Iirimaa
Põhjalik ringreis ja metsik lääs


6. juuni – 15. juuni 2022
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Kertu Bramanis

Iirimaa

6. juuni – 15. juuni 2022  / 2440 €

Iirimaad hoiab embuses Golfi hoovuse pehme paitus, mis lubab taimedel lopsakalt roheliseks sirguda ja õitel rohke õiteiluga priisata. Seetõttu ongi Iirimaa kui rohelistes toonides malelaud ning kutsutakse hellitlevalt Smargdisaareks. Iirimaa rannikut palistavad sopilised neemed ja Euroopa kõrgeimad rannakaljud. Kitsaid käänulisi teid mööda rännates põikame sisse värvikatesse väikelinnadesse, küladesse ja põneva ajalooga lossidesse. Kogeme ehedat Iiri külalislahkust õdusates pubides kuulsat iiri õlut ja viskit mekkides. Sellises kaunis saareriigis pole üldse imelik hakata uskuma, et mägede vahel kükitavad haldjad, vikerkaare otsas otsivad kulda härjapõlvlased ja järvedes silkavad ringi näkid. Ajatu ja müstilise Iirimaa igal paigal on oma lugu rääkida.

Albioni esimene reis Iirimaale toimus 1998. aastal.

1. päev

Tallinn - Helsingi - Dublin / Wicklow / Waterford / Cork

Kogunemine lennujaamas kl 05.00
Lend AY1036 Tallinn-Helsingi 06.00-06.35 (Finnair)
Lend AY1381 Helsingi-Dublin 08.15-09.30 (Finnair)

Pärast maandumist sõidame Wicklow maakonda ja teeme mõnusa jalutuskäigu Powerscourti mõisa imelistes aedades. Seejärel vaatame viikingite hävitustööd ühes Iirima omaaegses võimsamas, Glendaloughi kloostris. Võtame suuna Waterfordi. Õhtuks jõuame Corki ja siirdume hotelli. 

Wicklow mägedes paiknev Powerscourti mõis on üks suurejoonelisemaid kogu Iirimaal. Strateegilise asukoha tõttu oli see normannide tugipunktiks juba 12. sajandil. 1740-ndatel rajatud mõisa aedu peetakse ühteks kaunimaks kogu Iirimaal. Unustame argipäeva imetledes lilleõites terrasse, kaunilt kujundatud järvi, üle 200 liigi erinevaid puid ning jaapani aeda. 

Waterfordi linn asub Iirmaa kaguosas. Waterfordi peetakse üheks vanimaks linnaks Iirimaal. Linna pärandisse ja kultuurilukku on oma loo kirjutanud viikingid. 1000 aastat tagasi ehitasid viikingid ümber oma linna müüri. Lisaks müürile on Viikingite kolmnurga kuulsaimaks ehitiseks Reginaldi torn, mis on ühtlasi Iirimaa vanim säilinud munitsipaalehitis. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: lõunaranniku linna Corki 3* hotell

2. päev

Blarney / Bantry loss / Killarney

Hommikul külastame Corki lähedal asuvat Blarney lossi varemeid. Seejärel on meil aega ringi uidata Blarney külakeses enne kui siirdume metsikusse läände. Teekond Killarneysse viib mööda rannikut, läbi värviliste lülade Kinsale ja Clonakilty. Enne Killarneysse jõudmist on veel võimalk külastada Bantry lossi. Õhtul on vaba aeg Iirimaa suvepealinna Killarney'ga tutvumiseks. 

Kauni Blarney lossi ehitas ligi 600 aastat tagasi tähtis Iirimaa pealik Cormac MacCarthy. Enamik külastajaid tuleb Blarney'sse lootuses suudelda ühte unikaalset kivi, mille maagilist võimet keegi kahtluse alla ei julge seada. Juba üle 200 aasta on kirjanduse suurkujud ja ekraanitähed tulnud siia kivi suudlema, saamaks kivilt kingiks elegantse sõnaosavuse annet. Blarney lossi ümbruse mõnusates metsastes parkides kulgevad jalutusrajad treppidest üles, läbi koobaste, üle kivide ning järve kaldaid pidi. See on ajatu ja maagiline Iirimaa, kus igal sammul oma lugu rääkida. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Killarney 3* hotell

3. päev

Ring of Kerry / Muckrossi maamõis

Tänase päeva pühendame Ring of Kerry'le, mis on väga müstiline ja kaunis teekond läbi Iirimaa mägise piirkonna. Rannikul liikudes silmame Skellig Mickaeli saart, mis sai tuntuks kuulsas Star Wars filmis. Kerry ringi lõpetame uhke Muckrossi mõisa külastusega. Õhtuks naaseme Kerrysse.

Ring of Kerry või Kerry ring on kaarjas tee Atlandi ookeani ja Dingle’ poolsaare vahel. See on Iirimaa üks kuulsamaid ja müstilisemaid piirkondi. Tee viib mööda vulkaane meenutavatest mägedest ja jõuab välja rannikule. Ümmarguselt teeb see 180 kilomeetrit. Ring of Kerry võlub unustamatute vaadetega mäestikele ja merele. Teekond viib läbi lopsaka taimestiku ja traditsiooniliste Iiri külade. Teeme peatusi värviküllastes väikelinnades.

Killarney rahvuspargi südameks on Muckrossi maamõis. 19. sajandi keskpaigast pärit viktoriaanlikku Muckrossi mõisahoonet kaunistavad uhked korstnad ja astmelised katuseviilud. Mõisa territooriumil jalutades naudime iidset parki täis rododendroneid ja asaleasid, kiviaedu ning vaadet Killarney järvele. Järvederohke rahvuspargi territooriumile jääb ka Iirimaa kõrgeim Carrauntoohili mägi (1041 m).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Killarney 3* hotell

4. päev

Dingle poolsaar / Slea Head ring / Dingle viskikoda

Hommikul alustame Dingle poolsaare ringsõitu. Esmalt tutvume Dingle linnakesega ja seejärel sõidame mööda maalilist Slea Head rannikuäärset teed. Teel avanevad suurejoonelised vaated kaljudele. Plaanime ka külsatada Dingle viskitehast. Jätkame teekonda Kerry põhja osas. Sõidame praamiga üle Shannoni jõesuudme Clare maakonda. 

Dingle poolsaar asub Iirimaa edelatipus Atlandi ookeani rannikul. Poolsaart ümbritsevad liivased rannad ja kaljused kaldad. Poolsaare keskosas lainetavad rohelised mäenõlvad, millest kõrgeim on 952-meetrine Brandoni mägi. Piirkonda peetakse Iiri kultuuri ja keele kantsiks. Dingle on boheemlaslik, paljude kunstnike lemmik ning paik, kus saab kogeda ehedat Iiri külalislahkust. Dingle külast saab alguse 47 km pikkune Slea Head ring. Kitsas käänuline tee järgib kõiki ranniku kontuure. Slea Head ringi tasub nautida aeglaselt rännates.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Clare maakonnna Spanish Point piirkonna lääneranniku 3* hotell

5. päev

Moheri kaljud / Burreni rahvuspark / Galway

Hommikul külastame suursuguseid Moheri kaljusid, mis on ühed kõrgemad Euroopas. Atlandi ookeani rannikul kõrguvad Moheri kaljud on üks Iirimaa tuntuim vaatamisväärsus. Sõidame läbi kuumaastikku meenutava Burreni rahvuspargi. Seejärel viib teekond meid Galwayni. 

Moheri kaljud kõrguvad Atlandi ookeani ääres, Clare maakonna künklikul läänerannikul, olles nii Euroopa üks läänepoolseim maapiir. Kõrgeim tipp küündib 215 meetrini merepinnast. Rannikul jalutades avanevad vaated Atlandi ookeanile ja Arani saarestikule. Kaljude looduslik ilu on inspireerinud mitmeid põlvkondi kunstnikke, muusikuid ja poeete. Mitmed teadlased ja geoloogid käivad siin looduse unikaalset kätetööd uurimas. Maalilised kaljud on armastatud linnu-uurijate hulgas, sest 29-st liigist sulelisi on siin tuhandeid.

Burreni rahvuspark (gaeli keeles Kaljune maa) omapärasel lubjakiviplatool laiutab 520 kilomeetril. Liustikud ja aastatepikkune erosioon on sinna loonud lubjakivist sillutise. Lamedad ja pragulised kiviplaadid näevad välja, nagu oleksid nad maavärina üle elanud. Paekivi pragudesse on end sisse seadnud huvitav taimekooslus. Selle kuumaastiku südames asub eelajalooline matmispaik Poulnabrone’i dolmen. Sõidul mööda Iirimaa maalilisi teid läbi väikeste külade ja kauni iiri looduse näeme ka kütkestavaid rannikuvaateid.

Galway on elav ja nooruslik linn. Järjekordne võimalus mõnusalt linnapeal jalutada ja erinevaid pubisid külastada.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Galway 3* hotell

6. päev

Connemara rahvuspark / Kylemore Abbey / Benbulbeni mägi

Täna võtame suuna Connemara poole. Külastame Kylemore Abbeyt ja sõidame ringi Mayo maakonnas. Õhtuks jõuame Sligosse, mida ilmestab Benbulbini mägi.

Connemara Rahvuspark Iirimaa läänerannikul on üks ilusamaid paiku Iirimaal. On öeldud, et ilma seda piirkonda nägemata ei tohiks Iirimaalt lahkuda. Looduslikult kaunis ja ajalooliselt oluline paik on rikkumata ja ehe. Connemara mägine loodus pakub unustamatuid vaateid.

Kylemore Abbey klooster asub Kylemore kurus. Alates 1920-ndatest aastatest on kaunis loss olnud Iiri benediktiini nunnade kasutada. 1860-ndatel neo-gooti stiilis ehitatud romantiline loss peegeldub kaunilt vastu järveveel. Loss asub iidse looduse rüpes ning tõelist silmailu pakub liigirohke lille- ja köögiviljaaed.

Sligo on tuntud puhkuse kuurort. Sligo gaeli keelne nimi tähendab merekarpide paika. Linn on tuntud kalasadam ja vilgas kaubanduskeskus. Nagu paljud teised Iiri rannikulinnad, oli ka Sligo keskajal viikingite asula. Sligot seostatakse kuulsa poeedi Yeats'iga. 

Sligost vaid mõnekümne kilomeetri kaugusel silmame lameda tipuga Benbulbini mäge. Benbulbinil haigutab Kesh Corrani koopasuu nagu suur mustjas auk. Ühe tuntuima Iiri legendi kohaselt oli koobas traagilise armastajapaari Diarmadi and Grainne pelgupaigaks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Sligo väikelinna 3* hotell

7. päev

Matk Ben Bulbeni juures / Iirimaa ja kogu Euroopa kõrgemad rannikukaljud Sliab Liagh / Dublin

Hommikune matk Ben Bulbeni matkarajals (6km, max 2h). Seejärel võtame suuna Euroopa kõrgemate rannikukaljude juurde. Seejärel suund läbi Kesk-Iirimaa Dublinisse. Teeme peatuse Rathcroghani keskuses, mis oli paganlikul ajal oluline Iirimaa keskus ja kuninganna Maebhi kodu. Jätkame teekonda Dublinisse. 

Rathcrogan on iga arheoloogi unistus. Roscommoni maakonna üsna pisikeses keskmes on vaid mõne ruutkilomeetri suurusel alal leitud 240 arheoloogilist paika.  Siinne maastik reedab, et siin on püsivaid inimasustusi olnud juba üle 5500 aasta. Kõige vanemaks leiukohaks peetakse neoliitikumist pärit õukondlikku hauda. Leide on on raua- kui pronksiajast. Lisaks on siin müütiline sissepääs Iiri teise ilma Oweynagat ehk kassikoobas. Iiri mütoloogia kesksemad lood tõusevad just Rathcoganist.

Iirimaa pealinnas on mõnus harmoonia keskaegse hiilguse ja modernsuse vahel. Tänapäevased büroohooned sobituvad kenasti vanade väärikate majade, suursuguste katedraalide, kirikute ja skulptuuride kõrvale. Külastajat võluvad linna rõõmsad, värvilised ja lillelised —visiitkaardid - nikerdatud koputitega vikerkaarevärvides uksed ja lilleamplid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Dublini kesklinna 3* hotell

8. päev

Dublin 

Tänase päeva pühendame Dubliniga tutvumisele. Maitseme õlu Guinessi õlle külastuskeskuses koos külastuskeskuse ülemiselt korruselt avanevate kaunite vaadetega üle kogu linna. Külastame Trinity College'it, mis on Iirimaa suurim ja vanim kolledž. Meil on aega tutvuda ka teiste Dublini muuseumide ning galeriidega. Peale õhtusööki on võimalus nautida ehedat Iiri jutuvestmise kunsti.

16. sajandist pärit Trinity kolledžis tasub kindlasti külastada vana raamatukogu. Selle kuulsaim eksponaat on Book of Kells ehk Kellsi käsikiri, 9. sajandil munkade käsitsi maalitud ja kirjutatud 340-leheküljeline ladinakeelne uus testament. Selle lehti pööratakse iga päev, et neid valguse eest kaitsta ja külastajatele aina midagi uut pakkuda.

Renoveeritud Guinnessi Storehouse külastuskeskus avati turistidele 2000. aastal. Seitsmekorruseline teraskarkassidega klaasist hoone meenutab anumat, kuhu mahuks 14 miljonit liitrit õlut. Igal korrusel on avatud väljapanek, mis tutvustab kuulsa õlle 200 aastast ajalugu. Katusel on krooniks klaaskuppel justkui vaht klaasil. Seal asub Gravity Bar, kus saab mekkida klaasikese või kaks populaarset Guinessi õlu.

Dublini südameks on kuulus Temple Bar - piirkond, kus on pubi pubi kõrval! 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Dublini kesklinna 3* hotell

9. päev

Dublin - Helsingi - Tallinn

Sõidame lennujaama.

Lend AY1382 Dublin-Helsingi 10.15-15.20 (Finnair)
Lend AY1023  Helsingi-Tallinn 16.25-17.00 (Finnair)Reisi hind: 2440 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid
 • majutus 3* hotellide kahestes tubades
 • programmis märgitud toitlustus (hommikusöögid)
 • transport vastavalt programmile (buss meie grupile)
 • programmis märgitud ekskursioonid kohaliku ja eestikeelse giidiga
 • reisijuht

Lisatasu eest:

 • programmis märgitud külastuskohtade sissepääsud
 • majutus üheses hotellitoas 400 EUR
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Tasumine

 • 500 € tuleb tasuda broneerimise hetkest 7 päeva jooksul kinnituseks- saadame arve
 • Ülejäänud osa tasuda hiljemalt 6. aprillil 2022 - saadame arve

Tühistamine

 • Kui reisimine pole Covid-19 tõttu oktoobris võimalik, siis reis kas lükatakse edasi või tühistatakse. Viimasel juhul kehtivad reisijatele pakettreisidirektiivist lähtuvad tingimuse

Reisi tühistamine reisija soovil:

 • Kuni 31.12.2021 on tühistamistasu 50 €
 • Vahemikus 1. jaanuarist - 5. aprillini 2022 on tühistamistasu 100 €
 • Vahemikus 6. aprillist - 5. maini 2022 on tühistamistasu 500 €
 • Alates 6. maist 2022 ettemakstud summasid ei tagastata
 • Kindlasti soovitame teha piisava kattega reisitõrke- ja tervisekindlustuse kogu reisi perioodiks, et vältida võimalikke ootamatusi ja tagada kindlustunne kogu reisi vältel. 

Reisikindlustus

Hea on teada, et PZU katab ka COVID-19 juhtumid.

Enne reisi:

a) Reisija esmahaigestumist enne reisi COVID-19-sse käsitletakse tingimuste järgi kui haigestumist ükskõik millisesse teise haigusesse ja reisi maksumus hüvitatakse kuni reisitõrke summani.
b) Kui reisijal tehakse enne reisi COVID-19 test ja see on positiivne, kusjuures reisija ise tunneb ennast hästi ja haigusnähud puuduvad, siis ka sellisel juhul käsitletakse seda kui haigestumist ja reisi maksumus hüvitatakse kuni reisitõrke summani.
NB! Täpsusustused haigestumise kohta on välja toodud allpool.

Reisi ajal:

Covid-19 positiivne juhtum läheb meditsiiniabi kindlustuskaitse alla ning haigestumisega kaasnevad lisakulud hüvitatakse kindlustusseltsi poolt - positiivse tulemuse saanu on arstliku jälgimise all ja reisimine toimub üksnes ‘fit to fly’ sertifikaadi alusel. PZU hüvitab haigestunud isiku ravikulud ja meditsiiniliselt näidustatud majutus- ja transpordikulu meditsiiniabi kindlustuskaitse alt. Temaga koos reisivale kaaslasele hüvitatakse tagasilennupilet ning vajadusel lisamajutus kuni 7 päeva (maksimaalselt 100€/öö). Kahjude korral vaadatakse igat juhtumit eraldi ning vastavalt sellele toimub ka hüvitamine. Kui Covid-19 positiivse testitulemuse saanud inimese karantiin on möödas ja ollakse terve, siis ootab ees kojulend ja selle pileti kompenseerib reisikindlustus. Oluline on ka teada, et Covid-19 positiivse reisijaga ei saa reisikorraldaja füüsiliselt kontaktis olla, küll aga saab aidata telefoni-interneti vahendusel.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:

https://pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
Reisikindlustuse tingimused nr.761
Kindlustuse üldtingimused U100/2020

Täpsustused haigestumise kohta:

 1. Olles ostnud reisi ning haigestudes esmakordselt koroonaviirusesse ja omades PZU reisikindlustust, siis kindlustuskaitse on kehtiv ka juhul, kui test vahetult enne reisi osutub positiivseks. Kindlustuskaitse kehtib, kuna tegemist on esmahaigestumisega.
 2. Kui ollakse varasemalt põdenud koroonaviirust ja sellest tervenenud, aga soovides minna reisile, siis palume teha kordustesti enne reisi broneerimist ja kindlustuse ostmist. Kui kordustest on negatiivne, võib osta reisi ja reiskindlustuse, ja kui 72h enne reisi tehtav test on taas positiivne, siis hüvitab PZU tekkinud kahju, sest reisi ja reisikindlustuse ostmise ajal oli see negatiivne.
 3. Kui olete põdenud koroonaviirust, kuid ei ole reisi/reiskindlustuse ostmise hetkeks kordustesti teinud ja olete ostnud reisi ja reisikindlustuse ning 72h enne reisi tehtav test on positiivne, ei kuulu kahju hüvitamisele. Koroonaviirusesse haigestumist ja tervenemist ei hinnata enesetunde järgi vaid testitulemustest lähtuvalt. Veenduge, et nii reisi kui reisikindlustuse ostmise hetkel on test negatiivne.

TASUMINE

 • 50 € tuleb tasuda broneerimise hetkest 7 päeva jooksul kinnituseks;
 • 1949 € (100% paketist ning kõik lisad) tasuda hiljemalt 30.11.2021.

TÜHISTAMINE

 • Reisi tühistamine kuni 31.07.2021 on tasuta;
 • reisi tühistamisel 01.08.–30.11.2021 ettemaksu 50 € ei tagastata;
 • alates 01.12.2021 on tühistamistasu 100%;

Broneeri reis