Pantanal-suurim troopiline märgala maailmas + Paraguay ja Uruguay
Parim koht planeedil jaaguarisafariks


29. september – 17. oktoober 2019
Grupis 6 reisijat  / välja müüdud
Reisijuht: Hendrik Relve

Pantanal-suurim troopiline...

29. sept – 17. okt 2019  / 7886 €

Lõuna-Ameerika mandri bioloogilise mitmekesisuse tähte Pantanali peetakse Brasiilia kõige kiivamalt hoitud saladuseks. Osalt rahvuspark, osalt UNESCO maailmapärandi paik on ühtlasi ka üks maailma suurimaid troopilisi märgalasid, kattes sajuperioodil nelja Eesti suuruse ala. Kuigi valdavalt Brasiilia territooriumil, ei tunne loodus poliitilisi piire ning seetõttu valgub Pantanal osaliselt ka Paraguaysse ja Boliiviasse. Pantanali ökosüsteemi pumpavaks südameks on vihma- ja kuivaperioodide vaheldumine. Iga-aastane suurvihm ujutab üle hiiglasliku ala. Igal aastal asendub rohumaa sooga ja vastupidi. Sadude lõppedes hakkab vesi tasapisi taanduma ning leiab endale lõpuks tee Paraguay ja Cuiaba jõkke. Kahe äärmusliku maailma vahel lendleb suurel hulgal linde. Kuival ja tolmusel maastikul on edumaa jaaguaril ja hiidsaarmal. Ent üleujutuste korral tekib siia suur soo ning koduselt tunnevad end tuhanded kalad ja kaimanid. Isegi kohalikud kauboid - pantaneiros - liiguvad vee tõusu ja mõõna rütmis. Lisaks paljudele lindudele varitsevad soodes ja tasastes veekogudes saaki hiidanakondad, keda peetakse maailma suurimateks madudeks. Pantanali kõige lärmakamateks elanikeks on möiraahvid. Lisaks elavad siin kaputsiiniahvid, soohirved, suur-sipelgaõgijad, piraajad, kaimanid, hiidsaarmad, kapivaarad ning loodusuurijate tõeline unelm - jaaguarid. Pantanal ärkab ellu täpselt sel hetkel, kui õpime vaikselt olema ja jälgima. 

Merepiirita Paraguay jääb tihti oma suuremate naabrite sära varju. Siiski muudavad Paraguay subtroopilised metsad, laiad jõed, massturismi puudumine ning ebatavaline ajalugu Paraguay rändajate jaoks vägagi huviväärseks Lõuna-Ameerika sihtkohaks. Paraguay on tähelepanuväärsete kontrastide maa, olles üheaegselt maalähedane ja väljapeetu - siin on suured looduskaitsealad kõrvuti hiiglaslike tehistammidega, jesuiitide varemed külades on vaid paari kilomeetri kaugusel koloniaallinnadest ning Atlandi subtroopilised auravad metsad on teravas kontrastis Chaco piirkonna ogalise krõbekuivusega. Lisaks asub vaid kümnekonna kilomeetri kaugusel Paraguayst, Argentina ja Brasiilia piiril, kuulus 2.7 kilomeetri pikkune Iguaçu joastik, mida peetakse maailma võimsamaks ning mis on paljudest kaskaadidest ülespaiskuvate pritsmepilvede tõttu tõeliselt imepärane ja unustamatu.

1. päev

Tallinn - Frankfurt - Sao Paulo

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.05

Lend LH883 (Lufthansa) Tallinn-Frankfurt 18.05-19.30 
Lend LH506 (Lufthansa) Frankfurt-Sao Paulo 22:05-04:55 +1 

2. päev

Saabume Sao Paulosse / lend Cuiabadi
 
Lend G31420 (Gol Linhas Aerea) Sao Paulo-Cuiaba 10.00-11.15

Sõidame majutuskohta ning puhkame.

Majutus: Cuiabá 3* hotellis

3. päev

Cuiabá / Pantanal / Jaguar lodge

Varahommikul sõidame Cuiabást Pantanali. Alustame sõitu Transpantaneira maanteel - see on värav Pantanali oivalise taimestiku ja loomastiku maailma. Majutuskohta saabudes sööme lõunat ning seejärel asutame end jaaguari otsinguteks paadile. Meile on teejuhtideks osavad paadimehed ja loodusgiidid. Õpime tundma kogu ümbritsevat loodust, ent meie peamiseks sihiks on jaaguarid ja jõesaarmad.

Pantanal on maailma üks suuremaid magevee märgalade ökosüsteeme. Nimi Pantanal tähendab täpses tõlkes "suur soo". Siin asub regiooni kahe peamise jõesüsteemi - Cuiaba ja Paraguay - ülemjooks ning siinse taimestiku ja loomastiku rikkus ja mitmekesisus on lausa imepärane. Pantanal on määratu suur alluviaaltasandik ninsg selle maastik hõlmab mitmesuguseid allregioone, sh. jõekoridorid, galeriimetsad, püsimärgalad ning järved, hooajaliselt üleujutatavad rohumaad ja kuivamaametsad. Mäeseljandike ja tasandikega ümbritsetud lauskmaa on pisut kaldu. Pantanali peamine veeallikas on Cuiaba jõgi. Vesi valgub laiali ja katab suuri alasid, otsides looduslikku äravoolu, kus jõgi juba väljaspool Brasiilia territooriumi Atlandi ookeani suubub. Hüdroloogilised uuringud on tuvastanud maa-aluste jõgede võrgu ning pinnaaluste vete liikumise. Pantanali loomastik on erakordselt liigirikas - teada on 129 imetaja-, 650 linnu-, 177 roomaja- ja 400 kalaliiki. Pantanal on ka arvukate linnuliikide pühamu ja üks peamisi paljunemispaiku. Siin pesitsevad tüüpilised märgalade linnud nagu jabiru, mitmed haigru-, iibise- ja pardiliigid, ning ka 26 vaadeldud papagoiliiki, sh maailma suurim papagoi - hüatsint-siniaara. Kõik loomad ja linnud elavad keset arvukaid taimekooslusi, mille liigiline koosseis sõltub pinnasetüübist ja üleujutuste kestusest. Siinse rikkaliku elu aluseks saab pidada viljastavat veerohkust, päikesevalgust ja viljakat mulda. Hoolimata suuremahulisest kariloomakasvatusest on 80% Pantanalist õnneks siiski algsel kujul säilinud. 

Toidukorrad: lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

4. päev

Jaaguari otsingul

Pühendame terve päeva jaaguari otsingutele.

Pärast varast hommikusööki sõidame paadiga maailma parimasse jaaguarite vaatlemise paika. Jõekallastelt otsime jaaguari hiljutise tegevuse jälgi. Jätkame suursuguse kaslase otsinguid ka pärast lõunasööki paadil. Jaaguarit jahtides silmame ka mitmeid teisi huvitavaid taimi, loomi ja linde. Pärast päikeseloojangut naaseme majutuskohta, et süüa üks mõnus õhtusöök.

NB! Meie majutuskohad Pantanalis asuvad metsiku looduse keskel, olles seega - vaatamata oma kohaliku konteksti kohaselt kõrgele standardile - võrdlemisi lihtsate tingimustega. Pantanali lodge’ide eesmärgiks on toimida ümbritseva loodusega kooskõlas ning üha enam vähendada inimese poolt põhjustatud mõju keskkonnale. Jaguar lodge’is toodetakse elekter osaliselt päikesepaneelide abil ning kogu vesi, mida majutuskompleksis kasutatakse, puhastatakse ka enne tagasi loodusesse laskmist. Ühekordse plastiku kasutamise vähendamiseks soovitame kaasa võtta oma korduvkasutatava veepudeli, mida saab Jaguar lodge’is tasuta täita sealse filtreeritud mineraalveega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

5. päev

Jaaguari otsingul

Täna pühendame samuti terve päeva jaaguari otsingutele.

Pärast varast hommikusööki sõidame paadiga mööda Cuiabá jõge ülesvoolu ja veedame suurema osa päevast uurides ja avastades kaugemaid paiku. Pärast lõunapausi teeme veel ühe jõesafari. Naaseme majutuskohta päikeseloojangul, koos lindudega puuvõrades.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

6. päev

Jaaguarivaatlus / Rio Claro / jalgsimatk / öösafari

Pärast varast hommikusööki läheme oma viimasele jõesafarile. Külastame paika Pantanalis, kus on jaaguare kõige tihedamini liikumas märgatud. Pärast lõunasööki sõidame Rio Claro majutuskohta, kus pärast väikest puhkust teeme jalgsimatka kuni päikeseloojanguni. Pärast õhtusööki läheme spetsiaalsete safariautodega öösafarile. Taskulampide vihkudes loodame tabada krabisööjaid rebaseid, kaimaneid ja öölinde. Teeme peatusi, et kuulata Pantanali müstilisi ööhääli. Naaseme lodge'i. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Rio Claro lodge

7. päev

Rio Claro / päikesetõusumatk / looduskaitserajad / öösafari

Alustame varahommikul mõnusa jalutuskäiguga looduses. Pärast hommikusööki teeme veel ühe jalgsi- või ratsamatka. Pärast lõunasööki sõidame paatidega loodusrajale, kus veedame aega kuni päikeseloojanguni. Hoiame silmad pärani, sest siin farmis on võimalik peale sattuda sellistele haruldastele ohustatud liikidele nagu soohirved, Lõuna-Ameerika koaatid ehk ninakarud, suur-sipelgaõgijad, tokotuukanid ja tapiirid. Pärast õhtusööki teeme öösafari. Naaseme majutuskohta. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Rio Claro lodge

8. päev

Rio Claro / päikesetõususafari / Pouso Alegre / öösafari

Päikesetõusul on loomad eriti aktiivsed, mistõttu on see väga sobilik aeg varahommikuseks safariks. Hommikusöögiks naaseme lodge'i ja seejärel vaatleme loodust majutuskoha ümbruses. Lõunasöögi järel sõidame uude majutuskohta Pouso Alegres. Matkame rohumaadel lodge'i ümbruses, avastamaks loomi ja linde. Pärast õhtusööki teeme öösafari.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Pouso Alegre lodge

9. päev

Pantanal / päikesetõususafari / loodusrajad / Cuiabá

Tänase hommiku veedame meie majutuskoha privaatsel kaitsealal Pantanali floorat ja faunat jälgides. Naaseme hommikusöögiks lodge'i. Seejärel teeme mõnusa jalutuskäigu loodusradadel, uurides metsa ja rohumaade loodust. Suundume lõunasöögiks tagasi lodge'i ning seejärel sõidame Cuiabásse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cuiabá 3* hotellis

10. päev

Cuiabá - Sao Paulo - Foz Do Iguacu

Hommikul sõidame lennujaama ning lendame läbi Sao Paulo Iguazu jugade juurde.

Lend G31423 (Gol Linhas Aerea) Cuiaba-Sao Paulo 11:45-15:00 
Lend G31172 (Gol Linhas Aerea) Sao Paulo-Foz Do Iguacu 15:50-17:30

Jõuame Iguazu lennujaama ja sõidame hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Panoramic Grand Iguazu hotell 4*

11. päev

Iguazu joad

Maailma üks imepärasemaid veelangusi - Iguaçu juga - asub Argntiina ja Brasiilia vahelisel basaltmurrangul. Kaarjas juga on umbes 2700 meetrit pikk ja ligi 80 meetrit kõrge. Paljudest kaskaadidest ülespaiskuvate pritsmepilvede tõttu on see üks maailma imepärasemaid jugasid, mille ümber laiub võimas subtroopiline mets, kus kasvab rohkesti liaane ja epifüüte. Tänu lakkamatutele pritsmetele on taimestik jugade ümber eriti külluslik. Siinses looduses elavad taapirid, ninakarud, tamanduad ja pesukarud, ning eriti palju elutseb siin linde. Lihasööjate hulgas on mitmeid ohustatud liike nagu otselot, jaaguar ja ontsilla. Lisaks leidub siin suur-sipelgaõgijaid, hiidsaarmaid, brasiilia koskelaid ja laikoonkaimaneid. 

Selle piirkonna esimesed asukad olid kaingangi indiaanlased, kes pidid taanduma, kui saabusid tupii-guaraniid, kellelt pärineb ka nimi Iguassu (Suur Vesi). Esimese eurooplasena jõudis joani hispaanlasest maadeuurija Don Alvar Nunes de Vaca 1541. aastal - ligi 10 aastat enne hispaanlaste ja portugallaste koloniaalvõimu algust.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Panoramic Grand Iguazu hotell 4*

12. päev

Iguazu / Ciudad del Este / Monday jugade rahvuspark 

Täna sõidame Iguazust Ciudad del Este linna, mis asub Paraguays Brasiilia ja Paraguay piiril.

Külastame Monday jugade rahvusparki, kus avanevad Monday jugadele imelised vaated. 45 meetri kõrgused ja umbes 120 meetri laiused joad on võrratud. Monday nimi on pärit Guarani keelest ning on tõlkes "Röövitud jõgi". Pärastlõunal külastame Itaipu tammi, mis on üks maailma suurim puhta energia tamm, tootes kümne tuumaelektrijaama jagu energiat. Jaam varustab elektriga maailma suuruselt teist linna juba alates 1984. aastast.

Seejärel sõidame (ligi 6-7 tundi) Paraguay pealinna Asuncióni.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Las Margaritas hotell 4*

13. päev

Asunción / põlisrahvaste kogukonnad

Hommikul alustame Asuncióni linnaga tutvumist. Linn on võluv segu moodsast ja koloniaalaegsest arhitektuurist. Külastame Iseseisvuse maja, Katedraali, Valitsuse paleed, raudteejaama koos Lõuna-Ameerika vanima auruveduriga, Rahvuskangelaste Panteoni, Mariscal Lopezi avenüüd ja La Recova käsitööturgu. Pärastlõunal külastame pealinna ümbritsevaid linnu, sh Luque käsitööliste küla, kus on lihtsad harfi- ja kitarrivabrikud ning filigraanehete valmistamise kojad. Jätkame teekonda Ypacarai järve ääres asuvatesse suveküladesse Aregua ja San Bernardino. Lõpuks jõuame Itauguásse, mis on Ñanduti koduks. Ñanduti on käsitööpits, mille muster põhineb ämblikuvõrgul. Õhtuks naaseme Asuncióni.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Las Margaritas hotell 4*

14. päev

Asunción - Montevideo / Uruguay pealinn

Vabad hommikutunnid, seejärel sõidame lennujaama ja lendame Uruguaysse.

Lend Z8741 Asuncion-Montevideo 13.25-16.15

Saabudes Montevideosse sõidame oma majutuskohta kesklinnas.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Olivia Luxury hotell 4*

15. päev

Montevideo

Ekskursioon Montevideos. Uruguay pealinnas ja suurimas linnas Montevideos elab ligi pool riigi elanikest. Montevideo on särtsakas, eklektiline ja rikkaliku kultuurieluga. Kunagisest 18. sajandil hispaanlaste poolt rajatud kindlusest on välja arenenud moodne linn, mille eripalgelised linnaosad sirutuvad idast läände umbes 20-kilomeetrisel alal. Otse rannajoonel kasvab tööstuslikust sadamarajoonist välja eksklusiivne äärelinna rajoon Carasco. Ajaloolises linnasüdames rüselevad koha eest päikese all Art déco ja uusklassitsistlikus stiilis hooned Ceauşescu monumentaalstiilis kulunud kõrghoonetega. Linna edelaosa ilmestavad moodsad ostukeskused ja läikivate kõrghoonetega rannarajoonid Punta Carretas ja Pocitos. Montevideos asuvad kunstimuuseumid, kirikud, ööklubid, elegantsed vanad teatrid, tangobaarid, ja mitmed rahvusvahelised kultuurikeskused tänu linnas asuvale Mercosuri (Lõuna-Ameerika Lõuna Ühisturg) peakorterile.  

Külastame ka Montevideosse püstitatud Fabian Gottleib von Bellingshauseni monumenti.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Olivia Luxury hotell 4*

16. päev

Montevideo - Buenos Aires

Sõidame sadamasse ja asume kiirlaevale, mis viib meid 2 tunni ja 20 minutiga Argentiina pealinna Buenos Airesesse.

Saabudes Buenos Airesesse sõidame oma hotelli, mis asub kesklinnas elegantses Recoleta piirkonnas.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Intersur Recoleta hotell 4*

17. päev

Buenos Aires

Ekskursioon Buenos Aireses. See laiutav metropol, mis särab Río de la Platalt peegelduvates päikesekiirtes, on koduks enam kui kolmandikule Argentiina elanikkonnast. Argentiina pealinnas elab ligi 3 miljonit inimest, ent koos ümbritseva metropoliitse piirkonnaga ulatub elanike arv 13 miljonini. 1580. aastal rajatud Buenos Aires on tänaseks üks suurimaid linnu Lõuna-Ameerikas. See on linn, mis kunagi ei maga - siinsed ööpäevaringsed vaatamisväärsused suudavad alati esmakülastajaid üllatada ning õhku ahmima panna. Siinsed naudingud meelitavad ikka ja üha uuesti linna naasma.

Linna nimi bueno (hea) ja aire (õhk) viitab heale kliimale. Linnaelanikud porteños (nii kutsuvad ennast kohalikud) segavad ilma suurema pingutuseta Lõuna-Ameerika värve, rütme ja vürtse euroopaliku elegantsi, stiili ja väljapeetuse ning Põhja-Ameerika majanduse ja kaubanduslike ambitsioonidega. Samas hoiavad porteños alles oma ehtsat Argentiina kultuuri, keelt, muusikat ja tantsu. Tango on siin kõikjal, elades mitte üksnes tantsuetendustes nähtavate elukutseliste tantsijate keerukates liigutustes või populaarsel San Telmo antiigiturul, vaid ka väga erinevatest eluvaldkondadest pärit paarikeste sensuaalsetes õõtsutustes linna paljudes milongades. Kõiki ühendab kirg muusika vastu.

Nädalavahetusel kajavad linna tänavatel erinevad meloodiad: San Telmo kuulsatel lettidel antiik ja pudi-padi, La Bocas ja Caminitos erksavärviliste seinte äärde kogunevad kunstnikud, Recoleta väljak täitub kästitöölettidega, Matadero turul esitavad kohalikud grupid oma kodukandi laule ja gauchod oma ratsutamisoskusi. Kunstisõprade jaoks on Buenos Aireses 57 muuseumi, kus on peidus nii mandri parimad erakogud kui ka kohalikku pärimust ja traditsioone kajastavad esemed, alates hõbenikerdistega mate pottidest kuni 19. sajandi moeröögatusteni. Suursugust Colóni teatrit hinnatakse üle kogu maailma üheks tasakaalustatuima akustikaga ooperimajaks, mis on just eriti oluline klassikalise muusika mängimiseks. Siinsetes teatrites, kirikutes ja kontserdisaalides on väga lai valik erinevaid koori-, orkestri- ja kammermuusika kontserte.

Reipate jalutajate jaoks on Buenos Aires ideaalne paik. Meie kolmetunnise ekskursiooni jooksul näeme "Lõuna-Ameerika Pariisi" parimaid paiku. Ajaloolise Plaza de Mayo väljakul domineerib lõhekarva Casa Rosada valitsushoone, mille rõdult kõneles Eva Perón sütitavalt oma rahvale. Väljakul püüavad pilku veel Nación Bank, Katedraal ja ajalooline parlamendihoone. Avenida de Mayod mööda jalutades möödume art-nouveau Café Tortonist, kuhu siiani koguneb linna intellektuaalne eliit kohvi jooma. 9-nda Juuli avenüüd mööda jõuame monumentaalse Kongressi Paleeni. Santa Fe glamuurne ostlemistänav viib ajaloolise Recoleta kalmistu piirkonnani.

Pärastlõunal vaba aeg.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Intersur Recoleta hotell 4*

18. päev

Buenos Aires - Frankfurt 

Vaba hommikupoolik. Pärastlõunal sõidame lennujaama. 

Lend LH511 Buenos Aires-Frankfurt 18.05-11.20+1

19. päev

Frankfurt - Tallinn 

Lend LH882 Frankfurt-Tallinn 13.30-16.50Reisi hind: 7886 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennupiletid
  • transport vastavalt programmile
  • hommikusöögid kõikidel päevadel
  • programmis märgitud lõuna-ja õhtusöögid
  • majutus programmis märgitud majutuskohtades
  • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • ühene majutus hotellides

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Pantanal-suurim troopiline märgala maailmas + Paraguay ja Uruguay

29. september 2019 – 17. oktoober 2019