Pakistan


20. september – 1. oktoober 2019
Grupis 12 reisijat2 vaba kohtagaranteeritud väljumine
Reisijuht: Hannes Hanso

Pakistan

20. sept – 1. okt 2019  /  3897 € 

Pakistani on õnnistatud suursuguse looduse ja rikka ajalooga. Samas, riiki räsinud poliitilise ebastabiilsuse tõttu on Pakistan kahjuks ka kogenud reisilise radarilt kauaks kõrvale jäänud. Pakistani lõunaosas on iidsetest India linnadest võrsunud vilgast tegevust täis linnad. Riigi karmi maastikuga põhjaosa on valdavalt metsik ääreala, kus on aset leidnud vaid mõningad pindmised muutused alates Mogulite impeeriumi ajast. Äärealade vahele jääv maa on täis iidsete tsivilisatsioonide varemeid, kindluseid ja kiviseid kõrbeid. Taevapiiril püüab pilku Himaalaja mäeahelik, mille krooniks kuulus K2. Hunza oru maastikupildis domineerivad majesteetlikud lumega kaetud mäed ja jääliustikud ning rikkalikult saaki andvad puuviljaaiad ja põllud. Muust maailmast eraldatud idülliline Hunza org oli Pakistani omaenda Shangri-La. 

1. päev

Tallinn - Istanbul - Lahore

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.30

Lend Tallinn-Istanbul 12.30-15.50
Lend Istanbul-Lahore 20.40-04.10

2. päev

Lahore

Poolepäevasel Lahore linnaekskursioonil külastame Shalimari aedu, Badshahi mošeed ning Lahore muuseumi. Seejärel sõidame hotelli.

Lahore oli Punjabi pealinnaks ligi 1000 aastat. Kord Mughali või Moguli impeeriumi vaateaknaks olnud Lahore on Pakistani kultuuri, akadeemia ja intellektuaalne keskus. Alates 1525. aastast kaunistati Mughali impeeriumi pealinna 200 aasta jooksul uhkete paleede, aedade, monumentide ja mošeedega. Briti võimu ajal kerkis Lahore linna mitmeid monumente, kus mughali, gooti ja viktoriaanlikud stiilid kaunilt üksteist arhitektuuriliselt täiendasid.

Shalimari aiad ehitati Mughali valitseja Shahh Jahan'i ajal. Avarad aiad ulatuvad üle mitme aakri, pakkudes imelisi vaateid üle aedade, järvede ja terrasside. Shalimar baghi keskosas kulgeb lihvitud kividega ääristatud kanal. Aeda tuntakse ka kui "armastuse aed". Shalimari aiad on ainulaadne kunstisaavutus, mis ülistab moguli tsivilisatsiooni ning on palju aega pärast nende loomist oluliselt mõjutanud Pandzabi ja kogu India subkontinenti. Kolmele terrassile koos paviljonide, koskede ja suurte ehistiikidega rajatud imepäraste aedade veetlus on võrratu. Aiad on ka UNESCO maailmapärandi nimistus.

Badshahi mošee oli pikka aega maailma suurim mošee. Hoone on Mughalite ajastu inseneriteaduse ja arhitektuurilise suursugususe elav testament. Mošee sisemusse peaks mahtuma kuni 100 000 usukummardajat. Mošee hiiglaslikud ruumid, marmorist võlvid, suured minaretid ja marmorist põrandad on väga väärikad.  

Badshahi kindlust kutsuvad kohalikud Shahi Qila'ks. Tsitadell asub Lahore müüriga ümbritsetud linna loodepoolses osas. Trapetsikujuline kindlus katab 20 hektari suurust maaala ning seda peetakse üheks Lahore suurimaks huviväärsuseks. Mõned detailid meenutavad Taj Mahali. Igast nurgast kiirgub põnevat ajalugu ning läinud ajastute suursugusust.

Lahore muuseumi külastus on kohustuslik nii kohalikele kui ka rahvusvahelise taustaga Lahore külastajatele. Pakistani ajalugu fotodel, Sadequain'i seinamaalingud ning budistliku tsivilisatsiooni varandused on muuseumi tähtsamateks varadeks. Muuseumis asub suurim budistlike graveeringute kollektsioon ning ainus nälgiva Buddha kujutis. Lisaks on siin huvitav Induse tsivilisatsiooni töövahendite ja relvade kogu.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Lahore Pearl Continental hotell 5*

3. päev

Lahore

Täna teeme päevase linnaekskursiooni Lahores, mille käigus näeme liputseremooniat Wagah piiril, keiser Jahangiri mausoleumi, Noor Jehan'i mausoleumi ja Wazir Khani mošeed.

Jahangiri mausoleum asub Shahdara Bagh'is ning selle ehitas keiser Jahangir, kes valitses Mughali impeeriumi aastatel 1605-1627. Mausoleum on ruudukujulise põhiplaaniga ühekordne ehitis. Ehitise platvormil asub kaheksanurkne torn, mille igal küljel on sissepääs. Mausoleumi sisemus ning tornide madalaimad osad on kaetud punase liivakiviga. Seinad on rikkalikult kaunistatud marmorist dekoratiivsete motiividega.

Seejärel suundume noor Jehan'i mausoleumi. Noor Jehan, sündinud Mehr-un-Nissa, oli Mughali impeeriumi keisrinna ning keiser Jahangiri peamine abikaasa. Teda peetakse 17. sajandi Mughali impeeriumi üheks kõige võimukamaks ja mõjukamaks naiseks. Ta oli keiser Janangiri 20. naine ja ühtlasi ka lemmiknaine. Keiser Jahangiri ajal oli Mughali impeerium oma võimu tipul. Keisrinna suri 17. detsembril 1645. aastal, kui ta oli 68-aastane ning maeti Shahdara Bagh'i. Keisrinna oli ise selle lasknud ehitada. Paljud külastajad käivad hauda ning seda ümbritsevaid aedu imetlemas

Wazir Khan'i mošee on tuntud suurepäraste fajanss kahhelplaatide poolest. Vahel kirjeldatakse mošeed kui "Lahore põsel olevat sünnimärki". Mošee ehitati seitsme aastaga Mughali keiser Shah Jehan'i valitsemise perioodil (alates 1634. aastast). Ehitusmeistriks oli Chinot'ist pärit Hakim Shaikh Ilm-ud-din Ansari, kes tegi karjääri, saades Shah Jehani ihuarstiks ning Lahore guvernööriks. Rahvapärase nimega tuntakse teda kui Wazir Khan. Wazir tähedab urdu või pärsia keeles "minister". Mošee asub Siselinnas ning sinna pääseb kõige paremini Delhi värava kaudu. Mošees asuvad suurepärased näited Moguli ajastu Qashani kahhelkivi tehnikast.

Lipu langetamise tseremoonia on väga ainulaadne rituaal, mil vahimehed mõlemalt poolt piiri sammuvad uhkelt paraadis ning rituaalselt langetavad lipu. Samas skandeerib rahvas hüüdlauseid oma maade - India ja Pakistani - auks. Sellist tseremooniat võib ainult siin kohata. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Lahore Pearl Continental hotell 5*

4. päev

Lahore / Islamabad / Rohtas Fort

Täna varahommikul sõidame Islamabadi. Teel külastame Rohtas Forti.

Rohtas fort on üks mõjusamaid Mughali perioodi arhitektuurimälestisi Pakistanis. Pärast moguli keisri Humayuni alistamist 1541. aastal käskis Sher Shah Suri ehitada Rohtas’es tugeva kindlusekompleksi. Seda pole kunagi vallutatud, mistõttu on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud kindlus püsinud tänini. Põhikindlustused koosnevad rohkem kui nelja kilomeetri pikkustest massiivsetest müüridest, mida ääristavad bastionid ning milles on monumentaalsed väravad. Kindlusemüürid on sõltuvalt maastikust erisugused ning nende kõrgus on 10.5 meetrist kuni 18.25 meetrini, paksus kuni 12.5 meetrit. Rohtas fort, mida nimetatakse Qila Rohtas, on moslemite Kesk- ja Lõuna-Aasia militaararhitektuuri erakordne looming.

Islamabad on moodsa Pakistani pealinn. Linna asetseb Potohar platool - maalilise Margalla mäeaheliku mäejalamil. Islamabadi maastik on imekaunis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Serena / Marriott hotell 5*

5. päev

Islamad / Naran / Taxila

Sõidame Narani (7-8 tundi). Teel külastame Taxilat. Õhtuks jõuame Narani kaunisse orgu.

Taxila asub ainult 30 kilomeetri kaugusel Rawalpindist. Taxila külastus viib meid sügavasse ajaloo keerdkäikudesse - arheoloogilised väljakaevamised võimaldavad näha 2500 aasta taguseid aegu, mil tegutsesid Buddha, Aleksander, Asoka ning keiser Kanishka, kelle jäljed on tänaseni nähtavad. Nii Saraikala iidsed neoliitikumiaja kääpad, Sirkapi kaitsevallid (2. sajand eKr) kui ka Sirsukhi linn (1. sajand) ilmestavad Taxilas Induse-äärse linna erinevaid arenguastmeid. Siin juurdusid maailma kõige huvitavamad tsivilisatsioonid. Taxilat on vaheldumisi mõjutanud Pärsia, Kreeka ja Kesk-Aasia ning linn oli juba 5. sajandist eKr kuni 2. sajand AD tähtis budistlik õppimiskeskus. Siin leidub lõpmatu hulk Buddha kujutisi ning pildikesi tema elu erinevatest etappidest on kujutatud kivikarniisidel ja paneelidel. Rahuarmastava suurmehe elu joonistub lahti detailselt viimistletud skulptuuridel. Iga kuju on kollektsionääride unistus. Selle oru budistlikud mälestusmärgid olid koguni Kesk-Aasiast ja Hiinast saabunud palverändurite sihtpaik. Hiinat Läänega ühendanud strateegilise tähtsusega Siiditee ühel harul asunud Taxilas õitses nii majandus kui ka kultuur.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Naran Arcadian Inn

6. päev

Naran / Gilgit / Babusar kuru

Pärast hommikusööki alustame sõitu Gilgiti suunas (6 tundi). Sõidame läbi Babusari kuru. Pärastlõunal külastame Kargah Buddhat. Õhtuks jõuame hotelli Gilgitis.

Kargah Buddha on kivist tahutud kuju Kargah Nullah kõrval, umbes 6 kilomeetrit Gilgitist läänes, vana Puniali tee ääres. Seda peetakse üheks populaarseimaks lühikeseks väljasõiduks Gilgitist. Buddha kuju on umbes 3 meetrit kõrge ning vaatab kaitsvalt üle Gilgiti. 7. sajandil tahutud kuju näitab tolleaegse talendika meistri oskusi.  

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Gilgit Serena hotell

7. päev

Karimabad / Hunza

Sõidame Hunza oru endisesse pealinna Karimabad'i (2 tundi). Teeme peatuse Rakaposhis. Seejärel külastame Baltit Fort Karimabad Bazaari. Seame end sisse Karimabadi hotellis.

Hunza oru looduse ilu ja inimeste külalislahkus on kirjeldamatu. Piki Hunza orgu kulgeb nüüd Karakorami autotee, aga vanasti oli org osa legendaarsest Siiditeest, mis on tuntud juba Marco Polo aegadest. Siinsest kandist kõneledes väitis omaaegne asekuningas lord Curzon, et "väikeses Hunzas on rohkem üle 6000 meetri ulatuvaid tippe kui 3000 meetri kõrguseid mägesid Alpides". Hunza jõgi murrab otse läbi Karakorami mäeaheliku, suubub Gilgiti jõkke ja on selle suurim lisajõgi. Suur sild viib siinsamas Karakorami autotee üle jõe ning üsna lähedale jääb ka Haldikish ja Hunza püha kalju, mis on kaunistatud paljudest eri ajastustest pärit raidkirjade ja joonistustega. Hunza oru maastikupildis domineerivad majesteetlikud lumega kaetud mäed ja jääliustikud ning rikkalikult saaki andvad puuviljaaiad ja põllud. Mägede siluetis annavad tooni Rakaposh ja Ultar, orgu ilmestavad arvukad jääliustikud, nende hulgas ka Passu ja Batura. Muust maailmast eraldatud idülliline Hunza org võis omal ajal inspireerida ka James Hiltonit looma oma kuulsat Shangri-La'd. Siinsete kohalike elanike pikaealisuse põhjuseks peetakse kohalikke toitumisharjumusi, sest süüakse palju puu- ja aedvilju. Pikale elueale ja elujõule aitavat kaasa ka Hunza vesi, mida kohalikud kutsuvad "mel".

Teeme peatuse ühenduskohas, kus maailma kolm suurimat mäeahelikku kohtuvad. Rakaposhi vaateplatvormil on suveniiripoed, postkontor ja teepood. 

Muinasjutuline Baltit kindlus asub Karimabadi kohal. See oluline vaatamisväärsus rajati 900 aastat tagasi ning 2004. aastal kanti ka UNESCO maailmapärandi esmasesse nimistusse. Kindluse strateegiline asukoht üleval pool Karmiabadi oli oluline osa Hunza oru valitsevate dünastiate püsimajäämisel. Baltit kindluse arhitektuur meenutab Tiibetit. Kindlus on üle elanud mitmeid ajaloolisi sündmusi, varemetest veelgi kaunimana tõusnud, ent peamine puidust raamistik on muutumatuna püsinud.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Karimabad Baltit Inn / Darbar hotell

8. päev

Gulmit / Passu / Altit / Duiker / vaated 7000 meetri kõrgustele mäetippudele 

Sõidame Gulmiti - külastame Gulmitit ja Passut. Pärastlõunal sõidame tagasi Altit'isse ning külastame Altit Forti. Õhtuks jõuame Duikerisse.

Sõidame Gojali pealinna Gulmiti, mis on väike küla 2400 meetri kõrgusel merepinnast. Gulmit muuseum, täis traditsioonilisi esemeid, asub Raja Hussain Ali Khan'i majas. Muuseum asub Marco Polo kõrtsi kõrval ning väärib igati külastamist. Hiljem sõidame Passu, mis asub 2540 meetri kõrgusel ja 50 kilomeetri kaugusel Hunza keskmest. Siin on mitmeid matkaradu. Pärastlõunal sõidame Altit'isse ja külastame Altit Fort'i. Hiljem sõidame Duikerisse, kus kogeme võrratut päikeseloojangut. Siit avanevad imelised vaated 7000 meetri kõrgustele mäetippudele. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Duiker Eagle’s Nest hotell

9. päev

Päikesetõus Duikeris / Gilgit

Täna ärkame varakult, olles tunnistajaks lummavale päikesetõusule Eagle’s Nest Duikeris ja võrreldamatule vaatele Hunza orule. Duiker asub 2935 meetri kõrgusel. Seejärel sõidame Gilgitisse (2.5 tundi). Seame end sisse Gilgiti hotellis.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Gilgit Serena hotell

10. päev

Duiker - Islamabad

Lend Duikerist Islamabadi (1 tund). Puhkus Islamabadis.

Majutus: Islamabad Serena / Marriott hotell 5*

11. päev

Ekskursioon Rawalpindis ja Islamabadis 

Islamabad on moodsa Pakistani pealinn. Moodne Islamabad on suures kontrastis Pakistani ajalooliste linnade ja küladega. Moodne Islamabad on uus linn rajatud läänelike pealinnade sarnaselt. Linn asetseb Potohar platool - maalilise Margalla mäeaheliku mäejalamil. Islamabadi maastik on imekaunis. Külastame Lok Virsa muuseumi - Pärandi muuseumi, mis on esimene etnoloogia muuseum Pakistanis. Siin kajastatakse nii Pakistani suurrahvaste kui ka äärealade vähemusrahvuste ajalugu ja elavaid traditsioone. Seejärel külastame Faisal mošeed ja Daman-i-Koh'i.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Islamabad Serena / Marriott hotell 5*

12. päev

Islamabad - Istanbul - Tallinn

Varahommikul sõidame Islamabadi lennuväljale ning suundume tagasi koju.

Lend Islamabad-Istanbul 05.15-09.20
Lend Istanbul-Tallinn 14.35-17.50Reisi hind: 3897 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid Tallinn-Lahore/Islamabad-Tallinn
  • transport vastavalt programmile
  • eestikeelne ekskursiooniporgramm
  • programmis vastavalt märgitud söögikorrad
  • majutus programmis märgitud hotellides
  • programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
  • Albion Reiside reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

  • viisa ja selle vormistamine piiril
  • soovi korral majutus üheses hotellitoas 820 eurot
  • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Pakistan

20. september 2019 – 1. oktoober 2019