Saudi Araabia


9. november – 19. november 2022
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Hille Hanso

Saudi Araabia

9. nov – 19. nov 2022  / 5995 €

Saudi Araabiat peetakse islami sünni ja vaimsuse keskuseks. Riik on täis põnevat ajalugu ning sütitavat sümbolismi. Selle riigi külastamine on reisilise jaoks üks keeruliseim kogu maakeral. Need, kellel õnnestub aga riiki pääseda, saavad imetleda Araabia maailma suurepäraseid aardeid. Siit on leitud rohkem kui 11000 kiviaegset, islamieelset kui ka islamiaegset arheoloogilist paika! Riyadhist, kunagisest savitellisetest müüriga ümbritsetud peatuspaigast kaubateedel, on saanud üks rikkaim linn kogu maakeral. Saudi Araabias põimub moodsaim arhitektuur iidsega, säravad pilvelõhkujad kerkivad kõrbe taustal, moodsa väliskesta all on konservatiivsed ning sügavalt juurdunud tavad. Kuningriigi kõrbeline keskkond on voolinud iidsete saudi araablaste ainulaadse eluviisi. Saudide elu, perekonna sidemed ja ühiskonna korraldus on tihedalt seotud nende maaga, olgu siis valitsevaks vihm ja viljakus või põud koos põletava kuumusega. 

1. päev

Tallinn - Riyadh

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.50.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 13.00-17.25
Lend TK140 Istanbul-Riyadh 20.30-00.35

Saabume südaööl Riyadhi Kuningas Khalidi nimelisse rahvusvahelisse lennujaama ning seejärel sõidame hotelli.

Majutus: Riyadh Holiday Inn Al Maydan hotell 4*

2. päev

Riyadh / Diriyyah

Täna hommikul läheme Diriyyahi, mis on üks Al Saudi dünastia ajaloo olulisemaid paiku. Koht asub Najdi piirkonna ida osas Wadi Hanifa orus. Ajalooline Diryyah on Islah Dawahi häll ning Saudi riigi esimene pealinn, olles nii Saudi Araabia riigi sündimise tunnistajaks.

Ryadhi (tõlkes ka kui 'Aedade') linna tuntuimaks vaatamisväärsuseks on ajalooline Diriyyahi kindlus. Palee ehitati aastal 1895 Abdullah bin Rashidi valitsemise ajal. Ajalooline palee toimis valitseja armee sõjalise garnisonina, armee juhiks oli Ryadhi linna kuberner. 15. jaanuaril 1902. aastal hõivas kindluse Ibn Saud.

Pärast lõunasööki jätkub päev Rahvusmuuseumis, kus saame tutvuda Araabia ja islami pärandi uhkusega. Rahvusmuuseum on jagatud kaheksaks galeriiks, kus kõneldakse Araabia ajaloost universumi loomisest kuni moodsa ajani.

Külastame ka 1937. aastal ehitatud Murabba paleed, mis on kuningas Abdulazizi tähtsaim rajatud palee. Palee ehitati kuningliku perekonna jaoks ning koosneb presidendi lossidest, abiehitistest ning kuningas Abdulazizi nõukogu hoonest. Kuningas koos perekonnaga kolis paleesse 1937. aastal. Palee on ehitatud traditsioonilise Najid stiilile vastavalt ainult kohalikest ehitusmaterjalidest.

Toidukorrad: hommikusöök õhtusöök
Majutus: Riyadh Holiday Inn Al Maydan hotell 4*

3. päev

Riyadh / Abha

Täna hommikul lendame Abhasse. Abha on Saudi Araabia Asir regiooni keskus ning populaarne siseturismi sihtkoht saudiaraablaste endi seas. Abha äärelinnas on Al Hamsani tradtsiooniline küla, kus asub kaks kivist torni, 200 aasta vanuse Asiri maja koopia, auditoorium, traditsiooniline restoran ja suveniiripood. Sööme lõunat kohalikus restoranis Bin Himsan Al Habala, kus asub ka Asiri esimene köisraudtee. Köisraudtee on saanud nime 400 meetri kõrgusel asuva Al Habala küla elanike järgi. Külaelanikud elasid kalju järsule küljele rajatud kivist elamutes ning otsisid turvatunnet just sellistest kivistest kaljuseintest. Kaljud on nii järsud, et nii mehed kui naised pidid alla orgu pääsemiseks köiest alla ronima. Külastame teisipäevast kohalikku turgu ning Muftaha küla kunstigaleriid ning seejärel naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Abha Mercure Khamis Mushait hotell 4*

4. päev

Abha

Pärast hommikusööki külastame Souda mäge, Khamis Mushayt, Habala ning Hamsani küla. Abha on Asiri provintsi pealinn. Kõrgustikul asuv provints hõlmab kogu Saudi Araabia kagu piirkonna kuni Jeemeni piirini. Asiri peetakse looduse kingituseks, kus aastaaegade vaheldudes täitub paik ilu ja maagiaga. Siinne kliima on üks mõnusamaid kogu Araabia poolsaarel. Maastikus vahelduvad mäed tasaste põllumaade, orgude ja metsadega. Mõõduka kuumusega suvi ja vihmane ning jahe talv toovad vihma aastaringselt. Sõidame kõrgeimasse punkti kuhu teed on rajatud ning sealt asutame end edasi 7 km pikkusele ning  2500 meetri kõrgusel asuvale köisraudteele. Siinse piirkonna erilisus peitub kohalikes inimestes - Tihama värvikad lillemehed. Abhast 25 km kaugusel ida suunas asub Khamis Mushayt tööstuslinn. Linna on teinud tuntuks iidne hõbedaturg.Seejärel külastame ajaloolist Rejal Alma küla (sõltuvalt olukorrast, kas köisraudteega või 4X4 maasturitega).

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Abha Mercure Khamis Mushait hotell 4*

5. päev

Abha / Al Ula

Täna sõidame lennujaama ning lendame läbi Riyadhi või Jeddah Al Ulasse. Al Ula asub Saudi Araabia loodeosas ning on tuntud kui üks põnevamaid arheoloogilisi sihtkohti maailmas, kus käinud on veel vaid vähesed. Pärast lõunasööki kohalikus restoranis külastame Al Ula ('Muda küla') vanalinna, kus on näha traditsioonilised savist ehitatud majad. Päikeseloojanguks suundume Khuraiba elevandikivi juurde, mis on kolmekorruselise hoone kõrgune looduslik kivimoodustis keset Al Ula kõrbeliivasid.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Al Ula Sahary Camp või Madakheel Luxury Camp 

6. päev

Al Ula / Madain Saleh

Pärast hommikusööki külastame Madain Salehi arheoloogilist paika, Hijazi raudteejaama, Nabateani kaevu, Qasr Al Binti, Diwani ja Al Faridi paleed.

Wadi Al Ula on Madain Salehi väravaks. Paik on saanud tuntuks kui Lihyanite Lõvi. Lihyani hõimud olid Natateanite (100-500 eKr) esivanemad. Madain Salehi kutsuti iidsel ajal 'Al Hijr' ning siin asus peatuspaik ajaloolisel kaubateel. Al-Hijri (varasema nimega Hegra) tähelepanuväärne arheoloogiline ala on suurim, mida Petrast, Jordaanias eksisteerinud Nabatea tsivilisatsiooni pealinnast, lõuna pool näha saab. Nabatea tsivilisatsioon õitses alates 2. sajandist eKr. Linn asub täiesti isoleeritult 9 km2 alal 845 km kaugusel Saudi Araabia loode osas asuvas Jeddahist, Tabouki ja Madinah vahel.

Al Hijr kindlus ehitati Abbasidi perioodil 985 AD palverändurite peatus- ja puhkekohana. Kindluses on suur siseõu ning kaev. Kindluse kaunimaks ehteks on suurepärased islami võlvkaared. Siin piirkonnas paikneb suurejooneline hauakambrite ja monumentide kogum, mille arhitektuurivormid ning kaunistused on vahetult maastikul leiduvasse liivakivisse tahutud. Kokku on siin 111 hästi säilinud suurejoonilist hauakambrit, mille 94 kaunistusega fassaadid pärinevad esimesest sajandist eKr. Samuti leidub siin 50 Nabatea-eelsel perioodil jäädvustatud raidkirja ja ka koopamaalinguid. Kõik see ilmestab silmapaistval viisil nabatealaste erilist arhitektuuristiili ja sellealaseid saavutusi. Kaitsealal on terve hulk kaevusid, enamasti kaljusse raiutud, mis tunnistavad põldude niisutamiseks vesiehitisi loonud nabatealaste meisterlikkust. Need kaevud on tänini kasutusel. Nabatealaste hüdrotehnikaoskused võimaldasid neil kõrbeid oma tahtele allutada, oaasides maad viljeleda ning Araabia, Vahemere maailma ja Aasia vahelisi kaubateid kontrollida. 2. sajandil allutas Rooma keiser Traianus Nabatea tsisvilisatsiooni oma võimule ning see sulandus aegamisi Rooma maailma.

Naaseme majutuskohta.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Al Ula Sahary Camp või Madakheel Luxury Camp

7. päev

Al Ula / Ha'il

Hommikul sõidame Saudi Araabia loodeosas asuvasse Ha’ili regiooni ning külastame Jubbah linnas asuvat UNESCO kultuuripärandi nimistusse kuuluvaid võimsaid kivinikerdusi ja koopamaalinguid, mis kajastavad kaameleid, lõvisid ja muud elusloodust, mis piirkonnas aastatuhandeid tagasi eksisteeris. Lõunat sööme täna kohalikus farmis.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Hail Millennium Hotel 5* või sarnane

8. päev

Ha’il / Jeddah

Hommikul külastame Al Oeshla paleed, mis on renoveerimise tõttu hetkel avatud vaid väljast vaatamiseks. Suundume Uairef kindlusesse ning seejärel lendame Jeddahisse (1h 10min).

Jeddah, mida hellitlevalt kutsutakse ka kui 'Punase mere pruut', asub Punase mere rannikul. Jeddah on sadamalinn ning ühtlasi ka väravaks Meka püha linna juurde. Jeddahi araabiapärasus ning ainulaadne kultuur meelitab linna külalisi kaugelt ja lähemalt. Külastame „hõljuvat“ mošeed ning seejärel sõidame hotelli puhkama.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jeddah Prime Al Hamra või Salsabil by Warwick hotell 4*

9. päev

Jeddah

Pärast hommikusööki külastame traditsioonilisi Ottomani maju. Ottomani majad on enamasti ehitatud korallidest ning toestatud puitvõrestikuga. Puittalad moodustavad siseseintele huvitava mustri. Nasif maja on üks kaunimatetest ning tuntuimatest majadest ehitatud 1850. aastatel kuulsa Nasif perekonna jaoks. Nasifid olid mõjukad kaupmehed ning nende maja oli Jeddahis 19. ning 20. sajandil üks tähtsamaid kogu linnas. Kuningas Abdul Aziz veetis selles majas ka oma esimese öö Jeddahis Mohammed Nasifi külalisena pärast seda, kui oli juhtinud oma võiduka armee Lääne provintsi pealinna. 

Seejärel külastame kaunist Altaybat Int'l City teaduse ja tarkuse muuseumi. Muuseumis näeme kunsti, etnograafiat ja arheoloogilisi leide. Pärast muuseumikülastust sööme kohalikus restoranis maitsva lõunasöögi. Meie päev jätkub Abdul Rauf Khalili kunstimuuseumis, kus saame tutvuda haruldase ning väga tähelepanuväärse kollektsiooniga.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jeddah Prime Al Hamra või Salsabil by Warwick hotell 4*

10. päev

Jeddah / Istanbul

Vaba aeg Jeddahis.

Pärast õhtusööki sõidame lennujaama.

Lend TK95 Jeddah-Istanbul 02.20-06.30

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök

11. päev

Istanbul - Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.40-12.05Reisi hind: 5995 € 

Paketis sisaldub:

 • Turkish Airlines lennupiletid Tallinn-Istanbul-Riyadh / Jeddah-Istanbul-Tallinn
 • siselennud Saudi Araabias: Riyadh-Abha / Abha-Al Ula / Al Ula-Jeddah
 • majutus programmis märgitud 4* hotellides  
 • kõik ekskursioonid vastavalt reisikirjeldusele
 • sissepääsud
 • toitlustus vastavalt reisikirjeldusele
 • eestikeelne reisijuht
 • jootraha

NB! Varjatud "kohustuslikke" kulutusid ei ole (mis võib olla Saudi Araabias tavapärane)

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 550 eurot
 • reisikindlustus 
 • viisa - iga reisija vormistab online viisa

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis