Hawaii - aktiivne puhkus neljal saarel
Oahu, Kauai, Maui ja Big Island


21. oktoober – 4. november 2022
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Kadri Schneider

Hawaii - aktiivne puhkus...

21. okt – 4. nov 2022  / 6476 €

Hawaii on tulest sündinud paradiis, mille legendaarset ilu on ülistatud nii lauludes, filmides kui paljudes raamatutes. Kuna lõunamere tuntuim saarestik Hawaii asub lähimast mandrist ligi 4000 kilomeetri kaugusel, ei leidu paljusid siinseid taimi ja loomi kuskil mujal maailmas. Hawaii on paljuski see kõige kõigem maa. Hawaiil on suurimad maailmas registreeritud sademehulgad ning ka pehme ja soe kliima, mis muudavad saareriigi looduse lopsakaks ja külluslikuks, pakkudes loodusehuvilistele ammendamatuid avastamisvõimalusi. Hawaiil asub maailma aktiivseim vulkaan Kilauea ning maailma suurima suhtelise kõrgusega mägi - kustunud vulkaani Mauna Kea suhteline kõrgus ookeani põhjast ligi 10000 meetrit on vaieldamatu maailmarekord. Hawaii põlisrahvas, kes on sündinud maaema Papahanaumoku ja taevaisa Wakea ühendusest ning elanud saartel juba sada põlvkonda, hoiab ja kannab edasi Polüneesia kultuuri, lauldes maailma magusaimat laulu - hulahulat. Hawaii imeliselt lõhnav muinasjutumaa sulatab üsna kiiresti meie põhjamaise ratsionaalse mõtlemise - siin tuleb võtta omaks "aloha vaimsus" ning nautida seda ülimalt põnevat saarestikku aegamisi.

Hawaii saarestik asub niinimetatud Polüneesia kolmnurga põhjatipus. Hawaii saared moodustavad pika loode-kagusuunalise saarteaheliku. Vulkaanilise tekkega saarte kogupindala on 16 600 km2. Saarestik koosneb 137 saarest, saarekesest ja korallrahust. Hawaii saarestiku kuus asustatud ning suuremat saart on kõik eriilmelised, põnevad ja külastamist väärt. Hoolimata üksteisega lähestikku asumisest pakuvad kõik omamoodi elamusi ning avastamisrõõmu: Hawaii (The Big Island), Maui, Oahu (siin asub pealinn Honolulu), Kauai, Molokai ja Lanai. Lisaks väärivad märkimist asustamata tillukesed Niihau ja Kahoolawe, kuhu on ligipääs piiratud.

Arvatakse, et umbes 1500 aastat tagasi jõudsid esimesed inimesed lõuna poolt Polüneesiast Hawaii saartele. Kuulus maadeavastaja kapten James Cook avastas eurooplaste jaoks Hawaii saared oma kolmanda Vaikse ookeani retke ajal 1778. aastal ning pani saartele nimeks the Sandwich Islands (Võileivasaared). 18. sajandi lõpus olid Hawaii saared eraldi kuningate valitsemise all ning toimusid pidevad sõjad ja vallutusretked. 1791. aastal ühendas Kuningas Kamehameha I vaenutsevad Hawaii saared ning 1810. aastal lõi ta kõiki Hawaii saari hõlmava ühtse Hawaii Kuningriigi. 1959. aastal sai Hawaiist USA viiekümnes osariik.

Hawaii - aktiivne puhkus neljal saarel - Kaart

1. päev

Tallinn - Helsingi - London - Los Angeles - Honolulu

Koguneme varahommikul kell 04.00 Tallinna lennujaamas.

Lendame läbi Helsingi ja Los Angelese ning õhtuks jõuame Hawaiile - Oahu saarele.

Lend AY1036 Tallinn-Helsingi 06.00-06.35, lennuaeg 35min (Finnair)
Lend AY1331 Helsingi-London 08.00-09.10, lennuaeg 3h 10min (Finnair)
Lend AA135 London-Los Angeles 12.10-14.15, lennuaeg 10h 5min (American Airlines)
Lend AA297 Los Angeles-Honolulu 16.55-19.38, lennuaeg 5h 43min (American Airlines)

Transport lennujaamast Waikikile. Järgmised kolm ööd ööbime Honolulus Waikiki ranna vahetus läheduses.

Majutus: hotell Waikikil 4*

2. päev

Oahu. Waikiki / matk Diamond Headi kraatri otsa / Hanauma laht / Halona Blowhole / Sandy rand / Makapu’u vaateplatvorm / Nu’uanu Pali vaateplatvorm

Oahu saart tuntakse kui kohtumispaika. Saare kaunis loodus, omanäoline kultuur ja põnevad legendid moodustavad ainult väikese osa sellest, mis teeb Oahust olulise paiga. Oahu on Hawaii saarestikus suuruselt kolmas saar ning siin elab umbes 2/3 Hawaii osariigi 1.4 miljonist elanikust. Osariigi pealinn Honolulu asub Oahu edelarannikul ning on moodsate pilvelõhkujatega elust pulbitsev linn.

Honolulu on tõeliselt rahvusvaheline linn, kus on maailmatasemel ostlemisvõimalused, põnev ööelu, säravad kõrgklassi hotellid ning gurmaanide jaoks maailma erinevaid maitseid. Oahul asub ka Hawaii kuulsaim rand nimega Waikiki. Lisaks moodsale ja rahvusvahelisele on Oahul veel palju põnevat ja avastamisväärt: Pearl Harbor, Diamond Head, Hanauma laht, Kaneohe laht ning Kailua laht.

Varased ärkajad saavad saarega tutvumist alustada hommikuse matkaga (3 kilomeetrit edasi-tagasi, 1-2h) Diamond Headi kraatri otsa ($5/inimene, tasumine kohapeal sularahas), kust avaneb hea vaade Honolulule. Diamond Head kraater asub Waikiki keskosast u 15-minutilise taksosõidu kaugusel.

Pärast hommikusööki teeme ekskursiooni Oahu lõunakaldal - peatume Hanauma lahe vaatepunktis, vaatame Halona 'blowhole'i' ning hiigelsuurte lainetega Sandy randa. Teeme pausi Makapu'u vaateplatvormil, kust avaneb üks kaunemaid vaateid ookeanile ja rannikule. Tagasiteel Waikikile peatume Nu'uanu Pali tuulisel vaateplatvormil, kust avaneb vaade Kaneohe lahele ning Ko'olau mägedele. Õhtuks tagasi hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Waikikil 4*

3. päev

Oahu. North Shore / Haleiwa / Waimea laht / Windward rannik

Täna teeme ekskursiooni North Shore'ile ehk Oahu põhjarannikule. Surfipealinnas Haleiwas teeme mõnusa lõunasöögipausi - siin on palju toiduautosid, kust saab värskelt valmistatud hooajalist toitu (smuutikausid, Jaapani toidust inspireeritud poke, krevetid jpm). Seejärel sõidame mööda Waimea lahest, Banzai Pipeline'ist (talvel toimuvad siin suured rahvusvahelised surfivõistlused) ja Sunset rannast.

Õhtuks mööda Windward rannikut tagasi Waikikile.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Waikikil 4*

4. päev

Oahu. Pearl Harbor / Honolulu - Kauai / Poipu

Täna hommikul tutvume Pearl Harboriga, USA võimsa mereväebaasi ja laevatehasega. Nimi Pearl Harbor tuleb pärlikarpidest, mille korjamine andis kohalikele sissetulekut kuni 19. sajandini. Sadamana seda paika ei kasutatud, sest vesi oli liiga madal. Samas sobis paiga asend väga hästi kaitsebaasi rajamiseks ja juba 1887. aastal omandas USA eriõigused sellele piirkonnale. Alustati süvendustöid ning 1908. aastal asutati seal mereväebaas ja laevatehas. Viimane on veel praegugi omasuguste hulgas suurimaid terves maailmas. Varem vähetuntud Pearl Harbor astus maailma ajaloo näitelavale 7. detsembril 1941. aastal, kui jaapanlased korraldasid ootamatu rünnaku, mille käigus uputati sõjalaev "Arizona" ja hävitati veel 21 USA lahingulaeva ning 188 lennukit. Elu kaotas 2403 USA sõjaväelast. Pooled hukkunutest olid "Arizona" meeskonnaliikmed. Praegu näeb selle tohutu sõjalaeva vrakki sadama läbipaistva rohelise vee pinna all selgesti. See lebab otsekui tontlik meene ühel 1941. aasta detsembri varahommikul toime pandud rohket hukatust toonud veretööst. Pearl Harboris tegutsevad mereväebaas ja laevatehas praegugi. Samal ajal on see Vaikses ookeanis asuv vahipost nende sõjaväelaste haua- ja mälestuspaik, kes kaotasid elu traagilises ajaloosündmuses, mis paiskas sõtta ka USA. 

Seejärel lühike sõit lennujaama, kust lendame Kauaile. 

Lend Honolulu-Lihue, lennuaeg 40min

Õhtuks sõidame hotelli Poipus, mis on pisike linnake Kauai lõunakaldal.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Poipus 4*

5. päev

Kauai. Waimea kanjon / Kanaloahuluhulu / Kalalau org / Poipu

Kauai on Hawaii suuruselt neljas saar, mida kutsutakse ka Garden Island'iks ehk Aiasaareks. Siin on järsud orud ning teravad mäetipud, troopilised vihmametsad ja kõrged kosed. Paljud paigad Kauail on ligipääsetavad ainult mere või õhu kaudu. 

Täna teeme ekskursiooni kuulsasse Waimea kanjonisse, mis on tuntud ka kui Vaikse ookeani Suur kanjon. Teeme lõunapausi Kanaloahuluhulu aasal. Seejärel peatus vaateplatvormil, kust avaneb ilusa ilma korral imeline vaade Kalalau orule ning ookeanile. Pärastlõunaks tagasi Poipusse.

Seejärel on soovijatel võimalus käia muidu ligipääsmatu ent tõenäoliselt Hawaii kaunima Na Pali rannikuga tutvumas helikopterituuriga (lisatasu eest).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Poipus 4*

6. päev

Kauai saar. Poipu / Hanalei ja põhjarannik / Kauai - Maui / Ka'anapali rannik

Täna sõidame Hanaleisse, mis on idülliline linnake Kauai põhjarannikul. Tee peal vaatame Wailua koske ning sõidame mööda "Kookoserannikut". Hanaleis vaba aeg ning seejärel sõidame Lihue lennujaama.

Õhtul lendame Kauailt Maui saarele.

Lend Lihue-Kahului, lennuaeg 45min

Seejärel sõidame oma ööbimispaika kaunil Ka'anapali rannikul (1h).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Ka’anapali rannikul 4*

7. päev

Maui saar. Hana tee / Wai'anapanapa rahvuspark ja musta liiva rand / Wailua juga / Seven Sacred Pools / Ka'anapali

Maui on suuruselt teine saar Hawaii saarestikus. Reisiajakirja Condé Nast Traveler lugejad on valinud Maui maailma parimaks saareks – ja nii juba mitmeid aastaid järjest. Maui nimi on pärit iidsest polüneesia keelest ja sellel võib olla mitmeid tähendusi, näiteks "elama" või "olema". Siin elab ligi 154000 inimest. Meeleolukas meresadam Lahaina oli kord kogu kuningriigi pealinnaks, kuid tänapäeval on maakonnakeskuseks hoopis unine Wailuku Maui. Maui väga vaheldusrikas maastik on geoloogia, topograafia ja kliima unikaalse koosluse tulemus. Maui on tõeliste loodusesõprade unistuste sihtkoht: imeline Haleakala rahvuspark, soojad ja kuldsed liivad, kus saab end välja sirutada ning nautida looduse näitemängu ja snorgeldamist. Saare kirderannikul saab sõita maailma ühte unustamatumat maanteed mööda Hanasse. Seda teed võib julgelt nimetada maailma üheks kõige kurvilisemaks teeks. Maui topograafia on vägagi vaheldusrikas ning ilmastik muutub iga järgmise kurvi taga. Siin on mitmeid iidseid Hawaii külakesi, kus aeg oleks justkui peatunud.

Alustame hommikut sõiduga kurvilise Hana tee suunas. Käime Wai'anapanapa rahvuspargis ja seal asuva musta liivaga rannas. Vaatame ka seitset looduslikku basseini, mis kannavad nime Seven Sacred Pools. Õhtuks tagasi Ka'anapali rannikul asuvasse hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Ka’anapali rannikul 4*

8. päev

Maui saar. Päikesetõus Haleakala vulkaani otsas / Molokini snorgeldamistuur / Lahaina

Vaba päev Maui saarel.

Varahommikul läheme ekskursioonile Haleakala rahvusparki. Maui saarel domineerib kustunud 3055 meetri kõrgune vulkaan Haleakala, mille ümber on 20000-aakrine Haleakala rahvuspark. Haleakala on maailma suurim uinunud vulkaan ning sõna-sõnalt tähendab see "päikese maja". Nagu nimigi ütleb, on päikesetõusud vulkaani tipust unustamatu vaatepilt. Hawaii põlisrahva jaoks on see koht püha. Siinne troopiline taimestik ja loomastik on ainulaadne. Haleakala kaldeeras elab ka mitmeid ohustatuid liike. Alustame päeva varahommikul, sõites Haleakala rahvuspargi suunas. Teeme 15-minutilise peatuse aklimatiseerumiseks Kulas. Seejärel sõit Haleakala otsa, kust vaatame päikesetõusu, mis on kell 6 hommikul. Vaba aeg ning sõit tagasi hotelli.

Soovijad saavad pärastlõunal osaleda snorgeldamistuuril Molokini kraatris, mis asub lühikese paadisõidu kaugusel meie hotellist (lisatasu eest). See on üks parimatest snorgeldamiskohtadest Hawaiil.

10-minutilise taksosõidu kaugusel meie hotellist asub Lahaina, mis on retrohõnguline mereäärne linn, kus on mitmeid restorane, suveniiripoode ja kunstigaleriisid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Ka’anapali rannikul 4*

9. päev

Maui - Big Island (Kona) / Kealakekua laht / Punalu'u musta liiva rand / Hilo

Hommikul lendame Mauilt Big Islandile (tuntud ka kui Hawaii saar).

Lend Kahului-Kona, lennuaeg 35min

Nime järgi on Big Island, tuntud ka kui Hawaii saar, saarestiku suurim saar. Just see, Hawaii saarestiku üks noorim saar, on andnud nime kogu saarestikule. Teistest saartest ligi kaks korda suurem saar on koduks 187 000-le elanikule. Big Island on väga erinäoline ja kontrastiderohke. Big Islandi idarannikul on kliima subtroopiline, samas kui kõrgemate vulkaanide tippudel võib kliima olla täiesti arktiline. Hawaii saared jäävad kirdest palju niiskust kaasa toovate tuulte teele, mistõttu need kallavad siin oma rohkesti vett sisaldava koorma sageli alla.  Niiskusest küllastunud pilved tühjendavad end üksnes kõrgete vulkaanitippude idapoolsetele nõlvadele. Big Islandile on iseloomulik suur sademete hulk idarannikul, kontrastina lääneranniku kuivale ja päikeselisele ilmale. Seetõttu laiuvad saare tuulepealsel küljel lopsakad subtroopilised vihmametsad ja niisugune hooajaline veeuputus koos järsunõlvalise ning urbse vulkaanilise kivimiga tagab Hawaiile palju eriti kauneid ja võimsaid jugasid. Veevool jädvustab oma tegevuse pinnasesse.

Big Island'i tunnuseks on siinsed vulkaanid. Big Island on kujunenud viie vulkaani liitumisel. Neist kirdepoolseim ja vanim, tugevasti kulutatud Kohala purskas viimati 60 000 aasta eest. Enamik saarest koosneb aga kahe saare keskossa jääva hiiglase, Mauna Kea ja Mauna Loa laavavooludest. Mauna Kea, mille tipus asub maailmakuulus observatoorium, arvatakse olevat vaikinud ligi viimased 4500 aastat. Maailma kaks kõige aktiivsemat vulkaani, Mauna Loa (4170 meetrit) ja Kilauea (1250 meetrit) kõrguvad Vaikse ookeani kohal paigas, kus vulkaanipurksed on kujundanud lakkmatult muutuva maastiku. Hawaii keeles tähendab Mauna Loa "laia mäge". Mauna Loa on laavakihtidest koosnev massiivne lameda kupliga kilpvulkaan ning seda peetakse maailma kõige iseloomulikumaks niisugust tüüpi tulemäeks. Vulkaani jalam peitub 5581 meetri sügavusel ookeani põhas ja tipp asub 4170 meetri kõrgusel üle merepinna. Mauna Loa laavavoolud ähvardasid aga veel 1984. aastal saare idarannikult pühkida rohelusse uppuva väikelinna Hilo.  

Külastame Kealakekua lahte, kus tapeti kuulus maadeavastaja James Cook. Seejärel peatus Punalu'u musta liivaga rannal. Järgmised kaks ööd veedame Hilos - saare suurimas linnas, mis asub kauni lahe kaldal.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Hilos 4*

10. päev

Big Island. Hilo / Vulkaanide rahvuspark

Täna veedame päeva vulkaanide rahvuspargis. Siin asub Kilauea vulkaan, mis on üks aktiivsemaid kogu maailmas. Selle idanõlvalt asuvast murranguvööndist on alates 1983. aasta 3. jaanuarist suuremate ja väiksemate vaheaegadega väljunud laavavoolud, mille tõttu saare pindala kasvab. Aegamisi ookeani valgudes on hõõguvad basaldivoolud pühkinud teelt kõik elava, mattes enda alla mitu asulat ning piki rannikut kulgeva maantee, jättes järele tardunud laavajõgesid ja tontlikke laavavälju. Kilauea vulkaani keskossa jääb Kilauea kaldeera. See ovaalse kujuga järsk süvend on tekkinud maasisemusest välja paiskunud kivimmaterjalist jäänud tühimiku sisselangemisel. Aktiivsest vulkaanilisest tegevusest ja maapõues toimuvatest protsessidest annavad märku kaldeera ümber ja sisemusest kerkivad aurusambad, väävliväljad, väikekraatrid, tardunud laavavoolud, maa-alused laavatunnelid ning kuumaastiku sarnased shlakiväljad. Külastame Kilauea külastuskeskust ja Kilauea Iki vaateplatvormi. Õhtuks tagasi Hilosse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Hilos 4*

11. päev

Big Island. Hilo / Rainbow juga / Waipio org / Hapuna rand / Mauna Kea

Täna alustame päeva ekskursiooniga kaunite jugade juurde. Wailuku orus mühisev Rainbow Falls (Vikerkaare juga) on üks põnevaim juga Hawaii saarestikus. Hommikuti kerkib peaaegu alati joa pritsmepilve kohale kaunis vikerkaar ja kuigi juga ise on kõigest 24 meetrit kõrge, on selle päevane vooluhulk suurem kui saare ühelgi teisel joal.

Peatume Waipio oru vaateplatvormil ning seejärel sõidame Hapuna ranna lähedal asuvasse hotelli. Reisi lõpus ootab meid Big Islandi mõnusaim rand ning vaba aeg puhkuseks.

Õhtupoolikul läheme soovijatega Mauna Kea vulkaani otsa (lisatasu eest).

Mauna Kea on üks viiest vulkaanist, mis moodustavad Hawaii saare. Nii kummaline kui see ka ei tundu, kattub Hawaii peasaare kõrgeima vulkaani tipp igal talvel lumega. Tegelikult on teadlased leidnud 4205 meetri kõrguse mäe jalamilt isegi viimastest jääaegadest pärinevat moreeni, mis on siia kantud naabruses asuvalt Mauna Loa mäelt. Mauna Kea hakkas merepõhjas purskama umbes 800 000 aasta eest. Mäe praegust kõrgust arvestades on Mauna Kea kasvanud merepõhjast 9 kilomeetri kõrgusele. Ligikaudu 300 000 aasta eest paiskas Mauna Kea välja tohutul hulgal tuhka ja laavat, mis katab praegugi suurt osa mäe nõlvadest, välja arvatud mäe tipp, kuhu on ladestunud moreensetted jääajast. Vulkaani viimane purse oli 4500 aasta eest, aga selle rahuolekut on ammu võrreldud aktiivsemate naabrite Hualalai ja Kilauea puhkepausidega. Praegu on Mauna Kea uinunud olekus, aga uurijate meelest on tõenäoline, et see võib kunagi hakata uuesti purskama, näiteks pärast mitut maavärinat. Mauna Kea kõrgus ja kuiv ning puhas õhk kindlustavad suurepärased vaatlustingimused siia rajatud maailma suurimale astronoomiaobservatooriumile.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Kohala rannikul 4*

12. päev

Big Island

Vaba päev Kohala rannikul.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Kohala rannikul 4*

13. päev

Big Island. Kona - Los Angeles

Vaba päev Kohala rannikul.

Hilisõhtul lendame Hawaiilt Los Angelesi.

Lend AA246 Kona-Los Angeles 22.40-05.46+1, lennuaeg 5h 6min (American Airlines)

Toidukorrad: hommikusöök

14. päev

Los Angeles - Helsingi

Varahommikul saabume Los Angelesi lennujaama. Vaba aeg kas lennujaamas või soovi korral Los Angeleses. Õhtune lend Los Angelesest Helsingisse.

Lend AY002 Los Angeles-Helsingi 19.35-16.25+1, lennuaeg 10h 50min (Finnair)

15. päev

Helsingi - Tallinn

Lend AY1011 Helsingi-Tallinn 21.45-22.20, lennuaeg 35min (Finnair)Reisi hind: 6476 € 

Hinna sees:

 • lennupilet Hawaiile ja tagasi
 • siselennud Hawaii saarte vahel: Honolulu - Kauai - Maui - Big Island
 • transport lennujaam-hotell-lennujaam
 • majutus programmis märgitud väga heades 4* hotellides või sarnastes
 • programmis vastavalt märgitud ekskursioonid:
 • a) Oahu saare põhjarannik
  b) Oahu saare lõunarannik
  c) Kauai saare Suur kanjon
  d) Maui saare Hana tee
  e) Maui saare Haleakala rahvuspark
  f) Big Island Vulkaanide rahvuspark
 • toitlustamine vastavalt programmis märgitud söögikordadele
 • reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas
 • reisikindlustus
 • ekskursioonid, mida pole programmis nimetatud
 • toitlustus, mida pole programmis nimetatud

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis