Peruu
Ringreis ja kaks päeva Machu Picchul


18. november – 29. november 2021
Grupis 10 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Peruu

18. nov – 29. nov 2021  / 3663 €

Peruu on kui keeruka mustriga peenekoeline kangas, mis leitud Peruu iidsete muumiate matmispaikadest. Kanga värvidesse on põimitud maailma kuivemad kõrbealad Atacamas, maailma kõrgeim laevatav järv Titicaca, suursugused Andid ja altiplano, jäised liustikud, võimsad kanjonid, viljakad orud ja troopiline Amazonase vihmamets. Kanga mustrisse on kootud 5000 aasta pikkune tsivilisatsioonide ja impeeriumide lugu, milles osalised on põlised indiaani hõimud, suursugused inkad, konkistadooride vallutused ja tänapäev. Peruu linnade tänavatel kantakse protsessioonide ees katoliku pühakute pilte ja riste, mille järel tantsivad indiaani muusika saatel paganlikke tantse põlisrahvaste rõivastes värvikad salgad. Siinstele kõrbejoonistustele, iidsete linnade varemetele, templitele, püramiididele ja paleedele ei ole võrdset kogu maailmas. Andide ja inkade püha oru õhk mõjub nagu eliksiir, valmistades meid ette kohtumiseks salapärase ja ülevaga Machu Picchul. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.09.2021):

 • Eesti kodanikud võivad Peruus viibida viisavabalt turismi eesmärgil kuni 183 päeva, pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riiki saabumise kuupäevast.
 • Riiki sisemiseks on vaja esitada kas: a) sertifikaat koroonaviirus SARS-CoV-2 negatiivse PCR-testi kohta, mis on tehtud 72h jooksul enne väljalendu, VÕI b) sertifikaat koroonaviirus SARS-CoV-2 negatiivse antigeeni testi kohta, mis on tehtud kuni 24h enne väljalendu.
 • Testimise kohustus kehtib ka COVID-19 vastu vaktsineeritud ning viiruse läbi põdenud isikutele. 
 • Lapsed: alla 12-aastased lapsed testi ega tõendit esitama ei pea.
 • Kõigil reisijatel on ühtlasi tarvis täita Peruu tervisedeklaratsiooni ankeet 72h jooksul enne väljalendu.
 • Kõik 13-aastased (k.a) ja vanemad reisijad peavad Amsterdami transfeeri jaoks täitma Hollandi tervisedeklaratsiooni ja enne Eestisse tagasi saabumist Eesti piiriületaja deklaratsiooni (juhendid saadab Albion).

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Hoiame neil jooksvalt silma peal ning teavitame, kui midagi peaks muutuma. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

Albioni korraldab Peruu reise alates 2004. aastast.

1. päev 

Tallinn - Amsterdam - Lima 

Kogunemine Tallinna Lennujaamas kell 05.35

Lend BT621 Tallinn-Amsterdam 07.35-09.00 (Air Baltic)
Lend KL743 Amsterdam-Lima 12.35-19.05 (KLM)

Saabume Peruusse sama päeva õhtul.

Majutus: Lima San Agustin Exclusive hotell 4*

2. päev 

Peruu pealinn Lima 

Peale hommikusööki teeme ekskursiooni Limas, mis on moodne linn täis kontraste, kultuuri ja sagimist. 1535. aastal konkistadoor Francisco Pizarro poolt rajatud Hispaania impeeriumi Lõuna-Ameerika pealinn, Kuningate linn Lima, on plahvatuslikult kasvanud ligi 10 miljoni elanikuga Peruu kõige rahvarohkemaks piirkonnaks. Siin leidub kauneid koloniaalajastu villasid, inkaeelsete kultuuride varemeid, ajaloolisi kirikuid ja väga häid muuseume täis hindamatuid aardeid.

Linna ajalooline keskus on 1991. aastal kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse ning selle südameks on Plaza Mayor, kus vaatamata aastasadade vältel linna laastanud maavärisemistele kõrgub imposantne Lima katedraal, Palacio de Gobierno ehk presidendi residents, Palacio Arzobispal ehk peapiiskopi residents ja palju muud. Külastame San Francisco kirikut ja kloostrit. Mõistame, miks San Francisco on üks külastatavaim kirik Limas, kui jalutame kloostri nägusates ristikäikudes ja siseõuedes, mille seintel on Sevillast pärit 17. sajandi originaalkahhelkivid. Kiikame sisse raamatukokku, mis on koduks 25000 muistsele raamatule ja käsikirjale, imetleme Lõuna-Ameerika versiooni maailma ühest kuulsaimast maalist "Viimane õhtusöömaaeg" ning eksleme kõhedakstegevates katakombides, kus geomeetriliste mustritena on laiali laotatud 70000 inimese viimsed maised jäänused.

Seejärel ootab meid ees külastus LARCO arheoloogiamuuseumisse, mis on loodud 18. sajandi asevalitsejate mõisahoonesse, ümbritsetuna imelistest aedadest. Larco muuseumis on imestusväärne väljapanek kuni 5000 aastast Peruu ajaloost ja arengust, andes hea ülevaate ka Kolumbuse-eelsest ajastust Peruus. Samuti näeme tähelepanuväärset kollektsiooni iidsest Peruu kullast, hõbedast ning ka Mochica kultuuri keraamikast.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Lima San Agustin Exclusive hotell 4*

3. päev 

Lima - Cusco

Lend LA2015 Lima-Cusco 09.40-11.03

Täna hommikul lendame Limast Cuscosse, mis asub 3300 meetri kõrgusel merepinnast. Tule, tuulte ja jää maal on valitsejaks mäed - päikesest punaseks ja pruuniks küpsenud, lumiselt valged, kiviselt hallid, teravate vulkaanide tipud sirutuvad üle 6300 meetri taeva poole. Maailma suuruselt teine kiltmaa Tiibeti järel asub 3000-4000 meetri kõrgusel. Kõrgmägede liustikest ja lumesulamisveest alguse saavad jõed (sealhulgas ka Amazonase algallikas) ja kosed kosutavad pisutki janust maastikku. Tuultest räsitud jahedal kiltmaal suudavad ellu jääda vaid mõned üksikud kidurad puud.

Vaba pärastlõuna. Puhkame ning kohaneme kõrguse ja ajavahega.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cusco Munay Wasi hotell 3*

4. päev

Cusco ja selle ümbrus 

Täna tutvume lähemalt Cusco ümbrusega. Mägine Cusco, millest nüüdseks on saanud Peruu turismipealinn, oli kunagi inkade kuninglik pealinn. Siit viljakast Cusco orust sai 12.-13. sajandil alguse suurim Kolumbuse-eelne impeerium Uues Maailmas. Inkade kuninglik dünastia anastas kõik ümbritsevad hõimud, makstes neile altkäemaksu, hirmutades, pidades läbirääkimisi, või lihtsalt neid ära lummates. Kolumbiast Tšiilini ulatuva inkade muistse impeeriumi pealinna vallutasid 1532. aastal Hispaania konkistadoorid, jättes linnast alles vaid alusmüürid. Konkistadooride kombe kohaselt ehitati neile katedraalid, kloostrid ja paleed. Inkade ehituskunsti ilmekaks näiteks on Cusco linna põhiplaan ja loendamatutele maavärinatele vastu pidanud alusmüürid. Inkade insenerid teadsid juba ammu, et kasutades millimeetri murdosa täpsuseid tappühendusi saab ehitada maavärinakindlaid müüre.

Cusco peaväljak Plaza de Armas oli inkade tseremoniaalne „sõdalaste väljak“, kus tähistati Päikese festivale ning austati oma valitsejaid. Cusco omanäoliseks ehteks on Santo Domingo kirik, mis on rajatud inkade Päikesetempli (Koricancha) varemetele. Vaid legendid jutustavad inkade uskumatult säravast ning suursugusest templist: Päikesejumala Inti auks olid templi seinad kaetud puhta kullaga ning täis tipitud kalliskive, aias olid elusuurused kullast ja hõbedast loomade kujud ning siin valvasid inkade kuninglikud muumiad oma rahva üle tseremooniate ajal. Vallutajad tassisid kulla laiali ja suurt osa sellest otsitakse siiani.

Cusco linna ümbritsevatel mäenõlvadel on tuhandeid vägevaid inkade muistised. Pidevalt avastatakse üha uusi arheoloogilisi muistiseid, mis aitavad kivi haaval panna kokku ajaloo hämarustesse mattunud inkade mõistatusliku tsivilisatsiooni mosaiikpilti. Sacsahuamani kindluse hiiglaslikud megaliitsed kosmilise energiaga laetud kiviseinad, milles mõned ligi 350 tonnised kivilahmakad on vastu pidanud sõdadele, maavärinatele ja ajale. Puca-pucara tähendab ketsua keeles "Punast kindlust" ja on hea näide põliste inkade militaararhitektuurist. Kenko pühamu ehk huaca koosneb erinevatest tunnelitest ja koopast, milles paikneb ohvrialtar. Inkade veekultuse pühapaigas Tambomachays allutati looduslik allikas nii, et see moodustas rida lätteid. Siin paigus on rohkem kui kusagil mujal nähtav inkade sünnipärane võime ehitada kooskõlas ümbritseva loodusega.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cusco Munay Wasi hotell 3*

5. päev

Inkade püha org / Urubamba

Täna sõidame ringi inkade pühas orus. Inkad pidasid maapealseks paradiisiks Urubamba jõeäärset piirkonda ning selle helde loodus oli nende viljaaidaks ja rikkuse allikaks. Iidsed maaharijad valdasid oskuslikult kõrgmäestikus põllupidamist. Terrasspõldudel kasvatasid nad rohkem kui 70 erinevat kohalikku saagitaime ja hoidsid viie aasta viljavarusid hiiglaslikes ladudes ikaldusaastateks.

Pisaci mägiküla keerukates oludes oskasid inkad ehitada kõrgele mäe otsa nii kindluse, elamud, templid Päikesele ja Kuule ning rajada muljetavaldavaid terrasspõlde. Inkade insenerid ühendasid katkendlikud teelõigud üheks terviklikuks võrgustikuks, ühendades nii hiiglasliku impeeriumi.

Seejärel läheme muistsesse inkade kindluslinna ja pühapaika Ollantaytambosse. Igivana kangelase järgi nime saanud linnakese elanikud kannavad edasi iidseid ketšua traditsioone. Malelaua ruudustikuna ehitatud linnakese munakivisillutisega tänavatel jalutades, peidetud siseõuedesse piiludes ning kindlusemüüridest üles ronides, saame justkui ajas rännata.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Urubamba Hacienda Valle hotell 3*

6. päev

Urubamba / Machu Picchu / Aguas Calientes

Pärast hommikusööki sõidame rongiga Aguas Calientesesse, mida tuntakse ka Machu Picchu Pueblona. See linnake on peidetud mägede vahele ning on viimaseks peatuseks enne maailmakuulsatele varemetele siirdumist. Linnake on täis hotelle, mõnusaid kohvikuid ning loendamatul hulgal suveniiriletikesi. Machu Picchu Pueblost viib lühike bussisõit mööda serpentiini mäest üles Machu Picchu varemetele.  

2350 meetri kõrgusel asuv Machu Picchu kaljulinn on saanud oma nime mäenõlva järgi, millele linn on rajatud. Miski maailmas ei ole ülevam, kui hakata aimama iidse linna kontuure siis, kui hommikune uduloor hakkab ennast suursuguse Machu Picchu mäetipu ümbert vaikselt lahti rullima. See paik on maagiliselt rahulik, eraldatud ning meditatiivne - nagu vastand sellele kirevale rahvusvahelisele seltskonnale, kes on tulnud siia külastama ühte tänapäeva maailma seitsmest maailmaimest. Nii esmakordseid kui ka sagedasi külastajaid võtab hingetuks selle looduse ja inimese ühise meistriteose müstika.

Machu Picchu avastati läänemaailma jaoks alles 1911. aastal Hiram Binghami poolt, mil loodus oli selle täielikult omaks tunnistanud. Inkade kivitöötlemise kunst on vastu pidanud ajale, võimsatele hävituslikele loodusjõududele ning inimtegevusele. Linna tõeline otstarve ja põhjus, miks ta kunagi inkade poolt hüljati, on siiani jäänud mõistatuseks. Asjatundjad spekuleerivad, et paik võis olla jumalate kummardamise paik, siin jälgiti tähtede liikumist või see oli inkade üheksanda valitseja Pachcuteci maavilla. Tavaliselt ollakse Machu Picchu varemete juures vaid neli tundi, kell 11 saabuvad rongiga Cuscost turistid, kes kõik ka lahkuvad rongiga Cusco poole kell kolm pärastlõunal. Meie suureks eeliseks on see, et jääme siia terveks päevaks. Milline müstiline tunne siin on, kui äkitselt leiad end peaaegu üksi iidsest inkade impeeriumi keskusest. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Machu Picchu jalamil asuv Aguas Calientese linnakese El Mapi hotell 3*

7. päev

Machu Picchu teine külastuspäev / Huayna Picchu / Urubamba

Tänase hommikupoole kasutame Machu Picchu veelkordseks külastuseks. See annab teile hea võimaluse avastada koos reisijuhiga (või omal käel) Machu Picchu salapäraseid paiku. Varahommikul on meil võimalus minna ka Huayna Picchule (lisasime selle pileti hinna sisse), kust avanevad hoopis uued vaated kogu ümbrusele.

Pärastlõunal sõidame rongiga Ollantasse ning suundume tagasi Urubambasse.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Urubamba Hacienda Valle hotell 3*

8. päev

Urubamba / Maras / Cusco

Täna hommikul sõidame piltilusasse Mara külla, mis asub Cuscost ligi ühe tunni kaugusel. 3028 meetri kõrgusel asuvas Mara külas elasid omal ajal inkade ülikud. Siin näeme inkadele rikkust toonud soolakaevandusi, millest mõned toimivad tänapäevani.

Seejärel suundume 3500 meetri kõrgusel asuvale Moray platoole. Moray on arheoloogilise tähtsusega paik, kus asuvad ebatavalised inkade varemed - hiiglaslikud looduslikud süvendid, mida ümbritsevad inkade terrasspõllud. Temperatuurierinevus madalaima ning kõrgeima punkti vahel võib olla kuni 15 kraadi.

Sõidame tagasi Cuscosse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Cusco Munay Wasi hotell 3*

9. päev

Cusco / Puno

Täna varahommikul sõidame Punosse. Teel külastame arheoloogilisi kohti nagu Raqchi inka taevajumala Wiracocha tempel. Inkade radadel asuva salapärase Raqchi kiviküla keskel kõrguvad ligi 20 meetri kõrgused ning 100 meetri pikkused peatempli varemed. Rida väiksemaid templeid, ligi kakssada ümmarguse põhiplaaniga laohoonet, külalismajad, administratiivhooned ning nutikad niisutussüsteemid annavad aimu, et see paik oli inkade jaoks oluline halduslik ning usuline keskus. Järgmise peatuse teeme Andahuaylillase kabelis, mida hellitavalt kutsutakse ka Lõuna-Ameerika Sixtuse kabeliks. Väikeses põlluharijate kogukonnas rajasid jesuiidid 16. sajandi lõpus oma pühakoja iidsete põlisrahvaste pühapaigale. Kabeli rikkalik barokne sisu on pöördvõrdes selle tagasihoidliku välisilmega. Imelised seina- ja laemaalingud, maalid, altar ning kullatud puunikerdused on ehe koloniaalajastu kunstipärl.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Puno La Hacienda hotell 3*

10. päev

Peruu Andid / Puno / elu Titicaca järvel  

Täna tutvume eluga Titicaca järvel (vanas indiaani keeles tähendab see „kivi puumat“). Merepinnast 3800 meetri kõrgusel asuv müütiline Titicaca on maailma kõige kõrgeim laevatatav järv. Kõigepealt sõidame paadiga läbi kõrkjalabürintide urose indiaanlaste ujuvatele saartele. Saared koosnevad tegelikult ligi 40 kõrkjasaarest ning nende elanikeks on üks vanimaid kestvalt põlist eluviisi säilitanud rahvaid Lõuna-Ameerikas. Legendide kohaselt oli uppumist ja äikest trotsiv jumalikku päritolu rahvas olemas juba enne päikest ning seetõttu kutsuvad kohalikud ennast „maailma vanimaks rahvaks“. Kõigi tõenäosuste kohaselt sai aga urose indiaanlaste ebatavaline hõljuv eksistents „vee ja taeva vahel“ alguse 15.-16. sajandil, kui põgeneti inkade või hispaanlaste vaenulikkuse eest maismaal.

Tänapäeval on Urose hõimud segunenud aymara indiaanlastega ning kõneldakse vaid aymara keelt. Kõrkjasaarte inimeste elud on kokku põimunud järvel kasvavate totora kõrkjatega. Siinsed inimesed ehitavad endale kõrkjatest saared, majad, paadid, vaatetornid, kõrkjaid kasutatakse tule tegemiseks ja käsitööks, kõrkjate valgeid südamikke süüakse maiusena või kasutatakse ravimina. Sellistel saartel elamine on pidev töö, sest saari tuleb iganädalaselt uuendada värskete kõrkjakihtidega. Vaatamata sellele, et ligi 40% siinse rahva jaoks on turism peamiseks elatusallikaks, on tegemist haruldaselt elurõõmsa ja lahke saarerahvaga, kes särasilmi tutvustavad oma igapäevast eluviisi.

Edasi sõidame Taquile saarele (35 kilomeetrit Punost). Siin elab ketšua indiaanlaste kogukond. Põlist kogukondlikku elulaadi „ära varasta, ära valeta ja ära ole laisk“ ei riku ei elekter, autod, laamad, hobused ega eeslid. Ligi 4000 meetri kõrgusel asuv saar on 200 meetrit kõrge ja kõik eluks tarvilik viiakse seljas 545 järsust trepisastmest üles. Terrasspõllud vahelduvad lammastele mõeldud karjamaadega, mille sisse on mustriks sobitatud pisikesed saviplokkidest majakesed. Omaette vaatamisväärsuseks on kohalike värvikad mitmekihilised ning olulisi sõnumeid kandvad rahvariided, mis kaitsevad lõikava tuule ja terava päikese eest. Siin räägitakse väga vana keelt. Huvipakkuv on see, et siin võib näha ka kuduvaid mehi. Mis saab olla parem kingitus, kui meeste poolt kootud alpaka lõngast mütsid, sokid ja kampsunid.

Pärast Taquile saare avastamist pöördume tagasi Punosse. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök 
Majutus: Puno La Hacienda hotell 3*

11. päev

Puno / Lima

Lend LA2096 Juliaca-Lima 13.26-15.00

Vaba aeg Limas seejärel sõidame Lima lennujaama, et asuda teele Amsterdami suunas.

Lend KL744 Lima-Amsterdam 21.05-14.55+1 (kohale jõuame järgmisel päeval)

Toidukorrad: hommikusöök

12. päev 

Amsterdam - Tallinn

Saabume Amsterdami kell 15.15, suundume läbi transiidtsooni jätkulennu väravasse

Lend KL1117 Amsterdam-Stockholm 17.00-19.05
Lend BT808 Stockholm-Tallinn 20.35-22.35Reisi hind: 3663 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik programmis märgitud lennud
 • majutus programmis märgitud heades 3* hotellides
 • transport vastavalt programmile
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud toitlustus
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • eestikeelne reisijuht

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 640 EUR
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Peruu reis on kogenud reisijatele. Kuigi reis ei ole üleliia pingutust nõudev, peaks iga reisiline tunnetama oma füüsilist vormi ja olema valmis mõõdukaks füüsiliseks pingutuseks. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Meie reisi ajal jõuame ka 4300 meetri kõrgusele üle merepinna, kus võivad vahel tekkida mäestiku haiguse nähud. Üldjuhul soovitatakse haigusnähtude leevendamiseks juua palju vett (vähemalt 3 liitrit päevas) ja DIAMOX vms ravimit. Palun konsulteerige oma perearstiga, kuidas ja missuguseid ravimeid kasutada. Meie päevased keskmised temperatuurid jäävad +15 ja +30 kraadi vahele. Viibime ka troopilises piirkonnas, kus temperatuurid ületavad +30 kraadi ja tihti sajab troopilist vihma. Peame olema valmis igasuguseks ilmaks!

Broneeri reis