Tokyo olümpiamängude avatseremoonia ja Jaapani ringreis


16. juuli – 25. juuli 2021
Grupis 12 reisijat4 vaba kohta
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Tokyo olümpiamängude...

16. juuli – 25. juuli 2021  / 6556 €

Spordil on võime muuta maailma ja meie tulevikku ning 1964. aasta Tokyo olümpiamängud muutsid Jaapanit üdini. Ka 2020. aasta Tokyo olümpiamängud on ajaloo kõige innovatiivsemad, pakkudes maailmale rida positiivseid uuendusi. Tokyo olümpiamängude peamine mõttelaad lähtub järgmisest kolmest ideest: isikliku parima poole püüdlemine, üksteise tunnustamine ning pärandi tulevikule edasi andmine. Tokyosse oodatakse olümpiamängudeks ligi kaheksat miljonit pealtvaatajat, korraldajatele on abiks 78 000 vabatahtlikku. Hinnatavalt jälgib Tokyo olümpiamänge televiisori vahendusel 4.8 miljardit inimest 220 riigis. Tokyo linnavalitsus on eraldanud olümpiamängude korraldamiseks 400 miljardit jeeni (ligikaudu 3.7 miljardit USD), kogukulud võivad aga ületada lausa 25 miljardit USD.

Olümpiamängude 33 erineva spordiala jaoks on Tokyo ehitanud 40 erinevat spordikompleksi kahes erinevas tsoonis. „Pärandi tsoonis“ on 1964. aasta Tokyo olümpimängude ajaloolised spordirajatised leidnud uue kasutuse. „Tokyo lahe tsoon“ on uuendusliku linnaarengu mudeliks ning sümboliseerib Tokyo tulevikku. Kaks tsooni moodustavad lõpmatuse sümboli ning kahe tsooni kokkupuutekohas asub sportlaste küla. Tokyos pulbitseb spordipeo ajal kogu maailma parimate sportlaste piiritu kirg, pühendumine, inspiratsioon, tuleviku lõputud võimalused ning igikestev olümpiapärand. Sellest peab osa saama!  

Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaokebaar kohtub iidse shinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geisha õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega. 

Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapani võõrastemajja (ryokanisse) või ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni, kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus. 

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära.

1.päev 

Tallinn - Helsinki - Osaka 

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 13.15

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 15.15-15.50 (Finnair)
Lend AY77 Helsingi-Osaka 17.20-08.55+1, lennuaeg 9h 35min (Finnair)

2. päev 

Osaka / Kyoto

Saabume Kansai lennuväljale. Sõidame Osakasse ja tutvume linnasüdamega. Seejärel sõit Kyotosse.

Osaka särav süda Dotonbori on üks linna peamisi tõmbenumbreid. Elava meelelahutuspiirkonna uhkuseks on kriiskavad neoontuled ning tohutu hulk erinevaid söögikohti ja baare. Dotonbori piirkonnaks peetakse nii Dotonbori kanalit kui ka kanali lõunakaldaga paralleelselt jooksvat Dotonbori peatänavat. Piirkonna ajalugu ulatub 1612. aastasse, mil Yasui Dotoni nimeline kaupmees investeeris kogu oma isikliku vara ambitsioonikasse projekti. Nimelt plaanis Doton laiendada Umezu jõge nii, et tekiks veeteede võrgustik. Sõja puhkedes aga Dotoni projekt peatus ning mees ise langes Osaka piiramises aastal 1615. Onupojad tegid aga mõne aasta pärast Dotoni unistuse teoks ning nimetasid kanali Dotoni kanaliks. Uue kanali avamine tõi kaasa kaubanduse kiire õitsengu ja samasse kõrvale tekkis meelelahutuspiirkond koos teatrite, lõbustusasutuste, teemajade ja restoranidega. Tänapäeval on Dotonbori tuntud reklaamnägudeks saanud värvikirevate neoontulede säras Jaapani toidufirma Glico reklaamtahvel ja Kuidaore Taro trummari kuju. Osakat tuntakse Kuidaore linnana, mis tähendab tõlkes “ennast söögist oimetuks õgima“. Kaupmeeste linn Osaka on tõeline gurmaanide paradiis. Osaka külastajate jaoks on Dotonbori endiselt põnev tänapäevalgi! 

Seejärel sõidame Kyotosse. Vaatame ringi hotelli ümbruses ja Kyoto raudteejaamas. Kyoto raudteejaama, mis on kui õhuline ja voogav täispurjedes purjekas, käivad vaatamas arhitektid üle maailma. Kyoto 1200. aastapäevaks rajatud raudteejaam mõjub väga ajaloolises Kyotos oma futuristliku lahendusega esmapilgul täiesti tulevikuehitisena. Raudteejaama projekteerijate taotluseks on ühendada Kyoto iidne ajalugu ja tänavavõrgustik moodsa esteetikaga. Raudteejaama kõrval särab üle öise linna Kyoto teletorn, mis on justkui majakas, aidates meil õhtustelt Kyoto avastusretkedelt eksimatult koju jõuda. Meie koduümbrusest leiate ka sadu kaupluseid ja söögikohti.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto-Ekimae hotell 4*

3. päev

Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Kuldne Tempel / Hõbedane Tempel

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 shinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete, habraste puidust ja paberist ehitiste ning moodsate klaasist ja terasest ehitiste läbipõimumine. 

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutmatuna 500 aastat. Pisikeses müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt, aga zen-mõtteviis pigem julgustab igaühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib-olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.

Lõunasöögiks on meil täna sukiyaki - sojakastme, sake, mirini ja suhkruga maitsestatud jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Laual olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.

Seejärel jätkame Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkaku-ji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsiõite õitsemise või sügislehtede värvivahetumise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto-Ekimae hotell 4*

4.päev 

Kyoto / Fushimi Inari pühamu / Kiyomizu tempel / Geišade kvartal Gion

Hommikul külastame Fushimi Inari pühamut. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk šinto riisi jumalale.

Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides. Jalutame läbi Kyoto vanalinna Gioni.

Lõunasöögiks on täna kuulus tempura. Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geishade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu. Sõidame tagasi hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto-Ekimae hotell 4*

5. päev 

Kyoto / Kanazawa / Kenrokuen aed / samurai linnaosa

Hommikul asutame ennast Thunderbird kiirrongile ja sõidame Kyotost Kanazawasse (2.5 tundi). Kanazawas tutvume peamiste vaatamisväärsustega samuraide ja geishade kvartalis. Jalutame ühes Jaapani tuntuimas aias Kenrokuen. 

Tugeva kultuuriidentiteediga Kanazawa linn oli välismõjude eest kaitstud oma asukoha tõttu Alpide ja mere vahel. Piirkond elatus rikkalikust riisitoodangust. Aastal 1583, mil piirkonda tunti Kaga nime all, vahetus budistliku sekti võim Maeda isandate kindla valitsemisega. Samal ajal kui suur osa Jaapanist oli ebastabiilne, oli Kagas kolm sajandit rahu ning piirkond muutus riigi rikkaimaks haldusalaks. Jõukus soodustas kultuurilist arengut ning Kyoto kunstnikud tulid ja arendasid uusi ekspressiivseid ja vähem vaoshoitud stiile. Kui muu Jaapan muutus moodsamaks, keskendus Kanazawa kultuurile. Kanazawas polnud ka suuri tööstusi ning seetõttu pääses linn Teise maailmasõja ajal lauspommitamisest ning kaunis vanalinn on säilinud endisel kujul.

Kenroku-en on üks Jaapani niinimetatud suurest aiast. Aed rajati 17. sajandi keskel ja avati avalikkusele 1871. aastal. Kenroku-en tähendab tõlkes "Kuue omaduse aed", vihjates Hiina aedade ideaalile - ruumikus, üksindus, iidne õhustik, leidlikkus, voolav vesi ja kaunid vaated.

Kanazawas on säilinud kolm geishade piirkonda. Higashi Chaya on neist suurim ja kõige huvitavam, seal on kaunina alles jäänud mitmed traditsioonilised puidust hooned. Higashi Chaya rajati 1820-ndatel aastatel rikaste kaupmeeste ja aadlike lõbustuspiirkonnana. Higashi Chaya tähendab tõlkes "Ida teemaja". Teemajades lõbustasid geishad kliente traditsiooniliste tantsude, laulude ja joomismängudega. Higashi Chaya piirkonna traditsioonilistest teemajadest on Ochaya Shima ja Kaikaro ka avalikkusele avatud ning saab pisut piiluda kardinate taha. Piirkonnas on mitmeid mõnusaid restorane ja poekesi.

Kanazawa kindlus oli üks suurimaid feodaalajastu Jaapanis. Loss oli Kaga piirkonna keskuseks ning lossivalitsejateks oli 14 põlve Maeda klanni liikmeid. Esialgne kindlus hävis tulekahjus 1881. aastal, alles jäid vaid relvaladu ja Ishikawamoni värav. Lossikompleks on osaliselt taastatud, Kenroku-en aed oli algselt osa kindluse aiast. Kanazawa kindluse jalamil on säilinud samuraide elukvartal Nagamachi. Nagamachi kvartalis on toredad savimüüridega ääristatud kitsad tänavad, kanalid ja samuraide eramud koos traditsiooniliste värvatega. Nagamachis saab aimu samuraide õitsvast ajastust.  

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kanazawas ANACrowne Plaza hotell 4*

6. päev 

Kanazawa / Noto poolsaar

Noto poolsaar sirutub 100 kilomeetri kaugusele Jaapani merre. Noto poolsaare eraldatus, kaunid ranniku maastikud Okunotos ja Kongos, kuulsad kuumavee allikad ning maalähedane õhustik on külastajaid siia meelitanud juba sadu aastaid. 12. sajandil tuli perekond nimega Taira siia maapakku Gempei sõjas kaotajapooleks jäädes. Selle kuulsa perekonna liikmete järeltulijate majad on Tokikunis siiani säilinud.

Suur osa Noto poolsaarest on saanud poolenisti rahvuspargi staatuse. Poolsaare Jaapani mere poolne avatud rannik on dramaatilise ilme ja järskude kaljudega. Sisemaapoolne rannik on täis mõnusaid kalurikülakesi ja väikseid paate. Avamerepoolse ranniku tuntuim vaatamisväärsus on Senmaida - järskudel mäenõlvadel asetsevad terrasspõllud, kus kasvatatakse riisi. Ligi kahte tuhandet põllukest saab harida vaid käsitsi. Senmaida tähendabki tõlkes „tuhat riisipõldu“. Sisemaapoolsel rannikul on rida huvitavaid kiviformatsioone, millest ühte kuulsamat kutsutakse Mitsukejimaks. Mitsukejima tähendab tõlkes „leitud saar“. Legendi kohaselt andis üle tuhande aasta tagasi sellele paigale nime Jaapani budismi üks tuntumaid tegelasi Kobo Daishi. Saareke kõrgub umbes 30 meetri kõrgusele.

Noto poolsaarel on ka mitmeid pühapaiku, kus on käidud jumalaid kummardamas juba vähemalt 2000 aastat. Keta shinto pühamut tunti juba Nara ja Heiani perioodil kui „Noto esimest pühamut“. Pühamus austatakse Okuninushi jumalat, kes on tõelise armastuse leidmise jumal. Keta pühamu ümber on ka püha hiis.

Majutus Jaapanipärases hotellis ryokanis. Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit - looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat ja peaaegu et rituaalset puhtaks küürimist, saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Väidetavalt pole maailmas häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Täna õhtul naudime ühiselt Jaapani traditsioonilist õhtusööki. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda - kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog - riis! 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jaapanipärane võõrastemaja (ryokan) Aeno Kaze Wakura

7. päev 

Noto / Kanazawa / Tokyo

Hommikul sõidame bussiga Kanazawasse. Seejärel asutame ennast shinkansenile ehk kiirrongile ja sõidame Tokyosse (2.5 tundi). Tokyosse jõudes sõidame hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tokyo hotell 3*- 4*

8. päev 

Tokyo / Tokyo olümpiamängude avatseremoonia

Hommikul võimalus avastada Tokyot koos reisijuhiga. Liigume nii jalgsi kui ka ühistranspordiga. 

Pärastlõunal läheme Tokyo olümpiastaadionile olümpiamängude avatseremooniat vaatama. Avatseremooia toimub uuel rahvusstaadionil Shin kokuritsu kyōgijō, mis asub Kasumigaoka linnaosas. Täpselt samas paigas asus ka 1964. aasta olümpiamängude peastaadion, mis lammutati 2015. aastal. Kuulsa Jaapani arhitekti Kuma Kengo projekti järgi valmib uus staadion 2019. aasta novembriks. Uuel staadionil toimuvad olümpiamängude avatseremoonia, lõputseremoonia ja kergejõustikuvõistlused. Laiendatud staadionile mahub umbes 80 000 pealtvaatajat - nende hulgas ka meie!

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tokyo hotell 3*- 4*

9. päev 

Tokyo

Vaba päev Tokyos nautimaks nii olümpiamelu kui ka Tokyo vaatamisväärsusi! 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tokyo hotell 3*- 4*

10. päev

Tokyo - Helsingi - Tallinn

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama.

Lend AY72 Tokyo-Helsingi 09.50-13.50, lennuaeg 10h (Finnair)
Lend AY1023 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00 (Finnair)

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 6556 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Helsingi-Osaka ja Tokyo-Helsingi-Tallinn
 • transport vastavalt programmile
 • majutus vastavalt programmile 4 * hotellides väljaspool Tokyot
 • majutus jaapanipärases hotellis - ryokan, kus on ka kuumaveeallikad (onsen)
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • eestikeelne reisiprogramm
 • kõik programmis märgitud sissepääsud
 • eestikeelne reisijuht
 • jootraha kohalikule giidile ja bussijuhile

Lisatasu eest:

 • pilet olümpiamängude avatseremooniale / C-kategooria pilet väärtusega 951€ / D-kategooria 429 € (tänaseks juba kõik broneeritud)
 • avatseremoonia pileti käitlustasu 50 € pileti kohta
 • majutus üheses hotellitoas
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis