Rändame Yamali poolsaarel koos neenetsitega - ainsa põhjapõdranomaadide rahvaga maailmas


23. aprill – 4. mai 2020
Grupis 8 reisijat
Reisijuht: Hendrik Relve

Rändame Yamali poolsaarel koos...

23. apr – 4. mai 2020  / 4842 €

"Jamali poolsaarel elavad neenetsid on ainus rahvas maailmas, kes tänaseni rändlevad arktilises tundras määratute põhjapõdrakarjade kannul. Meil on ainulaadne võimalus osaleda nende kevadisel suurejoonelisel rännakul talvekarjamaadelt suvekarjamaadele. Saame osa haruldase ja iidse nomaadikultuuri kommetest ja igapäevasest elust." - Hendrik Relve

Keset Venemaa arktilist Siberit asub Jamali Neenetsi autonoomne ringkond. Jamal on üks viimaseid Venemaa rändkarjakasvatajate pelgupaiku. Sellest karmimat ja eraldatumat paika annab otsida. Jamal on neenetsikeelne sõna, mis tähendab "maailma äärt“. Siinse põlisrahva neenetsite elu tundub olevat inimvõimete taluvuse piiril, just siin on ligi 2000 aastat muutumatuna säilinud meie planeedi üks algupäraseim, silmatorkavalt värvikas, rikas ja elujõuline rändkarjakasvatajate kultuur. Neenetsid rändavad igal aastal tuhandeid kilomeetreid põhjapõtrade suviste ja talviste karjamaade vahel. Nad elavad põhjapõdranahkadega kaetud püstkodades ehk tšumides, kannavad seljas põhjapõdranahast rõivaid, söövad toorest põhjapõdraliha ning toovad põhjapõtru ohvriandideks oma iidse animistliku religiooni jumalatele. Neenetsite käsitsi valmistatud puidust kelke nartõsid veavad poolmetsikud põhjapõdrad. Reisil elame neenetsi perekonna juures püstkojas ja võtame osa karjakasvatajate laagri igapäevasest elust. Külastame Jamali poolsaare kõige suuremat laagrit, kus karjatatakse vahel koguni kuni kümmet tuhandet põhjapõtra. Maailma ääre kaitsjatega kohtumine on igati maailmaavardav privileeg.

1. päev

Tallinn - Moskva - Salekhard

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 04.00

Lend BT362 Tallinn-Riia 05.45-06.35  
Lend BT424 Riia-Moskva (Sheremetevo) 07.25-09.00 
Lend Moskva (Sheremetevo)-Salekhard 11.40-16.40

Majutus: Salekhardis hotellis

2. päev

Salekhard / Nadym / Yar Sale 

Salekhardis asutame end Trekoli maastikuautosse ja sõidame vastavalt laagri asukohale karjakasvatajate laagrisse. Karjakasvatajad rändavad koos põhjapõtradega igal aastal ligikaudu 2000 kilomeetrit ning seetõttu on eelnevalt nende täpset asukohta keeruline ennustada. Kõigi eelduste kohaselt on laager kuskil Nadymi ja Yar Sale vahel. Juhul, kui laager asub Nadymi lähistel, ööbime esmalt Nadymis ja järgmisel päeval sõidame mootorsaanidega laagrisse. Juhul, kui laager asub Yar Sale lähistel, ööbime esmalt Yar Sales ja järgmisel päeval sõidame mootorsaanidega laagrisse.

Trekoli maastikuautoga on Salehardist Nadymi seitse tundi ja Yar Salesse kümme tundi sõitu. Kuigi Venemaal selles piirkonnas üldiselt maanteed puuduvad, on ligipääs talvistesse küladesse ja linnadesse võimalik tänu zimnikute ulatuslikule võrgustikule. Zimnik on ajutine talvetee külmunud maastikul, jäätunud jõgedel ja kõvaks tambitud lumel. Nadymi zimnik jookseb paralleelselt 501 Salekhard-Igarka Surma Raudteega, järjekordse Stalini hiigelprojektiga, mille käigus Gulagi vangid ehitasid 1500 kilomeetri pikkuse raudtee piki polaarjoont. Rahvas nimetab seda teed "Surma Raudteeks", sest seal hukkunud vange võib olla sadu tuhandeid ja see tee pole kunagi kedagi kuhugi viinud. Teeehitusprojekt seiskus pärast Stalini surma, ent paljudes kohtades on rajad, sillad ja sunnitöö vangilaagrid säilinud. Mõnes laagris seisavad veel ligi 20-30 puidust maja, vahitornid ja okastraadist aiad.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Yar Sale / Nadymi hotell

3. päev

Nadym / Yar Sale / neenetsite laager

Täna rändame läbi lõpmatu ja tühja tundra puidust nartadel, mis on kinnitatud mootorsaanide taha, et jõuda neenetsite laagrisse.

Neenetsid on põhjapõdrakasvatajad, kelle eluviisiks on pikad rändlused koos põhjapõtradega. Igal suvel rändavad nad oma hiiglaslike põhjapõdrakarjadega talvistelt karjamaadelt 1000 kilomeetrit polaarjoonest põhja pool asuvatele suvistele karjamaadele. Kuna rännuteel karja jaoks sobilikku toitu praktiliselt puudub, on suvistele karjamaadele jõudmine võitlus elu ja surma vahel. Kari peab kohale jõudma enne näljast nõrkemist.

Neenetsite põhjapõdranahkadest rõivad on kokku õmmeldud põhjapõdra kõõlustest tehtud niidiga. Eluasemeks on koonusekujulised püstkojad ehk tšumid. Igal aastal rändavad nad 2000 kilomeetrit, kandes puidust kelkudel kaasas tšume ja kõike muud eluks vajalikku. Keegi ei tea täpselt, kas inimene juhib põhjapõtru või põhjapõdrad inimest. Arktika karjakasvatajate elust karmimat elu on raske ette kujutada - Jamalis langeb talviti temperatuur alla -50C. Sellises armutus keskkonnas liidab karm tööeetika inimesi füüsiliselt kokku, ent olulisemaks ühendajaks on siiski Jamali neenetsite tugev ja elujõuline kultuur. Neenetsite kultuur on säilinud vaatamata pöördelistele ajaloo sündmustele, varasemale Venemaa kolonisatsioonile, Stalini terrorile ning moodsa elu ohtudele, mis kaasnevad nafta ja maagaasi tööstuse arenguga. Nende keel on täielikult erinev vene keelest.

Rändamisaeg kelkudel võib ulatuda poolest tunnist viie tunnini.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: neenetsi püstkoda tšum

4.-8. päev

Neenetsite laager

Elame nomaadide juures, sööme ja magame nende põhjapõdranahast püstkodades ehk tšumides. Tšumides elame koos neenetsiperega ja magame soojade ja pehmete põhjapõdranahkade peal. Päevaplaan ei ole kindlalt paika pandud. Jälgime ja võtame osa nomaadide igapäevasest elust ja sukeldume iidsesse kultuuri. Päevased tegevused võivad olla näiteks põhjapõdrakarjade ajamine, põhjapõtrade püüdmine lassodega, põhjapõtrade hukkamine, toore põhjapõdraliha söömine, põhjapõdra vere joomine (see on neenetsite lemmiktoit), laagri kokku pakkimine, uutesse laagripaikadesse rändamine, lõkkepuude raiumine, jää või lume joogiveeks kogumine, uute kelkude valmistamine, karusnahkadest riiete õmblemine ja palju muud.

Aprillis on Jamali piirkonnas umbes 12 tundi päevavalgust. Õhutemperatuur on tavaliselt -20C ja +5C vahel, ent keskmiselt umbes -5C või 0C.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: neenetsi püstkoda tšum

9. päev

Neenetsite laager / Yar Sale / Nadym

Naaseme mootorsaanide külge kinnitatud kelkudel Yar Salesse või Nadymi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Yar Sale / Nadym hotell

10. päev

Yar Sale / Nadym / Salehard

Sõidame Yar Salest või Nadymist Trekoli maastikuautodel või hovercraft hõljukitel (kui jää on liiga õhuke) Salekhardi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Salekhard hotell

11. päev

Salehard

Vaba päev Salekhardis, kui ilm peaks takistama edasi sõitmist. Salekhardis on võimalik külastada suurepärast Obdurski kindluse muuseumi. Kindlus on pärit 16. sajandist ja see oli siinkandis esimene Vene asustus. Saame külastada nomaadide turgu, kus müüakse liha, kala ja karusnahku. Samuti on võimalik külastada Uurali mägedes mahajäetud Polyarniy küla ja väikese Gulagi sunnitöö laagri varemeid. Siin on võimalik vaadata klubihoonet, haiglat, maju, ladusid ja mahajäetud tanke ja sõjamasinaid.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Salekhard hotell

12. päev

Salekhard - Moskva - Tallinn

Lend Salekhard-Moskva (Domededovo) 09.10-10.10

Lennujaamavahetus, vaba aeg.

Lend SU2262 Moskva (Sheremetevo)-Tallinn 18.05-19.50Reisi hind: 4842 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Moskva-Tallinn
 • lennupiletid Moskva-Salekhard-Moskva
 • majutus Salekhardi ja Yar Sale / Nadymi hotellis
 • majutus neenetsite juures tšumis ehk püstkojas
 • programmis märgitud toitlustus 
 • igapäevased tegevused koos neenetsitega
 • kohalik teejuht
 • tasu neenetsitele
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • neenetsite laagris tehtavad satelliitkõned

Reisiprogramm

Meil on kaasas generaator, seega kaamerate ja telefonide laadimiseks saab voolu. Endal tuleb kaasa võtta magamiskott, milles tšumides põhjapõdranahkadel magada. Jalga head saapad, mis peavad ka vett. Riietus - korralik ja soe talveriietus, mis hoiab hästi niiskust.

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Rändame Yamali poolsaarel koos neenetsitega - ainsa põhjapõdranomaadide rahvaga maailmas

23. aprill 2020 – 4. mai 2020