Kongo DV - Rwanda - Uganda
Võimas reis Virunga rahvusparki, mägigorillad ja maailma suurim laavajärv. Päev metsas koos šimpansiperega


22. jaanuar – 7. veebruar 2021
Grupis 8 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Kongo DV - Rwanda - Uganda

22. jaan – 7. veebr 2021  /  6890 € 

Väga vähesed inimesed on kursis reisivõimalustega selles maailmanurgas. Ometi pakub Kongo DV rännumeestele rohkelt ainulaadseid võimalusi saamaks osa kohalikust võimsast ja ainulaadsest loodusest, põliskultuuridest  ja geoloogilistest vaatamisväärsustest, mida on mujal Aafrikas raske kui mitte võimatu kohata. Kongo DV-s reisides on võimalus vabas looduses näha nii mägi- ja rannikugorillasid, samuti selliseid haruldusi nagu bonoobod ehk kääbusšimpansid ja okaapid ehk müstilised kaelkirjaku sugulased, keda vabas looduses ei leidu mitte kusagil mujal maailmas. Samuti on siin võimalik ronida aktiivsete vulkaanikraatrite tippu ning kohtuda tänapäevani oma põlistest tavadest ja eluviisidest kinnipidavate metsakääbuste, pügmeedega. Kongo DV on veel mõne aasta eest uudiskünnise ületanud rahutuste tõttu riigi idaosas, ent olukord on juba paar aastat tagasi stabiliseerunud ning piirkonnas valitseb rahu. 

Meie seikluslikku ning põnevust pakkuva reisi tipphetkedeks on mitmed Kongo looduse ja kultuuri värvikad tahud. Meil avaneb fantastiline võimalus tutvuda Viruna rahvuspargiga, kus elavad mägigorillad ja hõõgub maailma suurim laavajärv. Saame ööbida Bambuti külas, suheldes seejuures kohalike pügmeedest elanike ja nende lastega, õppides sel viisil tundma selle kauni maa eluolu. Reisi lõpus, enne Kigalist lahkumist, külastame ka kohalikku genotsiidi memoriaali, mis on ehitatud mälestamaks 1994. aastal toimunud Rwanda genotsiidi, milles kaotas 100 päeva jooksul elu miljon inimest.

1. päev 

Tallinn- Istanbul-Uganda 

Kogunemine Tallinna Lennujaamas kell 11.00 

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 13.00-17.15
Lend TK612 Istanbul-Entebbe 19.55-04.05 

2.päev 

Uganda, Kampala

Saabume Ugandasse. Uganda ja Rwanda viisa vormistamine (100 USD, iga reisija maksab viisa eest sularahas).  Läheme hotelli ja puhkame.

Uganda on ehe Aafrika pärl, kus terendab uus, särav ja sõbralik koidik. Sünge ajaloo varjudest tärganud Ugandas on ühendatud  kogu selle mandri parimad palad.  Selles suhteliselt väikses Ida-Aafrika riigis on palju asju, mis on  väga võimsad: Aafrika pikim Ruwenzori mäestikuahel, maailma pikima jõe Niiluse algallikas ning mandri suurim järv Victoria, sood ja võimsad uinunud vulkaanid. Omaaegset kurikuulsat diktatuurimaad, mille president Idi Amnin oli inimsööjana tuntud, tuuakse nüüd eeskujuks mitmetele naaberriikidele reformide ja demokraatia ülesehitamise pärast. Ilmselgelt usaldus Uganda valitsuse vastu on doonorriikidel suur, sest keskvõim saab suure osa oma eelarverahast Euroopa Liidult mitmesuguste abiprogrammide kaudu ja tarbeks. Riik on president Museveni ligi 30-aastase võimul oleku ajal muutunud kodusõdadest räsitud tühjast kestast  tulevikku vaatavaks moodsaks riigiks.

Majutus Kampalas Cassia Lodge 4*.

3. päev

Kampala

Hommikusöök. Tutvume Kampalaga.

Uganda pealinn Kampala on dünaamiline, kütkestav, mitme näo ja pika ajalooga elujaatav linn. Kampala nimi tähendab impala mäenõlva ja Kamapla asubki mitmel erineval mäenõlval. 

Majutus Kampalas Cassia Lodge 4*.

4. päev

Uganda. Kibale metsa rahvuspark. Aafrika suur riftiorg ja Ruwenzori mäed. 

Pärast hommikusööki sõidame lõuna suunas läbi Hoima kaunisse Fort Portali linna, kust avaneb vaade Ruwenzori mäestikule (7 h). Sõidame läbi roheliste väljade, kus on huvitav Albertine'i rifti maastik ning minevikuhõngulised traditsioonilised talud ja farmid. Ligikaudu nelja ja poole tuhande kilomeetri pikkune Ida-Aafrika suur riftiorg ulatub Punasest merest Zambezi jõe suudmeni. Mitmekesine maastik, mis hõlmab purskavaid vulkaane, metsaseid mägesid, voogavaid rohumaid, kauneid orgusid, suuri järvesid ja võimsaid jõgesid, on koduks krokodillidele, jõehobudele, lõvidele, elevantidele flamingoparvedele ning paljudele põlisrahvaste hõimudele.
Õhtuks jõuame Fort Portali. 

Ööbimine Kibale rahvuspargis asuvas Primates Lodge eco-hotellis 4*.

Hinnas hommiku-, lõuna-ja õhtusöök.

5. päev 

Uganda. Kibale rahvuspark. UUS ja AINULAADNE KOGEMUS VAID MEIE GRUPILE - terve päev metsas koos šimpansi perega. 

Täna teeme midagi uskumatut - veedame terve päeva koos šimpansiperega. Alustame koos päikesetõusuga (06.00) ning läheme metsa šimpansipere otsima. Arvatakse, et Uganda erinevates piirkondades elab umbes 4950 šimpansi ning üksnes Kibales ligi 1500 isendit. Šimpansid on võrreldes Uganda kuulsate mägigorilladega pisut raskemini ligipääsetavamad tänu nende energilisele eluviisile. Šimpansiperega kohtumine on kindlasti täiesti harukordne ning meie grupi puhul on ühe pere kohta vaid kuus vaatlejat (ja kohalik metsagiid), kui tavaliselt kestab vaatlus ühe tunni, siis meil avaneb harukordne võimalus olla metsas terve päev. Jälgime ühe šimpansipere tegemisi: söömine, puhkamine, mängimine, üksteise eest hoolitsemine, üksteisega suhtlemine. Šimpansid on inimese lähimad sugulased jagades meiega rohkem kui 98% meie geneetilisest koodist. Arvatakse, et inimesel ja šimpansil olid 4-8 miljonit aastat tagasi lausa ühised esivanemad. Šimpansid elavad kogukondlikku elu, kuhu kuulub mitu tosinat isendit. Enamasti liiguvad nad neljal jalal kuid suudavad kõndida ka kahel jalal püsti seistes. Nad liiguvad väga kiiresti kiikudes oksalt oksale ise samal ajal otsides sobilikku söödavat puude otsas. Õhtuti ehitavad nad puude otsa lehtedest pesad, kus öösel turvaliselt magada. Üldiselt taimetoidulised šimpansid toituvad peamiselt puuviljadest ja taimedest ent vahel söövad ka putukaid, mune ja liha. Nende toidulaud on väga rikkalik sisaldades sadu erinevaid söödavaid asju. Šimpansid on üks väheseid loomaliike, kes oskab kasutada tööriistu. Need primaadid oskavad anda puukeppidele soovitud kuju selleks, et kätte saada putukaid uuristades auke mahalangenud puutüvedesse. Nad kasutavad kive selleks, et lahti kopsida pähkelid ning puulehti selleks, et koguda joogivett. Šimpansi emale sünnib tavaliselt vaid üks järglane aastas, kes klammerdub oma ema külge kaks aastat. Selliseid hoolikaid emasid on väga armas jälgida.

Lõunapiknik on samuti metsas (selleks eraldume korraks šimpansiperest). Seejärel jälgime neid imepäraseid olevusi kuniks päikeseloojanguni. Kes ei soovi metsas veeta tervet päeva, saab vaatlust teha ka lühemalt. Kibale niiske troopiline mets on lisaks šimpansitele koduks veel 13 primaadile. Siin elavad haruldased L'Hoesti ahvid, punased koloobus-ahvid, sinised ahvid (Cercopithecus mitis), punase sabaga ahvid (Cercopithecus ascanius), mantelmangabeid jt. Seega, lisaks shimpansidele võime metsas kohata ka teisi loomi. 

Ööbimine Kibale rahvuspargis asuvas Primates Lodge eco-hotelli 4*. 

Hinnas hommiku-, lõuna-ja õhtusöök.

6. päev

Uganda

Hommikusöök. Sõidame Bunyoni järve äärde. Tutvus igapäevaeluga.
Puhkus hotellis.

Ööbimine  Bird’s Nest Luxury hotellis

7. päev 

Rwanda-Kongo piiriületus

Hommikusöök.  
Sõidame Rwanda kaudu Kongosse. Ületame piiripunkti ja jõuame Kivu järve põhjaosas asuvasse Goma linna.

Ööbimine Gomas, Kivu järve kaldal asuvas hotellis Linda 3*.

8. päev

Kongo. Virunga rahvuspark

Pärast rahulikku hommikut sõidame Mikeno Lodži.  See on suurepärane majutuskoht keset metsa!
Sõidame 4x4 maasturiga. Sõiduaeg ca 3 tundi.

Täna on meil hommiku- ja õhtusöök hinnas.
Ööbimine Virunga rahvuspargis Mikeno Lodžis.

9. päev

Kongo. Virunga rahvuspark - gorillade elupaik

Tõuseme varakult, sööme hommikust ning valmistame end ette uskumatuks elamuseks. Esmalt suundume Virunga rahvuspargi keskusesse, kus meid viiakse kurssi vajaliku infoga ning saame kokku oma giididega. Pärast seda lähme metsa  mägigorillasid otsima. Aeg, mis kulub nende müstiliste ahvide leidmiseks, pole ette teada. Sõltuvalt nende liikumisest metsas tuleb arvestada umbes 2-5 tunniga, ent pole võimsamat tunnet kui vaadata tõtt gorillaperekonnaga! Sellest hetkest, kui oleme leidnud gorillade perekonna, on meil aega täpselt üks tund, et neid jälgida. Gorillad on väga rahumeelsed, neid ei häiri meie juuresolek karvavõrdki. Võib juhtuda, et suur isane hõbeselg tõuseb bambusesalu vahelt püsti ja möödub otse sinu eest. Jää paigale või astu vaikselt sammuke tagasi. Elu elamus!

Gorillasid on maailmas kokku kolme liiki ja mägigorillad on neist kõige haruldasemad. Kokku on neid alles vaid ca 800 isendit ning  üheski maailma loomaaias mägigorillasid näha ei saa. Gorillade DNA kattub 98% osas inimese omaga ja seetõttu on tegemist meile kõige lähedasema sugulasega loomariigist. Mägigorilladel on võrreldes teiste gorillaliikidega pikem karvastik, lühemad jäsemed ning pisut suurem kasv. Neil on oma imekspandav kogukondlik ühiskonna korraldus, mille pealikuks on gorillaklanni juht vana hõbeselg. Vaatamata isase lärmakatele vastu rinda peksmistele ja jõudemonstratsioonidele on gorillad üldiselt rahumeelsed juurikate, puukoore, võrsete ja lehtede sööjad. Gorillaemad sünnitavad korraga vaid ühe beebi, kes saab hoolitseva ema karvastiku sisse klammerdudes nautida ema lähedust 2-3 aastat. 6-aastased gorillajõmpsikad veedavad suure osa oma päevast mängides, puude otsa ronides, üksteist taga ajades ning okstel kiikudes. Sellest hetkest, kui gorillapere on üles leitud, on meil võimalus  vaikselt jälgida nende tegevust tund aega. Kohati võime olla kuni käegakatsutavas kauguses, kuid ise ei tohi minna lähemale kui viis meetrit. Tee mis  teed, ära ainult gorillale silma vaata ja jooksu pista! Jooksmine julgustab gorillasidki meiega kulli mängima. Pilguvahetus on ju teadete vahetus ning gorilla jaoks võib tema üksisilmi jõllitamine tunduda selge ebaviisakusena.

Maailmas ei ole teist riikliku kaitse all olevat ala, mis oleks ühteaegu sama õnnistatud ja neetud nagu Virunga. Tema ligikaudu 7900km² mahuvad liustikest toituvate jõgede võrk, üks Aafrika suurtest järvedest, päikeselõõsas savannid, läbimatud vihmametsad, üks mandri kõrgemaid mäetippe ja kaks kõige aktiivsemat vulkaani. Kongo DV kõige napimate ja kõige ohtramate sademetega alad kuuluvad Virunga rahvusparki. Rwindi tasandikel ja Virunga massiivi vulkaanidel, näiteks Nyiragongol (3470m), paiknevad kuumad allikad tulvavad ikka veel.  Rahvuspargis leidub ka tähtsaid märgalasid, mis on mõne linnuliigi tähtsad rände ja talvitumisalad. Virunga on koduks rohkem kui 700 linnuliigile (sh rwanda frankoliinile ja virunga padulinnule Bradypterus graueri). Virunga on koduks ka enam kui 200 imetajale. Virunga jõgedes elab vist küll rohkem jõehobusid kui kuskil mujal Aafrikas. Rwindi piirkonna savann on elevantide, pühvlite, antiloopide, tüügassigade, lõvide ja mitmesuguste ahvide kodu. Semliki orus ja Virunga mägedes elab 480 maailma 880-st säilinud mägigorillast, šimpansid ja ka veidra välimuse ja sebratriibuliste tagajalgadega okaapid. Kui seista kohas, kus Semliki jõgi voolab taamalt põrnitsevate Ruwenzori mägede pilgu all välja Rutaanzinge (Edwardi) järvest, kuulates vees kümblevate jõehobude serenaadi ning silmitsedes inimestest rikkumata pilti ujuvate elevantide ja madala hommikupäikese taustal uhkeldavate sadulnokk-toonekurgedega, muutub inimene väga väikseks, väga vaikseks ja väga teadlikuks asjaolust, et looduse vapralt teeseldud vastupanu on varsti kahjuks lõppemas. 

Täna on meil hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas
Ööbimine Virunga rahvuspargis Mikeno Lodžis. Suurepärane majutuskoht keset metsa!

10. päev

Kongo. Matkame Nyiragongo vulkaani tippu, kust avaneb vaade maailma suurimale laavajärvele

Tõuseme üles kell 7 hommikul ning paneme end valmis matkaks aktiivse vulkaani kraatri tippu! Nyiragongo vulkaan purskas viimati 2003. aastal ning purustas 13% Goma linnast. Hetkel on vulkaan aga rahunenud ja uinunud. Kell 10 alustame mäkkeronimist, teel teeme pildistamiseks peatusi. Vulkaani tippu jõuame orienteeruvalt kella neljaks pärastlõunal. Ligi 3500 meetri kõrguse Nyiragongo aktiivse vulkaani saame jälgida ka öösel ning ilmselt ei ole sellist vaatepilti võimalik kunagi unustada. Kraatri serval keset laavavälja laiutab elutu maastik. Kraatri servalt alla vaadates haigutab tohutu, kahesaja meetrise läbimõõduga auk. Augu põhjas keeb leeke pildudes madalahäälse kohina ja mühinaga laavajärv, maailma suurim. Väävliaur lööb teravalt ninna. 

Matk vulkaani tippu kestab 6-7 tundi. 

Täna on meil hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas.

Õõbimine kraatri serval lihtsates hüttides.

11. päev

Kongo. Laskumine Nyiragongo vulkaanilt. Goma

Pärast hommikueinet kella 7 ajal hakkame mäest alla laskuma. Kella 11 või 12 ajal jõumae Kibati külasse, kus meid oodatakse ning sõidutatakse bussidega  tagasi hotelli Gomas. Pärastlõuna on linna vaatamisväärsustega tutvumise päralt ning vulkaani infokeskuse külastamiseks.

Täna on meil hommiku-, lõunasöök hinnas.

Ööbimine Gomas, Kivu järve kaldal asuvas hotellis Linda 3*.

12. päev

Kongo. Tutvume Goma ümbruse eluga, pügmeede küla Saké lähistel.

Bambuti pügmeed elavad külades, mida kutsutakse “puntideks”. Iga hütt majutab tervet perekonda. Kuivaperioodi alguses lahkuvad pügmeed küladest ning suunduvad metsa, kus nad ehitavad endale mitmeid laagreid. Sel viisil suudavad pügmeed kasutada suuremat maa-ala, et koguda võimalikult palju metsaande. Sellised külad on üksikud ning eraldatud teistest hõimudest; nende majad on väikesed, ringja plaaniga ning mõeldud ajutiseks kasutuseks. Ehitise seinu hoiavad üleval ringikujuliselt asetatud vaiad. Otstest on vaiad väätidega kokku seotud. Samuti kasutatakse hüttide ehitamiseks suuri lehti. 

Bambuti pügmeed olid peamiselt kütid ning korilased: toitu hangiti traditsiooniliselt metsast. Seetõttu olid pügmeedel ammendamatud teadmised metsast ning ka toidust, mida sealt leida võib. Bambutid kasutavad ulukite küttimiseks suuri võrke, lõkse, vibusid ning odasid. Mõnikord võetakse jahil appi ka naised ja lapsed: nende ülesandeks on sel juhul loomade suunamine lõksude poole. Metsaande koguvad nii mehed kui ka naised. Igal külal on oma jahipiirkond, kuigi sügaval vihmametsas võivad piirid olla raskesti nähtavad. 

Nüüdseks on aga nendegi traditsiooniline eluviis suuresti muutumas. Suurtest metsadest on saanud lagendikud. Pügmeed elavad küll oma endistel maadel, kuid mets on ümbert maha võetud ja iidsed traditsioonid segunenud mitte tänapäeva moodsa elulaadiga, vaid karmi ellujäämisega olukorras, kus midagi ei ole - tööd, asju, elatakse hurtsikutes, mis on tehtud sellest mis parasjagu kätte saadud, iga plastpudel, kanister leiab lõpuni kasutuse, kuniks päike materjali lagundab.

Täna on meil hommikusöök hinnas.
Ööbimine Linda 3* hotellis.

13. päev

Goma. Kiirlaevaga Bukavusse mööda Kivu järve

Varahommikul alustame paadiretke Gomast Bukavusse. Selleks ületame klaasjad Kivu järve veed. Tee lõunasse muudavad nauditavaks rahulik õhkkond ja Aafrika kõige kõrgemal asuva järve liigendatud rannajoon. Kivu järv on erakordselt ilus sisemaa veekogu, mida palistavad rohetavate terrassidega kaetud mäenõlvad, lopsakad põllud ja säilinud udused vihmametsasalud. Nautige panoraamvaateid ning tabage silmaga sadu väikseid saari! Jõuame Bukavusse kella 15.00ks.

Täna on meil hommiku-, lõunasöök (laevas) hinnas.

Ööbimine Bukavus hotellis Orchids 3*.

14. päev

Kongo. Madalikugorillad Kahuzi Biegas

Täna sõidame maasturitega Kahuzi Biega rahvusparki. Veedame kaks kuni kolm tundi rahvuspargi mägises džunglipiirkonnas, et leida üles suur madalikugorilla perekond. Siinseks alamliigiks on ida-madalikugorilla, kes on märgatavalt erinev kuulsast mägigorillast Virguna rahvuspargis. Jälgime gorillapere askeldusi. Kahel eelneval meie reisil oleme kohtunud Chimanukaga - kes on vabas looduses elavatest gorilladest maailmas suuruselt teisel kohal.

Kahuzi-Biega tohutu suure ürgse troopikametsa kohal kõrgub kaks tähelepanuväärset mäge - Kahuzi (3308m) ja Biega (2790m). siinses rahvuspargis elab mitmekesine ja arvukas fauna. Pargi idakülje väiksem osa hõlmab osa Mitumba mägedest, suurem läänesektor on Kongo vesistu keskosa. Neid tsoone ühendab kitsas koridor. Lääneosas kasvab ekvatoriaalne vihmamets, 1200-1500m kõrgusel siirdemets. Idatsoonis eristatakse kuut primaarset taimkattetüüpi. Rahvuspark loodi, et kaista 200-300 idapoolset madalikugorillat, kes elutsevad peamiselt 2100-2400m kõrgusel metsades, kuid samuti ka madalamas vihmametsas. Pargi biotüüpide mosaiigi tõttu on see gorillade suurepärane looduslik asumispaik, kuid seal elab teisigi primaate, kaasa arvatud schweinfurthi šimpans ning paljud pärdiklase- ja koolobuslaseliigid. Teistest imetajatest olgu mainitud elevant, laanesiga ning paljud antiloobid ja kabrikud. 

Täna on hommiku- ja lõunasöök hinnas.

Ööbimine Bukavus hotellis Orchids 3*.

15. päev

Kongo. Kohvi- ja teeistandused, elu Kivu järve lõunakladal

Täna liigume maasturitega Lõuna Kivus. Külastame kohvi- ja teeistandusi.  Rännakul avanevad meile imelised vaated Kivu järvele ja ümbritsevale maastikule. Tee- ja kohviistandustes õpime kuidas jõuab hurmavalt lõhnav ning maitsev, igapäeva joogiks muutunud kohvi ning tee meie tassidesse. Ehedad elamused kohalikust elust.
Täna on hommiku-ja lõunasöök hinnas.
Ööbimine Kivus hotellis Orchids 3*.

16. päev

Kongo-Rwanda, Kigali

Sõidame Kongo ja Rwanda piirile Bukawusse. Sejärel sõidame Kigalisse. Külastame Kigali äripiirkonda, parlamendi hoonet, elamupiirkondi. Käime Nyabugogo teiseringi riiete turul, mis on väga värvikas ja huvitav paik.

Ööbimine kigalis, Serena hotell 4*.
Õhtusöök hinnas.

17. päev

Rwanda. Kigali 

Hommikusöök.  Ekskursioon Kigalis.
Kigalis valitseb Aafrika kohta tõeline rahu. Kigali on kohe kõigile meeldima hakanud. Kigali on Aafrika kohta ebatüüpiliselt rahuliku elutempoga ja uskumatult puhas. Kuu igal kolmandal laupäeval koristavad kõik Kigali elanikud oma kodulinna. Kigali asub merepinnast 1000m kõrgusel ja seetõttu on siin mõnus kliima. Uidates mööda Kigali tänavaid, on raske uskuda, et veel mõnda aega tagasi on siinsed tänavad olnud täis genotsiidi kurbust ja õudu. Pärast hommikusööki külastame muljetavaldavat genotsiidi mälestuspaika ja teisi kohti linnas. Mälestuspaik asub kohas, kus on 250 000 ohvri massihaud. 1994. aastal, pärast Rwanda presidendi lennuki õhku laskmist, hakati vahendeid valimata otsima lahendust nn "tutsi probleemile".  Tagajärjeks  oli 100 päeva jooksul  miljon tapetud inimest, miljonid põgenikud,  tuhanded orvud ja purunenud perekonnad. See õudusfilmi stsenaariumit meenutav lähiajalugu on küll äärmiselt võigas, ent nüüdseks on kahe rahvusrühma hutude ning tutside vahel leitud teatud kokkulepe, mis aitab riigil liikuda ühes suunas. Riigi motoks on "üks riik, üks rahvas". Memoriaal on üks neist paikadest maakeral, mida iga inimene peaks kord elus külastama selleks, et meenutada kui habras ja haavatav on inimelu. Mõistmine ehk aitab tagada selle, et sellised inimsusevastased kuriteod enam kunagi ei korduks. Huvitav on ka see, et Rwanda on Aafrika ainus riik (tõenäoliselt kogu maailmas?) kus ei ole lubatud kasutada kilekotte! Piiril kontrollitakse üle kõik kohvrid ja isegi nendest tuleb kõik kilekotid välja võtta ja nendega hüvasti jätta. Kigalis läheme õhtustama suurepärasesse Aafrika restorani. Pärast õhtusööki läheme lennujaama ja oleme valmis kojusõiduks.

Meie kasutuses on päevatoad Serena Hotel Kigali (kuni lennujaama sõiduni).

18. päev

Kigali-Tallinn

Sõidame lennujaama.
Lend TK612 Kigali - Istanbul  02.05-11.30
Lend TK1423 Istanbul - Tallinn 14.55-17.25Reisi hind: 6890 € (hind täpsustub 2020 a. veebruaris)

Hind sisaldab

 • kõik lennud
 • transporti vastavalt reisiprogrammis kirjeldatule
 • majutust vastavalt reisiprogrammis kirjeldatule
 • kõik hommikusöögid
 • toitlustus vastavalt programmile (lõunasöök, õhtusöök)
 • ekskursiooniprogramm vastavalt reisikirjeldusele
 • rahvusparkide tasud
 • gorillade vaatlusload
 • jootrahad

Lisatasu eest

 • reisikindlustus
 • soovi korral majutus üheses toas 790 eurot
 • Rwanda viisa (multi) 100 USD, tasumine piiril sularahas
 • Kongo DV viisa (organseerib reisikorraldaja) 95 eurot 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Kongo DV - Rwanda - Uganda

22. jaanuar 2021 – 7. veebruar 2021