Põhja-Korea
Suured pidustused


5. september – 12. september 2018grupi suurus 15 reisijat/garanteeritud väljumine
Reisijuht:  Riho-Bruno Bramanis,

Põhja-Korea

5. sept – 12. sept 2018  /  2995 € 

 

Ligipääsematu Põhja-Korea tekitab ühtlasi nii hämmingut kui omamoodi imetlust. See riik on justkui üks viimaseid valgeid laike maailmakaardil. Välisele vaatlejale tundub, et Põhja-Korea on meeleheitlikult pühendunud oma parima külje näitamisele olles ise valulikult teadlik oma isoleeritusest.  Betoonist, pronksist ja marmorist Pyongyang on totalitaarse riigi ideoloogia väljendus.  Maailma suurim, võimsaim, kõrgeim, avaram, sügavaim jne  metroo, torn, väljak, palee või monument asub kindlasti just Põhja-Koreas. Pyongyangi metroo ei ole lihtsalt transpordivahend vaid ideoloogilise hariduse andmise paik nagu ka kõik väljakud, monumendid ja paleed. Läbitungimatu saladuslooriga on kaetud  põllumajandus, sõjavägi, tööstus, igapäeva elu  ja  sotsiaalsed probleemid. Siinsed inimesed tunduvad siiralt armastavat oma juhte. Nad räägivad ülima aupaklikusega oma juhist Kim Il Sung' ist ja Kim Yong Il'st kutsudes esimest "minu isaks". Nende igapäeva elu osaks on hommikul enne tööle minekut käia kummardamas Kim'ide kujudele ning kanda rinnas märke ühe või koguni kahe Kim'i portreega. Kindlasti on nad uhked, et nende viisaastaku plaanid on täidetud kolme aastaga. Vaatamata reserveeritusele on nad aga väga sõbralikud ja külalislahked. 

1. päev

Lend Tallinnast Pekingisse

Koguneme Tallinna lennujaamas 13.00

Lend AY3926 Tallinn-Helsingi 14.40-15.15.
Lend AY051 Helsingi-Peking 18.00-07.55+1

Lennuaeg on 7 tundi ja 55 minutit. Lend toimub Finnairi lennukiga. Lennukis serveeritakse őhtu-ja hommikusöök.

2. päev

Saabume Pekingisse, lend Pyongyangi

Air Koryo lend JS 152 Beijing-Pyongyang  väljub kell 12.55
Saabume Pyongyangi 16.00 kohaliku aja järgi.

Sõidame lennujaamast Pyongyangi. Esmapilgul tundub Pyongyang suurlinn nagu iga teinegi oma pilvelõhkujate, tehaste, monumentide ja Lasnamägedega. Silma torkavad säravad, tuttuued kommunistlikus stiilis ehitised oma suurejooneliste fasaadidega. Need on siinse arengu ja kasvava jõukuse tähised. Monumendid on nii suured, et nende intensiivsus võtab hinge kinni. Hiiglaslikke kunstilisi propaganda plakateid pole võimalik mitte märgata, aga nähtamatuks jäävad poodide vaateaknad. See on miljonite linn, kus ei ole eriti liiklust.

Teeme peatuse Tikkimise Instituudis (Pyongyang Embroidery Institute) - see on koht, kus valmistatakse enamus Korea kaunitest tikanditest. Instituut on saanud nime  suure juhi Kim Jong Il-i ema  Kim Jong Suk järgi. Siin on hea võimalus mõistliku hinnaga tikandeid soetada.  

Seejärel külastame Mirae (Tuleviku) tänavat. 2015 aastal avatud tänaval on näha Põhja-Korea futuristlikke ehitisi. Korea valitsus on jaganud siin kortereid kohalike ülikoolide õpetajatele.

Majutus Yanggakdo International Hotel 4*.
Taedongi jõel asuv hotell on üks parim kohalik hotell.
Õhtusöök hotellis.

3. päev

Pyongyang. Demilitariseeritud tsoon, Kaesong

Pärast hommikusööki sõidame demilitaartsooni. See  maariba on puhvrer tsooniks Põhja- ja Lõuna-Korea vahel. See on meie planeedi kõige militaarsem paik. DMZ tähistab tegelikult Demilitarized Zone. Ehk siis nelja kilomeetri laiust mittemilitariseeritud riba kahe Korea piiril. Ehk siis kuulus riba kurjuse telje ja demokraatia vahel (oleneb loomulikult kust poolt vaadata). Paik, mille tsentrumis asetseb ainukene reaalne kontakt kahe Korea vahel, paljudel piltidel kujutatud sinised majad, mille vahel betoonist piirijoon ning kahel pool üksteist jõllitavat riigisüsteemi oma valvuritega. See on kummaline paik, kus aeg ja õhk justkui seisaksid paigal.

Külastame Panmunjomi küla. Panmunjom on kahe Korea vahelistes suhetes traditsiooniline läbirääkimiste paik. 1953. aasta 27. juulil sõlmiti Panmunjomi külas Korea sõja relvarahu. Meiegi saame külastada täpselt kahe riigi piirile ehitatud siniseid telgilaadseid maju ning hüpata ja karata Põhjast Lõunasse ja vastupidi. See on üks väheseid paiku, kus on võimalik pildistada Põhja-Korea sõjaväelasi.

Sõidame edasi Kaesongi linna, mis oli Korea pealinnaks kuni 15. sajandini. Kaesong on ainuke linn, mis pääses Korea- sõja hävitustööst ning on säilitanud oma ajaloolise olemuse.  Linnas on koguni 12 UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud paika. Kaesongi peetakse Koryo insami (ginsengi või ženšenni­) sünnikohaks ning siin on hea võimalus seotada endalegi  Kaug-Ida parimat insami. Insam ei ole lihtsalt juur, see on võluomadustega imeline taim. Ilmselt ei ole meie planeedil teist sellist taime, mis oleks oma kõiki haigusi ravivate omaduste poolest nii tuntud nagu ženšenn. Idamaade "Jumalate and", "Looduse ime", "Maasool", "Maahing", "Jumalik taim" annab energiat ja tugevndab immuunsüsteemi.  Kõige sagedamini nimetatakse seda taime  "elujuureks". Sõnasõnalises tõlkes hiina keelest  tähendab ženšenn "inimene-juur" (žen - inimene, šenn - juur). See nimi anti  ženšenni juurele hämmastava sarnasuse tõttu inimese figuuriga.

Jalutame Janamsani pargis, kust avaneb kaunis vaade kogu Kaesongi ajaloolisele keskusele. Külastame Sungkyunkwani Ülikooli. Ülikool on vanim konfutsionistlik ülikool ja rajati juba 10.sajandil. Alates 1987. aastast on siin Kaesongi Koryo Muuseum. Siinsete vaatamisväärsuste hulgas on üks suurim puitehitis kogu Põhja-Koreas. Unesco maailmapärandisse kantud Sonjuki silla ajalugu ulatub 1216. aastasse. Margipoes on võimalus osta suveniire.

Lõunasöök Tongili restoranis. Tongil tähendab tõlkes korea keelest "taasühendamine". Tongil on Kaesongi tuntuim restoran, kus on võimalik nautida kuninglikult hõrki roogi koos mitmete lisanditega. Eriti avatud meeltega külastajatel on siin võimalik juurde tellida kohalikku delikatessi - koeraliha suppi ning  ženšenni kanasuppi.

Külastame Korea sõjamuuseumi, kus tutvustatakse Põhja-Korea nägemust Korea sõjast (1950-53). Korea RDV juhi Kim Jong Un avas 2013. aastal  suurejooneliselt renoveeritud muuseumi. Siin näeme spioonilaeva USS Pueblo, ainukest  USA laeva, mis kunagi kaaperdatud. Laeva kaaperdajaks 1968.a. oli vaid 7 Põhja-Korea mereväelast. Väljapanekul on näha Ameerika relvad ning alla lastud lennukid.

Tagasiteel Pyongyangi silmame Rahvusliku Taasühinemise Kolme Põhikirja monumenti. Monumendil hoiavad kaks Korea naist käes Korea poolsaart  väljendades nii Korea rahva tahet taasühineda.  Monument asub Thongili maanteel Pyongyangist demilitariseeritud tsooni.

Õhtusöök.

Majutus Yanggakdo International Hotel 4*.

4. päev

Pyongyang, jalutuskäik läbi Pyongyangi

Täna peale hommikusööki avastame Pyongyangi ajalugu.  Pyongyang on Korea Rahvademokraatliku Vabariigi pealinn, mis asub Taedongi jõe kaldal. Pyongyang tähendab korea keeles „lai maa“. Pyongyangi ajalugu ulatub aastasse 427 AD kui mainitakse esimest korda Koguryo kuningriigi pealinna. See oli võimsaim kuningriik Korea kolme kuningriigi (Silla, Paekche ja Koguryo) hulgas.  932 AD Koryo dünastia esimene kuningas WangGon viis pealinna Songak’I  (tänapäeva Kaesong). 14. sajandil rajas järgmine valitsev dünastia oma uue pealinna Seouli.

Korea lõhenemine Põhja- ja Lõuna-Koreaks sai alguse Teise maailmasõja lõpus, kui 1945. aastal vabastas Korea põhjaosa jaapanlastest Nõukogude Liidu ja lõunaosa Ameerika Ühendriikide väed. Maa jagati mööda 38. paralleeli.  1948 kuulutati välja Korea Rahvademokraatlik Vabariik, mille de facto pealinnaks sai Pyongyang. Korea jagunes kaheks vastandliku ilmavaatega riigiks, mis päädis Korea sõjaga. Konflikt algas 1950. aastal. Korea Vabariigi poolel võitlesid USA ja veel 15 riigi sõjaväelased, kes tegutsesid ÜRO lipu all. Korea Rahvademokraatliku Vabariigi poolel võitlesid Hiina ja Nõukogude Liidu üksused. Sõja käigus (1950-1953) vallutati Pyongyang  paariks kuuks Lõuna-Korea üksuste poolt ning linn hävitati 1952.a.  pommitamise ajal, millest võttis osa 1400 USA lennukit. 1953. aastal sõlmiti vaherahu. Põhja- ja Lõuna-Korea peaministrite vahel sõlmitud kokkuleppe kohaselt eraldab riike sõjaline demarkatsioonijoon, millest mõlemale poole jääb nelja kilomeetri laiune demilitariseeritud ala. Pärast sõda oli Pyongyang praktiliselt maa pealt minema pühitud. Otsustati siiski linn uuesti üles ehitada hävinud linna varemetele. Pyongyang kerkis tuhast tohutu kiirusega, milles oli oma otsustav osa ka NSVL ning Hiina RV-l. Ülesehituse käigus rajati  uus linnaplaneering   parkide, laiade tänavate ning grandioossete ehitistega.  Selles 3,5 miljoniga linnas on kohalike ehtne elu külastajate jaoks kättesaamatus kauguses. Külastajate jaoks kindlaksmääratud trassile jäävad monumendid ja vaatamisväärsused, mille kangelasteks on Korea RDV rajaja ja pikaaegne liider Kim Il-sung, tema poeg Kim Jong-il ning kuus aastakümmet vana kommunistliku dünastia ideoloogia.

Jalutuskäik läbi Pyongyangi keskuse. Meie jalutuskäik algab Munsu veepargi juurest, mis on ainuke omalaadne siin riigis. Sise- ja välibasseinid, ilusalong ja kohvik on siin riigis vaatamisväärsused.

Meie jalutuskäik jätkub Korea Töölispartei monumendi suunas. Uhkeldav monument avati Juche 84 (1995) aastal. Põllumehe, töölise ja intellektuaali käsi on haaranud sirbi, haamri ja pintsli ümmarguse ringi sees. Ümmargune ring sümboliseerib juhi, partei ja rahva ühtsust.

Taedongi jõe kallast mööda edasi jalutades näeme Kimilsungnia't ja Kimjongilia't. See on näitustemaja, mis on pühendatud kahele lillele. Lilled on saanud nimed suurte juhtide Kim Il Sung'i ja Kim Il Yong'i järgi. 

Meie avastusretk viib meid Ryugyong  Rahva Lõbustusparki, mis avati alles 2012. aastal. Pargis on delfinaarium, ujula ning minigolfiväljak.

Lõunasöök.

Taedongi jõe vastaskaldal asub Juche torn, millega ülistatakse Juche ideoloogiat. Mälestusmärk avati 1982. aastal Kim Il Sung’i 70. sünnipäeva auks. Maailma kõrgeima kivist torni (170 m) kõik 25500 valgest graniidist tahtutud kivi sümboliseerivad ühte päeva Kim II Sung’i elust kuni tema 70 sünnipäevani. Kim Il Sung’i poolt väljatöötatud  Juche „suurepärane, originaalne ning revulotsiooniline ideoloogia“  on Põhja-Korea ametlik poliitiline ideoloogia   Rahvamasse näeb Juche subjektina, kes võib oma saatust ise vormida. Aastal  1970 võttis Kim Il Sung’i poeg, Põhja-Korea  liider Kim Yong Il, kasutusele uue võrdpildi, rääkides rahvast kui kehast, mida riigi liider ühiskonna ajuna juhib. Partei on "närvisüsteem, mis rahvast esindades hoiab kontakti ajudega". 

Suundume Taedongi parki, mis on vaid mõne minuti kaugusel Kim Il Sung'i väljakust. Saame jalutada Taedongi jõe kallastel Pyongyangi kellani. Pyongyangi ainulaadse kõlaga kell on kajanud siinses linnas 1714. aastast alates hoiatades linnaelanikke vallutajate ja looduskatastroofide eest. Kell kuulutas hommikuti elanikele linnaväravate avamist ja õhtuti sulgemist. Esialgne kell hävis tulekahjus ent tänapäeval kasutatav, 35 erinevast metallist valatud, kell valmistati 1726. aastal. Kauni ornamentika ning Bodhisattva kujutistega kaetud kell on Pyongyangi sümbol ja kohalik rahvusaare. Meie jalutuskäik jõe äärt mööda viib meid Taedongi väravani. See 6. sajandil ehitatud värav on  müüriga ümbritsetud iidse linna ida-värav. Pyongyangi kindluse ajalugu ulatub Koguryo dünastia aegadesse.

Päev jätkub Kim Il Sung'i väljakul ehk Pyongyangi keskväljakul. Ümbritsevatel majadel rippuvad hiiglaslikud Kim Il Sung'i ja Kim Jong Il'i portreed valvavad oma truualamlike järgijate võimsate sõjaparaadide ja rahvapiduste üle. Võimas väljak on maailma suuruselt 30. väljak ning siia mahub korraga 100 000 inimest.

Jalutame Pyongyangi kesklinnas ning teeme peatuse võõrkeelsete raamatute poes. Poes on võimalik soetada propagandistlikke postreid, raamatuid ja suveniire. 

Läheme kaunisse Mansudae purskaevude parki linna südames. 80 meetri kõrgusele purskuvate jugade vahel on tantsivate ja mängivate naiste graatsilised skulptuurid.

Külastame Mansudae suurt monumenti. Kim Il Sung'i 60. sünnipäevale pühendatud  hiiglaslik, 20m kõrgune, pronksist kuju valmis1972. aastal.  Suure juhi Kim Il Sung’i kuju kõrval avati teinegi mälestusmärk   armastatud juhi Kim Yong Il ülistamiseks pärast tema surma 2011. aastal.  See sündmus haakus ühtlasi Kim II Sungi sajanda sünnipäeva pidustustega 2012. aastal.  Sündmuse olulisuse rõhutamiseks  sai Kim Il Sung’i monument selga uued riided ning tema näoilmet muudeti. Mansudae monumendil kujutatud liidrid on kohalike hulgas väga austatud ning palutakse, et meiegi  austame suurt juhti  ja armastatud juhti lillede asetamisega mälestusmärgile. Juhtide pronksist kujude kõrval asetseb veel kaks monumenti – „Jaapani vastase revolutsioonilise võitluse“  ning „Sotsialistliku ülesehituse“ monumendid.  50 meetri pikkusel monumendil on kujutatud  üle 200 võitleja. Monumendi tagusel seinal on mosaiikpannoo Paektu mäest, mis on revulotsiooni pühitsetud sünnipaik.

Meie jalutuskäik viib meid Pothongi Värava juurde, mis ehitati 6. Sajandil. See on Pyongyangi ajaloolise kindluslinna läänevärav (Koguryo dünastia). Meie jalutuskäigul jääb teele Rahva Suur Istungitesaal (raj 1984.a.), kus Rahvuslik parlament teeb tähtsaid otsuseid.  Chollima tänaval asub Rahva kultuuripalee. Edasi jalutame 1973.a. rajatud Sisestaadionile, mis on 2013 aastal modernistlikult renoveeritud. 

Õhtul on meil võimalus teha sisseoste Rakwon'i kaubamajas. See on üks suurim kaubamaja Pyongyangis. Külastame Mansugyo õllebaari, kus valmistatkse mitmeid sorte kohalikku õlut.

Õhtusöök.

Majutus Yanggakdo International Hotel 4*.

5. päev

Pyongyang. 9. septembri pidustused

Külastame   Sun’i Kumusan’i paleed, mida tuntakse ka President Kim II Sung ja juhi Kim Jong II mausoleumina. Kõhedusttekitav,  kinnimüüritud akendega hiiglaslik  palee ehitati 1976. aastal Kimi Sung’i ametlikuks residentsiks. Pärast 1994. aasta ümberehitusi sai paleest  maailma suurim mausoleum,  kus Korea RDV  igavese presidendi ning suurest juhist poja palsameeritud kehad lebavad klaasist sarkofaagides. Nende pead puhkavad korea stiilis patjadel ning kehad on kaetud Korea DRV lipuga. Mausoleumis asub ka  muuseum suurte juhtide saavutuste ülistamiseks. Rohked medalid, diplomid, pildid, rongivagun ja autod kõnelevad  juhtide pärandist. Põhja-Korea liidrite  andunud kummardajate  hordid käivad siin oma juhtidele austust avaldamas. Mausoleumi külastavatel turistidel on keelatud   kanda lühikesi pükse, T-särke, sandaale, siniseid teksasid ning miniseelikuid. Külastajatel palutakse ka läbi minna turva skännerist ning puhurist, kus riietelt eemaldatakse tolmukübemed. Seejärel puhastatakse ka teie kingad.

Pyongyangis peab kindlasti proovima ka metroosõitu. Maailma üks sügavaim metroo on suurejooneline vaatamisväärsus. See on projekteeritud toimima pommivarjendina sõjaolukorra puhul. Kõlavate nimedega metroojaamad  "Võit", "Punatäht", "Seltsimees" jne on graniidist, marmorist, kaetud võimsate mosaiikidega töökatest töölistest ja sangarlikest sõduritest ning hõbedaselt küütleva valgustusega. Metroo keskmine sügavus on 110 meetrit ning sõites "ametlikult lubatud" liinil saame vaid ette kujutada, mis kõik peitub suletud uste taga veelgi sügavamal. Valvsate korrapidajate silme all saame kohalike inimestega ühte vagunit jagada. 

Näeme Triumfikaart. Maailma suuruselt teine triumfikaar Mehhiko Monumento a la Revolución järel ehitati 1982. aastal president Kim II Sungi  Jaapani ülemvõimu (1925-45) vastase võitluse ülistamiseks. 25500 valgest graniitblokist laotud 60 meetri kõrgune kaar on igati Pariisi Arch de Triumphi vääriline. Morani mäe jalamile  püstitati see suursugune mälestusmärk Kim Il Sungi 70 sünnipäeval. Graniitkivide sümboolne arv märgib suure armastatud juhi elupäevade arvu kuni juubelipidustusteni.

Meil on võimalus teha sisseoste Kwangbok kaubamajas, mis on ainuke koht Pyongyangis kus turistid saavad legaalselt kohalikku raha (WON) osta ja selle eest sisseoste teha.  

Seejärel saame osa Rahvuspüha pidustustest. Kui kõik laabub siis osaleme ka Sõjaväe paraaadil (militaristlikud sõidukid liiguvad tol päeval Pyongyangi tänavatel).

Seejärel naudime Armee tsirkuse etendust. Tsirkus avati Juche 53 (1964) ning mahutab 1600 pealtvaatajat.

Masside tants on üks tuntumaid Põhja-Korea noorte tantsupidusid. Suuremate linnade väljakutele koguneb massiliselt üliõpilasi, kes kõik tantsivad rahvariietes. Seejärel külastame Kaeson Youth Funfair - mis on üks populaarseimaid lõbustusparke ja ööelu kohti Pyongyangis. Siin on suurepärane võimalus kohalikke näha. Täna õhtul on ka suurejooneline saluut Rahvuspüha auks. 

Õhtusöök kuulsas BBQ Duck'is.

Majutus Yanggakdo International Hotel 4*.

6. päev

Myohyangi mägi, Pyongyang

Pärast hommikusööki sõidame pealinnast välja, kahetunnise teekonna kaugusel olevasse Myohyangi. Myohyangi müstiline aroomaatne mägi on üks viiest pühast mäest Koreas. Legend räägib, et mägi on Korea rahva esiisa  kuningas Tanguni kodu. Myohyangi mägi on arvatud UNESCO poolt biosfääri kaitsealade hulka ja sealsetelt mäenõlvadelt võib leida 30 endeemst taime.

Sügaval mägedes on leidnud oma koha Rahvusvaheline Sõpruse Hall, mida siin peetakse maailma suurimaks varakambriks. Inimesed käivad siin imetlemas kingitusi, mida rahvusvahelised organisatsioonid või eraisikud on teinud Põhja-Korea juhtidele aastate jooksul. Saal saali järel on täidetud  ligi 70 000 Kim Il Sung'i kingitusega ning ligi 20 000 kingitust on välja pandud Kim Yong Il'i alal. Kingitused on väljapandud kinkijate riigi või piirkonna järgi. Pühasse paika  tuuakse külastajaid selleks, et näidata rahvale kui populaarsed on nende juhid üle kogu maailma. 

Pärast vägeva varakambri külastamist saame lõõgastuda Pohyoni templis. Pohyoni tempel on üks viiest kuulsaimast busdistlikust templist Koreas. Ligi 1000 aasta vanuses templis peitub 80 000 puidust trükiplaati iidsete budistlike kirjadega. Siin on ka kaunis kaheksanurkne pagood.

Lõunasöök.

Sõidame tagasi Pyongyangi. 

Õhtul lõõgastume Golden Lane Bowling keskuses.

Õhtusöök.

Majutus Yanggakdo International Hotel 4*.

7. päev

Pyongyang - Peking

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama ning lendame Air Koryo lennuga JS 251Y Pyongyang- Peking.
Majutus Pekingis 4* hotellis. Vaba aeg.

8. päev

Peking - Tallinn

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama.

Lend AY052 Peking-Helsingi 11.20-14.35
Lend AY113 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00Reisi hind: 2995 € 

Pakett sisaldab:

 • Kõik lennupiletid
 • Transport vastavalt programmile
 • Majutus programmis märgitud hotellides (kahesed toad)
 • Kőik hommikusöögid
 • Hommiku-, lõuna-ja õhtusöögid Põhja-Koreas
 • Hommikusöök Pekingis
 • Programmis märgitud ekskursiooniprogamm koos sissepääsudega
 • Eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • Põhja-Korea viisa 85 eurot
 • Majutus üheses hotellitoas 730 EUR
 • Programmivälised ekskursioonid, ürituste külastused (kontserdid, etendused, tsirkus)
 • Reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Põhja-Korea

5. september 2018 – 12. september 2018