Hiina Siiditee


9. september – 22. september 2019
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Urmas Pappel

Hiina Siiditee

9. sept – 22. sept 2019  /  3495 € 

Siiditee on iidne karavanitee, mis ühendas Aasiat ja Euroopat eelkõige esimesel aastatuhandel. Meil avaneb võimalus heita pilk selle tee Hiina-poolsele osale. Siidi seal ammu enam ei veeta, kuid säilinud on palju sellest, millele siiditee aluse pani: muistset kunsti, aastasadade hämarusest pärit koobaskloostreid, Hiina riigi vanu kaitserajatisi ja muidugi imelist kõrbemaastikku ning selle erilist loodust, kuid samuti praeguseni elavat hiina, tiibeti ja islami kultuuri, mis annab tunnistust kadunud aegade kultuurivahetusest.

Tänapäeva Hiina oma pilvelõhkujate, klaasist ja betoonist uuslinnade ja kõikevaldava tarbimiskultuuriga on jõudnud ka vana siiditee kõrbetesse. Just Gansu provintsi idaosas kerkivad linnad täiesti tühjale kohale ja suured maanteed joonduvad läbi lagedate kõrbete, ikka selleks hõlvata uusi maardlaid ja töödelda maavarasid. Kuid selle kõrval on säilinud puutumatu loodus ja iidsed kultuurimälestised.

Siidi hakati tootma kõigepealt Hiinas. Siiditeel oli siid tuhat või paar tuhat aastat tagasi eelkõige maksevahendiks, sellega tasuti Hiina sõduritele ja see käibis kohaliku valuutana. Siiditee kulges läbi kõrbe, ühest oaasist teiseni, kus asusid olulised turud ja kaubanduspunktid. Sillutatud teed siin muidugi ei olnud ja karavanid koosnesid enamasti väikekaupmeestest. Siiditee äärsetes kõrbetes elasid mitmed rahvad, ristusid erinevad kultuurid ja religioonid. See oli eriliselt tolerantne kultuuride kohtumispaik. Praegu on siin valdavaks rahvaks hiinlased, kuid meil avaneb võimalus heita pilk ka tiibetlaste vanale kultuurile ja näha killukesi Hiinasse rännanud muslimite omapärasest pärandist.

1. päev

Lend Tallinn-Xian

Kogunemine Tallinna lennujaamas 13.15
Lend AY108 Tallinn-Helsingi 14.50-15.22
Lend AY59 Helsingi-Xian 17.40-06.30+1
Lendame Finnairiga, lennukis pakutakse õhtu-ja hommikusööki.

2. päev

Xian

Saabumine Xiani. Xian on Hiina üks vanemaid linnu ja olnud varasematel aegadel korduvalt ka riigi pealinn, Xiani ümbrus on hiina kultuuri häll ja siit sai ka alguse Suur Siiditee. Tänapäeva Xian on uus-hiinalikult modernne uuslinn ja tähtis tööstuskeskus, mis on säilitanud oma klassikalise range tänavate struktuuri ja hiiglaslike mõõtmetega linnamüüri, mis annab tunnistust kunagise Xiani tõelisest maailmalinna staatusest. Siin-seal võib praegugi näha vanu pagoode, templeid ja linnatänavaid.

Kõigepealt külastame Xiani lähedal Hani dünastia aegset Yanglingi mausoleumi, mis on kui Qini dünastia terrakotaarmee väiksem vend ja seetõttu vähem kuulus, siinsed keisri matust saatvad savikujud on väiksemad, aga paremini säilinud, lisaks sõduritele on näha ka kahe aastatuhande taguseid ilmalike hiinlaste figuure, mitmesuguseid koduloomi, ehitiste ja vankrite makette.

Seejärel sõidame Xiani linna ja külastame seal Suurt Hane pagoodi, just siia tuli kuulus õpetlane Xuanzang 7. sajandil tõlkima Indiast toodud budistlikke tekste ja siia ehitati tekstide hoidmiseks kõrge torn, mis troonis sajandeid üle linna ja püsib tänaseni. Siis tutvume maailma ühe paremini säilinud, 14 km pikkuse Xiani linnamüüriga, mis rajati esmakordselt linna kaitseks juba üle kahe tuhande aasta tagasi; praeguse väljanägemisega müüri hakati ehitama 14. sajandil.

Seejärel läheme hotelli. Meie hotell asub linna absoluutses keskpunktis, vana kellatorni kõrval. Siin ümbruses asub palju kaubamaju, aga samuti huvitavaid kõrvaltänavaid ning lähedal on õhtuti pulbitsev muslimikvartal.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Xianis Bell Tower hotell, 4****.

3. päev

Xian ja terrakotaarmee

Hommikusöök. Täna külastame Hiina üht olulisemat vaatamisväärsust, sõidame Xianist 60 km kaugusel asuva kuulsa terrakotaarmee juurde. Hiigelsuurest terrakotaarmeest on tänaseks leitud ja välja kaevatud umbes 7700 kuju. Külastame kolme väljakaevamiskohta ning tutvume armee ajalooga. Terrakotaarmee rajas 221. aastal eKr keiser Qin Shi Huangdi, kes esimesena ajaloos Hiina suurriigiks ühendas. Külastame ka terrakotatehast.

Seejärel jalutame Xiani muslimikvartalis ja külastame Xiani suurt mošeed, mis väliselt ei erinegi mõnest suurest hiina ülikuaiast. Muslimi kaupmehed saabusid Xiani mööda Suurt Siiditeed ja on moodustanud juba üle tuhande aasta olulise osa linna rahvastikust.

Lisaks võimalik omal soovil hiina pelmeenide õhtusöök (120 RMB) ja Tangi dünastia stiilis õhtusöök (220 RMB).

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Xianis Bell Tower hotell, 4****.

4. päev

Xian-Xiahe-Langmusi

Hommikusöök. Hommikul lendame varakult Xianist Xiahesse, Gansu provintsi lõunaossa. Sõidame lennujaamast Langmusi väikelinna, mis tiibeti keeles kannab Taktsang Lhamo nime, teel vaatame Gahai järve. See on kõige idapoolsem tiibetlaste asuala, kus endiselt õitseb tiibeti budistlik kultuur. Tiibetlased on üks Suure Siiditee äärseid rahvaid, kes on andnud oma panuse sellesse kunagi pulbitsenud kultuuride suhtluskatlasse. Siin on ka Tiibeti kõrgplatoo idapoolsem nõlv, Himaalaja kõrgustest oleme küll kaugel, kuid ometi oleme siin keskmiselt kolme kilomeetri kõrgusel. Külastame kahte kõrvuti asetsevat kloostrit, mille vahelt jookseb kahe Hiina provintsi vaheline piir: Sertri klooster asub Gansu provintsis ja Kirti on mõned meetrid eemal Sichuani provintsis. Vaatleme imeilusa looduse keskel sadade munkade eluolu ning jalutame Bailongi jõe orus. Selle väikese jõe orus asuvad ka kaks koobast, mis paigale nime andnud: Taktsangi ehk Tiigripesa koobas ja Palden Lhamo ehk Hiilgava jumalanna koobas.

Tiibetlased on kohenenud eluks kõrgmäestiku tingimustes ja nende traditsiooniline eluviis on olnud poolnomaadlik, suvel karjaga kõrgemates mägedes, talvel majades madalamal asuvates külades. Juba üle tuhande aasta on tiibeti kultuuri keskusteks olnud budistlikud kloostrid, kus filosoofilise mõtte kõrgused ja meeleharjutuste sügavus on tihti vastuolus ümbritseva maailma robustse argipäevaga.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Langmusis hotell 3***.

5. päev

Langmusi-Xiahe

Peale hommikusööki sõidame Langmusist Xiahe ehk tiibeti keeles Sangtšu linna. Teel vaatame Sangke rohumaid, need rohelised avarad mäenõlvad on koduks jakkidele ja lambakarjadele, teeääri palistavad tiibetlaste külad. Xiahes külastame sealset põhilist vaatamisväärsust Labrangi kloostrit, mis on üks suuremaid ja olulisemaid tiibeti kloostreid üldse. Klooster asutati 1709 ja varem elas siin tuhandeid munki, laialdane klooster-ülikooli linnak jõe ja mägede vahel on aga säilinud ja sisaldab endiselt palju kunsti ning kirjanduse aardeid.

Jalutame linnas, mis koosneb nii tiibeti kui hiina tänavatest ja kus on ka oma muslimilinnaosa.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Xiahes Xiahe Civil Aviation hotellis, 4****.

6. päev

Xiahe-Lanzhou-Wuwei

Hommikusöök. Sõidame hommikul Lanzhou poole. Lanzhou on Gansu provintsi pealinn, linna keskelt voolab läbi Kollane jõgi, hiina varase tsivilisatsiooni tuiksoon. Vaatame Zhongshani raudsilda, mis on esimene üle Kollase jõe ehitatud püsiv sild, eelnevad olid kõik lühiajalised ujusillad. Raudsild valmis 1909 sakslaste abiga ja oli kasutuses kuni 1989. aastani. Lanzhou oli esimesel aastatuhandel oluline Siiditeeäärne linn ja tähtis budismi keskus, seda tunti Kuldse linnana. Tänapäeval on vanast linnast vähe järele jäänud, kuid üle linna vaatab endiselt klooster, mille keskel kõrgub Valge pagood, see ehitati 13. sajandil ühe väljapaistva tiibeti õpetaja mälestuseks. Külastame kloostrit ja heidame pilgu Kollasele jõele koos raudsillaga ning Lanzhou linnale.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Wuweis Matafaiyani hotellis, 3***/4****.

7. päev

Wuwei

Hommikusöök. Täna tutvume Wuwei linnaga. Wuwei on samuti vana Siiditee peatuspunkt. Selle piirkonna sümboliks on saanud pronksist lendlev hobusekuju, mis leiti Hani dünastia matusepaigast, külastame seda mausoleumi ja tutvume kohaliku ajalooga Lääne-Xia muuseumis.

Siis käime Jiumoluoshi templis. Jiumoluoshi on tuntud tõlkija Kumaradživa hiinapärane nimi. Kumaradživa oli 4.-5. sajandil ühest Siiditee äärsest linnast pärit õpetlane ja tõlkija, keda võib pidada Siiditee-äärse kultuuri parimaks esindajaks – ta oskas paljusid keeli ja oli kodus mitmetes kultuurides ja religioonides, seetõttu sai temast hiina läbi aegade kõige tuntum budistlike tekstide tõlkija.

Seejärel külastame üht suuremat Konfutsiuse templit. Konfutsiuse õpetus on hiina ühiskonna ja riigi alustala olnud üle kahe tuhande aasta. Konfutsius ise on samuti saanud kummardamisobjektiks, kuigi religiooniks on tema järgimist ehk liig nimetada.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Wuweis Matafaiyani hotellis, 3***/4****.

8. päev

Wuwei-Zhangye

Peale hommikusööki sõidame Zhangye poole. Zhangyes külastame Suure Buddha kloostrit ja Puupagoodi väljakut. 11. sajandist pärit hiigelsuur lamav Buddha on tehtud puust ja kaetud saviga, see on suurim lamav Buddha Hiinas ja üks suuremaid maailmas. Peale lõunat Danxia Geoloogiaparki, et näha hämmastavaid värvilisi kaljusid pärastlõuna valguses. Need liivakivi kaljud olid miljoneid aastaid tagasi soolajärve põhi, kui järv kuivas sadestusid raud ja muud mineraalid liivakivist ning savist pinnasesse, tekitades nii uskumatult kireva värvide vaatemängu.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Zhangyes Tianyu International hotellis, 4****.

9. päev

Zhangye

Hommikusöök. Külastame Zhangye lähedasi koobaskloostreid, millest kuulsaim on Mati ehk Hobusekabja koobastempel. Oma nime on see saanud kaljusse tekkinud hobuseraua kujutisest. Mati koobaskloostrid on mäeküljesse uuristatud budistlike templite ja käikude labürint, mille akendest avaneb suurepärane vaade ümbritsevale oaasile ja taamal kõrguvatele lumistele mägedel. Külastame siin Tuhande Buddha koobast, Puguangi templi koopaid ja Mati templisaali. Osa templeid on senini kasutusel ja nende eest kannavad hoolt tiibeti mungad.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Kohalik Yugu rahva stiilis lõunasöök.

Majutus Zhangyes Tianyu International hotellis, 4****.

10. päev

Zhangye-Jiayuguan

Peale hommikusööki sõidame Jiayuguani. Külastame Jiayuguani kuru, Mingi dünastia aegset Suurt Hiina müüri ja kaitserajatisi. See oli Hiina riigi kõige läänepoolsem punkt ja ühtlasi Hiina müüri lõpp. Praegune kindlustus pärineb 14. Sajandist. Siit avanes värav tundmatusse tühjusesesse, Gobi kõrbe. Praegune Jiayuguan on väga uus linn, siin võib eredalt tajuda tänapäeva Hiina kiiret kasvu – kuidas tühjale kohale kerkivad suured linnad.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Jiayuguanis Jiayuguan International hotellis, 4****.

11. päev

Jiayuguan-Dunhuang

Hommikusöök. Sõidame Jiayuguanist Dunhuangi. Dunhuang on Sise-Aasia kultuurikatla ja Siiditee tõeline pärl. Esimesel aastatuhandel õitses siin lopsakas oaas, mille kultuuri võime tänaseni oma silmaga näha – need on kuulsad Mogao koobaskloostrid, täis tuhandeid budistlikke seinamaalinguid. Kõrge jõekalda kaljusse uuristatud koopaid on kokku 492, külastame neist mõningaid silmapaistvamaid, et heita pilk sellesse imelisse maailma. Hiljem jalutame ka Dunhuangi õhtusel turul.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Dunhuangis Dunhuang Villa hotellis, 4****.

12. päev

Dunhuang

Hommikusöök. Külastame Mingsha kõrbe suuri liivaluiteid ja Poolkuu järve. See on tõeline kõrb – kõrged säravast liivast luited, mille keskel asub tilluke oaas poolkuu kujulise järvega. Võime ronida luidete otsa ja heita pilgu nii järvele kui taamal laiuvale Dunhuangi oaasile.

Seejärel sõidame Yadani geoloogiaparki vaatama uskumatuid kaljumoodustisi – see on lage tühermaa, mille keskel troonivad veidrate kujudega kaljud, mõned neist lindude või loomade kujudega, teised meenutavad koos ookeanil purjetavat laevastikku.

Vaatame ka Nefriitvärava kuru, mis oli üks Hiinat ja Kesk-Aasiat ühendavatest Siiditee väravatest. Siin näeme ka üsna erilist Hiina müüri, mida on suureks müüriks raske nimetada, kuid seda ehedam see on – savist ja pinnasest, ilmastiku ja kõrbe poolt räsitud Hani dünastia aegne müür erineb tunduvalt hilisemast Mingi müürist, mida näeb Pekingi lähedal.

Soovi korral eraldi tasu eest võimalik sõita kaameliga kõrbes.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Dunhuangis Dunhuang Villa hotellis, 4****.

13. päev

Dunhuang-Xian

Hommikusöök. Lendame Dunhuangist Xiani, seejärel sõidame Xiani lähedasse Yuanjiacuni külla, kus veedame viimase reisiõhtu lõõgastudes Shaanxi provintsi traditsioonilises õhustikus, siin on väiksed tänavad täis söögikohti ja kauplusi.

Täna on lõunasöök hinna sees.

Majutus Yuanjiacunis Tianyuani hotellis, 3***/4****.

14. päev

Xian-Tallinn

Hommikusöök hotellis, sõit lennujaama.
Lend AY60 Xian-Helsingi 10.35-14.15
Lend AY113 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00

 Reisi hind: 3495 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (Finnair)
 • lennujaamamaksud
 • majutus programmis märgitud hotellides, kahesed toad
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud lõunasöögid
 • mugav reisibuss kõikidel päevadel
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • Hiina viisa 65 eurot
 • majutus üheses hotellitoas 450 EUR
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne.  Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Lugemissoovitus

Vilu, Anneli. *Minu Shanghai: Maatüdruk megametropolis*. Petrone
Print, 2014.
Leslie Leino. *Minu Hiina: Ettevaatust nakatab!* Petrone Print, 2014.
Terrill, Ross. *Uus Hiina impeerium*. Ilmamaa, 2006.
Roberts, J.A.G. *Hiina Ajalugu*. Valgus, 1999.
Breslin, Shaun. *Mao*. Olion, 2001.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Hiina Siiditee

9. september 2019 – 22. september 2019