
Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.40-12.05
 Reisi hind: 4793 € 

Paketis sisaldub:

  • Lennupiletid: Tallinn-Bali-Tallinn ja Bali-Sulawesi-Bali
  • Transport vastavalt programmile
  • Hommikusöögid 
  • Programmis vastavalt märgitud lõuna-ja õhtusöögid
  • Majutus programmis märgitud majutuskohtades
  • Eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

  • Reisikindlustus
  • Ühene majutus hotellides (NB! matka ajal ei ole ühene majutus võimalik)

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis