Indiasse Martti Kaldaga
Maharadžade maa ja kuldne Amritsar


9. november – 28. november 2022
Grupis 12 reisijat  / välja müüdud
Reisijuht: Martti Kalda

Indiasse Martti Kaldaga

9. nov – 28. nov 2022  / 4340 €

Kahekümnepäevane reis läbi Imede India on parim ja mugavaim viis teha tutvust müstilise ja salapärase India kõige kuulsamata paikadega. Reisi teekond viib meid India pealinnast Delhist laia kaarega läände läbi Rajasthāni osariigi, jõudes viimaks Agra kaudu tagasi pealinna. Teekonnal näeme nii laiu India jõgesid (Yamuna), pühasid järvesid (Pushkar), mägesid (Aravalli mäeahelik), kui ka laia Thari kõrbe.

Külastame arvukaid raadžputtide ja maharaadžade kindluseid (Junagarh, Jaisalmer, Jodhpur, Udaipur, Jaipur, Chittorgarh), piilume India vägevate kuningate lossidesse ja magamistubadesse, ning võib-olla isegi kohtume mõnega neist. Näeme, kuidas elati muiste ja kuidas elatakse täna. Külastame hinduistlikke ja džainistlikke templeid, ning islami mošeesid. Amritsaris käime sikhide Mekas - Kuldses Templis - mis 25 miljoni sikhi jaoks on maailma kõige püham paik. Saame osa India-Pakistani piiritseremooniast, seikleme Pushkari iga-astasel kaameliturul, õpime India kokakunsti, näeme külaelu ja seda, kuidas valmib imekaunis käsitöö.

Loomulikult külastame kõiki „India Kuldse Kolmnurga“ vaatamisväärsusi. Käime Jaipuris, mahajäetud Fatehpur Sikri linnas, kuulsas Agras, kus kõrgub Taj Mahal, ning imetleme pealinna Delhi vaatamisväärsusi. Siin saame aimu viimase, keiserliku Suurmogulite India kunstist, kultuurist ja köögist. Meie programm on üles ehitatud selliselt, et kõik oluline saab nähtud, ent kiirustama ei pea kusagile, kõikjal jääb aega keskkonna nautimiseks.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 14.04.2022):

 • Eesti kodanik vajab Indiasse reisimiseks viisat, pass peab kehtima kogu reisi vältel. Võimalik on taotleda e-viisat.
 • Riiki sisenemiseks tuleb esitada kas: 1) tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta (kasutusjuhendis märgitud sobiva intervalliga, vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva), VÕI  2) koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat negatiivse PCR testi kohta, mis on tehtud mitte rohkem kui 72h enne reisi algust.
 • Lisaks tuleb täita India ametlik COVID deklaratsioon Air Suvidha portaalis.
 • Riiki sisenejatele võidakse valikuliselt teha Indiasse saabudes lennujaamades täiendavalt kiirteste.
 • Lapsed: alla 5-aastased lapsed ei pea esitama sertifikaate testimise kohta ning neile ei kehti ka kohapealne testimisenõue.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Delhi

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 14.25. 

Lend AY1022 Tallinn-Helsingi 15.20-16.00 (Finnair)
Lend AY0121 Helsingi-Delhi 18.35-06.25+1 (Finnair)

2. päev

Delhi - Amritsar

Saabume varahommikul New Delhi lennuväljale. Siit lendame kohaliku lennuga edasi Amritsari.

Lend AI117 Delhi-Amritsar 11.20-12.25 (Air India) 

Amritsari jõudes sõidame hotelli.

Majutus: Amritsar Sarovar Premier hotell 4*

3. päev

Amritsar. Kuldne Tempel / Jallianwala Bagh / maailma efektseim vahtkonnavahetus India-Pakistani piiril

Hommikul külastame sikhide olulisimat pühamut, Kuldset Templit (Harimandir). Kõik külastajad saavad omale sikhi peakatte, ning võivad soovi korral einestada tasuta ühissööklas. Seejärel naaseme hommikusöögiks hotelli. Pärast hommikusööki külastame Jallianwala Bagh'i, aeda, kus 1919. aastal leidis aset Amritsari veresaun, milles Briti väed tulistasid rahumeelseid inimesi. Ühine lõunasöök. Pärastlõunal sõidame Wagah-Atari piiripunkti, et vaadata India-Pakistani piirivalvurite lipu langetamise tseremooniat. See on isemoodi vaatamisväärsus, millest on kõigil võimalik laudes, tantsides ja kaasa hõikudes osa võtta.

Varahommikul külastame Kuldset Templit, mis on sikhide oluliseim pühamu, nende meka. Oleme tunnistajaks pühale raamatu ülesäratamise tseremooniale. Kuldne Tempel, teise nimega Sri Harmandir Sahib, on Amritsari vanalinna kese. Kompleksi keskne pühamu Kuldne Tempel ise asub ristkülikukujulisel tehissaarel keset Amrit Sarovari veekogu, mis andnud nime kogu linnale (Amritsar). Kuldse Templi kompleksi sisenetakse läbi rikkalikult kaunistatud kaaristu. Uksele on kirjutatud Adi Granth Sahibi (sikhi pühakirja) värsid. Peamine põhjapoolne sissepääs asub Victoria kellatorni all, mille nimeks on Darshani Deor. Tempel ise on kullatud kahekordne marmorist ehitis, mille juurde pääseb mööda Guru silda. Templi alumise korruse valgest marmorist siseseinad on kaunistatud Taj Mahal stiilis lill- ja loomfiguuridega. Kuldse Templi arhitektuur on hindu ja moslemi arhitektuuristiilide segu.

Jallianwala Bagh’i veresaun ehk Amritsari veresaun toimus 13. aprillil 1919. aastal kui hulk perekondi ühes palveränduritega kogunes pühapäevasele piknikule Jallianwala Bagh’is, Kuldse Templi lähedal asuvas aias. Briti India armee väesalgad kolonel Reginald Dyeri juhtimisel avasid nende pihta tule. Tsiviilisikud olid kogunenud iga-aastasele Punjabi rahva Baishaki usu ja kultuurifestivalile. Erinevatest maapiirkondadest kohale sõitnud polnud teadlikud sõjaseisukorra ja kogunemiste keelu kehtestamisest.

Wagah piiripunkt. Amritsarist 28 km kaugusel on ainuke piirpunkt India ja Pakistani piiril siinkandis. Wagahi piirpunkt, Amritsari ja Lahore vahel, on mõlemale poole piiri sirutuv, uhkeldav ehitiste, teede ja barjääride kompleks. Vahtkonnavahetus ja lipulangetamise tseremoonia on küllaltki suurejoonelised. Igapäevaseks kõrgpunktiks on “Taganemise” tseremoonia, mil mõlema riigi sõdurid teevad riviharjutusi ja langetavad loojangul oma riigi lipud. Päikese loojudes kasvab rahvuslik uhkus ning laternate süttimine koos kõuekõmalise aplausiga annab märku, et päev hakkab lõppema.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Amritsar Sarovar Premier hotell 4*

4. päev

Amritsar – Bhatinda 

Sõidame Amritsarist Bhatindasse (umbes 190 km), milleks kulub ligi 3 tundi. Bhatindasse jõudes majutume hotelli. Ülejäänud päev on vaba.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bhatinda Country Inn & Suites hotell 4*

5. päev

Bhatinda – Bikaner / Junagarh kindlus 

Pärast hommikusööki asume teele Bikaneri poole. Meil tuleb läbida 240 km, milleks arvestuslikult kulub 4 tundi. Bikaneri jõudes teeme hotelli check-ini ära ja seejärel läheme Junagarh kindlust vaatama.

Junagarh on kindlus, mida pole kunagi vallutatud. Kindluse ehitatas 1588. aastal keiser Akbari üks auväärsemaid kindraleid Raja Rai Singh. Kindluse suurejoonelised paleed on ehitatud punasest liivakivist ja marmorist. Külastajatele pakuvad silmailu veetlevad siseõued, terrassid, kioskid ja aknad.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Bikaner Camp Rajputana

6. päev

Bikaner – Jaisalmer / Karni Mata tempel

Sõidame (umbes 330 km) Jaisalmeri ja meil kulub selleks arvestulikult 6 tundi. Teel teeme peatuse Karni Mata templis. Jaisalmeri jõudes majutume hotelli. Ülejäänud päev vaba. 

Teel külastame Karni Mata templit Deshnokis. Karni Mata oli hindu naissõdalane, kes sündis Charani klanni. Teda tuntakse ka kui Šri Karniji Maharaj. Karni Matat kummardatakse kui jumalanna Durga taassündi ning ühtlase on ta ka Jodhpur'i ja Bikaner’i kuninglike perekondade klannijumalanna. Karni Mata elas oma elu askeetlikult ning juba eluajal austati teda kõikjal. Bikaner'i ja Jodhpur'i maharaadžade käsul pandi paika Bikaner'i ja Mehrangarh'i kindluste nurgakivid. Need kaks kindlust ongi piirkonnas kõige olulisemad. Kõige kuulsam Karni Matale pühendatud tempel rajati pärast naissõdalase müstilist kadumist ning asub Deshnoke nimelises väikelinnas Bikaneri läheduses. Templi teevad tuntuks seal elavad rotid, keda koheldakse pühade loomadena ning kaitstakse siin hoolikalt. Temale juba eluajal pühendatud teine tempel eristub selle poolest, et siin pole ühtegi pilti ega kujutist Karni Matast. Siia on jäänud vaid üks Karni Mata jalajälg ajast, kui ta paika külastas. Karni Matat kutsutakse ka Nari Bai'ks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jaisalmer Fort Rajwada hotell 4*

7. päev

Jaisalmer / kindlus ja džainistlik tempel / Patwon Ki Haveli / kaamelisõit liivadüünidel

Hommikul külastame Jaisalmeri kindlust ja džainistlikke templeid. Seejärel külastame Patwon Ki Haveli nimelist linnamaja. Õhtul naudime kaamelisõitu ja liivadüüne. 

Jaisalmeri kindluslinn ehitati 12. sajandil kollasest liivakivist. Suurejoonelise arhitektuuriga kindlus lebab üksikuna keset Thar’i kõrbe vaikust. Paiga hiilgavat ajalugu meenutavad Jaisalmeris ja selle ümbruses asuvad suurepäraselt nikerdatud džainistlikud templid ja paleed. Indias ei leidu midagi sarnast Jaisalmerile. Kahvatu kõrbe taustal seisab kullakarvaline kindlus üksiku vahimehena kaheksakümne meetri kõrgusel künka otsas. Kindluse müüride vahele mahub terve linn - kitsaste alleede võrgustikku ilmestavad kenad linnamajakesed, kolm kaunilt nikerdatud 12.-15. sajandil ehitatud džainitlikku templit ning viis omavahel ühendatud paleed. Kindlusesse pääseb nelja värava - Akhaiyal, Ganesh Pol, Suraj Pol ja Hava Pol - kaudu.

Pärastlõunal külastame Patwon-ki-Havelit, mis on Jaisalmeri havelide ehk linnamajade hulgas kõige rikkalikumalt ja suurejoonelisemalt viimistletud. Maja sambad on peenelt kaunistatud, koridorid ja kambrid võimsad. Viiekorruselise haveli üks korteritest on kaunistatud ilusate seinamaalingutega.

Õhtul sõidame liivadüünidele, kus avanevad imelised vaated liivakõrbele. Lainetavad liivadüünid on unustamatu vaatepilt. Düünidel asutame end kaamelite selga ja teeme safari Sam'i düünidel, nautides kaunist päikeseloojangut.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jaisalmer Fort Rajwada hotell 4*

8. päev

Jaisalmer - Jodhpur

Pärast hommikusööki sõidame (290 km) Jaisalmerist Jodhpuri, milleks arvestuslikult kulub 6 tundi. Pärastlõuna vaba.

Rajastan’i paljude vürstilike asulate hulgas eristub Jodhpur teistest märkimisväärselt. See viiesaja-aastane asula oli Rathore raadžputtide klanni peakorter, kelle tähelepanuväärne minevik on julgustükkide jada. Jodhpuri tuntakse ka „Sinise linnana“. Linn asutati 1459. aastal ning on Rajasthāni osariigi suurlinnade hulgas vanim. Jodha Jodhpur oli olemas kolmkümmend aastat varem kui Bika Bikaner, sada aastat varem kui Udai Singh’i Udaipur ning lausa kolmsada aastat varem kui Jai Singh’i Jaipur. Rathore sõdalaste pealinna võimsaimaks magnetiks on üks India uhkemaid kindlusi, kus on nii meie ajal kui ka kauges minevikus võõrustatud kuningaid, keisreid, tsaare, tagasihoidlikke pühakuid, kuulsusrikkaid sõdureid ja mitmeid lugupeetuid riigimehi. Vaenlastest said siin sõbrad. Sõbrad tulid üha tagasi. Kuigi mitte kõige rikkam, on Jodhpur ikkagi kõige võluvam Suure Thari kõrbe väravatest. Jodhpur seisab uhkes üksinduses Kuningate maa kultuurilise ja spirituaalse pealinnana.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jodhpur Daspan House hotell 4*

9. päev

Jodhpur. Mehrangarhi kindlus / Jawant Thada / Umaid Bhawan’i muuseum / džiibisafari Bishnoi külla

Täna teeme linnaekskursiooni, mille käigus külastame Mehrangarhi kindlust, Jawant Thada ja Umaid Bhawan’i muuseumi. Pärastlõunal teeme maasturitega safari Bishnoi külla.

Mehrangarhi kindluse rajas 1459. aastal Rao Jodha, kelle järgi on linn ka nime saanud. Kindlus on meisterlikult kaunistatud punasest liivakivist pikkade, nikerdatud paneelide ja aknasõrestikega. Mehrangarh (tõlkes „Kuninglik Kants“) on üks India suurimaid kindlusi. Kuigi kindluse esmaseks rajajaks oli Jodhpuri asutaja Rao Jodha, oli tänapäevani seisva kindluse ehitajaks peamiselt Jaswant Singh (1638-78). Suurejooneline linnus asub linna keskel 125-meetri kõrguse künka otsas. Kindlus laiub ligi 5 ruutkilomeetri suurusel alal. Kindlusemüürid, mis on kohati 36 meetrit kõrged ja 21 meetrit laiad, kaitsevad Rajasthāni kõige kauneimaid ja ajaloolisemaid paiku. Ajalooliste võitude tähistamiseks on kindlusel kolm väravat. Kindluse müüride vahel on mitu oskuslikult ehitatud ja kaunistatud paleed. Moti Mahal (Pärlipalee), Phool Mahal (Lillepalee), Sheesh Mahal (Peeglipalee), Sileh Khana (Erakoda) ja Daulat Khana (Riigikoda) on märkimisväärsed. Lisaks koosneb kindluse muuseum mitmest paleest. Muuseumis kollektsiooni hulgas leidub peeneid kandetoole, howdah’e (kaameli või elevandi sadulatoolid), kuninglikke hälle, miniatuurmaale, muusikainstrumente, kostüüme ja mööblit.

Külastame Jaswant Thadat, mis on 19. sajandi rajatud kuninglik mausoleum. See mausoleum ehitati Jodhpuri 33nda Rathore’ soost valitseja maharaadža Jaswant Singh II mälestuseks. Jaswant Singhi poeg maharaadža Sardar Singh ehitas Jaswant Thada oma isa mälestuseks.  Mausoleum sisaldab lisaks veel kahte hauda. Siin läheduses asub ka kuninglik krematoorium ja veel kolm hauamonumenti. Külastame ka Umaid Bhawani paleemuuseumi. 

Pärastlõunal sõidame maasturitega Bishnoi külla. Guda Bishnoi küla asub Jodhpuri linnast umbes 25 km kaugusel. Küla ehteks on india kuradipuud ja hirved. Külas asub ka Guda Bishnoi järv. Külakogukonna liikmed on tulihingelised loodusekummardajad. Nad usuvad taimede ja loomade pühadusse ning palvetavad roheliste taimede ja loomade poole, kes elavad nende maadel. Bishnoi hõim kummardab ka Višnut ning nad on taimetoitlased. Guda Bishnoi järve juures peatub mitmeid rändlinde, siin käivad antiloobid ja gasellid janu kustutamas.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jodhpur Daspan House hotell 4*

10. päev

Jodhpur – Ranakpur – Udaipur. Džainistlik tempel

Pärast hommikusööki sõidame Udaipuri (260 km) ja arvestuslikult on sõiduaega umbes 5 tundi. Teel külastame Ranakpuri templeid.

Ranakpuri küla asub Sadri linna lähistel Pali piirkonnas, Jodhpuri ja Udaipuri vahel orus, Aravalli mäestiku lääneosas. Ranakpuri on parim sõita Udaipuri teed mööda. 

Ranakpuri teeb tuntuks marmorist džainistlik tempel ja sellest palju vanem Päikesetempel. Kuulus džainistlik tempel on pühendatud Ādināthale, esimesele džainistlikule pühamehele. Grandioosse templi ehituseks on kasutatud heledat marmorit. Tempel võtab enda alla umbes 60x62 meetri suuruse ala. Templi omanäolised kuplid, šikharad (paviljonid) ja tornid kõrguvad majesteetlikult mäenõlval. Templit toestab 1400 filigraanselt kaunistatud marmorsammast. Jumala kuju vaatab kõigi nelja ilmakaare poole. Peasissekäigu vastas, läänes, on suurim kuju. Tempel ja selle suur kuju sümboliseerivad nelja ilmakaare ja seega kogu kosmose hõlmamist tirthankara (džainistliku pühamehe) poolt. 

Udaipur on Rajasthani üks romantilisemaid linnu. Seda tuntakse ka järvede linnana. Tänu marmorist paleedele ning kaunilt kujundatud aedadele ja järvedele mõjub Udaipur miraažina kõrbes. Linna rajas maharaana Udai Singh II 1568. aastal pärast Chittorgarhi lõplikku vallutamist mogulikeiser Akbari poolt. Udaipur konkureerib mogulite maailmakuulsate ehitistega just raadžputtide kunsti kapriiside lembuse ja suurepäraselt viimistletud elegantsi poolest. Kuigi Järvepalee on kindlasti selle ainulaadse kultuurilise plahvatuse parim näide, on ka kogu ülejäänud Udaipur täis paleesid, templeid ja havelisid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Udaipur Justa Rajputana hotell 4*

11. päev

Udaipur. Linnapalee / Jadgi tempel / maalimise töötuba / paadisõit järvel

Hommikul külastame linnapaleed, pärastlõunal Jagdi templit ja Jal Sanjhi töötuba, õhtupoolikul teeme paadisõidu.

"Järvede linna" linnaekskursioon. Udaipur on jahutav oaas Rajasthāni kuivas südames. See on tõenäoliselt kõige romantilisem linn osariigis, kus igal linnal on mõni romantiline või eksootiline lugu rääkida. Pichola järve kohal kõrguv tohutu linnapalee on Rajasthāni suurim paleekompleks. Ehkki tegemist on järjestikuste valitsejate ehitatud hoonete kompleksiga, on palee siiski suutnud säilitada üllatava ühtsuse kujunduses. Ülemistelt tasanditelt avanevad suurepärased vaated järvele ja linnale.

Päev jätkub Jagdi templis, kus on Višnu mustast kivist kuju ning tema sõiduvahendi (inimlind Garuda) messingist kuju. Tempel on väga hea näide indo-aaria arhitektuurist. Tempel on endiselt kasutuses ja seda külastavad sageli värvikalt riietatud palverändurid. Külastame ka Sahelion Ki Barit - tähelepanuväärset aeda, mis tutvustab palees elanud kuninglike daamide elu.

Udaipuris viibides on Jal Sanjhi maalitöökoda ainulaadne ja väärtuslik lisandus tavapärastele ekskursioonidele. See kunstiliik leiutati algselt Jaipuris ja see on ajaloo käigus vaikselt hääbunud. Jal Sanjhi maal on ainulaadne viirastuslik vee peale maalimise kunst. Esitluse ajal süüvime selle 200-aastase maalikunsti saladustesse. Maalid on austusavaldused jumal Krišnale. Seda maalikunsti praktiseeriv pere on Jal Sanjhi kunsti harjutanud mitmete põlvkondade vältel. Paaritunnine töötuba on kindlasti üks parimatest asjadest, mida Udaipuris teha.

Jal Sanjhi kunsti puhul pannakse vesi lamedasse anumasse ja seejärel piserdatakse vee kohal söest ja muudest salajasetest koostisosadest koosnevat segu. Kui alusvärv on paika pandud, siis seatakse vee kohale ettevaatlikult Krišna šabloonid ja piserdatakse peale uued värvid.  Seejärel tõstetakse šabloonid ujuvalt aluselt paljastades Jal Sanjhi maali! Kunstnikud panevad kõik koostisosad ja värvid enne esitluse algust valmis (et saladused püsiksid) ning külaliste saabudes alustab kunstnik oma maagilise teose loomist otse külaliste silme ees!

Pärastlõunal saame tasasel ja kaunil Pichola järvel rahulikult väikeses paadis sõita. Järve saarel asub põnev Jagmandiri palee. Huvitav on jälgida järve kallastel toimuvaid igapäevaseid tegevusi, suplemist ja pesupesemist. Üle järve avanevad imelised vaated linnale ja suurele paleele. Meil on aega käia ka linnapalee kompleksi taga laiuval sigimist-sagimist täis turul.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Udaipur Justa Rajputana hotell 4*

12. päev

Udaipur – Chittorgarh – Pushkar. Chittorgarhi kindlus / Brahma tempel

Täna sõidame Udaipurist Pushkarisse (350 km), milleks kulub arvestulikult 7-8 tundi. Teel külastame Chittorgarhi kindlust. Pushkari jõudes seame end hotelli sisse ning hilisel pärastlõunal külastame templit.

Brahma tempel on kogu Indias üks väheseid templeid, mis on pühendatud hindude mütoloogia järgi universumi loojale Brahmale. Kaunis marmorist tempel on kuulus oma nelja peaga Brahma kuju poolest. Tempel on kaunistatud hõbemüntidega ja mustvalgel ruudulisel põrandal on hõbedane kilpkonn.

Pushkari järv on üks hindude pühadest paikadest ning ühtlasi ka püha linna kuulsaim vaatamisväärsus. See on ilus poolringikujuline järv, mille ümber on 52 armsat ghati ehk kiviastet. Uskumuste kohaselt toob Karthik Pūrnima pidustuse ajal Pushkari järve kastmine lunastust.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Pushkar Camp Lands End hotell 

13. päev

Pushkar. Kaamelifestival

Täna hommikul ja pärastlõunal külastame iga-aastast kaamelifestivali. 

Pushkaris toimub igal aastal oktoobris-novembris maailmakuulus kaamelifestival. Sel ajal voolab linna hõimurahvaid kogu Rajasthanist ning hulgaliselt turiste kogu Indiast ja mujalt maailmast. Kaamelifestivali täpne kuupäev sõltub kuukalendrist, kuid hindude kronoloogia kohaselt langeb Kartik Pūrnima täiskuule. Igal aastal saabub Pushkari kaamelifestivalile ligi 200 000 inimest, kes toovad endaga kaasa 50 000 kaamelit ja veist.

Festival on pidulik loomadega kauplemise ning hobuste- ja kaamelivõiduajamiste üritus. Müüjad kogu osariigist müüvad sadades teeäärsetes kioskites oma värvikirevat kaupa. Värviliste varikatuste all müüakse suupisteid, magusat liha, purustatud jääd, käevõrusid, vasknõusid, kangaid ja kaamelisadulaid.

Terve päeva vältel silmame innukaid usukummardajaid end pühasse järve kastmas. Väidetavalt on järve veel erilised võimeid. Vesi ravivat haigusi, andvat ilu ja parandavat viljakust. Õhtul kaiguvad kogu ümbruskonnas kellad. Öösel säravad järvel tuled kui sajad väikestele rohelistele lehtedele paigutatud õlilambid süttivad, ja veel ringi ulbivad. Kogu Pushkari piirkond kihab erksates värvides. Kohalikud käsitöölised ja muusikud lasevad oma andel voolata. See on üks värvikaimaid festivale Indias, mis kingib mälestustepärleid kogu eluks.

Õhtul naudime kaamelivankri sõitu Pushkaris, et näha festivali saginat.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök. Pushkaris sööme vaid taimetoitu. Kuna Pushkar on pühapaik, siis on siin ka alkohol sobimatu.
Majutus: Pushkar Camp Lands End hotell 

14. päev

Pushkar – Ajmer – Jaipur / Dargah / kokandustund ja õhtusöök kuningliku perega

Täna on meil sõita ligi 145 km, milleks arvestuslikult kulub 4 tundi. Hommikul sõidame Ajmerisse, kus külastame dargah’d (muslimi usumeh hauale rajatud pühamut). Seejärel jätkame sõitu Jaipuri. Õhtul osaleme kokanduskursusel ja sööme õhtusööki koos kuningliku perega.

Õhtul on meil kokandustund, millele järgneb õhtusöök Jaipuri kohaliku kuningliku perega. Paneme kokamütsid pähe ja teritame noad. Paneme käed külge tuntud India roogade valmistamisel. Kindel on, et saame erakordse maitseelamuse koos peakoka soovitustega India vürtside ja loomingulisuse osas.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jaipur Sarovar Premier hotell 4*

15. päev

Jaipur. Amberi kindlus / Linnapalee / observatoorium

Hommikul teeme poolepäevase ekskursiooni Amberi kindlusesse, pärastlõunal jätkame linnaekskursiooniga. Külastame linnapaleed, kuninglikku residentsi ning observatooriumit.

Amberi kindlus asub 11 km kaugusel Jaipurist ning on ühtlasi suurepärane näide Rajputi arhitektuurist. Kindluse terrassid ja kaitsevallid peegelduvad allpool asuvas Maota järves. Kindluse sees on hulk erinevaid kuninglikke ruume, mis on kaunistatud keeruliste elevandiluust nikerdistega, peeglite ja klaasist kaunistustega ning peenete seinamaalingutega. Selle suurepärase ehitise erinevate ruumide vahel liikudes kompame ajalugu ning silme ees elustub vallutamata kuningriigi uhkus ja sära.

Täna pärastlõunal teeme lühikese linnaekskursiooni. Külastame linnapalee muuseumi, kus saame näha imetlusväärset segu traditsioonilisest Rajasthāni ja mogulite kunstist. Muuseumi uhkuseks on kuninglike printside rõivad, vaibad, vanade relvade kogu, miniatuursed maalid, mis kujutavad kohtustseene, lahingustseene ja rongkäike. Külastame aukartustäratavat Jantar Mantarit (täppisobservatoorium, ehitatud aastal 1726). Lisaks teeme fotopeatuse Hawa Mahali (Tuultepalee) juures – see on viiekorruseline ime, mida ilmestab suurejooneline püramiidi kujuline fassaad, rippuvad aknad koos sõrestikega, kuplid ja tornid.

Müüriga ümbritsetud linna südames asuv linnapalee kompleks annab aimu Jaipuri asutaja Jai Singhi kaugelenägelikkusest. Tema pärandiks linnas on väga mõjus ja suurejooneline arhitektuur, kunst ja käsitöö. Sawai Jai Singh ehitas linnas palju hooneid, kuid osa ehitistest rajasid ka hilisemad valitsejad ja mõned neist 20. sajandil. Palee on segu mogulite ja Rajasthāni arhitektuurist ning kuninglik perekond elab endiselt palee ühes osas. Kompleksi sisenemisel enne paleed asub Mubarak Mahal vastuvõtupalee. Sawai Madho Singh ehitas palee 19. sajandil ning seda kasutati külaliste vastu võtmiseks. Nüüd on hoone maharaadža Sawai Man Singh II muuseum ja siinses väljapanekus on lai valik kuninglikke kostüüme, mõned väga peened ja hinnalised pašmina (kašmiiri vill) suurrätikud, Vāranāsī siidisarid, Sanganeri trükised ja rahvapärased tikandid. Ebatavaline väljapanek on maharaadža Sawai Madho Singh I (valitses 1750–68) kogukatest rõivastest.

Külastame ka kuningliku perekonna elamut linnapalees. Kuninglik perekond ei pruugi ise kohal olla. Elutoas saame juua tassikese teed, kohvi või klaasikese vahuveini. Siin on võimalik teha pilti ruumist, kus kunagi õhtustas printsess Diana. Palee see osa on tavaliselt külastajatele suletud.

Palee kõrval üle tee asub kuulus Jantar Mantar, mis on üks viiest India observatooriumist. Sawai Jai Singhi ehitatud observatoorium on üks suurimaid ja paremini säilinuid. Kuninga kirglikuks hobiks oli astronoomia ja numeroloogia. Vilunud tööliste abiga observatooriumit rajades õnnestus luua kivist tahutud keerukate astronoomiliste instrumentide kollektsioon, millest enamik annab täpset teavet tänapäevani. Kõige silmatorkavam instrument on Brihat Samrat yantra päikesekell - imposantne kollane ehitis observatooriumikompleksi paremas servas, mille 27 m kõrgune seier on seatud 27 kraadi nurga alla. Selle vari liigub tunnis kuni 4 meetrit ja see aitab arvutada kohalikku ja meridiaanaega ning erinevaid taevakehade atribuute, sealhulgas taevakehade kaugust taeva ekvaatorist ja kõrgust. Tähetornist on saanud Jaipuri külastavate turistide meelispaik.

Kuulsa linnapalee müüriga külgnev Hawa Mahal’i (Tuulepalee) ehitas 1799. aastal maharaadža Sawai Pratap Singh ja sellest on nüüd saanud Jaipuri üks peamisi vaatamisväärsusi. Viiekorruseline palee on püramiidi kujuga, paljude väikeste akende, sõrestike ja kaarkatustega.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Jaipur Sarovar Premier hotell 4*

16. päev

Jaipur – Fatehpur Sikri – Agra. Fatehpur Sikri / Mohabbat The Taj etendus

Täna läbime umbes 250 km, milleks kulub ligi 5 tundi. Sõidame Agrasse ning teel külastame Fatehpur Sikri.

Fatehpur Sikri oli suurmogulite dünastia keiserlik linn aastatel 1571-1584. Fatehpur Sikri ehitajaks oli mogulikeiser Akbar. Selle mahajäetud linna arhitektuurilist suursugusust on raske sõnadega kirjeldada. Suurepäraste ehitiste aurat saab kogeda vaid neid oma silmaga imetledes.  Agra väravast Sikrisse sisenemisel köidab esmalt tähelepanu Diwan-I-Aam ehk Avalike Vastuvõttude Koda. Agra värav on üks üheksast paleekompleksi väravast. Diwan-I-Aam on tohutu müüriga ümbritsetud ristkülikukujuline siseõu, kus kuulati petitsioone, hõigati välja teadaandeid, võeti vastu suursaadikuid ja korraldati meelelahutusüritusi. Palju aastaid on uurijaid vaevanud küsimus linna salapärase maha jätmise kohta. Huvitaval kombel jäeti linn maha vaid paar aastat pärast selle ehitamist. Sikri on tõeline muinasjutulinn ja selle varemed on suurepäraselt säilinud. Silme ette kangastub õukonnaelu selle hiilgeajal.

Agra linn on suurejoonelise moguliajastu tüüpiline näide. Tänaseni on linn kuningliku elegantsi, imposantse arhitektuuri ja võimu kehastus. Ülemaailmselt on Agra tuntud Taj Mahali linnana. Kuid lisaks legendaarsele Taj Mahalile on kuninglikus mogulite linnas palju teisigi monumente, mis esindavad mogulite arhitektuuri kõrgpunkti. Oma lihtsa elustiili ning tohutu arhitektuurilise, käsitöö ja ehete rikkuse poolest on Agra üks tähelepanuväärsemaid linnu maailmas. 16.-17. sjandil, enne kui pealinn Delhisse üle viidi, asus valitsevate mogulite õukond Agras. Sel ajal õitses see Yamuna jõe kallastel ning Suure kaubatee ääres paikneva strateegilise asukohaga linn kuulsate valitsejate Akbari, Jahangiri ja Shah Jahani kaitse all. Agra oli tõeliseks ahvatluseks Pärsiast, Kesk-Aasiast ja India teistest paikadest pärit käsitöölistele, kes ehitasid siia luksuslikke paleesid, aedasid ja mausoleume. Nendest on Taj Mahal, Agra kindlus ja Akbari mahajäetud pealinn Fatehpur Sikri kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Mogulite võimu allakäiguga vallutasid Agra jatid, marathid ja britid (19. saj alguses).

Õhtul vaatame kuldselt pärjatud Mohabbat The Taj etendust (kestus: 1 ½ tundi). Armastus ilma ihadeta võib olla vaimne kogemus, see eristab inimest loomadest. Kirg ja idee vaimselt kõrgemal tasemel romantilisest armastusest määratleb puhta armastuse intensiivsuse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Agra Crystal Sarovar Premier hotell 4*

17. päev

Agra. Agra kindlus Fort Rouge / Itmad-ud daulah

Täna jalutame läbi Agra kindluse kuningliku residentsi kambrite. Läbi linna sõites näeme kohalikku igapäevaelu ja turgude siginat-saginat. Agra kindlus on UNESCO maailmapärandi nimistus ning see on tuntud ka nimede Lal Qila („Vana Kants“), Punane Kindlus ja Shahjahanabad all. Agra kindlus asub umbes 2.5 km Taj Mahalist loodes ja selle ehitas valitseja Akbar aastail 1565-1573. Suursugused punasest liivakivist kaitsevallid moodustavad piki jõge poolkaare ja ümbritsevad tohutu suurt õukonnahoonete kompleksi. Kindluse stiil varieerub Akbari varasest eklektitsismist kuni Shh Jahani üleva elegantsini. Britid lisasid kindlusele põhjapoolsed barakid 19. sajandil. Kogu tsitadelli ümbritses kunagi vallikraav.

Itmad-ud daulah on üks kauneimaid mogulite hauakambrite hulgas. Haud seisab Yamuna jõe ääres, ligi poolteist kilomeetrit Taj Mahali juurest ülesvoolu. Jahangiri ajastust pärit hauakambris on võimsa mogulite keisrinna Nurjahani vanemate Mirza Ghiyase ja Asmat Begumi hauad. Keisrinna oli tuntud erakordse kaunitari ja nutika valitsejana. Mirza Ghiyas lahkus puruvaesena Pärsiast otsides paremat elu mogulite õukonnas. Mirza Ghiyas kasutas osavalt ära oma tütre, kelle ta oli kunagi kõrbes hüljanud, mõjuvõimu. Akbar pakkus talle kõrget auastet ja privileege. Jahangir tegi temast oma peaministri tiitliga Itmad-ud-daulah („Riigi tugisammas“). Nurjahani vennast Asaf Khanist sai hiljem Shah Jahani peaminister. See mogulite õukonnas tekkinud Pärsia perekond andis suursugustele mogulitele kaks kõige säravamat kuningannat - Nurjahani („Maailma Valgus“) ja Mumtaz Mahali („Palee Väljavalitu“), kes oli Asaf Khani tütar.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Agra Crystal Sarovar Premier hotell 4*

18. päev

Agra – Delhi. Taj Mahal / Akshardham tempel

Täna läbime 210 km, milleks kulub ligikaudu 4 tundi. Varahommikul külastame Taj Mahali ja seejärel sööme hommikust. Asume teele Delhi suunas. Delhisse jõudes teeme hotellis check-ini ning seejärel külastame Akshardhami templit.

Taj Mahal on India moslemi kunsti kalliskivi ning maailmapärandi üks vaimustavamaid meistriteoseid. Määratu suur valgest marmorist mausoleum ehitati Agras 1631-1648. aastail moguli valitseja Shah Jahani käsul tema kõige armsama, kolmanda naise mälestuseks. Taj Mahali kuulsus tuleneb osaliselt selle ehitamise liigutavatest seikadest. 1631. aastal surnud Mumtaz Mahali igavikuliseks meenutamiseks käskis šahh selle matusemošee luua. Kontrollimata legendide järgi olevat seda valitseja arhitekti Ustad Ahmad Lahori juhtimisel ehitanud tuhanded mitmest riigist pärit müürsepad, marmoriviimistlejad, mosaiigimeistrid ja sisekujundajad, kes kasutasid Indiast ja Kesk-Aasiast pärit materjale. Yamuna jõe paremal kaldal paiknev Taj Mahal asub umbes 0,17km² suuruses moguli aias, mida piiravad neli minaretti. Ainulaadne moguli stiil ühendab endas pärsia, kesk-aasia ja islami arhitektuuri elemente ja stiile. Seda kaheksanurkse põhiplaaniga ehitist kroonib muguljas kuppel ning selle täiusliku ülevuse karmust tasakaalustavad lillarabeskide õrnad valged marmorkaunistused, dekoratiivribad ja kalligraafiatekstid.

Pärastlõunal külastame Akshardhami templit. Ainulaadse ja kauni templi ehitamisel ei ole kasutatud terast. Templi uhkuseks on 234 kaunilt nikerdatud sammast, 9 ehitud kuplit, 20 nelinurksest šikari, võimas Gajendra Pith (kivist elevantidega sokliosa) ja 20 000 pühakuju, mis kujutavad India suuri munki (sadhu), usukummardajaid ja jumalikke isiksusi. Monumendi ehitamisel on kasutatud nii roosat kivi kui ka puhast valget marmorit. Roosa kivi sümboliseerib bhakti (pühendumise) igavest õitsengut ning valge marmor täiuslikku puhtust ja igavest rahu. Akshardhami loojaks võib pidada HDH Pramukh Swami Maharaj, kes rajas suurejoonelise monumendi oma guru Brahmaswarup Yogiji Maharaj, Bhagwan Swaminarayani vaimse hierarhia neljanda järeltulija soovi järgi. Vaid viie aasta jooksul sai Swaminarayan Akshardhami valmis ning Pramukh Swami Maharaj õnnistuse. 11 000 vabatahtlikku, munka ja käsitöölist tegid 300 miljonit tundi tööd. Lisaks aitasid kaasa sadade tuhandete noorte ja vanade BAPS Swaminarayan Sanstha jumalakummardajate tohutud ohverdused ja palved.

Akshardham tähendab kõrgeima Jumala igavest jumalikku elupaika, Akshari igavikuliste väärtuste ja vooruste asukohta, nagu on määratletud vedades ja upanišadides, kus jumalik bhakti, puhtus ja rahu on püsivalt olemas. Esmakordselt saab maailm osa India pärandist kõigist selle tahkudest, arusaamadest ja ilust just Swaminarayan Akshardhamis monumendi, näituste, roheliste aedade ja muude vaatamisväärsuste kaudu.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Delhi Vivanta Dwarka hotell 4*

19. päev

Delhi. Jalutuskäik turul / Humayuni haud

Hommikul jalutame Vana Delhi turul (Master Ji Ki Haveli). Pärastlõunal külastame Humayuni hauda.

Ahvatlevalt hõrk toit värskendab meie meeli, keha ja hinge. Kokakunst on parim viis saamaks aimu India kodust, kultuurist, traditsioonidest ja kulinaariast. Hämmastava Delhi põnevad vaatamisväärsused ja helid muudavad meeled teravaks. Upume linna maitsetesse, värvidesse ja vastupandamatute võlude meeletusse. Teeme jalutuskäigu Vana Delhi turul ja külastame üht havelit (ajaloolist linnamaja). Alustame ringkäiku, uurides keiser Shah Jahani (võimul 1628-1658) ehitatud pealinna Shahjahanabadi kaetud turgu, kus Jawaharlal Nehru (esimene sõltumatu India peaminister) abiellus. Avastused tänavatel kõndides teevad veelgi näljasemaks - seda nimetataksegi Delhi maitseks.

Pärastlõunal jätkame Delhi külastusega. Teel ühe tähelepanuväärse Delhi mineviku monumendi - Humayuni hauakambri juurde silmame  valitsushooneid – Presidendi residentsi, Parlamendihoonet, India Väravat. Humayuni suurepärane mausoleum ühes aiaga on India mogulite arhitektuuri esimene märkimisväärne näide. Humayuni haua rajas tema lesk Bega Begam 1565. aastal, üheksa aastat pärast Humayuni surma. Müüriga ümbritsetud alal on neljaosalised aiad (chaharbagh) ja veekanalid, mille keskel paikneb kahekordse kupliga kaunite proportsioonidega mausoleum. Müüriga ümbritsetud aias leidub mitmeid mogulite valitsejate haudu ning siin vangistas 1857. aastal leitnant Hudson viimase mogulikeisri Bahadur Shah II.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Delhi Vivanta Dwarka hotell 4*

20. päev

Delhi - Helsingi - Tallinn

Hommikul sõidame New Delhi lennuväljale ja lendame tagasi Tallinnasse.

Lend AY0122 Delhi-Helsingi 08.10-13.45 (Finnair)
Lend AY1023 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00 (Finnair)

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 4340 € 

Paketis sisaldub:

 • Lennupiletid (Finnair)
 • Lennupilet Delhi-Armistar (Air India)
 • Majutus 4 * hotellides (1 öö 3* hotellis)
 • Reisiprogramm vastavalt kirjeldusele
 • Reisiprogrammis sisalduvad ekskursioonid ja sissepääsutasud
 • Kõik programmis vastavalt märgitud tegevused, näiteks kokanduse õppetund jt.
 • Hommikusöögid
 • Programmis vastavalt märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • Maismaatransport Indias tellitud bussiga
 • Jootraha
 • Eestikeelse reisijuhi teenus

Lisatasu eest:

 • India viisa
 • Majutus üheses hotellitoas 950 eurot
 • Reisikindlustus

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis