Mongoolia ringreis ja suur festival


28. juuni – 14. juuli 2021
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Mongoolia ringreis ja suur...

28. juuni – 14. juuli 2021  /  4374 € 

Mongoolia, ehk „igavese sinitaeva maa“ nii nagu kohalikud seda kutsuvad, on maailma üks kõige hõredamalt asustatud paik. Päike paistab siin 250 päeva aastas üle lõputa steppide, lainjate rohumaade, majesteetlike mägede, selge veega järvede ning tulikuuma Gobi kõrbe. Külalislahked rändkarjakasvatajad hoiavad oma jurtade ger’ide uksed valla selleks, et möödujad saaksid pisut hinge tõmmata ja end kosutada. Iga külalise jaoks on olemas pisukese soolaga maitsestatud piimaga teed ning suupisteid. Lahkelt on nomaadid nõus külalistele näitama, kuidas nende elu on juba sajandeid kulgenud hobuste, kaamelite, lehmade, lammaste ja kitsede eluga ühes rütmis. Sellised avatud uksed on tõeline haruldus maailmas, kus on palju suletud uksi ja kinniseid piire. Lisaks vapustavatele loodusimedele ning lahkele põlisrahvale on Mongoolias ka antropoloogia- ja ajaloohuvilistele palju põnevat. Kunagise Tšingis-khaani impeeriumi aladel leidub maailma rikkalikumaid ja paremini säilinud dinosauruste ja roomajate fossiile, põnevaid budistlikke traditsioone ja kultuurilist mitmekesisust. Mongoolia on rändajate jaoks unistuste sihtkoht. 

1. päev

Tallinn - Istanbul - Ulaanbaatar

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.30

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 12.30-15.50 (Turkish Airlines)
Lend TK342 Istanbul-Ulaanbaatar 19.05-10.05+1 (Turkish Airlines)

2. päev

Ulaanbaatar

Saabume Ulaanbaatarisse, sõidame hotelli.

Pärast lõunasööki hotellis teeme linnaekskursiooni. Ulaanbaataris elab ligi 40% Mongoolia rahvastikust ning linn astub seitsme penikoorma sammul tulevikku. Riigi pealinn muutub peadpööritaval kiirusel. Siin kohtub sileda lõuaga linna-hipster tuultest parkunud näoga karjakasvatajaga ning moodsaimad autod ületavad ristmikku koos hobuste ning kaamelitega. Paljud mongolid panustavad ülemaailmse majanduse ning demokraatia arengusse. Mongoolias pead tõstvat demokraatiat tuuakse tihti eeskujuks naaberriikidele Venemaale, Hiinale ja Kasahstanile.

Meie Ulaanbaatari ekskursioon algab Sükhbaatari väljakult. Väljak on pealinna vaimu kandja ning kuulus seda ümbritsevate hoonete poolest nagu parlamendihoone, rahvuslik ooperiteater, kultuuripalee ja linnavolikogu hoone. Meie järgmiseks peatuspaigaks on Zaisani küngas, kust avaneb hea vaade Ulaanbaatarile. Sealt siirdume loodusloomuuseumisse, mis on tuntud väärtuslike dinosauruse munade ja luude leidude poolest.

Toidukorrad: lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Ulaanbaatari kesklinnas asuv Khuvsgul Lake hotell 4*

3. päev

Ulaanbaatar / Tsagaan Suvarga

Pärast hommikusööki asume teele Ulaanbaatarist Lõuna Gobi provintsi suunas (350 km). Keset Gobit asuv Tsagaan Suvarga (Valge stuupa) on kunagine merepõhi. Tsagaan Suvarga asub Dund Gobi provintsi lõuna osas Ölziit sumis. Tuulest parkunud kivised kaljud veiklevad särava päikese all erinevates punase, roosa ja valge varjundites justkui iidse linna varemed. Ligi 200 meetri kõrguseid ning 400 meetri pikkuseid kaljuseinu on parim imetleda pisut kaugemalt - parimad vaated avanevad just Ölziitist. Kaljude all paiknevad rikkalikud mineraalide tagavarad. Kaljuseinte järskudel servadel turnimisel peab olema ettevaatlik.

Täna naudime iidsel merepõhjal asuvat maastikku geri laagris.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Geri (mongoolia jurta) laager

4. päev

Yolyn Am´i org / Gobi Gurvan Saikhani rahvuspark

Pärast hommikusööki sõidame Dalanzadgadi (220 km), majesteetlikku Gobi Gurvan Saikhani rahvusparki, kus saame näha uskumatut “Yol´i” (Yolyn Am´i) orgu. Org kujutab endast ebatavaliselt kitsast jõekanjonit, mis voolab läbi Zuun Saikhani mägede. Kanjon koosneb 200-meetristest püstloodis kaljuseintest ning sügaval seinte vahel imekaunitest rohelistest niitudest ja paksust liustikukihist. Suvel moodustab kaljuservadelt langev vihmavesi jugasid. Saame matkata piki kanjonit ning meil võib avaneda võimalus silmata harva esinevat metsikut lammast argalit, mägikitse Ibex´it ja raisakotkast (Yol Lammergeier).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

5. päev

Khongoriin Elsi liivadüünid

Sõidame (ligi 200 km) Khongoriin Elsi liivadüünide juurde. Pärastlõunal vaatame imetabaseid Khongoriin Elsi düüne, mis sirutuvad erakordsetena 180 kilomeetri pikkuselt ja 7-20 kilomeetri laiuselt. Düünid laiuvad kaunite Sevree ja Zuuluni mäestike põhjaosas. Suure hulga tuules lendava liiva tekitatud heli võib kuulda kauge maa taha. See heli on nii meloodiline, et 200 meetri kõrguseid liivadüüne kutsutakse “laulvateks düünideks”. Siin asub oaas, mida kutsutakse Khongori jõeks ning mis on suvel hämmastavalt roheline. Meil avaneb võimalus sõita kaksküürkaameliga, keda kohalikud kutsuvad “Gobi printsiks” ning näha kaamelikasvataja igapäevaelu.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

6. päev

Bayanzag / leekivad kaljud

Täna sõidame Bayanzagi (ligi 180 km), mis on maailmale tuntud kui leekivad kaljud (Flaming Cliffs). Teekonna jooksul näeme dramaatilist maastiku muutust steppidest kuivaks kõrbeks kaamelikarjade ja kaamelikarjatajate peredega. Pärastlõunal jõuame iidse punase kivi moodustiseni, Bayanzagini, mis tekkis 60-70 miljonit aastat tagasi ning on tuntud leekivate kaljudena - nii nimetas selle Roy Andrew Chapman, ameerika maadeuurija, kes külastas Mongooliat 1920. aastatel. Lummavates punastes Bayanzagi kaljudes leidub kõikjal dinosauruste fossiile, mune ja luid ning selle naabruses asuvad saksauulitihnikud. Matkame ümbruskonnas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

7. päev

Ongi kloostri (Ongiin Khiid) varemed 

Pärast hommikusööki alustame sõitu lõuna suunas. Võtame suuna Ongiin Khiidi kloostri varemetele. Külastame kloostri varemeid ja väikest kohalikku geri muuseumi. Kauni Ongi jõe kallastel, väikeste pruunide mäenõlvade vahel asuvad unustusse vajunud 17. sajandi suurima kloostri varemed Gobis. Kloostri õitsengu aegadel luges siin suutraid üle 400 munga. Klooster hävitati repressioonide ajastul nagu ka kõik ülejäänud 1000 kloostrit Mongoolias. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

8. päev

Karakorum

Täna sõidame (teekond ligi 120 km) Mongoolia muistsesse pealinna – Karakorumi, mis rajati 1220. aastal Orhoni jõe orgu. See oli 140 aastat üks peatuspunkte legendaarsel siiditeel. Karakorum on mänginud Mongoolia ajaloos olulist rolli ning oli Mongolite riigi pealinn kuni Hubilai-khaan, Tšingis-khaani pojapoeg Yuani dünastiast, viis pealinna Pekingisse. Orhoni oru kultuurmaastik on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kui väärtuste vastastikuse vahetuse, kultuuritraditsioonide tunnistamise paik inimajaloos. 1220 ruutkilomeetri suurune Orhoni oru kultuurmaastik hõlmab suure karajamaade ala Orhoni jõe mõlemal kaldal ning siin asub ka mitu 6. sajandist pärit arheoloogiamälestist. Siinse paikkonna jäänukid peegeldavad rändeluviisiga karjakasvatajate kogukondade ning nende haldus- ja religioonikeskuste ühendust ning tähtsust Kesk-Aasia ajaloos. Mongoolia karjakasvatajad kasutavad siinseid karjamaasid praegugi. Mongoolias austatakse ning ülistatakse rändkarjakasvatust kui Mongoolia kultuuri keskset osa.

Külastame Erdene Dzuu koostrit, vana linna varemeid ning Karakorumi varemeid.

Kuulsaim siiani tegutsev klooster Mongoolias - Erdenedzuu - on justkui Lhasa Tiibetis. Mongoli keeles tähendab Dzuu "Buddha" ja Erden "aare". Kloostri ehitamise eestvedajaks oli Abatai-khaan. Kloostri rajamine on seotud teise budismi populariseerimise perioodiga Mongoolias. 1580. aastal kohtusid Abatai-khaan koos oma venna Tumenkhen-khaaniga III dalai-laama Sonam Gyatsoga. Nad kuulutasid Tiibeti budismi Mongoolias ametlikuks riigiusundiks ja andsid lubaduse ehitada Mongooliasse uus budistlik klooster. 1580. aastal hakati Abatai Sain khani juhtimisel taastama ühte Erdenedzuu vanadest templitest. Peatempel taastati aastal 1585 ning ülejäänud templid ehitati 1586-1674. aastail. Erdenedzuu kloostri ehitamisel kasutati mongolite vanast pealinnast Karakorumist pärit kive ning seetõttu on klooster kohalike jaoks pühapaik.  Sõdade ajastul tempel hävis ning 18. sajandil taastati uuesti. Ümber kloostri paikneb 108st stuupast koosnev müür, mis ehitati 19. sajandil.  Stuupade arv sümboliseerib 108 budistlikku püha suutrat. 1930. aastatel oli kloostris üle 30 templi, mille hävitasid 1937. aastal mongoolia kommunistid. Tänu 1990-ndate demokraatlikule revolutsioonile avati klooster uuesti ja nüüdseks on kolm templit taastatud ning ühes neist viiakse läbi usulisi tseremooniaid. Väiksed templid on tänapäeval kasutuses muuseumitena. Erdenedzuus asub mitmeid haruldasi kunstiväärtusi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

9. päev

Khugnu Khaan mäestik

Pärast varast hommikusööki sõidame Khugnu khaan mägedesse (ligi 125 km). Teel teeme peatuse ühe suurima ovoo kivikuhjatise juures. Ovoo (mongoolia keeles "oboo") on kividest laotud pühapaik, mida šamaanide ning hõimuvanemate eestvedamisel kasutavad kohalikud rahvad altarina oma usuliste tseremooniate läbi viimisel. Taeva ja teiste vähemtähtsate jumalate kummardamiseks ning ka budistlike tseremooniate jaoks loodud ovood on tavaliselt laotud kividest ja puidust. Ovood asuvad tihti mäetipus või kõrgetes kohtades.

Saabume ger’i laagrisse. Pärast väikest puhkust läheme liivadüünidele. Imetleme väikest järve, mis on peatuspaigaks paljudele veelindudele ning külastame ka nomaadide perekonda. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

10. päev

Khugnu Khaan / Uvgun Khiid

Pärast rahulikku hommikut alustame 5 kilomeetri pikkust matka püha Khungu Khaani mäejalamile, kus asuvad Uvgun khiidi ja Erdenekhamba khiidi templi varemed. Kes soovib, võib selle teekonna ka ratsutada. Teel naudime imelist loodust, kuulame allika vulinat ja laseme mähkida end lillelõhna. Munk nimega Erdenetsorj rajas 1620. aastal siia kiviste kaljude, roheliste aasade ja steppide vahele, Gobi kõrbe ääremaile, 10 meetri kõrguse templi. Pikk ja keeruline ajalugu on kunagistest templitest alles jätnud varemed.

Tagasi laagrisse saab soovi korral autodega. Kes kasutas võimalust ja tuli ratsa, see ratsutab ka tagasi. Ratsutajate seltskonnal on kaasas kohalik saatja.

Lõunasöögiks oleme tagasi laagris. Pärast puhkust sõidame külla nomaadi perele maitsma piimast tehtud Mongoolia viina. Saame ülevaate, kuidas sellist viina valmistatakse. Soovi korral on võimalik sõita Mandukhai kaljule, kus avanevad kaunid vaated Gobile. Mandukhai oli kuulus Mongoolia kuninganna, kes võitles iseseisvuse eest.

Õhtusöögiks mongoolia hot-pot.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

11. päev

Hustai

Pärast hommikusööki sõidame Hustai rahvusparki (sõiduteekond ligi 260 km), mis asub Lõuna-Hentij eelmäestikus. Hustai tähendab tõlkes “kaskedega koos”. See on koduks taki hobustele, kes on üldtuntud prževalski hobuste nime all. Need hobused on suutnud looduses omapäi ellu jääda tänu edukale kodumaale tagasitoomisele pärast 40 aastast äraolekut. Nüüdseks küündib takide arv uuesti enam kui 240 isendini.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

12. päev

Kandani klooster / Terelj rahvuspark

Pärast hommikusööki külastame Kandani kloostrit, mis on Mongoolia budistlik keskus. Edasi suundume Gorkhi Terelj rahvusparki (ligi 200 km). Terelj park asutati 1994. aastal ning asub Hentij mäestiku servas. “Terelj” on taime nimetus (ladina ledum), mida esineb piirkonnas väga rohkesti ning mis õitseb kevade lõpus. Populaarseim graniitkaljude moodustis kannab nime “kilpkonna kalju” – gigantne kalju, mille on moodustanud ja kilpkonna kujuliseks voolinud tuul ja vihmavesi; kaljumoodustis asub otse peatee kõrval. Külastame mägedest ümbritsetud budistlikku meditatsioonikeskust, mida kutsutakse Aryabala templiks. Mäetipust avaneb ainulaadne suurepärane vaade Terelj territooriumile.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Jurtalaager

13. päev

Ulaanbaatar 

Sõidame tagasi Ulaanbaatarisse (100 km). Teel külastame Tsonjinboldogi, kus asub 2008. aastal rajatud Tšingis Khaani kuju kompleks. 40 meetri kõrgusel monumendil istub Tšingis-Khaan hobuse seljas ning vaatab itta, kus legendide kohaselt asus tema sünnikoht.

Vaba aeg lõõgastumiseks ja ostlemiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök 
Majutus: Ulaanbaatari kesklinnas asuv Khuvsgul Lake hotell 4*

14. päev

Naadam festival

Pärast hommikusööki sõidame kaasa elama Nadaami pidustustustele. Nadaam on Mongoolia rahvuslik spordipidu, riigi suurim sündmus, mis leiab aset igal aastal suve haripunktis (11.-13. juulil). Naadami festival on Mongoolia vanade aegade pärimus, mis on siiani vägagi elujõuline. Sõna „naadam“ tähendab mänge. Festivali täisnimetus on Eriin Gurvan Naadam, mida võiks tõlkida kui „kolm mehist mängu“. Kolm mehist mängu hõlmavad maadlust, hobuste võiduajamist ning vibulaskmist. Mongoolia eri paigust kogunevad kokku riigi tugevaimad maadlejad, kiireimad ratsutajad ning täpseimad vibukütid selleks, et proovile panna oma julgus, tugevus ning külm närv.

Hommikul sõidame keskstaadionile Naadam festivali avatseremooniat jälgima. Hiljem toimuvad maadlusvõistlused ning vibulaskmine. Pärastlõunal läheme folkloori kontserdile. Õhtul on väljakul saluut.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ulaanbaatar Khuvsgul Lake hotell 4*

15. päev

Naadam festival

Pärast hommikusööki sõidame hobuste võiduajamiste paika Hui Doloon Hudag'is. Elame kaasa riigi parimatele ratsanikele ning saab näha nende elu lähedalt. Pärastlõunal läheme maadlusvõistlustele kaasa elama. Linn on täis kaasahaaravat elu ja melu. Meeleolukas õhtu. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ulaanbaatar Khuvsgul Lake hotell 4*

16. päev

Ulaanbaatar - Istanbul

Hommikusöök hotellis ja sõit lennujaama.

Lend TK343 Ulaanbaatar-Istanbul 11.05-17.25 (Turkish Airlines)

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Istanbuli 4* hotell

17. päev 

Istanbul - Tallinn

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama.

Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 08.05-11.15 (Turkish Airlines)Reisi hind: 4374 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennupiletid
 • majutus programmis märgitud hotellis, kahesed toad
 • majutus geri laagrites - jurtades (kaks reisijat ühes jurtas); pesemisvõimalused ja tualetid on ühised
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna-ja õhtusöögid
 • transport Ulaanbaataris - buss
 • transport ringreisil - 4WD minibussid (4-6 reisijat ühes autos)
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • Albion Reiside reisijuht-giid

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 450 eurot
 • viisa (vormistame Helsingis) 85 eurot
 • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Mongoolia ringreis ja suur festival

28. juuni 2021 – 14. juuli 2021