Saudi Araabia
Aaastavahetus kõrbes ja suur ringreis


27. detsember – 7. jaanuar 2022
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Martti Kalda

Saudi Araabia

27. dets – 7. jaan 2022  / 3993 €

Saudi Araabiat peetakse islami sünni ja vaimsuse keskuseks. Riik on täis põnevat ajalugu ning sütitavat sümbolismi. Selle riigi külastamine on reisilise jaoks üks keeruliseim kogu maakeral. Need, kellel õnnestub aga riiki pääseda, saavad imetleda Araabia maailma suurepäraseid aardeid. Siit on leitud rohkem kui 11000 kiviaegset, islamieelset kui ka islamiaegset arheoloogilist paika! Riyadhist, kunagisest savitellisetest müüriga ümbritsetud peatuspaigast kaubateedel, on saanud üks rikkaim linn kogu maakeral. Saudi Araabias põimub moodsaim arhitektuur iidsega, säravad pilvelõhkujad kerkivad kõrbe taustal, moodsa väliskesta all on konservatiivsed ning sügavalt juurdunud tavad. Kuningriigi kõrbeline keskkond on voolinud iidsete saudi araablaste ainulaadse eluviisi. Saudide elu, perekonna sidemed ja ühiskonna korraldus on tihedalt seotud nende maaga, olgu siis valitsevaks vihm ja viljakus või põud koos põletava kuumusega. 

1. päev

Tallinn - Riyadh

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.40.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 18.40-22.55
Lend TK144 Istanbul-Riyadh 01.45-05.45

2. päev

Riyadh. Murraba palee / Rahvusmuuseum / Diriyah

Saabume varahommikul Kuningas Khalidi nimelisse rahvusvahelisse Riyadhi lennujaama ning seejärel sõidame hotelli. Varajane hotelli registreerimine ja puhkus.

Pärast puhkust tutvume pealinna Riyadhiga. Külastame 1937. aastal ehitatud Murabba paleed, mis on kuningas Abdulazizi tähtsaim rajatud palee. Palee ehitati kuningliku perekonna jaoks ning koosneb presidendi lossidest, abiehitistest ning kuningas Abdulazizi nõukogu hoonest. Kuningas koos perekonnaga kolis paleesse 1937. aastal. Palee on ehitatud traditsioonilise Najid stiilile vastavalt ainult kohalikest ehitusmaterjalidest.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Riyadh Tulip Inn hotell 3*

3. päev

Riyadh /  Rahvusmuuseum / Diriyah

Jätkame Riyadhiha tutvumist. Külastame Rahvusmuuseumi, kus saame tutvuda Araabia ja islami pärandi uhkusega. Rahvusmuuseum on jagatud kaheksaks galeriiks, kus kõneldakse Araabia ajaloost universumi loomisest kuni moodsa ajani.

Käime Masmaki kindluses. Tänasel päeval on see muuseum, mis viib meid ajas tagasi ning tutvustab Saudi Araabia juuri. Pärast Masmaki jalutame läbi Dira Souqi ehk turu, mis on kuulus oma vasest toodete ning vaipade poolest.

Läheme ka Diriyahi, mis on üks Al Saudi dünastia ajaloo olulisemaid paiku. Koht asub Najdi piirkonna ida osas Wadi Hanifa orus. Ajalooline Diryah on Islah Dawahi häll ning Saudi riigi esimene pealinn, olles nii Saudi Araabia riigi sündimise tunnistajaks. Ryadhi (tõlkes ka kui 'Aedade') linna tuntuimaks vaatamisväärsuseks on ajalooline Diriyahi kindlus. Palee ehitati aastal 1895 Abdullah bin Rashidi valitsemise ajal. Ajalooline palee toimis valitseja armee sõjalise garnisonina, armee juhiks oli Ryadhi linna kuberner. 15. jaanuaril 1902. aastal hõivas kindluse Ibn Saud.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Riyadh Tulip Inn hotell 3*

4. päev

Riyadh / Ushaiqer / Qassim / Buraydah

Täna sõidame Ushaiqeri “vabaõhumuuseumi”. Riyadhist 200km kaugusel Najdis asuv Ushaiqer tutvustab saudide elu-olu läbi aegade. Ushaiqer asustati juba 1500 aastat tagasi beduiinide poolt ning tuntuse saavutas see palverändajate peatuskohana. Siin elatakse tänapäevani - kogukonnas on kool, poed, mošeed. Kitsastel tänavatel kõndides on tunne kui olla elavas muuseumis. Näeme imelist Najdi arhitektuuri kolmnurksete akende-katustega ja nikerdustega puituksi.

Külastame Al-Musawkafi turgu, mis asub otsekui kindluses. Saame nautida teed või kohvi datlipalmide all.

Seejärel sõit Buraydah linna, mis asub Qassimi provintsis. Provints on tuntud oma nisusaaduste ja datlite poolest - seetõttu on Qassim saanud hüüdnimeks “toidukorv”. Külastame Al Oqilat muuseumi. Õhtuks hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Buraydah Ewaa Express hotell 3*

5. päev

Buraydah / Fayd / Jubbah / Hail

Hommikul külastame Buraydahi kaameliturgu, mis on suurim maailmas. Kaamelid on beduiinikultuuris olulisel kohal - nad on ajalooliselt olnud põhiline transpordiliik Saudi Araabias. Turg võib tunduda kui suur kaos, kuid pakub tõelise elamuse.

Sõidame Faydi - Saudi Araabia arheoloogilisi ja ajaloolisi imesid täis linna. Käime arheoloogilistes paikades, Citadelis jpm. Seejärel sõidame Saudi Araabia loodeosas asuvasse Haili regiooni ning külastame Jubbah linnas asuvat UNESCO kultuuripärandi nimistusse kuuluvaid võimsaid kivinikerdusi ja koopamaalinguid, mis kajastavad kaameleid, lõvisid ja muud elusloodust, mis piirkonnas aastatuhandeid tagasi eksisteeris. Õhtuks jõuame Haili linna.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis

Majutus: Hail Golden Tulin hotell 4*

6. päev

Hail / Al Ula

Alustame päeva Qislah ja Aarifi kindluste külastamisega. Seejärel käime Dalahi käsitöökeskuses. Näeme erinevaid vahendeid kohvi jahvatamiseks, röstimiseks ja töötlemiseks.

Seejärel sõidame Al Ulasse. Al Ula asub Saudi Araabia loodeosas ning on tuntud kui üks põnevamaid arheoloogilisi sihtkohti maailmas, kus käinud on veel vaid vähesed. Õhtuks suundume Shallali laagrisse, kus on ööbime beduiinistiilis telkides. Laagrist avaneb kaunis vaade ümbritsevatele mägedele ja orgudele.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Al Ula Shallal Farm Camp

7. päev

Al Ula

Täna käime Dedani iidses oaasis ja Ikmahi mäel, mis on kui avatud raamatukogu oma mäenõlvale kraabitud kirjutistega. Külastame Al Ula ('Muda küla') vanalinna, kus on näha traditsioonilised savist ehitatud majad. Käime ka Harrat Uwayridi vaatepunktis.

Päikeseloojanguks suundume kuulsa elevandikivi juurde, mis on kolmekorruselise hoone kõrgune looduslik kivimoodustis keset Al Ula kõrbeliivasid. Õhtuks tagasi laagrisse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Al Ula Shallal Farm Camp

8. päev

Al Ula / Al Hijr / Medina

Wadi Al Ula on Madain Salehi väravaks. Paik on saanud tuntuks kui Lihyanite Lõvi. Lihyani hõimud olid Natateanite (100-500 eKr) esivanemad. Madain Salehi kutsuti iidsel ajal 'Al Hijr' ning siin asus peatuspaik ajaloolisel kaubateel. Al Hijri (varasema nimega Hegra) tähelepanuväärne arheoloogiline ala on suurim, mida Petrast, Jordaanias eksisteerinud Nabatea tsivilisatsiooni pealinnast, lõuna pool näha saab. Nabatea tsivilisatsioon õitses alates 2. sajandist eKr. Linn asub täiesti isoleeritult 9 km2 alal 845 km kaugusel Saudi Araabia loode osas asuvas Jeddahist, Tabouki ja Madinah vahel.

Al Hijr kindlus ehitati Abbasidi perioodil 985 AD palverändurite peatus- ja puhkekohana. Kindluses on suur siseõu ning kaev. Kindluse kaunimaks ehteks on suurepärased islami võlvkaared. Siin piirkonnas paikneb suurejooneline hauakambrite ja monumentide kogum, mille arhitektuurivormid ning kaunistused on vahetult maastikul leiduvasse liivakivisse tahutud. Kokku on siin 111 hästi säilinud suurejoonilist hauakambrit, mille 94 kaunistusega fassaadid pärinevad esimesest sajandist eKr. Samuti leidub siin 50 Nabatea-eelsel perioodil jäädvustatud raidkirja ja ka koopamaalinguid. Kõik see ilmestab silmapaistval viisil nabatealaste erilist arhitektuuristiili ja sellealaseid saavutusi. Kaitsealal on terve hulk kaevusid, enamasti kaljusse raiutud, mis tunnistavad põldude niisutamiseks vesiehitisi loonud nabatealaste meisterlikkust. Need kaevud on tänini kasutusel. Nabatealaste hüdrotehnikaoskused võimaldasid neil kõrbeid oma tahtele allutada, oaasides maad viljeleda ning Araabia, Vahemere maailma ja Aasia vahelisi kaubateid kontrollida. 2. sajandil allutas Rooma keiser Traianus Nabatea tsisvilisatsiooni oma võimule ning see sulandus aegamisi Rooma maailma.

Külastame ka Hijazi raudteejaama ja Al Binti tammi. Õhtuks Medinasse, mis on Islami üks kahest pühast linnast, kuhu tulevad kokku miljondi palverändurid.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Medina Crown Plaza hotell 4*

9. päev

Medina / Waba kraater / Taif

Pärast hommikut Medinas sõidame u kaks tundi Al Waba vulkaanikraatri poole. 4 kilomeetrit lai ja 250 meetrit sügav kraater on dramaatiline looduse ime, mille keskel asub järv.

Õhtuks sõidame Taifi, kuhu viivad mägiteed, mis kulgevad mööda puuviljaturgudest, roosifarmidest ja sügavatest orgudest.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Taif Sadeen Al Fajr Suites hotell 4*

10. päev

Taif / Jeddah

Taifi kutsutakse rooside linnaks. Mägede vahel asuv linn on saudide mitteametlik suvepealinnn, kuhu on mõnus kuuma eest põgeneda. Käime Kaaki ja Shubra paleede juures, Al Shareefi muuseumis ja Al Gadhi roositehases, kus valmistatakse roosiõitest vett, lõhnu ning muid tooteid. Päraslõunal külastame Okaz Souqi - üks suurematest Saudi Araabias, tuntud kohaliku mee ja roosivee ning käsitöö poolest. Teel Jeddahi poole käime sõitmas Al Hada õhutrammiga. Õhtuks Jeddahisse.

Jeddah, mida hellitlevalt kutsutakse ka kui 'Punase mere pruut', asub Punase mere rannikul. Jeddah on sadamalinn ning ühtlasi ka väravaks Meka püha linna juurde. Jeddahi araabiapärasus ning ainulaadne kultuur meelitab linna külalisi kaugelt ja lähemalt.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Jeddah Dyar Al Hamra hotell 4*

11. päev

Jeddah 

Pärast hommikusööki külastame Al Baladi piirkonda. Traditsioonilised majad on enamasti ehitatud korallidest ning toestatud puitvõrestikuga. Puittalad moodustavad siseseintele huvitava mustri. Nasif maja on üks kaunimatetest ning tuntuimatest majadest ehitatud 1850. aastatel kuulsa Nasif perekonna jaoks. Nasifid olid mõjukad kaupmehed ning nende maja oli Jeddahis 19. ning 20. sajandil üks tähtsamaid kogu linnas. Kuningas Abdul Aziz veetis selles majas ka oma esimese öö Jeddahis Mohammed Nasifi külalisena pärast seda, kui oli juhtinud oma võiduka armee Lääne provintsi pealinna. 

Külastame ka Al Alawi Souqi (tuntud ehete ja riiete poolest, aga leidub ka vürtse) ja Bangalah kalaturgu. Vaatame “hõljuvat” Al-Rahma mošeed ja kuningas Fahdi purskkaevu.

Hilisõhtul sõidame lennujaama.

Lend TK97 Jeddah-Istanbul 06.45
Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.30-11.45

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök kohalikus restoranis
Majutus: Jeddah Dyar Al Hamra hotell 4*

12. päev

Jeddah / Istanbul

Varahommiku sõidame lennujaama.

Lend TK97 Jeddah-Istanbul 06.45
Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.30-11.45Reisi hind: 3993 € 

Paketis sisaldub:

  • Turkish Airlines lennupiletid Tallinn-Istanbul-Riyadh / Jeddah-Istanbul-Tallinn
  • majutus programmis märgitud 3-4* hotellides  
  • kõik ekskursioonid vastavalt reisikirjeldusele
  • sissepääsud
  • toitlustus vastavalt reisikirjeldusele
  • eestikeelne reisijuht
  • jootraha

NB! Varjatud "kohustuslikke" kulutusid ei ole (mis võib olla Saudi Araabias tavapärane)

Lisatasu eest:

  • majutus üheses hotellitoas 550 eurot
  • reisikindlustus 
  • viisa - iga reisija vormistab online viisa, hind 188 USD. Albion saadab sellesk vajalikud dokumendid ja detailse selgituse

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

 

Reisikindlustus

Hea teada, mida PZU hüvitab COVID-19 juhtumitega seoses.

Enne reisi:
a) Reisija esmahaigestumist enne reisi COVID-19-sse käsitletakse tingimuste järgi kui haigestumist ükskõik millisesse teise haigusesse ja reisi maksumus hüvitatakse kuni reisitõrke summani.
b) Kui reisijal tehakse enne reisi COVID-19 test ja see on positiivne, siis ka sellisel juhul käsitletakse seda kui haigestumist ja reisi maksumus hüvitatakse kuni reisitõrke summani.

NB! Täpsusustused haigestumise kohta on välja toodud allpool.

Reisi ajal:
Covid-19 positiivne juhtum läheb meditsiiniabi kindlustuskaitse alla ning haigestumisega kaasnevad lisakulud hüvitatakse kindlustusseltsi poolt - positiivse tulemuse saanu on arstliku jälgimise all ja reisimine toimub üksnes ‘fit to fly’ sertifikaadi alusel. PZU hüvitab haigestunud isiku ravikulud ja meditsiiniliselt näidustatud majutus- ja transpordikulu meditsiiniabi kindlustuskaitse alt. Juhul kui haigestumisest tulenevalt vajatakse saatjat, hüvitatakse haigestunuga koos reisivale ühele saatjale vältimatud ja põhjendatud transpordi- ja ööbimiskulud välisriigis kuni 7 ööpäeva eest (maksimaalselt 100 eurot ööpäevas), kui need on eelnevalt kindlustusandjaga kooskõlastatud. Kahjude korral vaadatakse igat juhtumit eraldi ning vastavalt sellele toimub ka hüvitamine. Kui Covid-19 positiivse testitulemuse saanud inimese karantiin on möödas, inimene on tervenenud ja arsti luba reisimiseks olemas, siis ootab ees kojulend ja selle pileti kompenseerib reisikindlustus. Oluline on ka teada, et Covid-19 positiivse reisijaga ei saa reisikorraldaja füüsiliselt kontaktis olla, küll aga saab aidata telefoni-interneti vahendusel.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:

https://pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
Reisikindlustuse tingimused nr.761
Kindlustuse üldtingimused U100/2020

Täpsustused haigestumise kohta:

1. Olles ostnud reisi ning haigestudes esmakordselt koroonaviirusesse ja omades PZU reisikindlustust, siis kindlustuskaitse on kehtiv ka juhul, kui test vahetult enne reisi osutub positiivseks. Kindlustuskaitse kehtib kuna tegemist on esmahaigestumisega.
2. Kui ollakse varasemalt põdenud koroonaviirust ja sellest tervenenud, aga soovides minna reisile, siis palume teha kordustesti enne reisi broneerimist ja kindlustuse ostmist. Kui kordustest on negatiivne, võib osta reisi ja reiskindlustuse, ja kui 72h enne reisi tehtav test on taas positiivne, siis hüvitab PZU tekkinud kahju, sest reisi ja reisikindlustuse ostmise ajal oli see negatiivne.
3. Kui olete põdenud koroonaviirust, kuid ei ole reisi/reiskindlustuse ostmise hetkeks kordustesti teinud ja olete ostnud reisi ja reisikindlustuse ning 72h enne reisi tehtav test on positiivne, ei kuulu kahju hüvitamisele. Koroonaviirusesse haigestumist ja tervenemist ei hinnata enesetunde järgi vaid testitulemustest lähtuvalt. Veenduge, et nii reisi kui reisikindlustuse ostmise hetkel on test negatiivne.

Broneeri reis