Kirsiõites Jaapan


1. aprill – 10. aprill 2018üks vaba meeskoht kaheses toas/grupi suurus 24 reisijat
Reisijuht:  Kertu Bramanis,

Kirsiõites Jaapan

1. apr – 10. apr 2018  /  3575 € 

Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaoke baar kohtub iidse šinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geiša õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega. 

Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapani võõrastemajja (ryokanisse) või ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus. 

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära. Meie läheme saareriiki kirsside õitsemise aegu. Metsiku kirsi õied puhkevad õitsele vaid korraks. Vaid hetkeks on nende habras ilu saavutanud täiuslikkuse selleks, et juba järgmisel hetkel koos esimese tuulepuhanguga kaduda. Kirsiõis sümboliseerib ilu kuid samas tuletab meile meelde ka nukrameelset asjade kaduvust ehk jaapani keeli mono-no-aware. Mono-no-aware mõtteviisis peitub osake jaapani kultuuri olemusest.

Fotod: Argo Schneider. Soovitame lugeda Kertu ja Riho-Bruno Baramanise raamatut "Õhk riisiterade vahel. Kaheksa aastat Jaapanis".

1. päev

Tallinn-Osaka 

Kogunemine Tallinna lennujaamas 13.15 
Lend AY118 Tallinn-Helsingi 14.40-15.15 
Lend AY77 Helsingi-Osaka 17.20-08.55, lennuaeg 9h 35min 
Lendame FINNAIRIGA, lennukis pakutakse õhtu- ja hommikusööki.

2. päev

Osaka-Nara-Kyoto. Todaji tempel, Kasuga pühamu 

Saabumine Osaka Kansai lennujaama. Seejärel sõidame Narasse, 8. sajandi Jaapani iidsesse pealinna, kus külastame Todaji templit, mida peetakse maailma suurimaks puitehitiseks. Puitehitis on koduks hiiglaslikule Buddha Vairocana pronkskujule. Suursugune templikompleks ja imeline ajatu 16-meetrine Buddha kuju, mille rajamisest võttis osa ligi pool Jaapani 8. sajandi elanikkonnast, on aukartustäratavalt uhke ja mõjus tänapäevalgi. Istuvat Buddhat võiks kõrvutada seitsme maailmaime hulka kuulunud ajaloo hämarustesse kadunud Zeusi kujuga. 

Vaid viieminuti tee kaugusel asub kaunil metsiku loodusega pühapaigas mõjuka Fujiwara perekonna poolt rajatud Kasuga šinto pühamu. Üle kahe tuhande kivilaterna juhatavad meid mäenõlvast üles justkui vaikselt jutustades jaapanlaste esivanemate lugusid. Meiega koos astuvad rahulikul sammul jumalate sõnumitoojad - metsikud ent samas nii taltsad hirved.

Lõunasöök (hinna sees) – Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast! 

Seejärel sõidame Kyotosse. Vaatame ringi hotelli ümbruses ja Kyoto raudteejaamas. Kyoto raudteejaama, mis on kui õhuline ja voogav täispurjedes purjekas, käivad vaatamas arhitektid üle maailma. Kyoto 1200-ks aastapäevaks rajatud raudteejaam mõjub väga ajaloolises Kyotos oma futuristliku lahendusega esmapilgul täiesti tuleviku ehitisena. Raudteejaama projekteerijate taotluseks on ühendada Kyoto iidne ajalugu ja tänavavõrgustik moodsa esteetikaga. Raudteejaama kõrval särab üle öise linna Kyoto teletorn, mis on justkui majakas aidates meil õhtustelt Kyoto avastusretkedelt eksimatult koju jõuda. Meie koduümbrusest leiate ka sadu kaupluseid ja söögikohti.

Majutus Daiwa Roynet Kyoto Ekimae 4*hotellis.

3. päev

Kyoto. Tokugawade šogunipalee, Kuldne tempel, maailmakuulus Ryoan-ji kiviaed, Heiani pühamu 

Hommikusöök. Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete - habraste puidust ja paberist ehitiste; ning moodsate klaasist ja terasest ehitiste läbipõimumine. 

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinudmuutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal üheloma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muutaoma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale muutes selle hoomamatult avaraks.

Seejärel külastame Tokugawa šogunitele kuulunud Nijo paleed, mis on rajatud 1603. aastal šoguni võimu ja prestiiži ning samas keisri võimu hinguselemineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht ning puidunikerdus ornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli šoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse šoguni pealinnast Edost. Laulvatel "ööbikupõrandatel" kõndides saame aimu šoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust. 

Lõunasöök (hinna sees) -sushi. Riis ja kala on Jaapani kokakunstis esmatähtsal kohal ja need kaks on täiusliku kooskõla leidnud just sushi näol. Igas Jaapani piirkonnas on välja kujunenud omad sushiretseptid, millega hoitakse elus kohalike olude ja eelistuste kulinaarse vaheldusrikkuse varakambrit. Traditsioonilise sushi geniaalsus seisneb just erinevate mereandide maitse täiuseni tõstmises. Sushi on oivaline ja samas turvaline - ligi 3000 aastase sushi ajaloo jooksul on Jaapani kokad kasutusele võtnud leidlikke nippe, kuidas muuta mereandide maitseid veelgi hõrgumaks ning tarbimist turvalisemaks. Sushi kokk pühendub iga päeva just kõige parema sushi valmistamisele - et tema käes voolitud sushiriisi pätsike oleks piisavalt habras laskmaks läbi valguskiiri ent samas piisavalt sitke, et see ei laguneks koost enne suhu panekut. Kõige hõrgem sushi hakkab suhu pannes mõnusasti sulama!

Pärastlõunal külastame Heiani šinto pühamut ja selle imelist aeda. Heian pühamu on pühendatud kahele Kyoto ajaloo olulisele keisrile - Kyoto ehk Heiani pealinnaks olemise esimesele ja viimasele keisrile. Kyoto elanikud soovisid oma jumalkeisreid väärikalt mälestada ehitades nende auks keiserliku palee stiilis pühamu Kyoto 1100. sünnipäevaks. Suhteliselt uut pühamut ümbritseb imepärane aed tiikide, kirsipuude, sildade ja aiapaviljonidega.

Jätkame päeva jalutuskäiguga Kyoto kesklinna melus. Suur kaubandustänav Kawaramachi ja armsad restoranide alleed jpm. Sõidame tagasi hotelli.

Majutus Daiwa Roynet Hotel Kyoto Ekimae 4* hotellis.

4. päev

Kyoto. Hõbedane Tempel. Filosoofide alle. Kiyomizu tempel. Geišade kvartal Gion 

Hommikusöök. Päeva alustame Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda.

Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsisõite õitsemise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.

Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides.

Lõunasöök (hinna sees).

Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geišade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.

Külastame Gionis asuvat Yasaka šinto pühamut. Yasaka pühamu rabav kahekordne kinaverpunane värav juhatab meid värvikasse, sigimist-sagimist täis pühamusse. Pühamuga seotud jumalused kaitsevad haiguste eest ning juba aastal 869 kanti pühakukujusid epideemiate peatamiseks Gioni tänavatel. Sellest on saanud alguse kuulus festival Gion matsuri. Tempel on aastaid olnud seotud Kyoto geišadega. Läbi pühamu väravate saame minna nautima looduse ilu Maruyama pargis. Pargis peab kindlasti vaatama igivana graatsiliste langevate okstega kirsipuud, mille eest hoolitseb pühendunult 16. generatsiooni kirsipuu doktor. Maruyama park on üks vanimaid Kyoto parke ning parim koht "hanami" kirsisõite imetlemise pidustuste jaoks, sest siin kasvab ligi 680 kirsipuud. Tavaliselt on reisijad siin rohkem vaba aega soovinud ja seetõttu ongi teil just Gioni (ja ka üle jõe asuvas kaubanduspiirkonnas) aega iseseisvaks ringivaatamiseks.

Pärastlõunal läheme vaatama Miyako OdoriMiyako tähendab eesti keeles pealinna ja odori tähendab tantsu – seega meie õhtuseks meelelahutuseks on vana pealinna tantsude etendus. See on ainulaadne võimalus heita pilk maailmakuulsate Jaapani geišade (Kyotos kutsutakse neid geikodeks) suletud maailma, sest geikod näitavad oma kunsti tavaliselt vaid väga privaatsetel kohtumisetel geiša kvartalite teemajades. Üksnes aprillikuu kirsiõitsemise ajal saab ka laiem publik imetleda Kyoto geikode ja nende õpilased maikode elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu, muusikat ja laulu.

Hotelli tagasi tulemiseks kasutame metrood või taksot (kokku tagasisõidu peale võib kuluda suurusjärgus 6-10 eurot inimese kohta).

Majutus Daiwa Roynet Hotel Kyoto Ekimae 4* hotellis.

5. päev

Hiroshima, Mazda autotehas, 

Hommikusöök. Sõidame kiirrongiga (shinkansen) Kyotost Hiroshimasse (08.30-10.31).

Kui me Kyotost kiirrongiga lahkume, siis suured reisikohvrid saame kätte järgmisel päeval – kohvrid ootavad meid hotellitoas. Seega oleme Hiroshimas ühe öö vaid käsipagasiga.

Hiroshima on Ota-gawa jõedelta kallastel laiuv iidne kindluslinn. Tõlkes tähendabki Hiroshima "lai saar". Tänapäevane 1,2 miljoni elanikuga Hiroshima oma suutnud säilitada moodsa ja iidse elegantse koosluse. Samas varitseb siin normaalse igapäeva elu varjus alati teadmine, mis juhtus siin 1945. aasta 6. augusti päikselisel hommikul. Hiroshimalased valdavad aga vaatama raskele ajalootaagale rahus ning harmoonias elamise kunsti. Rahulinnana tuntud Hiroshimas saame käia Rahu Mälestuspargis, kus näeme aatompommi kuplit, rahutuld, rahukella, Laste Rahu monumenti, fööniksi puid. Tuumapommi ohvritele pühendatud kenotaafi lause ütleb: "Las kõik hinged siin puhaku rahus, sest meie ei korda kurja". Külastame muljetavaldavat Rahu Mälestusmuuseumi, kus kujutatakse fotode, video ja ohvrite kogemuste kaudu pommiplahvatuse tagajärgi.

Lõunasöök on meil täna kuulus Hiroshima okonomiyaki (soolane pannkook, kus täidiseks on näiteks kapsas, liha või mereannid, nuudlid jm.).

Hiroshimas külastame Mazda autotehast. Jaapanlaste töökultuuri parimaks näiteks on kindlasti Jaapani autotööstus. Mazda autotehases jälgime laitmatult funktsioneerivat töökorraldust montaažiliinil ja muuseumis saame vaadata ajaloolisi ning tuleviku Mazda mudeleid.

Majutus Granvia Hiroshima 4* hotellis.

6. päev

Miyajima saar. Itsukushima Šinto pühamu, teetseremoonia Daishoin templis,

Pärast hommikusööki Hiroshimas sõidame rongiga Miyajimaguchi sadamasse, kust läheme edasi laevaga (10 min) Miyajima saarele. Miyajima saar on UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse kantud. Seda saart peetakse üheks kolmest Jaapani kõige kaunimaks paigaks. Saar on täis tipitud šinto pühamuid ja budistlikke templeid. Juba iidsetest aegadest saadik on saar olnud pühendatud jumalatele. Tänapäevalgi ei ole Miyajima saarel sobilik inimestel ei ilmale tulla ega ka siit ilmast lahkuda.

Tutvume Miyajima saare ja seal asuva Itsukushima šinto pühamuga. Esialgne pühamu rajati siia saarele ilmselt juba 6. sajandil. Tänane vee kohal hõljuv punastele sammastele toetuv pühamu on pärit 12. sajandist. Pühamu pikendusena veest välja kasvav punane torii (värav) on saanud Hiroshima prefektuuri sümboliks. Ebamaise kaunitarina mõjuva pühamu unikaalne konstruktsioon oli Jaapani 12. sajandi müütilise kangelase Taira no Kiyomori visioon. Pühamu harmooniliselt asetsevad ehitised ning 300 meetri pikkused käigud on 12. sajandi tehniliste oskuste ja ilumeele kaunis näide. Miyajima majesteetlikud mäed ja pühamu kinaverpunane värv on looduse ja inimese fantaasiameele täiuslik kombinatsioon.

Seejärel on meil teetseremoonia Daishoini templis. Daisho-in tempel on üks kõige olulisem Shingon budismi tempel kogu Jaapani lääneosas. Pühal Miseni mäenõlval paikneva templi väravas seistes tunnetame rahu ning pikkadest templi treppidest üles astudes saame keerutada metallist võrudele graveeritud suutraid, puhastades nii oma vaimu ja meeled. Templis on külastajatele imetlemiseks erinevad hooned, kujud ja mitmed religioossed esemed. Näiteks Kannon-do Hall, Maniden Hall, templit külastanud Tiibeti munkade poolt valmistatud liivamandala, 88 ikooniga koobas ja palju muud. Loomulikult on siin templis ka oma armas ja hubane teemaja, kus meil avaneb võimalus sisse elada jaapani teetseremooniasse (reisijuht Kertu on selle ala meister). Jaapani teetseremoonia on kohtumine, kus koos piaalitäit teed juues võimenduvad lähedus, harmoonia ja austus kaaslaste suhtes. Teetseremoonia käigus viiakse läbi erinevaid rituaale, mille puhul on oluline nende kindlaksmääratud kulg ja etikett. Tee kunst hõlmab ka teisi jaapani kunste, eelkõige lilleseadet, kalligraafiat, luulekunsti, aiakunsti, keraamikat jne. Nii külaliste kui ka teemeistri jaoks on igasugust tegevust ja suhtlemist kujundavaks väärtusteks harmoonia (wa), austus (kei), kirgastumine (sei) ja hingerahu (jaku). Kuigi esmapilgul ei pruugi me mõista ja märgata kõiki kooskõlalisi elemente, suudame me siiski tajuda, et teetseremoonia ei ole meile pakutav etendus, vaid kooskogetud ainulaadne sündmus "üks elu, üks kohtumine".

Seame ennast sisse jaapanipärases võõrastemajas, kus täna õhtul on meil võimalus nautida erinevaid kuumaveeallikatega basseine (onsen). Jaapani traditsiooniline õhtusöök (hinna sees). Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda - kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog - riis!

Majutus Jaapanipärases hotellis (ryokan): Miyajima Hotel Makoto.

7. päev

Hiroshima - Hakone. Kuumaveeallikad 

Hommikusöök. Võimalus ergastada oma päev kuumaveeallikates. Sõidame Miyajima saarelt laevaga Miyajimaguchisse ja sealt edasi Hiroshimasse. Kui me Miyajimast lahkume, siis suured reisikohvrid saame kätte järgmisel päeval – kohvrid ootavad meid Tokyo hotellitoas. Seega oleme Hakones ühe öö vaid käsipagasiga.

Täna sõidame ülimoodsa kiirrongiga (shinkansen).
12.52-15.11 Hiroshima-Nagoya
15.27-16.37 Nagoya-Odawara 

Tänane majutuskoht on Hakones Hakone Yunohana Prince Hotel jaapanipärane hotell - ryokan, kus kindlasti tuleb käia kuumaveeallikates (onsen)Jaapani traditsiooniline õhtusöök (hinna sees).

8. päev

Hakone, Yokohama, Tokyo,

Hommiksöök ja onsenis kümblemine Yunohana hotellis. Sõidame edasi Hakonesse, mis on tegelikult hiiglaslik, 20km läbimõõduga vulkaani kaldeera. Hakone loodus (mäed, metsad, järv) on lummav. Selleks, et seda kõike veelgi paremini nautida, sõidame laevaga Ashi järvel ja imetleme  vulkaanilise päritoluga mäenõlvu meie ümber.

Seejärel alustame sõitu suurlinnade poole. Teeme peatuse Vaikse Ookeani kaldal asuvas Jaapani suuruselt teises linnas - Yokohamas. Yokohama on arenenud väikesest kalurikülast suure Tokyo külje all hiiglaslikuks kosmopoliitseks linnaks. Yokohama on olnud alates 1859. aastast väravaks Jaapanisse ja Jaapanist. Yokohamas jalutame Yamashita pargi promenaadil huvitava arhitektuuriga rahvusvaheliste reisijate terminalini, mis on hea näide linnaplaneerimise terviklikust lahendusest. Seejärel ületame suure lahesilla, mis viib meid läbi Kawasaki Tokyosse.

Lõunasöök kohalikus restoranis (hinnas)

Vaatame Tokyo panoraami 202 m kõrguselt Tokyo Metropolitan Government Office'i katuselt.

Tokyo kiirustavast elurütmist hetkeks maha astudes leiame vaikuse hiiglaslikus pargis asuvast Meiji šinto pühamust. Meiji pühamu ja suursugune mets rajati 1920. aastal keiser Meiji ja keisrinna Shokeni mälestamiseks. Meiji keisrit peetakse moodsa Jaapani rajajaks.

Majutus Tokyos südalinnas Ginzas asuvas 4* hotellis Courtyard Marriott Ginza Tobu Hotel

9. päev

Tokyo. Kalaturg, Keiserliku Palee aed, vana Tokyo-Asakusa, Ginza 

Hommikusöök. Täna kasutame Tokyos liikumiseks metrood (pilet hinna sees). 

Teeme jalutuskäigu Tokyo südameks olevas Keiserliku Palee aias. Kaunis park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu šoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune šoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad - "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda - aprillis kirsiõied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel.

Seejärel läheme Asakusa'sse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Lõunasöök Ginzal (hinna sees) - tempura. Algselt portugallastelt pärit toit on saanud jaapanlaste jaoks üheks lemmikumaks traditsioonilisemaks toiduks, milles on ühendatud Jaapani toiduvalmistamise kunsti kõige olulisemad omadused: kasutatakse vaid täiesti värskeid tooraineid, sobib just vastava aastaajaga, serveeritakse kaunilt ja kunstipäraselt. Tulemuseks on Jaapani kokakunsti üks tippsaavutusi: friteeritud mereannid ja juurviljad, mis on kerged ja värske maitsega. 

Ülejäänud päev on vaba.

Majutus Tokyos südalinnas Ginzas asuvas 4* hotellis Courtyard Marriott Ginza Tobu Hotel.

10. päev

Tokyo - Tallinn 

Hommikusöök. Sõidame lennujaama 07.30 
Lend AY74 Tokyo-Helsingi 12.00-15.20, lennuaeg 10h 20min 
Lend AY113 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00Reisi hind: 3575 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Helsingi-Osaka; Tokyo-Helsingi-Tallinn (economy class)
 • lennujaamamaksud
 • majutus 4* hotellides
 • majutus (kaks ööd) jaapanipärases hotellis (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud lõunasöögid
 • programmis märgitud õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 650 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 km ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Kirsiõites Jaapan

1. aprill 2018 – 10. aprill 2018