Pantanal - jaaguaride otsinguil maailma suurimal troopilisel märgalal
Brasiilia-Paraguay-Boliivia-Argentiina


1. oktoober – 23. oktoober 2023
Grupis 10 reisijat  / broneeritud
Reisijuht: Indrek Park

Pantanal - jaaguaride...

1. okt – 23. okt 2023  /  €

Lõuna-Ameerika mandri bioloogilise mitmekesisuse tähte Pantanali peetakse Brasiilia kõige kiivamalt hoitud saladuseks. Osalt rahvuspark, osalt UNESCO maailmapärandi paik on ühtlasi ka üks maailma suurimaid troopilisi märgalasid, kattes sajuperioodil nelja Eesti suuruse ala. Kuigi valdavalt Brasiilia territooriumil, ei tunne loodus poliitilisi piire ning seetõttu valgub Pantanal osaliselt ka Paraguaysse ja Boliiviasse. Pantanali ökosüsteemi pumpavaks südameks on vihma- ja kuivaperioodide vaheldumine. Iga-aastane suurvihm ujutab üle hiiglasliku ala. Igal aastal asendub rohumaa sooga ja vastupidi. Sadude lõppedes hakkab vesi tasapisi taanduma ning leiab endale lõpuks tee Paraguay ja Cuiaba jõkke. Kahe äärmusliku maailma vahel lendleb suurel hulgal linde. Kuival ja tolmusel maastikul on edumaa jaaguaril ja hiidsaarmal. Ent üleujutuste korral tekib siia suur soo ning koduselt tunnevad end tuhanded kalad ja kaimanid. Isegi kohalikud kauboid - pantaneiros - liiguvad vee tõusu ja mõõna rütmis. Lisaks paljudele lindudele varitsevad soodes ja tasastes veekogudes saaki hiidanakondad, keda peetakse maailma suurimateks madudeks. Pantanali kõige lärmakamateks elanikeks on möiraahvid. Lisaks elavad siin kaputsiiniahvid, soohirved, suur-sipelgaõgijad, piraajad, kaimanid, hiidsaarmad, kapivaarad ning loodusuurijate tõeline unelm - jaaguarid. Pantanal ärkab ellu täpselt sel hetkel, kui õpime vaikselt olema ja jälgima. 

Merepiirita Paraguay jääb tihti oma suuremate naabrite sära varju. Siiski muudavad Paraguay subtroopilised metsad, laiad jõed, massturismi puudumine ning ebatavaline ajalugu Paraguay rändajate jaoks vägagi huviväärseks Lõuna-Ameerika sihtkohaks. Paraguay on tähelepanuväärsete kontrastide maa, olles üheaegselt maalähedane ja väljapeetu - siin on suured looduskaitsealad kõrvuti hiiglaslike tehistammidega, jesuiitide varemed külades on vaid paari kilomeetri kaugusel koloniaallinnadest ning Atlandi subtroopilised auravad metsad on teravas kontrastis Chaco piirkonna ogalise krõbekuivusega. Lisaks asub vaid kümnekonna kilomeetri kaugusel Paraguayst, Argentina ja Brasiilia piiril, kuulus 2.7 kilomeetri pikkune Iguaçu joastik, mida peetakse maailma võimsamaks ning mis on paljudest kaskaadidest ülespaiskuvate pritsmepilvede tõttu tõeliselt imepärane ja unustamatu.

Vahel Lõuna-Ameerika Tiibetiks kutsutud Boliivia on erakordse looduse ja rahvastikuga maa. Sealne mägine loodus on karm, suurejooneline, kaunis ja karm. Rahvastiku koosseisust moodustavad indiaanlased üle 60%, põlisameeriklaste osakaal on siin suurem kui mistahes teises Ameerika maailmajao riigis. Vanad kombed ja uskumused ei ole siit kuhugi kadunud ja elavad edasi nii linnades, külades, mägedes, džunglites, eluviisis, söögikultuuris kui ka riietuses. Kohalikud elanikud kannavad igapäevaselt õlgadel värvikaid alpaka- või laamavillast pontšosid ja peas laiaservalisi vildist kübaraid. Tähtpäevade puhul tantsitakse läbi linna pikkades protsessioonides traditsiooniliste rahvaviiside saatel ja lastakse hea maitsa mama qonqachi't (juustuleib), camba't (manioki ja juustu pankook) ning rüübatakse peale cherimoya mahla või kokast valmistatud õlut. Boliivias leidub avastamisväärset, mida pole mitte kusagil mujal maakeral. Saab imetleda eksootilisi pealinnu La Paz’i ja Sucre’i, võrratult kuninglike Andide mäestikuvaateid, nõiduslike värvidega soolajärvi ning muistsete tsivilisatsioonide vägevaid varemeid. Seda kõike lihtsalt peab oma silmaga nägema!

Fotod: Vaido Otsar

1. päev

Tallinn - Frankfurt - Sao Paulo

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.05

Lend LH883 (Lufthansa) Tallinn-Frankfurt 18.05-19.30 
Lend LH506 (Lufthansa) Frankfurt-Sao Paulo 22:05-04:55 +1 

2. päev

Saabume Sao Paulosse / lend Cuiabadi
 
Lend G31420 (Gol Linhas Aerea) Sao Paulo-Cuiaba 10.00-11.15

Sõidame majutuskohta ning puhkame.

Majutus: Cuiabá 4* hotellis

3. päev

Brasiilia / Cuiabá / Pantanal / Jaguar lodge

Varahommikul sõidame Cuiabást Pantanali. Alustame sõitu Transpantaneira maanteel - see on värav Pantanali oivalise taimestiku ja loomastiku maailma. Majutuskohta saabudes sööme lõunat ning seejärel asutame end jaaguari otsinguteks paadile. Meile on teejuhtideks osavad paadimehed ja loodusgiidid. Õpime tundma kogu ümbritsevat loodust, ent meie peamiseks sihiks on jaaguarid ja jõesaarmad.

Pantanal on maailma üks suuremaid magevee märgalade ökosüsteeme. Nimi Pantanal tähendab täpses tõlkes "suur soo". Siin asub regiooni kahe peamise jõesüsteemi - Cuiaba ja Paraguay - ülemjooks ning siinse taimestiku ja loomastiku rikkus ja mitmekesisus on lausa imepärane. Pantanal on määratu suur alluviaaltasandik ninsg selle maastik hõlmab mitmesuguseid allregioone, sh. jõekoridorid, galeriimetsad, püsimärgalad ning järved, hooajaliselt üleujutatavad rohumaad ja kuivamaametsad. Mäeseljandike ja tasandikega ümbritsetud lauskmaa on pisut kaldu. Pantanali peamine veeallikas on Cuiaba jõgi. Vesi valgub laiali ja katab suuri alasid, otsides looduslikku äravoolu, kus jõgi juba väljaspool Brasiilia territooriumi Atlandi ookeani suubub. Hüdroloogilised uuringud on tuvastanud maa-aluste jõgede võrgu ning pinnaaluste vete liikumise. Pantanali loomastik on erakordselt liigirikas - teada on 129 imetaja-, 650 linnu-, 177 roomaja- ja 400 kalaliiki. Pantanal on ka arvukate linnuliikide pühamu ja üks peamisi paljunemispaiku. Siin pesitsevad tüüpilised märgalade linnud nagu jabiru, mitmed haigru-, iibise- ja pardiliigid, ning ka 26 vaadeldud papagoiliiki, sh maailma suurim papagoi - hüatsint-siniaara. Kõik loomad ja linnud elavad keset arvukaid taimekooslusi, mille liigiline koosseis sõltub pinnasetüübist ja üleujutuste kestusest. Siinse rikkaliku elu aluseks saab pidada viljastavat veerohkust, päikesevalgust ja viljakat mulda. Hoolimata suuremahulisest kariloomakasvatusest on 80% Pantanalist õnneks siiski algsel kujul säilinud. 

Toidukorrad: lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

4. päev

Brasiilia Pantanal / jaaguari otsingul

Pühendame terve päeva jaaguari otsingutele.

Pärast varast hommikusööki sõidame paadiga maailma parimasse jaaguarite vaatlemise paika. Jõekallastelt otsime jaaguari hiljutise tegevuse jälgi. Jätkame suursuguse kaslase otsinguid ka pärast lõunasööki paadil. Jaaguarit jahtides silmame ka mitmeid teisi huvitavaid taimi, loomi ja linde. Pärast päikeseloojangut naaseme majutuskohta, et süüa üks mõnus õhtusöök.

NB! Meie majutuskohad Pantanalis asuvad metsiku looduse keskel, olles seega - vaatamata oma kohaliku konteksti kohaselt kõrgele standardile - võrdlemisi lihtsate tingimustega. Pantanali lodge’ide eesmärgiks on toimida ümbritseva loodusega kooskõlas ning üha enam vähendada inimese poolt põhjustatud mõju keskkonnale. Jaguar lodge’is toodetakse elekter osaliselt päikesepaneelide abil ning kogu vesi, mida majutuskompleksis kasutatakse, puhastatakse ka enne tagasi loodusesse laskmist. Ühekordse plastiku kasutamise vähendamiseks soovitame kaasa võtta oma korduvkasutatava veepudeli, mida saab Jaguar lodge’is tasuta täita sealse filtreeritud mineraalveega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

5. päev

Brasiilia Pantanal / jaaguari otsingul

Täna pühendame samuti terve päeva jaaguari otsingutele.

Pärast varast hommikusööki sõidame paadiga mööda Cuiabá jõge ülesvoolu ja veedame suurema osa päevast uurides ja avastades kaugemaid paiku. Pärast lõunapausi teeme veel ühe jõesafari. Naaseme majutuskohta päikeseloojangul, koos lindudega puuvõrades.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

6. päev

Brasiilia Pantanal / jaaguari otsingul

Täna pühendame samuti terve päeva jaaguari otsingutele.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Jaguar lodge

7. päev

Brasiilia Pantanal / jaaguarivaatlus / Rio Claro / jalgsimatk / öösafari

Pärast varast hommikusööki läheme oma viimasele jõesafarile. Külastame paika Pantanalis, kus on jaaguare kõige tihedamini liikumas märgatud. Pärast lõunasööki sõidame Rio Claro majutuskohta, kus pärast väikest puhkust teeme jalgsimatka kuni päikeseloojanguni. Pärast õhtusööki läheme spetsiaalsete safariautodega öösafarile. Taskulampide vihkudes loodame tabada krabisööjaid rebaseid, kaimaneid ja öölinde. Teeme peatusi, et kuulata Pantanali müstilisi ööhääli. Naaseme lodge'i. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Aymara Lodge

8. päev

Brasiilia Pantanal / Rio Claro / päikesetõusumatk / looduskaitserajad / öösafari

Alustame varahommikul mõnusa jalutuskäiguga looduses. Pärast hommikusööki teeme veel ühe jalgsi- või ratsamatka. Pärast lõunasööki sõidame paatidega loodusrajale, kus veedame aega kuni päikeseloojanguni. Hoiame silmad pärani, sest siin farmis on võimalik peale sattuda sellistele haruldastele ohustatud liikidele nagu soohirved, Lõuna-Ameerika koaatid ehk ninakarud, suur-sipelgaõgijad, tokotuukanid ja tapiirid. Pärast õhtusööki teeme öösafari. Naaseme majutuskohta. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Aymara Lodge

9. päev

Pantanal / päikesetõususafari / loodusrajad / Cuiabá

Tänase hommiku veedame meie majutuskoha privaatsel kaitsealal Pantanali floorat ja faunat jälgides. Naaseme hommikusöögiks lodge'i. Seejärel teeme mõnusa jalutuskäigu loodusradadel, uurides metsa ja rohumaade loodust. Suundume lõunasöögiks tagasi lodge'i ning seejärel sõidame Cuiabásse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cuiabá 4* hotellis

10. päev

Cuiabá - Sao Paulo - Asunción / Paraguay

Hommikul sõidame lennujaama ning lendame läbi Sao Paulo Iguazu jugade juurde.

Lend G31423 (Gol Linhas Aerea) Cuiaba-Sao Paulo
Lend Sao Paulo- Asunción 

Jõuame Paraguai pealinna, seame end mugavalt sisse kesklinna hotellis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Las Margaritas hotell 4*

11. päev

Paraguay / Asunción / põlisrahvaste kogukonnad

Hommikul alustame Asuncióni linnaga tutvumist. Linn on võluv segu moodsast ja koloniaalaegsest arhitektuurist. Külastame Iseseisvuse maja, Katedraali, Valitsuse paleed, raudteejaama koos Lõuna-Ameerika vanima auruveduriga, Rahvuskangelaste Panteoni, Mariscal Lopezi avenüüd ja La Recova käsitööturgu. Pärastlõunal külastame pealinna ümbritsevaid linnu, sh Luque käsitööliste küla, kus on lihtsad harfi- ja kitarrivabrikud ning filigraanehete valmistamise kojad. Jätkame teekonda Ypacarai järve ääres asuvatesse suveküladesse Aregua ja San Bernardino. Lõpuks jõuame Itauguásse, mis on Ñanduti koduks. Ñanduti on käsitööpits, mille muster põhineb ämblikuvõrgul. Õhtuks naaseme Asuncióni.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Las Margaritas hotell 4*

12. päev

Asunción - Santa Cruz / Boliivia

Vabad hommikutunnid, seejärel sõidame lennujaama ja lendame Boliiviasse.

Lend Asuncion-Santa Cruz

Saabudes Boliiviasse sõidame oma majutuskohta kesklinnas.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Santa Cruzis kesklinna 4* hotellis

13. päev

Boliivia / Santa Cruz  / Sucre

Hommikul lendame Boliivia ajaloolisesse pealinna Sucre, mida kutsutakse ka Ameerika Valgeks linnaks.

Lend Santa Cruz-Sucre.

Sucre koloniaalaegne hispaania arhitektuur on tunnistatud maailmapärandiks. Sucre asutati 1538. aastal ja see kandis nime La Plata. Boliivia esimese pealinna algne rikkus pärines kaevandamisest, kuid peagi sai sellest oluline kultuurikeskus, kus rajati San Fransisco Ülikool, Royal Academia Carolina ning praeguse ülemkohtu eelkäija Characas Audencia istungite hoone. Sucres ilmneb erakordsel viisil kohalike arhitektuuritraditsioonide sulandumine Euroopast pärit ehitusstiilidega. Siin leidub rohkesti hästi säilinud 16. sajandi kultusehitisi nagu San Lazaro, San Fransisco ja Santo Domingo. Mõjuka Metropolitani katedraali ehitamist alustati 1559. aastal, kuid lõpetati alles 250 aastat hiljem. 1825. aastal augustis kuulutas Boliivia end iseseisvaks ning linna nimi muudeti Hispaania ülemvõimu vastu võidelnud marssal Antonio Jose de Sucre auks. Vabaduse koda (Liberty House) on Boliivia üks tähtsamaid ajaloolisi monumente ning siin leidis aset palju võtmetähtsusega sündmusi, mis aitasid jõuda iseseisvuseni. 1621. aastal oli see algselt ehitatud jesuiitide kloostriks. Ekskursiooni käigus külastame 25 de Mayo peaväljakut, Liberty House'i, Metropolitan katedraali, ASUR tekstiilimuuseumi, Mayor Real y Pontificia San Francisco Xavier ülikooli (mida peetakse üheks vanimaks Lõuna-Ameerikas), La Recoleta väljakut ja vaateplatsi. 

Läheme Folk Peña’le õhtustama ja tutvuma kohaliku Boliivia tantsuga.  

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Sucre Parador Santa Maria La Real hotell

14. päev

Boliivia / Sucre / Potosi

Pärast hommikusööki asutame end teele Potosi poole. Teeme linnaekskursiooni UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud Potosi linnas. Potosi võlgneb oma tähtsuse aastail 1542-1543 avastatud Uue Maailma suurimatele hõbedamaagi soontele linna kohal kõrguval Cerro de Potosi mäel lõunas. Seetõttu kujunes siin kiiresti maailma suurim tööstuskompleks, kus hõbedamaaki kaevandati vesiveskite jõul. Kaitsealal asuvad Cerro Rico tööstusmälestised, kuhu vesi juhiti keerukate akveduktide ja tehisjärvede kaudu. Potosi "keiserlik linn", milleks see sai pärast Fransisco de Toledo visiiti 1572. aastal, avaldas igikestvat mõju kogu Andide keskpiirkonna arhitektuuri ja monumentaalkunsti arengule, levitades indiaani mõjudega barokkstiili vorme. UNESCO kaitse all koloniaallinna moodustavad Casa de la Moneda, San Lorenzo kirik, mitu ülikumaja ning barrios mitayos (tööliste elupaigad). Tootmine jätkus kuni 18. sajandini ning kahanes alles pärast riigi iseseisvumist 1825. aastal. 

Meie ekskursioon algab linna peaväljakult. Näeme uusklassitsistlikus stiilis katedraali, kauni kivifassaadiga San Fransisco kirikut, Santa Teresa kloostrit, indiaani mõjudega barokkstiilis San Lorenzo kirikut, kuhu on tahutud Andide kultuuri olulised elemendid, San Bernardo kirikut ning ajaloomuuseumi. 1574. aastal rajatud  Mint House (mündikoda) peetakse Ameerika kuningakojaks ning  Boliivia arhitektuuri monumendiks. Kivist, kahhelkivist ning seedripuust ehitatud 7570 m² suuruse suursuguse hoone fassaadil on suur mask (1868) ning hoone sees on välja pandud maalikunsti, skulptuuri, vanu münte, folkloori, käsitööd, koloniaalaegseid ja kaevandamisega seonduvaid esemeid.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Potosi Coloso hotell

15. päev

Boliivia / Uyuni / värvilised laguunid / Ojo de Perdiz

Varahommikul asutame ennast teele kohaliku lennujaama poole, et lennata Uyuni. Uyuni jõudes külastame linnast paari kilomeetri kaugusel asuvat  ajalooliste rongide "surnuaeda". Vanad rööpad viivad kuni asulani. Uyuni oli vanasti raudteesõlm, mille kaudu veeti mineraale Vaikse ookeani sadamatesse. Raudtee ehitasid 19. sajandi lõpus Uyunisse elama asunud Suurbritannia insenerid. 1940. aastatel hakkasid mineraalivarud ammenduma ning palju ronge jäi seisma ja  roostetama kaevandustegevuse soikumisel. Aegamööda kogunes mahajäetud ronge juurde ja paika hakati nimetama rongide surnuaiaks. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Colchani Luna Salada hotell

16. päev 

Boliivia / San Cristobal / Ojo de Perdiz

Täna külastame San Cristobali kaevanduslinna, Polques’i kuumaveeallikaid, Dali kõrbe, Rohelist laguuni, Licancaburi vulkaani vaatekohta, geisreid ja fumaroole Sol de la mañana (Hommiku päike) ning Punast laguuni. Jõuame Ojo de Perdiz’i. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tayka of the Desert hotell

17. päev

Boliivia / Ojo de Perdiz / Siloli kõrb / Ollague vulkaan / Lago Colorado / San Pedro de Quemes 

Pärast hommikusööki asutame end teele San Pedro de Quemes linna poole.  Sõidame läbi Siloli kõrbe. Kõrbeliivadest kerkib äkitselt esile huvitav liivakivist Arbol de Piedra (kivipuu). Tugevad tuuled üle liivaväljade on pehmest kivimist voolinud  7 meetri kõrguse peenikese tüvega puukujulise moodustise. Külastame Lago Colorado't oma veripunase vee ja flamingoparvedega. Lisaks imelised värvilised  Cañapa, Hedionda, Honda, Charkota ja Ramaditas. Kaunis vaatekohas  saame imetleda Ollague vulkaani. Õhtuks jõuame San Pedro de Quemes’e. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cristal Samana hotell

18. päev

Boliivia / San Pedro de Quemes / Soolajärv / Uyuni - La Paz

Hommikul alusatame sõitu maailma suurima soolavälja poole. Täna on meil sõiduvahendiks 4WD maasturid. Teel külastame Colchani väikelinna, kus asuvad traditsioonilised soolatöötlemise kojad. Linnas on võimalik osta soolast valmistatud käsitööd.

Salar de Uyuni ehk vahel ka Salar de Tunupa’ks kutsutud soolaväli asub merepinnast 3657 meetri kõrgusel ning on maailmas tuntud kümneid kilomeetreid laiuva valge tasandiku ja värviliste järvede poolest. Ligemale 30 000 kuni 42 000 aastat tagasi asus siin suur järv, mis hiljem kuivas ja aurustus. Nüüdseks on järel hiiglaslik Uyuni soolakõrb, mille  pindala on ligi 11 000 km² ning mille soolakihi paksus 2–8 meetrit. Hinnanguliselt koosneb Salar de Uyuni umbes 10 miljardist tonnist soolast, millest aastas kasutatakse ära vaid 25 000 tonni. Ligi neljandiku Eesti suurune Salar de Uyuni on ebamaine soolapeegel, kus taevas ja maa saavad üheks ning horisont kaob. Altiplano selge sinine taevas ja pilved peegelduvad vastu täiuslikult valgelt pinnalt. Salar de Uyuni pinnapeegeldust kasutatakse muide Maad jälgivate satelliitide kõrgusmõõdikute kalibreerimiseks. Suvevihmade ajal kattub soolajärv õhukese veekihiga, muul ajal on tavaliselt kuiv.  

Pärastlõunal jõuame Colchni'sse. Sõidame lennujaama. 

Lend Uyuni-La Paz. La Paz'i jõudes siirdume hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: La Paz La Casona hotell

19. päev 

Boliivia / Maailma üks võimsam mägitee "surmatee" La Pazi ja Coroico vahel

Varahommikul asutame end matkale. Täna on meie sõiduvahendiks väikebussid ja jalgrattad. Meile avanevad suurepärased lumised vaated, kui sõidame La Paz’ist Amazonase poole mööda legendaarset, maailma kõige ohtlikumaks teeks ristitud Death Road'i ehk North Yungas Road'i (Surma teed). Et sellise huvitava paigaga tekiks omamoodi tugevam kontakt on soovijatel võimalus läbida 64 kilomeetrine lõik Death Road'ist La Cumbre ja Yolosa vahel jalgratastel. Meiega liigub kogu aeg kaasa ka maastur, nii et kellel jalgratta sõidust isu täis saab, on võimalik jalgratas vahetada välja maasturi vastu. (Kelle jaoks Death Road tundub liiga adrenaliinirohke, saab valida uuema tee - nn Eco Via ehk ökoloogiline rada.) Surma tee on üks väheseid, mis ühendab pealinna La Pazi Amazoni vihmametsa, ehk Yungase regiooniga. Pärast La Pazi kulgeb tee kõigepealt 4670 meetrini (La Cumbre Pass) ning seejärel laskub 1200 meetri kõrguseni. Enamus teest on üherealine, laiusega 3.2 meetrit ja teel puuduvad äärised. Tee ohtlikkusest tingituna on Death Roadi vanal osal erandina vasakpoolne liiklus, ja kuna eesõigus on mäkketõusjal, siis peab laskuja hoiduma võimalikult vasakule. Tänu vasakpoolsele liiklusele on juhil lihtsam näha, kui kaugele vasakule teeserva on tal võimalik sõita. Tee raiuti kaljusse 1930. aastal, kui oli sõda Boliivia ja Paraguay vahel.

Meie seiklus algab La Cumbrest, kus 4670 meetri kõrgusel on õhk väga hõre. Meie ümber on hingematvalt kaunis lumiste tippudega Cordillera Real. Jalgratastel laskume mööda siledat teed, nautides Andide lumiseid tippe kõrgumas meie ümber. Läbime politseikontrolli Unduavis ning siit algab matka teine osa - kitsas muldtee. Naudime vabadust, tuuli ning imelisi vaateid. Meie kõrval on põhjatud orud täis lopsakat Yungase vihmametsa taimestikku. Silmame koski ning ületame ojasid. Meie jalgrattatee lõpeb Yolosas, kust sõidame edasi maasturitega. Laskume udustest mägedest alla orgu, läbime Cotapata Rahvuspargi ning jõuame pilvemetsades asuvasse Coroicosse. Coroico on ilus sooja kliimaga küla, kus elatakse vanade traditsioonide kohaselt.

Coroico Gloria hotellis sööme maitsva lõuna, saame end värskendada nii basseinis kui ka duši all. Õhtuks jõuame tagasi La Paz’i.  

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: La Paz La Casona hotell

20. päev

 La Paz - Buenos Aires

Alustame teekonda tagasi koju.
Lendame La Pazist Buenos Airesesse

Toidukorrad: hommikusöök,
Majutus: Buenos Aires Intersur Recoleta hotell 4*

21. päev

Argentiina / Buenos Aires

Reipate jalutajate jaoks on Buenos Aires ideaalne paik. Ajaloolise Plaza de Mayo väljakul domineerib lõhekarva Casa Rosada valitsushoone, mille rõdult kõneles Eva Perón sütitavalt oma rahvale. Väljakul püüavad pilku veel Nación Bank, Katedraal ja ajalooline parlamendihoone. Avenida de Mayo'd mööda jalutades möödume juugendi stiilis Café Tortonist, kuhu siiani koguneb linna intellektuaalne eliit kohvi jooma. Üheksanda Juuli avenüüd mööda jõuame monumentaalse Kongressi paleeni. Santa Fe glamuurne ostlemistänav viib ajaloolise Recoleta kalmistu piirkonnani.

Õhtul vaatame tangoetendust koos õhtusöögiga kuulsas El Abasto piirkonnas asuvas Esquina Carlos Gardel tangoklubis. Carlos Gardel kasvas üles El Abasto piirkonnas ning temast on saanud argentiinlaste jaoks tõeline tangoiidol. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Buenos Aires Intersur Recoleta hotell 4*

22. päev

Buenos Aires - Frankfurt

Vaba hommikupoolik. Päraslõunal sõidame lennujaama. 

Lend LH511 Buenos Aires-Frankfurt 18.05-11.20+1

23. päev

Frankfurt - Tallinn 

Lend LH882 Frankfurt-Tallinn 13.30-16.50Reisi hind:

Paketis sisaldub:

 • kõik lennupiletid
  1) Tallinn-Sao Paulo-Cuiaba
  2) Cuiaba-Asuncion
  3) Asuncion-Santa Cruz
  4) Santa Cruz-Sucre
  5) La Paz-Buenos Aires
  6) Buenos Aires-Tallinn
 • privaatne transport vastavalt programmile
  1) bussid
  2) maasturid
  3) jõelaevad 
 • hommikusöögid kõikidel päevadel
 • programmis märgitud lõuna-ja õhtusöögid
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • kõik vajalikud maksud (rahvuspargid ja programmis ettenähtud sissepääsud)
 • eestikeelne reisijuht 

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • ühene majutus hotellides

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis