Hondurase idaosa metsikus looduses
Reisi teises pooles sõidame läbi Hondurase ja lõpetame Nicaraguas


23. jaanuar – 8. veebruar 2023
Grupis 10 reisijat2 vaba kohta
Reisijuht: Hendrik Relve

Hondurase idaosa metsikus...

23. jaan – 8. veebr 2023  / 5880 €

SEIKLUSLIK LOODUSRETK HONDURASES
Väljakutse kogenud reisijale! 

Meie reis kulgeb läbi Kesk-Ameerika puutumatute vihmametsade, kaitsealade, Platano ja Sico jõe äärsete külade, Hondurase ja Nicaragua väike- ja suurlinnade. Rändame maasturite ja paatidega. Aerutame paatidega mööda jõge, mis on kohati kärestikuline. Teel näeme eksootilisi metsloomi ja linde ning muistsete tsivilasatsioonide varemeid. Reisi alguse- ja lõpuosas tutvume mitmete Hondurase linnade ja küladega ning saame hea ettekujutuse elust tänapäeva Hondurases. Reisi lõpetame Nicaraguas, kus meil jääb aega nii looduses rändamiseks kui ka kohalike linnadega tutvumiseks.

Uudistame kadunud tsivilisatsioonide arheoloogilisi leide, kohtume tundmatu põlisrahva kultuuriga ning eelkõige kogeme metsikut loodust kogu tema majesteetlikus tervikus. Meeled ergastuvad eluslooduse sümfooniast, džunglielu lõhnadest, lopsaka lehestiku ja liaanide niisketest puudutustest. Ekspeditsiooni üks võludest on turistidele mõeldud mugavuste ja teede puudumine, mistõttu tuleb meil paljuski liikuda mööda jõgesid ja ööbida keset loodust.

Hondurase üks tuntumaid müüte kõneleb kadunud linnast "Ciudad Blanca" (Valge linn), mille palavikulised otsingud vihmametsa sügavustes on aastakümneid toitnud seiklushimuliste kujutlusvõimet ja kõditanud avastuskirge. Tänu moodsale Lidar tehnoloogiale avastasid arheoloogid 2013. aastal Rio Plátano kaitseala puutumatust vihmametsast ühe kadunud linna, mida on hakatud seostama müütilise "Ciudad Blancaga" ning millest on saanud üks olulisemaid kadunud tsivilisatsiooni arheoloogilisi leiupaiku. Just praegune kaitseala on koht, kus Christopher Columbus 1492. aastal esimest korda Ameerika mandril maale astus. "Kadunud linna" eraldatus ja puutumatus on võimaldanud areneda väga rikkalikul ökosüsteemil. Paigas on leitud mitmeid liike, mida arvati juba olevat välja surnud. Arvatakse, et Hondurase vihmametsas on ligi 200 "kadunud linna". 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 11.11.2022):

 • Eesti kodanikud võivad turismi eesmärgil viibida Hondurases ja Nicaraguas viisavabalt kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
 • Hondurasesse sisenemiseks on vaja esitada üks järgnevatest: 1) kehtiv tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta, VÕI 2) koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat negatiivse PCR testi kohta, mis on tehtud mitte rohkem kui 72h enne riiki sisenemist.
 • USA transiidiks on vaja esitada: 1) eelnevalt elektroonilise reisiloa taotlemise süsteemis ESTA saadud positiivne vastus, JA 2) tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta (kasutusjuhendis märgitud sobiva intervalliga, vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva)
 • See tähendab, et kõigil reisijatel peab USA transiidi tõttu olema esitada tõend COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta.
 • Lisaks tuleb täita erinevad maale sisenemise deklaratsioonid (juhendid saadab Albion)

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn - Frankfurt - Miami

Lend LH885 Tallinn-Frankfurt 06.50-08.20
Lend LH462 Frankfurt-Miami 10.10-14.40

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Miamis lennujaama lähistel asuvas hotellis 3*

2. päev

Lend Miami - San Pedro Sula / La Ceiba

Lend AA559 Miami-San Pedro Sula 10.30-12.07

Lendame hommikul Miamist Hondurase idarannikul asuvasse San Pedro Sula rahvusvahelisele lennuväljale. Sõidame bussiga La Ceibasse (191 km), mis on meie ekspeditsiooni alguspunktiks.

La Ceiba asub Hondurase lahe kaldal Bonito mäe (2435 m) jalamil, lopsakas ja palavas orus. Kariibi mere ranniku äärne linn on Hondurase suuruselt neljas linn, kus elab umbes 200 000 inimest. La Ceiba kaitsepühaku San Isidro auks peetakse igal aastal mais Gran Carnaval.

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: La Quinta hotell

3. päev

La Ceiba / Las Marias

Täna varahommikul sõidame La Ceiba lennujaama ja lendame Brus Lagunasse, kust alustame paadisõitu Las Mariasse. Esmalt sööme hommikust ning seejärel võtame ette mootorpaadireisi mööda kanaleid ja mangroovilaguune, et jõuda Rio Platanosse ja seejärel sõita ülesvoolu Las Mariasse. Tihti ristuvad teie teed miskito inimestega, kes kannavad mööda jõge oma põllumajandustoodangut. Kogu jõeäärne lõik on linnuvaatluseks väga sobiv. Teeme mugavaid pause söömiseks, jalgade sirutamiseks jm.

Rio Plátano regiooni tunnustati esimest korda 1960. aastal, kui Hondurase valitsus rajas 5250 km2 suuruse Ciudad Blanca arheoloogilise kaitseala. See tõi kaasa suurenenud huvi piirkonna vastu ning teaduslikud uuringud paljastasid ka paiga võrratu bioloogilise rikkuse. 1982. aastal kanti piirkond UNESCO biosfääri kaitsealade nimistusse. Rio Plátano biosfääri kaitseala hõlmab umbes 15 km laiuse ja 150 km pikkuse vööndi, mis kulgeb Kariibi mere rannikult edela suunas sisemaale. UNESCO kaitsealune ala kaitseb sõna otseses mõttes kogu 100 km pikkuse Plátano jõe vesikonda, suurt osa Paulaya, Guampu ja Sicre jõgedest. Need kolm veeteed koos Kariibi merega piiravad looduskaitseala, mis on Hondurase puutumatu troopilise vihmametsa viimane suurim säilinud piirkond. Selle mitmekesine topograafia hõlmab paljusid paiku ainulaadsete kaljumoodustistega mägedest (nagu Dama tipp), pilvemetsadest, troopilistest vihmametsadest kuni tüünete rannikulaguunideni. Kaitsealal on kirjeldatud 39 imetaja-, 377 linnu- ning 126 roomaja- ja kahepaikseliiki.

Täna ööbime Las Marias asuvas hostelis, mida peab kohalik pere. Tingimused on lihtsad – ämbriga dušš ja WC.

Toidukorrad: hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Majutus: Las Marias majutuskoht

4. päev

Platano jõematk / Las Marias

Pärast hommikusööki alustame päevast reisi Walpaulbansirpe Petroglüüfide juurde. Päeva alustamiseks juhatab meid kohalik giid läbi Las Maríase (40 min), jõudes Batiltukisse. Kohtume traditsioonilise mahagonist kaikakanuu meeskonnaga, kes viivad meil üles Rio Plátano poole, et jõuda Kuyusty rajani. Siit alustame kahetunnist matka vihmametsa. Pärast lõunasööki Waiknatara Pechi indiaanifarmis jätkub reis ülesvoolu veel 50 minutit. Sõidame kanuudega, kuni jõuame Walpaulbansirpe Petroglüüfide juurde. Seejärel suundume tagasi Las Mariasse (2 tundi). 

Walpaulbantara tähendab miskito keeles "suured nikerdatud kivid". Petroglüüfide leikukohaks on suur rahn väikesel saarekesel keset jõge. Enamik petroglüüge on tahutud kivirahnu peale, ning nende nägemiseks tuleb kalju otsa ronida. Paarikümne minuti kaugusel näeme veel rida petroglüüfe kitsal saarekesel. Enamik petroglüüfe kujutab ahve, linde ja inimesi. 

Walpaulbansirpe tähendab miskito keeles "väikesed nikerdatud kivid". Suurele kivirahnule on tahutud kahepealine alligaator. Arvatakse, et alligaatori petroglüüf kujutab Pan-Ameerika loomismüüti, mille kohaselt maailm hõljub kahepealise alligaatori seljal. Üks pea on profiilis, teine pea pealtvaates. Alligaatori seljal on sikk-sakilised jooned, mis kujutavad maailma mägesid.

Piirkonnas elab miskito rahvas, kelle kultuur ja päritolu on erakordne segu 17. sajandi Inglise piraatidest, põgenenud Aafrika orjadest ja põlistest Sumu indiaanlastest. Siiani on Miskito nime saamise loo ümber segadust. Nime on seostatud hammustava putuka mosquito (sääsk) hispaania keelse variandiga aga on tõenäoline, et nimi viitab pigem musketile, millega inglased relvastasid siin elavaid inimesi hispaanlaste vastu võitlemiseks. Tänapäeval räägib ligi 180 000 miskitot miskitu keelt.

Pechi indiaanlasi (varasema nimega Paya) elab piirkonnas ligi 6000 inimest. Pech tähendab pechi keeles "rahvas". Arvatakse, et pechid on Hondurase põlisasukad, kes asusid siia elama ligi 2000 aastat tagasi. Pechi rahva põliskodu on Plátano jõe algallika juures Chilmeca piirkonnas, mida seostatakse legendaarse kadunud "Valge linna" asukohaga. Põlised kütid ja kalamehed on tänapäeval enamasti katoliiklased ja räägivad Pechi indiaani keelt, kuigi noored eelistavad rääkida hispaania keeles. Pechi ühiskonna alustalaks on laiendatud perekond ning kogukonna peaks on cacique ehk hõimunõukogu juht. Eakamad juhid julgustavad noortel tüdrukutel väga varakult (14-16 a) abiellumist, välitmaks segaabielusid mestiitsidega. Kultuuriline assimileerimine peavoolu kogukondadesse on pechi vähemuse jaoks suureks ohuks. Pechid teenivad elatist yucca (tääkliilia), jahubanaanide, maisi ja ubade kasvatamisega. Nende traditsioonilisteks jookideks on munia (yucca vein), chicha (maisiõlu) ja ohtia (suhkruroomahl). Vihmametsa puude koorest teevad nad käsitööd, köit, võrkkiikesid ja kotte.

Sööme õhtusööki ja nautime teist ööd Pech-Miskito linnas Platano jõe ääres.

Toidukorrad: hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Majutus: Las Marias majutuskoht

5. päev

Las Marias / Palacios

Pärast hommikusööki alustame mootorpaadiga tagasisõitu allavoolu Palaciosesse. Jõest alla sõites kulub umbes 4.5 tundi koos puhkepeatusega Rio Platano liivabaaris. Vahetult enne Palaciose hotelli jõudmist teeme ka lõunapausi.

Toidukorrad: hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Majutus: Palacios hotell

6. päev

Palacios / La Ceiba

Täna ületame mootorpaadiga Bacalari laguuni, et jõuda pick-up maasturiteni, mis viivad meid La Ceibasse. Sõiduteekond võib sõltuvalt teeoludest olla kuni 7h. Hommikusööki sööme marsruudil sõidu jooksul.

La Ceibas ööbime hotellis La Quinta.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: La Quinta hotell

7. päev

La Ceiba / paadisõit Cayos Cochinosesse

Täna hommikul sõidame mikrobussiga Garifuna (afroameerika) Sambo Creeki külla (sõit kestab ligi 25 min). Siit sõidame paadiga (45 min) Cayos Cochinosesse, mis on imeline saarestik suure korallriffiga, kus saame snorgeldada ja nautida suurepäraseid Kariibi mere randu. Sööme lõunat Chachaguatesis, kus elavad garífuna inimesed. Pärastlõunal jõuame tagasi La Ceibasse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: La Quinta hotell

8. päev

Rafting Rio Sico jõel / laager jõe ääres

Hommikul paneme end valmis raftinguseikluseks. Puutumatus troopilises vihmametsas liikumiseks on parim liikuda mööda jõge. 

Varahommikul transfeer mikrobussiga (3.5 tundi) San Estebani Olanchos, mis on kauboi territoorium La Ceibast ida pool. Teeme peatuse hommikusöögiks ja näeme teel palmiistandusi, väikseid kohalikke kogukondi, talusid ja muljetavaldavaid mägesid.

Jõe äärde jõudes pumpame parved täis ja laeme varustuse paatidesse. Aerutame täna kergetel voogudel, kuni jõuame telkimiskohta, mis asub jõe lähedal liivaribal.

Toidukorrad: hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Majutus: Rio Sico laager

9. päev

Rafting / laager jõe ääres

Pärast hommikusööki alustame aerutamist umbes 6 tundi (koos lõunapeatusega) allajõge. Täna läbime mitmeid III klassi ja mõningaid IV klassi kärestikke. Maastikku ümbritsevad kivid ja kena mets. Lõpetame umbes kell 16.00, et üles seada viimane telkimiskoht. Õhtusöök valmib taaskord meie saatjate poolt, kuid kes soovib, saab õhtusöögi valmistamisel käed külge lüüa.

III klassi kärestik - ebakorrapärase kujuga kiire vooluga kärestik, kus esinevad väiksemad lained; vajalik valmidus aerutamiseks; eelnev kogemus pole vajalik.

Toidukorrad: hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Majutus: Rio Sico laager

10. päev

Rafting / La Ceiba

Pärast hommikusööki laadime varustuse taas paatidesse ja aerutame veel umbes 3 tundi, kuni jõuame Paso Reali sillale. Sõidame tagasi La Ceibasse (ligi 2.5h), tehes marsruudil ka lõunapausi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: La Quinta hotell

11. päev

La Ceiba / Tegucigalpa

Pärast hommikusööki sõidame mikrobussiga (ligi 7h) Hondurase pealinna Tegucigalpasse. 

Hispaanlased rajasid Tegucigalpa või lühema nimega Tegusi 1578. aasta 29. septembril. Linnast sai aja jooksul piirkonna rahvarohkeim linn ning 1880. aastal riigi pealinn.  Tegucigalpa on tänaseni Hondurase suurim ja rahvarohkeim, poliitiline ja administratiivne keskus. Linnas asub riigi tähtsaim ülikool - Hondurase rahvuslik autonoomne ülikool. 1998. aastal sai linn tornaado Mitch ajal suuri kahjustusi. Hävitava tormi jäljed on tänagi näha. Tegusi linna keskel asub ajalooline linnaosa Parque La Leona. Linnasüdames on mitmeid imetlusväärseid koloniaalaegseid ehitisi, kirikuid, parke, linnapea kontor, vana presidendi maja, Hondurase kaitsepühaku Virgencita de Suyapa "La Morenita" kirik, mis on üks suurimaid pühapaiku Hondurases ja paljude palverändajate jaoks väga oluline sümbol. Vanade ja järskude tänavate rägastikus ülalinna teed otsides avanevad kaunid vaated. Parque el Picacho park on nime saanud hiiglasliku Jeesuse kuju järgi, mida kutsutakse ka "Cristo el Picacho". El Picacho mägi küündib 2108 meetrit üle merepinna ja selle tipus pjedestaalil seisab ligi 20 meetri kõrgune Kristuse kuju. Kuju on saanud Hondurase pealinna sümboliks justnagu Corcovado Kristus Rio de Janeiros. See kuju on nähtav ükskõik millisest punktist linnas. El Picachol on terve linn nagu peopesal. Samal mäenõlval asub ka loomaaed. Linnas on mitmeid toredaid muuseume, näiteks Rahvusliku identiteedi muuseum (keskendub ajaloole ja kunstile) ning Arheoloogia muuseum.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Florencia hotell

12. päev

Tegucigalpa / Nicaragua

Hommikul asume Tegucigalapast teele Nicaraguasse Somoto mägiküla suunas. Ületame Hondurase ja Nicaragua piiri Las Manos.

Somoto, väike roheliste küngastega ümbritsetud mägilinn, asub vaid mõne kilomeetri kaugusel Hondurase piirist. Somoto peamine vaatamisväärsus on linna lähedal asuv võrraty kanjon, mida tuntakse Namancambre nime all. 

Somoto kesklinnas asub üks Nicaragua vanimaid kirikuid, muljetavaldav koloniaalhoone, mis pärineb 1671. aastast. Linn on kuulus ka oma rosquillade ja maisiküpsiste poolest. Piedra Pintada muuseum on koduks linnast ja selle ümbrusest leitud arheoloogiliste esemete kollektsioonile.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Somoto Lever hotell

13. päev

Nicaragua / Somoto

Täna veedame päeva Somoto kanjonit avastades.

Retk kanjonis kestab ligi 3.5 tundi, tõustes kuni 250 meetri kõrgusele. See on hingemattev kogemus, mille jooksul kõnnime, ujume ja ronime läbi kanjoni. Soovijatel on võimaluse teha kaljuhüppeid. 1.5-meetrine kaljuhüpe on ainuke võimalus jätkata retke kanjoni lõppu. Lõpus ootab meid ees maitsev kohapeal valmistatud lõunasöök.

Meie väärtuslikud esemed pakitakse veekindlatesse kottidesse – kaasas võiks kindlasti olla mõni väike suupiste, vesi, mugavad matkajalatsid, lisariideid ja päikesekreem.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Somoto Lever hotell

14. päev

Somoto / Granada 

Täna sõidame Somotost Granadasse. 

1524. aastal asutatud Granadat ehk "Gran Sultanat" peetakse üheks vanimaks ja kaunimaks linnaks, mis rajatud Hispaania vallutuste järel Ladina-Ameerika maismaal. Koloniaalajastu oli Granada jaoks täis rahutusi ja piraatide rünnakuid. Tänase Granada keskus, eriti Nicaragua järveni viiv puiestee, on ääristatud koloniaalarhitektuuri värvikirevusega ning mõnusate baaride ja restoranidega.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Granada Patio del Malinche hotell

15. päev

Granada / Las Isletas saarestik / Granada linnaekskursioon / Masaya vulkaan

Meie päev algab mõnusa paadiretkega Mombacho vulkaani jalamil Las Isletas saarestiku vahel. Seejärel tutvume Granada linnaga. Et paremini tunnetada linna õhkkonda ja rikast ajalugu teeme linnaekskursiooni jalgsi ja hobuvankritel. Ülejäänud päev on vaba.

Granada linnaekskursioonil külastame San Francisco kirikut koos 1529. aastal rajatud San Francisco kloostriga. Tänapäeval asub kloostris Kolumbuse-eelse kunsti muuseum. Edasi tutvume kauni Merced kirikuga, kus meil on võimalik ronida kirikutorni tippu ning imetleda siit avanevaid vaateid linnale, Nicaragua järvele ning Mombacho vulkaanile. Meie päev jätkub La Polvora kindluses ning linna kõige vanemas osas, kus külastame Xalteva kirikut ning vana linnamüüri. 

Seejärel külastame Masaya rahvusparki. Masaya vulkaan on tegelikult vulkaanide kompleks, mis koosneb mitmest vulkaani kaldeerast ning kraatrist. Massiivse Nindiri koonuse sees asuvad Masaya, Santiago, Nindiri ning San Pedro kraatrid. Seda vulkaani peetakse Kesk-Ameerika aktiivseimaks vulkaaniks. Meil on ainulaadset võimalus näha aktiivset vulkaani lähedalt ja vaadata, kuidas sulalaava helendab kraatris, mis asub meist vaid mõne meetri kaugusel. See on aukartust äratav kogemus, mis võimaldab külastajatel kogeda nähtust, mis oli kunagi püha Kolumbuse-eelsetele nicaragualastele, keda inspireeris looduse toores jõud ja ilu. Hea õnne korral näeme suitsevat vulkaani ning haruldasi rohelisi papagoisid (Chocoyo), kes huvitaval kombel peavad vulkaani oma koduks. Masayo vulkaan on ainuke vulkaan siin kandis, mille servani on võimalik autoga sõita.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Granada Patio del Malinche hotell

16. päev

Granada 

Vaba päev omal käel Granada avastamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Granada Patio del Malinche hotell

17. päev

Nicaragua – Tallinn

Hommikul sõidame hotellist rahvusvahelisele Managua lennuväljale (1 tund) ja asume koju lendama. 

Lend AA994 Managua-Miami 07.35-12.05
Lend LH463 Miami-Frankfurt 16.40-07.35+1
Lend LH880 Frankfurt-Tallinn 09.45-13.05Reisi hind: 5880 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid
 • majutus linnades 3-4* hotellide kahestes tubades
 • matka ajal majutus laagris - väga lihtne majutus ühiste pesemisvõimalustega
 • varustus retkel: kummipaadid, telgid, toidunõud jne.
 • programmis märgitud toitlustus
 • transport vastavalt programmile
 • programmis märgitud ekskursioonid kohaliku ja eestikeelse giidiga
 • programmis märgitud külastuskohtade sissepääsud
 • meie reisijuht

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 
 • reisikindlustus

Honduuras ja Nicaragua on Eesti passi omanikule viisavabad.

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis