Madagaskar
Suur loodusreis koos puhkusega St.Marie piraatide saarel


30. november – 16. detsember 2018
Grupis 12 reisijat
Reisijuht:  Indrek Park, Herilala G. Jonah,

Madagaskar

30. nov – 16. dets 2018  /  4775 € 

Soovitame lugeda Arkady Fiedleri raamatut „Küla Madagaskaril“.

Madagaskar on otsekui looduse enese poolt püstitatud mälestusmärk iidsetest aegadest pärinevatele loomadele ja taimedele, kireva linnuriigi kodumaa.  See Prantsusmaast suurema pindalaga saar on oma suuruse kohta võrreldamatult mitmekesise ning rikkumata loodusega. Suured alad on siiani asustamata ning väga raskesti ligipääsetavad. Vähestes maailma paikades leidub selline looduse kaleidoskoop –  kõrbed, liivakivi kanjonid, paekivi karstid, viljakad mäenõlvad kõrgumas riisipõldude taustal, kõrgmäestikud, imekaunid liivarannad, kuivad savannid ning lopsakad vihmametsad. Rohked lateriidi- ja rauarikkad punamullad on Madagaskari saarele andnud hüüdnime “suur punane saar”. Üle 80%  floorast ja rohkem kui pool faunast on endeemilised, sest Madagaskar arenes 90 miljonit aastat muust maailmast isoleeritult. Saar on koduks kameeleonidele, baobabidele, lihasööjatele taimedele ja loomulikult leemuritele. Madagaskarit ei saa kõrvutada ühegi teise paigaga maailmas. 

1. päev

Tallinn - Istanbul - Antananarivo (Madagaskar)

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.15

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 18.20-22.40 
Lend TK160 Istanbul-Antananarivo 02.20-15.10

2. päev

Madagaskar. Antananarivo 

Pärastlõunal saabume Antananarivo lennujaama, kus toimub Madagaskari viisa vormistamine. Viisa hind on 31 eurot ja see tuleb tasuda sularahas. 

16. sajandi lõpus valllutas Merina kuningas Andrianjaka Vazimba linna Analamanga. Linn oli ehitatud suurele kaljule ning seda ümbritsesid tasandikud. Kuningas pani linnale nimeks Antananarivo  ning andis käsu ehitada oma eluase kõrgeimale kohale. Ümbritsevad soised alad olid ideaalsed riisi kasvatamiseks ning paiga asukoht muutis selle kergesti kaitstavaks. See oli parim koht Merina pealinna jaoks.  18. sajandil oli Merina kuningriigil kaks pealinna: Antananarivo ja kuulus Abohimanga. Siit vallutati ülejäänud saar. Antananarivo nimi tähendab tõlkes "tuhandete linn" - väidetavalt kaitses seda linna tuhat sõdalast. 

Ööbimine Antananarivos Royal Palissandre hotellis.

3. päev

Antananarivo. Abohimanga kuningapalee

Hommikusöök.
Sõidame Madagaskari kunagise kuningate suvepalee (Ambohimanga) juurde, kus teeme ekskursiooni. Ambohimanga kuninglik küngas on Madagaskari rahva kultuuriidentiteedi kõige tähendusrikkam sümbol. Selle traditsiooniline kujundus, materjalid ja põhiplaan annavad ettekujutuse Madagaskari ühiskonna sotsiaalsest ja poliitilisest struktuurist vähemalt alates kuueteistkümnendast sajandist. Siin asuvad kuninglik linn, samuti paljud pühapaigad (mets, allikas, järv, rahva kogunemiskoht). Kuninglikku linna kaitsevad vallid, kraavid ja neliteist kiviväravat. See paik on säilitanud oma spirituaalse ja püha iseloomu nii rituaaltoimingutes kui ka rahva nägemustes juba 500 aastat. Paik on jäänud nii Madagaskarilt kui ka mujalt saabuvate palverändurite pühaks paigaks vaatamata sellele, et 1897. aastal viisid Prantsuse võimud kuninglike isikute säilmed Antananarivosse, üritades nõnda hävitada matmispaiga pühaduse ja sellega seotud rahvusliku legitiimsuse. See idee nurjus. Sellegipoolest hävitati hauakambrid ning garnison rajas siia militaarehitised. Tänapäeval on kuninglik küngas UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud.

Lõunasöök hinnas.

Ööbimine Antananarivos Royal Palissandre hotellis.

4. päev

Antananarivo-Morondava 

Hommikusöök. Pärast hommikusööki sõidame lennujaama ning asutame ennast lääne Madakaskari suunas sõitva lennuki peale. Lendame Morondavasse.

Lend MD 702 Antananarivo TNR- Morondava MOQ 14.35-15.35

Morondavasse saabudes läheme hotelli puhkama. Morondava oli kunagi Sakalava kuningriigi keskuseks. See oli  populaarne peatuskoht meresõitjate jaoks ning ilmselt nad kohtlesid kohalikke lahkelt. 1833. aastal kirjutas kapten Owen Morondava kohta: "Viis paati tulid meie laeva külje alla kõvahäälselt kingitusi nõudes ning anudes meil ankrusse heita". Tänapäeva Morondava on õitsev riisikasvatus ning jaanalindude aretamise piirkond.  Siin on ka mõnus mereäärne kuurort.

Ööbimine Palissandre West Coast hotellis.

5. päev

Baobabide allee ja Kirindy looduskaitseala

Hommikusöök. Seejärel sõidame põhja suunas Kirindy looduskaitsealale. See ala asub Morondavast 60 km kaugusel kirdes. Kirindy't kirjeldatakse ainult ülivõrdes. Mitmeid siin elutsevaid liike ei leidu kusagil mujal maailmas. Kirindy looduskaitseala tunnuseks on hiiglaslikud baobaobi puud ning võimas iidne kuivmets. Umbes 100 km2 suuruses metsas elavad haruldased hüppavad rotid (Hypogeomys antimena), kes liiguvad kängurude kombel hüpates või neljal jalal. See känguru-jänese ristsugutisele sarnanev  liik on väga ohustatud. Neil on roti sarnased pikad sabad ja kaevavad urge Kirindy punasesse pinnasesse. Metsas elab ka mitmeid öise eluviisiga leemureid sh maailma väikseim primaat hiirleemur Microcebus berthae. See pisike leemur kaalub vaid 30 g. Siin metsas võib kohata ka mujal väga haruldast fossat, kes on saare suurim lihasööja kaslane. Novembris on neil paaritumisaeg ning võime peale sattuda nende väga erilistele paaritumistavadele, kus emane on puu otsas ja isased ootavad järjekorras puu all oma korda. Mets on koduks ka teistele haruldastele Madagaskari loomadele: 8 liiki leemureid sh sifakad, tenrekid, jutikmungod, aied jne. Lisaks on siin 50 liiki roomajaid,  15 liiki kahepaikseid ja 70 liiki linde.  

Teel peatume baobabi ehk sammas-ahvileivapuude alleel. Suursuguse välimusega sammas-ahvileivapuud on kuude liiki kuuluvate Madagaskari ahvileivapuude seas suurimad. Heitlehine või pooligihaljas sammas-ahvileivapuu on Madagaskari endeem. Varem kasvas puu kuivades lehtmetsades.  Praeguseks alles jäänud täiskasvanud puud kasvavad peamiselt keset lagedat põllumaad või hõredat savanni eelistades päikesepaistelist kohta. Noored puud aga eelistavad varjulist paika. Puutüvesse kogutakse tagavaraks vett, mis aitab kuivaperioodi üle elada. Viljad on söödavad. Puu kasvukohad on kadumas maaharimise lisandumise tagajärjel. Sammas-ahvileivapuud kuuluvad eriti ohustatud liikide hulka. Umbes 1 km pikkune ning 300 puuhiiglasega baobabide allee on üks tuntumaid Madagaskari vaatamisväärsusi.  Lisaks baobabidele on Kirindys ka endeem hazomalany puu.  Siinne päikeseloojang on unustamatu. 

Pärast Kirindy külastust naaseme Morondavasse.

Õhtusöök hinna sees.
Ööbimine Palissandre West Coast hotellis.

6. päev

Morondava-Antsirabe

Hommikusöök. Seejärel asume teele mööda kõrgustikku Antsirabe poole. Antsirabe asub 1500 meetrit üle merepinna. Asula rajati siia Norra misjonäride poolt 1872. aastal. Siinne jahedam kliima ning tervistava toimega kuumaveeallikad olid tõmbenumbriks. Nimi tähendab tõlkes "soola koht". Madagaskari standardite kohaselt on see elegantne linn. Linna raudeteejaamas on monoliit, kus on kujutatud 18 peamist Madagaskari etnilist gruppi. Teel teeme lõunasöögi peatuse, fotopeatusi ning tutvume malagasside igapäeva eluga. Imetleme kauneid maastikke ja külasid. Antsirabe'sse plaanime jõuda pärastlõunaks.

Õhtusöök hinna sees.
Ööbimine Antsirabes, Flower Palace hotellis.

7. päev

Antsirabe-Andasibe

Hommikusöök. Pärast einet alustame  8 tunnist teekonda Andasibe poole läbi Madagaskari kõrgmaa, tee äärde jäävad mitmed riisiterrassid. Näeme erinevaid maastikke ja traditsioonilisi külasid. Teel huviäratavad peatused. Pärastlõunaks jõuame kohale. Pärastlõuna puhkuseks.

Õhtusöök hinna sees.
Ööbimine Vakona Forest Lodge.

8. päev

Mantadia rahvuspark

Hommikusöök. Päev Mantadia rahvuspargis, mis on erakordselt liigirikas. Muide, 80% siinsest kooslusest on endeemsed. Teeme kerge matka pargi idapoolses vihmametsas. Kuigi siinsed matkarajad võivad olla pisut konarlikud on siinne loodus tõeline maiuspala entusiastide jaoks. Mantadia rahvupark asub 800-1260 meetri kõrgusel. Siinne mets on puutumatu - liaanid, samblad, sõnajalad ja epifüüdid näiteks orhideed. Pargis on üle saja erineva orhidee liigi. Lisaks endeemsetele taimeliikidele on siin ka sissetoodud põnevaid taimi. Siin elutseb üks ilusamaid leemuriliike - Diadeem sifaka, samuti saare suurim kameeleon, lehesaba gekod...

Õhtul jätkame öise looduspargiga tutvumist.

Lõuna-ja õhtusöök hinna sees.
Ööbimine Vakona Forest Lodge

9. päev

Analamazaotra troopiline vihmamates. Otsime maailma suurimat leemurit Indri Indri

Hommikusöök. Matkame Analamazaotra vihmametsas. Siin elab Madagaskari suurim leemur - indri indri. Umbes meetri pikkuse indri indri saba on peaaegu nähtamatu, kehal on must-valged märgistused ning näol üllatunud kaisukaru ilme. Indri näeb välja nagu pisut valesti väljakukkunud panda. Nende tagumised jalad on väga võimsad ning indri suudab ennast lennutada 10 meetri kõrgusele puu otsa tehes lennu ajal pöörde. Loodetavasti kuuleme indri indri hõiked, mis on nii võimsad, et kogu mets kajab. Kui enamik  leemureid vaid urisevad või uratavad siis indrid laulavad justkui vaal-sireenile sarnanevat ulgu. Pisut kõhedakstekitavad hõiked kanduvad 3 km kaugusele ning leemurite grupid suhtlevad nii omavahel. Veel võime kohata Madagaskari suurimat kameeleoni (Parsoni kameeleon) ja suurimat madu (boa).

Külastame Voimma parki, mis on pisike kohalike elanike poolt rajatud looduskaitseala Andasibe rongijaama läheduses. Pargi nimi tuleneb pargi tunnuslause esitähtedest "kohalikud inimesed armastavad metsa". See park on endeemiliste loomade ja taimede paradiis. Siin elab grupp indri indri'sid, roomajaid, kahepaikseid. Naaseme lodgi ja teeme ka õhtul jalutuskäigu.

Lõuna-ja õhtusöök hinna sees.
Ööbimine Vakona Forest Lodge.

10. päev

Andasibe-Toamasina

Hommikusöök. Sõidame mööda maanteed piirkonna suurima linna Toamasina suunas. Siin asub Madagaskari peamine ning suurim sadam. Linna jõudes tutvume põgusalt linnaga. linn  on tuntud ka Tamatave nimega. Linna  võib iseloomustada sõnadega "natuke lohakas elegants", kus palmidega ääristatud puiesteed ning koloniaalmajad pajatavad kunagisest hiilgusest. Iga paari aasta tagant tabab linna troopiline tsüklon, mille tagajärjeks on veel mitu aastat "lohakust". 

Õhtusöök hinna sees.
Calypso hotellis.

11. päev

Toamasina-Sainte Marie 

Hommikusöök. Seeärel sõidame lennuväljale. 

Lend Madagascar Air MD536 Toamasina (TMM)- Sainte Marie (SMS) 07.50-08.20

Sainte Marie või malagassi nimega Nosy Boraha on kitsas graniitsaar Madagaskari idarannikul. Peasaare ümber on ka rida väikseimaid saarekesi. Lopsaka taimestiku sisse on peidetud pisikesed külakesed, kilomeetri pikkused kookospalmidega ääristatud liivarannad, korallriffidega kaitstud lahesopikesed ning päikese käes kuivavate nelkide aroom muudavad selle saare unistuste puhkusepaigaks. Saar on tuntud ka Madagaskari parima vaalade vaatlemise paigana.  

Saarel on vaid üks pisut suurem asustus Ambodifotatra, teised külakesed on enamasti vaid bambusest ja palmilehtedest tehtud hütikesed. Siinne paik ei ole üleliia arenenud tänu erilisele kliimale. Nimelt käivad siit regulaarse aja tagant üle troopilised tsüklonid.  Tavaliselt ei ole tsüklonid eriti raevukad ent viimane tugevaim tsüklon Ivan 2008. aastal lõhkus 3/4 saare ehitistest. Saare malagassi nimi "Boraha" tähendus ei ole päris selge. See tähendab tõlkes kas "Abrahami saar" või "Ibrahimi saar" vihjates varasele semiidi kultuurile. Euroopa meresõitjad nimetasid selle saare Ile Sainte Marie kui saarest sai India ookeani piraatide pelgupaik. Piraadid valitsesid siinset Aafrikat ümbritsevat ookeani 1680-1720. aastani. Siinsed piraadid olid nii Walesi, Inglise kui  ka Ameerika päritolu ning arvatakse, et kunagi elas siin ligi tuhat piraati. Kord sattus prantslane Jean-Onesime Filet hüüdnimega La Bigorne pärast laevahukku siia saarele. Tal tekkisid romantilised tunded kohaliku kuninga Ratsimilaho tütre printsess Betty vastu. Pärast abielu kinkis kuningas saare õnnelikele noortele ning omakorda la Bigorne kinkis selle oma isamaale. Nii sai Prantsusmaa endale esimese tükikese Madagaskarit. 

Seejärel külastame "vürtsikat metsa". Pärastlõuna rannamõnude nautimiseks. 

Õhtusöök hinna sees.
Majutus Soanambo hotellis.

12. päev

Sainte Marie

Hommikusöök. Täna teeme ekskursiooni Iles aux Nattes saarel. Saarele jõudmiseks peame paadiga sõitma vaid paar minutit. Saarel teeme kerge jalgsimatka mööda kitsaid radu iidse majaka juurde. Pärast jalutuskäiku puhkame paradiisi rannas.

Õhtusöök hinna sees.
Majutus Soanambo hotellis.

13. päev

Sainte Marie - piraatide saar

Hommikusöök. Tänane päev on Sainte-Marie saare kultuuri ja ajalooga tutvumiseks. Külastame legendaarseid paiku nagu Kuninganna Betty muuseum, esimene Rooma-Katoliku kirik Madagaskaril, piraatide surnuaeda.

Õhtusöök hinna sees.
Majutus Soanambo hotellis.

14. päev

Sainte Marie - metsikute randade saar

Tänane päev on ranna- ja ookeanimõnude nautimiseks.

Õhtusöök hinna sees.
Majutus Soanambo hotellis.

15. päev

Sainte Marie-Antananarivo 

Hommikusöök. Ennelõunal läheme lennujaama.

Lend Madagascar Air MD530 Sainte-Marie SMS- Antananarivo TNR 12.25-13.20

Õhtupoolik Antananarivos. 

Õhtusöök hinna sees.
Ööbimine Royal Palissandre hotellis.

16. päev

Antananarivo 

Hommikusöök.

Hommikul külastame suurt käsitööturgu. 
Pärastlõunal sõidame lennujaama.
Lend TK161 Antananarivo-Istanbul 17.00-06.00

17. päev

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.45-12.05

 Reisi hind: 4775 € 

Hinna sees:

 • Lennupiletid Tallinn-Antanarivo-Tallinn
 • Siselennud Madagaskaril (Air Madagaskar)
 • Transport Madagaskaril vastavalt programmile
 • Eestikeelne ekskursiooniporgramm
 • Programmis vastavalt märgitud ommiku-ja õhtusöögid
 • Programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
 • Albion Reiside reisijuht alates Tallinnast
 • Lisaks veel kohalik inglise keelt kõnelev giid (meie vana sõber Herilala, kes on juhatanud ka BBC filmigruppe)

Lisatasu eest:

 • Madagaskari viisa 40 eurot, vormistamine ja tasumine piiril
 • Soovi korral majutus üheses hotellitoas 625 eurot
 • Reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Madagaskar

30. november 2018 – 16. detsember 2018