Nepal
Elu Himaalajas, matkad läbi newari, tamangi ja gurungi külade


4. november – 17. november 2019
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Raja Gautam

Nepal

4. nov – 17. nov 2019  /  2997 € 

Himaalaja võimsate mägede ning India lõõmavate tasandike vahele kiilutud Nepal on müütiliste mäetippude, šerpade, jakkide, lumeinimeste, kloostrite ja mantrate maa. Nepalis asub kaheksa lumist mäetippu, mille absoluutne kõrgus on enam kui 8000 meetrit, nende hulgas Mount Everesti (Džomolungma) mäetipp, mis kõrgub 8848 meetrit üle merepinna. Lisaks maailma kõrgeimatele mägedele on Nepal paljude kultuuride, ajastute, rasside ja religioonide mosaiik. Nepalis seisavad hinduistlikud ja budistlikud pühapaigad sõbralikult kõrvuti ning riigis elab üle saja erineva rahva.  UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv Kathmandu org, Kathmandu, Patani või Bhaktapuri keskaegsed väljakud, Tiibeti budistide plaverännakuteed, iidsed stuupad ja kloostrid, Chitwa Rahvuspark, traditsioonilised külakesed on täis unustamatuid värve, lõhnu ja elamusi. Seda isegi pärast 2015. aasta purustavat maavärinat.  Nepal on Himaalaja kultuuri, mägede ja looduse austajate jaoks tõeline nirvaana.

NB! Programmis märgitud matkad ei vaja erivarustust. Sobivad lihtne igapäevane riietus ja jalanőud. Samuti ei ole me kőrgmägedes. Seda laadi matkad on üks paremaid viise näha Nepali tőelist vaatamisväärsust – loodust – ja rahvast nende igapäevatoimingutes.

Albioni esimene reis Nepali toimus 2001. aastal.

1. päev

Lend Tallinn - Istanbul - Kathmandu

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 11.00
Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 13.00-17.15
Lend TK726 Istanbul-Kathmandu 01.45-11.25+1 (saabume Kathmandusse järgmisel päeval)

2. päev

Kathmandu

Saabume Kathmandusse kell 11.25
"Namaste"  (Nepali tervitus) Nepal.  Kathmandu asub 1360 meetri kõrgusel, nelja suure mäe vahel olevas kausikujulises orus.  Kathmandu oruna tuntud Himaalaja eelmägedevahelises nõos, mõõtmetega umbes 25 korda 15 kilomeetrit, asub tänapäevaks peaaegu kokkukasvanud kolm kuulsat nevarite linna (Kathmandu, Patan ja Bhaktapur), mis olid 13.-18. sajandil tegelikult rivaalitsevad linnriigid. Igaüks oma kuninga (kõik nad olid Mallad), kuningapalee ning selle ümber ehitatud templite väljakuga. Nepali geograafilises keskmes asuv rahvarohke Kathmandu on Nepali kultuuri, majanduse, kunsti ja vaimsuse keskus. Ajaloolise linna kitsad tolmused tänavad on täis inimesi, rikšasid, busse, lehmi, lõhnade ja helide virrvarri. Pisikesed poekesed ja värvikad turud on täis käsitööliste meisterdatud kujukesi, vaipu, viirukeid, pabereid ja palju muud. Linnaplatsid on täis templeid ja paleesid. 

Registreerime hotelli. Puhkus pärast öist lendu.
Õhtul tutvume ühiselt Kathmandu tänavaeluga.

Majutus Kathmandu kesklinnas, ajaloolise arhitektuuriga Manaslu 3* hotellis.

3. päev

Swayambhunathi stuupa, Pashupatinathi tempel, Kathmandu Durbari väljak, budistide meka Bouddhanath

Hommikusöök.
Hommikul külastame Kathmandu oru lääneserval asuvat Swayambhunathi stuupat (UNESCO maailmakultuuripärandi nimistus), mis on üks kergemini äratuntavaid Nepali sümboleid. Stuupad on ühed vanimad budistlikud rajatised. Stuupa vanuseks öeldakse olevat 2000 aastat. Stuupad tähistavad budistide jaoks mõnda olulist paika või sündmust, arvatavasti sisaldavad nad ka mõnda reliikviat. Kathmandu oru kauniks krooniks olev täiuslike proportsioonidega stuupa kasvab välja valgest kuplist.  Buddha neli nägu vaatavad eri ilmakaarte poole.  Stuupale joonistatud kõikjaloleva jumala silmad on templi olulisim kese. Kuigi Nepaali 2015. a maavärin raputas piirkonda kõvasti olid stuupa kahjustused minimaalsed. Oma ahvipärdikutest elanike tõttu teatakse seda paika hoopis Ahvitempli nime järgi.

Seejärel Kathmandu linnaekskursioon. Tutvume Durbar’i (Palee) väljakuga, mis on samuti kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse. Väljak kannab tänapäeval nime Hanuman Dhoka väljaku sissepääsu juures asuva suure ahvjumala Hanumani kuju järgi. Linna südameks olnud väljakul asusid kahe dünastia kuningate paleed, kust valitseti tervet Nepali. Kahjuks sai Durbari'i väljaku ehteks olev Kuningapalee (Hanuman Dhoka) tõsiselt kannatada 2015.a. maavärinas ning palees on hetkel käimas taastamistööd, aga isegi palee välisilme on väga imposantne.  Linna südames asub hinduistllik Elava Jumalanna tempel (Kumari Bahal), mis on koduks linna puhtuse ja süütuse jumalanna Kumariks valitud tütarlapsele. Tütarlaps on linna elavaks jumalannaks kuni puberteediikka jõudmiseni, mil ta naaseb jälle tavaliste surelike hulka. Jumalanna näitab end punastest tellistest laotud kolmekorruselise hoone aknal hommikupoolikutel ent tema pildistamine on keelatud.  Kahjuks hävis täielikult maavärinas Jumalja Puitmaja (Kasthamandap), mis legendide kohaselt  oli ehitatud ainult ühest puust saadud materjalist ning ilma ühegi naelata.  Kasthamandapi järgi on saanud nime ka Kathmandu linn.  

Seejärel vaatame Bouddanathi stuupat (kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse), mis on üks suuremaid kogu maailmas ja üks tähtsamaid Tiibeti budismis. ning  sümboliseerib valgustumist ning kogu universumit. Selle arhitektuuri sisse on põimitud nii viis sümbolistlikku Buddha kuju kui ka viis põhielementi maa, vesi, õhk, tuli ja ruum. Stuupa ümbrusesse on koondunud suur tiibeti kogukond.

Tutvume Pashupatinathi templiga (kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse), mis on Nepali tähtsaim hinduistlik tempel. Kathmandust idas, Bagmati jõe kaldal asuv iidne hindu tempel aastast 1696 on üks pühamaid hindude palverännakute sihtkohti. Templikompleks jumal Shivale pühendatud sümboolikaga, põletusmatuste suitsevate tuleriitade ning hägusas vees rituaalset kümblust sooritavate usklikega on otsekui India püha linna Varanasi miniatuurne analoog. Kuna templisse lubatakse vaid hindusid, siis tutvume hindude igapäevatoimingutega Bagmati jõe kaldalt.

Õhtu Kathmandus.

Täna on lõunasöök hinnas.

Majutus Kathmandu kesklinnas, ajaloolise arhitektuuriga Manaslu 3* hotellis.

4. päev

Iidne Bhaktapur ja mägikuurort Nagargkot

Hommikusöök.
Seejärel sőidame Bhaktapuri, kus tutvume iidse põllumeeste linnaga ja UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse kantud Durbari väljakuga. Siin asuvad Kuldne värav, 55 Akna palee, Nyatapola ja Bhairavi templid jpm. Suursugune Kuldne värav on Durbari väljaku üheks kaunimaks ehteks. Erkpunase väravaehitise lummav kuldne portaal uhkeldab Nepali kaunima repoussé tehnikas metallehistööga. Ukse kaunistusel maadleb kuldne Garuda müütiliste madudega ning nende all on neljapealine ja kümnekäeline jumalanna Taleju Bhawani, kes oli Malla kuningate kaitsejumalanna. Kahjuks sai Kathmandu oru kolmas ajalooline linn 2015.a. maavärinas tugevasti kannatada ning paljud templid ja elamukvartalid hävisid. Siiski on siin palju vaadata ja linn on hooga taastamistöid käivitanud. Siin on mõnus jalutada läbi suhteliselt vähese liiklusega linna ning jälgida kuidas käsitöölised koovad kangast või nikerdavad puidust esemeid, pottsepad valmistavad potte ja kuivatavad neid päikese käes, kohalikud kogunevad sisehoovidesse vett varuma või kümblema ning  päeva uudiste üle arutlema. Sügis on riisikoristuse aeg, seetõttu näeme kõikjal tänavatel ja väljakutel riisi kuivamas.

Pärastlőunal sõidame mägikuurorti Nagargkoti, mis asub 2150m kőrgusel ja siit on selge ilmaga näha Himaalaja mäestiku ilu ja hiilgus. Nagarkotist avaneb lummav vaade Sagarmathale ja teistele mägedele ning ka kaunile Kathmandu orule.

Majutus Nagarkoti mägikuurortis, kauni vaatega Country Villa 3* hotellis. 

5. päev

Matk läbi tamangide külade

Hommikusöök.
Hommikul vara on vőimalus nautida päikesetõusu Himaalaja mägede kohal. Selge ilmaga on näha ka maailma kõrgeim mägi Mount Everest (ca 150 km kauguselt). Alustame 12 km pikkust (ca 5-6tunnist) jalutuskäiku Changu Narayan suunas. Kõnnime mööda mäenõlvasid, terrasspõldusid, läbi tamangi külade. Näeme, kuidas inimesed külades tööd teevad ja elavad. Lõpetame Changu Narayani templi juures. Changu Narayani peetakse Kathmandu oru vanimaks hinduistlikuks templiks ent kahjuks sai tempel kannatada 2015.a maavärinas ning on külastajatele hetkel suletud. Pikniklõuna. Siit sőidame tagasi Kathmandusse, tuttavasse hotelli.

Matkarada on keskmiselt 1000-2000 m kõrgusel.

Täna on hommikusöök hinnas.

Majutus Kathmandu kesklinnas, ajaloolise arhitektuuriga Manaslu 3* hotellis.

6. päev

Kathmandust Chitwani lähistroopilisse metsa

Hommikusöök.
Alustame sőitu Chitwani džunglisse, reis kestab ca 8 tundi. See on väga huvitav ja eksootiline teekond, mis viib meid kőrgetele mägiteedele ja läbime erinevaid külasid. Soovijatel on vőimalus sõita kummipaadiga kiirevoolulisel Trishuli jőel (rafting). Varustuse eest ei pea me muretsema – see toimetatakse spetsiaalselt meie jaoks kohale. Rafting on aga eraldi tasu eest (50 USD inimese kohta). Need, kes seiklust jõel ei soovi, jätkavad teekonda bussiga ja kohtuvad grupiga natuke hiljem.

Troopilise kliimaga Chitwani rahvuspargis saab imetleda Nepali kaunist loodust ja loomastikku. Chitwani (tõlkes „džungli südame“) Kuninglik Rahvuspark on juba pikka aega olnud üks Nepali loodusimede pärleid. Park paikneb Kesk-Nepali lõunapoolses osas ning hõlmab 932km². Rahvuspargis elavad nii elevandid, haruldased ühe sarvega ninasarvikud, ennast hästi varjavad Bengali tiigrid, leopardid, laiskloomad, pühvlid, antiloobid, hirved, ahvid kui  ka palju teisi eksootilisi loomi. Õnne korral võib jõgedes kohata mageveedelfiine ja krokodille. Park on  koduks rohkem kui 500 linnuliigile st pargis on ligi 10% kogu maailma linnuliikidest ning lisaks üle 43 liigi imetajaid. Tunnustades selles piirkonna ainulaadset ökosüsteemi, mis on lausa rahvusvahelise tähtsusega, kuulutas UNESCO Chitwani Kuningliku Rahvuspargi maailmapärandi osaks.

Täna on hommiku- ja õhtusöök hinnas.

Majutus Jungle Villa Resort.

7. päev

Chitwani Rahvuspark - elu lähistroopilises džunglis

Hommikusöök.
Tänased tegevused on džiibisafari džunglisse ja jalgsimatk.
Otsime rohumaadelel elavaid ninasarvikuid, tutvume rikkaliku elusloodusega.

Majutus Jungle Villa Resort.
Täna on hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas.

8. päev

Chitwanist Pokharasse

Hommikusöök.
Varahommikul alustame sőitu üle maalilise maastiku (kohati kitsad teed, terrasspőllud, värvikad külad, mäed, orud) Pokhara poole. Teekond kestab ca 7 tundi. Pokhara asub 800 m kőrgusel merepinnast, samas on aga juba Annapurna mäeahelik, mis on ligi 8000 m! Ainulaadne koht maailmas, kus nii lühikesel distantsil on niivõrd suur kõrguste vahe. Pokhara on Nepalis teisena külastatavaim piirkond pärast Kathmandud. Pokhara on väravaks mitmetele kuulsatele pikamaamatkadele Nepalis. Siin on mahe kliima, puhas õhk, palju maalilisi stseene lumistest mäetippudest järvepeegeldustel ning suur hulk kõrgetasemelisi hotelle ja restorane. Selge ilmaga paistab orust pea tõkestamata vaade üle 8000-meetri kõrgustele Annapurna ja Manaslu mägedele

Täna on hommiku- ja lõunasöök hinnas.

Majutus Pokharas Barahi 3* hotellis.

9. päev

Pokhara. Matk Sarangkoti rajal, läbi gurungi külade 

Hommikusöök.
Matkame Sarangkoti. Läbime gurungide külasid, selge ilmaga näeme hunnituid vaateid 8000 m kõrgustele mägedele, olles ise vaid 1500m kõrgusel. Seejärel tagasi Pokharasse. Ülejäänud päev vaba.

Matkarada on keskmiselt 1000-2000 m kõrgusel.

Majutus Pokharas Barahi 3* hotellis.

10. päev

Pokhara. Matk Dhampuse rajal

Täna matkame ca 12 km (4 t) Pokhara ümbruse mägedes ja külades marsruudil Pokhara – Dhampus. Dhampus küla (1650m) asub Pokara orust põhjas. Matkal avanevad imelised vaated kuldsetele terasspõldudele, mägedele, loodusele, maastikule. Nauditav on siinne sügav vaikus.Teel näeme kohaliku gurungi hõimu külasid ja imetleme vaateid Himaalaja-Annapurna mäestikule. Selge ilmaga on vaated lumistele mägedele vapustavad! 

Matkarada on keskmiselt 1000-2000 m kõrgusel.

Majutus Pokharas Barahi 3* hotellis.
Täna on hommikusöök hinnas.

11. päev

Lend Pokharast Kathmandusse

Hommikusöök.
Lendame Pokharast Kathmandusse. Lennuki vasakul pardal avanevad super vaated Himaalaja mägedele. 

Õhtune jalutuskäik Kathmandu änavatel.

Majutus Kathmandu kesklinna Yak & Yeti 5* hotellis.

12. päev

Ajalooline Patan. 

Hommikusöök. 
Pärast hommikusööki tutvume Patani linnaga, mille Durbari väljak on oma erakordse arhitektuuri poolest samuti kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse. Patan on tuntud nii oma käsitööliste kui ka lummava nevari arhitektuuri poolest. Paljud kohalikud kutsuvad linna  sanskriti keelse algse nimega Lalitpur (tõlkes "Ilu linn") või newari keelse nimega Yala. See 17. sajandil ehitatud linn võlub oma kaunite templite, sisehoovide ja paleedega. Patan on ka parim koht Nepalis, kust osta siidist käsitsi tehtud sarisid ja muud käsitööd.

Majutus Kathmandu kesklinnas Yak & Yeti 5* hotellis.

13. päev

Kathmandu - Tallinn

Hommikusöök. 
Vaba hommik Kathmandus.
Lend TK727 Kathmandu - Istanbul 12.55-18.50
Majutus Istanbulis 4* hotellis.

14. päev

Kathmandu - Tallinn

Hommikusöök. 
Lend TK1421 Istanbul - Tallinn 09.45-12.05
 Reisi hind: 2997 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennupiletid (Turkish Airlines)
  • lend Pokhara-Kathmandu
  • ööbimised programmis märgitud hotellides
  • programmis märgitud söögikorrad
  • kogu ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
  • kohalik inglise keelt kõnelev giid Nepalis
  • Albion Reiside reisijuht

Lisatasu eest:

  • majutus üheses hotellitoas 490 eurot
  • Nepali viisa piiril 50 USD
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

 

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Nepal

4. november 2019 – 17. november 2019