Nepal
Loodus ja külad. Osaleme Tihari festivalil


24. oktoober – 5. november 2024
Grupis 14 reisijat

Nepal

24. okt – 5. nov 2024  / 3945 €

Himaalaja võimsate mägede ning India lõõmavate tasandike vahele kiilutud Nepal on müütiliste mäetippude, šerpade, jakkide, lumeinimeste, kloostrite ja mantrate maa. Nepalis asub kaheksa lumist mäetippu, mille absoluutne kõrgus on enam kui 8000 meetrit, nende hulgas Mount Everesti (Džomolungma) mäetipp, mis kõrgub 8848 meetrit üle merepinna. Lisaks maailma kõrgeimatele mägedele on Nepal paljude kultuuride, ajastute, rasside ja religioonide mosaiik. Nepalis seisavad hinduistlikud ja budistlikud pühapaigad sõbralikult kõrvuti ning riigis elab üle saja erineva rahva. UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv Kathmandu org, Kathmandu, Patani või Bhaktapuri keskaegsed väljakud, Tiibeti budistide plaverännakuteed, iidsed stuupad ja kloostrid ning traditsioonilised külakesed on täis unustamatuid värve, lõhnu ja elamusi. Seda isegi pärast 2015. aasta purustavat maavärinat. Reisi kõrghetkeks on Nepali Tihari pidustused koos rituaalse hingelise puhastumisega Mha Puja. Nepal on Himaalaja kultuuri, mägede ja looduse austajate jaoks tõeline nirvaana.

NB! Programmis märgitud matkad ei vaja erivarustust. Sobivad lihtne igapäevane riietus ja jalanõud. Samuti ei ole me kõrgmägedes. Seda laadi matkad on üks paremaid viise näha Nepali tõelist vaatamisväärsust – loodust – ja rahvast nende igapäevatoimingutes.

Albioni esimene reis Nepali toimus 2001. aastal.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

 • Eesti kodanikud vajavad Nepali reisimiseks viisat, mille saab eeltaotleda elektrooniliselt ning viisa väljastamine toimub piiril. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riigist lahkumise kuupäevast.
 • Nepali saab siseneda sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks on vaja esitada üks järgnevatest: 1) tõend Covid-19 vastu vaktsineerimise kohta (vaktsineerimiskuuri läbimisest peab olema möödas vähemalt 14 päeva), VÕI 2) sertifikaat koroonaviirus SARS-CoV-2 negatiivse PCR-testi kohta, mis on tehtud max 72h enne esimest väljalendu.
 • Lapsed: alla 5-aastased lapsed on vabastatud kõigist ülal mainitud covidinõuetest.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

Fotod: Argo Schneider

1. päev

Tallinn - Istanbul

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.30.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 12.40-16.15
Lend TK726 Istanbul-Kathmandu 20.20-06.15+1 (saabume Kathmandusse järgmisel päeval)

2. päev

Kathmandu

Saabume Kathmandusse hommikul kell 6.15 hommikul.

"Namaste" (Nepali tervitus) Nepal. Kathmandu asub 1360 meetri kõrgusel, nelja suure mäe vahel olevas kausikujulises orus. Kathmandu oruna tuntud Himaalaja eelmägedevahelises nõos, mõõtmetega umbes 25 korda 15 kilomeetrit, asub tänapäevaks peaaegu kokkukasvanud kolm kuulsat newarite linna (Kathmandu, Patan ja Bhaktapur), mis olid 13.-18. sajandil tegelikult rivaalitsevad linnriigid. Igaüks oma kuninga (kõik nad olid Mallad), kuningapalee ning selle ümber ehitatud templite väljakuga. Nepali geograafilises keskmes asuv rahvarohke Kathmandu on Nepali kultuuri, majanduse, kunsti ja vaimsuse keskus. Ajaloolise linna kitsad tolmused tänavad on täis inimesi, rikšasid, busse, lehmi, lõhnade ja helide virrvarri. Pisikesed poekesed ja värvikad turud on täis käsitööliste meisterdatud kujukesi, vaipu, viirukeid, pabereid ja palju muud. Linnaplatsid on täis templeid ja paleesid. 

Jalutuskäik Kathmandu eluküllastel tänavatel. Külastame ka kuningapalee muuseumi.

Majutus: Kathmandus, Manaslu hotell 3*

3. päev

Swayambhunathi stuupa / momode valmistamine / Kathmandu Durbari väljak 

Hommikul külastame Kathmandu oru lääneserval asuvat Swayambhunathi stuupat (UNESCO maailmakultuuripärandi nimistus), mis on üks kergemini äratuntavaid Nepali sümboleid. Stuupad on ühed vanimad budistlikud rajatised. Stuupa vanuseks öeldakse olevat 2000 aastat. Stuupad tähistavad budistide jaoks mõnda olulist paika või sündmust, arvatavasti sisaldavad nad ka mõnda reliikviat. Kathmandu oru kauniks krooniks olev täiuslike proportsioonidega stuupa kasvab välja valgest kuplist. Selle neli nägu vaatavad eri ilmakaarte poole. Stuupale joonistatud kõikjaloleva jumala silmad on templi olulisim kese. Kuigi Nepaali 2015. aasta maavärin raputas piirkonda kõvasti olid stuupa kahjustused minimaalsed. Oma ahvipärdikutest elanike tõttu teatakse seda paika ka Ahvitempli nime järgi.

Järgmisena ootab meid ees Samrakshak Samuha Nepal (SASANE) organisatsiooni külastus, kus saame ise momosid (Nepali "pelmeene") valmistada ning organisatsiooni tegemiste kohta rohkem tundma õppida. "Samrakshak Samuha" tähendab tõlkes "kaitseme ennast" ning organisatsiooni missiooniks on Nepalis inimkaubanduse lõpetamine - 2016. aastal ulatus teadaolevalt kaubitsetud Nepali naiste ja tüdrukute arv ligi 23 000 ringi, enamuse millest moodustas inimkaubandus Nepalist India bordellidesse. Suurimaks inimkaubanduse põhjuseks Nepalis on vaesus ning teadmatus, kuidas tuvastada kaubitsejaid ning nende valelubadusi paremast tööst, rahast või haridusest, mida noortele tüdrukutele lubatakse. SASANE töötab nende naiste ja tüdrukute päästmise ning selle nimelt, et neil oleks võimalik elada täisväärtuslikku elu, saada haridus ning töö, mis võimaldab neile finantsilise iseseivuse ja seeläbi vähendab nende taas ohvriks langemise riski. Praeguseks on organisatsiooni juriidilise koolituse läbinud enam kui 328 tüdrukut, kellest enamus töötavad politseijaamades üle Nepali, pakkudes seeläbi tuge teistele vägivalla või inimkaubanduse ohvriks langenud naistele ja tüdrukutele. SASANE teeb ka haridusprojekte enam kui 60 koolis. Osaledes kokandustunnis, nautides endi valmistatud kohalikke pelmeene momosid ning seejärel kuulates esitlust organisatsiooni tegemiste kohta on meil võimalik anda oma väike panus maailmas inimkaubanduse vähendamise toetuseks.

Seejärel tutvume Durbari (Palee) väljakuga, mis on samuti kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse. Väljak kannab tänapäeval nime Hanuman Dhoka - väljaku sissepääsu juures asuva suure ahvjumala Hanumani kuju järgi. Linna südameks olnud väljakul asusid kahe dünastia kuningate paleed, kust valitseti tervet Nepali. Kahjuks sai Durbari väljaku ehteks olev Kuningapalee (Hanuman Dhoka) tõsiselt kannatada 2015. aasta maavärinas ning palees on hetkel käimas taastamistööd, aga isegi palee välisilme on väga imposantne. Linna südames asub hinduistlik Elava Jumalanna tempel (Kumari Bahal), mis on koduks linna puhtuse ja süütuse jumalanna Kumariks valitud tütarlapsele. Tütarlaps on linna elavaks jumalannaks kuni puberteediikka jõudmiseni, mil ta naaseb jälle tavaliste surelike hulka. Jumalanna näitab end punastest tellistest laotud kolmekorruselise hoone aknal hommikupoolikutel, ent tema pildistamine on keelatud. Kahjuks hävis maavärinas täielikult Jumalja Puitmaja (Kasthamandap), mis legendide kohaselt oli ehitatud ainult ühest puust saadud materjalist ning ilma ühegi naelata. Kasthamandapi järgi on saanud nime ka Kathmandu linn.

Õhtu Kathmandus.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kathmandus, Manaslu hotell 3*

4. päev

Iidne Bhaktapur / Nagarkot

Täna teeme päevase ekskursiooni Bhaktapuris, kus tutvume iidse põllumeeste linnaga ja UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse kantud Durbari väljakuga. Siin asuvad Kuldne värav, 55 Akna palee, Nyatapola ja Bhairavi templid jpm. Suursugune Kuldne värav on Durbari väljaku üheks kaunimaks ehteks. Erkpunase väravaehitise lummav kuldne portaal uhkeldab Nepali kaunima repoussé tehnikas metallehistööga. Ukse kaunistusel maadleb kuldne Garuda müütiliste madudega ning nende all on neljapealine ja kümnekäeline jumalanna Taleju Bhawani, kes oli Malla kuningate kaitsejumalanna. Kahjuks sai Kathmandu oru kolmas ajalooline linn 2015. aasta maavärinas tugevasti kannatada ning paljud templid ja elamukvartalid hävisid. Siiski on siin palju vaadata ja linn on hooga taastamistöid käivitanud. Siin on mõnus jalutada läbi suhteliselt vähese liiklusega linna ning jälgida, kuidas käsitöölised koovad kangast või nikerdavad puidust esemeid, pottsepad valmistavad potte ja kuivatavad neid päikese käes, kohalikud kogunevad sisehoovidesse vett varuma või kümblema ning päeva uudiste üle arutlema. Sügis on riisikoristuse aeg, seetõttu näeme kõikjal tänavatel ja väljakutel riisi kuivamas.

Pärastlõunal sõidame mägikuurorti Nagargkoti, mis asub 2150 meetri kõrgusel ja kust on selge ilmaga näha Himaalaja mäestiku ilu ja hiilgus. Nagarkotist avaneb lummav vaade Sagarmathale ja teistele mägedele ning ka kaunile Kathmandu orule.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nagarkoti mägikuurort, Club Himalaya hotell

5. päev

Matk läbi tamangide külade

Hommikul vara on võimalus nautida päikesetõusu Himaalaja mägede kohal. Selge ilmaga on näha ka maailma kõrgeim mägi Mount Everest (ca 150 kilomeetri kauguselt). Alustame 5 kilomeetri pikkust (ca 3 tunnist) jalutuskäiku Changu Narayan suunas. Kõnnime mööda mäenõlvasid ja terrasspõldusid läbi tamangi külade. Näeme, kuidas inimesed külades tööd teevad ja elavad. Lõpetame Changu Narayani templi juures. Changu Narayani peetakse Kathmandu oru vanimaks hinduistlikuks templiks. Siit sõidame tagasi Kathmandusse.

Matkarada on keskmiselt 1000-2000 meetri kõrgusel.

Pärastlõuna ja õhtu omal käel kulgemiseks - Kathmandu on selleks fantastiline.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kathmandus, Manaslu hotell 3*

6. päev

Gorkha / Bandipuri mägikuurort

Täna hommikul alustame sõitu üle maalilise maastiku (kohati kitsad teed, terrasspõllud, värvikad külad, mäed, orud) Gorkha poole. Gorkhat, mis asub Nepali kahe suurima linna - Kathmandu ja Pokhara - vahel, peetakse ajalooliselt üheks oluliseimaks paigaks tänapäeva Nepali riigi kujunemisel. Nimelt on Gorkha tuntud kui iidse Nepali kuninga Prithvi Narayan Shahi - kes ühendas 1768. aastal Nepali kuningriigid ja pani alguse 2008. aastani kestnud Shah dünastiale - sünnipaik. 2015. aastal Nepali tabanud riigi ajaloo ohvriterikkaima maavärina epitsenter asus just nimelt Gorkhas, mistõttu on ka turismi edendamine piirkonnas erilise tähtsusega, toetades kohaliku kultuuri säilimist. 

Pärast Gorkha avastamist sõidame Bandipuri - unikaalse ajaloolise hõnguga imelisse mägikülla, mis oli 1960ndateni oluline peatuspaik India-Tiibeti kaubateel. Bandipuris oleks aeg justkui seisma jäänud ning iidse Newari kultuuri tundma õppimiseks ei pea suunduma mitte muuseumisse, vaid piisab tänaval jalutamisest.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bandipur Old Inn hotell

7. päev

Bandipur / Pokhara

Hommikul teeme jalutuskäigu Bandipuris ning seejärel alustame sõitu Pokhara poole. Pokhara asub 800 meetri kõrgusel merepinnast, Annapurna mäeaheliku - mis on ligi 8000 meetrit kõrge - vahetus läheduses. Ainulaadne koht maailmas, kus nii lühikesel distantsil on niivõrd suur kõrguste vahe. Pokhara on Nepalis teisena külastatavaim piirkond pärast Kathmandud. Pokhara on väravaks mitmetele kuulsatele pikamaamatkadele Nepalis. Siin on mahe kliima, puhas õhk, palju maalilisi stseene lumistest mäetippudest järvepeegeldustel ning suur hulk kõrgetasemelisi hotelle ja restorane. Selge ilmaga paistab orust pea tõkestamata vaade üle 8000 meetri kõrgustele Annapurna ja Manaslu mägedele.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Pokhara Barahi hotell 3*

7. päev

Pokhara / matk Dhampuse rajal

Täna matkame ca 12 kilomeetrit (4 tundi) Pokhara ümbruse mägedes ja külades marsruudil Pokhara-Dhampus. Dhampus küla (1650 m) asub Pokhara orust põhjas. Matkal avanevad imelised vaated kuldsetele terasspõldudele, mägedele, loodusele, maastikule. Nauditav on siinne sügav vaikus. Teel näeme kohaliku gurungi hõimu külasid ja imetleme vaateid Himaalajale - Annapurna mäestikule. Selge ilmaga on vaated lumistele mägedele vapustavad! 

Matkarada on keskmiselt 1000-2000 meetri kõrgusel.

Õhtuks kogenevad matkajad Phewa järveäärsetele tänavatele, kus on elav ja vilgas elu, lugematu hulk kohvikud ja restorane. Meeleolukas vaba õhtu!

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Pokhara Barahi hotell 3* 

9. päev

Pokhara / Pundi Ghumti matk / gurungi külad 

Matkapäev Pokhara ümbruses. Täna teeme 10km pikkuse lihtsa matka Pundi Ghumti rajal. Läbime gurungide külasid, selge ilmaga näeme imelisi vaateid 8000 meetri kõrgustele mägedele, olles ise vaid ligi 1500 meetri kõrgusel. Seejärel suundume tagasi Pokharasse. Õhtu Pokharas. Õhtuks kogenevad matkajad Phewa järveäärsetele tänavatele, kus on elav ja vilgas elu, lugematu hulk kohvikud ja restorane. Meeleolukas vaba õhtu!

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Pokhara Barahi hotell 3* 

10. päev

Lend Pokhara-Kathmandu / Ajalooline Patan / Tihar pidustused

Pärast hommikusööki lendame Pokharast Kathmandusse. Lennuki vasakul pardal avanevad imelised vaated Himaalaja mägedele. 

Tutvume Patani linnaga, mille Durbari väljak on oma erakordse arhitektuuri poolest samuti kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse. Patan on tuntud nii oma käsitööliste kui ka lummava newari arhitektuuri poolest. Paljud kohalikud kutsuvad linna sanskriti-keelse algse nimega Lalitpur (tõlkes "Ilu linn") või newari keelse nimega Yala. See 17. sajandil ehitatud linn võlub oma kaunite templite, sisehoovide ja paleedega. Patan on ka parim koht Nepalis, kust osta siidist käsitsi tehtud sarisid ja muud käsitööd. 

Tihari viie-päevane Hindu festival on üks suurim pidustus Nepalis. Majad ja tänavad kaunistatakse laternatega. Nepali newari rahva uue aasta pidustuste hulka kuulub ka rituaalne hingeline puhastumine Mha Puja.

Õhtul osaleme newari rahva tähtsamail Tihar pidustusel - Mha Puja. Meie väike grupp on saanud personaalse kutse, et osaleda väikese kogukonna pidustustel - täpselt nii nagu teevad seda kohalikud. 

Toidukorrad: hommikusöök, festivali rituaalne õhtusöök
Majutus: Kathmandus, Manaslu hotell 3*

11. päev

Kathmandu / Pashupatinath tempel / Bouddhanat / õhtune festivalimelu

Pärast hommikusööki tutvume Pashupatinathi templiga (kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse), mis on Nepali tähtsaim hinduistlik tempel. 5 kilomeetrit Kathmandust idas, Bagmati jõe kaldal asuv iidne hindu tempel pärineb aastast 1696 ning on üks pühamaid hindude palverännakute sihtkohti. Templikompleks jumal Shivale pühendatud sümboolikaga, põletusmatuste suitsevate tuleriitade ning hägusas vees rituaalset kümblust sooritavate usklikega on otsekui India püha linna Varanasi miniatuurne analoog. Kuna templisse lubatakse vaid hindusid, siis tutvume hindude igapäevatoimingutega Bagmati jõe kaldalt.

Külastame Bouddanathi stuupat (kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse), mis on üks suuremaid kogu maailmas ja üks tähtsamaid Tiibeti budismis, sümboliseerides valgustumist ning kogu universumit. Selle arhitektuuri sisse on põimitud nii viis sümbolistlikku Buddha kuju kui ka viis põhielementi maa, vesi, õhk, tuli ja ruum. Stuupa ümbrusesse on koondunud suur tiibeti kogukond.

Suundume tagasi hotelli ja puhkame. Õhtul jalutame Kathmandu peatänavatel ning saame osa jätkuvast Tihar festivali melust.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kathmandus, Manaslu hotell 3

12. päev

Kathmandu - Istanbul

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama ning alustame teekonda tagasi Eestisse. 

Lend TK727 Kathmandu-Istanbul 12.30-18.20

Transfeer hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hotell Istanbulis 4*

13. päev

Istanbul - Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 15.10-18.05

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 3945 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennupiletid (Turkish Airlines)
 • lend Pokhara-Kathmandu
 • ööbimised programmis märgitud hotellides
 • programmis märgitud söögikorrad
 • kogu ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • kohalik inglise keelt kõnelev giid Nepalis
 • Albion Reiside reisijuht

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 490 eurot
 • Nepali viisa piiril 50 USD
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

 

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis