Püreneede matk
11-päevane matk Püreneedes


4. september – 14. september 2022
Grupis 6 reisijat
Reisijuht: Tom Martens

Püreneede matk

4. sept – 14. sept 2022  / 1390 €

Prantsusmaa ja Hispaania looduslikuks piiriks olevad Püreneed on üks parimaid kohti Euroopas matkamiseks - siin on imeilusad vaated, kaunid lilled, palju elusloodust ning mägihüttides pakutav toit on maitsev.

Meie matk algab Gavarnie külas, mis on tuntud kui parim alguspunkt Püreneedes matkamiseks. Paekivist maastikud Cirque de Gavarnies ja Monte Perdido mäetipp pole UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud põhjuseta. Matkal avastame selle piirkonna jõgesid, orgusid, lilleaasasid, elusloodust, mäetippe, koskesid ja kõrgeid mäekurusid. Üheksa täispäeva jooksul avastame orgusid ja mägesid ning matkame rahvusparkides, mis on maailmakuulsad just oma maastike tõttu. Esimestel päevadel võtame rahulikult ning harjume üles-alla matkamisega. Õhtud veedame külas, kus saame nautida häid kohalikke sööke. Ööbime Gavarnie külalistemajas, mis on mõeldud meiesugustele matkajatele. Kolmandal päeval alustame seljakottide ja telkidega pikemat matka, mis viib meid naaberorgu Troumouse. Seejärel tuleme tagasi Gavarnie'sse ja valmistume neljapäevaseks matkaks Hispaaniasse, mis pakub meile põnevaid maastikke kanjonite ja kõrgete mägedega. Soovijatel on võimalus matkata ka Püreneede kõrguselt kolmanda mäe Monte Perdido otsa (3355m). Matka viimasel päeval tuleme läbi kõrge mäekuru (2804m) tagasi Gavarnie'sse.  

Matka intensiivsus on väga sujuv ning see sobib kõigile, kes on varem veidi matkamisega kokku puutunud. Matka kõige keerulisemad osad on vabatahtlikud. Teed juhib väga kogenud matkagiid Tom Martens.

 • Majutus: külalistemajades kokku 6 ööd / telgis 4 ööd (matkajuhil on telgid)
 • Matkatase: keskmine; u 4-8h matkamist päevas; tippumatk on väljakutseid esitav, aga osalemine on valikuline
 • Grupi suurus: 4-9 inimest

Söögikorrad. Matk on planeeritud nii, enamus päevadel on teel kas mägihütt, või väike kohaliku küla restoran kus saab sooja toidukorra. Mõnel mägisel päeval, kui oleme laagris, siis on nendeks kordadeks toit kaasas.

1. päev

Tallinn - Amsterdam - Touluse - Gavarnie

Koguneme varahommikul kell 05.35 Tallinna lennujaamas.

Lend KL2482 Tallinn-Amsterdam 07.35-09.00, lennuaeg 2h 25min (Air Baltic)
Lend AF3157 Amsterdam-Toulouse 14.25-16.15, lennuaeg 1h 50min (Air France)

Seejärel taksosõit Toulouse'i lennujaamast rongijaama (u 10km), rongiga Toulouse-Lourdes (2h) ja taksoga Lourdes'ist Gavarnie'sse (1h).

Gavarnie on väike küla Kesk-Püreneedes, 1365m kõrgusel. Siit avanevad mägedele ühed Püreneede parimad vaated. Mitmed matkarajad algavad just Gavarnie'st. Vaatamata sellele, et tegu on turistide seas populaarse külaga, on siin alles ka piisavalt autentsust.

Toidukorrad:
Majutus: Gîte Le Gypaète Guest House

2. päev

Gavarnie küla (1365m) / Cirque de Gavarnie (1600m) / Pailla (1750m) / Gavarnie

 • 4h, lihtne, 550m tõus ja laskumine, ilma seljakotita

Hommikusöök Le Gypaète külalistemajas. Esimene matkapäev on võrdlemisi lihtne - matkame ilma seljakottideta ja avastame Gavarnie küla koos Cirque de Gavarnie loodusliku amfiteatriga. Õpime eemalt paistvate mäetippude, geoloogia, loomade ja piirkonna ajaloo kohta. Kohalik lõunasöök. Läheme ühe Euroopa kõrgeima kose juurde ning seejärel matkame tagasi külasse. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Gîte Le Gypaète Guest House

3. päev

Gavarnie (1365m) / l'échelle des Sarradets / Balcon des Sarradets (2300m) / Gavarnie

 • 6-7h, keskmine, 1000m tõus ja laskumine, väikse seljakotiga

Hommikusöök Le Gypaète külalistemajas. Täna matkame ainult kerge seljakotiga (enda päevase toidu ja mõndade lisariietega). Läheme mööda põnevat rada külast 1000m kõrgemale. Teeme regulaarseid pause. Pikem paus lõunasöögiks on Balcon des Sarradetsi platool, kust avanevad imelised vaated. Saame rohkem teada selle koha geoloogilise ajaloo kohta ning soovi korral saab igaüks ka ise platood avastada. Pärastlõunal matkame alla külasse tagasi ning sööme õhtust ühes Gavarnie restoranidest. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Gîte Le Gypaète Guest House

4. päev

Gavarnie (1365m) / Lac des Gloriettes (1685m) / Héas (1500m)

 • 6-7h, keskmine, 900m tõus ja 750m laskumine, suure seljakotiga

Hommikusöök Le Gypaète külalistemajas. Pärast hommikusööki alustame oma seljakottide ja telkidega teekonda mägedesse. Tõus on sujuv ning viib meid läbi lilleliste aasade Gloriettes järveni, kus saame ujuda. Lõunasöök järve ääres. Seejärel jätkame teekonda ning jõuame õhtuks väiksesse Héasi külakesse, kus on vaid mõned majad ja kaunis katolik kabel. Paneme kämpingualale telgid püsti ning seejärel saame õhtust süüa küla ainsas restoranis. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: telgid kämpingualal

5. päev

Héas (1500m) / Cirque de Troumouse (2130m) / Col de la Sède (2651m, valikuline) / Lac des Gloriettes (1685m)

 • 6-7h, keskmine, 650m või 1150m tõus ja 480m või 980m laskumine

Hommikusöök küla ainsas restoranis, kust haarame tee peale kaasa ka värskelt küpsetatud baguette'id. Ronime ülesmäge Püreneede suurima loodusliku amfiteatri juurde, mis kannab nime Cirque de Troumouse ja on täidetud roheliste aasade, väikeste jõgede ja siniste järvedega. Sööme lõunat vanas karjase hütis 2130m kõrgusel. Soovijad saavad ronida ka Col de la Sède mäekurule 2651m kõrgusele, kus avanevad parimad vaated Cirque de Troumouse'ile. Kes ei soovi sinna matkata, saavad nautida pikemat pausi või ümbruskonna avastamist. Päraslõunal matkame Püreneede lehmade karjamaadel ning loodetavasti kohtume ümisejate ja metskitsedega. Pärastlõunal snäkk ja kohv mägihütis. Pärast seda lühike matk ja telkide ülespanek. Võimalus nautida päikeseloojangut Gloriettes'i järve kohal. Õhtusöök telkides.

Toidukorrad: hommikusöök ja õhtusöök laagris
Majutus: telgid mägedes

6. päev

Lac des Gloriettes (1685m) / Vallé d'Estaubé / Col d'Alans (2430m) / Refuge des Espuguettes (2027m) / Gavarnie (1365m)

 • 7h, keskmine, tõus 750m ja 880m laskumine

Hommikusöök telkides. Matkame mööda uut rada tagasi Gavarnie'sse. Esmalt läheme Estaubé orgu, mis on tuntud kui ümisejate meelispaik. Ronime Col d'Alansi mäekuruni (2430m, lihtne ronimine) ja läheme tagasi alla Espuguettes mägihütti (2200m) lõunatama. Naudime veelkord kaunist vaatet Cirque de Gavarnie'le enne, kui laskume alla juba tuttavasse Gavarnie külakesse. Õhtusöök ja ööbimine Gîte Le Gypaète'is.

Toidukorrad: hommikusöök laagris
Majutus: Gîte Le Gypaète

7. päev

Gavarnie (1365m) / Col de Bucharo (2273m) / Bujaruelo (1250m, Hispaania) / Torla (1032m)

 • 5-6h, lihtne, 980m tõus ja 950m laskmine Bujaruelo'ni, edasi Torla'sse taksoga

Hommikusöök. Täna alustame 4-päevast matka Hispaania Püreneede suunas. Pakime oma seljakotid ja telgid ning matkame üle Bucharo mäekuru Hispaaniasse. Lihtne mägirada viib meid Bujaruelo ajaloolisse külakesse, kus ületame keskaegse silla ja veedame aega jõe ääres. Lõunasöök jõe ääres. Pärastlõunal viib takso meid Torla mägikülla, kust avanevad head vaated Ordesa kanjonitele. Jätame oma seljakotid Torla külalistemajja ning teeme külaga tutvust. Õhtusöök külalistemajas.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Torla L'Atalaya külalistemaja

8. päev

Torla (1032m) / La Pradera (1430m) / Refugio de Goriz (2200m)

 • 4-5h, keskmine, 900m tõus

Hommikusöök L'Atalaya külalistemajas. Seejärel sõidame bussiga Torlast La Praderasse, kust algab meie matk läbi Euroopa suurima Ordesa kanjoni (selle seinad on üle 1000m kõrged). Matkame mööda lihtsat mägirada ja teeme puhkepeatuse kauni jõe ääres, kus saame ka ujuda ja lõunatada. Pärastlõunal ronime veel ülespoole ning võime kohata ka raisakotkaid. Möödume Cola de Caballo kosest ning pärast viimast tõusu jõume Gorizi mägihütini. Paneme enda telgid püsti veidi eemal, et nautida parimat vaadet kanjonile. Õhtusöök.

Toidukorrad: hommikusöök laagris
Majutus: telgid mägedes

9. päev

Goriz (2200m) / Monte Perdido (3375m, valikuline) / Millaris (2400m)

 • Monte Perdido 6-7h, 1200m tõus ja laskumine (valikuline)

 • Goriz - Millaris 2h, 200m tõus

Täna on tähtis päev! Soovijatega läheme juba varahommikul kergete seljakottidega Püreneede kõrguselt kolmanda mäe Monte Perdido otsa. See lubjakivist mägi on oluline, sest see on üks esimestest kohtadest niivõrd kõrgel, kust leiti merefossiile. Rada mäe otsa on keskmise raskusega, kuid kohati ka väljakutseid esitav (3355m u kolme tunniga). Siiski on matk jõukohane kõigile, kes on heas vormis. Vaated mäe otsast on avarad. Seejärel läheme tagasi mägihüti juurde (vähem kui kolme tunniga) ning sööme lõunasööki. Pärastlõunal on lühike matk Millarise allikani, kuhu ka ööseks telkima jääme. Õhtusöök telkides.

Toidukorrad: hommikusöök ja õhtusöök laagris
Majutus: telgid mägedes

10. päev

Millaris (2400m) / Brèche de Roland (2804m) / Gavarnie (1365m)

 • 6-7h, keskmine, 400m tõus ja 1450m laskumine

Hommikusöök telkides. Millarise allika juurest matkame läbi metsiku looduse. Möödume Castereti koopast (2700m kõrgusel) ning jõuame Brèche de Rolandi mäekuruni, mis on meie reisi kõrgeim (2804m). Siit jõuame tagasi Prantsusmaale. Sööme lõunay Sarradetsi hütis ning pärastlõunal suundume tagasi Gavarnie külakesse. 2200m kõrgusel möödume mägiteest, kus meil võib õnnestuda juhusliku möödasõitjaga alla külasse sõita. Õhtusöök Gavarnies restoranis.

Toidukorrad: hommikusöök ja õhtusöök laagris
Majutus: Gîte Le Gypaète

11. päev

Gavarnie - Toulouse - Frankfurt - Tallinn

Pärast hommikusööki sõidame taksoga Lourdes'i (1h), seejärel rongiga Lourdes-Toulouse (2h) ja taksoga lennujaama. 

Lend LH1099 Toulouse-Frankfurt 18.35-20.25, lennuaeg 1h 50min (Lufthansa)
Lend LH884 Frankfurt-Tallinn 21.15-00.30+1, lennuaeg 2h 15min (Lufthansa)

 

Mida kaasa võtta?

Esmatähtsad asjad:

 • Kerged pahkluid toestavad matkasaapad
 • Matkasokid
 • min 60-liitrine kerge ja mugav seljakott. Sinna peaks lisaks muule mahtuma ka telk (või osa telgist) ning toit.
 • Magamiskott (0C)
 • Madrats - eelistatult täispuhutav
 • Kihilised riided. Muudetava pikkusega püksid, 2-3 t-särki, pikkade käistega särk (eelistatult meriinovillast), kerge vooderdatud jakk (eelistatult kapuutsiga). Sall (buff), kindad ja müts on head külmadel hommikutel ja hilisõhtutel.
 • Veekindlad riided - veekindel jakk, veekindlad kotid varuriiete jaoks, veekindel kate seljakotile.
 • Päikesekaitse - kõrge SPFiga kaitse nahale ning päikeseprillid ja müts.
 • Veesüsteem min 2 liitrit - sobivad ka veepudelid, aga mugavam oleks voolikutüüpi süsteem
 • Kauss, lusikas ja kahvel, terav nuga
 • Hambahari, hambapasta, seep ja kerge rätik
 • Esmaabikomplekt - lõikehaavade, väljaväänamiste, villide, nõelamiste, valu jm jaoks. Samuti võiks seal olla termotekk.
 • Taskulamp (nt pealamp)
 • Raha ja dokumendid - sularaha, pangakaart, ID-kaart, mägiklubide liikmekaart (kui on olemas)

Valikulised asjad:

 • Matkakepid (käimiskepid) - need muudava pideva üles-alla ronimise lihtsamaks ning aitavad järsemates kohtades tasakaalu hoida
 • Ujumisriided
 • Veekindlad püksid
 • Kaamera
 • Märkmik

Kerged telgid kõigile võtab kaasa giid. Soovi korral on võimalik rentida ka kerget magamiskotti ja täispuhutavat madratsit.

Ärge võtke kaasa ebavajalikke asju, sest matkapäevadel ei saa me midagi Gavarnie'sse jätta.Reisi hind: 1390 € 

Hinna sees:

 • rongipiletid
 • transport lennujaam-majutuskoht-lennujaam
 • majutus programmis märgitud külalismajades või telkides
 • programmis vastavalt märgitud matkad
 • toitlustamine vastavalt programmis märgitud söögikordadele (need mis on toidukordade all)
 • reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • lennupiletid, hinnaklass 240-400€
 • reisikindlustus
 • toitlustus, mida pole programmis vastavalt märgitud - enamik päevadel sööme kas küla või mägihüti söögikohas sooja toitu.

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis