Kirsiõites Jaapan
Tokyo-Shikoku-Kyoto


10. aprill – 21. aprill 2024
Grupis 22 reisijat2 vaba kohta
Reisijuht: Kertu Bramanis

Kirsiõites Jaapan

10. apr – 21. apr 2024  / 5450 €

Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaokebaar kohtub iidse shinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geisha õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega. 

Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapani võõrastemajja (ryokanisse) või ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus. 

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära. 

Meie läheme saareriiki kirsside õitsemise aegu. Metsiku kirsi õied puhkevad õitsele vaid korraks. Vaid hetkeks on nende habras ilu saavutanud täiuslikkuse selleks, et juba järgmisel hetkel koos esimese tuulepuhanguga kaduda. Kirsiõis sümboliseerib ilu, kuid samas tuletab meile meelde ka nukrameelset asjade kaduvust ehk jaapani keeli mono-no-aware. Mono-no-aware mõtteviisis peitub osake jaapani kultuuri olemusest.

Fotod: Kertu Bramanis ja Argo Schneider. Soovitame lugeda Kertu ja Riho-Bruno Bramanise raamatut "Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis".

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 01.09.2023):

 • Eesti kodanikud saavad Jaapanisse reisida viisavabalt kuni 90 päeva 180 päeva jooksul, pass peab kehtima kogu reisi vältel.
 • Jaapanisse sisenemisel ei kehti enam Covid-19 reisipiirangud ning ei nõuta vaktsineerimis-, läbipõdemis- või testimistõendi olemasolu.
 • Visit Japan Web’is immigratsiooni- ja tollivormide täitmine on tungivalt soovituslik – saadame juhendi meiliga.
 • Reisikindlustus on tungivalt soovituslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Istanbul 

Kogunemine Tallinna lennujaamas 10.15. Tallinna lennujaamas kohtute Albion Reiside esindajaga, kes abistab lennujaamatoimingutega. Grupp lendab Jaapanisse iseseisvalt ilma reisijuhita. Reisijuht ootab teid Tokyo lennujaamas.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.25-16.05 (Turkish Airlines) 

Istanbulis on ooteajal võimalik ühineda Istanbuli tasuta linnaekskursiooniga.

2. päev

Istanbul – Tokyo

Lend TK198 Istanbul-Tokyo 02.20-19.25 (Turkish Airlines)

Saabumine Tokyo Haneda lennujaama. Seejärel sõidame Tokyo kesklinna Ginza piirkonda hotelli.

Majutus: Tokyo südalinnas Ginzas, The Royal Park Iconic Tokyo Shiodome hotell 4* või sarnane

3. päev.

Tokyo. Shinjuku / Harajuku / Asakusa

Alustame Tokyo linnaekskursiooni bussiga - sõidame läbi Tokyo põnevamate piirkondade (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa, Akihabara). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Roppongi ööelu ei peatu hetkekski, siia on kokku kogunenud tõeline rahvaste paabel, mis hingab nagu suur ja võimas organism täiesti omas rütmis. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! 

Maailma ühe suurima linna mastaapide adumiseks vaatame kõigepealt Tokyo panoraami 202 meetri kõrguselt Tokyo Metropolitan Government Office'i katuselt.

Seejärel jalutame Harajuku ja Omotesando tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks. 

Lõunasöök - tempura. Algselt portugallastelt pärit toit on saanud jaapanlaste jaoks üheks lemmikumaks traditsioonilisemaks toiduks, milles on ühendatud Jaapani toiduvalmistamise kunsti kõige olulisemad omadused: kasutatakse vaid täiesti värskeid tooraineid, sobib just vastava aastaajaga, serveeritakse kaunilt ja kunstipäraselt. Tulemuseks on Jaapani kokakunsti üks tippsaavutusi: friteeritud mereannid ja juurviljad, mis on kerged ja värske maitsega.

Pärastlõunal läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo südalinnas Ginzas, The Royal Park Iconic Tokyo Shiodome hotell 4* või sarnane

4. päev

Tokyo / Kyoto. Fushimi Inari pühamu 

Hommikul sõidame kiirrongiga Tokyost Kyotosse. Suured kohvrid saadame eraldi. 

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada, jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete - habraste puidust ja paberist -, ning moodsate - klaasist ja terasest - ehitiste läbipõimumine. 

Külastame Fushimi Inari pühamut. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk šinto riisi jumalale.

Vaatame ringi hotelli ümbruses ja Kyoto raudteejaamas. Kyoto raudteejaama, mis on kui õhuline ja voogav täispurjedes purjekas, käivad vaatamas arhitektid üle maailma. Kyoto 1200. aastapäevaks rajatud raudteejaam mõjub väga ajaloolises Kyotos oma futuristliku lahendusega esmapilgul täiesti tulevikuehitisena. Raudteejaama projekteerijate taotluseks on ühendada Kyoto iidne ajalugu ja tänavavõrgustik moodsa esteetikaga. Raudteejaama kõrval särab üle öise linna Kyoto teletorn, mis on justkui majakas, aidates meil õhtustelt Kyoto avastusretkedelt eksimatult koju jõuda. Meie koduümbrusest leiate ka sadu kaupluseid ja söögikohti.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Vischio Kyoto by Granvia hotell 4* või sarnane

5. päev

Kyoto. Hõbedane tempel / Kiyomizu tempel / Geišade kvartal Gion / Miyako Odori 

Pärast hommikusööki algab päev Kyotos  Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsisõite õitsemise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.

Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides.

Lõunasöök – Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast! 

Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geišade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.

Pärastlõunal läheme vaatama Miyako Odori't. Miyako tähendab eesti keeles pealinna ja odori tähendab tantsu – seega meie õhtuseks meelelahutuseks on vana pealinna tantsude etendus. See on ainulaadne võimalus heita pilk geišade (Kyotos kutsutakse neid geikodeks) suletud maailma, sest geikod näitavad oma kunsti tavaliselt vaid väga privaatsetel kohtumisetel geiša kvartalite teemajades. Üksnes aprillikuu kirsiõitsemise ajal saab ka laiem publik imetleda Kyoto geikode ja nende õpilaste maikode elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu, muusikat ja laulu.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Vischio Kyoto by Granvia hotell 4* või sarnane

6. päev

Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Kuldne tempel / Tokugawade šogunipalee / Ikebana töötuba

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal ühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.

Seejärel külastame Tokugawa šogunitele kuulunud Nijo paleed, mis on rajatud 1603. aastal šoguni võimu ja prestiiži ning samas keisri võimu hinguselemineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht- ning puidunikerdus ornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli šoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse šoguni pealinnast Edost. Laulvatel "ööbikupõrandatel" kõndides saame aimu šoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust.

Lõunasöök - sukiyaki - soja kastme, sake, mirini ja suhkruga maitsestatud jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Lauapeal olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.

Pärastlõunal arendame ilumeelt Ikebana töötoas. Ikebana on suurepärane võimalus suhelda loodusega, arendada ilumeelt, tundma õppida jaapani kultuuri, mediteerida, kaunistada kodu  ja ühtlasi on see ka meeldiv viis eneseväljenduseks. Lilled on saatnud kõiki vanu kultuure, aga ainult  Jaapanis on lilleseadmise viisid süstematiseeritud ja viidud nii kõrgele tasemele. Jaapanis on umbes 3000 ikebana koolkonda, tuntuimatel nendest (nt Ikenobo, Ohara, Sogetsu) esindused mitmes maailmajaos. Ikebana tõlgitakse sageli kui „jaapani lilleseadekunst“, kuid ikebanas kasutatakse ka muud taimset materjali - oksi, vilju, lehti, kõrrelisi. Ikebana väljendab, taasloob ja mõtestab ümbritsevat loodust. Klassikalises seades peegeldub alati käesolev aastaaeg, päev, ilm, hetk. Nagu kunsti, õpitakse ka Ikebanat kogu elu – ainuüksi kirjutamisoskus ei tee veel kellestki kirjanikku. Niisamuti ikebana reeglite tundmine ei kindlusta hingestatud seade sündi ega meistriks saamist. Iga uus päev, koht, uus taimematerjal, tingib uue, värske vaatenurga. Tee teose valmimiseni on vähemalt sama oluline kui teos ise.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Vischio Kyoto by Granvia hotell 4* või sarnane

7. päev

Shikoku saar / Ohenro palverännak / Kakurinji tempel / Tairyuji tempel / Anrakuji templimajutus

Pärast varast hommikusööki sõidame bussiga Honshu saarelt Shikoku saarele. Teekonnal sõidame üle Uzu no Michi. Shikokul läbime jalgsi järskudel mäenõlvadel oleva lõigu (6.5 km) kuulsast 88-templi palverännakust ohenro. Külastame Kakurinji (nr. 20) ja Tairyuji (nr. 21) templeid (ligi 4-tunnine jalgsimatk). See rännak mööda matkarada läbi võrratu ürgse metsa, ikka üles ja alla, on sobilik tõsistele matkasellidele. Kui mägedest üles-alla rühkimine pole sinu jaoks saad palverännaku läbida ka bussi ning köisraudteega

Sõidame Jaapani suuruselt neljandale saarele Shikokule. Jaapani Sisemeri ehk Setonaikai on olnud looduslik takistus, mis on säästnud saart rahvastiku suurenemisest ja läänestumisest. Shikokul on säilinud armsad riisikasvatajate- ja kalurikülakesed, metsaga kaetud mäed, iidsed kindlused, kultuslikud kuumaveeallikad ja loomulikult templid. Jaapani sisemeri ei ole maaga piiratud, nagu nime järgi võiks oletada. Setonaikai väikeste kalurikülade sadamates hõljuvad päikeses sillerdavatel lainetel pisikesed kalamehepaadid. Vesi on selge ja tulisoolane. Sisemere saarestiku ilu võtab hinge kinni. Keegi oleks justkui vaba käega laiali pillutanud merest väljakasvavaid smaragdrohelisi saarekesi. 

Honshult Shikokukule pääseb üle Awaji saare sõites. Kohas kus Osaka laht, Vaikne ookean ja Jaapani Sisemeri kokku puutuvad tekib loodete liikumisel erinevatel veekogudel suuri veetaseme erinevusi, kutsudes esile võimsaid hoovusi ja veekeeriseid. Naruto veekeerised legendaarses 1.6 km pikkuses mäslevas väinas on aastatuhandeid legende loonud. 

Saare kõige kuulsam isik on buda preester Kukai, kes sündis Shikokul 774. aastal. Jaapanis tuntakse teda ka postuumse nimega Kobo Daishi (suur pühak). Shingon budismi rajaja ja Jaapani kultuuri isaks kutsutud preester käis saarel läbi 88 väiksemat templit. Shingon budismis tähistab number 88 meid kiusata võivate pahede arvu. Shikoku nimi tähendab tõlkes neli provintsi või prefektuuri. Tänapäeval on Shikoku provintside nimedeks Tokushima, Kochi, Ehime ja Kagawa. Lisaks on nendel provintsidel budistlik dojo nimi (spirituaalse treeningu paik). Palverännakut läbi nende nelja provintsi võrreldakse sümboolse teega valgustatuseni, kus templid 1-23 sümboliseerivad spirituaalset virgumist (hosshin dojo), templid 24-39 askeetlikku treeningut (shugyo dojo), 40-65 valgustatust (bodai dojo) ning 66-88 nirvaanat (nehan dojo). Seda palverännakut on jäljendatud üle tuhande aasta. Traditsiooniliselt läbiti palverännak vaid jalgsi ent tänapäeval on täiesti mõeldav, et liigutakse ka autode ja bussidega. Kogu rännaku (umbes 1400 km) jalgsi läbimine võtaks aega umbes 50 päeva ning seetõttu on täiesti tavapäraseks saanud vaid osaliselt palverännaku tee läbimine. Esmakordselt on 1140. aastatel mainitud vanades Jaapani ürikutes askeetlikke noori, kes on Shikoku eraldatud paikades rändamas. Ilmselt oli see tol ajal ka üks turismi valdkond.

Alustame matka Kakurinji templist, mis asub saare kaguosas. Kui Kūkai 798. aastal paika külastas, märkas ta kahte kurge - emast ja isast, kes oma tiibadega Jizō Bosatsu 6 sentimeetri suurust kujukest kaitsesid. Kūkai ise nikerdas 90 sentimeetri suuruse Jizō kuju, pani väiksema sinna sisse ning pühitses selle templi peamiseks jumaluseks.

Jõuame matkates Tairyūji templisse (tempel nr. 21). Templi suurel territooriumil kasvavad puuhiiglased. Müstiline õhustikuga tempel asub 500 meetri kõrgusel mäel, mida kutsutakse Lääne Kōya-san’iks, sest siinsed ehitised on sarnased püha Kōya-san’i omadega. Kūkai kirjeldab oma raamatus Sangō Shiiki (798), kuidas ta siin templis teenis.

Õhtuks jõuame Anrakuji templisse, kus saame osa ühisest õhtusöögist munkadega. Templis on kuumaveeallikad, kus on mõnus lõõgastuda. Õhtu osaks on ka õhtune palvus ja palverändajate rituaalid.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Anrakuji templimajutus koos kuumaveallikatega või sarnane

8. päev

Shikoku saar. Konpirasan / Ishiteji tempel / Dogo onsen

Hommikul hakkame bussiga Matsuyama suunas sõitma. Teel külastame ühte väga armastatud ja populaarset pühamut Jaapanis - Konpirasan. Matsuyamasse jõudes külastame Ishiteji templit. Meie hotell asub Dogo onsen Honkan legendaarse kümbluskoha kõrval. 

Konpiransani ametlik nimi on Kotohira pühamu. Pühamu asetseb järsul Zozu mäenõlval. Pühamu on pühendatud meresõitjatele ja laevaehitajatele. Pühamu peasaalini jõudmiseks tuleb 785 trepiastmest üles rühkida. Pühamu kõige sügavamasse Okusha osasse viib lausa 1368 trepiastet. Vaatamata sellele, et pühamusse jõudmine on üsna vaevarikas on pühamu väga populaarne ja trepid on ääristatud mitmete armsate poekeste ja restoranidega.

Külastame Ishiteji templit (nr. 51) Matsuyamas. Ishiteji templi rajas Jaapanis hästi tuntud munk Gyōki juba 729. aastal. Alles hiljem muutis Kūkai selle templi Shingon budismi templiks. 892. aaastal sai tempel nimeks Ishite-ji (Kivi Käe tempel), mille algupära kõneleb kohalikust aristokraadist Emon Saburō’st, kes suri kivi käes hoides ning asjatult Kobo Daishit otsides. Hiljem tegi tema hing läbi reinkarnatsiooni, sündides uuesti imikuna kivi käes hoides. Ishiteji templi näol on tegemist esoteerilise budismi templiga. Iidsetest aegadest kokku kuhjatud esemetele on isand aeg jätnud oma pitseri. Huvitav on treenida kuuendat meelt templi juures asuvates kottpimedates koobastes. 

Ehime prefektuuri pealinna Matsuyamat tuntakse kui kuulsat kuumaveeallikate keskust. Siin asub nimelt kultuslik Dōgo onsen, mida on mainitud juba 712. aastal kirjutatud Jaapani vanimas kroonikas Kojikis. Dōgo onseni juures asub mitmeid avalikke kümbluskohti ja võõrastemaju, ent kõige tuntuim nende hulgas on Dōgo Onsen Honkan. Dōgo onsen on olnud läbi aastate Jaapani mõjukamate perekondade, sealhulgas keiserliku perekonna, eelistatuim kümbluskoht. Imekaunis puidust avalik saun ehitati 1894. aastal. Hoone sisemuses on treppide, käikude ja ruumide labürint, kus askeldavad kümblejad ja töötajad. See kuulus kümblusasutus inspireeris ka kuulsat animatsioonihiiglast Hayao Miyzakit tema hiilgava "Sen to Chihiro no Kamikakushi" ehk "Vaimudest viidud" linateose loomisel. Meie hotell asub legendaarse kümblusmaja kõrval ja uudishimulikel on võimalus seal ka kümblemas käia väikese lisatasu eest. 

Majutus Jaapanipärases hotellis - ryokanis. Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsen'it - looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat, peaaegu rituaalset, puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Jaapani traditsiooniline õhtusöök. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu - ning maitsemeel - tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda - kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog - riis!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Chaharu ryokan ja onsen või sarnane

9. päev

Shikoku. Okayama / Kurashiki Bikan

Hommikul sõidame Shimanami Kaido kaudu Okayamasse.

Shimanami Kaido on ligi 60 km pikk maantee Shikoku saarelt Honshu saarele. Tee viib üle Jaapani Seto sisemere saarestiku kuue väiksema saare. Maanteel ületame mitmeid kauneid sildu ja naudime võrratuid vaateid Seto sisemerele. Teeme peatuse Kirosani vaateplatvormil imetlemaks ümbritseva looduse ilu. Omishima saarekesel külastame Oyamazumi pühamut, mis oli iidsete samuraide pühapaik. Pühamus on huvitav väljapanek samuraide turvistest ja relvadest.

Pärastlõunal jõuame Kurashiki Bikan ajaloolisesse kvartalisse Okayamas. Kurashikis on hästi säilinud Edo ajastu (1603-1867) olustik ja kanalite võrgustik. Kunagi transporditi pajupuudega ääristatud kanaleid mööda riisi. Linna nimi Kurashiki tähendab tõlkes "riisiaitade linna". Paljud endised riisiaidad on nüüdseks muutunud mõnusateks kohvikuteks, butiikideks ja kunstigaleriideks. Kanalites hõljuvad karpkalad ja luiged.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Okayama Granvia hotell või sarnane

10. päev

Okayama / Korakuen aed / Osaka

Pärast hommikusööki külastame Korakuen aeda Okayamas. Seejärel sõidame Osakasse.

Korakuen aeda peetakse üheks kolmeks tuntumaiks ajalooliseks aiaks Jaapanis. Korakuen aia rajajateks oli Okayama valitsev Ikeda perekond 1700 aastal. Aia areng on väga hästi jälgitav Edo ajastu maalidelt ja  Ikeda perkonna annaalide kaudu. Aed rajati sen-yu-koraku vaimus, mis lihtsalt tõlkides tähendab "kurvasta enne teisi, naudi peale teisi". Kaunis jalutusaias avanevad igal pöördel uued vaated.

Õhtu Jaapani ühes kaasaegsemas linnas - Osakas. Teeme ühise ekskursiooni ja läheme õhtul koos välja.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Osakas 4*

11. päev

Tokyo / Osaka – Istanbul 

Vaba päev Osakas. Võimalus külastada arvukaid näitusi, muuseume, parke või põnevaid linnaosasid omal valikul ja reisijuhi soovitusel. 

Hilisõhtul suundume Osaka lennuväljale ja valmistume koju lendama.

Lend TK87 Osaka-Istanbul 21.55-05.00+1 (Turkish Airlines)

Toidukorrad: hommikusöök

12. päev

Istanbul – Tallinn

Istanbulis on ooteajal võimalik ühineda Istanbuli tasuta linnaekskursiooniga.

Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.30-19.05 (Turkish Airlines)Reisi hind: 5450 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Istanbul-Tokyo; Tokyo-Istanbul-Tallinn (economy class)
 • majutus 4* hotellides
 • majutus jaapanipärases hotellis (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • templimajutus koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht 

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole.

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 850 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis