Istanbul Hille Hansoga


20. aprill – 26. aprill 2020
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Hille Hanso

Istanbul Hille Hansoga

20. apr – 26. apr 2020  /  1279 € 

Istanbuli parimaid palasid jagab teiega Hille Hanso, tunnustatud Lähis-Ida spetsialist ja Türgi asjatundja, kes elanud Istanbulis juba kuus aastat. Kuulete tema kommentaare Türgis ja Lähis-Idas toimuva kohta peamiselt Vikerraadio eetris, kuid samuti on ta regiooni kohta palju kirjutanud näiteks tema esimestest aastatest Türgi kihavas metropolis saab lugeda raamatust Minu Istanbul. Lisaks vabakutselise ajakirjaniku ning poliitikavaatleja tööle tegeleb ta Süüria põgenike abistamisega Türgis ning Liibanonis. Ta teeb teist magistrikraadi Istanbuli Bilgi Ülikooli rahvusvaheliste suhete teaduskonnas, kus keskendub Türgi välispoliitikale ja Lähis-Ida riikidevahelistele suhetele. Lisaks kõigele muule on tal käsil uus raamat Türgi kohta.

Hille ise ütleb nii: „Istanbul on nagu hiiglaslik käsn, mis on aastatuhandeid erinevaid inimesi oma rüppe vastu võtnud ja neid endi järgi kujundanud. Kuid ta on ka ise nende järgi kujunenud, sestap on tal tuhandeid erinevaid palgeid. See on tohutu, kaasahaarava energiaga virr-varr, kuhu mahub palju saladusi ja üllatusi. Iga ukse tagant avaneb uus uks ja ta on lõputuid vastuolusid ja avastusi täis. Mina ja Istanbul, meie vahel on kirglik suhe.“

Hille tahab näidata Istanbuli teile kui oma pereliikmetele - tutvustada igapäeva elulist poolt ja ühendada huvitavaid ajaloolisi vaatamisväärsusi tundmatute nurgataguste ja huvitavate inimestega. Ta laseb maitsta Istanbuli tuhandeid maitseid, peenest halvaast ja türgi maiustustest aniisiviina rakı, meze ja krõbedaks praetud Musta mere räimeni välja, õpetab kuulama Istanbuli intensiivseid helisid minarettidest kõlava muezzini kutse, tuututavate autode, tänavamüüjate hõigete ja kasside nurrumiseni välja. Sel reisil käite palju jala ning liigute Istanbuli linnatranspordiga, mille sisse kuuluvad ka köisraudtee ja laevad. Ükski jalutuskäik Istanbulis pole igav - iga nurga peal on palju vaadata ja kogeda lisaks meie programmis ette nähtud kohtadele. Kuid ka sellel reisil on hetki, et aeg maha võtta ning tulbikujulise teeklaasi taga Bosporuse lahte kaeda ning igast maailma otsast pärit inimesi jälgida.

See reis on ideaalne neile, kes on varem Istanbulis käinud, kuid jäid selle unikaalse linna energia järele igatsema. Suurepärane ka seikluslikele reisijatele, kes tahavad Istanbuli tutvumisega algust teha unikaalsel moel!

Fotod: Hille Hanso

1. päev

Tallinn-Istanbul

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 16.15

Lend TK1422 Tallinn - Istanbul 18.15-21.35 (Turkish Airlines)

Kohtumine lennujaamas. Privaatne transfeer kesklinnas asuvasse hotelli.

Majutus: The House Hotel Karaköy hotell 5*, deluxe tuba

2. päev

Istanbuli kontrastid / modernne ja ajalooline Istanbul / Sapphire / Levent vs Halic / Tahtakale / Eminönü / Süleymaniye

Koguneme hotelli fuajees kell 9.00.

Kõigepealt sõidame metrooga Istanbuli „Manhattanile,“ et näha Türgi modernset majandusmootori tuksuvat südant, Istanbuli üht paljudest võimsatest pilvelõhkujate sektoritest. Istanbuli kõrgeima hoone katuselt on kogu linn kui peo peal. Sealt algab meie tuur koos vaate ja lennusimulatsiooniga.

Liigume Kuldsarve lahe äärde ajaloolisele poolsaarele Konstantinoopoli kaldale, kust edasi läbi kitsukeste kaubatänavate ja põnevate käsitööpoodide Vürtsituru ja selle tagatänavate suunas. Meiega liitub üllatuskülaline. Põikame kangialustesse ja peatume siin-seal, et juua värsket granaatõunamahla ja puhuda mõni sõna juttu kohalike kaupmeeste ja käsitöölistega. Sööme kuulsat oarooga Ali Baba Kanaat Lokantasıs, Süleymaniye mošee kompleksis ja puhume juttu islamist, islami teadusest ja arhitektuurist Mimar Sinani tööde näitel. Sultan Süleymani ja tema armastatu, Hürrem Sultani hauakambrite ees räägime Osmani ajastu hiilgeajast.

Jalutame Istanbuli vanima ülikooli väravasse ja siirdume trammiga tagasi Karaköysse.

Õhtusöök omal kulul ajaloolises Karaköy kuulsas kõrtsus koos lõvipiima ehk rakı ja meze lauaga ning kalatoitudega - tegu on Eesti jaoks olulise hoonega, kuna seal asus 30ndatel Eesti konsulaat. Reisijuht on kambas: sissejuhatus Istanbuli ajalukku, elu-olusse, küsimused-vastused ülejäänud reisi kohta.

Tagasiteel põikame läbi Karaköy boheemlaslikest baaritänavatest, kuhu kogunevad Istanbuli hipsterid, et juua üks klaasike seiklusliku reisi terviseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: The House Hotel Karaköy hotell 5*, deluxe tuba

3. päev

Linnast välja / Euroopa ja Aasia / mets ja meri / metsik loodus / spirituaalne lend

Koguneme hotelli fuajees kell 10.00.

Sõidame linnaliinilaevaga Bosporust pidi Musta mere poole ning hüppame maha maalilises Aasia kalda kalurikülas, kus asub võimas Rooma kindlus. Sealt sõidame mööda käänulisi teid pidi otse Musta mere suudmesse, kust avanevad hingematvad vaated. Sööme krõbekala ja jagame seda kohalike näljaste kassidega, joome türgi kohvi pisikeses kohvikus, mille omanik on ajaloolane, kelle huvialaks on Musta mere suudme võimsatesse lainetesse uppunud laevad.

Peale päeva värskes õhus sõidame laevaga tagasi Istanbuli melusse.

Õhtul valik - kas puhkus hotellis või (lisatasu) maagiline dervišite tseremoonia väikeses peidetud koguduses iidsete Rooma ajast pärit linna kaitsemüüride all. Tegu pole demonstratsiooni ega šõuga, vaid unustamatu ja intiimse kogemusega toimivas sufi koguduses, mida ei näe just paljude võõraste silmad - meditatiivse muusika rütmis keerlemine, külaliste austamine ja õnnistamine käib Sufi maagilise islamifilosoofia juurde.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: The House Hotel Karaköy hotell 5*, deluxe tuba

4. päev

Usuvähemused moslemimaal: juudi, armeenia, bulgaaria ning kreeka õigeusu kogukonnad

Koguneme hotelli fuajees kell 9.00.

Sõidame linnaliinilaevaga Eyüpi, kust alustame oma päeva, mille jooksul heidame pilgu nii moslemite, juutide kui kristlaste tavadesse ja pühapaikadesse. Käime läbi kuulsa Eyüpi mošee ja matmispaikade ning teeme juttu Pierre Lotist, prantsuse turkofiilist ja orientalistist, tema teostest ja pärandist.

Mööda Kuldsarve lahe äärt pidi alustame väga erilist teekonda juudi, armeenia ja kreeka asunduste poole marsruudil Ayvansaray, Balat ja Fener. Mõistagi põikame Raudkirikusse ja Oikumeenilisse Patriarhaati, mis on ühtlasi Konstantinoopoli Patriarh Bartolomeuse residentsi ning mitmesse muusse Bütsantsi ajastuga seotud ootamatusse kohta.

Käime Hille koduümbruses, ajaloolises kreeka naabruskonnas Feneris, imetleme kuulsat poistelütseumi ning värvikirevaid tänavaid unikaalse ahrhitektuuriga, kolame boheemlaslikes kunstigaleriides, vanakraami oksjonitel ja kohvikutes. Hille türklastest, kurdidest, kreeklastest, bosnialastest, süürlastest, lazidest ja armeenlastest naabrite ja tuttavatega lobisemine ja tutvumine võtab terve pealelõuna. Samuti tutvustab Hille teile oma kolme kassi - Härrat, (end paksuks söönud) Kribu ja jutukat Minikut.  

Õhtustamine legendaarses Agora Meyhane’s, Agora kõrtsus, mis on järjepidevalt tegutsenud 1890ndast aastast saadik ning millest on tehtud palju kuulsaid laule ja filme.  

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: The House Hotel Karaköy hotell 5*, deluxe tuba

5. päev

Elu Istanbuli Aasias: ajalugu, hea söök ja lõõgastus

Koguneme hotelli fuajees kell 9.00.

Hüppame jälle laeva, et ületada Bosporus ja kaeda elu Aasia mandril. Üsküdaris toimub juba sadu aastaid traditsiooniline reedene turg. Talupidajad üle riigi tulevad kokku, et müüa hooajalisi puu- ja juurvilju ja igasugu muud maitsvat kraami! Võimalus osta koju kaasa head ja paremat - Türgi maiustusi, kuivatatud puuvilju ja pähkleid, süüa otse kohapeal palju värsket. Nii saame kogeda kohalikku kauplemist ja sellega kaasnevat maitsmist, naljatamist ja lõõpimist.

Einestame kuulsas Osmani köögis Kanaat Lokantası või mõnes muus kohas, mis on olnud kohalikest pungil juba impeeriumi päevist saadik.

Peale ajalooliste puithoonete ja kohalike tänavate väisamist võime teha lõõgastava saunaka: Çinili Hamam on tegutsenud juba 17. sajandist saadik, ning seda köetakse tänini puudega. Kuumal kiviplaadil lebamine, seebivahune massaaž ja naha koorimine on hea Türgi reisi kogemuse oluline osa.

Õhtul valik: kas puhkus hotellis või naudime head jazzmuusikat kuulsas nurgataguses Nardis Jazz Cafes, mille omanikud on legendaarne jazzkitarrist Önder Focan ja tema abikaasa Zuhal Focan, jazziajakirja peatoimetaja.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: The House Hotel Karaköy hotell 5*, deluxe tuba

6. päev

Viimane hommik Istanbulis

Enne tagasilendu on hea jalgu sirutada ja uurida põnevat hotelli ümbrust - Galata ja Pankurite tänav, Osmani pank ja Salt galerii, Araabia mošee, tihedad kauplemistänavad, kalaturg ja hüvastijätt Kuldsarve lahega.

Sõidame lennujaama kell 11.00.

Lend TK1421 Istanbul - Tallinn 14.00-17.20 (Turkish Airlines)

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 1279 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid (Turkish Airlines)
  • majutus Istanbuli kesklinnas elegantses 5* hotellis, kahesed toad 
  • hommikusöögid
  • privaatne transfeer lennujaam-hotell-lennujaam
  • ühiskondliku transpordi piletid programmi läbiviimiseks
  • reisiprogramm Hille Hanso juhtimisel

Lisatasu eest:

  • soovi korral majutus üheses hotellitoas 400 eurot
  • erinevad sissepääsud, tasulisd ettevõtmised - kokku ca 110 eurot
  • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Istanbul Hille Hansoga

20. aprill 2020 – 26. aprill 2020