Hiina ringreis
Keiserlik Peking ja Suur Hiina müür, särav Shanghai, aedadelinn Suzhou, kanalitelinn Wuzhen


20. oktoober – 30. oktoober 2019
Grupis 18 reisijat8 vaba kohta
Reisijuht: Anneli Vilu

Hiina ringreis

20. okt – 30. okt 2019  /  2395 € 

Hiiglaslikku Hiinat pole võimalik ühe-kahe sõnaga kirjeldada. Hiina on justkui mitu riiki ühes. Hiina mitmekesisus avaldub nii selle tohutus arvus erinevates dialektides, kultuurides, religioonides, toitudes, topograafias kui ka kliimavööndites. Maailma ühe vanima kestva tsivilisatsiooni tänapäevane nägu on särav alumiinium ja peegelklaas. Hiina ajaloo maagiasse on põimitud Suur Hiina müür, ülevad budistlikud templid mägede otsas, aja poolt unustatud pisikesed külad ja linnad ning veetlevad aiad. 

1. päev

Lend Tallinn-Helsingi-Peking

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 13.00

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.50-15.25 (Finnair)
Lend AY085 Helsingi-Peking 18.20-06.55+1 (Finnair), lennuaeg 7h 35min

2. päev

Peking. Keisrite Suvepalee / Taevatempel

Saabume Pekingi lennujaama. Keisrite Suvepalee külastus. Külastame pärlipoodi ning seejärel sõidame Taevatempli juurde.

Saabume Pekingi lennujaama. Keisrite Suvepalee külastus. Suvepalee ajalugu ulatub tagasi 800 aastat, kui Jin dünastia tõi oma pealinna Pekingisse. 1860. aastal hävitasid Anglo-Prantsuse väed suvepalee, kuid 12 aastat hiljem restaureeris selle ekstravagante keisrinna Cixi, kulutades selleks kogu sõjalaevastiku jaoks määratud raha (937 500 kg hõbedat). 1900. aastal põletasid liitlasväed Suvepalee uuesti ning kolm aastat hiljem restaureeris selle taas keisrinna (kulutades selleks jälle tohutu varanduse). Tänapäeval näemegi Suvepaleed nii nagu see 1903. aastal taastati. Suvepalee on ühtlasi üks suuremaid (290 ha) ja paremini säilinud keiserlikke aedu maailmas.

Seejärel sõidame Taevatempli juurde. Sinna jõudmiseks jalutame läbi suure templipargi, kuhu hommikuti  kogunevad tuhanded kohalikud elanikud taiji'd harrastama, tantsima ja laulma. Taevatempel oma kauni arhitektuuriga on Hiina Turismiameti ametlik sümbol. Tempel ehitati 1420. aastal ja hiina keiser tavatses siin käia kaks korda aastas taevajumalalt õnnistust palumas. 

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Royal Phoenix Hotel Beijing  4*

3. päev

Suur Hiina Müür (Mutianyu lõik) / Hutong

Sõidame Pekingist 65 km Põhja poole Hiina müürile. Selle maailma ühe tähelepanuväärseima rajatise ehitamist alustati juba enam kui kaks tuhat aastat tagasi. 8000 kilomeetri pikkuse müüri ehitamisest võttis osa üle miljoni inimese. Meie sihiks on Mutianyu müürilõik, mis on Pekingi lähistel asuvatest müüriosadest üks võimsamaid ja kauneimaid. Ümbritsev maastik on siin kevadiselt täis lilli ja rohelust.

Pekingisse jõudes teeme rikša sõidu Pekingi traditsiooniliste elamute hutongide piirkonnas. Vanasti moodustasid need sisehooviga ja neljast küljest müüriga ümbritsetud elamukompleksid Pekingist suurema osa, kuid tänaseks on neid väga vähe järele jäänud. Liigume mööda hutongide vahel kulgevaid õdusaid puiesteid ja vaatleme pekinglaste igapäevaelu.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Royal Phoenix Hotel Beijing 4*

4. päev

Peking. Taevase Rahu väljak / Keelatud Linn / Lama tempel

Pärast hommikusööki läheme vaatama Pekingi ja kogu Hiina tähtsamaid vaatamisväärsusi - Taevase Rahu väljakut ja Keelatud linna. Taevase Rahu väljak on maailma suurim väljak, kuhu mahub korraga miljon inimest. Siin kuulutati 1949. aastal välja Hiina Rahvavabariik ja pidupäevadel peetakse siin suuri sõjaväeparaade. Näeme ka Mao Zedongi maosoleumi, kus tihti võib kohata kilomeetrite pikkuseid külastusjärjekordi. Taevase Rahu väljakult siseneme Keelatud Linna - Hiina suurimasse ja kõige paremini säilinud ajalooliste ehitiste kompleksi. Keelatud Linna ehitamist alustati Ming dünastia ajal. Ehitusega oli seotud 100 000 parimat meistrit-kunstnikku ja üle 1 000 000 inimese. Ehitus kestis 14 aastat ja valmis 1420. aastal. Alates sellest ajast kuni 1911. aastani valitseti Hiinat just Keelatud Linnast. Siit on riiki juhtinud 24 keisrit. Keelatud Linn asub 72 hektaril, ümbritsetud 3400 meetri pikkuse ja 10 meetri kõrguse aiaga. Keelatud Linn on kantud UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse ning on nüüd avatud külastajatele. Palee on ehitatud keeruliste hiina geomantia reeglite kohaselt ja igal üksikul väikesel detailil on siin oma tähendus. 

Laama tempel ehk Rahu ja Kooskõla palee (hiina k. Yonghe) on Pekingi üks võimsamaid budistlikke templeid. Ehitatud 17. sajandi lõpul Hiina vürstlikuks häärberiks, muudeti see varsti tiibeti budistlikuks templiks. Seega ühendub siin keiserliku paleearhitektuuri võimsus budistliku sakraaldisainiga. Templis asub Guinnessi raamatusse kantud maailma suurim ühest puust tahutud Buddha kuju ja mitmed muud kunstiväärtused. Praegu tavalise pühakojana toimiv ehitis oli karmimatel kommunismiaastatel küll suletud, kuid ometi pääses hävitustööst - seda pidas niivõrd tähtsaks isegi tollane juhtkond, et seda punase kaardiväe rüüstajate eest kaitsta.

Pärastlõunal läheme kohalikku teemajja. Saame osaleda Hiina teetseremoonial ja proovida erinevaid tee sorte.

Õhtupoolik on vaba puhkamiseks või linnaga omal käel tutvumiseks. Soovijatel on õhtul võimalus külastada Pekingi ooperit (1-tunnine etendus). Hind 180RMB/30USD, tasumine kohapeal sularahas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Royal Phoenix Hotel Beijing 4*

5. päev

Peking-Suzhou / maailmakuulsad aiad

Sõidame kiirrongiga Pekingist Suzhousse (09.05-14.04).
Suzhou, mida sageli nimetatakse ka "Aasia Veneetsiaks", on 2500 aasta pikkuse kirju ajalooga linn. Oma kanalite, kivisildade, pagoodide ja aedade tõttu on see üks populaarseimaid turistide sihtkohti Hiinas. Juba tuhat aastat tagasi sai Suzhou Hiina siiditööstuse keskuseks. Suzhou klassikalised aiad on kantud UNESCO kultuuripärandi nimekirja.

Vaatame "Tagasihoidliku Administraatori" aeda, mis on oma nime saanud Jin dünastia aegsest poeemist ning on suurim ja üks uhkemaid Suzhous. Ming dünastia ajastu harmooniline meistriteos on viimistletud viimase detailini: aia keskmes on suur järv, selle ümber paviljonid, veesilmad, mäed, bonsai aed, lilled ja palju muud.

Õhtul külastame "Võrkudemeistri" aeda, mille rajamist alustati juba 12. sajandil ja mis on ümber kujundatud 18. sajandil. Õhtupimeduses on aed kaunilt valgustatud ja erinevates paviljonides toimuvad lühikesed kontserdid.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Suzhou Holiday Inn Jasmine hotell 4*

6. päev

Suzhou / kanalitelinn Wuzhen

Pärast hommikusööki külastame siidivabrikut. Siin näeme, kuidas valmib peeneim siid ja saame ka ise siidikookonit venitada. Tiigrimäe pagoodi külastus.

Pärast lõunasööki sõidame Wuzheni (2 tundi). Wuzhen on üks kuuest kuulsast nn. "veelinnast" Yangtze jõest lõunas. Elegantne ja antiikne Wuzhen on maagiline koht nii külastamiseks kui ka elamiseks. Ligi 1300 aastat tagasi rajatud linnas on mõnus paadiga mööda kauneid looklevaid kanaleid libiseda ning imetleda šarmantselt restaureeritud majakesi. Veel tänapäevalgi ajab kohalik elanikkond oma igapäevaseid asju paadikestega kanalitel liigeldes. Siin oleks aeg justkui seisma jäänud.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Wuzheni vanalinnas kanalite vahel asuv Tong'an hotell 4*

7. päev

Wuzheni vanalinn

Teeme Wuzheni Xizha vanalinnas ekskursiooni. Enne lõunasööki teeme ka laevasõidu kanalitel (30 minutit).

Pärastlõunal sõidame Shanghaisse (2.5 tundi).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Shanghais, The Bund Riverside hotell 4*

8. päev

Shanghai

Saame imetleda Shanghai panoraami 561 meetri kõrguselt Shanghai Tower pilvelõhkuja tipust. See on maailmas kõige kõrgemal (118 korrusel) asuv observatoorium, kuhu sõidavad maailma kiiremaid liftid 65 km tunnis!  

Teeme laevasõidu Huangpu jõel, kus meile avanevad vaated eksootilistele ehitistele Puxis (Bund), Pudong Oriental Pearl TV-torn, Jinmao torn, Shanghai World Financial Center, Shanghai Center Building,  Lujiazui tuntud hooned, Guoke keskus, Yangpu sild, Gongqing Forest park, Wusongkou kindlus, Yangtze jõesuue,  People's Heroes monument jne.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Shanghais, The Bund Riverside hotell 4*

9. päev

Shanghai jalgsiekskursioon

Täna teeme jalgsiekskursiooni, mille käigus põikame ka kõrvaltänavatele. Shanghai oma vapustavate futuristlike pilvelõhkujatega on kõige kaasaegsem ja jõukam metropol Hiinas, kuid siit leiab ka rikkalikult ajaloo- ja kultuurivara.
Alustame jalutuskäiguga kuulsal jõeäärsel Bundi promenaadil. Bund - piki Huangpu jõge kulgev 2 kilomeetri pikkune kaldapromenaad - on Shanghai kõige tähtsam vaatamisväärsus. Öeldakse, et kes pole Bundil käinud, pole Shanghaid näinud. Jõe läänekaldal paiknevad 19.-20. sajandi koloniaalajastu finantskeskuse arhitektuuripärlid (seda piirkonda peetakse Shanghai Wall Street´iks), idakaldal sirguvad uusaja pilvelõhkujad. Eriti võimas on vaade õhtuti pärast tulede süütamist. Edasi jalutame Hiinalinna, mis on hoopis teistsuguse atmosfääriga paik vanas Shanghais. Hiinalinnas said Shanghai põliselanikud elada oma tahtmist mööda puutumatuna Lääne tsivilisatsiooni mõjutustest. Hiinalinnas külastame Vanalinna jumalale pühendatud taoistlikku Chenghuangmiao templit. Võimas ent üsna vähe aktiivne tempel asub Yan Road´ist lõunas Fangbang Zhong Road'il. Ming dünastia aegne Shanghai piirkondlik valitseja Zhangshouyue pühendas templi kohalikule linna kaitsejumalale. Pika ajaloo jooksul on tempel mitmeid kordi hävitatud, ent alati uuesti üles ehitatud. Praegune hoone on pärit aastast 1926. Templit ümbritsev piirkond Yuyuan on turistide ning ka ostlejate üks lemmik paiku Shanghais. Siin leidub väikeseid poekesi, mis müüvad kohalikke delikatesse, säravaid juveelipoode, kaubamaju ning restorane. Siin on mõnus lõunat süüa ning natuke ringi vaadata.

Edasi liigume Nanjing jalakäijate tänava kaudu tagasi hotelli. Pärastlõuna vaba.

Nanjing on üks peamisi kaubatänavaid Shanghais. Ligi 6 kilomeetri pikkune Nanjing Road on maailma pikim kaubatänav ning meelitab kohale üle miljoni külastaja päevas. Nanjing jaotub ida ning lääne osaks. Nanjing'i Ida tänav on kommertslikum piirkond ning algab Bund'ilt. Ida Nanjing Road lõpeb Kodanike pargiga, kus ajalooliselt asus Shanghai võiduajamiste rada. Pargi vastas asuvad Shanghai kuulsaimad hotellid (nt. Park Hotel). Lääne pool on euroopalikum osa, kus on mõnusad kohvikud ja restoranid ning ka Nanjing Road ostukeskus jalakäijatele. Siin asuvad Shanghai vanimad ning suurimad kaubamajad, kohalikud laoväljamüügi kohad ning ajaloolised söögikohad. Lääne pool on moodsad kontorihooned ning ka Shanghai Näituste keskus. Paljudest vanematest häärberitest on saanud valitsuse hooned või need on lammutatud ning asendatud uuematega. Lääne Nanjingis, Jing'an templi juures, asuvad ka linna uhkeimad hotellid, restoranid, ostukeskused ning võimsaimad kontorihooned.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Shanghais, The Bund Riverside hotell 4*

10. päev

Shanghai

Külastame fantastilist Shanghai muuseumi, kus on väga rikkalik ja haruldane kollektsioon hiina portselani, ehteid, käsitööd, mööblit, kalligraafiat ja palju muud. Külastame ka Jing’an budistlikku templit.

Vaba aeg.
Ühine viimane õhtusöök.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Shanghais, The Bund Riverside hotell 4*

11. päev

Shanghai-Helsingi-Tallinn

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama. Esmalt sõidame bussiga Maglev Longyanglu rongijaama ja asutame end maglevi rongile. Rongisõit Pudongi lennujaama kestab umbes 8 minutit.

Lend AY088 Shanghai-Helsingi 9.20-14.20 
Lend AY1023 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00Reisi hind: 2395 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (Finnair)
 • lennujaamamaksud
 • majutus programmis märgitud hotellides, kahesed toad
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud lõunasöögid
 • mugav reisibuss kõikidel päevadel
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • kiirrongipilet Peking-Suzhou
 • reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • Hiina viisa 65 eurot
 • soovi korral Pekingi ooperi ja Shanghai akrobaatide etenduse piletid
 • soovi korral majutus üheses hotellitoas 450 EUR
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Lugemissoovitus

Vilu, Anneli. *Minu Shanghai: Maatüdruk megametropolis*. Petrone
Print, 2014.
Leslie Leino. *Minu Hiina: Ettevaatust nakatab!* Petrone Print, 2014.
Terrill, Ross. *Uus Hiina impeerium*. Ilmamaa, 2006.
Roberts, J.A.G. *Hiina Ajalugu*. Valgus, 1999.
Breslin, Shaun. *Mao*. Olion, 2001.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Hiina ringreis

20. oktoober 2019 – 30. oktoober 2019