Hiina suur loodusreis "Avatari" hõljuvatesse mägedesse


19. aprill – 30. aprill 2020
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Mart Veliste

Hiina suur loodusreis...

19. apr – 30. apr 2020  / 3875 €

Hiiglaslikku Hiinat pole võimalik ühe-kahe sõnaga kirjeldada. Hiina on justkui mitu riiki ühes. Hiina mitmekesisus avaldub nii selle tohutus arvus erinevates dialektides, kultuurides, religioonides, toitudes, topograafias kui ka kliimavööndites. Maailma ühe vanima kestva tsivilisatsiooni tänapäevane nägu on särav alumiinium ja peegelklaas. Hiina ajaloo maagiasse on põimitud Suur Hiina müür, ülevad budistlikud templid mägede otsas, aja poolt unustatud pisikesed külad ja linnad ning veetlevad aiad. Eelkõige on Hiina aga toredate inimeste maa. Reis viib meid läbi kõige lummavamate Hiina loodusimede - filmist "Avatar" nähtud müstilisse hõljuvate mägede juurde, Wulingyuani udusse mattunud kivisammaste vahele, Tianmeni mäe otsa, Kollase Draakoni koopasse ning paljude muude looduskaunite kohtade juurde. 

1. päev

Tallinn - Helsingi - Chongqing

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 13.00

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.50-15.25 (Finnair)
Lend AY091 Helsingi-Chongqing 17.40-07.10+1 (Finnair)

2. päev

Chongqing

Chongqingi saabudes sõidame esmalt Chongqingi loomaaeda pandasid vaatama. Seejärel teeme linnaga tutvust. Vaatame Ciqikou vanalinna, Chaotianmen väljakut, Huguang Assembly Halli ning Jiefangbei jalakäijate tänavat - Hongyadongi. Seejärel sõidame hotelli puhkama.

Toidukorrad: lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Chongqing Marriott hotell 5*

3. päev

Chongqing

Käime Kolme Kuristiku (Three Gorges) muuseumis, mis tõmbab külastajaid unikaalse ja modernse arhitektuurilise lahendusega. Külastame Rahva Suurt Halli (Great Hall of the People), mis on Chongqingi üks sümboleid (pigem kommunistlik sümbol - siin käib koos kommunistlik partei ja parlament). Heidame pilgu Ciqikou vanalinna, kus keeb vilgas elu. Mingi ja Qingi dünastiate ajal käis siin portselani tootmine. Siin on palju templeid, traditsioonilisi ehitisi ja vanu alleesid, mida pikivad teemajakesed ja restoranid.

Õhtusöögiks on kuulus Chongqing hot pot.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Chongqing Marriott hotell 5*

4. päev

Chongqing / Huaihua / Zhangjiajie

Pärast hommikusööki suundume rongijaama ning sõidame kiirrongiga (ligi 4 tundi) Huaihuasse. Huaihuas sööme lõunat ning seejärel sõidame vaid meie grupile kuuluva bussiga (ligi 4 tundi) Zhangjiajiesse, kus registreerime hotelli ja puhkame. 

Zhangjiajie on Hunani provintsi kaguosas paiknev linnake. Linn on küll piirkonna suurim, ent siiski säilitanud oma rustikaalse olemuse. Paiga on teinud tuntuks keerulise geoloogilise struktuuriga Wulingyuani maastik. Imeliselt vaheldusrikas Wulingyuan on kogunud kuulsust kui paik, kus on “3000 imetabast mäetippu ning 800 kaunist jõge“. Wulingyuani Zhangjiajie UNESCO maailmapärandi paik on 1982. aastal Hiina esimese rahvuspargi staatuse saanud ala, mis hõlmab enda alla 4300 hektarilise territooriumi. Kuulus rahvuspark on saanud oma nime väikese Zhangjiajie küla järgi. Nimi koosneb kolmest tähemärgist, millest esimene "Zhang" viitab tavalisele Hiina perekonnanimele, teine tähemärk "jia" tähendab perekonda ja kolmas "jie" kodumaad. Kokku saamegi “Zhangi perekonna kodumaa”. Piirkond kuulub kahtlemata Hiina populaarseimate vaatamisväärsuste hulka.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Zhangjiajie Huatian hotell 4.5*

5. päev

Zhangjiajie / Tianmeni mägi / Tianmeni 99-kurvi mägitee

Pärast hommikusööki läheme külastama kuulsat Tianmeni mäge. Zhangjiajie lähedal asub merepinnast enam kui 1517 meetri kõrgusele küündiv Tianmeni mägi, mille nime võiks tõlkida Taevavärava mäena. Mäe ja selle ümbruse teevad eriliseks suured paekivist mägiplatood, püstloodsed kaljud ning saklilised mäetipud. Kogu seda ilu saab imetleda maailma pikima köisraudteega mäkke üles sõites (7455 meetrit 28 minutiga). Pärast mäkke jõudmist alustame umbes kahetunnist matka mööda äärmiselt huvitavat ning konstruktsioonilt vägagi erilist matkarada. Mõnel pool kulgeb see rada mööda klaasist teed! Läbipaistvast klaasist teelõik asub merepinnast ligi ühe kilomeetri kõrgusel õhus ja klaasi all terendab hingemattev tühjus. Tee keerleb mööda püstloodse Tianmeni mäe seinu alla poole. Üle kilomeetri sügavuse kuristiku kohal mööda klaasist teed astumine on paras närvikõdi. Selleks tuleb julgust varuda!

Pärast lõunasööki sõidame lahtise köisraudteega kõrgeimasse tippu “Yunmeng haldja tipp”. Matkame umbes tunni ning siis sõidame eskalaatoriga kuulsa Tianmeni koopa juurde. Kohalikud kutsuvad seda koopaks, ehkki tegelikult on tegemist suure, enam kui 130 meetri kõrguse tühimikuga, mis moodustab omapärase akna või värava vaatega mäe teisele küljele. Tühimik asub 1259 meetri kõrgusel. Just selle tühimiku nime järgi on saanud oma nime ka mägi ja sellel asuv pühamu – alt tühimiku suunas vaadates paistab teisel pool tõepoolest taevas ning seetõttu on nimi igati õigustatud.

Seejärel sõidame eskalaatoriga Tianmeni koopa väljakule ning bussiga mööda Tianmeni 99-kurvi mägiteed alla. 99 väga järsu kurviga tee on ehitatud just selleks, et reisilised saaksid mööda teed sõita Tianmeni jalamilt tippu ja sealt ka alla. Sõidame hotelli.

Lihtne lõunasöök kohalikus restoranis. Soovitame teha tugeva hommikusöögi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Zhangjiajie Huatian hotell 4.5*

6. päev

Zhangjiajie / "Avatari" mäed

Täna saame tuttavaks imelise Zhangjiajie rahvuspargiga. Pargi uhkuseks on lopsakas roheluses sammastena taevasse kõrguvad sakilised kaljurahnud. Ligi 200 meetri kõrgused liivakivist sambad on tekkinud sajanditepikkuse erosiooni tagajärel. Nende tipud kaovad taevas hõljuva uduvaiba sisse, luues tunde, nagu polekski kivist sammastel otsa ega äärt. Sammaste vahel on kristallselged jõed ja järvekesed, dramaatilised kaljulõhed ja koopad ning kaks looduslikku silda. Samuti on siin rohkesti karstimoodustusi, näiteks umbes 40 koobast, millest paljudes peitub kaltsiidilasundeid. Lisaks geoloogilisele imele on siinses niiskes kliimas ka väga liigirikas loodus, kus elab mitmeid ohustatud taime- ja loomaliike. Siinne kaunis ala on paljude maailmas väljasuremisohus olevate loomaliikide oluline pelgupaik. Olgu neist mainitud hiina hiidsalamander, punahunt, kaeluskaru, leopard ja vesihirv.  

Esmalt sõidame bussiga ning seejärel Bailongi liftiga Yuanjiajie vaateplatvormile. Bailongi lifti peetakse maailma kõrgeimaks ning raskeimaks liftiks. Lift tõuseb hiiglasliku kaljurahnu kõrval rohkem kui 300 meetri kõrgusele. Siit avanevad imelised vaated Zhangjiajie rahvuspargile.  Pärast liftisõitu sõidame bussiga matkaraja alguspunkti ning alustame ligi 2 tunnist jalgsimatka läbi müstilise Wulingyuan-Yuanjiajie. Üsna järsk 3500-meetrine kivitee viib meid kaunitesse paikadesse, kus näeme Zhangjiajie imelisemaid paiku: Tagaaed, Mihun platvorm, Avatar Hallelujah mägi, Armastajate org, Taevalik Kilpkonn Küsib Taevalt, Viie Daami Ekspeditsioon jne. Xianrenquias (Surematute) ja Tianqishengkong (Taevatee) looduslik sild võib olla kõrgeim looduslik sild maailmas. Mihun platvorm ehk Nõiduslik või Kadunud Hingede platvorm on müstiline paik, kus külastajad unustavad tagasitee. Sellest ka paiga nimi. Hallelujah mägi on 150 meetri kõrgune kaljulahmakas, mida kuni 2009. aastani tunti nimega "Lõunataeva sammas". Räägitakse, et Hollywoodi kassahiti "Avatari" režissöör James Cameron sai hõljuvate mägede idee just Hiina Lõunataeva sammastest, peale seda, kui üks Hollywoodi fotograaf neid 2008. aastal pildistamas käis. Imetleme “Avatari” filmis tuntuks saanud kaljusid, millest kuulsaim on “Avatar Hallelujah mägi”. Mäge saab imetleda Südamete Ühendamise rippsillal jalutades. Maailma kõrgeimale looduslikule sillale on külastajate turvalisuse tagamiseks kinnitatud ka kaitsepiirded. Sillalt saab imetleda allpool laiuvat orgu ning kivimoodustusi. 

Pärast lõunasööki mägedes sõidame bussiga Tianzi mäe juurde ning tutvume piirkonnaga. Seda ümbritsevast maastikust kõrgemale tõstetud, imeliste vaadetega piirkonda tuntakse kui  “Mäetipu Metsa Keiser”. Meie silme ees uhkeldavad tipud ja orud: Lääne Meri, Kuninglike Kirjapintslite Tipud, Haldjaneitsi Kingib Lilli, Sõdalane Taltsutab Hobust ja Nooguta Kindralile Platvorm. Kuninglikud Kirjapintslid on kivimoodustiste kogum, mis meenutavad oma kujult kalligraafia pintsleid. Neid “pintsleid” on kujutatud ka mitmetel Hiina markidel. Nooguta Kindralile platvorm on mäekuru täis hõljuvaid pilvi ning erineva kujuga kivisambaid. Kõrgeimat sammast kutsutase “keisriks”. “Keisri” ees seisab “sõnumitooja”, kes loeb “sõduritele” ette keiserlikke käske. Kaks “peaministrit” paremal ning vasakul kummardavad sügavalt.  

Täna on lõunasöök mäe otsas. Tegemist on turismi tipphooajaga ja ilmselt tuleb lõunasöögiks pisut rohkem aega varuda.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Pullman Zhangjiajie hotell 4.5*

7. päev

Zhangjiajie / klaassild / Draakoni koobas

Pärast hommikusööki sõidame umbes tund aega Zhangjiajie klaassillale. Klaassillale pääsemine sõltub ilmastikuoludest. Zhangjiajie klaassild oli maailma pikim (430 meetrit) kuni 2017. aasta lõpuni - mil selle tiitli pälvis Hiinas Hebei provintsis avatud Hongyagu sild (488 meetrit). Jätkuvalt on see aga kõrgeim klaassild kogu maailmas, ulatudes 300 meetri kõrgusel üle Zhangjiajie suure kanjoni.

Seejärel sõidame Kollase Draakoni koopani, mida peetakse Hiina kauneimaks koopaks. 100 000 m² suuruses, 7.6 kilomeetri pikkuses ning 140 meetri kõrguses koopas on neli korrust, kaks maa-alust jõge, neli koske, 13 maa-alust õõnsust ning tuhandeid stalagmiite ja stalaktiite. Me teeme umbes 3.2 kilomeetrise matka, millest 800 meetrit läbime paadiga. 

Õhtusöögiks on täna kohalik traditsiooniline Hiina stiilis laud.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Pullman Zhangjiajie hotell 4.5*

8. päev

Baofeng järv / Kuldse Vahu jõgi / Zhangjiajie-Shanghai 

Pärast hommikusööki sõidame bussiga Baofeng järve juurde. Baofeng järve tuntakse ka kui Veeparadiisi. Järve ümbritseb lopsakas rohelus ning erinevate kujudega kivised mäetipud. Teeme 30-minutilise paadisõidu järvel, mil same nautida värsket õhku ning kogu ilu meie ümber.

Suundume tagasi Zhangjiajie rahvusparki, kus jalutame Hapniku Baari väljakult Kuldse Vahu jõe matkaraja alguspunkti ning teeme umbes 2-tunnise matka, nautimaks piirkonna kauneimaid paiku. Kuigi tegemist on pisikese paigaga, kus voolab vaid väike lisajõgi, ülistatakse paika siinse kristallselge vee ning rikkaliku looduse tõttu. Matkates näeme metsikuid lilli ja taimi, majesteetlikke mäetippe, linde ja loomi. Saame olla eemal linnade kärast ning taaskohtuda ürgse loodusega.

Seejärel läheme lõunasöögile. Tänaseks lõunasöögiks on lääne Hunani provintsi tüüpilised Xiangxi Tujia road, mis on iseloomulikud siinsele Tuija vähemrahvusele. Tuija roogade hulgas on kuulsaim Sanxiaguo. Hunani provintsi toidutraditsioonid on üks kaheksast suurest Hiina toidukunstist. Toitu iseloomustavad vürstikas-hapu maitse, värske aroom, rasvarikkus ning sügavad värvid. Toiduained on hoolikalt valitud ning värsked, tihti lihtsad, ent alati maitsvad. 

Seejärel sõidame lennuväljale.

Õhtune lend FM9342 Zhangjiajie-Shanghai 23.25-01.45. Jalutame lennujaama hotelli. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Shanghai Da Zhong Pudong Airport hotell 4*

9. päev

Kanalitelinn Wuzhen

Pärast hommikusööki sõidame (2 tundi) Wuzheni linna. 

Wuzhen on üks kuuest kuulsast niinimetatud veelinnast Yangtze jõest lõunas. Elegantne ja antiikne Wuzhen on maagiline koht nii külastamiseks kui ka elamiseks. Ligi 1300 aastat tagasi rajatud linnas on mõnus paadiga mööda kauneid looklevaid kanaleid libiseda ning imetleda šarmantselt restaureeritud majakesi. Veel tänapäevalgi ajab kohalik elanikkond oma igapäevaseid asju paadikestega kanalitel liigeldes. Siin oleks aeg justkui seisma jäänud. Teeme jalutuskäigu Wuzhen Xizha vanalinnas ja ka paadisõidu kanalitel. Pärastlõuna on vaba.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Wuzheni vanalinna Dockside Boutique hotell 5*

10. päev

Shanghai

Pärast hommikusööki sõidame Shanghaisse (2 tundi). Täna teeme Shanghai linnaekskursiooni. Shanghai oma vapustavate futuristlike pilvelõhkujatega on kõige kaasaegsem ja jõukam metropol Hiinas, kuid siit leiab ka rikkalikult ajaloo- ja kultuurivara. Külastame Nefriit Buddha templit. Tempel ise ei ole küll väga vana  ent selles asub kaks väga haruldast kultuuriväärtust - valgest nefriidist Buddha kujud. Seejärel külastame siidipoodi.

Lõunasöögiks on kuulsad mahlased Shanghai täidetud taignataskud - Dim Sum.

Seejärel külastame Yuyuani aeda, mis rajati ligi 400 aastat tagasi. Aia rajas Ming dünastia ametnik Pan Yunduan oma vanemate jaoks. Yu tähendab hiina keeles "nauditav ning meeldiv". Aeda rajades soovis Pan pakkuda oma vanematele meelerahu ning õnnelikku aega nende vanaduspõlves. Jätkame ekskursiooni kuulsal jõeäärsel Bundi promenaadil. Bund - piki Huangpu jõge kulgev 2 kilomeetri pikkune kaldapromenaad - on Shanghai kõige tähtsam vaatamisväärsus. Öeldakse, et kes pole Bundil käinud, pole Shanghaid näinud. Jõe läänekaldal paiknevad 19.-20. sajandi koloniaalajastu finantskeskuse arhitektuuripärlid (seda piirkonda peetakse Shanghai Wall Street´iks), idakaldal sirguvad uusaja pilvelõhkujad.

Eriti võimas on vaade õhtuti pärast tulede süütamist. Saame imetleda Shanghai panoraami 561 meetri kõrguselt Shanghai Tower pilvelõhkuja tipust. See on maailmas kõige kõrgemal asuv observatoorium, kuhu sõidavad maailma kiiremaid liftid 65 km tunnis! Naaseme hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Jinjiang Metropolo Classiq hotell 4.5*

11. päev.

Shanghai

Vaba päev Shanghais. 

Ühine õhtusöök Kantoni stiilis. Kantoni köök on üks kaheksast suurest Hiina toidukultuurist. Lõuna-Hiina toidule on iseloomulik kergus, värskus, krõmpsuvus ning pehmus.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jinjiang Metropolo Classiq hotell 4.5* 

12. päev

Shanghai - Helsingi - Tallinn

Pärast hommikusööki suundume lennujaama.

Lend AY088 Shanghai-Helsingi 09.20-14.20
Lend AY1023 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00 

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 3875 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (Finnair)
 • lennujaamamaksud
 • majutus programmis märgitud hotellides, kahesed toad
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud lõunasöögid
 • mugav reisibuss kõikidel päevadel
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • Hiina viisa 70 eurot
 • majutus üheses hotellitoas 650 EUR
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Lugemissoovitus

Vilu, Anneli. *Minu Shanghai: Maatüdruk megametropolis*. Petrone
Print, 2014.
Leslie Leino. *Minu Hiina: Ettevaatust nakatab!* Petrone Print, 2014.
Terrill, Ross. *Uus Hiina impeerium*. Ilmamaa, 2006.
Roberts, J.A.G. *Hiina Ajalugu*. Valgus, 1999.
Breslin, Shaun. *Mao*. Olion, 2001.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Hiina suur loodusreis "Avatari" hõljuvatesse mägedesse

19. aprill 2020 – 30. aprill 2020