Põhja-Korea


5. september – 13. september 2019
Grupis 18 reisijat6 vaba kohtagaranteeritud väljumine
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Põhja-Korea

5. sept – 13. sept 2019  /  3475 € 

 

Ligipääsematu Põhja-Korea tekitab ühtlasi nii hämmingut kui omamoodi imetlust. See riik on justkui üks viimaseid valgeid laike maailmakaardil. Välisele vaatlejale tundub, et Põhja-Korea on meeleheitlikult pühendunud oma parima külje näitamisele, olles ise valulikult teadlik oma isoleeritusest. Betoonist, pronksist ja marmorist Pyongyang on totalitaarse riigi ideoloogia väljendus. Maailma suurim, võimsaim, kõrgeim, avaraim, sügavaim (jne) metroo, torn, väljak, palee või monument asub kindlasti just Põhja-Koreas. Pyongyangi metroo ei ole lihtsalt transpordivahend vaid ideoloogilise hariduse andmise paik nagu ka kõik väljakud, monumendid ja paleed. Läbitungimatu saladuslooriga on kaetud põllumajandus, sõjavägi, tööstus, igapäevaelu ja sotsiaalsed probleemid. Siinsed inimesed tunduvad siiralt armastavat oma juhte. Nad räägivad ülima aupaklikusega oma juhist Kim Il Sung'ist ja Kim Yong Il'ist, kutsudes esimest "minu isaks". Nende igapäevaelu osaks on hommikul enne tööle minekut käia kummardamas Kim'ide kujudele ning kanda rinnas märke ühe või koguni kahe Kim'i portreega. Kindlasti on nad uhked, et nende viisaastaku plaanid on täidetud kolme aastaga. Vaatamata reserveeritusele on nad aga väga sõbralikud ja külalislahked. 

1. päev

Tallinn - Helsingi - Peking

Koguneme Tallinna lennujaamas 13.15

Lend AY3926 Tallinn-Helsingi 14.40-15.15 (Finnair)
Lend AY051 Helsingi-Peking 18.00-07.55+1, lennuaeg 7h 55min (Finnair)

2. päev

Peking - Pyongyang

Air Koryo lend JS152 Beijing-Pyongyang väljub kell 12.55.
Saabume Pyongyangi kell 15.00 kohaliku aja järgi.

Sõidame lennujaamast Pyongyangi. Külastame  Korea Sõjamuuseumi

Täna hakkame avastama Pyongyangi ajalugu. Pyongyang on Korea Rahvademokraatliku Vabariigi pealinn, mis asub Taedongi jõe kaldal. Pyongyang tähendab korea keeles „lai maa“. Pyongyangi ajalugu ulatub aastasse 427 AD, kui mainitakse esimest korda Koguryo kuningriigi pealinna. See oli võimsaim kuningriik Korea kolme kuningriigi (Silla, Paekche ja Koguryo) hulgas. 932 AD Koryo dünastia esimene kuningas WangGon viis pealinna Songak’i (tänapäeva Kaesong). 14. sajandil rajas järgmine valitsev dünastia oma uue pealinna Seouli.

Korea lõhenemine Põhja- ja Lõuna-Koreaks sai alguse Teise maailmasõja lõpus, kui 1945. aastal vabastas Korea põhjaosa jaapanlastest Nõukogude Liidu ja lõunaosa Ameerika Ühendriikide väed. Maa jagati mööda 38. paralleeli. 1948. aastal kuulutati välja Korea Rahvademokraatlik Vabariik, mille de facto pealinnaks sai Pyongyang. Korea jagunes kaheks vastandliku ilmavaatega riigiks, mis päädis Korea sõjaga. Konflikt algas 1950. aastal. Korea Vabariigi poolel võitlesid USA ja veel 15 riigi sõjaväelased, kes tegutsesid ÜRO lipu all. Korea Rahvademokraatliku Vabariigi poolel võitlesid Hiina ja Nõukogude Liidu üksused. Sõja käigus (1950-1953) vallutati Pyongyang paariks kuuks Lõuna-Korea üksuste poolt ning linn hävitati 1952. aasta pommitamise ajal, millest võttis osa 1400 USA lennukit. 1953. aastal sõlmiti vaherahu. Põhja- ja Lõuna-Korea peaministrite vahel sõlmitud kokkuleppe kohaselt eraldab riike sõjaline demarkatsioonijoon, millest mõlemale poole jääb nelja kilomeetri laiune demilitariseeritud ala. Pärast sõda oli Pyongyang praktiliselt maa pealt minema pühitud. Siiski otsustati linn uuesti üles ehitada hävinud linna varemetele. Pyongyang kerkis tuhast tohutu kiirusega, milles oli oma otsustav osa ka NSVL-il ning Hiina RV-l. Ülesehituse käigus rajati uus linnaplaneering parkide, laiade tänavate ning grandioossete ehitistega. Selles 3.5 miljoni elanikuga linnas on kohalike ehtne elu külastajate jaoks kättesaamatus kauguses. Külastajate jaoks kindlaks määratud marsruudile jäävad monumendid ja vaatamisväärsused, mille kangelasteks on Korea RDV rajaja ja pikaaegne liider Kim Il Sung, tema poeg Kim Jong Il ning kuus aastakümmet vana kommunistliku dünastia ideoloogia.

Esmapilgul tundub Pyongyang suurlinn nagu iga teinegi oma pilvelõhkujate, tehaste, monumentide ja Lasnamägedega. Silma torkavad säravad, tuttuued kommunistlikus stiilis ehitised oma suurejooneliste fassaadidega. Need on siinse arengu ja kasvava jõukuse tähised. Monumendid on nii suured, et nende intensiivsus võtab hinge kinni. Hiiglaslikke kunstilisi propaganda plakateid pole võimalik mitte märgata, aga nähtamatuks jäävad poodide vaateaknad. See on miljonite linn, kus ei ole eriti liiklust.

Külastame Korea sõjamuuseumi, kus tutvustatakse Põhja-Korea nägemust Korea sõjast (1950-53). Korea RDV juht Kim Jong Un avas 2013. aastal suurejooneliselt renoveeritud muuseumi, kus näeme ka spioonilaeva USS Pueblo, ainukest USA laeva, mis kunagi kaaperdatud. Laeva kaaperdajaks 1968. aastal oli vaid 7 Põhja-Korea mereväelast. Väljapanekul on näha Ameerika relvad ning alla lastud lennukid.

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Yanggakdo International hotell 4* - Taedongi jõel asuv hotell on üks parim kohalik hotell.

3. päev

Pyongyang /Nampo/ jalutuskäik Pyongyangis

Sõidame Pyongyangist Namposse. Külastame Chongsanri kolhoosi, West Sea tammi, Kangso allikavee tehast, Kwangbok ostukeskust, Kim Il Sung väljakut.

Korea lääne rannikul asuv Nampo on DPRK suuruselt neljas linn. Teel külastame Chongsanri kolhoosi - mida peetakse riigi kõige kuulsamaks farmiks. Siin on kuulsa Chongsanri vaimsuse ja põllumajanduslike meetodite sünnikoht. 

Seejärel külastame West Sea (Läänemere) tammi. Põhja-Korea au ja uhkuse sümboliks saanud tamm ehitati aastatel 1981-1986. See 8 km pikkune tammide, kambrite ja 36  lüüsiga süsteem asub Taedongi jõe ja Kollase mere vahel. Siin asub ka West Sea tammi ehituse muuseum. 

Kangso allikavee tehas on üks väheseid kohti kus on võimalik näha kuidas allikavett villitakse pudelitesse ja pakendatakse. Pärast tehase külastust on võimalik kohalikku allikavett proovida.

Sõidame tagasi  Pyongyangi Kwangbok ostukeskusesse. See on populaarne ostukeskus, kus külastajatel on võimalik vahetada raha kohaliku Won vastu ning teha sisseoste. 

Päev jätkub Kim Il Sung'i väljakul ehk Pyongyangi keskväljakul. Ümbritsevatel majadel rippuvad hiiglaslikud Kim Il Sung'i ja Kim Jong Il'i portreed valvavad oma truualamlike järgijate võimsate sõjaparaadide ja rahvapiduste üle. Võimas väljak on maailma suuruselt 30. väljak ning siia mahub korraga 100 000 inimest. Väljak rajati 1954. aastal ehk Juche 43.

Suundume Taedongi parki, mis on vaid mõne minuti kaugusel Kim Il Sung'i väljakust. Saame jalutada Taedongi jõe kallastel Pyongyangi kellani. Pyongyangi ainulaadse kõlaga kell on kajanud siinses linnas 1714. aastast alates, hoiatades linnaelanikke vallutajate ja looduskatastroofide eest. Kell kuulutas hommikuti elanikele linnaväravate avamist ja õhtuti sulgemist. Esialgne kell hävis tulekahjus, ent tänapäeval kasutatav, 35 erinevast metallist valatud, kell valmistati 1726. aastal. Kauni ornamentika ning Bodhisattva kujutistega kaetud kell on Pyongyangi sümbol ja kohalik rahvusaare. Meie jalutuskäik jõe äärt mööda viib meid Taedongi väravani. See 6. sajandil ehitatud värav on  müüriga ümbritsetud iidse linna ida-värav. Pyongyangi kindluse ajalugu ulatub Koguryo dünastia aegadesse.

Seejärel põikame sisse Pyongyangi pisikesse õllepruulikotta- siin on võimalik proovida erinevat sorti kohalikku õlu.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Yanggakdo International hotell 4*

4. päev 

Pyongyang / Demilitariseeritud tsoon / Kaesong /

Külastame Kumsusan’i paleed, mida tuntakse ka President Kim Il Sung ja juhi Kim Jong II mausoleumina. Kõhedusttekitav, kinnimüüritud akendega hiiglaslik palee ehitati 1976. aastal Kim Il Sung’i ametlikuks residentsiks. Pärast 1994. aasta ümberehitusi sai paleest maailma suurim mausoleum, kus Korea RDV igavese presidendi ning suurest juhist poja palsameeritud kehad lebavad klaasist sarkofaagides. Nende pead puhkavad korea stiilis patjadel ning kehad on kaetud Korea DRV lipuga. Mausoleumis asub ka muuseum suurte juhtide saavutuste ülistamiseks. Rohked medalid, diplomid, pildid, rongivagun ja autod kõnelevad juhtide pärandist. Põhja-Korea liidrite andunud kummardajate  hordid käivad siin oma juhtidele austust avaldamas. Mausoleumi külastavatel turistidel on keelatud kanda lühikesi pükse, T-särke, sandaale, siniseid teksasid ning miniseelikuid. Külastajatel palutakse ka läbi minna turvaskännerist ning puhurist, kus riietelt eemaldatakse tolmukübemed. Seejärel puhastatakse ka teie kingad.

Pärast hommikusööki sõidame demilitaartsooni. See maariba on puhvertsooniks Põhja- ja Lõuna-Korea vahel. See on meie planeedi kõige militaarsem paik. DMZ tähistab tegelikult Demilitarized Zone'i - ehk siis nelja kilomeetri laiust mittemilitariseeritud riba kahe Korea piiril. Ehk siis kuulus riba kurjuse telje ja demokraatia vahel (oleneb loomulikult, kust poolt vaadata). Paik, mille tsentrumis asetseb ainukene reaalne kontakt kahe Korea vahel, paljudel piltidel kujutatud sinised majad, mille vahel betoonist piirijoon ning kahel pool üksteist jõllitavat riigisüsteemi oma valvuritega. See on kummaline paik, kus aeg ja õhk justkui seisaksid paigal.

Külastame Panmunjomi küla. Panmunjom on kahe Korea vahelistes suhetes traditsiooniline läbirääkimiste paik. 1953. aasta 27. juulil sõlmiti Panmunjomi külas Korea sõja relvarahu. Meiegi saame külastada täpselt kahe riigi piirile ehitatud siniseid telgilaadseid maju ning hüpata ja karata Põhjast Lõunasse ja vastupidi. See on üks väheseid paiku, kus on võimalik pildistada Põhja-Korea sõjaväelasi.

Sõidame edasi Kaesongi linna, mis oli Korea pealinnaks kuni 15. sajandini. Kaesong on ainuke linn, mis pääses Korea sõja hävitustööst ning on säilitanud oma ajaloolise olemuse. Linnas on koguni 12 UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud paika. Kaesongi peetakse Koryo insami (ginsengi või ženšenni­) sünnikohaks ning siin on hea võimalus seotada endalegi Kaug-Ida parimat insami. Insam ei ole lihtsalt juur, see on võluomadustega imeline taim. Ilmselt ei ole meie planeedil teist sellist taime, mis oleks oma kõiki haigusi ravivate omaduste poolest nii tuntud nagu ženšenn. Idamaade "Jumalate and", "Looduse ime", "Maasool", "Maahing", "Jumalik taim" annab energiat ja tugevdab immuunsüsteemi. Kõige sagedamini nimetatakse seda taime "elujuureks". Sõnasõnalises tõlkes hiina keelest tähendab ženšenn "inimene-juur" (žen - inimene, šenn - juur). See nimi anti ženšenni juurele hämmastava sarnasuse tõttu inimese figuuriga.

Jalutame Janamsani pargis, kust avaneb kaunis vaade kogu Kaesongi ajaloolisele keskusele. Külastame Sungkyunkwani Ülikooli. Ülikool on vanim konfutsionistlik ülikool ja rajati juba 10.sajandil. Alates 1987. aastast on siin Kaesongi Koryo Muuseum. Siinsete vaatamisväärsuste hulgas on üks suurim puitehitis kogu Põhja-Koreas. Unesco maailmapärandisse kantud Sonjuki silla ajalugu ulatub 1216. aastasse. Margipoes on võimalus osta suveniire.

Lõunasöök Tongili restoranis. Tongil tähendab tõlkes korea keelest "taasühendamine". Tongil on Kaesongi tuntuim restoran, kus on võimalik nautida kuninglikult hõrki roogi koos mitmete lisanditega. Eriti avatud meeltega külastajatel on siin võimalik juurde tellida kohalikku delikatessi - koeraliha suppi - ning ženšenni kanasuppi.

Sonjuk sild on väike kivist sild, mille sünniaastaks peetakse 1216.aastat. See paik on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Sõidame edasi kuningas Kongmini haua juurde. See 14.sajandi mausoleum rajati Koryo dünastia 31-le kuningale Kongminile ja tema kuningannale.

Seejärel sõidame tagasi Pyongyangi

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Yanggakdo International hotell 4*

5. päev

Pyongyang/ jalutuskäik linnas/ 9.septembri massimängud

Pärast hommikusööki suundume kaunisse Mansudae purskaevude parki linna südames. 80 meetri kõrgusele purskuvate jugade vahel on tantsivate ja mängivate naiste graatsilised skulptuurid.

Külastame Mansudae suurt monumenti. Kim Il Sung'i 60. sünnipäevale pühendatud hiiglaslik, 20 meetri kõrgune, pronksist kuju valmis 1972. aastal. Suure juhi Kim Il Sung’i kuju kõrval avati teinegi mälestusmärk armastatud juhi Kim Yong Il'i ülistamiseks pärast tema surma 2011. aastal. See sündmus haakus ühtlasi Kim II Sungi sajanda sünnipäeva pidustustega 2012. aastal. Sündmuse olulisuse rõhutamiseks sai Kim Il Sung’i monument selga uued riided ning tema näoilmet muudeti. Mansudae monumendil kujutatud liidrid on kohalike hulgas väga austatud ning palutakse, et meiegi austame suurt juhti ja armastatud juhti lillede asetamisega mälestusmärgile. Juhtide pronksist kujude kõrval asetseb veel kaks monumenti – „Jaapani vastase revolutsioonilise võitluse“ ning „Sotsialistliku ülesehituse“ monumendid. 50 meetri pikkusel monumendil on kujutatud üle 200 võitleja. Monumendi tagusel seinal on mosaiikpannoo Paektu mäest, mis on revulotsiooni pühitsetud sünnipaik.

Külastame Taedongi jõe vastaskaldal asuvat Juche torni, millega ülistatakse Juche ideoloogiat. Mälestusmärk avati 1982. aastal Kim Il Sung’i 70. sünnipäeva auks. Maailma kõrgeima kivist torni (170 meetrit) kõik 25500 valgest graniidist tahtutud kivi sümboliseerivad ühte päeva Kim II Sung’i elust kuni tema 70. sünnipäevani. Kim Il Sung’i poolt väljatöötatud Juche „suurepärane, originaalne ning revulotsiooniline ideoloogia“ on Põhja-Korea ametlik poliitiline ideoloogia. Rahvamasse näeb Juche subjektina, kes võib oma saatust ise vormida. Aastal 1970 võttis Kim Il Sung’i poeg, Põhja-Korea liider Kim Yong Il, kasutusele uue võrdpildi, rääkides rahvast kui kehast, mida riigi liider ühiskonna ajuna juhib. Partei on "närvisüsteem, mis rahvast esindades hoiab kontakti ajudega". 

Moranbong park on Pyonyangi puhkeala, kus kohalikud tulevad nädalavahetustel pikniku pidama ja laule laulma. See on unikaalne võimalus kohalikega suhtlemiseks.  

Pärast lõunasööki jätkame jalutuskäiguga linnas. Korea Töölispartei uhkeldav monument avati Juche 84. (1995) aastal. Põllumehe, töölise ja intellektuaali käsi on haaranud sirbi, haamri ja pintsli ümmarguse ringi sees. Ümmargune ring sümboliseerib juhi, partei ja rahva ühtsust.

Teel näeme  Triumfikaart. Maailma suuruselt teine triumfikaar - Mehhiko Monumento a la Revolución järel - ehitati 1982. aastal president Kim II Sungi Jaapani ülemvõimu (1925-45) vastase võitluse ülistamiseks. 25500st valgest graniitblokist laotud 60 meetri kõrgune kaar on igati Pariisi Arch de Triumphi vääriline. Morani mäe jalamile püstitati see suursugune mälestusmärk Kim Il Sungi 70. sünnipäeval. Graniitkivide sümboolne arv märgib suure armastatud juhi elupäevade arvu kuni juubelipidustusteni.

Pyongyangis peab kindlasti proovima ka metroosõitu. Maailma üks sügavaim metroo on suurejooneline vaatamisväärsus. See on projekteeritud toimima pommivarjendina sõjaolukorra puhul. Kõlavate nimedega metroojaamad  "Võit", "Punatäht", "Seltsimees" jne on graniidist, marmorist, kaetud võimsate mosaiikidega töökatest töölistest ja sangarlikest sõduritest ning hõbedaselt küütleva valgustusega. Metroo keskmine sügavus on 110 meetrit ning sõites "ametlikult lubatud" liinil saame vaid ette kujutada, mis kõik peitub suletud uste taga veelgi sügavamal. Valvsate korrapidajate silme all saame kohalike inimestega ühte vagunit jagada. 

Täna on riigis rahvuspüha, mille tähistamiseks toimuvad tsirkuse etendused. Korea Rahvaarmee tsirkus rajati Juche 53 aastal ehk 1964. Tsirkusesse mahub ligi 1600 pealtvaatajat.

Masside tants on üks tuntumaid Põhja-Korea noorte tantsupidusid. Suuremate linnade väljakutele koguneb massiliselt üliõpilasi, kes kõik tantsivad rahvariietes. Seejärel külastame Kaeson Youth Funfair'i, mis on üks populaarseimaid lõbustusparke ja ööelu kohti Pyongyangis. Siin on suurepärane võimalus kohalikke näha.

Taedonggang õllefestival on Korea versioon Saksamaa Oktoberfestist. Esimest korda korraldati Korea õllefestival 2016. aastal Pyongyangis ning alates sellest ajast on saanud festivalist iga aastane üritus. Festivali toimumise koht on Pyongyangi kesklinnas, Taedongi jõe kallastel, Kim Il Sungi väljaku lähistel. Festival on kohalike hulgas väga populaarne. Siin on võimalus sõbralike kohalikega suhelda. 

Kaeson noorte lõbustuspark on üks populaarseim lõbustuspark ja ööelu koht Pyongyangis. Siin on võimalus kohalikke näha, nendega koos fotosid teha ning  täna õhtul on ka suurejooneline saluut Rahvuspüha auks. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Yanggakdo International hotell 4*

6. päev

Pyongyang/Wonsan

Wonsan on sadamalinn ning mereväebaas Jaapani mere (East Sea of Korea) kõige läänepoolsemal kaldal. Wonsanis on mitmeid kauneid randu, mille tõttu peetakse Wonsani riigi turismi Mekaks. Teel Wonsani teeme peatuse Sinpyongi järve ääres. See puhkeala asub täpselt poolel teel Pyongyangist Wonsani. 

Teeme jalutuskäigu Wonsani keskväljakul.  Linna südames asuval väljakul on hiljuti renoveeritud suurte juhtide mmonumendid. Väljakust paari minuti jalutuskäigu kaugusel on sadam, kus on võimalik näha kuidas kohalikud kalamehed tööd teevad. Siin asub ka Mangyongbong-92 praamlaev, mis kunagi viis Koreas elavaid jaapanlasi üle Jaapani mere (East Sea of Korea).

Pärast lõunasööki külastame Wonsani põllumajandusinstituuti, mida peetakse üheks olulisemaks põllumajanduse ülikooliks riigis. Seejärel külastame Kaeson Wonsan revolutsioonimuuseumi. Endine raudteejaam on muudetud muuseumiks. Õhtul saame jalutada rannas ning nautida ilusaid vaateid Wonsanile, kohalikele kaluritele ning majakale. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Tongmyong hotell 

7. päev

Wonsan/ Masik suusakeskus/Pyongyang

Külastame Songdowoni rahvusvahelist laste ühtuse laagrit. Siin käivad nii Põhja-Korea kui ka teiste riikide koolilapsed aprillist oktoobrini. Laager asub otse rannikul ja siin on ilusad valged liivarannad. Teeme jalutuskäigu Songdowoni pargis.

Täna sööme lõunat  Masik Pass suusakeskuses umbes 40 minuti kaugusel Wonsanist. Masik suusakeskuses on luksuslik hotell kus saab nii suvel kui talvel peatuda ja einestada.Seejärel külastame Ulimi juga. Ulimi juga on üks tuntumaid jugasid Koreas. Joa avastasid sõdurid 2001. aastal. Juga langeb 45 m kõrguselt ning mürisevaid vetevooleon kuulda koguni 4 km kaugusele. Kaugele kostuva veekohina hääle tõttu kutsutakse juga "Ulim", mis Korea keeles tähendab "kaja". 

Külastame kuningas Tongmyongi hauda. Kuningas Tongmyong (58-19 eKr) oli iidse Koguryo dünastia rajaja. Alates 2004. aastast on paik kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. 

Sõidame tagasi Pyongyangi. Seejärel külastame Mirae (Tuleviku) tänavat. 2015. aastal avatud tänaval on näha Põhja-Korea futuristlikke ehitisi. Korea valitsus on jaganud siin kortereid kohalike ülikoolide õpetajatele.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Yanggakdo International hotell 4*

8. päev

Pyongyang - Peking

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama ning lendame Pekingisse.

Air Koryo lend JS251Y Pyongyang-Peking

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Pekingis 4* hotellis.

9. päev

Peking - Helsingi - Tallinn

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama.

Lend AY052 Peking-Helsingi 11.20-14.35 (Finnair)
Lend AY113 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00 (Finnair)Reisi hind: 3475 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennupiletid
  • transport vastavalt programmile
  • majutus programmis märgitud hotellides (kahesed toad)
  • kõik hommikusöögid
  • lõuna-ja õhtusöögid Põhja-Koreas
  • programmis märgitud ekskursiooniprogamm koos sissepääsudega
  • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

  • Põhja-Korea viisa 85 eurot
  • majutus üheses hotellitoas 730 EUR
  • reisikindlustus

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Põhja-Korea

5. september 2019 – 13. september 2019