Jaapani loodus


4. oktoober – 15. oktoober 2021
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Kertu Bramanis

Jaapani loodus

4. okt – 15. okt 2021  /  4257 € 

Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaoke baar kohtub iidse shinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geisha õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega. 

Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapani võõrastemajja (ryokanisse) või ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus. 

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära. 

Fotod: Argo Schneider.

Soovitame lugeda Kertu ja Riho-Bruno Bramanise raamatut "Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis".

1. päev

Tallinn-Osaka

Kogunemine Tallinna lennujaamas 13.00

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.50-15.25
Lend AY77 Helsingi-Osaka 17.25-08.55, lennuaeg 9h 35min (Finnair)

2. päev

Osaka / Nara / Todaji tempel / Kasuga pühamu / Kyoto

Saabumine Osaka Kansai lennujaama. Seejärel sõidame Narasse, 8. sajandi Jaapani iidsesse pealinna, kus külastame Todaji templit, mida peetakse maailma suurimaks puitehitiseks. Puitehitis on koduks hiiglaslikule Buddha Vairocana pronkskujule. Suursugune templikompleks ja imeline ajatu 16-meetrine Buddha kuju, mille rajamisest võttis osa ligi pool Jaapani 8. sajandi elanikkonnast, on aukartustäratavalt uhke ja mõjus tänapäevalgi. Istuvat Buddhat võiks kõrvutada seitsme maailmaime hulka kuulunud ajaloo hämarustesse kadunud Zeusi kujuga.

Vaid viieminuti tee kaugusel asub kaunil metsiku loodusega pühapaigas mõjuka Fujiwara perekonna poolt rajatud Kasuga shinto pühamu. Üle kahe tuhande kivilaterna juhatavad meid mäenõlvast üles justkui vaikselt jutustades jaapanlaste esivanemate lugusid. Meiega koos astuvad rahulikul sammul jumalate sõnumitoojad - metsikud ent samas nii taltsad hirved.

Lõunasöögiks on täna Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast! 

Seejärel sõidame Kyotosse. 

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto-Ekimae hotell 4*

3. päev

Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Tokugawade shogunipalee / Kuldne tempel / Heiani pühamu / Gion

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 shinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete - habraste puidust ja paberist ehitiste; ning moodsate klaasist ja terasest ehitiste läbipõimumine. 

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinudmuutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal üheloma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja shogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muutaoma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale muutes selle hoomamatult avaraks.

Seejärel külastame Tokugawa shogunitele kuulunud Nijo paleed, mis on rajatud 1603. aastal shoguni võimu ja prestiiži ning samas keisri võimu hinguselemineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht ning puidunikerdus ornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli shoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse shoguni pealinnast Edost. Laulvatel "ööbikupõrandatel" kõndides saame aimu shoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust.

Pärastlõunal külastame Heiani shinto pühamut ja selle imelist aeda. Heian pühamu on pühendatud kahele Kyoto ajaloo olulisele keisrile - Kyoto ehk Heiani pealinnaks olemise esimesele ja viimasele keisrile. Kyoto elanikud soovisid oma jumalkeisreid väärikalt mälestada ehitades nende auks keiserliku palee stiilis pühamu Kyoto 1100. sünnipäevaks. Suhteliselt uut pühamut ümbritseb imepärane aed tiikide, kirsipuude, sildade ja aiapaviljonidega.

Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geishade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.

Sõidame tagasi hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto-Ekimae hotell 4*

4. päev

Kyoto. Hõbedane Tempel / Kiyomizu tempel / teetseremoonia

Täna hommikul külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides. Templi mäenõlvadest astume mööda Sannenzakat (kolme aasta nõlv) ja Ninenzaka (kahe aasta nõlv) kiviplaatidega sillutatud astemid mööda Gioni piirkonna poole. Astmetel olge ettevaatlikud - kohaliku pärimuse kohaselt toob libastumine seal kaks või kolm aastat halba õnne.

Ajaloolises Kyotos on armsaid ja hubaseid teemajasid, kus ühes avaneb meilgi võimalus sisse elada jaapani teetseremooniasse (reisijuht Kertu on selle ala meister). Jaapani teetseremoonia on kohtumine, kus koos piaalitäit teed juues võimenduvad lähedus, harmoonia ja austus kaaslaste suhtes. Teetseremoonia käigus viiakse läbi erinevaid rituaale, mille puhul on oluline nende kindlaksmääratud kulg ja etikett. Tee kunst hõlmab ka teisi jaapani kunste, eelkõige lilleseadet, kalligraafiat, luulekunsti, aiakunsti, keraamikat jne. Nii külaliste kui ka teemeistri jaoks on igasugust tegevust ja suhtlemist kujundavaks väärtusteks harmoonia (wa), austus (kei), kirgastumine (sei) ja hingerahu (jaku). Kuigi esmapilgul ei pruugi me mõista ja märgata kõiki kooskõlalisi elemente, suudame me siiski tajuda, et teetseremoonia ei ole meile pakutav etendus, vaid kooskogetud ainulaadne sündmus "üks elu, üks kohtumine".

Seejärel jätkame Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil shogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsisõite õitsemise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.

Lõunasöögiks on täna Japanese set.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto-Ekimae hotell 4*

5. päev

Koya mägi / Kongobu-ji / Okuno-in / templimajutus

Täna saadame oma suured kohvrid ülejärgmisesse hotelli ja kaasa võtame üheks ööks vajaliku käsipagasiga.

Asume teele Kii poolsaarele. Poolsaare keskosas asuvad tiheda metsaga kaetud mäed, rannajoonel kaljused neemed, mändidega tipitud saared ja väikesed lahesopid. Poolsaar on vältinud tööstuslikku arengut ning siinsetes metsades asuvad Jaapani olulised pühapaigad. Palverännakuteed ühendavad neid pühapaiku muistsete pealinnade Kyoto ja Naraga. Pühapaigad peegeldavad Jaapani iidse looduse jumaldamise traditsioonist tuleneva shintoismi sulandumist Hiinast ja Koreast saabunud budismiga. Pühapaigad koos ümbritseva metsamaastikuga ilmestavad ammust pühade mägede traditsiooni. Miljonid külastajad käivad siin palverännakul mäenõlvade vahele peidetud pühapaikades või matkates kaunitest ojadest, koskedest ja jõgedest looduse jõudu ammutamas. Teekonda mööda vaevalisi mägiteid peetakse samuti religioosse kogemuse osaks.

Meie palverännakutee viib meid Koya-sanile. Poolsaare keskel asub mustade seedrite vahel 900 meetri kõrgune Koya mägi. Koya-san on usuliselt kõige austatavam Shingon-budismi pühapaik Jaapanis. Püha Kuukai (774-835), keda tuntakse Kobo Daishi nime all, rajas siia 819. aastal mungakloostri. Edo ajastul oli Koya mäel peaaegu 1000 templit. Tänapäevaks on neid järel vaid 123. Koya mäe lääneosas asuvad kõige tähtsamad ja austusväärsemad ehitised. Mäe peatempli Kongobu-ji rajas 1592. aastal Jaapani ajaloo üks suurkujusid Toyotomi Hideyoshi. Templi siseuksed on kaunistatud Kano koolkonna kunstnike poolt. Siin lähedal asub ka suursugune Danjogarani kompleks. Kompleksi ehteks on mäe vanim hoone Fudo tempel, mis ehitati 1197. aastal ning Koya-sani sümboliks peetav punasevalgekirju pagood Konpon Dai-to. Vanade templite juures asub " aarete maja" Reihokan, kus on üle 5000 maali, raidkuju ja mandala. Hiiglaslik Daimon ehk suur värav on traditsiooniline Koya-sani peasissekäik, asub siit pisut läänes tasandiku serval. Siit avanevad võrratud vaated mägedele ja orgudele ja merre laiali pillutatud saarekestele. 

Koya mäest ida pool asub üle 200 000 hauaga nekropol ja Kuukai mausoleum Okuno-in (pühamu). Koya-san'i matmist peetakse staatuse näitajaks. Kivisillutisega tee, mis viib nekropolini, ääristavad kujud, monumendid ja Jaapani kõige võimsamate ja kuulsaimate perekondade hauad. Kuukai mausoleumi vastas on Toro-do (Laterna tempel), kus põleb ööl kui päeval 11000 laternat.

Õhtusöögiks on täna taimetoit.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Fukuchi-in tempel

6. päev

Ise pühamu / kuumavee allikad

Päeva alustame hommikupalvusega templis koos esimeste päikesekiirtega. Pärast seda sööme templi hommikusöögi ning alustame teekonda Ise poolsaarele. Ise poolsaarele jõudes sööme lõunat ja seejärel tutvume Jaapani kõige pühama shinto paigaga.

Ise poolsaare peamiseks vaatamisväärsuseks on Ise pühamu ehk Ise Jingu. Ise Jingul on Jaapani vaimses elus ja jaapanlaste hinges eriline koht. See oli esimene suur shintoistlik pühamu, mille asutas rohkem kui 2000 aastat tagasi keisritütar Yamatohime-no-mikoto. Ta otsis 20 aastat sobivat kohta jumalanna Amaterasu Omikami kummardamiseks. Shintoismi ajaloos öeldakse, et Yamatohime reis jõudis lõpule Mie prefektuuris, kus ta kuulis jumalanna häält ütlemas, et ta sooviks austamise kohaks Iset, mis asub mere ja mägede ilu läheduses. Kõikide möödunud keisrite vaimude kodu, Ise suur pühamukompleks koosneb rohkem kui sajast üksikust pühamust. Hoonekompleks lammutatakse ja ehitatakse uuesti iga 20 aasta tagant vastavalt shinto traditsioonidele. Pühamud jagunevad kahte peamisesse gruppi: Ge-ku (välimine pühamu) ja Nai-ku (sisemine). Lisaks paljudele muudele pühadele esemetele paikneb sisemises pühamus Amaterasu kaheksatahuline peegel, mis on keiserlik püha aare. Sisemine pühapaik ei ole üldsusele avatud.

Pärast pühamu külastust jalutame pühamu esisel tänaval Okage Yokocho. Okage Yokocho rajati 1993. aastal ning siin leidub mitmeid Edo ajastust pärit taastatud ehitisi. Tänava nimetus Okage tähendab "tänulik" ning väljendab pühamu külastajate tänulikkust igapäevaste õnnistuste ja looduse külluslikkuse eest. Siin paigas on mõnusaid suveniiri poekesi ja kohvikuid, midagi nii kultuuri kui ka ajaloo huvilistele.

Sõidame hotelli.

Majutus Jaapanipärasesse hotelli (ryokan). Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit - looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat peaaegu rituaalset puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Jaapani traditsiooniline õhtusöök. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda - kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog - riis!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Nozomikan Toba Seaside hotell

7. päev

Ise / Mikimoto pärlisaar / Atami / kuumaveeallikad

Meie suured kohvrid liiguvad eraldi Tokyo suunas. Võtame kaasa vaid väikesed kotid varustusega üheks ööks. 

Hommikupoolikul tutvume veel ühe Ise poolsaare olulise paigaga. Külastame Mikimoto pärlisaart, kus asub suurepärane pärlimuuseum. Mikimoto Kokichi oli pärlikasvatuse pioneer, kellel õnnestus esimesena maailmas hakata pärleid kasvatama, 1893. aastal. Pärlisaarel toimuvad ka ama'de (tõlkes "merenaiste") sukeldumised, kus töökad Jaapani naised näitavad erilist sitkust ning vastupidavust. Merenaised on sajandeid meresügavustes püüdnud austreid ilma mingite moodsate vahenditeta. Väga liigutav on kuulda nende tasast kurblikku vilistamist, kui nad pinnale naastes proovivad oma hingamist taastada.

Pärast pärlimuuuseumis käimist ja lõunasööki sõidame Nagoyasse. Nagoyas astume kiirrongile, et sõita edasi Atamisse. Atamisse jõudes sõidame kohalikku võõrastemajja. 

Õhtusöögiks on täna Japanese set.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Atami Taikanso võõrastemajas

8. päev

Kamakura / Hase tempel / Hachiman Tsurugaoka / Tokyo

Pärast hommikusööki hakkame sõitma Kamakura poole. Mereäärne templite ja metsaste mägedega linn Kamakura oli Jaapani pealinn aastast 1185-1333. Linna ümbritsevate mägede vahele on mugavalt end sisse seadnud paljud templid ja kaunid aiad. Kamakuras on kunstnike ja kirjanike meelispaigana arvukalt antiigi- ja käsitööpoode. Meie külastame lihtsat ja elegantset Hase-dera ehk Hase templit. Templis asub võrratu halastuse bosatsu, üheteistnäoline Kannon. Templi aias on tore ringi vaadata ning aardeid avastada. Üheks eriliseks paigaks on aarete maja, kus on Kannoni 33 inkarnatsiooni ilmekat nikerdust. 1264. aastast pärineva linna vanima kella all on laste ja rändajate kaitsejumalusele Jiso'le pühendatud saal, kus on lugematu arv Jiso kujukesi. Kamakuras tuleb kindlasti külastada ka Suurt Buddhat (Daibutsu). 1252. aastal pronksist valatud Amida Buddha skulptuur on 13.5 meetrit kõrge. Kuju on üle elanud tõusuvesi, tulekahjusid, maavärinaid ja taifuune.

Pärast lõunasööki teeme jalutuskäigu Kamakura keskuses Komachi ostutänaval, kus on aega tutvuda kohalike suveniiride ja hõrgutistega. Pärast Kamakuraga tutvumist siirdume Tokyosse (umbes 50 kilomeetrit), kus peatume südalinnas asuvas hotellis.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo Royal Park Shiodome hotell 4*

9. päev

Tokyo. Keiserliku Palee esine / vana Tokyo-Asakusa / Maid cafe/ Harajuku

Teeme jalutuskäigu Tokyo südameks olevas Keiserliku Palee esise alaga, kus asub Tokyo kuulsaim kivisild. Kaunis sild, park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu shoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune shoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad - "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda - aprillis kirsiõied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel.

Seejärel läheme Asakusa'sse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Akihabaras külastame Maid cafe'd. Maid cafe on saanud Jaapani tänapäeva kultuuri ikooniks. Maid cafe teenindav personal on kehastunud endisaegseteks teenijannadeks, toatüdrukuteks või ülemteenriteks ning pakuvad külastajatele erilist viisakust koos magustoiduga.

Jalutame Harajuku tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo Royal Park Shiodome hotell 4*

10. päev

Tokyo / Nikko / Chuzen-ji /Kegon kosed /Tosho-gu pühamu /Tokyo

Pärast hommikueinet sõidame bussiga Nikkosse (3 h). Põhja-Honshu maastik on muljetavaldav ja kusagil pole see võimsam kui Nikkos. Kui Jaapani kuulsaim haikupoeet Matsuo Basho alustas 1689.aastal viis kuud kestnud matka Põhja-Jaapanisse, võrdles ta seda teispoolsusesse minekuga. Tänapäeval liiguvad siin kiirrongid ent sellegipoolest on regioon säilitanud oma vaikse ilme ja elurütmi. Siin asub suurepärane rahvuspark, mis on peamiselt mägine vulkaaniline platoo, täis tipitud järvi, koski, kuumaveeallikaid ja soiseid alasid. Sõidame Chuzen-ji järveni. Järve idaosas asuvad Kegoni kosed. Kosed on nimetatud budistliku universaalse ühtsuse printsiibi järgi. Vesi langeb 96 m kõrgusel jõkke. Kaljut läbiv lift viib kose jalamil paiknevale vaateplatvormile.

Külastame siinset kuulsamat vaatamisväärsust Tosho-gu pühamut. Hiiglaslikud jaapani seedrid juhatavad külastajad Tosho-gu pühamuni. Tosho-gu pühamu on vägevaima shoguni Tokugawa Ieyasu (1543-1616) hiilgav mälestusmärk. Tokugawa Iemitsu ehitas selle mausoleumi oma vanaisale, tahtes kõiki jahmatada ehituse toredusega. Kahe aasta jooksul töötas pühamu kallal ligi 2000 käsitöölist üle terve Jaapani loomaks seda võrratut lillelist Momoyama stiilis kompleksi. Pea kõik mida on võimalik kaunistada on kaunistatud.

Õhtuks naaseme Tokyo hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo Royal Park Shiodome hotell 4*

11. päev

Tokyo 

Vaba päev Tokyo avastamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tokyo Royal Park Shiodome hotell 4*

12. päev

Tokyo-Tallinn 

Sõidame lennujaama kell 07.30. 

Lend AY74 Tokyo-Helsingi 11.00-15.20, lennuaeg 10h 20min (Finnair)
Lend AY1023 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 4257 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Helsingi-Osaka; Tokyo-Helsingi-Tallinn
 • lennujaamamaksud
 • majutus 4**** hotellides
 • majutus (kaks ööd) jaapanipärases hotellis (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud lõunasöögid
 • programmis märgitud õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole

Lisatasu eest:

 • juhul kui soovite majutust üheses hotellitoas, lisandub teie arvele 650 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 km ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Jaapani loodus

4. oktoober 2021 – 15. oktoober 2021