Madagaskar
Masoala poolsaare eriprogramm


28. oktoober – 15. november 2022
Grupis 14 reisijat  / välja müüdud
Reisijuhid: Indrek Park, Herilala G. Jonah

Madagaskar

28. okt – 15. nov 2022  / 5995 €

Soovitame lugeda Arkady Fiedleri raamatut „Küla Madagaskaril“.

Madagaskar on otsekui looduse enese poolt püstitatud mälestusmärk iidsetest aegadest pärinevatele loomadele ja taimedele, kireva linnuriigi kodumaa. See Prantsusmaast suurema pindalaga saar on oma suuruse kohta võrreldamatult mitmekesise ning rikkumata loodusega. Suured alad on siiani asustamata ning väga raskesti ligipääsetavad. Vähestes maailma paikades leidub selline looduse kaleidoskoop –  kõrbed, liivakivi kanjonid, paekivi karstid, viljakad mäenõlvad kõrgumas riisipõldude taustal, kõrgmäestikud, imekaunid liivarannad, kuivad savannid ning lopsakad vihmametsad. Rohked lateriidi- ja rauarikkad punamullad on Madagaskari saarele andnud hüüdnime “suur punane saar”. Üle 80% floorast ja rohkem kui pool faunast on endeemilised, sest Madagaskar arenes 90 miljonit aastat muust maailmast isoleeritult. Saar on koduks kameeleonidele, baobabidele, lihasööjatele taimedele ja loomulikult leemuritele. Madagaskarit ei saa kõrvutada ühegi teise paigaga maailmas. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 22.04.2022):

 • Eesti kodanikud vajavad Madagaskarile reisimiseks viisat, selle saab vormistada piiril.
 • Riiki sisenemiseks on lisaks viisale vaja esitada sertifikaat koroonaviirus SARS-CoV-2 negatiivse PCR testi kohta, mis on tehtud 72h jooksul enne väljalendu. 
 • Madagaskarile saabumisel peavad kõik reisijad tegema omal kulul antigeeni kiirtesti, mis viiakse läbi kohalike tervisetöötajate poolt pärast lennu maandumist.
 • Lastele kehtivad samad reeglid, mis täiskasvanutele.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Istanbul - Antananarivo (Madagaskar)

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 17.15

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 19.15-22.30 (Turkish Airlines)
Lend TK160 Istanbul-Antananarivo 01.50-14.35 (Turkish Airlines)

2. päev

Madagaskar / Antananarivo 

Pärastlõunal saabume Antananarivo lennujaama, kus toimub Madagaskari viisa vormistamine. Viisa hind on 35 eurot ja see tuleb tasuda sularahas. 

16. sajandi lõpus valllutas Merina kuningas Andrianjaka Vazimba linna Analamanga. Linn oli ehitatud suurele kaljule ning seda ümbritsesid tasandikud. Kuningas pani linnale nimeks Antananarivo ning andis käsu ehitada oma eluase kõrgeimale kohale. Ümbritsevad soised alad olid ideaalsed riisi kasvatamiseks ning paiga asukoht muutis selle kergesti kaitstavaks. See oli parim koht Merina pealinna jaoks. 18. sajandil oli Merina kuningriigil kaks pealinna: Antananarivo ja kuulus Abohimanga. Siit vallutati ülejäänud saar. Antananarivo nimi tähendab tõlkes "tuhandete linn" - väidetavalt kaitses seda linna tuhat sõdalast. 

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel 

3. päev 

Antananarivo / Andasibe

Pärast hommikusööki asume teele Andasibe poole, kuhu sõidame neli tundi koos vahepealsete pausidega. Lõunaks jõuame Andasibe-Mantadia rauhvusparki. Majutus ja seejärel leemureid otsima, millele järgneb õhtune jalutuskäik koos ööloomade vaatlemisega. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Lodge

4. päev

Andasibe-Mantadia rahvuspark

Päev Mantadia rahvuspargis, mis on erakordselt liigirikas. 80% siinsest kooslusest on endeemsed. Teeme kerge matka pargi idapoolses vihmametsas. Kuigi siinsed matkarajad võivad olla pisut konarlikud, on siinne loodus tõeline maiuspala entusiastide jaoks. Mantadia rahvupark asub 800-1260 meetri kõrgusel. Siinne mets on puutumatu - liaanid, samblad, sõnajalad ja epifüüdid näiteks orhideed. Pargis on üle saja erineva orhidee liigi. Lisaks endeemsetele taimeliikidele on siin ka sissetoodud põnevaid taimi. Siin elutseb üks ilusamaid leemuriliike Diadeem sifaka, samuti saare suurim kameeleon, lehesaba gekod ja paljud teised.

Õhtul jätkame öise looduspargiga tutvumist.

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Lodge

5. päev

Analamazaotra troopiline vihmamets / maailma suurim leemur Indri Indri

Matkame Analamazaotra vihmametsas. Siin elab Madagaskari suurim leemur - indri indri. Umbes meetri pikkuse indri indri saba on peaaegu nähtamatu, kehal on must-valged märgistused ning näol üllatunud kaisukaru ilme. Indri näeb välja nagu pisut valesti väljakukkunud panda. Nende tagumised jalad on väga võimsad ning indri suudab ennast lennutada 10 meetri kõrgusele puu otsa tehes lennu ajal pöörde. Loodetavasti kuuleme indri indri hõiked, mis on nii võimsad, et kogu mets kajab. Kui enamik leemureid vaid urisevad või uratavad, siis indrid laulavad justkui vaal-sireenile sarnanevat ulgu. Pisut kõhedakstekitavad hõiked kanduvad 3 kilomeetri kaugusele ning leemurite grupid suhtlevad nii omavahel. Veel võime kohata Madagaskari suurimat kameeleoni (Parsoni kameeleon) ja suurimat madu (boa).

Külastame Voimma parki, mis on pisike kohalike elanike poolt rajatud looduskaitseala Andasibe rongijaama läheduses. Pargi nimi tuleneb pargi tunnuslause esitähtedest "kohalikud inimesed armastavad metsa". See park on endeemiliste loomade ja taimede paradiis. Siin elab grupp indri indri'sid, roomajaid, kahepaikseid. Naaseme lodge'i ja teeme ka õhtul jalutuskäigu.

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vakona Lodge

6. päev

Andasibe / Antananarivo

Hommikul tutvume veel loodusega ja pärastlõunal alustame teekonda Antananarivosse.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel

7. päev

Antananarivo - Morondava

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama ning lendame Morondavasse.

Lend TZ702 Antananarivo-Morondava 06.30-07.35

Morondavasse saabudes teeme jalutuskäigu Morondavas ning seejärel läheme hotelli puhkama. Morondava oli kunagi Sakalava kuningriigi keskuseks. See oli populaarne peatuskoht meresõitjate jaoks ning ilmselt nad kohtlesid kohalikke lahkelt. 1833. aastal kirjutas kapten Owen Morondava kohta: "Viis paati tulid meie laeva külje alla kõvahäälselt kingitusi nõudes ning anudes meil ankrusse heita". Tänapäeva Morondava on õitsev riisikasvatuse ning jaanalindude aretamise piirkond. See on ka mõnus mereäärne kuurort.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Morondava Laguna Beach hotell

8. päev

Baobabide allee / Kirindy looduskaitseala

Sõidame põhja suunas Kirindy looduskaitsealale, mis asub Morondavast 60 kilomeetri kaugusel kirdes. Kirindy't kirjeldatakse ainult ülivõrdes. Mitmeid siin elutsevaid liike ei leidu kusagil mujal maailmas ning looduskaitseala tunnuseks on hiiglaslikud baobaobi puud ning võimas iidne kuivmets. Umbes 100 km2 suuruses metsas elavad haruldased hüppavad rotid (Hypogeomys antimena), kes liiguvad kängurude kombel hüpates või neljal jalal. See känguru-jänese ristsugutisele sarnanev liik on väga ohustatud. Neil on roti sarnased pikad sabad ja kaevavad urge Kirindy punasesse pinnasesse. Metsas elab ka mitmeid öise eluviisiga leemureid, sealhulgas maailma väikseim primaat hiirleemur Microcebus berthae. See pisike leemur kaalub vaid 30 grammi. Siin metsas võib kohata ka mujal väga haruldast fossat, kes on saare suurim lihasööja-kaslane. Novembris on neil paaritumisaeg ning võime peale sattuda nende väga erilistele paaritumistavadele, kus emane on puu otsas ja isased ootavad järjekorras puu all oma korda. Mets on koduks ka teistele haruldastele Madagaskari loomadele: kaheksa liiki leemureid, sealhulgas sifakad, tenrekid, jutikmungod, aied ja teised. Lisaks on siin 50 liiki roomajaid, 15 liiki kahepaikseid ja 70 liiki linde.  

Teel peatume baobabi ehk sammas-ahvileivapuude alleel. Suursuguse välimusega sammas-ahvileivapuud on kuude liiki kuuluvate Madagaskari ahvileivapuude seas suurimad. Heitlehine või pooligihaljas sammas-ahvileivapuu on Madagaskari endeem, varem kasvas puu kuivades lehtmetsades. Praeguseks alles jäänud täiskasvanud puud kasvavad peamiselt keset lagedat põllumaad või hõredat savanni eelistades päikesepaistelist kohta. Noored puud aga eelistavad varjulist paika. Puutüvesse kogutakse tagavaraks vett, mis aitab kuivaperioodi üle elada. Viljad on söödavad, aga puu kasvukohad on kadumas maaharimise suurenemise tagajärjel. Sammas-ahvileivapuud kuuluvad eriti ohustatud liikide hulka. Umbes ühe kilomeetri pikkune ning 300 puuhiiglasega baobabide allee on üks tuntumaid Madagaskari vaatamisväärsusi. Lisaks baobabidele on Kirindys ka endeemne hazomalany puu. Siinne päikeseloojang on unustamatu. 

Pärast Kirindy külastust naaseme Morondavasse.

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Morondava Laguna Beach hotell

9. päev

Morondava / Antsirabe

Asume teele mööda kõrgustikku Antsirabe poole (kaheksa tundi). Antsirabe asub 1500 meetrit üle merepinna. Asula rajati siia Norra misjonäride poolt 1872. aastal. Siinne jahedam kliima ning tervistava toimega kuumaveeallikad olid tõmbenumbriks. Nimi tähendab tõlkes "soola koht". Madagaskari standardite kohaselt on see elegantne linn. Linna raudeteejaamas on monoliit, kus on kujutatud 18 peamist Madagaskari etnilist gruppi. Teel teeme lõunasöögi peatuse, fotopeatusi ning tutvume malagasside igapäeva eluga. Imetleme kauneid maastikke ja külasid. Antsirabesse plaanime jõuda pärastlõunaks.

Toidukorrad: hommikusööklõunasöök, õhtusöök
Majutus: Antsirabe Arotel hotell

10. päev

Antsirabe / Tritriva järv / Antananarivo

Hommikul alustame sõitu Tritrivasse, kus imetleme kuulsat Tritriva kraatrijärve. Tritriva järv asub ligi 1880 meetri kõrgusel kustunud vulkaani kraatris. Järve smaragdroheline vesi jätab külastajatele müstilise mulje. Kohalike jaoks sümboliseerib püha järv austust ja kerget kõhedust. Nimelt kaasneb järvega kohalik versioon Romeost ja Juliast - malagassi legendi kohaselt sooritasid armunud Rabeniomby ja Ravolahanta järve hüpates enesetapu. Olles üks kuninglikku päritolu ning teine alamast klassist, oli nende armastus omal ajal keelatud. Järv on kohalike jaoks erilise tähtsusega ning sellega kaasneb veel teisigi legende, näiteks peaks järvevesi muutuma punaseks, kui riiki ootab ees mõni suur tähtis sündmus või muutus. Üks on kindel - Tritriva ei ole tavaline vulkaanijärv ning jätab oma müstilise mulje igale külastajale.

Sõidame tagasi Antsirabesse, kus sööme lõunat, enne kui alustame sõitu Antananarivosse.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel

11. päev

Antananarivo-Maroantsetra / Kirde Madagsakari metsik loodus

Hommikusöök. Lend (11.30/12.40) Maroantsetrasse, mis asub Kirde-Madagaskaril ja on raskesti ligipääsetav koht. Siinne sademete hulk aastas küündib kuni 5 meetrini! Kuiveim aeg aastas on augustist novembrini. Tee Taomasinast sinna küll viib kuid on pea läbimatu ja üks halveim kogu planeedil! Seega on pea ainukeseks võimaluseks sinna lennata. Maroantsetra on "väravaks" Madagaskari suurimale vihmametsa piirkonnale, mis asub Masoala poolsaarel. Raske ja ka kallis ligipääs teevad Masoala poolsaare Madagaskari huvitavaima ökoturismi piirkonnaks. Siin on veel hiljuti avastatud täiesti uusi, ja mujal maailmas tundmatuid taime-ja linnuliike!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Biza hotell Maroantsetra

12. päev

Masola poolsaar - Madagaskari kõige metsikum ja huvitavama loodusega piirkond

Täna hommiku läheme väikelaevaga üle Antongila lahe Masoala poolsaare lääneservale. Siin on Madagaskari ainuke tõeliselt metsik puutumatu, pirmaarne vihmamets. Jääme siia ööbima ja saame kõige ehedama kogemuse osaliseks. Siinses metsas elab juba sadu aastaid väike kogukond (50 inimest). Kohtume õhtul külaelanikega...

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Dounia Forest Lodge

13. päev

Masola poolsaar - Madagaskari kõige metsikum ja huvitavama loodusega piirkond / Nosy Mangabe saar

Täna varahommikul ärkame koos džungliga, Varahommikune linnuvaatlus ja palju muud. Seilame paatidega Antanagoli lahes asuvale NOSY MANGABE saarele. Siin teeme 3 tunnise matka vihmametsas, kus püüame leida haruldasi looma-ja linnuliike. Siin võib leida näieks lindu Helmet Vanga jpm huvitavat. Neidsamu lummavaid paiku on kirjeldanud on raamatus "Aye-aye ja mina" Gerald Durrell. Õhtuks tagasi Maroantsetrasse. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Biza hotell Maroantsetra

14. päev

Masola poolsaar / Aminanitelo küla

Hommikul alustame kahetunnist sõitu mootorpaatidega piki jõge Ambinanitelo külasse. Tutvume siinse huvitava küla elu-oluga. Just Ambinanitelo külas kirjutas Arkady Fiedler suurepärase raamatu "Küla Madagaskaril". Tundub, et elu on siis täpselt selline, nagu seda raamatu autor 90 aastat tagasi kirjeldas. Kõikjal on tunda vanilla ja kaneelilõhna. Seejärel sõidame paatidega tagasi Maroantsetrasse.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Biza hotell Maroantsetra

15. päev

Maroatsetra / Sainte Marie - kuulus piraatide saar

Täna lenname eralennukiga Maroatsetrast St Marie saarele 

Sainte Marie (malagassi nimega Nosy Boraha) on kitsas graniitsaar Madagaskari idarannikul. Peasaare ümber on ka rida väikseimaid saarekesi. Lopsaka taimestiku sisse on peidetud pisikesed külakesed, kilomeetri pikkused kookospalmidega ääristatud liivarannad, korallriffidega kaitstud lahesopikesed ning päikese käes kuivavate nelkide aroom muudavad selle saare unistuste puhkusepaigaks. Saar on tuntud ka Madagaskari parima vaalade vaatlemise paigana.  

Saarel on vaid üks pisut suurem asustus Ambodifotatra, teised külakesed on enamasti vaid bambusest ja palmilehtedest tehtud hütikesed. Siinne paik ei ole üleliia arenenud tänu erilisele kliimale. Nimelt käivad siit regulaarse aja tagant üle troopilised tsüklonid. Tavaliselt ei ole tsüklonid eriti raevukad, ent viimane tugevaim tsüklon Ivan 2008. aastal lõhkus 3/4 saare ehitistest. Saare malagassi nimi "Boraha" tähendus ei ole päris selge. See tähendab tõlkes kas "Abrahami saar" või "Ibrahimi saar", vihjates varasele semiidi kultuurile. Euroopa meresõitjad nimetasid selle saare Ile Sainte Marie, kui saarest sai India ookeani piraatide pelgupaik. Piraadid valitsesid siinset Aafrikat ümbritsevat ookeani 1680.-1720. aastani. Siinsed piraadid olid nii Walesi, Inglise kui ka Ameerika päritolu ning arvatakse, et kunagi elas siin ligi tuhat piraati. Kord sattus prantslane Jean-Onesime Filet hüüdnimega La Bigorne pärast laevahukku siia saarele. Tal tekkisid romantilised tunded kohaliku kuninga Ratsimilaho tütre printsess Betty vastu. Pärast abielu kinkis kuningas saare õnnelikele noortele ning omakorda la Bigorne kinkis selle oma isamaale. Nii sai Prantsusmaa endale esimese tükikese Madagaskarit. 

Külastame "vürtsikat metsa". Pärastlõuna rannamõnude nautimiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Soanambo hotell

16. päev

Sainte Marie - piraatide, vürtside ja metsikute randade saar

Tänane päev on ranna- ja ookeanimõnude nautimiseks. Lisaks näeme piraatide surnuaeda, vürtsaeda, soovi korral Kuninganna Betty paleed (muuseum) jpm.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Soanambo hotell

17. päev

Sainte Marie - Antananarivo

Ennelõunal läheme lennujaama ning lendame Antananarivosse.

Lend TZ533 Sainte Marie-Antananarivo 08.35-10.20 (Madagascar Air)

Õhtupoolik Antananarivos. Külastame koos ülihuvitavat käsitööturgu.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Antananarivo Palissandre Hotel

18. päev

Antananarivo

Vaba hommikupoolik. Pärastlõunal sõidame lennujaama.

Lend TK161 Antananarivo-Istanbul 17.05-06.05+1 (Turkish Airlines)

19. päev

Istanbul-Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.30-11.45 (Turkish Airlines)Reisi hind: 5995 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Antanarivo-Tallinn
 • siselennud Madagaskaril (Air Madagaskar)
 • Eralennuk Maroatsetra-St Marie
 • transport Madagaskaril vastavalt programmile, kas väikebuss või 4x4 maasturid
 • eestikeelne ekskursiooniporgramm
 • programmis vastavalt märgitud söögikorrad
 • programmis mainitud kohtade sissepääsud ja rahvusparkide maksud
 • Albion Reiside reisijuht alates Tallinnast
 • lisaks veel kohalik inglise keelt kõnelev giid (meie vana sõber Herilala, kes on juhatanud ka BBC filmigruppe)

Lisatasu eest:

 • soovi korral majutus üheses hotellitoas 825 eurot
 • reisikindlustus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus
PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus
Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
https://pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis