Rumeenia
Keskaja Transilvaania ringreis


17. september – 26. september 2023
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Kalev Stoicescu

Rumeenia

17. sept – 26. sept 2023  / 2840 €

Transilvaania on palju enamat, kui vürst Dracula ja tema loss. Karpaatides laiuvas piirkonnas on võrratu maastik. Ajaloolistes linnades ja külades asuvad UNESCO kaitse all olevad arhitektuuri- ja ajaloomälestised. Mägedes kulgevad ägedad septentiinid. Lisaks on võimalus tutvuda lähemalt kohaliku eluolu ja folklooriga, nautida loodust ning saada osa rikkalikust kohalikust köögist.

Transilvaanias elasid kunagi daaklased, keda vallutasid vanad roomlased. Nende segunemisest tekkisid rumeenlased. Järgnes sajandeid kestnud suur rahvasteränne, kuni piirkonda saabusid ungarlased ning veid hiljem ka sakslased. Kõik need rahvad on tekitanud koos Transilvaania pärandi, mida saame reisil näha ja kogeda.

Pea kõikidel Lõuna-Transilvaania linnadel ja küladel on kolm nime – rumeenia, saksa ja ungari keeles – mis ei pruugi olla sarnased. Meie poolt külastatavad linnad ja külad: Braşov (saksa keeles Kronstadt, ungari keeles Brassó), Prejmer (Tartlau/Prázsmár), Tâmpa mägi (Zinne/Cenk), Bran (Törzburg/Törcsvár), Rupea (Reps/Köhalon), Viscri (Weisskirch/Feherégyháza), Sighişoara (Schässburg/Segesvár), Sibiu (Hermannstadt/Nagyszeben), Hunedoara (Eisenmarkt/Vajdahunyad), Alba Iulia (Karlsburg/Gyulafehérvár), Cârța (Kerz/Kerc).

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.04.2022):

 • Eesti kodanikele on Rumeeniasse reisimine viisavaba.
 • Rumeeniasse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 dokumenti, testitõendit ega deklaratsiooni. 

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Varssavi – Bukarest / Braşov

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 7 hommikul.

Lend LO790 Tallinn–Varssavi 08.55-09.35 (Lot Polish)
Lend LO641 Varssavi–Bukarest 11.05-13.55 (Lot Polish)

Transfeer Bukaresti Otopeni rahvusvahelisest lennujaamast Braşovisse (2.5h). Majutume hotelli, tutvume põgusalt vana Braşovi südalinnaga ning suundume tervitus-õhtusöögile traditsioonilises restoranis.   

Braşov on üks seitsmest linnast, mida saksideks nimetatud erineva päritoluga saksakeelsed asukad asusid ehitama Lõuna-Karpaatides 12. sajandil, Ungari kuninga käsul. Nende hulka kuuluvad ka Sibiu ja Sighişoara, mida me samuti külastame. Saksid rajasid ka umbes kolmsada küla ning paljudes neis külades seisavad tänapäevalgi müüridega kaitstud kindluskirikud, mille paiknevuse tihedus ja arhitektuur on ainulaadne terves Euroopas. Kindlused ehitati ning pidevalt tugevdati mongoli, türgi ja tatari invasioonide tõrjumiseks. See piirkond oli sajandeid kogu Euroopa kaitsebastion.  

Transilvaania oli Ungari ja Austria-Ungari osa pea üheksa sajandit, kuni 1918. aastani.

Majutus: Brasov Bella Muzica hotell 3*

2. päev

Braşov / Prejmer / Tâmpa mägi

Hommikul teeme ringkäigu Braşovi vanalinnas ning tutvume peamiste vaatamisväärsustega – Musta kirikuga, sakside ja rumeenlaste kvartalitega, kaitsemüüride ja –tornidega, Raekojaplatsiga, sünagoogi, õigeusu katedraaliga ja Rumeenia vanima kooliga.

Seejärel sõidame Prejmeri külasse, kus asub Transilvaania suurim kindluskirik. Müüride vahel on samuti üle 200 ruumi, kus kohalikud elasid üle pikki sissepiiramisi keskajal.

Peale lõunat oleme tagasi Braşovis ning kõnnime Tâmpa mäe tippu, mis asub linna servas. Mäe kõrgus on umbes 900m merepinnast ja 400m linna nivoost. Soovijatel on võimalik kõndimise asemel sõita ka mäeliftiga (3-4 min). Tâmpa mäelt avaneb hingemattev vaade linnale ja ümbritsevale mäestikule.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Brasov Bella Muzica hotell 3*

3. päev

Peleşi ja Brani lossid

Hommikul sõidame Sinaiasse (1h). Peleş on maaliline endine kuninga loss (praegu muuseum), mis valmis 1914. aastal, enne Transilvaania (s.h. Braşovi) ühendamist Rumeeniaga. Seega, teel Braşovist Sinaiasse me ületame riigipiiri, mis eraldas Rumeenia Kuningriigi Austria-Ungari impeeriumist kuni 1918. Ühtlasi külastame Peleşi kõrval asuvat Pelişori lossi.

Peale lõunat sõidame Sinaiast Brani (1h). Brani mägikindlust tuntakse üle maailma Dracula lossina, kuid kahjuks või õnneks Dracula ajalooline võrdkuju – vürst Vlad Țepeş – ei elanud seal mitte kunagi (ajalooallikad sellest ei räägi). Selle eest me külastame hiljem (Sighişoaras) maja, kus Țepeș tõepoolest elas.

Sõltuvalt kellaajast (mil lõpeb Brani lossi külastamine) on võimalik sõita mõned kilomeetrid edasi kohta, mida tuntakse Amfiteatrul Transilvania nime all, kus avaneb 360-kraadine vaade Lõuna-Karpaatidele.

Tagasisõit 1h. Vaba õhtu Braşovis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Brasov Bella Muzica hotell 3*

4. päev

Rupea / Viscri

Täna sõidame Rupeasse ja Viscrisse (2h). Rupea kindlus asub 120m kõrgel basalti kivimist mäel, mille otsast on võimalik näha sama kaugele, kui Rumeenia Karpaatide kõige kõrgemast tipust. Rupea linnus oli üks olulisemaid kindluseid strateegilisel kaubateel Braşovist Transilvaania sisemaale (tasandikule).

Seejärel sõidame Viscrisse, mis on kõige ilusamaid sakside külasid kogu maal. Ka Viscris on uhke kindlustatud kirik, mille muuseumis on kohaliku traditsioonilise elu aarded. Elu Viscris pole muutunud väga palju viimastel aastakümnetel, sest kohalikud tegelevad jätkuvalt isemajandava põllundusega ja muude vanade tegevusaladega. Käime näiteks kohaliku hobuseraua tegija töökojas. Tal on tööd, sest paljud kohalikud kasutavad endiselt hobuvankreid. Künka otsas on lambakoppel, kus kohalikud lüpsavad piima käsitsi, millest teevad kodus juustu. Lambakoplisse sõidame hobuvankriga, nagu kohalikud.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Viscri 125 hotell 

5. päev

Viscri

Naudime Viscri ümbrust, kus on ilusad matkarajad, mis vooklevad rohelistel künkadel. Jalutame Karpaatide metsades (kus on ka pruunkarusid, metskitseid ja hirvi ning palju muid loomi), läbime lammastest pikitud aasaid ning külastame külasid, kus aeg oleks nagu seisma jäänud.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Viscri 125 hotell 

6. päev

Sighişoara / Sibiu

Hommikul sõidame Viscrist Sighişoarasse (50min). Teeme giidiga tuuri Sighişoara vanalinnas, mis on üks kõige ilusamaid ja paremini säilinud keskaegseid linnu terves Euroopas, mis on UNESCO kaitse all. Küllap tuleb tuttav ette – paljudes kohtades on sarnasus Tallinna vanalinnaga täiesti rabav. Dracula majast oli juba eespool juttu, kuid me külastame ka dominiiklaste kloostrit, Kellatorni (Stundturm), Künkakooli ja –kirikut, mitmeid suurejoonelisi torne ning ronime Kaetud trepile.

Tutvume ka kohalike mustlastega, kes räägivad meile oma päritolust ja kultuurist ning traditsioonilistest tegevustest – näiteks vasknõude ja puuviljanapsu (palinca) valmistamisest. Sööme lõuna tüüpilises majapidamises, kus praktiliselt kogu toit on enda kasvatatud.

Teel Sibiusse (2h 20min) peatume üle 100 aasta vana väikeses vabrikus, kus valmistatakse terrakotaahjude glasuurplaate.

Õhtuks saabume Sibiusse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Sibiu Maison Elysee või Casa Timpuri Vechi hotell 4*

7. päev

Sibiu

Sibiu asub Rumeenia südames ning valiti Euroopa kultuuripealinnaks 2007. aastal.

Teeme giidiga tuuri super ilusas vanalinnas, külastame Bruckenthali kunstimuuseumit ning ajaloomuuseumit, mis asub vanas raekojas. Käime ka turul ja vaatame, mida kohalikud talunikud müügiks pakkuvad.

Sööme lõunat traditsioonilises pererestoranis.

Peale lõunat läheme jalutama lähedus asuvasse külasse. Seal näeme, et saksid ehitasid endale uhkeid kivimaju, kuid rumeenlased eelistasid puumaju. Sõltuvalt ilmast, me võime näha kohalike heinategu ning soovi korral ka neile appi minna.

Vaba õhtu Sibius.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Sibiu Maison Elysee või Casa Timpuri Vechi hotell 4*

8. päev

Hunedoara Corvinide loss / Alba Iulia

Sibiust sõidame Hunedoarasse (1h 30min), kus asub Corvinide loss (15. saj.), mis on tõepoolest nagu muinasjuturaamatutest. Loss ehitati Transilvaania valitseja Iancu de Hunedoara (Hunyadi János) käsul järsu ja kõrge mäe otsas, mille ümber jookseb jõgi. Sinna pääseb üle uhke kivisilla, kuid võib ette kujutada, et kindlust ei olnud keskajal praktiliselt võimalik vallutada, kui ainult näljasurmaga ähvardades alistada.

Peale lõunat suundume Alba Iuliasse (1h), mille ajalugu ulatub Vana Rooma aegadesse (siis kandis nime Apullum). Roomlaste põhiväed Daakia provintsis asusid just seal. Austria-Ungari impeeriumi ajal ehitati Alba Iulias suursugune bastionidega kindlus, milles on nii barokkstiilis uhkeid maju, kui õigeusu ja katoliku kirikud. Transilvaania Rumeeniaga ühendamise üldrahvalik pidu toimus Alba Iulias.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sibiu Maison Elysee või Casa Timpuri Vechi hotell 4*

9. päev

Transfăgărăşan

Sõidame mõnikümmend kilomeetrit Sibiust Rumeenia kõige kõrgemale ja ägedamale mägimaanteele, mille nimi tuleneb Făgăraşi mäestikust, mida ta läbib põhja-lõuna suunas, ühendades Transilvaaniat Valahhiaga. Vonklevad serpentiinid tõusevad ka üle 2000m merepinnast ning teel on ka kilomeetrine tunnel. Kommunistliku Rumeenia diktaatori Ceauşescu käsul ellu viidud faraooniline projekt (seal polnud varem mingit teed) oli ajendatud Nõukogude Liidu sõjalise invasiooni hirmust peale Praha Kevade allasurumist 1968. aastal (seega, algselt oli sellel mägiteel hoopis sõjaline otstarbe). Top Geari tegijad arvavad, et see üks paremaid teid maailmas.

Peatume Bâlea maalilise mägijärve juures ja naudime uskumatult ilusat loodust, metsikuid rododendroneid, veejugasid ja palju muud.

Tagasiteel põikame läbi Cârța külast, mille tsistertslaste kloostri varemed on täiesti erinevad kõigest sellest, mida me oleme Rumeenias varem näinud.

Sibius toimub meeleolukas hüvastijätu-õhtusöök.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Sibiu Maison Elysee või Casa Timpuri Vechi hotell 4*

10. päev

Sibiu / Bukarest – Varssavi – Tallinn

Päeval teeme viimase sõidu läbi Transilvaania Lõuna-Karpaatide, osaliselt mööda Olti orgu, ning jõuame ajaloolise Valahhia tasandikule.

Õhtul lendame Bukarestist koju.

Lend LO646 Bukarest – Varssavi 18.10-19.00 (Lot Polish)
Lend LO789 Varssavi – Tallinn 22.55-01.35+1 (Lot Polish)

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 2840 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid
 • majutus vastavalt programmile (kahestes tubades)
 • programmis märgitud toitlustus
 • transport vastavalt programmile
 • programmis märgitud ekskursioonid kohaliku ja eestikeelse giidiga

Lisatasu eest:

 • programmis märgitud külastuskohtade sissepääsud
 • majutus üheses hotellitoas 350€
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Tasumine

 • 500 € tuleb tasuda broneerimise hetkest 7 päeva jooksul kinnituseks – saadame arve
 • Ülejäänud osa tasuda hiljemalt 17. mail 2022 – saadame arve

Tühistamine

Kui reisimine pole Covid-19 tõttu võimalik, siis reis kas lükatakse edasi või tühistatakse. Viimasel juhul kehtivad reisijatele pakettreisidirektiivist lähtuvad tingimused. Reisi tühistamine reisija soovil:

 • Kuni 31.01.2022 on tühistamistasu 50 €
 • Vahemikus 1. veebruar - 16. aprillini 2022 on tühistamistasu 100 €
 • Vahemikus 17. aprill - 17. mai 2022 on tühistamistasu 500 €
 • Alates 17. maist 2022 ettemakstud summasid ei tagastata
 • Kindlasti soovitame teha piisava kattega reisitõrke- ja tervisekindlustuse kogu reisi perioodiks, et vältida võimalikke ootamatusi ja tagada kindlustunne kogu reisi vältel.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis