Lääne-Paapua hõimud ja Bali terrasspõllud
Matk Baliemi orus ja puhkus Nusa Lembonganil


8. oktoober – 25. oktoober 2019
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Lääne-Paapua hõimud ja Bali terrasspõllud

8. okt – 25. okt 2019  /  4690 € 

Paapua saare keskel, ligi 1600 meetri kõrgusel merest, roheliste mäenõlvadega ümbritsetult asub imekaunis Baliemi org. See paik on Indoneesia oma Shangri-La. Õhk ei ole siin nii kuum ja niiske kui madaliku metsades. Baliemi org on üks Paapua sisemaa kergemini ligipääsetavam paik. Orus elavad dani hõimud avastati maailma jaoks alles  kui 1938. aastal  kui orgu sattus loodusteadlaste ja ajaloolaste ekspeditsioon ameeriklase Richard Archboldi juhtimisel. Tol ajal elasid dani hõimud kiviajas kasutades oma igapäevatöödeks kivist, luust ning puidust tööriistu. Danide elu on sellest kohtumisest saadik muutunud ent muudatused on siiani  pindmised. Kuigi danide kivikirved on asendunud mobiiltelefonidega ja vanade tõekspidamiste asemel on levinud kristlus, pole maailmas palju selliseid paiku, kus iidsed traditsioonid ja eluviis oleksid siiani elujõulised ja põnevad. Dani meeste väärikaimaks kehakatteks on siiani peenisetorbikud.  Matk dani põlisrahva juurde ning hingematvalt kaunis loodus on Indoneesia reisi kõrghetkeks.

Fotod: Argo Schneider ja Hendrik Relve

1.-2. päev

Tallinn - Istanbul - Bali

Kogunemine lennujaamas kell 16.15
Lend TK1422 Tallinn - Istanbul  18.15 – 21.35                 
Lend TK 060 Istanbul - Kuala Lumpur 01.20 -16.55               
Lend TK8178 Kuala Lumpur - Denpasar  18.05-21.10

Saabume Bali lennuväljale. Transfeer hotelli, mis asub Sanur piirkonnas.
Sanur on üks vaikseim ja elegantseim Bali rohketest puhkuspiirkondadest.

Majutus Maya Sanur, hotelli tase: Deluxe (5*), tuba: Deluxe Garden Room.

3. päev

Bali saar.

Päev puhkuseks.

Majutus: Maya Sanur, hotelli tase: Deluxe (5*), tuba: Deluxe Garden Room.

4. päev

Bali saar. Matk vulkaanile.

Päev puhkuseks.

Soovijatel on võimalus teha lisatasu eest (85.- USD) jalgsimatk Baturi vukaanile.

Lahkume hotellist varahommikul veel enne päiksetõusu. Kohaliku giidi juhendamisel valmistume hommikuseks seikluseks Baturi mäel. Matkame taskulambivihkude valgusel kaks tundi mööda mägiteed üle vulkaanilise tuha-, liiva- ja kiviväljade. Vulkaanilised kivimid ja tuhk on siia maha pudenenud mitmete vulkaanipursete ajal. Matk on enamasti ülesmäge ent meil on piisavalt hingetõmbe pause imelise tähistaeva all. Vulkaanikraatri juurde jõudes istume vulkaaniservale päikesetõusu ootama. Asume 1717 meetri kõrgusel merepinnast ning siit avanevad saarele parimad vaated. Esimeste päikesekiirte valguses hakkab Bali saar ning lähedal asuvad Abangi ja Agungi mäed meie silme ees kuju võtma. Naaseme matkarajale, kus sööme kerge hommikueine. Jalutame ühe teise kraatrini. Nüüdseks särab päike juba kõrgel. Siit on hästi näha kunagiste laavajõgede liikumist ning hävingut, mis sellest maha on jäänud. Baturi jalamile jõudes läheme kuumaveeallikale kümblema ning oma matkast väsinud lihaseid lõdvestama. Naaseme hotelli.

Majutus: Maya Sanur, hotelli tase: Deluxe (5*), tuba: Deluxe Garden Room.

5. päev

Bali saar. Matk riispõldude vahel.

Hommikusöök. Täna teeme väga balipärase matka. Sõidame Bali saare ühte kõige lopsakama loodusega paika Tegalalangi. Koos kohaliku giidiga matkame läbi riisipõldude. Põldudel teevad põllumehed oma igapäevast tööd vastavalt hooajale - istutavad riisitaimi, koristavad valminud vilja vms. Põllumeestel on abiks traditsiooniliesed põllutööriistad subak'id, riisipoleerimismasinad selip'id, põlde niisutavad käsitsi kaevatud irrigatsioonisüsteemid. Saame sõbralike kohalikega vestelda ning nende igapäeva toiminguid jälgida. Seejärel sööme kohalikus restoranis maitsva lõunasöögi. Naaseme hotelli.

Majutus: Maya Sanur, hotelli tase: Deluxe (5*), tuba: Deluxe Garden Room.

Täna on lõunasöök hinnas.

6. päev

Päev Bali saarel. Lend Lääne-Paapuale.

Hommikupoolik on rannamõnude nautmiseks.

Õhtul sõidame Sanuri lennuväljale  on asutame end lennule Jayapura'sse. 

Lend: Garuda Indonesia GA652  Denpasar -Jayapuraat 01:25 - 08:35

Ekvaatorist veidi lõuna pool Austraalia läheduses asuv troopiline Uus-Guinea saar on üüratult suur. Pindalalt Gröönimaa järel maakera teine saar ulatub idast läände umbes 2000 kilomeetrit. Saare südaalad on tänapäevani suurelt jaolt läbimatud. Teed tõkestavad järsud mäestikud ja ääretud metsad. Saare kliima on troopikale omaselt väga vihmarohke ja lämbe. Saar jaguneb kahe riigi vahel. Ida pool asub omaette riik nimega Paapua Uus-Guinea. Lääne osa kuulub Indoneesiale ja just sinna meie teekond viibki. 

7. päev

Lääne-Paapua. Jayapura - Wamena. Baliemi org.

Varahommikul maandume Papua provintsi pealinnas Jayapuras. Seejärel lendame edasi Wamena'sse

Lend  Trigana Air IL275 Jayapura - Wamena 11:45 -12:15

Wamena'sse maandudes sööme lõunasöögi ning sõidame hotelli.

Wamenas on elanikke Eesti väikelinna jagu, umbes 30 000 ringis. Saare siinses osas on Wamena suurim sisemaa keskus. Saare rannikulinnadest ei too siia ühtegi autoteed. Linn on igast ilmakaarest ümbritsetud lõputu troopilise metsaga. Wamenas  on kiviaeg segunenud moodsa tsivilisatsiooni uusimate nähtustega. Kohalikku rahvariiet peenisetorbikut kandvad mehed hoiavad käes mobiiltelefone. Kui kunagi olid siinsed elanikud enamasti põlisasukad ehk paapuad siis nüüdseks on siia elama asunud Indoneesia eri piirkonnist ja Aasiast sisserännanuid. Siinsetel tänavatel kostub  kirikute ustest mahedahäälseid jumalateenistusi kui ka muhameedlaste minarettidest valjuhäälseid palvusele kutseid. Wamenas leidub igal sammul poekesi ja turge. Linn on kirev ja üsna kaootiline. 

Majutus Wamenas Baliem Valley Resort, hotelli tase First Class, tuba: Deluxe.

8. päev

Baliemi org. Matk külades. Wamena Sogokmo - Kurima - Kilise.

Sõidame 40 minutit Sogokmosse. Siit alustame matka koos kohaliku giidi, koka ja kandjatega. Matkame 4 tundi läbi Kurima piirkonna. Teele jäävad mõned Dani maguskartuli istandused. Pärastlõunaks jõuame külla.  Õhtusöögi valmistamise ajal saame külas ringi jalutada.

Paapua saare keskel, ligi 1600 meetri kõrgusele merest, roheliste mäenõlvadega ümbritsetult asub imekaunis Baliemi org. Org on koduks dani rahvale. Baliemi org on 72 km pikk ning 15-31 km lai. Baliemi oru lõikab pooleks Baliemi jõgi, mille läte asub Trikora mägede põhja osas. Mägedest lõuna suunas Suurde orgu alla tuhisev veemass muutub mudaseks jõeks, mis aeglaselt tühjeneb Arafura merre. See paik on Indoneesia oma Shangri-La. Õhk ei ole siin nii kuum ja niiske kui madaliku metsades. Muld on viljaks ja põllupidamiseks ideaalne. Põllupidamisega on siin tegeletud aastatuhandeid. Mäenõlvadele on malelaua ruudustiku kombel rajatud põllulapikesed. Tähtsad aia-ja põlluviljad on olnud maniokk, taro, maguskartul. Peamiseks koduloomaks on alati olnud siga, kellel on ka oluline osa rituaalide ajal.  Alles 1960-tel ehitati siia orgu esimene kirik. 

Majutus Kilise külalismajas. Täna on hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas.

9. päev

Baliemi org. Matk külades. Kilise - Ibrioma - Syokosimo.

Pärast hommikusööki laskume mööda järsku mäenõlva Baliemi jõeni. Ületame rippsilla ning teeme matka mööda kitsaid ning pisut libedaid matkaradu. Naudime imelist loodust meie ümber. Lõunasöögi ajal peatume ühe kose juures, kus saame end pisut värskendada. Matkarada muutub üha kitsamaks kuni jõuame järgmise jõe äärde. Pärast 4-5 tunnist matka jõuame Syokosimo külla.

Majutus külalismajas. Täna on hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas.

10. päev

Baliemi org. Matk külades. Syokosimo - Hitugi -Seinma - Sogogmo- Wamena.

Hommikusöök. Täna teeme kõige pikema matka (7 tundi). Meie matk viib meid esmalt Hitugi külla. Matkarada on küll ülesmäge ent selle korvab mitmekordselt hingematvalt kaunis maastik. Võimsa looduse rüpes on pisikesed külad ja põllud. Põldudel teevad kohalikud oma igapäevaseid põllutöid. Hilisel pärastlõunal jõuame Sogokmo'sse. Seejärel sõidame autoga umbes 1 tund 40 minutit ja jõuame hotelli.

Majutus Baliem Valley Resort. Täna on hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas.    

11. päev

Baliemi org. Wamena - Jiwika küla - Kurulu küla

Pärast hommikusöök sõidame traditsioonilisse  danide külla nimega Jiwika, mis asub keset Baliemi orgu. Läbi vihmametsa teeme umbes tunnise rännaku üles mäkke dani hõimu soolaallika juurde. Siin on võimalik näha kuidas kohalikud naised kasutavd siiani oma esiisade soola tootmise viise. Seejärel matkame mööda mäenõlva alla orgu Kurulu külla. Kurulu külas läheme vaatama 250-aastast muumiat. Siin näeme ka kuidas naised töötlevad allikast saadud soolvett. Naaseme hotelli.

Paapua põlisrahvaste kultuuris on muumiatel oma oluline koht. Vaid mõnes üksikus Lääne Paapua külas on ajalooline esivanemate muumiate eest hoolitsemise traditsioon säilinud. Tihti on see tähtis ülesanne jäänud praeguse külapealiku õlgadele. Ligi 250 aastat tagasi küla valitsenud pealiku mustaks kokku kuivanud muumiat hoitakse spetsiaalses hütis. Pealiku maised jäänused säilitati traditsioonilised viisil keha suitsetades ja loomarasvadega võides. Selline au sai osaks vaid kõige tähtsamatele külavanematele ning kangelastele dani rahva hulgas. Vähemalt üheksa pealiku järeltulevat põlvkonda on oma esiisa eest hoolt kandnud. Tänapäeval pealikule enam sellist austusväärset mumifitseerimisrituaali ei korraldata. Kristlikud misjonärid ning islamistlikud jutlustajad on hõime juhatanud matmistavade juurde ning mumifitseerimine on kadunud.  Siiski mõnes külas soovitakse iidseid traditsioone ja muumiate säilitamise tavasid ka tulevaste põlvkondade jaoks alles hoida. Muumia jaoks korraldatakse teatud tseremooniaid. Muumia rindkere on kaunistatud  väärtuslike seakihvadega, peas on kaunistuseks sulgehted ning muumia kannab ka peenisekaitset. Muumia puhkab spetsiaalses muumia jaoks ehitatud õlgkatusega hütis "honai", kus hoitakse aaastaringselt lõket põlevana säilitamaks muumiat kuivana. Vaid vähestele väljavalitud külaelanikele saab osaks au kaitsta ning hoida oma esiisa muumiat. Tihti tuleb neil veeta ka öid koos muumiaga hütis tagamaks seda, et esivanemale ei saaks mingit kahju osaks.

Majutus Baliem Valley Resort. Täna on hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas.   

12. päev

Baliemi org. Traditsiooniline Dani küla seaküpsetamise festival. 

Täna saame osa traditsioonilisest ühepäevasest seaküpsetamise festivalist. Festivalile tulevad dani hõimu liikmed, kes ehitud parimate dani traditsioonide järgi. Kuumadel kividel maaahjudes söögi valmistamine on ilmselt üks põnevamaid elamusi Paapua reisil. Seasöömise festival on dani hõimu üks kõige olulisem kogukondlik üritus. Kõigepealt kaevatakse auk maa sisse, kuhu asetatakse hõõguvad  kivid. Kividele asetatakse lehtedesse mässitult maguskartulid, maniokk, sealiha, jms. Kõik kaetakse veel kord kuumade kvidega ning paksult lehtede või rohuga ning jäetakse mitmeks tunniks hauduma. Tulemuseks on väga hõrk maitsete ning aroomide segunemine.  Sööme kohalikus külas lõunasöögi.

Pärastlõunal naaseme hotelli.

Majutus Baliem Valley Resort. Täna on hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas.   

13. päev

Wamena - Jayapura.

Pärast hommikusööki sõidame kohalikule lennuväljale ning lendame tagasi Jayapurasse.

Lend:  Trigana Air IL274 Wamena -Jayapura  10.15 -10.45.

Jayapurasse jõudes teeme Jayapura linnas ja selle lähiümbruses ekskursiooni. Jayapura on Paapua provintsi pealinn. Linn ei ole liiga suur. Läheme kindral Mac Arthuri II maailmasõja monumendi juurde ja saame pisut teada piirkonna rollist II maailmasõjas. Külastame Sentani järve. Sööme järve juures lõunasöögi. Pärastlõunal läheme Hamadi turule Jayapura linna kohalikku elu maitsma. Naaseme hotelli.

Majutus: Horex Hotel , hotelli tase: First Class, tuba: Deluxe.

Täna on hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas. 

14. päev

Jayapura - Bali - Nusa Lembongan.

Hommikusöök. Pärast hommikusööki transfeer lennujaama. Lendame tagasi Balile.

Lend Garuda Indonesia GA653  Jayapura, via Timika - Bali  09:25 - 13:45 

Balile jõudes transfeer Sanuri randa. Sõidame kiirlaevaga Nusa Lembongan'i. 17:15 -17:45. Transfeer hotelli.

Nusa Lembongan asub Bali peasaarest kagus. See pisike 8 km2 saar on saanud populaarseks Bali külastuskohaks. Siin ollakse eemal Bali saare kärarikastest piirkondadest ja  liikluskärast. Siin saab nautida rahu ja imelist loodust ning ookeani ilma sigina-saginata. Türkiissinine ookeani vesi on sobilik nii ujumiseks, snorgeldamiseks kui ka surfamiseks. 

Majutus Nusa Lembongani hotellis Batu Karang Lembongan Resort & Day Spa, hotelli tase: Deluxe (5*), tuba: ühe magamistoaga villa

15. päev

Nusa Lembongan saar.

Vaba päev rannamõnude nautimiseks

Majutus Nusa Lembongani hotellis Batu Karang Lembongan Resort & Day Spa, hotelli tase: Deluxe (5*), tuba: ühe magamistoaga villa

16. päev

Nusa Lembongan saar.

Vaba päev rannamõnude nautimiseks

Majutus Nusa Lembongani hotellis Batu Karang Lembongan Resort & Day Spa, hotelli tase: Deluxe (5*), tuba: ühe magamistoaga villa

17.-18. päev

Bali - Istanbul - Tallinn

Hommikusöök. Seejärel sõidame tagasi Balile ja lendame koju.

Lend TK9361 Denpasar - Jakarta 16.05 -17.05   
Lend TK 057 Jakarta- Istanbul 21.00 - 05.00
Lend TK1423 Istanbul - Tallinn 08.15 - 11.35   

 

                                      

 

 Reisi hind: 4690 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennupiletid: Tallinn-Bali-Tallinn ja Bali-Paapua-Bali
  • transport vastavalt programmile - bussid, džiibid, kiirlaev
  • hommikusöögid kõikidel päevadel
  • programmis vastavalt märgitud lõuna-ja õhtusöögid
  • majutus programmis märgitud majutuskohtades
  • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • ühene majutus hotellides (NB! matka ajal ei ole ühene majutus võimalik)

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Lääne-Paapua hõimud ja Bali terrasspõllud

8. oktoober 2019 – 25. oktoober 2019