Pakistan


20. september – 1. oktoober 2019
Grupis 12 reisijatgaranteeritud väljumine
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Pakistan

20. sept – 1. okt 2019  /  3897 € 

Pakistani on õnnistatud suursuguse looduse ja rikka ajalooga. Samas, riiki räsinud poliitilise ebastabiilsuse tõttu on Pakistan kahjuks ka kogenud reisilise radarilt kauaks kõrvale jäänud.  Pakistani lõuna osas on iidsetest India linnadest  võrsunud vilgast tegevust täis linnad. Riigi karmi maastikuga põhja osa on valdavalt metsik ääreala, kus on aset leidnud vaid mõningad pindmised muutused alates Mogulite impeeriumi ajast. Äärealade vahele jääv maa on täis iidsete tsivilisatsioonide varemeid, kindlusi ja kiviseid kõrbeid. Taevapiiril püüab pilku Himaalaja mäeahelik, mille krooniks kuulus K2. Hunza oru maastikupildis domineerivad majesteetlikud lumega kaetud mäed ja jääliustikud ning rikkalikult saaki andvad puuviljaaiad ja põllud. Muust maailmast eraldatud idülliline Hunza org oli Pakistani omaenda Shangri-La. 

1. päev

Tallinn-Istanbul-Lahore

Kogunemine Tallinna lennujaamas 10.30

Lend Tallinn-Istanbul 12.30-15.50
Lend Istanbul-Lahore 20.25-03.45

2. päev

Lahore

Poolepäevasel Lahore linnaekskursioonil külastame Shalimar aedu, Badshahi mošeed, Lahore muuseumi. Seejärel sõidame hotelli.

Lahore oli Punjabi pealinnaks ligi 1000 aastat. Kord Mughali või Moguli impeeriumi vaateaknaks olnud Lahore on Pakistani kultuuri, akadeemia ja intellektuaalne keskus. Alates 1525. aastast, kaunistati Mughali impeeriumi pealinna 200 aasta jooksul uhkete paleede, aedade, monumentide ja mošeedega. Briti võimu ajal kerkis Lahore linna mitmeid monumente, kus mughali, gooti ja viktoriaanlikud stiilid kaunilt üksteist arhitektuuriliselt täiendasid.

Shalimar aiad ehitati Mughali valitseja Shahh Jahan'i ajal. Avarad aiad ulatuvad üle mitme aakri pakkudes imelisi vaateid üle aedade, järvede ja terrasside.  Shalimar bagh keskosas kulgeb lihvitud kividega ääristatud kanal. Aeda tuntakse ka kui "armastuse aed". Shalimari aiad on ainulaadne kunstisaavutus, mis ülistab moguli tsivilisatsiooni ning on palju aega pärast nende loomist oluliselt mõjutanud Pandzabi ja kogu India subkontinenti. Kolmele terrassile koos paviljonide, koskede ja suurte ehistiikidega rajatud imepäraste aedade veetlus on võrratu. Aiad on ka UNESCO maailmapärandi nimistus.

Badshahi mošee oli pikka aega maailma suurim mošee. Hoone on Mughalite ajastu inseneriteaduse ja arhitektuurilise suursugususe elav testament. Mošee sisemusse peaks mahtuma kuni 100 000 usukummardajat. Mošee hiiglaslikud ruumid, marmorist võlvid, suured minaretid ja marmorist põrandad on väga väärikad.  

Badshahi kindlust kutsuvad kohalikud Shahi Qila'ks. Tsitadell asub Lahore müüriga ümbritsetud linna loode poolses osas. Trapetsi kujuline kindlus katab 20 hektari suurust maaala. Seda peetakse üheks Lahore suurimaks huviväärsuseks. Mõned detailid meenutavad Taj Mahali. Igast nurgast kiirgub põnevat ajalugu ning läinud ajastute suursugusust.

Lahore muuseum  külastus on kohustuslik nii  kohalikele kui ka rahvusvahelise taustaga Lahore külastajatele.  Pakistani ajalugu fotodel, Sadequain'i seinamaalingud, budistliku tsivilisatsiooni varandused on muuseumi tähtsamateks varadeks. Muuseumis asub suurim budistlike graveeringute kollektsioon ning ainud nälgiva Buddha kujutis. Lisaks on siin huvitav Induse tsivilisatsiooni töövahendite ja relvade kogu.

Täna on hommikusöök hinnas

Majutus Lahores Nishat Hotel 5*

3. päev

Lahore

Päevane linnaekskursioon Lahores, mille käigus näeme liputseremooniat Wagah piiril. keiser Jahangiri mausoleum, Noor Jehan'i mausoleum, Wazir Khan mošee 

Jahangir'i keisri mausoleumi ehitas Jahangir, kes valitses Mughali impeeriumi aastatel 1605-1627. Mausoleum asub Shahdara Bagh'is. Mausoleum on ruudukujulise põhiplaaniga ühekordne ehitis. Ehitise on platvorm, millel asub kaheksanurkne torn ning igal küljel sissepääs. Mausoleumi sisemus, tornide madalaimad osad on kaetud punase liivakiviga. Seinad on rikkalikult kaunistatud marmorist dekoratiivsete motiividega.

Noor Jehan'i mausoleum. Noor Jehan, sündinud Mehr-un-Nissa, oli Mughali impeeriumi keisrinna ning keiser Jahangir'i peamine abikaasa. Teda peetakse 17.sajandi Mughali impeeriumi üheks kõige võimukamaks ja mõjukamaks naiseks. Ta oli keiser Janangiri 20. naine  ja ühtlasi ka lemmiknaine. Keiser Janangiri ajal oli Mughali impeerium oma võimu tipul. Keisrinna suri 17. detsembril 1645. aastal kui ta oli 68 aastane ning maeti Shahdara Bagh'i. Keisrinna oli ise selle lasknud ehitada. Paljud külastajad käivad hauda ning seda ümbritsevaid aedu imetlemas

Wazir Khan'i mošee - on tuntud suurepäraste fajanss kahhelplaatide poolest. Vahel kirjeldatakse mošeed kui "Lahore põsel olevat sünnimärki".  Mošee ehitati seitsme aastaga Mughali keiser Shah Jehan'i valitsemise perioodil (alates 1634.a). Ehitusmeistriks oli Chinot'ist pärit Hakim Shaikh Ilm-ud-din Ansari, kes tegi karjääri saades Shah Jehani ihuarstiks ning Lahore guvernööriks.  Rahvapärase nimega tuntakse teda kui Wazir Khan. Wazir tähedab urdu või pärsia keeles "minister". Mošee asub Siselinnas ning sinna pääseb kõige paremini Delhi värava kaudu. Mošees asuvad suurepärased näited Moguli ajastu Qashani kahhelkivi tehnikast.

Lipu langetamise tseremoonia  on väga ainulaadne rituaal, mil  vahimehed mõlemalt poolt piiri sammuvad uhkelt paraadis ning rituaalselt langetavad lipu. Samas skandeerib rahvas hüüdlauseid oma maade- India ja Pakistani auks. Sellist tseremooniat võib ainult siin kohata. 

Täna on hommikusöök hinnas

Majutus Lahores Nishat Hotel 5*

4. päev

Lahore – Islamabad, Rohtas Fort

Vara hommikul sõidame Islamabadi. Teel külastame Rohtas Fort.

Rohtas fort on üks mõjusamaid Mughali perioodi arhitektuuri mälestisi Pakistanis.  Pärast moguli keisri Humayuni alistamist 1541. aastal käskis Sher Shah Suri ehitada Rohtas’es tugeva kindluse kompleksi. Seda pole kunagi vallutatud, mistõttu on UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud kindlus püsinud tänini. Põhikindlustused koosnevad rohkem kui 4 km pikkustest massiivsetest müüridest, neid ääristavad bastionid ning neis on monumentaalsed väravad. Kindlusemüürid on sõltuvalt maastikust erisugused, nende kõrgus on 10,5 m kuni 18,25 , ja paksus kuni 12,5 m. Rohtase fort, mida nimetatakse Qila Rohtas, on moslemite Kesk-  ja Lõuna- Aasia militaararhitektuuri erakordne looming.

Islamabad on moodsa Pakistani pealinn. Linna asetseb  Potohar  platool, maalilise Margalla mäeaheliku mäejalamil. Islamabadi maastik on imekaunis.

Täna on hommikusöök hinnas

Majutus Islamabadis Serena Hotel/Marriott 5*

5. päev

Islamad, Naran,Taxila

Sõidame Narani (7-8 tundi). Teel külastame Taxilat. Narani kaunisse orgu jõuame õhtuks.

Taxila asub ainult 30 km kaugusel Rawalpindist. Taxila külastus viib meid sügavasse ajaloo keerdkäikudesse, arheoloogiliste väljakaevamised võimaldavad näha 2500 aasta taguseid aegu, mil tegutsesid Buddha, Aleksander, Asoka ning keiser Kanishka, kelle jäljed on tänaseni nähtavad. Nii Saraikala iidsed neoliitikumiaja kääpad, Sirkapi kaitsevallid(2.saj eKr) kui ka Sirsukhi linn (1.saj) ilmestavad Taxilas Induse-äärse linna eri arenguastmeid. Siin juurdusid maailma kõige huvitavamad tsivilisatsioonid. Taxilat on vaheldumisi mõjutanud Pärsia, Kreeka ja Kesk-Aasia ning linn oli juba 5.sajandist eKr kuni 2.sajand AD tähtis budistlik õppimiskeskus. Siin leidub lõpmatu hulk Buddha kujutisi  ning pildikesi tema elu erinevatest etappidest on kujutatud nii kivikarniisidel ja paneelidel. Rahuarmastava suurmehe elu joonistub lahti detailselt viimistletud skulptuuridel.  Iga kuju on kollektsionääride unistus.  Selle oru budistlikud mälestusmärgid olid koguni Kesk-Aasiast ja Hiinast saabunud palverändurite sihtpaik. Hiinat Läänega ühendanud strateegilise tähtsusega Siiditee ühel harul asunud Taxilas õitses nii majandus kui ka kultuur.

Täna on hommikusöök hinnas

Majutus Naranis Pine Park Hotel

6. päev

Naran, Gilgit, Babusar kuru. 

Pärast hommikusööki Hakkame Gilgiti suunas sõitma (6 tundi). Sõidame läbi Babusari kuru. Pärastlõunal külastame Kargah Buddhat. Õhtuks jõuame hotelli

Kargah Buddha on kivist tahutud kuju  Kargah Nullah kõrval, umbes  6km Gilgitist läänes, vana Puniali  tee ääres.  Seda peetakse üheks populaarseimaks lühikeseks väljasõiduks Gilgitist.  Buddha kuju on umbes 3 meetrit kõrge ning vaatab kaitsvalt üle Gilgiti. 7 sajandil tahutud kuju näitab tolleaegse talendika meistri oskusi.  

Täna on hommikusöök hinnas

Majutus Gilgitis Serena Hotel

7. päev

Karimabad, Hunza

Sõidame Hunza oru endisesse pealinna Karimabad'i (2tundi).  Teeme peatuse Rakaposhis. Seejärel külastame Baltit Fort Karimabad Bazar.  Seame end Karimabadi hotellis sisse.

Hunza oru looduse ilu ja inimeste külalislahkus on kirjeldamatu. Piki Hunza orgu kulgeb nüüd Karakorami autotee, aga vanasti oli org osa legendaarsest Siiditeest, mis on tuntud juba Marco Polo aegadest. Siinsest kandist kõneldes väitis omaaegne asekuningas lord Curzon, et "väikeses Hunzas on rohkem üle 6000 meetri ulatuvaid tippe kui 3000 meetri krguseid mägesid Alpides". Hunza jõgi murrab otse läbi Karakorami mäeaheliku, suubub Gilgiti jõkke ja on selle suurim lisajõgi. Suur sild viib siinsamas Karakorami autotee üle jõe ning üsna lähedale jääb ka Haldikish ja Hunza püha kalju, mis on kaunistatud paljudest eri ajastustest pärit raidkirjade ja joonistustega. Hunza oru maastikupildis domineerivad majesteetlikud lumega kaetud mäed ja jääliustikud ning rikkalikult saaki andvad puuviljaaiad ja põllud. Mägede siluetis annavad tooni Rakaposhi ja Ultar, orgu ilmestavad arvukad jääliustikud, nende hulgas ka Passu ja Batura. Muust maailmast eraldatud idülliline Hunza org võis omal ajal inspireerida ka James Hiltonit looma oma kuulsat Shangri-La'd. Siinsete kohalike elanike pikaealisuse põhjuseks peetakse kohalikke toitumisharjumusi, sest süüakse palju puu- ja aedvilju. Pikale elueale ja elujõule aitavat kaasa ka Hunza vesi, mida kohalikud kutsuvad mel.

Teeme peatuse ühenduskohas kus maailma kolm suurimat mäeahelikku kohtuvad. Rakaposhi vaateplatvormil on suveniiripoed, postkontor ja teepood. 

Muinasjutuline Baltit kindlus asub Karimabadi kohal. See oluline vaatamisväärsus rajati 900 aastat tagasi ning 2004. aastal kanti ka UNESCO maailmapärandi esmasesse nimistusse. Kindluse strateegiline asukoht üleval pool Karmiabadi oli oluline osa Hunza oru valitsevate dünastiate püsimajäämisel. Baltit kindluse arhitektuur meenutab Tiibetit. Kindlus on üle elanud mitmeid ajaloolisi sündmusi, varemetest veelgi kaunimana tõusnud, ent peamine puidust raamistik on muutumatuna püsinud.

Täna on hommikusöök hinnas

Majutus Karimabadis Baltit Inn

8. päev

Gulmit, Passu, Altit, Duiker, vaated 7000 m mäetippudele 

Sõidame Gulmiti. Külastame Gulmit ja Passu. Pärastlõunal sõidame tagasi Altit'isse. Külastame Altit Fort. Õhtuks jõuame Duiker'i, kus ka ööbime. 

Sõidame Gojali pealinna Gulmiti, mis on väike küla 2400 meetri kõrgusel merepinnast. Gulmit muuseum, täis traditsioonilisi esemeid, asub Raja Hussain Ali Khan'i majas. Muuseum asub Marco Polo kõrtsi kõrval ning väärib igati külastamist. Hiljem sõidame Passu, mis asub 2540 meetri kõrgusel ja 50 km kaugusel Hunza keskmest. Siin on mitmeid matkaradu. Pärastlõunal sõidame Altit'isse ja külastame Altit Fort'i. Hiljem sõidame Duiker'i kus kogeme võrratut päikeseloojangut. Siit avanevad imelised vaated 7000 meetri kõrgustele mäetippudele. 

Täna on hommikusöök hinnas

Majutus Duikeris Eagle’s Nest

9. päev

Päikesetõus Duikeris, Gilgit

Täna ärkame varakult olles tunnistajaks lummavale päikesetõusule Eagle’s Nest Duikeris ja võrreldamatule vaatele Hunza orule. Duiker asub 2935meetri kõrgusel. Seejärel sõidame Gilgitisse (2,5 tundi). Seame end sisse Gilgiti hotellis.

Täna on hommikusöök hinnas

Majutus Gilgitis Serena Hotel

10. päev

Duiker- Islamabad

Lend Duikerist Islamabad (1 tund).  Puhkus Islamabadis.

Majutus Islamabadis Serena Hotel/Marriott 5*

11. päev

Ekskursioon Rawalpindi's ja Islamabad'is 

Islamabad on moodsa Pakistani pealinn. Moodne Islamabad on suures kontrastis Pakistani ajalooliste linnade ja küladega. Moodne Islamabad on uus linn rajatud läänelike  pealinnade sarnaselt. Linn asetseb  Potohar  platool, maalilise Margalla mäeaheliku mäejalamil. Islamabadi maastik on imekaunis. Külastame Lok Virsa muuseumi, Pärandi muuseumi, mis on esimene etnoloogia muuseum Pakistanis. Siin kajastatakse Pakistani suurrahvaste kui ka äärealade vähemusrahvuste ajalugu ja elavaid traditsioone. Seejärel külastame Faisal mošeed ja Daman-i-Koh'i.

Täna on hommikusöök hinnas.

Majutus Islamabadis Serena Hotel/Marriott 5*

12. päev

Islamabad-Tallinn

Ärkame vastu hommikut ja sõidame Islamabadi lennuväljale ning oleme valmis koju lendama

Lend Islamabad-Istanbul 05.15-09.20
Lend Istanbul-Tallinn 14.00-17.20Reisi hind: 3897 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid Tallinn-Lahore/Islamabad-Tallinn
  • transport vastavalt programmile
  • eestikeelne ekskursiooniporgramm
  • programmis vastavalt märgitud söögikorrad
  • majutus programmis märgitud hotellides
  • programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
  • Albion Reiside reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

  • viisa ja selle vormistamine piiril
  • soovi korral majutus üheses hotellitoas 820 eurot
  • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Pakistan

20. september 2019 – 1. oktoober 2019