Luang Prabangist Hanoisse
Päeval vaatame lähedalt kuidas on tegelik elu


6. veebruar – 22. veebruar 2023
Grupis 12 reisijat5 vaba kohta
Reisijuht: Martti Kalda

Luang Prabangist Hanoisse

6. veebr – 22. veebr 2023  / 3975 €

Jalgsi Laose ning Vietnami looduses ja külades rännates saame end tunda tõeliste maadeavastajatena. Turnime läbi lubjakivist mägede justkui tornide väljakul, kahlame läbi jõgede, ujume kõuena kõmisevate koskede all, otsime kobamisi teed läbi süngete koobaste, tipime üle terrasspõldude, mis justkui roheliste lapitekkidena katavad mäenõlvu, sumpame läbi linnulaulust rõkkava lopsaka džungli kuni päeva lõpuks jõuame maailmakärast eraldatud külakestesse. Siin saame koos külalislahke pererahvaga arutada maailma asju. Vietnami ja Laose lahkete ja sõbralike inimeste juures on koht, kus aeg maha võtta, sest juba vanast ajast on öeldud, et vibu ei saa alati pingul püsida, vastasel korral see puruneb. Nam Et Phou looduskaitsealal rännates oleme justkui pioneerid, sest see piirkond avas end alles üsna hiljuti ka kaugemate külastajate jaoks. Siin matkates toetame planeedi bioloogilise mitmekesisuse säilimist. Ökoloogilise turismi arendamise initsiatiivid piirkonna külades on aidanud kaasa vihmametsa ja selle elanike kaitsmisele. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 14.11.2022):

 • Eesti kodanik vajab Vietnamisse sisenemiseks viisat, mida on võimalik taotleda elektrooniliselt enne reisi.
 • Vietnamisse saavad siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 tõendit.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Istanbul - Hanoi

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 112.55-17.20, lennuaeg 3h 15min
Lend TK164 Istanbul-Hanoi 02.05+1-15.20, lennuaeg 10h 15min

2. päev

Hanoi - Luang Prabang

Lend VN2905 Hanoi-Luang Prabang 19.10-20.30, lennuaeg 1h 20min

Luang Prabangi saabudes sõidame hotelli.

Majutus: Luang Prabang Sala Prabang hotell         

3. päev

Luang Prabang

Täna teeme tutvust Luang Prabangiga. Külastame Xieng Thong templit, mida peetakse üheks vanimaks ja austusväärsemaks templiks Luang Prabangis. Seejärel saame teha mõnusa jalutuskäigu Phousi mäe otsa. Astume üles 328 trepiastmest ja naudime suurepärast vaadet linnale ja ümbritsevale loodusele. Õhtul külastame mägismaa hõimude turgu, kus leidub kohalikke põnevaid suveniire, käsitööd ja tekstiile.  

Luang Prabang on rohkem kui tuhat aastat vana pisike kuningriik ja meeldiva atmosfääriga linn, kus on parimal viisil liitunud prantsuse koloniaalarhitektuur ja budistlik pärand. Linn on traditsioonilise lao arhitektuuri ning 19. ja 20. sajandi Euroopa koloniaalehitiste sulandumise silmapaistev näide. Selle ainulaadne, tähelepanuväärselt hästi säilinud linnasiluett, ilmestab nende kahe erineva kultuuritraditsiooni liitumise põhistaadiumi. Linna poliitiline ja usukeskus paikneb Mekongi jõe ning selle lisajõgede moodustatud poolsaarel, seal asuvad kuninglikud ja ülikute residentsid, religiooniehitised ning ärihooned. Enamasti on need ehitatud puidust (osa templeid ka kivist). Koloniaalelementi esindavad ühe- ja kahekorruselised tellisest ridamajad. Kloostrites on enamasti religioonirajatised (pühamu, kabel, raamatukogu, stuupa ja kivipost) ning munkade hooned (üldkasutatavad ehitised, kongid ja refektoorium). Traditsioonilised lao puitmajad jagunevad tavaliselt eraruumideks ja avalikeks terrassideks. Enamasti seisavad need puitsammastel, jättes alla ruumi töötamiseks, samuti leiavad seal varju nii inimesed kui ka loomad. Seinad võivad olla laudadest või puitraamile kinnitatud bambussõrestikest.   

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Luang Prabang Sala Prabang hotell   

4. päev

Luang Prabang / Kuang Si kosk (matk 4 tundi)

Pärast hommikusööki sõidame u 40 minutit Long Lao külla, kust alustame oma matka (ligikaudu 4 tundi). Enne matkamist tutvume küla elu ja kultuuriga. Selles külas elavad harmooniliselt koos Khamu ja Hmongi rahvad. Matkates läbi looduse jõuame Kuang Si koseni, kus sööme ka lõunat. Pärastlõunal külastame aasia mustkarude varjupaika ja mängime petanque'i.

Kuang Si matkarada viib meid läbi põldude ja juurviljaaedade Laose sisemaale, enne kui jõuame metsadega kaetud mägedesse. Saame ronida mäenõlvadel metsiku looduse rüpes. Tee läbi metsa viib koopani, mida kasutati Teise Indohiina sõja ajal varjendina.

Meie matkal jõuame Kuang Si koseni. Luang Prabang asub kitsas orus, kus Nam Kangi ja Mekongi jõgi kohtuvad ja moodustavad kaks kaunist koske, Tat Kuang Si ja Tat Sae. Kuang Si on lai, mitmeastmeline kosk, kus vesi kihutab üle siledaks lihvitud lubjakivikaljude, mille vahele jääb hulk jahedaid sinise veega basseine. Kose jalami ümbruses on hoolikalt korrastatud avalik park, kus jalgrajad viivad jõe äärt mööda teise kose juurde. Selle metsast ja aasadest ümbritsetud kose veekardina taga leiame lisaks koopa. Tat Sae juures saavad kaks koske kokku ja moodustavad veel ühe mitmeastmelise kose, mis on iseäranis lai ja millel on eriti palju basseine. Saame nautida jahutavaid kümblusi koskede all ja süüa seal ka lõunat pikniku näol.

Enne siit piirkonnast lahkumist külastame aasia mustkarude varjupaika. Varjupaigas elab hetkel 23 aasia mustkaru. Karude peamiseks ohuks on salaküttimine ning inimeste uskumused - nimelt peetakse teatud karu kehaosasid väärtuslikuks ravimiks Hiina meditsiinis.

Seejärel sõidame hotelli.

Hilisel pärastlõunal mängime koos kohalikega petanque'i. Petanque jõudis Laosesse koloniaalajastul ning on siiani kohalike jaoks meelis vabaaja veetmise viis. Mängu kõrvale kosutame end suupistete ja jookidega. Loodame saada ka kohalikelt petanque'i meistritelt vihjeid.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Luang Prabang Sala Prabang hotell   

5. päev

Luang Prabang/ Nong Khiaw (matk 3-4 tundi)

Varahommikul jätame linnaõhu maha ja põgeneme mägedesse. Sõidame (u 3 tundi) Nong Khiawsse. Pärast kiiret värskendust asutame end matkale läbi kaunite külade ja vapustava maastiku. Meie matka loomulikuks osaks on läbi väikeste ojade sumpamine, seega olge valmis ka märjaks saama. Matkakotis võiksid olla ka supelrõivad kosutavate supluste tarvis koskede juures. 

Matkame Nam Ou jõe kallast pidi. Nong Khiawist rändame mööda matkarada Hat Sao külani. Teel teeme piknikulõuna. Hat Sao külas tutvume Nam Ou jõeäärsete külade Lao Lum ja Lao Thung eluoluga.

Külast lahkudes matkame läbi hästi säilinud vihmametsa mägedesse. Möödume lainetavatest riisipõldudest ja jõuame järgmise kauni koseni. Kose juures naudime puhkust. Seejärel matkame mägedest alla Nam Ou jõeni ja asutame end pika sabaga paati. Seilame tagasi Nong Khiawi, kuhu loodame jõuda hilisel pärastlõunal.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Nong Khiaw Phaxang Resort hotell 

6. päev

Nong Khiaw / Vieng Kham (matk 3 tundi)

Pärast hommikusööki sõidame paadiga (1 tund) ülesjõge oma tänase matka alguspunkti. Alustame matka Phou Pha Dengini. Umbes 2-3 tunnine matk on enamasti ülesmäge. Meid ümbritsevad karstimäed ja kaunid orud. Seejärel matkame alla tagasi Nong Khiewi, kus sööme lõunat.

Pärastlõunal sõidame Vieng Khami, kus aame avastada põnevaid kohalikke delikatesse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Vieng Kham Dok Kham külalistemaja

7. päev

Vieng Kham /  Nam Et Phou Louey looduskaitsealal (matk 3-4 tundi)

Hommikul sõidame Muang Hiem (Viengthong) külalismajast u 30 min läbi mägise maastiku Ban Nam Poung külla. Khmu rahva küla paikneb looduskaitseala serval. Matkajuhid tutvustavad järgnevat matka, kandjaid ja kokkasid.

Sõidame tok tok-iga (põllukündmise traktoriga) läbi Khmu küla ja saame jälgida külarahva igapäevaseid tegemisi ja nende kultuuri. Seejärel sõidame umbes 7 km tok-tokiga läbi riisi- ja maisipõldude. Teeme põlluäärses kohaliku talumehe hütis pikniklõuna. Saame aimu, kuidas looduskaitsealal elavad inimesed loodusega harmoonias.

Pärastlõunal alustame matkamist (u 7 km) mööda matkarada. Rada viib läbi paksu džungli ja segametsa. Õpime tundma kohalikke ravimtaimi, märkame loomade jälgi ja kuulatame lindude laulu. Pärast umbes tunniajalist matkamist jõuame The Nest (Pesa) laagrisse. See rippuv ringikujuline "pesa" on meie tänaõhtune peatuspaik. Siinse kauni looduse rüpes saame puhata ja jões kümmelda. Videviku esimeste märkide saabudes naudime traditsioonilist Khmu õhtusööki, mille valmistab meile külakokk.

Pärast õhtusööki tutvustatakse meile Poung Nied soolakohta. See suurim soolalakkumise koht looduskaitse alal on parim koht kohaliku loomariigi jälgimiseks. Kohalikud loodusgiidid selgitavad, missuguseid loomaliike siin leidub ja milline on jälgimise kodukord. Jääme mõneks tunniks vaatluskohta. Vaatlustornis ööbimine ei ole lubatud, kuna see häiriks liialt siinset loomariiki. Paigas on levinumateks liikideks sambari hirv, muntjac (haukuv hirv) ja mitmed tsiibeti liigid. Õnne korral silmame ka karu, metsikuid kaslasi ja teisi eksootilisi mutukaid.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: The Nest laager

8. päev

Nam Et Phou Louey looduskaitse alal (matk 3-4 tundi)

Enne hommikusööki käime soolalakkumise kohas, kus saame vaadelda erinevaid öö jooksul paika külastanud loomade jälgi. Hommik on ka parim aeg linnuvaatluseks. Seejärel kontrollime looduskaameraid ning nendega jäädvustatut.

Tagasi laagrisse jõudes sööme hommikusöögi ja sorteerime kaameralõksude fotod. Projektiga on seotud 12 ümbritsevat küla, kes saavad ka toetusrahasid külade arendamiseks. Summad sõltuvad kaameralõksudesse "püütud" loomaliikide arvust. Nii tagatakse kohalike huvi looduse kaitsmise nimel pingutada.

Seejärel matkame läbi metsa ja küla põldude. Lõunapausil sööme talumehe pikniku ja sõidame tok-tokiga tagasi külla. Jätame võõrustajatega hüvasti ning sõidame tagasi Muang Hiemi. Muang Hiemi jõuame hiliseks pärastlõunaks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Dok Kham külalistemaja

9. päev

 Nam Et Phou Louey / Vieng Xay ehk "peidetud linn"

Varahommikul sõidame Vieng Xay piirkonda, mida tunti Laose kommunismi hällina. Vieng Xaysse jõuame lõunaks. Pärastlõunal tutvume Vieng Xayga.

Vieng Xay linnas on sadu koopaid, kus kohalikud inimesed ja riigi tulevased juhid varjusid maailma ajaloo ühe väga traagilise perioodi ajal. 1960ndatel sattus Laos konflikti, mida maailmas tuntakse Vietnami sõjana. Üheksa aasta jooksul (1964-1973) elas rohkem kui 20000 inimest "peidetud linnas" ehk paekivi koobastes ja proovisid USA lennuväe õhurünnakutes ellu jääda. Kohalikud said põllutööd teha vaid öösiti. Koobastes leidus ühiskonna igapäeva elu toimimiseks hädavajalik – koolid, haiglad, turud, raadiojaam ja Laose patriootliku rinde peakorter – Pathet Lao.

Teeme audioekskursiooni, mis jutustab "peidetud linna" loo avades linna ajaloolise tausta läbi kohalike inimeste intervjuude.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Naxay 2 külalistemaja

10. päev

Vieng Xay / Hieu küla

Pärast hommikusööki sõidame Vieng Xayst 1.5 tundi Na Meosse. Na Meos ületame Laose ja Vietnami vahelise piiri. Pärast piiriületuse formaalsusi sõidame 2.5 tundi Pu Luong looduskaitsealale. Jalutame külatänaval imetledes vaimaju, mis kuuluvad siinsele etnilisele Tai rahvale. Jõuame Hieu külla, kus oleme lahkelt oodatud ühes kodus. Õhtustame ja vestleme pererahvaga. Unne suigutab Hieu kose kõmin kohe meie ööbimiskoha kõrval.

Toidukorrad: hommikusöök,  lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Hieu küla traditsioonilises kodus madratsitel

11. päev

Hieu küla / Nua küla (matk 5 tundi)

Hommikut saame alustada unenäolise küla vahel jalutades ja külarahvaga jutustades. Pärast hommikusööki jätame pererahvaga hüvasti ja matkame jõe äärt pidi läbi terrasspõldude (u 12 km) 5-6 tundi. Teel sööme pikniklõuna. Täna ööbime jällegi Vietnami pererahva juures.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Nua küla traditsioonilises kodus madratsitel

12. päev

Nua küla / Kho Muong küla (matk 6-7 tundi)

Pärast hommikusööki matkame Kho Muong külla (6-7 tundi). Sellel matkalõigul on mõned järsud tõusud ja jõgede ületused. Kuigi liigume üha enam ääremail, kohtame ikka ja jälle teel mõnda põllumeest põllul rassimas. Pu Loungi looduskaitsealal matkates möödume järskudest paekivimägedest, koobastest ja lopsakatest vihmametsadest.

Tänane ööbimiskoht on kõige eraldatum paik meie matkal. Matkame ühe hiljuti avastatud ning kaitse alla võetud koopa juurde, mis on koduks haruldastele nahkhiirtele. Eheda betoonist ja elektrivalgustusest rikkumata jäänud koopa sügavuste uurimine on suurepärane kogemus.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Kho Muong küla traditsioonilises kodus madratsitel

13. päev

Kho Muong / Hang (matk 7-8 tundi)

Täna matkame (7-8 tundi) enamasti külateedel läbi terrasspõldude, üle jõgede ja osaliselt ka mööda Ho Chi Minh matkarada. Teel sööme koduse lõunasöögi. Seejärel matkame edasi karstimägede vahele peidetud külla. Siin on suurepärane võimalus ringi jalutada ning kohalike tegemistesse ja kultuuri süveneda. Ööbimine Ban Hang stiilis vaimajas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Hang küla traditsioonilises vaimajas

14. päev

Hang / Hanoi (matk 2 tundi)

Pärast hommikusööki teeme lühikese matka läbi terrasspõldude ja bambusmetsa. Bussijuht tuleb meile järgi ja sõidutab meid lõunasöögiks Mai Chausse. Pärastlõunal jalutame Mai Chau külas, kus meil on pisut aega suveniire soetada. Jätame Mai Chauga hüvasti ning sõidame tagasi Hanoisse (3 tundi). Ööbime Hanois.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Hanoi Church Boutique hotell

15. päev

Hanoi  - Istanbul

Vaba hommikupoolik Hanois. Pärastlõunal sõidame lennuväljale ja oleme valmis koju lendama. 

Lend TK165 Hanoi-Istanbul 22.05-05.20
 

16. päev

Istanbul - Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.30-12.05, lennuaeg 3h 15minReisi hind: 3975 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid
 • transport vastavalt programmile
 • hommikusöögid kõikidel päevadel
 • programmis vastavalt märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • majutus programmis märgitud majutuskohtades
 • ekskursiooniprogramm koos sissepääsud piletitega
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • ühene majutus 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis