Prantsuse Polüneesia ja Lihavõttesaar
Reis ümber maailma, aastavahetus Okeaanias


28. detsember – 16. jaanuar 2022
Grupis 20 reisijat
Reisijuhid: Riho-Bruno Bramanis, Kertu Bramanis

Prantsuse Polüneesia ja Lihavõttesaar

28. dets – 16. jaan 2022  /  8895 € 

Kuulsad maadeavastajad Wallis, Bougainville ja Cook kasutasid esmakordselt sõna "Polüneesia" Lõunamere saarestiku kirjeldamiseks 18. sajandi lõpus. Seiklejad otsisid palavikuliselt Lõunamandrit - kontinenti, mille eesmärgiks arvati olevat "planeedi tasakaalustamine". Hiigelkontinenti otsides leidsid avastajad pelgalt väikesi saarekesi, kus ei leidunud ei kulda, hõbedat ega muid suuri rikkusi. Vaatamata sellele sai saartest peagi  "paradiisi maapealne kehastus". Rändajate jaoks, kes olid olnud kuid merel, oli see tõeline Eedeni aed, kus elasid Prantsuse filosoof Rousseau kirjasule abil kuulsust kogunud "üllameelsed metslased". Tänapäevalgi saartele saabudes pannakse külalistele kaela kaunitest lõhnavatest lilledest pärjad, veetlevad kaunitarid tantsivad puusanõtkutus tantsu ning nende kaunite käte liigutused hakkavad vaikselt sulatama põhjamaa inimese karget ratsionaalset mõtlemist. Mägistel saartel toovad vaheldust sügavrohelised orud, kus vulisevad ojad ja pahisevad karged kosed. Polüneesia on naeratav ja sõbralik nagu kütkestav naine, kellele loodus lahkelt oma ande on jaganud. Gauguini maalidel kujutatud Eedeni aed, fantaasia kuldne kuningriik pole kuhugi kadunud.  

Prantsuse Polüneesia territoorium koos ookeaniga on võrreldav Euroopaga. Prantsuse Polüneesia koosneb umbes 118st saarest, mis omakorda on jagatud viieks arhipelaagiks - Seltsi saared, Tuamotu, Markiisi, Gambieri ja Australi saarestikud. Polüneesia saared on kõik vulkaanilise tekkega. Lõunamere põhjas, umbes 4000 meetri sügavusel, on maakoores kuumad täpid. Et kuum täpp püsib ühe koha peal, tema kohal olev laam aga liigub, siis on kuuma täpi vulkanism moodustanud ahelikus paiknevaid saarestikke. Kui vulkaani tegevus vaibub, siis kasvatab vulkaan endale korallriffi ümber. Mõned saared nagu Huahine on pelgalt atollid, sest iidne vulkaan on oma raskuse tõttu vajunud meresügavustesse ning merepinnale on jäänud vaid korallidest nn vöö. Tahiti saar on noorem ja seetõttu on nähtaval ka vulkaanid.

Tahitist 5000 kilomeetri kaugusel keset ookeani asub üksik Lihavõttesaar. Arvatakse, et see Muhumaa suurune saar on üks hiliseima asustusega paiku kogu maailmas. Saare nimi kohalikus keeles on Rapa Nui, mis tähendab "suur saar". Isoleeritud saarel elanud legendaarse pealiku Hotu Matu järeltulijatest polüneeslased kutsusid saart tabavalt ka Te Pito No Te Henua ehk Maailmanaba. Saare keeruka tsivilisatsiooni elavaks tunnistuseks on sajad suursugused Moai kujud. Jumalikustatud esivanemate hingede kehastusena kivist tahutud Moaid tahuti välja saare rivaalitsevate pealikute auks.

1. päev

Tallinn - Helsingi - Tokyo (28. detsember)

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 12.45

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.45-15.25 (Finnair)
Lend AY073 Helsingi-Tokyo 17.30-10.00 (Finnair), lennuaeg 9h 45min

2. päev

Tokyo - Tahiti (29. detsember)

Saabume Tokyo Narita lennujaama. Sõidame Tokyo lennujaama lähistel asuvasse kuumaveeallikate külastuspaika, kus saab lõõgastuda jaapanlastele nii omases ja traditsioonilises onsenis (vannid on nii sees kui õues). Pärast hoolikat - peaaegu rituaalset - puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid - maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.  

Lend TN077 Tokyo-Papeete (Tahiti) 17.40-09.40, lennuaeg 11h 10min

Kuna ületasime kuupäevajoone, siis päev on alles alguses! Sõidame hotelli ja puhkame. 

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Le Meridien Tahiti hotell 4* (uue nimega Tahiti Ia Ora Beach Resort), deluxe ocean view tuba

3. päev

Prantsuse Polüneesia: Tahiti (30. detsember)

Päev Tahitil lõõgastumiseks ja rannamõnude nautimiseks.

Tahiti saar ise on number kaheksa kujuline, tekkinud kahest suurest vulkaanist umbes kaks miljonit aastat tagasi. Number kaheksa rõngad moodustuvad poolsaartest: Tahiti Iti - mis tähendab Väike Tahiti ja Tahiti Nui mis tähendab Suur Tahiti. Tahiti pindala on 670 ruutkilomeetrit, kõige kõrgem tipp on Rohena mägi, mis on 2241 meetri kõrgune. Elanikud on koondunud enamasti kitsastele rannikuäärsetele tasandikele. Mägine saare keskosa on väga dramaatilise ilmega ning läbi kasvanud troopilistest taimedest, sõnajalgadest. Siin-seal paistavad silma langevad kosed. Koskedes jätkub alati vett, sest saare mägiste vulkaanide tippudes on suured järved. Siin on kaks aastaaega: kuiv ja niiske. Meie oleme siia saabunud niiskel hooajal. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Le Meridien Tahiti hotell 4* (uue nimega Tahiti Ia Ora Beach Resort)

4. päev

Prantsuse Polüneesia. Tahiti / ühine aastavahetuse õhtusöök (31. detsember)

Hommikusöök hotellis. Täna on võimalus osaleda ekskursioonil "Tahiti troopilised aarded": külastame Vaipahi Garden'it - jalutame keset kuumusest oigavat ent samas väga lopsakat aeda. Külastame pühapaika Arahurahu (tõlkes: tuhk) Marae'd (pühapaik vabas õhus), kus meid tervitab Tiki - jumalik esiisa, kaitsja ja valvaja. Veel külastame Arahoho veepurskeava, kus vesi mühinal koopasse ja koopast jälle välja pritsib. Astume läbi Venus pointi, kus on kapten Cooki, kuulsate mässajate laeva Bounty mälestusmärk ning kuninganna Pomare IV majakas. Ekskursiooni hind 65 eurot.

Õhtul ühine aastavahetuse õhtusöök hotellis.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Le Meridien Tahiti hotell 4* (uue nimega Tahiti Ia Ora Beach Resort)

5. päev

Prantsuse Polüneesia. Bora Bora (1. jaanuar)

Hommikusöök hotellis.

Lend VT410 Tahiti-Bora Bora 10.40-11.30

Päev Bora Boral.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: La Meridien Bora Bora 4*, veepealne bungalo

6. päev

Prantsuse Polüneesia. Bora Bora (2. jaanuar)

Eksootiline Bora Bora saar, mida hüütakse Vaikse ookeani pärliks. Saar asub 260 kilomeetrit Tahitist loodes. Bora Bora on ümmargune. Saare rannikul jookseb ümber saare 32 kilomeetri pikkune autotee - viidates sellele, et saar on päris pisike. Rannajoont ilmestavad väljaulatuvad maaninad ja nende vahele jäävad mõnusad lahesopid. See on justkui kauni polüneeslanna harali sõrmedega käsi, mille ümber on visatud täiuslik korallkäevõru. Saar on ümbritsetud peaaegu täielikult laguuni ning korallriffiga või motudega. Läbipääs rifist on vaid ühest kohast. See ongi põhjuseks, miks USA merevägi valis II maailmasõja ajal, 1942. aastal, just Bora Bora saare oma baasiks.

Võimalus osaleda ekskursioonil "Veesafari". Istume mootorpaati ja tuiskame vett pritsides üle helesinise laguuni. Pärast 15-minutilist paadisõitu oleme jõudnud korallrahude juurde, kus vees on kihamas vilgas veealune elu. Järjekorras ronime redelit mööda alla veepiirile. Kui oleme õlgadeni vees, siis lastakse vintsiga meile hapnikuvoolikuga varustatud kiiver pähe ja võibki lasta end laguuni põhja vajuda. Nagu võluväel ilmub meie ümber sadu kalu - mustvalge-triibulised (polüneesia keeles "Mamo"), hallikad kollaste uimedega ja oranžid klounkalad jpm. Loomulikult tuiskavad meie ümber ka raid. Turvalisuse mõttes on vee all meiega koos ka kaks akvalangiga instruktorit. Meist kõigist tehakse ka veealuseid pilte. Vee all võib hapnikukiiver peas nii joosta, hüpata, tantsida kui oma armsamat süles kanda. Täiesti turvaline ja ülimalt meeldejääva kogemus. Hind 85 eurot. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: La Meridien Bora Bora 4*

7. päev

Prantsuse Polüneesia. Bora Bora (3. jaanuar)

Päev rannamõnude nautimiseks.

Prantsuse Polüneesia on multikultuurne ja seetõttu ka pakutavad road esindavad paljusid maailma erinevaid kööke. Polüneesia õhtusöögil saame nautida kohalikke traditsioonilisi roogi, mis kaovad laualt kiiremini kui ükski teine suutäis. Kohalikku rooga küpsetatakse traditsioonilistes maa-ahjudes himaa. Kõigepealt kaevatakse auk maa sisse, kuhu asetatakse hõõguvad kivid. Kividele asetatakse lehtedesse mässitult taro maguskartulid, jamss, sealiha, kana, kala, koorikloomad jms. Kõik kaetakse veel kord paksult lehtedega ning jäetakse mitmeks tunniks hauduma. Tulemuseks on väga hõrk maitsete ning aroomide segunemine. Vahel lisatakse veel kreemikama konsistentsi saamiseks kookospiima. Kindlasti laual ka poisson cru, mis tähendab prantsuse keeles toores kala - Tahiti toore kala salat juurviljadega on väga maitsev! Õhtusöögi kõrvale saame nautida kohalikku tantsu. Tants on tahitilaste ehk Maohi'de jaoks nende pärimus ning see määrab nende identiteedi. Polüneesia tantsud kannavad endas lugusid. Nii õpetatakse lastele oma eeposed selgeks. Kuninganna Pomaregi ruttas pimeda saabudes mägedesse tantsima, sest teisiti lihtsalt ei saanud. Tants on siin nii omane nagu ei miski muu. Kujutame vaimusilmas ette, mis toimus siis, kui esimesed siia saabunud eurooplased Wallis või Cook ning nende kaaslased Polüneesia tantse nägid. Ilmselt ei suutnud ükski korralik meremees kohalikule afrodisiakumile - kaunitaride pehmete puusade õõtsumisele ning käte ühemõtteliselt võrgutavatele zestidele - vastu panna. Kapten Cook 1769. aastal kirjeldab tantsu: "Kui vähemalt 8-10 noort tüdrukut kokku koguneb, siis hakkavad nad koos tantsima kõige ebasündsamat tantsu, mida nad ise nimetavad Timorodeeks. Laulavad kõige ebasündsamaid laule ning käituvad üldse kõige ebasündsamalt vastavalt nendele tavadele, mille kohaselt neid on varajasest lapsepõlvest üles kasvatatud". Cooki ja teiste maadeavastajate laevadele saadeti vastu just kõige kaunimad tütarlapsed selleks, et tütarlapsed uinutaksid võõramaalastes röövimis- ning tapmislusti ja et võõramaalased anduksid pigem ühele teisele kirele.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: La Meridien Bora Bora 4*

8. päev

Prantsuse Polüneesia. Bora Bora - Moorea (4. jaanuar)

Vaba hommikupoolik. 

Lend VT243 Bora Bora - Moorea 15.30-16.15

Moorea on eksootiline südamekujuline saar, mille ümbermõõt on umbes 60 kilomeetrit. Moorea kohalik nimi Eimeo tähendab kollast sisalikku. Saare pindala on 132 ruutkilomeetrit ning elanikke on saarel ligi 20 000. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Manava Beach Resort & Spa Moorea 4*, veepealne bungalo

9. päev

Prantsuse Polüneesia: Moorea (5. jaanuar)

Päev Moorea saarel. Võimalus osaleda ekskursioonil - haide ja raide vaatlus laguunis, koos piknikuga. Sõidame paadiga looduslikku laguuni, kus vesi on just rinnuni. Sulpsatame sooja laguuni ja olles ise vees jälgime musttipp-riffhaisid ja raisid. Raid ja haid ujuvad kohale justkui treenitult. Paatide ja jetski-de mürinaga tuleb tavaliselt kaasa ka toidulõhn. Haidel ja raidel on väga hea haistmismeel. Saame paitada raide siidiselt pehmet selga ja imetleda nende graatsilisust. Musttipp-riffhaid on umbes 1-1.5 meetrit pikad ja väga vilkad ning inimestele ohutud. Pärast sellist kohtumist elusloodusega istume uuesti paati ja sõidame MOTUle (laiule) piknikule. Pärast pikniku on võimalus saarekesel jalutada ja laguunis snorgeldada. Hind 85 eurot. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Manava Beach Resort & Spa Moorea 4*

10. päev

Prantsuse Polüneesia. Moorea (6. jaanuar)

Täna on võimalus osaleda poolepäevasel ekskursioonil "Aito 4 Wheel Drive Safari Tour". Sõidame ringi Moorea saare kaunimates paikades. Esimene peatus ongi hingematvalt kaunis vaade meie hotellile ja lahele. Edasi hakkame ronima väga järsu, kohati 45-kraadise mäenõlva Magic Mountain otsa. Mäeotsast avaneb vaade Cooki ja Opunohu lahele. Edasi sõidame Belvedere'i - mis tähendabki kaunist vaatekohta. Koha nimetuse vääriliselt näeme kauneid vaateid lahtedele, mägedele, lopsakale taimestikule mäenõlvadel. Saludes kasvavad mangod, avokaadod, kookospähklid jms. Saarel uitab ringi tuhandeid kanu, kes on kunagi ammu toodud siia esimeste sisserändajate poolt. Belvedere asub nn Hai Hamba ehk Bali Hai kõrval. Mõistame, et oleme iidse vulkaani kraatris. Meie ees on püha mägi Rotui (886 meetrit, mis oligi vulkaani peamine avaus), mis vajub iga 10 aastaga 4 sentimeetrit. Mäenõlval teeme peatuse ühes iidses pühapaigas Titiroa Maraei, kus saame aimu iidsetest rituaalidest. Sõidame läbi nn ananassitee, kus mäenõlvadel on erinevate suurustega ananassipõllud. Ananass on kaktuseline taim ja ananassipõllule tasuks minna korraliku kaitseriietuse ning matšeetega varustatult. Ananassi "lehe" okkad on lõikavalt teravad. Kasutame neljarattaveolisi kastiga maastikuautosid (8 inimest ühes kastis), ekskursiooni pikkus 3h 30min. Hind 65 eurot.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Manava Beach Resort & Spa Moorea 4*

11. päev

Prantsuse Polüneesia. Moorea / Tahiti (7. jaanuar)

Päev eksootilisel Moorea saarel.

Õhtul registreerime hotellist välja ning sõidame kiirlaevaga (20 kilomeetrit) Moorealt Tahitile. Õhtu Papeetes (Prantsuse Polüneesia pealinnas), seejärel sõidame lennujaama. Öine lend Lihavõttesaarele.

Toidukorrad: hommikusöök

12. päev 

Tahiti - Lihavõttesaar. Orongo / Ahu Akivi (8. jaanuar)

Lend LA836 Tahiti-Lihavõttesaar 03.00-13.05, lennuaeg 5h 45min

Saabume Lihavõttesaarele pärastlõunal. Sõidame hotelli.

Seejärel alustame ekskursiooniga. Sõidame Rano Kau vulkaani jalamile. 30-minutise sõidu järel jõuamegi Hanga Roa lähedal asuva vulkaani juurde. Sealt avanevad imelised vaated kogu saarele. Kraatrijärv on ideaalselt ümara kujuga. Seejärel suundume tseremoniaalkülla Orongosse, Linnumehe kultuse keskusesse. Kultus sai alguse siis, kui Rapa Nui inimesed enam moai-kujusid ei valmistanud. Tutvume külaga ning vaatame kaljujooniseid, mis kujutavad Linnumeest (Tanga Manu), teda loonud jumalat (Make Make) ja viljakussümbolit (Komari). Lisaks avaneb siit vaade kolmele väiksele kivilademele, mille nimed on Motu Nui, Moto Kau ja Moto Iti. Meie ekskursioon jätkub Ahu Vinapu ja Ana Kai Tangata koopa külastusega, kus näeme koopamaalinguid.  

Majutus: Tahatai hotell 3*

13. päev

Lihavõttesaar (Rapa Nui). Anakena ekskursioon / kuulsad Moai kujud (9. jaanuar)

Pärast hommikusööki teeme päevase ekskursiooni, mille käigus avastame Rapa Nui (Lihavõttesaare) tähtsamaid looduslikke ja ajaloolisi vaatamisväärsusi. Sõidame Hanga Roast välja, rannikut mööda kagu suunas. Teel näeme suurepäraseid vaateid Poike poolsaarele ja rannajoonele, mis on moodustunud mustast vulkaanikivist. Esimene peatus on Vaihu, mille Ahus (pühapaigas) näeme moaide punasest laavakivist peakatteid. Liikudes järgmisesse peatuspunkti, möödume mitmest moaist, mis tee ääres seistes annavad märku moaide rajast ("Camino de los Moais"). Moaid on Lihavõttesaarele iseloomulikud kivikujud. Ranu Ranakus (kivimurd, kus kunagi moaisid valmis tahuti) sööme maitsva piknik-lõuna. Pärast seda alustame jalgsimatka Ranu Raraku vulkaani jalamilt üles. Tänase päevani on siin umbes 300 pooleliolevat kivikuju, millest osa seisab püsti ja osa on pikali. Mõni neist on vaid osaliselt tahutud, paljud on kannatada saanud või tunduvad olevat kohaletoomise käigus maha jäetud. Vulkaanisuudme juurde tõustes avaneb vaatepilt kraatrijärvele - ka kraatris võime näha moai-kujusid. Seejärel alustame sõitu järgmise vaatamisväärsuse suunas - jõuame hiljuti taastatud hiiglasliku Ahu Tongariki ja selle 15 moai kuju juurde. Ligikaudu 20-minutilise tee kaugusel on Anakena. See valge liiva ja kookospalmidega rand taevasinise ja rahuliku Vaikse ookeani taustal on saare kõige polüneesialikum paik. Saame lõõgastuda ja soovi korral soojas ookeanis ujuda. Sellest kaunist kohast paistavad ka kaks Ahut. Üks neist on eriti huvitav selle poolest, et moaide nikerdused on tehtud hoopis nende tagakülgedele. Pärast lõõgastavat puhkepausi sõidame mööda peateed tagasi Hanga Roasse, möödudes Vaitea'st - saare ainsast eukalüptimetsast. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tahatai hotell 3*

14. päev

Lihavõttesaar. Ahu Akivi / lend Santiagosse (10. jaanuar)

Meie tänane peatus on Ahu Akivi - üks erilise auraga ahu sisemaal - ja selle seitse kuulsat moaid. Kui enamasti on ahud rannikul, siis see ahu on ehitatud sisemaale ja asetatud ida-lääne suunale. Huvitav on see, et moaid on üles rivistatud kevadise ja sügisese pööripäeva päikesetõusu punkti järgi. Seitse avastajat ootavad oma müstilist esivanemat Hotu Matuat. See on üks hilisemaid ahusid saarel, ehitatud 1460ndatel aastatel, siis kui moaide kultus hakkas vaibuma. Meie ekskursioon jätkub - sõidame Puna Pau kivimurrukraatrini, kus leiduvast punasest laavakivist (Scoria) on tehtud moaide peakatted pukaod. Puna Pau on väike uinunud vulkaan, mille nimi tähendab „kuiv allikas“. Eeldatakse, et kunagi leidus siin vett. Pukaosid hakati lisama moaidele hiljem, alles 15.-16. sajandil. Saarelt on leitud kokku umbes 100 pukaod ning 900 moaid. Mõned ajaloolased väidavad, et pukaosid hakati moaidele lisama hõimude vaheliste tülide perioodil, et muuta ahu platvormid veelgi mõjukamaks.

Sõidame lennujaama. 

Lend LA842 Lihavõttesaar-Santiago 14.55-21.25, lennuaeg 4h 50min.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Santiago Plaza El Bosque San Sebastian hotell 4*

15. päev

Tšiili. Santiago (11. jaanuar)

Santiago linnaekskursioon.

Santiago asub Central Valley orus kahe suure mäeaheliku vahel. Idas on suured Andid oma 6900 meetriste mäetippudega ning läänes ranniku mäeahelik, mille kõrgus kohati ligi 4000 meetrit. Santiagost kirdes paistab kogu Ameerika kõrgeim mäetipp - Aconcagua (6976 meetrit). Seega Santiago ise asub justkui katlas. 12. veebruaril 1541 asutas Santiago linna Francisco Pizarro ohvitser - hispaanlane Pedro de Valdivia. Linna nimeks pandi Santiago del Nuevo Extremo, austusavaldusena Püha Jakobile. Santiagot püüdsid maatasa teha kohalikud indiaani hõimud, samuti on linn saanud kannatada maavärisemistes ja üleujutustes. Santiago õitsengule aitas see-eest kaasa mitmete rahvuste sisseränne.

Teeme peatuse keskuses, mida kutsutakse centroks. Centro on enam-vähem kolmnurkse kujuga, ulatudes Plaza de Armast Mapocho jõeni ning sealt edasi piirdub Avenida Libertador General Bernardo O'Higgins, või tihti kutsutakse seda tänavat ka Alamedaks. Keskuse väljakut ümbritsevad mitmed ministeeriumid ning presidendipalee. Peatume Plaza de Armas juures. Plaza de Armas ajalugu ulatub 1540ndatesse, mil linna asutaja Valdivas linna asutas. Väljak on hispaania-päraselt korrektselt planeeritud maleruudustiku kombel.

Seejärel sõidame läbi Bellavista. Selles boheemlaslikus linnaosas jalutavad kohalikud mööda trendikate restoranidega ääristatud tänavaid mööda La Chasconani - mis on üks kuulsa kirjaniku Pablo Neruda kodudest. Tal oli nimelt kolm kodu ja kolm naist. Silmame San Cristobali mäenõlva. Santiago kaitsepühakuks on neitsi Maarja, kelle kuju kõrgub linna kohal kõrguselt teise mäe San Cristobali tipus. Järgmisena külastame Santa Lucia mäge. See on koht, kus hispaanlased Santiago linna asutasid. See on üksik, järskude nõlvadega kivikalju, millel kasvab lopsakas taimestik ning asuvad vanad ehitised. Viimaseks külastuskohaks on täna Pueblito Los Dominicos. Los Dominicos sai alguse kunstnike kommuunist, mille toetajaks oli dominkaanlaste klooster. Kloostris asub kunstiturg - siin on 150 ateljeed, kus leidub mitmekesine valik kohalikku käsitööd.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Santiago Plaza El Bosque San Sebastian hotell 4*

16. päev

Tšiili. Vina del Mar / Valparaiso (12. jaanuar)

Täna sõidame kuurortlinna Vina del Mar ja Valparaiso. Ekskursioon Vina del Maris ja Valparaisos, mis oli kunagi kõige tähtsam sihtkoht Vaikse ookeani rannikul, enne kui Panama kanal 1914. aastal mereliikluseks avati. Külastame kesklinna piirkonda, uut parlamendihoonet, Sotomayori väljakut, Victoria väljakut, katedraali ja sadama-ala. Hiljem tutvume värvirohkete piirkondadega linna nõlvadel. Siin kõrgel linna kohal võib iga nurga peal kohata eredates värvides maju, lisaks avaneb siit suurepärane vaade linnale. Linna kõrgemad ja madalamad piirkonnad on omavahel ühenduses 16ne köisraudteega, mis on ehitatud sajandivahetusel, mil linn suurel kiirusel arenes. Mööda lahe rannikut põhja poole suundudes jõuame Vina del Mari, mis on selle piirkonna kõige kuulsam ja külastatum mereäärne linn. Siin on palju suurte puude ja palmidega parke, mille tõttu on linn väljateenitult saanud "aedlinna" tiitli. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Vina del Mar, Atton San Martin hotell 4*

17. päev

Tšiili. Valparaiso / Casablanca oru viinamarjaistandused (13. jaanuar)

Täna teeme ekskursiooni Casablanca orgu, kus on ideaalsed tingimused valgete viinamarjade jaoks. Siin on ideaalne kliima, mineraalide rohke vulkaaniline pinnas ning puhas vesi. Andidest voolab lumesulavett, millega kunstlikult kastetakse tilkkastmismeetodil viinamarja taimi otse mulda. Eriti sobilik on viinamarjadele Vaikselt ookeanilt tulev jahedam udu, mis laseb viinamarjadel kaua küpseda. Saagikoristusaeg on märtsist aprillini. Korjavad ainult naised, sest neil on pehmed ja õrnad käed. Casablanca oru kliima sobib kõige paremini valge veini tootmiseks. Mida kuivem talv, seda maitsvam vein. Kuigi org avastati veinikasvatuskohana alles üsna hiljuti - umbes 45 aastat tagasi - on nüüdseks siin juba 28 viinamarjaistandust. Pool aastat ei saja siin vihma, seega ei saa paljuneda ka kahjurid. Kui Filoxera parasiit hävitas näiteks 1876. aastal suure osa Euroopa ja California veiniistandustest, põhjustades veinitööstuste jaoks katastroofi, tulid paljud eurooplased just Tšiilist tooma uusi taimi, sest siin olid need säilinud. Siin kasvavad ka sellised sordid, mis Euroopas enam ei kasva - näiteks Carmeniere. Veinide valmistamise ajalugu ulatub esimeste konkistadoorideni, kes tõid esimesed viinmarjataimed. Veinimõisate rajajateks on ajalooliselt olnud eelkõige rikkad Euroopa juurtega perekonnad. Paljud neist olid saanud rikkaks just vaske või hõbedat kaevandades ning hiljem täitsid oma unistuse veinimõisast. Veinimõisaomaniku amet on siin riigis väga prestiižne. Esimene veinimõis rajati siia orgu 1851. aastal ning 1883. aastal asutati kuulus Concha y Toro (suurim veinitootja Ladina-Ameerikas). 98 protsenti veinidest läheb Europasse ja Ameerikasse.

Külastame kahte kuulsat veinimõisa - Bodegas ja Matetic vineyards (Horvaatia päritolu). Saame väikese lühiülevaate veinitootmisprotsessist ja viinmarjakasvatamisest. Näiteks on siinsed veinitööstused on läinud üle ökoloogilisele taimekasvatusele, mistõttu taimi väetatakse kohalike loomade sõnnikuga. Enamasti elutsevad siin pardid ja lambad, kes teevad ka umbrohutõrjet. Vaated viinmarjaistandustele on maalilised. Matetici viinamarjaistanduses on väga moodne veinipruulimiskoda, mis võlub oma minimalismi ja praktilisusega, ning mille arhitekt on norralane. Matetici veinide kuulsad nimed on Equilibrium (tasakaal ja täiuslik harmoonia) ja Coralillo (ühe väga vana veinikeldri nimi). Viinamarjasortidest on siin enimlevinud Sauvingnon Blanc, Gewurztaminer, Pinot Noir ning Syrah. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Vina del Mar, Atton San Martin hotell 4*

18. päev

Tšiili. Valparaiso / Santiago - Miami (14. jaanuar)

Vaba aeg Vina del Mar'is. Seejärel sõidame Santiago lennujaama. 

Lend AA226 Santiago-Miami 23.55-06.20+1, lennuaeg 8h 30min

Toidukorrad: hommikusöök

19. päev

Miami (15. jaanuar)

Saabume Miamisse varahommikul. Vaba päev Miamis. Võimalik veeta päev rannas või linnas. Õhtul sõidame lennujaama. 

Lend AY008 Miami-Helsingi 20.45-13.20+1, lennuaeg 9h 35min

20. päev

Helsingi - Tallinn (16. jaanuar)

Lend AY1023 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00Reisi hind: 8895 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennud ja lennujaamamaksud
  • siselennud Moorea - Bora Bora - Tahiti
  • majutus kahestes tubades (programmis märgitud hotellides ja tubades)
  • programmis märgitud söögikorrad
  • programmis kirjeldatud ekskursioonid ja sissepääsud, välja arvatud Tahiti, Moorea ja Bora Bora saarel
  • kohapealsed maksud
  • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • majutus üheses hotellitoas 2800 eurot
  • ekskursioonid Prantsuse Polüneesias, mis on programmis vastavalt märgitud

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Prantsuse Polüneesia ja Lihavõttesaar

28. detsember 2021 – 16. jaanuar 2022