Madagaskar
Suur loodusreis koos puhkusega St. Marie piraatide saarel


15. oktoober – 31. oktoober 2020
Grupis 12 reisijat
Reisijuhid: Indrek Park, Herilala G. Jonah

Madagaskar

15. okt – 31. okt 2020  / 5275 €

Soovitame lugeda Arkady Fiedleri raamatut „Küla Madagaskaril“.

Madagaskar on otsekui looduse enese poolt püstitatud mälestusmärk iidsetest aegadest pärinevatele loomadele ja taimedele, kireva linnuriigi kodumaa. See Prantsusmaast suurema pindalaga saar on oma suuruse kohta võrreldamatult mitmekesise ning rikkumata loodusega. Suured alad on siiani asustamata ning väga raskesti ligipääsetavad. Vähestes maailma paikades leidub selline looduse kaleidoskoop –  kõrbed, liivakivi kanjonid, paekivi karstid, viljakad mäenõlvad kõrgumas riisipõldude taustal, kõrgmäestikud, imekaunid liivarannad, kuivad savannid ning lopsakad vihmametsad. Rohked lateriidi- ja rauarikkad punamullad on Madagaskari saarele andnud hüüdnime “suur punane saar”. Üle 80% floorast ja rohkem kui pool faunast on endeemilised, sest Madagaskar arenes 90 miljonit aastat muust maailmast isoleeritult. Saar on koduks kameeleonidele, baobabidele, lihasööjatele taimedele ja loomulikult leemuritele. Madagaskarit ei saa kõrvutada ühegi teise paigaga maailmas. 

1. päev

Tallinn-Istanbul-Antananarivo (Madagaskar)

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.00

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 18.10-22.30 (Turkish Airlines)
Lend TK160 Istanbul-Antananarivo 02.20-15.10 (Turkish Airlines)

2. päev

Madagaskar. Antananarivo 

Pärastlõunal saabume Antananarivo lennujaama, kus toimub Madagaskari viisa vormistamine. Viisa hind on 31 eurot ja see tuleb tasuda sularahas. 

16. sajandi lõpus valllutas Merina kuningas Andrianjaka Vazimba linna Analamanga. Linn oli ehitatud suurele kaljule ning seda ümbritsesid tasandikud. Kuningas pani linnale nimeks Antananarivo  ning andis käsu ehitada oma eluase kõrgeimale kohale. Ümbritsevad soised alad olid ideaalsed riisi kasvatamiseks ning paiga asukoht muutis selle kergesti kaitstavaks. See oli parim koht Merina pealinna jaoks. 18. sajandil oli Merina kuningriigil kaks pealinna: Antananarivo ja kuulus Abohimanga. Siit vallutati ülejäänud saar. Antananarivo nimi tähendab tõlkes "tuhandete linn" - väidetavalt kaitses seda linna tuhat sõdalast. 

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel & Spa

3. päev

Antananarivo-Andasibe

Pärast hommikusööki asume teele Andasibe poole, kuhu sõidame neli tundi koos vahepealsete pausidega. Lõunaks jõuame Vakonasse. Pärast lõunasööki läheme Vakona parki leemureid otsima, millele järgneb õhtune jalutuskäik koos ööloomade vaatlemisega. 

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Forest Lodge

4. päev

Mantadia rahvuspark

Päev Mantadia rahvuspargis, mis on erakordselt liigirikas. Muide, 80% siinsest kooslusest on endeemsed. Teeme kerge matka pargi idapoolses vihmametsas. Kuigi siinsed matkarajad võivad olla pisut konarlikud, on siinne loodus tõeline maiuspala entusiastide jaoks. Mantadia rahvupark asub 800-1260 meetri kõrgusel. Siinne mets on puutumatu - liaanid, samblad, sõnajalad ja epifüüdid näiteks orhideed. Pargis on üle saja erineva orhidee liigi. Lisaks endeemsetele taimeliikidele on siin ka sissetoodud põnevaid taimi. Siin elutseb üks ilusamaid leemuriliike Diadeem sifaka, samuti saare suurim kameeleon, lehesaba gekod ja paljud teised.

Õhtul jätkame öise looduspargiga tutvumist.

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Forest Lodge

5. päev

Analamazaotra troopiline vihmamets / maailma suurim leemur Indri Indri

Matkame Analamazaotra vihmametsas. Siin elab Madagaskari suurim leemur - indri indri. Umbes meetri pikkuse indri indri saba on peaaegu nähtamatu, kehal on must-valged märgistused ning näol üllatunud kaisukaru ilme. Indri näeb välja nagu pisut valesti väljakukkunud panda. Nende tagumised jalad on väga võimsad ning indri suudab ennast lennutada 10 meetri kõrgusele puu otsa tehes lennu ajal pöörde. Loodetavasti kuuleme indri indri hõiked, mis on nii võimsad, et kogu mets kajab. Kui enamik leemureid vaid urisevad või uratavad, siis indrid laulavad justkui vaal-sireenile sarnanevat ulgu. Pisut kõhedakstekitavad hõiked kanduvad 3 kilomeetri kaugusele ning leemurite grupid suhtlevad nii omavahel. Veel võime kohata Madagaskari suurimat kameeleoni (Parsoni kameeleon) ja suurimat madu (boa).

Külastame Voimma parki, mis on pisike kohalike elanike poolt rajatud looduskaitseala Andasibe rongijaama läheduses. Pargi nimi tuleneb pargi tunnuslause esitähtedest "kohalikud inimesed armastavad metsa". See park on endeemiliste loomade ja taimede paradiis. Siin elab grupp indri indri'sid, roomajaid, kahepaikseid. Naaseme lodge'i ja teeme ka õhtul jalutuskäigu.

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Forest Lodge

6. päev

Andasibe / Tana-Morondava

Pärast hommikusööki sõidame Tana poole, kust läheb meie lend Morondavasse.

Lend Tana-Morondava 13.40-14.50

Morondavasse saabudes läheme hotelli puhkama. Morondava oli kunagi Sakalava kuningriigi keskuseks. See oli populaarne peatuskoht meresõitjate jaoks ning ilmselt nad kohtlesid kohalikke lahkelt. 1833. aastal kirjutas kapten Owen Morondava kohta: "Viis paati tulid meie laeva külje alla kõvahäälselt kingitusi nõudes ning anudes meil ankrusse heita". Tänapäeva Morondava on õitsev riisikasvatuse ning jaanalindude aretamise piirkond. See on ka mõnus mereäärne kuurort.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Palissandre Cote Quest hotell

7. päev

Baobabide allee / Kirindy looduskaitseala

Sõidame põhja suunas Kirindy looduskaitsealale. See ala asub Morondavast 60 kilomeetri kaugusel kirdes. Kirindy't kirjeldatakse ainult ülivõrdes. Mitmeid siin elutsevaid liike ei leidu kusagil mujal maailmas. Kirindy looduskaitseala tunnuseks on hiiglaslikud baobaobi puud ning võimas iidne kuivmets. Umbes 100 km2 suuruses metsas elavad haruldased hüppavad rotid (Hypogeomys antimena), kes liiguvad kängurude kombel hüpates või neljal jalal. See känguru-jänese ristsugutisele sarnanev liik on väga ohustatud. Neil on roti sarnased pikad sabad ja kaevavad urge Kirindy punasesse pinnasesse. Metsas elab ka mitmeid öise eluviisiga leemureid, sealhulgas maailma väikseim primaat hiirleemur Microcebus berthae. See pisike leemur kaalub vaid 30 grammi. Siin metsas võib kohata ka mujal väga haruldast fossat, kes on saare suurim lihasööja-kaslane. Novembris on neil paaritumisaeg ning võime peale sattuda nende väga erilistele paaritumistavadele, kus emane on puu otsas ja isased ootavad järjekorras puu all oma korda. Mets on koduks ka teistele haruldastele Madagaskari loomadele: kaheksa liiki leemureid, sealhulgas sifakad, tenrekid, jutikmungod, aied ja teised. Lisaks on siin 50 liiki roomajaid, 15 liiki kahepaikseid ja 70 liiki linde.  

Teel peatume baobabi ehk sammas-ahvileivapuude alleel. Suursuguse välimusega sammas-ahvileivapuud on kuude liiki kuuluvate Madagaskari ahvileivapuude seas suurimad. Heitlehine või pooligihaljas sammas-ahvileivapuu on Madagaskari endeem, varem kasvas puu kuivades lehtmetsades. Praeguseks alles jäänud täiskasvanud puud kasvavad peamiselt keset lagedat põllumaad või hõredat savanni eelistades päikesepaistelist kohta. Noored puud aga eelistavad varjulist paika. Puutüvesse kogutakse tagavaraks vett, mis aitab kuivaperioodi üle elada. Viljad on söödavad, aga puu kasvukohad on kadumas maaharimise suurenemise tagajärjel. Sammas-ahvileivapuud kuuluvad eriti ohustatud liikide hulka. Umbes ühe kilomeetri pikkune ning 300 puuhiiglasega baobabide allee on üks tuntumaid Madagaskari vaatamisväärsusi. Lisaks baobabidele on Kirindys ka endeemne hazomalany puu. Siinne päikeseloojang on unustamatu. 

Pärast Kirindy külastust naaseme Morondavasse.

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Palissandre Cote Quest hotell

8. päev

Morondava / Antsirabe

Asume teele mööda kõrgustikku Antsirabe poole (kaheksa tundi). Antsirabe asub 1500 meetrit üle merepinna. Asula rajati siia Norra misjonäride poolt 1872. aastal. Siinne jahedam kliima ning tervistava toimega kuumaveeallikad olid tõmbenumbriks. Nimi tähendab tõlkes "soola koht". Madagaskari standardite kohaselt on see elegantne linn. Linna raudeteejaamas on monoliit, kus on kujutatud 18 peamist Madagaskari etnilist gruppi. Teel teeme lõunasöögi peatuse, fotopeatusi ning tutvume malagasside igapäeva eluga. Imetleme kauneid maastikke ja külasid. Antsirabesse plaanime jõuda pärastlõunaks.

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Antsirabe Plumeria hotell

9. päev

Antsirabe / Antananarivo

Pärast einet alustame kaheksa tunnist teekonda Tana poole läbi Madagaskari kõrgmaa, tee äärde jäävad mitmed riisiterrassid. Näeme erinevaid maastikke ja traditsioonilisi külasid. Teel huviäratavad peatused. Jõuame Antananarivosse pärastlõunal, peale mida on aega puhkuseks. 

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel & Spa

10. päev

Antananarivo-Sainte Marie 

Hommikul sõidame lennuväljale. 

Lend Tana-Sainte Marie 09.15-10.10 (Madagascar Air)

Sainte Marie (malagassi nimega Nosy Boraha) on kitsas graniitsaar Madagaskari idarannikul. Peasaare ümber on ka rida väikseimaid saarekesi. Lopsaka taimestiku sisse on peidetud pisikesed külakesed, kilomeetri pikkused kookospalmidega ääristatud liivarannad, korallriffidega kaitstud lahesopikesed ning päikese käes kuivavate nelkide aroom muudavad selle saare unistuste puhkusepaigaks. Saar on tuntud ka Madagaskari parima vaalade vaatlemise paigana.  

Saarel on vaid üks pisut suurem asustus Ambodifotatra, teised külakesed on enamasti vaid bambusest ja palmilehtedest tehtud hütikesed. Siinne paik ei ole üleliia arenenud tänu erilisele kliimale. Nimelt käivad siit regulaarse aja tagant üle troopilised tsüklonid. Tavaliselt ei ole tsüklonid eriti raevukad, ent viimane tugevaim tsüklon Ivan 2008. aastal lõhkus 3/4 saare ehitistest. Saare malagassi nimi "Boraha" tähendus ei ole päris selge. See tähendab tõlkes kas "Abrahami saar" või "Ibrahimi saar" vihjates varasele semiidi kultuurile. Euroopa meresõitjad nimetasid selle saare Ile Sainte Marie, kui saarest sai India ookeani piraatide pelgupaik. Piraadid valitsesid siinset Aafrikat ümbritsevat ookeani 1680.-1720. aastani. Siinsed piraadid olid nii Walesi, Inglise kui ka Ameerika päritolu ning arvatakse, et kunagi elas siin ligi tuhat piraati. Kord sattus prantslane Jean-Onesime Filet hüüdnimega La Bigorne pärast laevahukku siia saarele. Tal tekkisid romantilised tunded kohaliku kuninga Ratsimilaho tütre printsess Betty vastu. Pärast abielu kinkis kuningas saare õnnelikele noortele ning omakorda la Bigorne kinkis selle oma isamaale. Nii sai Prantsusmaa endale esimese tükikese Madagaskarit. 

Seejärel külastame "vürtsikat metsa". Pärastlõuna rannamõnude nautimiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Soanambo hotell

11. päev

Sainte Marie

Täna teeme ekskursiooni Iles aux Nattes saarel. Saarele jõudmiseks peame paadiga sõitma vaid paar minutit. Saarel teeme kerge jalgsimatka mööda kitsaid radu iidse majaka juurde. Pärast jalutuskäiku puhkame paradiisi rannas.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Soanambo hotell

12. päev

Sainte Marie / piraatide saar

Tänane päev on Sainte-Marie saare kultuuri ja ajalooga tutvumiseks. Külastame legendaarseid paiku nagu Kuninganna Betty muuseum, esimene Rooma-Katoliku kirik Madagaskaril, piraatide surnuaeda.

Toidukorrad: hommikusöökõhtusöök
Majutus: Soanambo hotell

13. päev

Sainte Marie / metsikute randade saar

Tänane päev on ranna- ja ookeanimõnude nautimiseks.

Toidukorrad: hommikusöökõhtusöök
Majutus: Soanambo hotell

14. päev

Sainte Marie-Tamatave-Antananarivo 

Ennelõunal läheme lennujaama.

Lend Sainte Marie-Tamatave 9.15-10.00 (Madagascar Air)
Lend Tamatave-Antananarivo 13.55-14.50

Õhtupoolik Antananarivos. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel & Spa

15. päev

Antananarivo / Abohimanga kuningapalee

Sõidame Madagaskari kunagise kuningate suvepalee (Ambohimanga) juurde, kus teeme ekskursiooni. Ambohimanga kuninglik küngas on Madagaskari rahva kultuuriidentiteedi kõige tähendusrikkam sümbol. Selle traditsiooniline kujundus, materjalid ja põhiplaan annavad ettekujutuse Madagaskari ühiskonna sotsiaalsest ja poliitilisest struktuurist vähemalt alates kuueteistkümnendast sajandist. Siin asuvad kuninglik linn, samuti paljud pühapaigad (mets, allikas, järv, rahva kogunemiskoht). Kuninglikku linna kaitsevad vallid, kraavid ja neliteist kiviväravat. See paik on säilitanud oma spirituaalse ja püha iseloomu nii rituaaltoimingutes kui ka rahva nägemustes juba 500 aastat. Paik on jäänud nii Madagaskarilt kui ka mujalt saabuvate palverändurite pühaks paigaks vaatamata sellele, et 1897. aastal viisid Prantsuse võimud kuninglike isikute säilmed Antananarivosse, üritades nõnda hävitada matmispaiga pühaduse ja sellega seotud rahvusliku legitiimsuse - see idee nurjus. Sellegipoolest hävitati hauakambrid ning garnison rajas siia militaarehitised. Tänapäeval on kuninglik küngas UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel & Spa

16. päev

Antananarivo

Vaba hommikupoolik. Pärastlõunal sõidame lennujaama.
Lend TK161 Antananarivo-Istanbul 17.00-06.00 (Turkish Airlines)

17. päev

Istanbul-Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.45-12.05 (Turkish Airlines)Reisi hind: 5275 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Antanarivo-Tallinn
 • siselennud Madagaskaril (Air Madagaskar)
 • transport Madagaskaril vastavalt programmile
 • eestikeelne ekskursiooniporgramm
 • programmis vastavalt märgitud söögikorrad
 • programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
 • Albion Reiside reisijuht alates Tallinnast
 • lisaks veel kohalik inglise keelt kõnelev giid (meie vana sõber Herilala, kes on juhatanud ka BBC filmigruppe)

Lisatasu eest:

 • Madagaskari viisa 40 eurot, vormistamine ja tasumine piiril
 • soovi korral majutus üheses hotellitoas 625 eurot
 • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Madagaskar

15. oktoober 2020 – 31. oktoober 2020