Kongo ja Rwanda
Võimas reis Virunga rahvusparki, mägigorillad ja maailma suurim laavajärv


1. veebruar – 16. veebruar 2018Välja müüdud 
Reisijuht:  Teet Toome,

Kongo ja Rwanda

1. veebr – 16. veebr 2018  /  6890 € 

Väga vähesed inimesed on kursis reisivõimalustega selles maailmanurgas. Ometi pakub Kongo DV rännumeestele rohkelt ainulaadseid võimalusi saamaks osa kohalikust võimsast ja ainulaadsest loodusest, põliskultuuridest  ja geoloogilistest vaatamisväärsustest, mida on mujal Aafrikas raske kui mitte võimatu kohata. Kongo DV-s reisides on võimalus vabas looduses näha nii mägi- ja rannikugorillasid, samuti selliseid haruldusi nagu bonoobod ehk kääbusšimpansid ja okaapid ehk müstilised kaelkirjaku sugulased, keda vabas looduses ei leidu mitte kusagil mujal maailmas. Samuti on siin võimalik ronida aktiivsete vulkaanikraatrite tippu ning kohtuda tänapäevani oma põlistest tavadest ja eluviisidest kinnipidavate metsakääbuste, pügmeedega. Kongo DV on veel mõne aasta eest uudiskünnise ületanud rahutuste tõttu riigi idaosas, ent olukord on juba paar aastat tagasi stabiliseerunud ning piirkonnas valitseb rahu. 

Meie seikluslikku ning põnevust pakkuva reisi tipphetkedeks on mitmed Kongo looduse ja kultuuri värvikad tahud. Meil avaneb fantastiline võimalus tutvuda Viruna rahvuspargiga, kus elavad mägigorillad ja hõõgub maailma suurim laavajärv. Saame ööbida Bambuti külas, suheldes seejuures kohalike pügmeedest elanike ja nende lastega, õppides sel viisil tundma selle kauni maa eluolu. Reisi lõpus, enne Kigalist lahkumist, külastame ka kohalikku genotsiidi memoriaali, mis on ehitatud mälestamaks 1994. aastal toimunud Rwanda genotsiidi, milles kaotas 100 päeva jooksul elu miljon inimest.

1. päev

Lend Tallinn-Istanbul-Kigali

Kogunemine Tallinna lennujaamas 11.00

Lend TK1422  Tallinn (TLL) - Istanbul (IST) 13.00-17.15
Lend TK612 Istanbul (IST) - Kigali (KGL) 19.55-01.25 +

Ööbimine Kigalis Lemigo 4* hotellis.

2. päev  

Rwanda-Kongo (2. veebruar)

Hommikusöök. Sõidame Kigalist Kongosse. Ületame põhjapoolse Rwanda-Kongo piiripunkti ja jõuame Kivu järve põhjaosas asuvasse Goma linna.

Ööbimine Gomas, Kivu järve kaldal asuvas hotellis Linda 3*.

3. päev

Kongo 

Pärast rahulikku hommikut sõidame Mikeno Lodži.  See on suurepärane majutuskoht keset metsa!
Sõidame 4x4 maasturiga. Sõiduaeg ca 3 tundi.

Täna on meil hommiku- ja õhtusöök hinnas.
Ööbimine Virunga rahvuspargis Mikeno Lodžis.

4. päev

Kongo. Virunga rahvuspark - gorillade elupaik

Tõuseme varakult, sööme hommikust ning valmistame end ette uskumatuks elamuseks. Esmalt suundume Virunga rahvuspargi keskusesse, kus meid viiakse kurssi vajaliku infoga ning saame kokku oma giididega. Pärast seda lähme metsa  mägigorillasid otsima. Aeg, mis kulub nende müstiliste ahvide leidmiseks, pole ette teada. Sõltuvalt nende liikumisest metsas tuleb arvestada umbes 2-5 tunniga, ent pole võimsamat tunnet kui vaadata tõtt gorillaperekonnaga! Sellest hetkest, kui oleme leidnud gorillade perekonna, on meil aega täpselt üks tund, et neid jälgida. Gorillad on väga rahumeelsed, neid ei häiri meie juuresolek karvavõrdki. Võib juhtuda, et suur isane hõbeselg tõuseb bambusesalu vahelt püsti ja möödub otse sinu eest. Jää paigale või astu vaikselt sammuke tagasi. Elu elamus!

Gorillasid on maailmas kokku kolme liiki ja mägigorillad on neist kõige haruldasemad. Kokku on neid alles vaid ca 800 isendit ning  üheski maailma loomaaias mägigorillasid näha ei saa. Gorillade DNA kattub 98% osas inimese omaga ja seetõttu on tegemist meile kõige lähedasema sugulasega loomariigist. Mägigorilladel on võrreldes teiste gorillaliikidega pikem karvastik, lühemad jäsemed ning pisut suurem kasv. Neil on oma imekspandav kogukondlik ühiskonna korraldus, mille pealikuks on gorillaklanni juht vana hõbeselg. Vaatamata isase lärmakatele vastu rinda peksmistele ja jõudemonstratsioonidele on gorillad üldiselt rahumeelsed juurikate, puukoore, võrsete ja lehtede sööjad. Gorillaemad sünnitavad korraga vaid ühe beebi, kes saab hoolitseva ema karvastiku sisse klammerdudes nautida ema lähedust 2-3 aastat. 6-aastased gorillajõmpsikad veedavad suure osa oma päevast mängides, puude otsa ronides, üksteist taga ajades ning okstel kiikudes. Sellest hetkest, kui gorillapere on üles leitud, on meil võimalus  vaikselt jälgida nende tegevust tund aega. Kohati võime olla kuni käegakatsutavas kauguses, kuid ise ei tohi minna lähemale kui viis meetrit. Tee mis  teed, ära ainult gorillale silma vaata ja jooksu pista! Jooksmine julgustab gorillasidki meiega kulli mängima. Pilguvahetus on ju teadete vahetus ning gorilla jaoks võib tema üksisilmi jõllitamine tunduda selge ebaviisakusena.

Maailmas ei ole teist riikliku kaitse all olevat ala, mis oleks ühteaegu sama õnnistatud ja neetud nagu Virunga. Tema ligikaudu 7900km² mahuvad liustikest toituvate jõgede võrk, üks Aafrika suurtest järvedest, päikeselõõsas savannid, läbimatud vihmametsad, üks mandri kõrgemaid mäetippe ja kaks kõige aktiivsemat vulkaani. Kongo DV kõige napimate ja kõige ohtramate sademetega alad kuuluvad Virunga rahvusparki. Rwindi tasandikel ja Virunga massiivi vulkaanidel, näiteks Nyiragongol (3470m), paiknevad kuumad allikad tulvavad ikka veel.  Rahvuspargis leidub ka tähtsaid märgalasid, mis on mõne linnuliigi tähtsad rände ja talvitumisalad. Virunga on koduks rohkem kui 700 linnuliigile (sh rwanda frankoliinile ja virunga padulinnule Bradypterus graueri). Virunga on koduks ka enam kui 200 imetajale. Virunga jõgedes elab vist küll rohkem jõehobusid kui kuskil mujal Aafrikas. Rwindi piirkonna savann on elevantide, pühvlite, antiloopide, tüügassigade, lõvide ja mitmesuguste ahvide kodu. Semliki orus ja Virunga mägedes elab 480 maailma 880-st säilinud mägigorillast, šimpansid ja ka veidra välimuse ja sebratriibuliste tagajalgadega okaapid. Kui seista kohas, kus Semliki jõgi voolab taamalt põrnitsevate Ruwenzori mägede pilgu all välja Rutaanzinge (Edwardi) järvest, kuulates vees kümblevate jõehobude serenaadi ning silmitsedes inimestest rikkumata pilti ujuvate elevantide ja madala hommikupäikese taustal uhkeldavate sadulnokk-toonekurgedega, muutub inimene väga väikseks, väga vaikseks ja väga teadlikuks asjaolust, et looduse vapralt teeseldud vastupanu on varsti kahjuks lõppemas. 

Täna on meil hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas
Ööbimine Virunga rahvuspargis Mikeno Lodžis. Suurepärane majutuskoht keset metsa!

5. päev

Kongo. Matkame Nyiragongo vulkaani tippu, kust avaneb vaade maailma suurimale laavajärvele

Tõuseme üles kell 7 hommikul ning paneme end valmis matkaks aktiivse vulkaani kraatri tippu! Nyiragongo vulkaan purskas viimati 2003. aastal ning purustas 13% Goma linnast. Hetkel on vulkaan aga rahunenud ja uinunud. Kell 10 alustame mäkkeronimist, teel teeme pildistamiseks peatusi. Vulkaani tippu jõuame orienteeruvalt kella neljaks pärastlõunal. Ligi 3500 meetri kõrguse Nyiragongo aktiivse vulkaani saame jälgida ka öösel ning ilmselt ei ole sellist vaatepilti võimalik kunagi unustada. Kraatri serval keset laavavälja laiutab elutu maastik. Kraatri servalt alla vaadates haigutab tohutu, kahesaja meetrise läbimõõduga auk. Augu põhjas keeb leeke pildudes madalahäälse kohina ja mühinaga laavajärv, maailma suurim. Väävliaur lööb teravalt ninna. 

Matk vulkaani tippu kestab 6-7 tundi. 

Täna on meil hommiku-, lõuna- ja õhtusöök hinnas.

Õõbimine kraatri serval lihtsates hüttides.

6. päev

Kongo. Laskumine Nyiragongo vulkaanilt. Goma

Pärast hommikueinet kella 7 ajal hakkame mäest alla laskuma. Kella 11 või 12 ajal jõumae Kibati külasse, kus meid oodatakse ning sõidutatakse bussidega  tagasi hotelli Gomas. Pärastlõuna on linna vaatamisväärsustega tutvumise päralt ning vulkaani infokeskuse külastamiseks.

Täna on meil hommiku-, lõunasöök hinnas.

Ööbimine Gomas, Kivu järve kaldal asuvas hotellis Linda 3*.

7. päev

Kongo. Tutvume Goma ümbruse eluga, pügmeede küla Saké lähistel.

Bambuti pügmeed elavad külades, mida kutsutakse “puntideks”. Iga hütt majutab tervet perekonda. Kuivaperioodi alguses lahkuvad pügmeed küladest ning suunduvad metsa, kus nad ehitavad endale mitmeid laagreid. Sel viisil suudavad pügmeed kasutada suuremat maa-ala, et koguda võimalikult palju metsaande. Sellised külad on üksikud ning eraldatud teistest hõimudest; nende majad on väikesed, ringja plaaniga ning mõeldud ajutiseks kasutuseks. Ehitise seinu hoiavad üleval ringikujuliselt asetatud vaiad. Otstest on vaiad väätidega kokku seotud. Samuti kasutatakse hüttide ehitamiseks suuri lehti. 

Bambuti pügmeed olid peamiselt kütid ning korilased: toitu hangiti traditsiooniliselt metsast. Seetõttu olid pügmeedel ammendamatud teadmised metsast ning ka toidust, mida sealt leida võib. Bambutid kasutavad ulukite küttimiseks suuri võrke, lõkse, vibusid ning odasid. Mõnikord võetakse jahil appi ka naised ja lapsed: nende ülesandeks on sel juhul loomade suunamine lõksude poole. Metsaande koguvad nii mehed kui ka naised. Igal külal on oma jahipiirkond, kuigi sügaval vihmametsas võivad piirid olla raskesti nähtavad. 

Nüüdseks on aga nendegi traditsiooniline eluviis suuresti muutumas. Suurtest metsadest on saanud lagendikud. Pügmeed elavad küll oma endistel maadel, kuid mets on ümbert maha võetud ja iidsed traditsioonid segunenud mitte tänapäeva moodsa elulaadiga, vaid karmi ellujäämisega olukorras, kus midagi ei ole - tööd, asju, elatakse hurtsikutes, mis on tehtud sellest mis parasjagu kätte saadud, iga plastpudel, kanister leiab lõpuni kasutuse, kuniks päike materjali lagundab.

Täna on meil hommikusöök hinnas.
Ööbimine Linda 3* hotellis.

8. päev

Goma. Kiirlaevaga Bukavusse mööda Kivu järve

Varahommikul alustame paadiretke Gomast Bukavusse. Selleks ületame klaasjad Kivu järve veed. Tee lõunasse muudavad nauditavaks rahulik õhkkond ja Aafrika kõige kõrgemal asuva järve liigendatud rannajoon. Kivu järv on erakordselt ilus sisemaa veekogu, mida palistavad rohetavate terrassidega kaetud mäenõlvad, lopsakad põllud ja säilinud udused vihmametsasalud. Nautige panoraamvaateid ning tabage silmaga sadu väikseid saari! Jõuame Bukavusse kella 15.00ks.

Täna on meil hommiku-, lõunasöök (laevas) hinnas.

Ööbimine Bukavus hotellis Orchids 3*.

9. päev

Kongo. Madalikugorillad Kahuzi Biegas, šimpanside varjupaik Lwiros.

Täna sõidame maasturitega Kahuzi Biega rahvusparki. Veedame kaks kuni kolm tundi rahvuspargi mägises džunglipiirkonnas, et leida üles suur madalikugorilla perekond. Siinseks alamliigiks on ida-madalikugorilla, kes on märgatavalt erinev kuulsast mägigorillast Virguna rahvuspargis. Erinevalt Gabonis ja Kongo Vabariigis elavatest madalikugorilladest, kes näevad välja pigem kui šimpansid, on Kahuzi gorillad oma suuruselt võrreldavad mägigorilladega. Seetõttu pole nendega kohtumine kindlasti pettumus.

Kahuzi-Biega tohutu suure ürgse troopikametsa kohal kõrgub kaks tähelepanuväärset mäge - Kahuzi (3308m) ja Biega (2790m). siinses rahvuspargis elab mitmekesine ja arvukas fauna. Pargi idakülje väiksem osa hõlmab osa Mitumba mägedest, suurem läänesektor on Kongo vesistu keskosa. Neid tsoone ühendab kitsas koridor. Lääneosas kasvab ekvatoriaalne vihmamets, 1200-1500m kõrgusel siirdemets. Idatsoonis eristatakse kuut primaarset taimkattetüüpi. Rahvuspark loodi, et kaista 200-300 idapoolset madalikugorillat, kes elutsevad peamiselt 2100-2400m kõrgusel metsades, kuid samuti ka madalamas vihmametsas. Pargi biotüüpide mosaiigi tõttu on see gorillade suurepärane looduslik asumispaik, kuid seal elab teisigi primaate, kaasa arvatud schweinfurthi šimpans ning paljud pärdiklase- ja koolobuslaseliigid. Teistest imetajatest olgu mainitud elevant, laanesiga ning paljud antiloobid ja kabrikud. 

Täna on hommiku- ja lõunasöök hinnas.

Ööbimine Bukavus hotellis Orchids 3*.

10. päev

Kongo. Kohvi- ja teeistandused, elu Kivu järve lõunakladal

Täna liigume maasturitega Lõuna Kivus. Külastame kohvi- ja teeistandusi.  Rännakul avanevad meile imelised vaated Kivu järvele ja ümbritsevale maastikule. Tee- ja kohviistandustes õpime kuidas jõuab hurmavalt lõhnav ning maitsev, igapäeva joogiks muutunud kohvi ning tee meie tassidesse. Ehedad elamused kohalikust elust.
Täna on hommiku-ja lõunasöök hinnas.
Ööbimine Kivus hotellis Orchids 3*.

11. päev

Kongo-Rwanda, Nyungwe rahvuspark

Sõidame Kongo ja Rwanda piirile Bukawusse. Pärast piiri ületamist sõidame Nyungwe rahvusparki. Rwanda edela nurgas asuv Nyungwe metsa rahvuspark on Rwanda mõistes hiiglaslik puutumatu vihmamets. 1,020km² suurune rahvuspark on suurim metsaga kaetud mäestikuala Aafrika kesk- ja idaosas.  Nyungwe sai rahvuspargi staatuse 2004. aastal ning on tuntud oma bioloogilise mitmekülgsuse poolest. Siinne paikkond on koduks 310 linnu ja 75 imetaja liigile, sh ka 13 primaadile.

Nyungwe mets on justkui muinasjutu pilt. Taevasse sirutuvad mahagoni ja eebeni puud, orhideed ja teised epifüüdid nõtkelt rippumas igalt oksalt. Erksavärvilised linnud vilksavad mööda. Vaikselt jälgides ja ennast looduse elurütmile kohandades on võimalik kohtuda paljude siin elutsevate primaatidega.

Loodame kohata siin elutsevat Colobus ahvi, kelle tunneme kergesti ära musta karvakatte järgi mida ilustavad valged vuntsid, õlatriibud ja sabaots. Nyungwe rahvuspark on koduks rohkem kui 400 uudishimulikule ja mängulusti täis ahvile.

Ööbimine Nyungwe Top View hotellis.
Õhtusöök hinnas.

12. päev

Rwanda. Nyungwe rahvuspark

Tänase päeva  veedame šimpanseid  otsides ning vihmametsa puulatvade kohal köisteedel jalutades. Pärast hommikusööki läheme šimpansi rajale, kus  loodame silmata ühe šimpansipere tegemisi: söömine, puhkamine, mängimine, üksteise eest hoolitsemine, üksteisega suhtlemine. Šimpansid on inimese lähimad sugulased jagades meiega rohkem kui 98% meie geneetilisest koodist. Arvatakse, et inimesel ja šimpansil olid 4-8 miljonit aastat tagasi lausa ühised esivanemad. Šimpansid elavad kogukondlikku elu, kuhu kuulub mitu tosinat isendit. Enamasti liiguvad nad neljal jalal kuid suudavad kõndida ka kahel jalal püsti seistes. Nad liiguvad väga kiiresti kiikudes oksalt oksale ise samal ajal otsides sobilikku söödavat puude otsas. Õhtuti ehitavad nad puude otsa lehtedest pesad, kus öösel turvaliselt magada. Üldiselt taimetoidulised šimpansid toituvad peamiselt puuviljadest ja taimedest ent vahel söövad ka putukaid, mune ja liha. Nende toidulaud on väga rikkalik sisaldades sadu erinevaid söödavaid asju. Šimpansid on üks väheseid loomaliike, kes oskab kasutada tööriistu. Need primaadid oskavad anda puukeppidele soovitud kuju selleks, et kätte saada putukaid uuristades auke mahalangenud puutüvedesse. Nad kasutavad kive selleks, et lahti kopsida pähkelid ning puulehti selleks, et koguda joogivett. Šimpansi emale sünnib tavaliselt vaid üks järglane aastas, kes klammerdub oma ema külge kaks aastat. Selliseid hoolikaid emasid on väga armas jälgida.

Pärastlõunal läheme puulatvdesse ronima. Ronides 50 meetri kõrgusele puulatvade otsa laiub mööda rippteed jalutades meie ümber unustamatu Nyungwe loodus. Siin võime kohata ka teisi primaatide liike.

Ööbimine Nyungwe Top View hotellis.
Õhtusöök hinnas.

13. päev

Rwanda, Akagera rahvuspark

Pärast hommikusööki alustame teekonda Akagera rahvuspargi poole (7h). Kui ilmaolud on soodsad siis rahvusparki jõudes teeme kanuumatka Ihema järvel. Siin loodame kohata võimsaid jõehobusid ja krokodille.

Ööbimine Ruzizi Tented Camp 5*.
Õhtusöök hinnas.

14. päev 

Rwanda, Akagera rahvuspark

Täna ärkame varakult ning suundume hommikusele safarile savanni. Siinses savannis elutsevad hüäänid, lõvid, impalad, pühvlid, elevandid ja sebrad. Pärast safarit naaseme lodzi ja puhkame pisut. Pärastlõunal teeme paadiretke Ihema järvel. Ihema järv on täis elu- siin elavad krokodillid ja jõehobud.

Ööbimine Ruzizi Tented Camp 5*.
Õhtusöök hinnas.

15. päev

Rwada. Kigali 

Hommikusöök.  Sõidame Kigalisse. Ekskursioon Kigalis.
Kigalis valitseb Aafrika kohta tõeline rahu. Kigali on kohe kõigile meeldima hakanud. Kigali on Aafrika kohta ebatüüpiliselt rahuliku elutempoga ja uskumatult puhas. Kuu igal kolmandal laupäeval koristavad kõik Kigali elanikud oma kodulinna. Kigali asub merepinnast 1000m kõrgusel ja seetõttu on siin mõnus kliima. Uidates mööda Kigali tänavaid, on raske uskuda, et veel mõnda aega tagasi on siinsed tänavad olnud täis genotsiidi kurbust ja õudu. Pärast hommikusööki külastame muljetavaldavat genotsiidi mälestuspaika ja teisi kohti linnas. Mälestuspaik asub kohas, kus on 250 000 ohvri massihaud. 1994. aastal, pärast Rwanda presidendi lennuki õhku laskmist, hakati vahendeid valimata otsima lahendust nn "tutsi probleemile".  Tagajärjeks  oli 100 päeva jooksul  miljon tapetud inimest, miljonid põgenikud,  tuhanded orvud ja purunenud perekonnad. See õudusfilmi stsenaariumit meenutav lähiajalugu on küll äärmiselt võigas, ent nüüdseks on kahe rahvusrühma hutude ning tutside vahel leitud teatud kokkulepe, mis aitab riigil liikuda ühes suunas. Riigi motoks on "üks riik, üks rahvas". Memoriaal on üks neist paikadest maakeral, mida iga inimene peaks kord elus külastama selleks, et meenutada kui habras ja haavatav on inimelu. Mõistmine ehk aitab tagada selle, et sellised inimsusevastased kuriteod enam kunagi ei korduks. Huvitav on ka see, et Rwanda on Aafrika ainus riik (tõenäoliselt kogu maailmas?) kus ei ole lubatud kasutada kilekotte! Piiril kontrollitakse üle kõik kohvrid ja isegi nendest tuleb kõik kilekotid välja võtta ja nendega hüvasti jätta. Kigalis läheme õhtustama suurepärasesse Aafrika restorani. Pärast õhtusööki läheme lennujaama ja oleme valmis kojusõiduks.

Meie kasutuses on päevatoad hotellis Five after Five 4* (kuni lennujaama sõiduni)

16. päev

Kigali-Tallinn

Sõidame lennujaama.
Lend TK612 Kigali (KGL) - Istanbul (IST) 02.05-11.30
Lend TK1423 Istanbul (IST) - Tallinn (TLL) 14.55-17.25Reisi hind: 6890 € 

Hind sisaldab

 • Kõik lennud
 • Transporti vastavalt reisiprogrammis kirjeldatule
 • Majutust vastavalt reisiprogrammis kirjeldatule
 • Kõik hommikusöögid
 • Toitlustus vastavalt programmile (lõunasöök, õhtusöök)
 • Ekskursiooniprogramm vastavalt reisikirjeldusele
 • Rahvusparkide tasud
 • Gorillade vaatlusload
 • Jootrahad

Lisatasu eest

 • Reisikindlustus
 • Soovi korral majutus üheses toas 790 eurot
 • Rwanda viisa (multi) 100 USD, tasumine piiril sularahas
 • Kongo DV viisa (organseerib reisikorraldaja) 95 eurot 

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Kongo ja Rwanda

1. veebruar 2018 – 16. veebruar 2018