Kirsiõites Jaapan
Kyoto-Shikoku saar-Tokyo


2. aprill – 12. aprill 2023
Grupis 18 reisijat
Reisijuht: Kertu Bramanis

Kirsiõites Jaapan

2. apr – 12. apr 2023  / 4664 €

Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaokebaar kohtub iidse šinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geiša õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega. 

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära. Shikoku saare keskosas asuvad tiheda metsaga kaetud mäed, rannajoonel kaljused neemed, mändidega tipitud saared ja väikesed lahesopid. Saar on vältinud tööstuslikku arengut ning siinsetes metsades asuvad Jaapani olulised pühapaigad. Pühapaigad peegeldavad Jaapani iidse looduse jumaldamise traditsioonist tuleneva šintoismi sulandumist Hiinast ja Koreast saabunud budismiga. Matkates mööda mägiteid kuulsa 8. sajandi Jaapani munga jälgedes, kohtume valgesse riietatud palverändajatega, kes käivad siin mäenõlvade vahele peidetud pühapaikades või kaunitest ojadest, koskedest ja jõgedest looduse jõudu ammutamas.

Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapani võõrastemajja (ryokanisse) või ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus. 

Meie läheme saareriiki kirsside õitsemise aegu. Metsiku kirsi õied puhkevad õitsele vaid korraks. Vaid hetkeks on nende habras ilu saavutanud täiuslikkuse selleks, et juba järgmisel hetkel koos esimese tuulepuhanguga kaduda. Kirsiõis sümboliseerib ilu, kuid samas tuletab meile meelde ka nukrameelset asjade kaduvust ehk jaapani keeli mono-no-aware. Mono-no-aware mõtteviisis peitub osake jaapani kultuuri olemusest.

Soovitame lugeda Kertu ja Riho-Bruno Bramanise raamatut "Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis".

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 06.09.2022):

 • Alates 10. juunist 2022 on välisriikide kodanikel turismi eesmärgil lubatud Jaapanisse siseneda vastuvõtva organisatsiooni vastutusel.
 • Viisavabadusrežiim on ajutiselt peatatud. Kõik reisijad peavad saama vastuvõtvalt reisikorraldajalt ERFS (Entrants, Returnees Follow-up System) reisiloa, mille alusel tuleb taotleda viisa. Need aitab korraldada reisikorraldaja (Albion).
 • Jaapanisse saavad siseneda nii vaktsineeritud kui vaktsineerimata reisijad. Riiki sisenemise tingimused erinevad sõltuvalt reisija vaktsineerimisstaatusest:
  • Jaapan aktsepteerib alates 7. septembrist ELi vaktsineerimispassi. Digitõend peab olema kehtiv ning vaktsineeritud peab olema vähemalt kolme doosiga (võivad olla erinevad vaktsiinid). Kehtiva vaktsineerimispassi olemasolul ei pea PCR testi enne reisi tegema. 
  • Kes ei oma kehtivat vaktsineerimistõendit vähemalt kolme vaktsiinidoosiga, see peab esitama sertifikaadi koroonaviirus SARS-CoV-2 negatiivse PCR-testi kohta, mis on tehtud 72h jooksul enne esimest väljalendu. PCR testi sertifikaat peab olema vormistatud Jaapani ametlikul vormil. 
 • Kõigil reisijatel peab olema reisikindlustus, mis katab ka COVID-19 juhtumid.
 • Lisaks tuleb alla täita riiki sisenemise deklaratsioonid (juhendid saadab Albion).

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Helsingi - Osaka

Kogunemine Tallinna lennujaamas 12.50.

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.45-15.20 (Finnair)
Lend AY77 Helsingi-Osaka 17.20-08.55+1, lennuaeg 9h 35min (Finnair)

2. päev

Osaka / Dotonbori/ Uji Byodoin tempel /Kyoto

Saabumine Osaka Kansai lennujaama. Seejärel sõidame Osaka kesklinna Dotonbori piirkonda. Pärastlõunal külastame Uji linna, mis asub iidsete Jaapani pealinnade Kyoto ja Nara vahel. Ujis külastame Byodoin templit.

Osaka on täna Tokyo ja Yokohama järel kolmas suurlinn Jaapanis. Osaka on olnud kaubanduslinnana silmapaistev alates Toyotomi Hideyoshi 1586. aastal rajatud Osaka kindluse ajast. Samuti meelitas ta teiste Jaapani paikade kaupmehi Osakasse paikseks jääma. 1920. ja 1930. aastatel muutus linn võimsaks tööstuskeskuseks. Tänapäeval on linnasiluett täis galeriisid, rahvusvahelisi hotelle, futuristlikke elumaju ja põnevat postmodernset arhitektuuri. Kuulsad on linna ekstravagantne ööelu ja kohalik köök. Osaka kuulub koos Tokyo ja Kyotoga Jaapani kolme parima kulinaaria- ja gurmeekeskuse hulka. Siinne köök on tuntud pigem oma praktilisuse kui peenuse poolest. Osaka võrratu gurmeega saab hästi tuttavaks Dotonboris. Osaka särav süda Dotonbori on üks linna peamisi tõmbenumbreid eelkõige õhtusel ajal. Elava meelelahutuspiirkonna uhkuseks on kriiskavad neoontuled ning tohutu hulk erinevaid söögikohti ja baare. Dotonbori piirkonnaks peetakse nii Dotonbori kanalit kui ka kanali lõunakaldaga paralleelselt jooksvat Dotonbori peatänavat. Piirkonna ajalugu ulatub 1612. aastasse, mil Yasui Dotoni nimeline kaupmees investeeris kogu oma isikliku vara ambitsioonikasse projekti. Nimelt plaanis Doton laiendada Umezu jõge nii, et tekiks veeteede võrgustik. Sõja puhkedes aga Dotoni projekt peatus ning mees ise langes Osaka piiramises aastal 1615. Onupojad tegid aga mõne aasta pärast Dotoni unistuse teoks ning nimetasid kanali Dotoni kanaliks. Uue kanali avamine tõi kaasa kaubanduse kiire õitsengu ja samasse kõrvale tekkis meelelahutuspiirkond koos teatrite, lõbustusasutuste, teemajade ja restoranidega. Tänapäeval on Dotonbori tuntud reklaamnägudeks saanud värvikirevate neoontulede säras Jaapani toidufirma Glico reklaamtahvel ja Kuidaore Taro trummari kuju. Osakat tuntakse Kuidaore linnana, mis tähendab tõlkes “ennast söögist oimetuks õgima“. Kaupmeeste linn Osaka on tõeline gurmaanide paradiis. Osaka külastajate jaoks on Dotonbori endiselt põnev tänapäevalgi! 

Lõunasöök – Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast! 

Kuulsusrikka ajalooga pealinnade lähedus mõjutas oluliselt ka Uji arengut ning Ujist kujunes omakorda kultuuri keskus. Fujiwara klanni poliitilise võimu kõrgperioodil Heian ajastul (794-1192) ehitati Uji’sse Byodoin tempel ja Ujigami pühamu. Ujigami pühamut peetakse vanimaks siiani eksisteerivaks pühamuks Jaapanis. UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud Byodoin tempel ei olnud algselt kavandatud pühamuna. See ehitati ambitsioonika poliitiku priiskava pelgupaigana. Poliitiku poeg muutis isa mõisa templiks ning tellis kuulsa Fööniksi saali ehituse. Fööniksi saali kujutise leiame täna Jaapani kümne yeenise mündi esiküljelt.

Seejärel sõidame Kyotosse. Vaatame ringi hotelli ümbruses ja Kyoto raudteejaamas. Kyoto raudteejaama, mis on kui õhuline ja voogav täispurjedes purjekas, käivad vaatamas arhitektid üle maailma. Kyoto 1200. aastapäevaks rajatud raudteejaam mõjub väga ajaloolises Kyotos oma futuristliku lahendusega esmapilgul täiesti tulevikuehitisena. Raudteejaama projekteerijate taotluseks on ühendada Kyoto iidne ajalugu ja tänavavõrgustik moodsa esteetikaga. Raudteejaama kõrval särab üle öise linna Kyoto teletorn, mis on justkui majakas, aidates meil õhtustelt Kyoto avastusretkedelt eksimatult koju jõuda. Meie koduümbrusest leiate ka sadu kaupluseid ja söögikohti.

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Kyoto-Higashiguchi Daiwa Roynet Terrace hotell 4*

3. päev.

Kyoto / Nara /  Wazuka teekasvatus

Sõidame Narasse, 8. sajandi Jaapani iidsesse pealinna. Külastame Todaji templit, mida peetakse maailma suurimaks puitehitiseks. Todaji puitehitis on koduks hiiglaslikule Buddha Vairocana pronkskujule. Suursugune templikompleks ja imeline ajatu 16-meetrine Buddha kuju, mille rajamisest võttis osa ligi pool Jaapani 8. sajandi elanikkonnast, on aukartustäratavalt uhke ja mõjus tänapäevalgi. Istuvat Buddhat võiks kõrvutada seitsme maailmaime hulka kuulunud ajaloo hämarustesse kadunud Zeusi kujuga.

Vaid viieminuti tee kaugusel asub kaunil metsiku loodusega pühapaigas mõjuka Fujiwara perekonna poolt rajatud Kasuga shinto pühamu. Üle kahe tuhande kivilaterna juhatavad meid mäenõlvast üles justkui vaikselt jutustades jaapanlaste esivanemate lugusid. Meiega koos astuvad rahulikul sammul jumalate sõnumitoojad - metsikud ent samas nii taltsad hirved.

Tutvume Uji Wazuka teekasvatusega jalutades teepõldudel. Seejärel on meil võimalus teed maitsta. Uji on kogu maailmas tuntud kui parima Jaapani rohelise tee kasvatamise piirkond. Kuigi Kozanji templit Kyotos peetakse Jaapani teekasvatuse lätteks, sai Uji juba 1100ndatel tuntuks kõrgetasemelise tee tõttu. Kyoto prefektuuri lõunaosa on õnnistatud teekasvatamise jaoks hea pinnase ning kliimaga. Esimesed teepõllud rajati Uji piirkonda Kamakura ajastul (1185-1333), kui munk Myoe tagasiteel Hiinast tutvustas külaelanikele teeseemneid. Nii algaski 800 aastat kestnud teekasvatamise kultuur ning Uji kehtestas end peagi kõige hinnatuma tee märgina. Uji tee valisid enda jaoks välja šogunid. Teejoomise rituaal tõsteti zenilikesse kõrgustesse 16. sajandil. Legendaarne teemeister Sen-no Rikyu pani 1587. aastal kirja tee keetmise ja serveerimise, teemaja kujunduse ja seda ümbritseva aia loomise eeskirjad. Ta lähtus teerituaalide täiustamisel wabi-sabi (püsitu ilu) ja ichigo-ichie (üks kord, üks kohtumine) printsiipidest. Kuigi teekultuuri juured ulatuvad lihtsate Zen munkade igapäevaste toiminguteni, muutus rituaalne teejoomine aristokraatide ja samurai klassi hulgas väga populaarseks. Edo ajastul arendas Soen välja murranguliselt uue meetodi, kus teelehti rulliti ning aurutati, et säilitada teelehtede erk roheline värv, jõuline maitse ning eelkõige värskus. See erines oluliselt pruuniks tõmbunud röstitud ja kääritatud teedest, mis oli laialt levinud mujal teekasvatusmaades. See revolutsiooniline teelehtede käsitlemise viis värske sencha tee valmistamisel on tänaseni muutumatuna püsinud. Uji teekasvatajad rakendasid oma uusi teadmisi ning hakkasid teetaimi varjutama tuues turule kõige kõrgeklassilisema tee – gyokuro. Keisrite, šogunite ja ülikute eestkostet sajandeid nautinud Uji on rohelise tee sünnikohaks nii nagu me tänapäeval seda tunneme ja armastame. 

Õhtuks naaseme Kyotosse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto-Higashiguchi Daiwa Roynet Terrace hotell 4*

4. päev

Kyoto. Sanjusan gendo tempel / Fushimi Inari pühamu / Hõbedane tempel / Tokugawade šogunipalee

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada, jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete - habraste puidust ja paberist -, ning moodsate - klaasist ja terasest - ehitiste läbipõimumine. 

Hommikul külastame  Sanjusan gendo templit. Jaapani pikima puidust ehitise peasaali keskel püüab pilku tuhandekäeline Kannon ehk kaastunde Bodhisattva. Tema mõlemal küljel on veel viissada tuhandekäelist jumalannat. 1001 jumalanna lõpmatusena näiv kätemeri abistab inimesi nende kannatustes. 

Seejärel külastame Tokugawa šogunitele kuulunud Nijo paleed, mis on rajatud 1603. aastal šoguni võimu ja prestiiži ning samas keisri võimu hinguselemineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht- ning puidunikerdus ornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli šoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse šoguni pealinnast Edost. Laulvatel "ööbikupõrandatel" kõndides saame aimu šoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust.

Lõunasöök - sukiyaki - soja kastme, sake, mirini ja suhkruga maitsestatud jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Lauapeal olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.

Seejärel jätkame Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsisõite õitsemise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.

Külastame ka Fushimi Inari pühamut. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk šinto riisi jumalale.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto-Higashiguchi Daiwa Roynet Terrace hotell 4*

5. päev

Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Kuldne tempel / Kiyomizu tempel / Geišade kvartal Gion / Miyako Odori

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal ühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.

Lõunasöök - Japanese set.

Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides.

Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geišade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.

Pärastlõunal läheme vaatama Miyako Odori't. Miyako tähendab eesti keeles pealinna ja odori tähendab tantsu – seega meie õhtuseks meelelahutuseks on vana pealinna tantsude etendus. See on ainulaadne võimalus heita pilk geišade (Kyotos kutsutakse neid geikodeks) suletud maailma, sest geikod näitavad oma kunsti tavaliselt vaid väga privaatsetel kohtumisetel geiša kvartalite teemajades. Üksnes aprillikuu kirsiõitsemise ajal saab ka laiem publik imetleda Kyoto geikode ja nende õpilaste maikode elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu, muusikat ja laulu.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto-Higashiguchi Daiwa Roynet Terrace hotell 4*

6. päev

Shikoku saar / Ohenro palverännak / Kakurinji tempel / Tairyuji tempel / Anrakuji templimajutus

Pärast varast hommikusööki sõidame bussiga Honshu saarelt Shikoku saarele. Teekonnal sõidame üle Uzu no Michi. Shikokul läbime jalgsi järskudel mäenõlvadel oleva lõigu (6.5 km) kuulsast 88-templi palverännakust ohenro. Külastame Kakurinji (nr. 20) ja Tairyuji (nr. 21) templeid (ligi 4-tunnine jalgsimatk). See rännak mööda matkarada läbi võrratu ürgse metsa, ikka üles ja alla, on sobilik tõsistele matkasellidele. Kui mägedest üles-alla rühkimine pole sinu jaoks saad palverännaku läbida ka bussi ning köisraudteega

Sõidame Jaapani suuruselt neljandale saarele Shikokule. Jaapani Sisemeri ehk Setonaikai on olnud looduslik takistus, mis on säästnud saart rahvastiku suurenemisest ja läänestumisest. Shikokul on säilinud armsad riisikasvatajate- ja kalurikülakesed, metsaga kaetud mäed, iidsed kindlused, kultuslikud kuumaveeallikad ja loomulikult templid. Jaapani sisemeri ei ole maaga piiratud, nagu nime järgi võiks oletada. Setonaikai väikeste kalurikülade sadamates hõljuvad päikeses sillerdavatel lainetel pisikesed kalamehepaadid. Vesi on selge ja tulisoolane. Sisemere saarestiku ilu võtab hinge kinni. Keegi oleks justkui vaba käega laiali pillutanud merest väljakasvavaid smaragdrohelisi saarekesi. 

Honshult Shikokukule pääseb üle Awaji saare sõites. Kohas kus Osaka laht, Vaikne ookean ja Jaapani Sisemeri kokku puutuvad tekib loodete liikumisel erinevatel veekogudel suuri veetaseme erinevusi, kutsudes esile võimsaid hoovusi ja veekeeriseid. Naruto veekeerised legendaarses 1.6 km pikkuses mäslevas väinas on aastatuhandeid legende loonud. 

Saare kõige kuulsam isik on buda preester Kukai, kes sündis Shikokul 774. aastal. Jaapanis tuntakse teda ka postuumse nimega Kobo Daishi (suur pühak). Shingon budismi rajaja ja Jaapani kultuuri isaks kutsutud preester käis saarel läbi 88 väiksemat templit. Shingon budismis tähistab number 88 meid kiusata võivate pahede arvu. Shikoku nimi tähendab tõlkes neli provintsi või prefektuuri. Tänapäeval on Shikoku provintside nimedeks Tokushima, Kochi, Ehime ja Kagawa. Lisaks on nendel provintsidel budistlik dojo nimi (spirituaalse treeningu paik). Palverännakut läbi nende nelja provintsi võrreldakse sümboolse teega valgustatuseni, kus templid 1-23 sümboliseerivad spirituaalset virgumist (hosshin dojo), templid 24-39 askeetlikku treeningut (shugyo dojo), 40-65 valgustatust (bodai dojo) ning 66-88 nirvaanat (nehan dojo). Seda palverännakut on jäljendatud üle tuhande aasta. Traditsiooniliselt läbiti palverännak vaid jalgsi ent tänapäeval on täiesti mõeldav, et liigutakse ka autode ja bussidega. Kogu rännaku (umbes 1400 km) jalgsi läbimine võtaks aega umbes 50 päeva ning seetõttu on täiesti tavapäraseks saanud vaid osaliselt palverännaku tee läbimine. Esmakordselt on 1140. aastatel mainitud vanades Jaapani ürikutes askeetlikke noori, kes on Shikoku eraldatud paikades rändamas. Ilmselt oli see tol ajal ka üks turismi valdkond.

Alustame matka Kakurinji templist, mis asub saare kaguosas. Kui Kūkai 798. aastal paika külastas, märkas ta kahte kurge - emast ja isast, kes oma tiibadega Jizō Bosatsu 6 sentimeetri suurust kujukest kaitsesid. Kūkai ise nikerdas 90 sentimeetri suuruse Jizō kuju, pani väiksema sinna sisse ning pühitses selle templi peamiseks jumaluseks.

Jõuame matkates Tairyūji templisse (tempel nr. 21). Templi suurel territooriumil kasvavad puuhiiglased. Müstiline õhustikuga tempel asub 500 meetri kõrgusel mäel, mida kutsutakse Lääne Kōya-san’iks, sest siinsed ehitised on sarnased püha Kōya-san’i omadega. Kūkai kirjeldab oma raamatus Sangō Shiiki (798), kuidas ta siin templis teenis.

Õhtuks jõuame Anrakuji templisse, kus saame osa ühisest õhtusöögist munkadega. Templis on kuumaveeallikad, kus on mõnus lõõgastuda. Õhtu osaks on ka õhtune palvus ja palverändajate rituaalid.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Anrakuji templimajutus koos kuumaveallikatega

7. päev

Shikoku saar. Konpirasan / Ishiteji tempel / Dogo onsen

Hommikul hakkame bussiga Matsuyama suunas sõitma. Teel külastame ühte väga armastatud ja populaarset pühamut Jaapanis - Konpirasan. Matsuyamasse jõudes külastame Ishiteji templit. Meie hotell asub Dogo onsen Honkan legendaarse kümbluskoha kõrval. 

Konpiransani ametlik nimi on Kotohira pühamu. Pühamu asetseb järsul Zozu mäenõlval. Pühamu on pühendatud meresõitjatele ja laevaehitajatele. Pühamu peasaalini jõudmiseks tuleb 785 trepiastmest üles rühkida. Pühamu kõige sügavamasse Okusha osasse viib lausa 1368 trepiastet. Vaatamata sellele, et pühamusse jõudmine on üsna vaevarikas on pühamu väga populaarne ja trepid on ääristatud mitmete armsate poekeste ja restoranidega.

Külastame Ishiteji templit (nr. 51) Matsuyamas. Ishiteji templi rajas Jaapanis hästi tuntud munk Gyōki juba 729. aastal. Alles hiljem muutis Kūkai selle templi Shingon budismi templiks. 892. aaastal sai tempel nimeks Ishite-ji (Kivi Käe tempel), mille algupära kõneleb kohalikust aristokraadist Emon Saburō’st, kes suri kivi käes hoides ning asjatult Kobo Daishit otsides. Hiljem tegi tema hing läbi reinkarnatsiooni, sündides uuesti imikuna kivi käes hoides. Ishiteji templi näol on tegemist esoteerilise budismi templiga. Iidsetest aegadest kokku kuhjatud esemetele on isand aeg jätnud oma pitseri. Huvitav on treenida kuuendat meelt templi juures asuvates kottpimedates koobastes. 

Ehime prefektuuri pealinna Matsuyamat tuntakse kui kuulsat kuumaveeallikate keskust. Siin asub nimelt kultuslik Dōgo onsen, mida on mainitud juba 712. aastal kirjutatud Jaapani vanimas kroonikas Kojikis. Dōgo onseni juures asub mitmeid avalikke kümbluskohti ja võõrastemaju, ent kõige tuntuim nende hulgas on Dōgo Onsen Honkan. Dōgo onsen on olnud läbi aastate Jaapani mõjukamate perekondade, sealhulgas keiserliku perekonna, eelistatuim kümbluskoht. Imekaunis puidust avalik saun ehitati 1894. aastal. Hoone sisemuses on treppide, käikude ja ruumide labürint, kus askeldavad kümblejad ja töötajad. See kuulus kümblusasutus inspireeris ka kuulsat animatsioonihiiglast Hayao Miyzakit tema hiilgava "Sen to Chihiro no Kamikakushi" ehk "Vaimudest viidud" linateose loomisel. Meie hotell asub legendaarse kümblusmaja kõrval ja uudishimulikel on võimalus seal ka kümblemas käia väikese lisatasu eest. 

Majutus Jaapanipärases hotellis - ryokanis. Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsen'it - looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat, peaaegu rituaalset, puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Jaapani traditsiooniline õhtusöök. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu - ning maitsemeel - tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda - kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog - riis!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Chaharu ryokan ja onsen

8. päev

Shikoku. Okayama / Kurashiki Bikan

Hommikul  sõidame Shimanami Kaido kaudu Okayamasse.

Shimanami Kaido on ligi 60 km pikk maantee Shikoku saarelt Honshu saarele. Tee viib üle Jaapani Seto sisemere saarestiku kuue väiksema saare. Maanteel ületame mitmeid kauneid sildu ja naudime võrratuid vaateid Seto sisemerele. Teeme peatuse Kirosani vaateplatvormil imetlemaks ümbritseva looduse ilu. Omishima saarekesel külastame Oyamazumi pühamut, mis oli iidsete samuraide pühapaik. Pühamus on huvitav väljapanek samuraide turvistest ja relvadest.

Pärastlõunal jõuame Kurashiki Bikan ajaloolisesse kvartalisse Okayamas. Kurashikis on hästi säilinud Edo ajastu (1603-1867) olustik ja kanalite võrgustik. Kunagi transporditi pajupuudega ääristatud kanaleid mööda riisi. Linna nimi Kurashiki tähendab tõlkes "riisiaitade linna". Paljud endised riisiaidad on nüüdseks muutunud mõnusateks kohvikuteks, butiikideks ja kunstigaleriideks. Kanalites hõljuvad karpkalad ja luiged.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Okayamas hotel Granvia

9. päev

Okayama/ Korakuen aed/  Tokyo/  Vana Tokyo-Asakusa /  Ginza

Pärast hommikusööki külastame Korakuen aeda Okayamas. Seejärel sõidame kiirrongiga Tokyosse. 

Korakuen aeda peetakse üheks kolmeks tuntumaiks ajalooliseks aiaks Jaapanis. Korakuen aia rajajateks oli Okayama valitsev Ikeda perekond 1700 aastal. Aia areng on väga hästi jälgitav Edo ajastu maalidelt ja  Ikeda perkonna annaalide kaudu. Aed rajati sen-yu-koraku vaimus, mis lihtsalt tõlkides tähendab "kurvasta enne teisi, naudi peale teisi". Kaunis jalutusaias avanevad igal pöördel uued vaated.

Tokyosse jõudes läheme Asakusa'sse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyos südalinnas Ginzas, The Royal Park Shiodome hotell 4*

10. päev

Tokyo. Meji pühamu / Harajuku / Shibuya / Akihabara  Maid caffee

Alustame Tokyo linnaekskursiooni bussiga - sõidame läbi Tokyo põnevamate piirkondade (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa, Akihabara). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Roppongi ööelu ei peatu hetkekski, siia on kokku kogunenud tõeline rahvaste paabel, mis hingab nagu suur ja võimas organism täiesti omas rütmis. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! 

Tokyo kiirustavast elurütmist hetkeks maha astudes leiame vaikuse hiiglaslikus pargis asuvast Meiji shinto pühamust. Meiji pühamu ja suursugune mets rajati 1920. aastal keiser Meiji ja keisrinna Shokeni mälestamiseks. Meiji keisrit peetakse moodsa Jaapani rajajaks.

Jalutame Harajuku tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks.

Lõunasöök - tempura. Algselt portugallastelt pärit toit on saanud jaapanlaste jaoks üheks lemmikumaks traditsioonilisemaks toiduks, milles on ühendatud Jaapani toiduvalmistamise kunsti kõige olulisemad omadused: kasutatakse vaid täiesti värskeid tooraineid, sobib just vastava aastaajaga, serveeritakse kaunilt ja kunstipäraselt. Tulemuseks on Jaapani kokakunsti üks tippsaavutusi: friteeritud mereannid ja juurviljad, mis on kerged ja värske maitsega.

Akihabaras külastame Maid caffe'd. Maid caffe on saanud Jaapani tänapäeva kultuuri ikooniks. Kohviku teenindav personal on kehastunud endisaegseteks teenijannadeks, toatüdrukuteks või ülemteenriteks ning pakuvad külastajatele erilist viisakust koos magustoiduga.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyos südalinnas Ginzas, The Royal Park Shiodome hotell 4*

11. päev

Tokyo 

Vaba päev Tokyos. Võimalus külastada arvukaid näitusi, muuseume, parke või põnevaid linnaosasid omal valikul ja reisijuhi soovitusel. 

Hilisõhtul siirdume Tokyo Haneda lennuväljale ja valmistume koju lendama.

Tokyo - Helsingi - Tallinn

Lend AY062 Tokyo Toky-Helsingi 01.35-05.30, lennuaeg 10 tundi
Lend AY1011 Helsingi-Tallinn 07.30.-08.00 (Finnair)

 Reisi hind: 4664 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Helsingi-Osaka; Tokyo-Helsingi-Tallinn (economy class)
 • majutus 4* hotellides
 • majutus jaapanipärases hotellis (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • templimajutus koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht 

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole.

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 650 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis