Iraan
Suur ringereis


4. aprill – 17. aprill 2024
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Hille Hanso

Iraan

4. apr – 17. apr 2024  / 3995 €

Iraani Islami Vabariiki reisimiseks põhjuseid otsides kangastuvad esmalt ehk Ahhemeniidide impeeriumi pealinna Persepolise ilu ja võimsus, Esfahani kuninglikku väljakut ümbritsevad minaretid ja türkiissinised kuplid, mõnusa atmosfääriga teemajad, värvikad turud ja lõputud kõrbed, millesse on pikitud oaasid justkui rohelised smaragdid taamal kõrguvate teravatipuliste mäeahelike taustal. Siiski, Iraani tähtsamaiks magnetiks ei ole ajaloolised vaatamisväärsused vaid hoopis midagi muud. Tõeline Iraani olemus avaldub riigi inimestes. Iraanlased elavad küll väga konservatiivse ja religioosse riigikorraga riigis, ent on maailma ühed külalislahkeimad inimesed. Rohkem kui kusagil mujal püütakse Iraanis uhkusega oma külalistele välja näidata, kui väga nende saabumine kohalikele head meelt valmistab. Siin ei ole sugugi tavatu, kui äsja kohatud väliskülalisele pakutakse võileiba või ostetakse kohvikus jäätisekokteil, kutsutakse koju õhtustama või proovitakse niisama vestelda. Tänases Iraanis valitsevad 1979. aastal toimunud revolutsiooni tagajärjel võimule tulnud usumeelsed riigijuhid, kes on soovinud kogu ühiskonnakorralduse üles ehitada koraani sõnumit silmas pidades. Samas on paljud kohalikud usust üldse võõrandunud. Ehk siis vaatamata sellele, et Iraan on üks vähestest islamistlikest vabariikidest maailmas, ei pea ligi 90% riigi elanikkonnast ennast usklikuks.

Fotod: Hille Hanso

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

 • Eesti kodanikud vajavad Iraani reisimiseks viisat.
 • Iraani sisenemiseks on vaja esitada: 1) tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta (kasutusjuhendis märgitud sobiva intervalliga, vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva), VÕI 2) koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat negatiivse PCR testi kohta, mis on tehtud 72h jooksul enne väljalendu.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn-Istanbul-Teheran

Kogunemine Tallinna lennuväljal kell 16.00.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 18.45-22.00 (Turkish Airlines)
Lend TK872 Istanbul-Teheran 23.35-04.00+1 (Turkish Airlines)

2. päev

Teheran

Saabume Teherani varahommikul. Viisade vormistamine. Sõit hotelli.

Hommikul algab Teherani ekskursioon. Teheran asub Iraani põhjaosas asuval liivasel tasandikul Alborzi mäestiku jalamil umbes 1200 meetri kõrgusel merepinnast. Teheran on suhteliselt uus pealinn, võrreldes riigi ajaloolisteks keskusteks olnud Isfani ja Persepolisega. Betoonist maski kandev, õhusaastatuse käes vaevlev, tiheda liiklusega linn (koos eeslinnadega) on koduks ligi 10 miljonile elanikule, kellest pooled on pärslased ja veerand aserid. Kirjapildis leiame Teherani üha tihedamini Tehran kujul, mis on pärit vanast pärsia keelsest sõnast „teh ran“ ning tähendab „soe koht“. Teherani suved on kuumad ning talved külmad ja lumised. Aastane vihmasadu on vaid ligikaudu 200 mm.

Ekskursiooni käigus külastame arheoloogia muuseumi, imelist Abgineh'i muuseumi, lisaks käime juveeli-ja vaibagaleriides, turul ja jalutame linna kirevatel tänavatel. Abigneh’i muuseumi kaheksanurkne hoone on iseenesest põnev, ent klaasist ja savist aarded, mis muuseumis peituvad, on veelgi tähelepanuväärsemad. Haprad esemed on pärit erinevatest ajastutest, millest vanimad on Ghoghazanbil’i templi juurest leitud klaasist piibud (2000 aastat eKr). 

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Teheran Grand Ferdows hotell 4*

3. päev

Teheran

Täna teeme Teherani ekskursiooni, mille käigus külastame Sadabadi paleed, Golestani paleed ning islami kunsti muuseumi. Sadabadi palee ehitati Pahlavi dünastia valitsemise aegu (19. sajandil) Teherani kaunisse mägisesse piirkonda. Kunagine kuninglik suveresidents muudeti muuseumiks pärast 1979. aasta revolutsiooni. Kompleksis on 18 erinevat paleed, millest 7 on saanud muuseumiks. Väljapanekud on pühendatud väga erinevatele esemetele, alates kuninglikest sõidukitest kuni miniatuursete maalideni. 

Priiskav Golestani palee, tõlkes “Roosimaa palee”, on Qajar’i perioodi meistriteos. Palee on osa kuninglikest hoonetest, mis olid ümbritsetud Teherani ajaloolise tsitadelli müüriga ning moodustavad linna ajaloolise südame. Kunagine võimukese on üks Teherani vanimaid ehitisi ning on pärit ajast, mil Qajar’i perekond võimule tuli (1779). Palee ehitamisel on oskuslikult kombineeritud traditsiooniline Pärsia ehituskunst Läänest pärit mõjutustega. Palee on ehitatud imelise aia ümber ja on tänaseni paljude Iraani arhitektide ja kunstnike jaoks inspiratsiooni allikaks.  

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Teheran Grand Ferdows hotell 4*

4. päev

Teheran / Kashan

Alustame ringreisiga. Sõidame Kashani (246 km). Teel läbime ka Qomi ning külastame kaunist Fatima Musumeh pühapaika (mittemoslemeid sisse ei lubata) ning ajatolla Imam Homeini hauda.

Tutvume Kashaniga. Paljud reisiseltskonnad kiirustavad Teheranist otse Isfahani, peatumata Kashanis. Meie oleme Kashani oma reisiplaani lisanud, kuna siinses mõnusas oaasis Dasht-e Kavir kõrbe ääres saame tunda Iraani veetlevat traditsioonilist atmosfääri. Ka Šahh Abbasele meeldis see paik nii väga, et ta palus end just siia linna matta. Linna üheks kuulsaks ajalooliseks tegelaseks on sõdur Abu Musa al-Ashari, kes oli prohvet Muhamedi kaaslane. Legendi kohaselt vallutas tema sõjavägi linna 7. sajandil, visates tuhandeid skorpione üle linnamüüri, mille tagajärjel hirmunud Kashani elanikud andsid alla. Seljuki ajastul (1051-1220) sai linn kuulsaks tänu oma tekstiilile, keraamikale ja kahhelkividele. Tänapäevalgi on linn tekstiili, vaipade ja roosivee tootmise keskus. See on hea koht sisseostude tegemiseks ning siit on mõnus tükike Iraani suveniiride kujul koju kaasa võtta. Külastame Kashani just aprillis, kui linna külje all asuvad roosiväljad on lõhnavasse õitemerre uppunud. Külastame Tabatabaei maju ja Khan-e Borujerdit, mis on ehitatud eraresidentsiks, olles aga praegu võluv muuseum armsa siseõuega. Seejärel võtame ette kuulsa Fini aia ning oleme tunnistajateks selle hingematvalt kaunitele basseinidele, viljapuudele ja looduslikele allikatele. Seejärel külastame Agha Bozorgi mošeed, mis on kuulus oma veetlevate portaalide ja minarettide poolest.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kashan Negarestan hotell 4*

5. päev

Kashan / Abyaneh / Isfahan

Pärast hommikusööki sõidame (182 km) iidsesse Abyaneh külla, kus leiab imelist arhitektuuri - nagu ainulaadne Herpaki tempel, peamošee ainulaadse mihrabiga Seldzukkide valitsusajast, ning mägise maa ja kliimaga harmoniseeruvad majad. Saame kogeda Sassaniidide perioodi pahlavi sõnu igapäevasuhtluses, samuti külaelanike riietust, mis on pärit kui minevikust.

Jätkame teekonda Isfahani suunas. Isfahan oli elav kaubanduskeskus ning selle kuulsusrikas islami arhitektuur ja kaunid aiad on vallutanud paljude südamed ütlusega: "Isfahan on pool maailma". Õhtul külastame kauneid ja kuulsaid Esfahani sildu, mille käigus saame Zayendeh Rudi jõe kaldal traditsioonilistes teemajades maitsta jooke ja suupisteid. Lõunasöök kohalikus restoranis (hinna sees).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Isfahan Pirouz hotell 4*

6. päev

Isfahan

Isfahani ekskursioon, millesse kuulub Imami väljak - pärsia arhitektuuri juveel - sealhulgas Ali Qapu paviljon, Imami ja sheik Lutfullah mošeed, Chehelsotoun palee, Behesht ning Jolfa piirkond. Külastame Isfahani bazaari selle traditsiooniliste arkaadidega. Meidan Emam või Imam väljak on UNESCO maailmapärand. Esfahani kuninglik väljak on Pärsia Safaviidide perioodi ühiskonna- ja kultuurielu monument. Kuninglik väljak oli pealinna süda. Selle määratu suurt liivaesplanaadi kasutati jalutamiseks, vägede koondamiseks, polo mängimiseks, tähtpäevade pidamiseks ja avalikeks hukkamiseteks. Šahh Abbas Suure käsul 17. sajandi algul rajatud väljakut piiravad neljast küljest paljude kahekorruseliste kaaristutega ühendatud suurejoonelised ehitised: põhjas Qeyssaryieh’ portikus (1602-1619), lõunas kuninglik mošee (1612-1630), idas Sheyx Lofollah’ mošee (1602-1618) ja läänes Ali Qapu paviljon - 15. sajandist pärit Timuriidide palee, mida šahh ning tema järeltulijad suurendasid ja kaunistasid. Kõiki neid Meida-e Shahi arhitektuurielemente, kaasa arvatud kaaristuid, ehivad rohked värvilised keraamilised plaadid. Iga külje kaaristustes asuvad kauplused. Suure Qeyssariyeh’ basaari portaali kohal on tribüün, millelt muusikud avalikke kontserte annavad.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Isfahan Pirouz hotell 4*

7. päev

Isfahan / Yazd

Täna sõidame edasi Yazdi (316 km), mida peetakse üheks vanimaks asustatud linnaks maailmas. Yazdis elab üks suurim zoroastristide kommuun Iraanis. Yazd asub Iraani keskosas, 1230ne meetri kõrgusel keset liivakõrbe. Kõrb on voolinud siinsete inimeste eluviisi, mõtlemist ja kunsti iidsetest aegadest saadik. Linn asutati Sassaniidide riigi ajal, mis oli viimane Iraani suurriik enne moslemite vallutusi. Seda valitses Sassaniidide suguvõsa aastatel 224–651. Siia rajati arvukalt templeid ja peeti kultuslikke tseremooniaid. Linnas kujunes välja täiesti omanäoline arhitektuur. Savitellistest laotud kõrgete müüride vahel looklevad käänulised tänavad, mis on justkui pilt muinasjuturaamatust. Linna siluetti ilmestavad kuplilised katused ja badgir’id ehk tuuletornid. Ventilatsiooniks kasutatavad tornid püüdsid kinni ka kõige pisema tuuleiili ning juhtisid selle elumajadesse. Yazdi oskuslike qanat’ide ehk kanalite kaevajate geniaalsus on tuntud üle kogu Iraani. 

Yazdi linnaekskursioon. Suursugused Masjed-e Jameh ja Amir-Chakhmaq mošeed. Jätkame zoroastristide Vaikuse tornide ja Tule templiga (kus praktiseeritakse siiani tule kummardamist).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Yazd Fahadan hotell 4*

8. päev

Yazd / Zeinoldin

Pärast hommikusööki jätkame Yazdiga tutvumist. Seejärel sõidame (60 km) Zeinoldini, kus ööbime caravansary hotellis - ehitatud endiste valitsejate poolt karavanidele mõeldud majutuspaigaks. See on koht, kus lummav kõrbearhitektuur ja iidsed traditsioonid sind endasse neelavad. Tutvume Zeinoldini ümbrusega. Täna kogeme tõelist Pärsia eksootikat, oleme jälle keskajas.

Õhtul ühine eksootiline õhtusöök ja kohalikud tantsud.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: traditsiooniline majutus iidses kõrbejaamas

9. päev

Zeinoldin / Kerman

Täna sõidame Kermani (300 km), kuhu jõuavad vaid vähesed turistid. Iraani loodusmaastik on väga vahelduv ja eriline, teeme oma teekonnal palju peatuseid, näiteks pistaatsiaistanduses. Külastame Jame mošeed ja värvikat turgu.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Kerman Akhavan hotell 3*

10. päev

Kerman / Mahan / Rayan / Kerman

Pärast hommikusööki tutvume Kermani huviväärsustega. Kagu Iraanis paiknev kõrbelinn Kerman oli kunagi oluline kaubavahetuskeskus Pärsia ja India vahel. Savitellistest linna südameks on ajalooline turg. Teeme ekskursiooni Mahani ja Rayani. Need kõrbeoaasid on näinud keskaja õitsengut. Mahanis asub kuulsa sufi poeedi Nematollah Vali pühamu. Vaatame Shahzadehi aeda. Käime Kermani võimsal turul ja jalutame linna kõrvaltänavatel.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kerman Akhavan hotell 3*

11. päev

Kerman / Shiraz

Sõidame Shirazi (571 km), mis on Pärsia kultuuri südameks olnud üle 2000 aasta. Shiraz on hariduse, ööbikute, aedade, poeetide ja veini linn. Keskaegse Islami maailma üks tähtsamaid linnu oli Iraani pealinn Zand’i dünastia aegu (1747-79) ning sel ajal rajati siia palju imelisi ehitisi. Shirazis alustame maalilise Erami aia külastusega, mis on kuulus oma küpressipuude poolest. Seejärel külastame Pärsia kuulsaimate poeetide, Saadi või Hafizi haudu. Joome teed kohaliku atmosfääriga teemajas (põrandal patjadel istudes). Meie järgmine peatus viib meid "modernsesse" Nasirol-Molki mošeesse ja kaunisse Afif-Abadi aeda, millele järgneb külluslikult peegelmosaiigiga kaunistatud Shah-Cheragh pühapaiga külastus. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Shiraz Royal hotell 4*

12. päev

Shiraz / Persepolis

Hommikul alustame sõitu Persepolisesse. Shiraz linnast 70 kilomeetri kaugusel asuv Persepolis on viimane ja ülim iidse Lähis-Ida avaldumisvorm. Ligi 2500 aastat tagasi alustas Dareius I Suur selle suurejoonelise konstruktsiooni ehitust, kavatsusega teha sellest võimsa Ahhemeniidide riigi (Pärsia suurriigi) keskpunkt. Persepolise varemed on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse kui inimese loomegeniaaluse ja kutuuritraditsioonide tunnistaja. Vaimustavad Persepolise varemed asuvad Iraani praegusest pealinnast Teheranist umbes 650 kilomeetrit lõuna pool Kuh-i-Rahmati (Halastuse mäe) jalamil. 518. eKr asutatud Persepolis ehitati päratu suurele osaliselt looduslikule, osaliselt tehisterrassile, kuhu püstitati mõjukas Mesopotaamia eeskujudest innustatud paleekompleks. Vistiti ei kavandanud Dareios seda suurejoonelist ehitist üksenes valitsushooneks, vaid eelkõige etenduste paigaks ning Ahhemeniidide valitsejate ja nende impeeriumi vastuvõttude ning pidustuste imepäraseks keskmeks. Praegugi domineerib linnas mägede taustal määratu suur kiviterrass (530x330 meetrit). Monumentaalsete varemete tähtsus ja ehitamismeisterlikkus teevad sellest ainulaadse arheoloogilise paiga. Persepolis on sõna otses mõttes dünastialinna näide, Ahhemeniidide dünastia sümbol, ja just seetõttu põletasid Aleksander Suure kreeklased selle 330. aastal eKr maha. Plutarchose järgi olevat kreeklased sealt minema vedanud 20000 muula- ja 5000 kaamelikoormat aardeid.

Meie ringreisi kuulub ka Naqsh-e-Rustam, mille kaljusse tahutud hauad usutakse kuuluvat Dareius I ja II, Artaxerxesele ja Xerxes I-le. Õhtul sõidame tagasi Shirazi. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Shiraz Royal hotell 4*

13. päev

Shiraz

Päev Shirazis. Külastame Karim Khani kompleksi ja aeda. Karim Khani kindlusloss asub Shirazi keskuses ning ehitati Zand'i dünastia aegu. Keskaegset tsitadelli meenutav kindlus oli Zandi dünastia rajaja Karim Khani (valitses 1751-1779. aastal) eluasemeks. Tsitadelli ehitamiseks kutsus Khan kokku omaaegsed parimad arhitektid ja kunstnikud, kelle käsutuses olid parimad materjalid üle kogu maa.  

Vaba pärastlõuna.

Traditsiooniline õhtusöök. Hilisõhtul sõidame lennujaama.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök

14. päev

Shiraz-Istanbul-Tallinn

Lend TK885 Shiraz-Istanbul 03.00-05.35 (Turkish Airlines)
Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 08.15-11.35 (Turkish Airlines)Reisi hind: 3995 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (Turkish Airlines)
 • lennujaamamaksud
 • majutus programmis märgitud hotellides (või ligilähedase standardiga hotellides), kaheses toas
 • programmis märgitud söögikorrad
 • kogu transport vastavalt programmile
 • programmis märgitud ekskursioonid kohaliku ja eestikeelse giidiga
 • kõik programmis märgitud sissepääsud
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • Iraani viisa 65 eurot - tasumine piiril sularahas
 • majutus üheses hotellitoas - 400 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument  (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis