Kuuba


19. jaanuar – 31. jaanuar 2023
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Kuuba

19. jaan – 31. jaan 2023  / 3890 €

Kuubasse minnes tekib tunne, et justkui kukume läbi aegruumi kõveruse eelmise aastasaja keskpaika. Kuuba on kui lilleõis, mis on kohati närtsinud ja pudeneb, ent samas paljastab kaunilt arenenud seemnekupra. Pisut lohaka fassaadi taga pakitseb sisemine ilu. Olge valmis selleks, et Kuubas tuleb loobuda endistest stereotüüpsetest tõekspidamistest ning lubada lasta end üllatada, võluda, segadusse ning hämmingusse ajada. Teist Kuuba sarnase ajalooga riiki maailmas pole - majanduslikult vaene ent tohutult rikka kultuuriga, piltilusad arhitektuurilised aarded on kaetud üsna nähtava tolmukihiga.

Endise Hispaania koloonia värvikat kultuurilist tausta on mõjutanud nii Prantsuse, Aafrika, Ameerika, Jamaika kui ka Taino põliskultuur. Kui Castro 1960ndatel aastatel vajutas majandusliku arengu stoppnuppu, säästis ta tahtmatult ka palju hävimisohus olevaid traditsioone. Kuuba säilimine on ime iseenesest. Kuuba kütkestab reisijaid oma kaunite randade, lahtede, mägede, rummi, muusika, tantsu ja lopsaka loodusega. Kuuba mõistmise ja säilimise võti on kindlasti ellujääjatest, improviseerijatest, unistajatest, küünikutest ja elutarkadest kuubalased ise. Kuuba ajab vahel marru, ent kindlasti liigutab pisarateni.

1. päev

Tallinn - Helsingi - Havanna

Kogunemine lennujaamas kell 13.00

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.45-15.25
Lend AY027 Helsingi-Havanna 17.00-21.15, lennuaeg 11h 15min

Vastuvõtt Havanna lennujaamas ja transfeer hotelli.

Majutus: Gran Bristol hotell 5*

2. päev

Havanna 

Täna tutvume Havannaga. Jalutame Havanna kõige tegevusrohkemal tänaval Calle Obispo. Tutvume Havanna vanalinna väljakutega - Plaza de la Catedral, Plaza Vieja, Plaza de Armas ning Plaza San Francisco de Asis. Kuulsa Ambos Mundos hotelli katusebaaris kokteili trimbates naudime vaadet linnale. Just see hotell oli seitse aastat Hemingway koduks Havannas. 

Pärastlõunal sõidame ringi klassikaliste ja üdini stiilsete ameerika autodega. Ringsõit algab Havanna lahe äärselt esplanaadilt Malecónilt. Jõuame suursuguse Nacional hotelli juurde. Siinses kaunis aias ja legendaarses la Fama baaris hõljub siiani maffia bosside aura. 

Naudime õhtusööki Vahemere ja Champagne õhustikuga restoranis Rita & Champagne.

Õhtune programm vabal valikul: tunnustatud kabaree Tropicana - elav orkestrimuusika, veetlevad tantsijad, show "Paradiis tähtede all". Hind 115 USD (tasumine kohapeal). Transport ei ole hinna sees, kohapeal on taksod.

Kogu Ladina-Ameerikas ei ole suuremat koloniaalstiilis linna kui on seda Havanna. Tänu sellele on "Sammaste linn" nimetatud üheks moodsa aja seitsmeks maailmaimeks. Havanna vanalinn on kantud UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse. Konkistadoor Narvaez asutas San Cristobal de La Habana 1514. aastal Kuuba saare lõuna rannikul. Linn sai nime põlisrahva tainode pealiku tütre järgi. Linna ujutasid üle aga sääsed ja selle asukohta tuli mitmeid kordi nihutada. Alles 1519. aastal leidis linn oma praeguse asukoha. Linna areng sai suure hoo sisse tänu oma strateegilisele asukohale Mehhiko lahe suudmes, kui hispaanlased vallutasid Mehhiko ja Peruu. Röövitud varanduste all ägavad laevad lastiti just siin ümber enne itta suundumist. Kuuba pealinn kolis Santiagost Havannasse 1607. aastal ja Havannast päratu Hispaania koloniaalimpeeriumi esiuks. 19. sajand oli Havanna jaoks järjepideva arengu periood. Linnal olid õigused eksportida rummi, suhkrut, tubakat ja kohvi igale poole maailmasse. 20. sajandi alguses nautis linn dekadentliku hasartmängude pesa kuulsust enne kui 1959. aastal Fidel Castro revolutsiooniline valitsus kõik lukku pani. Säravatest hotellidest ja saalidest said linna voolanud vaeste kodud. Tänapäeval varjutab kunagise särava tähe taastamist pidev raha ja toorainete puudus. Havanna kesklinn jaotub kolmeks piirkonnaks: Habana Vieja, Centro Habana ja Vedado. Habana Vieja ehk vanalinnas on arvestuslikult vähemalt 900 ajaloolise tähtsusega hoonet, mille stiilid varieeruvad barokist juugendini. Centros on näha Kuuba tõelist palet, tänapäevaelu ning eklektilist arhitektuuri, kus segunevad Hispaania, Prantsusmaa ja Nõukogude Liidu ehituskunst. Vedado oli kurikuulus maffia piirkond täis hotelle, klubisid ja restorane. Malecóni promenaad on justkui vabaõhuteater, kuhu õhtu valguses koguneb linnarahvas jalutama, kurameerima ja päevateemasid arutama. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Gran Bristol hotell 5*

3. päev

Havanna / Viñales

Hommikul siirdume Marianaosse ja külastame Havana Queens tantsuagentuuri treeningut. Kuuba ühes moodsamas ja tuntumas tantsuagentuuris saame piiluda kardinate taha õppimaks tundma noorte tantsijate maailma. 

Seejärel sõidame läände mööda "tubaka teed". Teeme peatuse Las Terrazas looduskaitsealal ning jalutame ringi kunstnike kommuunis. Las Terrazas külastatuima kohvi istanduse rajajaks olid Haitilt põgenenud prantslased 1801. aastal. Istanduse varemetelt avanevad kaunid vaated Sierra del Rosario mäestiku looduskaitsealale. Edasi sõidame Viñalesesse, kus aeg tundub olevat seisma jäänud. Sõita on kokku umbes 200 km.

Õhtustame ühe tüüpilise maamaja romantilisel terrassil. 

Viñalese väikelinn asub madalate mägedega ümbritsetud orus. Kogu piirkond on pühendunud põllumajandusele ja kalastusele. Peamiselt kasvatatakse tubakat. Tubakataimede rohelisi lehti korjatakse märtsis ja mais. Viljakas pinnases kasvanud lopsakatest lehtedest rullitakse Cohiba, Montecristo, Julia ja Romeo jt sigareid, mida sigarigurmaanid peavad maailma parimaiks. Kuuba sigarid on valmistatud peamiselt käsitööna ning moodustavad saareriigi ekspordist ligi 10%. 

Täna õhtul majutume Kuuba peredes. See on hea võimalus näha Kuuba reaalsust ehedas võtmes.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: kodumajutus kohalike perede juures

4. päev

Viñales / Havanna 

Täna matkame läbi maalilise maastiku, kus punane pinnas, lopsakas rohelus ja pentsikud karstiformatsioonid mogote'd moodustavad põnevaid kooslusi. Umbes 9 km pikkune matk läbi taevaliku Viñalese oru on suhteliselt lihtne ja sobilik ka algajatele matkajatele. Teel silmame campesinos (põllumehi) toimetamas oma igapäevaseid tegemisi. Külastame Casa del Veguero tubakakasvataja maja, kus näeme kuidas Secadero küünis kuivatatakse tubaka lehti ja saame aimu sigarivalmistamise peenest kunstist. 

Sööme toeka lõunasöögi Alberto Vitamina maamajas, kus lahke pererahvas valmistab traditsioonilist toitu suure pühendumusega. Racheli ja Tony ökofarmis naudime stressivastast kokteili koos kaunite vaadetega orule.

Pärastlõunal sõidame tagasi Havannasse. Sõita on umbes 200 km.

Õhtul vaatame Havana Queens tantsuetendust Paladari Casa Migli erarestoranis. See etendus on saanud rahvusvahelist tunnustust ning on tänapäeval lahutamatu osa Kuuba tantsuelust. Kuraasikate tantsijate repertuaari kuulub nii klassikaline ballett, flamenco, moodne tants, rumba kui ka salsa. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Gran Bristol hotell 5*

5. päev

Havanna / Sigade laht /  Cienfuegos 

Hommikul teeme peatuse Havannas El Morro kindluse juures, kust avaneb kaunis vaade linnale ja sadamale. Seejärel võtame suuna sisemaale. Tee viib mööda legendaarse Sigade lahe äärt. Caleta Buenas on võimalus nautida suplust kauni selge veega lahes. Jätkame teed Cienfuegose linna. Kokku sõidame umbes 265 km.

El Morro kindlus asub Havanna lahe ääres, poolsaare tipus ning on üks tuntumaid Havanna vaatamisväärsusi. Kindluse hüüdnimi El Morro viitab hispaania keelsele sõnale kalju. Kindluse tõeline nimi El Castillo de los Tres Reyes Magos del Morro tähendab Kolme maagi kaljukindlust. El Morro ehitati hispaanlaste poolt aastatel 1589-1630 kaitsmaks Havanna väravat mereröövlite ja teiste koloniaalvõimude eest, kes tahtsid Euroopa ja Ameerikate strateegilises vahesadamas oma võimu kindlustada. Kindluse tavatu kuju sobitub ideaalselt laheäärsete kiviste kaljudega. Massiivsed kiviseinad, vallikraavid ja majakas on linnast hästi silmatavad. Kindlust on proovitud mitmeid kordi vallutada ent see suutis alati rünnakutele vastu pidada. Ainult ühel korral läks inglastel korda kindlus vallutada 1762. aastal. Et sellist asja kunagi enam ei korduks andis Hispaania kuningas Carlos III käsu muuta kindlus veelgi tugevamaks lisades sellele San Carlos de la Cabaña kindluse. Nii sai Havannast paremini kindlustatud linn Ameerikates. 

Sigade laht ehk Bahia de Conchino's on ajalooliselt tuntud CIA 1961. aasta dessandi poolest, mille eesmärk oli kukutada Castro režiim. Teatavasti rünnak ebaõnnestus. Sigade Laht on täna üks Kuuba väheseid massturismist puutumata randu. 

Cienfuegost kutsutakse La Perla del Sur (Lõuna pärl). Cienfuegos on piirkonna suurim sadamalinn ja suhkrurootööstuse keskus. Kunagise põlisrahva tainode asulasse seadsid end 1819. aastal sisse Prantsuse immigrandid, kelle mõjutusi on tänaseni näha linna koloniaalarhitektuuris. Linna uhkeima arhitektuuriga majaks on Palacio de Valle ja Terry teater (ehitatud 1887. aastal), mis on senini heas vormis. Linna elanikud armastavad koguneda linna peaväljaku Parque Martí varjualustesse. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Melia San Carlos hotell 3*

6. päev

Cienfuegos / Trinidad 

Sõidame mööda maalilist teed Trinidadi. Teel teeme vahepõike Guanaroca laguuni, kus sõidame kajakkidega läbi metsa ja flamingode pesitsuskoha. Pärastlõunal jätkame teed UNESCO maailmapärandi nimistu linna Trinidadi (u 90 km). Õhtupoolik vaba. 

Guanaroca Laguun on koht, kus Arimao jõgi suubub Cienfuegose lahte. Guanaroca 3000 hektari suurusel looduskaitsealal asuvad looduslikud labürindid, Cayo Ocampo saareke ja mangroovimets. Paik on koduks roosadele flamingodele ning veel 170 linnuliigile. Siin võib silmata Kuuba rahvuslindu tocororot (kuuba trogon), parte, pelikane ja hea õnne korral isegi Florida manaati.

Trinidadi külastajad ei tea enamasti kuhu esmalt pilku pöörata, kas põhja, kus lillakates toonides helgivad Escambray mäed või lõunasse, kus sinab Kariibi meri. Suhkrupealinn Trinidad asub võrratus kohas. Ligi 500 aastat tagasi asutatud Trinidad on tänaseni uinunud ent siin on lihtsalt mõnus uidata mööda munakivi tänavaid, mis on ääristatud pastelse värvikihi saanud majadega ning teha peatusi linnaväljakutel. Õhtud veedetakse siin väikestes lokaalides unustuseni tantsides. Trinidadi vanalinn on üks paremini säilinud koloniaallinnu Ameerikates. Üsna homogeenne arhitektuur on enamasti pärit 19. sajandi algusest, mil Trinidadi suhkrutööstus õitses. Enamik Trinidadi maju on suured ja ühekordsed. Tavapäraselt toetuvad maja puidust taladele terrakota katusekivid, suurte ning klaasideta akende eest on puidust võred ja hiiglaslikud eesuksed avanevad otse peasaali. Majad on kaunistatud freskode, verandade, rõdude ja puidust balustraadidega. Fotohuviliste jaoks on Trinidad tõeline maiuspala.

Toidukorrad: hommikusöök 
Majutus: Iberostar Trinidads hotell 4*

7. päev

Trinidad / Sierra Escambray / Trinidad

Hommikul sõidame mööda maalilist ja käänulist teed üles Sierra Escambray mägedesse Topes de Collantes looduskaitsealale. Guanayara matkaraja alguspunktis asutame ennast Vene päritolu veoautodesse ja alustame seikluslikku sõitu sügavamale metsa. Matkame jalgsi piki Melodioso jõe matkarada läbi kauni looduse. Teel on võimalik teha kümblus jões otse loodusliku kose all. Sööme talupoegade eine Finca Gallegas vaikses looduskaunis kohas. Meie keskmise raskusastmega matk on umbes 5 km pikkune. Matkamiseks kulub arvestuslikult 6 tundi. Hilisel pärastlõunal jõuame tagasi Trinidadi linna. Õhtustame erarestoranis Sol Ananda ja turgutame ennast kokteilidega Casa de la Trova's.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Iberostar Trinidads hotell 4*

8. päev

Trinidad / Santa Clara / Varadero 

Täna on meil sõita ligi 335 km Trinidadist Varaderosse. Hommikul sõidame lähedalasuvasse Suhkruveski orgu, külastame Iznaga suhkruparunite villat ning "Orjatorni". Julgetel ronijatel avaneb torni tipust suurejooneline vaade orule, kus kunagi karmid silmad jälgisid suhkruroo põldudel rassivaid orje.

Järgmise peatuse teeme Santa Claras, et külastada Kuuba rahvuskanglase Che Guevara mausoleumi. Põikame Revolutsiooni väljakule ning Vidali parki, mille juures asub José Martí raamatukogu, La Caridad teatrihoone ning Nuestra Señora del Carmen kirik. Pargis on siiani säilinud eraldusjoon valgete ja mustanahaliste jalutajate eraldamiseks. Teeme kohvipeatuse Revolutsiooni muuseumi kohvikus, mida peab hispaanlane, kelle kireks on revolutsiooniliste esemete kogumine. Külastame soomusrongi, millest on täna saanud Kuuba revolutsiooni rahvuslik memoriaal. Siin juhtisid Che Guevara ja tema mässulised hambuni relvastatud rongi rööbastelt maha.

Õhtuks jõuame Kuuba ühele parimale rannale Varaderos.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Royalton Hicacos 'kõik hinnas' hotell 4*

9. päev

Varadero

Vaba aeg ja meelelahutus Kuuba ühel parimal rannal Varaderos.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Royalton Hicacos 'kõik hinnas' hotell 4*

10. päev

Varadero

Vaba aeg ja meelelahutus Kuuba ühel parimal rannal Varaderos.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Royalton Hicacos 'kõik hinnas' hotell 4*

11. päev

Varadero

Vaba aeg ja meelelahutus Kuuba ühel parimal rannal Varaderos.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Royalton Hicacos 'kõik hinnas' hotell 4*

12. päev

Varadero / Havanna - Helsingi

Vaba hommik Varaderos. Hilisel pärastlõunal alustame sõitu Varaderost Havannasse.

Lend AY028 Havanna-Helsingi 23.05-15.55+1, lennuaeg 9h 50minn

13. päev

Helsingi - Tallinn

Lend AY1027 Helsingi-Tallinn 18.30-19.05Reisi hind: 3890 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid
  • majutus programmis märgitud (või sama standardiga) hotellis, kahesed toad
  • kõik hommikusöögid
  • programmis märgitud hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid
  • transport vastavalt programmile
  • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
  • Albion Reiside reisijuht

Lisatasu eest:

  • majutus üheses hotellitoas 585 eurot
  • reisikindlustus (kohustuslik)
  • Kuuba turistikaart (viisa asemel) 31 eurot

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Meie Kuuba reisi ajal on võimalus heita pilk Kuuba inimeste igapäeva tegemistele. Reisijad peaksid olema teadlikud sellest, et Kuuba infrastruktuur on paiguti vähem arenenud ja seoses sellega võib programmis tekkida väiksemaid muutusi. Havanna hotellid on üldjuhul elegantsed, ent maapiirkondades on hotellid 'rõõmsalt maalähedasemad'. Mõned päevad on pikad ja päeva jooksul sõidame bussi või veoautoga mööda künklikke teid.

Broneeri reis