Markiisaared Prantsuse Polüneesias
Nuku Hiva ja Hiva Oa ning elegantsed Tahiti, Moorea ja Bora Bora


15. veebruar – 4. veebruar 2022
Grupis 20 reisijat
Reisijuht: Argo Schneider

Markiisaared Prantsuse...

15. veebr – 4. veebr 2022  / 7952 €

Kuulsad maadeavastajad Wallis, Bougainville ja Cook kasutasid esmakordselt sõna "Polüneesia" Lõunamere saarestiku kirjeldamiseks 18. sajandi lõpus. Seiklejad otsisid palavikuliselt Lõunamandrit - kontinenti, mille eesmärgiks arvati olevat planeedi tasakaalustamine. Hiigelkontinenti otsides leidsid avastajad pelgalt väikesi saarekesi, kus ei leidunud ei kulda, hõbedat ega muid suuri rikkusi. Vaatamata sellele sai saartest peagi paradiisi maapealne kehastus. Rändajate jaoks, kes olid olnud kuid merel, oli see tõeline Eedeni aed, kus elasid Prantsuse filosoof Rousseau kirjasule abil kuulsust kogunud "üllameelsed metslased". Tänapäevalgi saartele saabudes pannakse külalistele kaela kaunitest lõhnavatest lilledest pärjad, veetlevad kaunitarid tantsivad puusanõtkutustega tantsu ning nende käte kaunid liigutused hakkavad vaikselt sulatama põhjamaa inimese karget ratsionaalset mõtlemist. Mägistel saartel toovad vaheldust sügavrohelised orud, kus vulisevad ojad ja pahisevad karged kosed. Polüneesia on naeratav ja sõbralik ning Gauguini maalidel kujutatud Eedeni aed ja fantaasia kuldne kuningriik pole kuhugi kadunud.  

Prantsuse Polüneesia territoorium koos ookeaniga on võrreldav Euroopaga. Prantsuse Polüneesia koosneb umbes 118-st saarest, mis omakorda on jagatud viieks arhipelaagiks - Seltsi saared, Tuamotu, Markii, Gambieri ja Australi saarestikud. Polüneesia saared on pea kõik vulkaanilise tekkega. Lõunamere põhjas, umbes 4000 meetri sügavusel, on maakoores kuumad täpid. Et kuum täpp püsib ühe koha peal, tema kohal olev laam aga liigub, siis on kuuma täpi vulkanism moodustanud ahelikus paiknevaid saarestikke. Kui vulkaani tegevus vaibub, siis kasvatab vulkaan endale korallriffi ümber. Mõned saared nagu Huahine on pelgalt atollid, sest iidne vulkaan on oma raskuse tõttu vajunud meresügavustesse ning merepinnale on jäänud vaid korallidest niinimetatud vöö. Poolel teel Los Angelesest Sydneysse asuv Tahiti saar on noorem ja seetõttu on nähtaval ka vulkaanid. Tahiti noorem õde Moorea annab vast kõige paremini edasi Prantsuse Polüneesia külalislahket murevaba elustiili. Bora Bora on aga ideaalne mesinädalateks - romantiline ja piltilus.

Tahitist rohkem kui 1300 kilomeetri kaugusel keset ookeani asuvad Markiisaared - ühed eraldatuimad saared maailmas. 12-st vulkaanilisest saarest on asustatud kuus. Vaatamata väiksele külastajate ja elanike arvule - saartel elab veidi alla 10000 inimese - on seal teha ja näha aga palju. Saared on tuntud oma kõrgete mäeahelike poolest, mis kukuvad järsult ookeanisse. Kosed on kõrgemad kui pilvelõhkujad, rannad on ääristatud salapäraste merekoobastega ning rikkalike arheoloogiliste meenutustega täidetud matkad annavad aimu ajast, mil eurooplased veel saari avastanud polnud. Kohalikud hindavad kõrgelt enda kultuurilisi eripärasid - alustades hobustega ratsutamisest kuni rikkust ja tugevust sümboliseerivate tätoveeringuteni välja. Kui Moorea ja Bora Bora türkiissinised laguunid annavad võimaluse rahulikuks rannapuhkuseks, siis Markiisaared on just seiklusliku reisija unistus. Markiisaarte elanikke on jäädvustanud ka kuulus fotograaf Jimmy Nelson, kelle piltidega on võimalik tutvuda siin: www.jimmynelson.com/people/marquesans

Markiisaared Prantsuse Polüneesias - Kaart

1. päev

Tallinn - Helsingi - Los Angeles

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 12.45

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.50-15.25, lennuaeg 35 minutit (Finnair)
Lend AY001 Helsingi-Los Angeles 16.40-17.45, lennuaeg 11 tundi ja 5minutit (Finnair)
Lend TN101 Los Angeles-Tahiti 22.55-05.05, lennuaeg 8 tunfi ja 10 minutit (Air Tahiti Nui)

2. päev

Los Angeles - Tahiti

Saabume Tahitile hommikul kell 05.05. Sõidame hotelli ja puhkame. 

Tahiti saar ise on number kaheksa kujuline, tekkinud kahest suurest vulkaanist umbes kaks miljonit aastat tagasi. Number kaheksa rõngad moodustuvad poolsaartest: Tahiti Iti - mis tähendab Väike Tahiti ja Tahiti Nui mis tähendab Suur Tahiti. Tahiti pindala on 670 ruutkilomeetrit, kõige kõrgem tipp on Rohena mägi, mis on 2241 meetri kõrgune. Elanikud on koondunud enamasti kitsastele rannikuäärsetele tasandikele. Mägine saare keskosa on väga dramaatilise ilmega ning läbi kasvanud troopilistest taimedest, sõnajalgadest. Siin-seal paistavad silma langevad kosed. Koskedes jätkub alati vett, sest saare mägiste vulkaanide tippudes on suured järved. Siin on kaks aastaaega: kuiv ja niiske.

Majutus: Tahiti Ia Ora Beach Resort by Sofitel 4*, Deluxe Garden tuba

3. päev

Hiva Oa (Markiisaared) / Atuona / Gauguini keskus / Espace Brel

Täna lendame Tahitilt Markiisaartele - Hiva Oale'le. Markiisaartele, mille teine nimetus on Te Henua Enata, mis tähendab tõlkes "Meeste maa".

Legendi kohaselt lõi jumal Markiisaared endale elukohaks ning Hiva Oa on selle "maja" talaks. Tänapäeval kutsutakse Hiva Oa saart Markiisaarte aiaks, sest siin on viljakas ja lopsakas loodus. Saare karm maastik pakub avastamisrõõmu puutumatus looduses. Maju ja teid on vähe - inimesi elab siin veidi üle 2000. Musta liivaga rannad ja järsud kaljud kujundavad saare ilmet, iidsed tiki kujud on Prantsuse Polüneesia suurimad. Hiva Oa saarel veetsid oma viimased eluaastad Prantsuse maalikunstnik Paul Gauguin ning Belgia luuletaja Jacques Brel.

Vaba õhtupoolik Hiva Oa saarel.

Soovijatel võimalus osaleda paaritunnisel ekskursioonil Atuona külasse. Külastame Atuona kirikuga ja käime rannas. Seejärel läheme Espace Culturel muuseumisse, kus tutvume maalikunstnik Paul Gauguini töödega ning näeme koopiat tema majast (La Maison du Jouir). Samuti on seal väljapanek ka kuulsa Belgia luuletaja ja laulja Jacques Breli elust ja tema lennukist nimega Jojo. Gauguin ja Brel on surnuaial maetud teineteise kõrvale. Ekskursiooni hind 35€.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hiva Oa Hanakee Lodge hotell 3*, Mountain bungalow

4. päev

Hiva Oa (Markiisaared) / Puamau org / Lipona

Vaba päev Hiva Oa saarel.

Soovijatel võimalus osaleda ekskursioonil Puamua orgu. 4x4 autodega sõidame esmalt Hiva Oa saare kõige põhjapoolsemasse punkti Puamau, rannikuäärsel teel avanevad meile imelised vaated mitmetele orgudele. Käime Te Lipona arheoloogilises paigas, mis on tuntud oma Prantsuse Polüneesia suurima tiki kuju tõttu - kõrgust on kujul 2.43 meetrit! Teine tuntud tiki kuju on Makaii Taua Pepe, mis on erakordne seetõttu, et on horisontaalses asendis. Sööme pikniklõunat ja veedame pärastlõuna looduses. Tagasiteel hotelli teeme peatuse Punaei vihmametsas, kus asub suure naeratusega Ututka ehk naeratav tiki. Ekskursiooni hind 110€.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hiva Oa Hanakee Lodge hotell 3*, Mountain bungalow

5. päev

Hiva Oa (Markiisaared) / Tahuata saar

Vaba päev Hiva Oa saarel.

Soovijatel võimalus osaleda ekskursioonil Tahuata saarele. Tahuata saar on pisike saar, kuhu jõudmiseks ületame paadiga Bordelais kanali. Hea õnne korral võime tee peal kohata ka delfiine ja mantaraisid. Vaitahu külas käime kirikus, muuseumis ja kunstikeskuses. Seejärel jalutame ringi Hapatonis. Lõunaks on meil BBQ piknik. Seejärel vaba aeg rannas. Teel tagasi Hiva Oa saarele võime näha metsikuid hobuseid. Ekskursiooni hind 110€.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hiva Oa Hanakee Lodge hotell 3*, Mountain bungalow

6. päev

Hiva Oa - Nuku Hiva (Markiisaared) / Taiohae / Koueva

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama, et lennata Nuku Hivale.

Lend Hiva Oa-Nuku Hiva.

Nuku Hiva on Prantsuse Polüneesia suuruselt teine saar pärast Tahitit. Tegu on siiski hõredalt asustatud saarega - kui Tahitil elab pea 200000 inimest, siis Nuku Hival vaid 3000. Järgmistel päevadel avaneb meil võimalus avastada saare mägesid, üksikuid randu, orgusid ja koskesid (Hakaui oru kosk on suuruselt kolmas maailmas!) ning tutvuda omapärase kultuuriga. Pühasid kujusid (tiki) ja vabas õhus olevaid tseremooniate läbiviimise kohti (tohua) on saarel rohkem kui kuskil mujal. 

Vaba õhtupoolik Nuku Hiva saarel.

Võimalus osaleda poolepäevasel ekskursioonil Taiohae külasse, mis on Nuku Hiva saare kõige olulisem küla. Seejärel teeme kerge matka Koueva arheoloogilisse paika, mis oli ammustel aegadel suure sõjapealiku Pakoko püha tseremooniate pidamise koht. Käime ka 1973. aastal valminud Notre Dame'i katedraalis ning vaatame kivisse tehtud graveeringuid Tohua Temehas. Ekskursiooni hind 40€.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nuku Hiva Keikahanui Lodge hotell 3*, Garden bungalow

7. päev

Nuku Hiva (Markiisaared) / Hatiheu org

Vaba päev Nuku Hiva saarel.

Soovijatel on võimalus osaleda päevasel ekskursioonil Nuku Hiva saare põhjaosas asuvasse Hatiheu orgu. Sõidame 4x4 autodega mööda Taiohae külast ja Taipivai orust, mis on tuntud oma kookoseistanduste poolest. Hatiheu orus käime Kamuihei arheoloogilises paigas, kus näeme kivist ehitisi (paepae), tseremooniate läbiviimise kohti (tohua), pidustuste pidamiseks mõeldud alasid (me'ae) ja petroglüüfe. Pärast pikniklõunat külastame Markiisaarte kunstimuuseumi. Ilusa ilma puhul teeme ujumispeatuse. Tagasiteel hotelli näeme ka Hikokua arheoloogilist paika. Ekskursiooni hind 110€.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nuku Hiva Keikahanui Lodge hotell 3*, Garden bungalow

8. päev

Nuku Hiva (Markiisaared) / Hakaui kosed

Vaba päev Nuku Hiva saarel.

Soovijatel võimalus osaleda ekskursioonil Nuku Hiva lõunaosas asuvasse Hakaui orgu, kuhu pääseb vaid paadiga (40-minutiline paadisõit). Pärast paadisõitu alustame rannast keskmise raskusastmega matka läbi jõe ja iidse kuningliku oru troopilise metsa, kuniks jõuame Hakaui kose imelisse vaatepunkti. Tee peal näeme Hakaui küla ja mitmeid iidseid Polüneesia matmiskohti ja jumalate kujusid (tiki). Pikniklõuna Hakaui orus pärast mida asume sama teed pidi tagasi. Matka pikkus rannast koseni on ligikaudu kaks tundi. Ekskursiooni hind 95€.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nuku Hiva Keikahanui Lodge hotell 3*, Garden bungalow

9. päev

Nuku Hiva (Markiisaared)

Vaba päev Nuku Hiva saarel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Nuku Hiva Keikahanui Lodge hotell 3*, Garden bungalow

10. päev

Hiva Oa (Markiisaared) / Tahiti

Täna lendame Markiisaartelt Tahitile.

Lend Hiva Oa-Tahiti. Õhtu Tahitil.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tahiti Ia Ora Beach Resort by Sofitel 4*, deluxe Garden tuba

11. päev

Tahiti - Moorea

Hommikul läheme Moorea saarele. Lend Tahiti-Moorea.

Moorea on eksootiline südamekujuline saar, mille ümbermõõt on umbes 60 kilomeetrit. Moorea kohalik nimi Eimeo tähendab kollast sisalikku. Saare pindala on 132 ruutkilomeetrit ning elanikke on saarel ligi 20 000. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sofitel Moorea Ia Ora Beach Resort hotell 4*, Luxury Garden bungalow

12. päev

Moorea

Vaba päev Moorea saarel.

Täna on võimalus osaleda poolepäevasel ekskursioonil "Aito 4 Wheel Drive Safari Tour". Sõidame ringi Moorea saare kaunimates paikades. Esimene peatus ongi hingematvalt kaunis vaade meie hotellile ja lahele. Edasi hakkame ronima väga järsu, kohati 45-kraadise mäenõlva Magic Mountain otsa. Mäeotsast avaneb vaade Cooki ja Opunohu lahele. Edasi sõidame Belvedere'i, mis tähendabki kaunist vaatekohta. Koha nimetuse vääriliselt näeme kauneid vaateid lahtedele, mägedele, lopsakale taimestikule mäenõlvadel. Saludes kasvavad mangod, avokaadod, kookospähklid jms. Saarel uitab ringi tuhandeid kanu, kes on kunagi ammu toodud siia esimeste sisserändajate poolt. Belvedere asub niinimetatud Hai Hamba ehk Bali Hai kõrval. Mõistame, et oleme iidse vulkaani kraatris. Meie ees on püha mägi Rotui (886 meetrit, mis oligi vulkaani peamine avaus), mis vajub iga 10 aastaga neli sentimeetrit. Mäenõlval teeme peatuse ühes iidses pühapaigas Titiroa Maraei, kus saame aimu iidsetest rituaalidest. Sõidame läbi ananassitee, kus mäenõlvadel on erinevate suurustega ananassipõllud. Ananass on kaktuseline taim ja ananassipõllule tasuks minna korraliku kaitseriietuse ning matšeetega varustatult. Ananassi "lehe" okkad on lõikavalt teravad.

Kasutame neljarattaveolisi kastiga maastikuautosid (kaheksa inimest ühes kastis), ekskursiooni pikkus 3h 30min. Ekskursiooni hind 85€.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sofitel Moorea Ia Ora Beach Resort hotell 4*, Luxury Garden bungalow

13. päev

Moorea / Bora Bora

Jätkame saarte avastamist - läheme Bora Bora saarele. Lend Moorea-Bora Bora

Eksootiline Bora Bora saar, mida hüütakse Vaikse ookeani pärliks, asub 260 kilomeetrit Tahitist loodes. Bora Bora on ümmargune. Saare rannikul jookseb ümber saare 32 kilomeetri pikkune autotee - viidates sellele, et saar on päris pisike. Rannajoont ilmestavad väljaulatuvad maaninad ja nende vahele jäävad mõnusad lahesopid. See on justkui kauni polüneeslanna harali sõrmedega käsi, mille ümber on visatud täiuslik korallkäevõru. Saar on ümbritsetud peaaegu täielikult laguuni ning korallriffiga või motudega. Läbipääs rifist on vaid ühest kohast. See ongi põhjuseks, miks USA merevägi valis II maailmasõja ajal, 1942. aastal, just Bora Bora saare oma baasiks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Le Meridien Bora Bora hotell 5*, Lagoon Overwater bungalow (majutus veepealses bungalos)

14. päev

Bora Bora

Täna on meil võimalus osaleda ekskursioonil "Veesafari". Istume mootorpaati ja tuiskame vett pritsides üle helesinise laguuni. Pärast 15-minutilist paadisõitu oleme jõudnud korallrahude juurde, kus vees on kihamas vilgas veealune elu. Järjekorras ronime redelit mööda alla veepiirile. Kui oleme õlgadeni vees, siis lastakse vintsiga meile hapnikuvoolikuga varustatud kiiver pähe ja võibki lasta end laguuni põhja vajuda. Nagu võluväel ilmub meie ümber sadu kalu - mustvalge-triibulised (polüneesia keeles "Mamo"), hallikad kollaste uimedega ja oranžid klounkalad jpm. Loomulikult tuiskavad meie ümber ka raid. Turvalisuse mõttes on vee all meiega koos ka kaks akvalangiga instruktorit. Meist kõigist tehakse ka veealuseid pilte. Vee all võib hapnikukiiver peas nii joosta, hüpata, tantsida kui oma armsamat süles kanda. Täiesti turvaline ja ülimalt meeldejääva kogemus. Ekskursiooni hind 110€.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus:  Le Meridien Bora Bora hotell 5*, Lagoon Overwater bungalow (majutus veepealses bungalos)

15. päev

Bora Bora

Vaba päev Bora Bora saarel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Le Meridien Bora Bora hotell 5*, Lagoon Overwater bungalow (majutus veepealses bungalos)

16. päev

Bora Bora - Tahiti - Los Angeles 

Täna alustame koduteekonda - esmalt lendame Bora Boralt Tahitile ning seejärel Tahitilt Los Angelesi.

Öine lend TN102 ahiti-Los Angeles 23.59-09.40+1, lennuaeg 7 tundi ja 41 minutit (Air Tahiti Nui)

Toidukorrad: hommikusöök

17.-18. päev

Los-Angeles - Helsingi

Lend AY002 Los Angeles-Helsingi 19.35-16.25+1, lennuaeg 10 tundi ja 50 minutit
Lend AY1027 Helsingi-Tallinn 18.30-19.05, lennuaeg 35 minutitReisi hind: 7952 € (Hind täpsustub märtsis 2021)

Paketis sisaldub:

  • lennud Tallinn-Helsingi-Los Angeles-Papeete-Los Angeles-Helsingi-Tallinn
  • siselennud Tahiti - Nuku Hiva - Hiva Oa - Moorea - Bora Bora - Tahiti
  • majutus kahestes tubades (programmis märgitud hotellides ja tubades)
  • programmis märgitud söögikorrad
  • kohapealsed maksud
  • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • majutus üheses hotellitoas 2650 €
  • ekskursioonid Prantsuse Polüneesias, mis on programmis vastavalt märgitud
  • äriklassi lend Finnairi lennukites suunal Helsingi-Los Angeles-Helsingi - lisatasu 2674€ (see summa lisandub reisi lõpparvele)

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Markiisaared Prantsuse Polüneesias

15. veebruar 2022 – 4. veebruar 2022