Guatemala-Honduras-Belize-Mehhiko
Põhjalik ringreis hea rannapuhkusega


11. veebruar – 28. veebruar 2020
Grupis 15 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Guatemala-Honduras-Belize-Mehhiko

11. veebr – 28. veebr 2020  /  4475 € 

Kesk-Ameerika türkiissinised veed, lopsakad vihmametsad, iidsete maiade varemed, rahvarohked turud ja linnad pakuvad nii tasast lõõgastumist kui ka põnevaid seiklusi. Kesk-Ameerikas asuv Guatemala on väga huvitav segu inimestest, kultuuridest ja eripalgelisest loodusest.

Siin saame avastada siiani elus olevat suurimat Kolumbuse-eelset maiade kultuuri, mille juured ulatuvad 4000 aasta tagusesse aega. Kesk-Ameerikas räägitakse siiani ligi 20 maiade keelt. Iidsete maiade territoorium ulatus Mehhikost Honduraseni ning selle võimsa kultuuri varemeid leidub tänapäeval viies erinevas riigis. Guatemala vihmametsa kohal Tikali kadunud templeid külastades jooksevad judinaid üle kere, paik tundub pärinevat mõnest teisest maailmast; Copanis ärkavad ellu kivisse tahutud jaaguarid. Siin saame mõtiskleda ka hispaanlaste vallutuste üle, mis on jätnud oma jälje kogu piirkonna ulatuses nii koloniaallinnade, majesteetlike paleede, siestade kui ka iludusvõistluste näol.

Kesk-Ameerika ligi 300 vulkaani ning pikk rannikujoon kahe suure ookeani vahel pakuvad tohutult võimalusi seiklusteks looduses. Vihmametsa retkede saateks on möiraahvide huilged ja tuhandete lindude laul.

1. päev

Tallinn - Miami (12. veebruar)

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 10.45

Lend AY1016 Tallinn-Helsingi 12.50-13.20
Lend AY007 Helsingi-Miami 14.45-18.55, lennuaeg 11h 10min

Majutus: Miami lennujaama hotell 4*

2. päev

Miami - Guatemala (13. veebruar)

Lend AA2241 Miami-Guatemala City 10.55-12.49, lennuaeg 2h 45min

Sõidame lennujaamast Guatemala City’sse. Teeme lühikese linna tutvustava ekskursiooni, mille käigus külastame katedraali ja keskväljakut. Seejärel sõidame Antiguasse.

Guatemala City on Guatemala vabariigi pealinn. Linna ametlikuks nimeks Nueva Guatemala de la Asunción. Üle kahe miljoni elanikuga linn on kõige rahvarohkem linn Kesk-Ameerikas. Kunagisse väiksesse maia asulasse rajasid linna Hispaania kolonistid. Linnast sai pealinn 1775. aastal. Koloniaalajastul rajati linna keskväljak, katedraal ning kuninglik palee. 

Majutus: Antigua El Mesón de Maria hotell 4*

3. päev

Antigua (14. veebruar)

Linnaga tutvudes jalutame Antigua ajaloolistel tänavatel. Antigua linnaekskursiooni käigus külastame katedraali, peaväljakut ning raekoda. Jätkame Capuchinase nunnakloostri ja San Francisco El Grande kiriku külastusega, mida peetakse Antigua paremini säilinud kirikuks. Kirik on Kesk-Ameerika esimese pühaku Hermano Pedro viimaseks puhkepaigaks. Näeme ka kaunist barokset Nuestra Señora de la Mercede kirikut.

Antigua on väike värvikas linnake, mis asub vaid tunni kaugusel Guatemala pealinnast. Antigua kanti 1979. aastal UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kui oluline kultuuripaik ja väärtuste vastastikuse vahetamise paik inimajaloos. Antigua Guatemala on säilinud koloniaalarhitektuuri silmapaistev näide. Merepinnast 1500 meetri kõrgusel maavärinaohtlikus piirkonnas paiknev kindralkapitanaadiaegse Guatemala pealinn Antigua rajati 16. sajandi algul ja siis oli selle nimi La Muy Noble y La Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros. Üle 30 katoliikliku ordu pidas vajalikuks siia oma klooster või kirik rajada. See oli tollal suure osa Kesk-Ameerikast hõlmanud Guatemala kuningriigi Hispaania koloniaalvalitsuse kese. Ühteaegu oli see kogu sealse regiooni kultuuri-, majandus-, usu- ja hariduskeskus, kuni pärast 1773. aasta hävitavaid maavärinaid pealinn 45 kilomeetrit eemal asuvasse praegusesse Guatemala linna üle viidi. Vähem kui kolme sajandiga rajati linna renessansist innustatud tänavatevõrk ning püstitati arvukalt suurepäraseid monumente, millest paljud on rusudena tänini säilinud. Suurem osa nüüdis-Antigua arhitektuurist, mis on kogu Ameerika kroonjuveel, pärineb 17. ja 18. sajandist. Antigua linna munakivisillutisega tänavaid, kaunist arhitektuuri ning suurepärast kultuuri ja religiooni traditsioonide segu ümbritseb kolm vulkaani: Volcán de Fuego, Volcán de Agua ja Acatenango. Vaatamata maavärisemistest põhjustatud purustustele otsustasid elanikud mitte lahkuda ning võtsid oma südameasjaks linna ilu taastada. Pärast paljusid taastamise ja konserveerimise aastaid kuulutati Antigua 1944. aastal rahvusaardeks, 1965. aastal ka Ameerika monumendiks ning 1979. aastal UNESCO maailmapärandiks.

Guatemalas kasvatatakse üht parimat kohvi kogu Kesk-Ameerikas. Pärastlõunal tutvume ühe kohvi hacienda (mõisa) tegemistega, näeme kohvi kasvatamise ilu ja valu. Maitseme ja nuusutame Guatemala kõige tuntumat ekspordiartiklit Finca Filadelfia suurepärases kohvifarmis Antigua lähistel. Filadelfia kohvifarm asub 1500-2000 meetri kõrgusel üle merepinna ning siin kasvatatakse ühte maailma parimat kohvi kogu maailmas. Filadelfia on võitnud kahel korral "Cup of Excellence" mõjuka auhinna. 200 aakril on siin mitu põlvkonda kasvatanud arabica kohvi väga keskkonna ja lindude sõbralikult. Kohvifarmi külastuse ajal näeme kohvitaime teekonda võrsest kuni mitmete kohvikirsi töötlemise protsessideni välja. Kohvifarm asub kaunil mäenõlval ning siit avanevad imelised vaated Antigua orule. Muula või nelirattaveolise sõidukiga sõidame läbi männi, seedri, küpressi ja ebatsuuga salude. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Antigua El Mesón de Maria hotell 4*

4. päev

Iximché (15. veebruar)

Täna sõidame Iximché kaudu Panajacheli (2.5 tundi).

Iximché on Guatemala mägismaal asuv Kolumbuse eelse ajastu arheoloogiline paik. "Iximché" on tuletis sõnast ixim (mais) ja ché (paik) ning kokkuvõtteks tähendab "maisipuu paik". Iximché oli Kakchiquel'i maiade klassikalise perioodi järgne pealinn. Iximché varemed koosnevad neljast suurest väljakust, kus seisavad otsapidi koos rituaalidele pühendatud alad ning elamiseks määratud alad. Igal väljakul on üks kuni kolm templit, mitmed paleed ning platvormid erinevateks tseremooniateks. Kakchiquel'idel oli kaks valitsevat kuningat, kes valiti nelja vereliini hulgast, mille liikmed olid kõik Iximché kodanikud. Viimaste kuningate nimed olid Lord Beleje Kat ja Lord Kaji Imox. Nemad sõlmisid kokkuleppe hispaanlastega püüdes nii kätte maksta oma K'iche rivaalidele.

Pärastlõunal sõidame Panajacheli linna, mis asub imeilusa Atitláni järve kaldal. Lisaks põlisrahvale ja latiinodele elab linnas palju läänlasi, muuhulgas ennast aastakümnete eest siia unustanud vananevaid hipisid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Panajachel Hotel Atitlán hotell 4*

5. päev

Atitlani järv (16. veebruar)

Täna teeme paadisõidu Atitláni järvel ning külastame järvesaarekesi San Juan La Laguna, Santiago Atitlán ning San Antonio Palopó.

Atitlán’i järve peetakse maailma üheks kaunimaks järveks tänu läheduses kõrguvatele Tolimani (3158 meetrit), Atitlani (1537 meetrit) ja San Pedro vulkaanidele. Hispaanlaste Guatemala vallutamise ajal toimus Atitlani järve kallastel ajalooline lahing. Lahingus hävitasid hispaanlased koos oma liitlaste cakchiqueli indiaanlastega tzutujilsid. Hispaanlased rajasid Panajacheli kiriku ning kloostri ning linnast sai ristiusustamise keskus. Kiriku fassaad on tänaseni säilinud ning on üks Guatemala koloniaalajastu aardeid. Järve ümbritsevad ilusad külad. Sõidame mootorpaadiga üle Atitlani järve Santiagosse on ümbruskonna tähtsamaid külasid, kus on hästisäilinud traditsiooniline eluviis ja siin elavad peamiselt tzutuji indiaanlased. Atitlani külades on meil võimalus tutvuda kohalike tekstiilide, maalikunsti ning ajalooga. Külastame järve saarekesi San Juan ja Santiago Atitlan. San Juan on vaikne ja puhas ning tuntud imeliste naturaalsete värvidega värvitud tekstiilide poolest. Linnatänavad on justkui maaligaleriid tänu värvikatele seinamaalingutele. Seinamaalingud kajastavad kohalikku argielu. Santiagos käiakse külastamas suitsetavat ja joovat maia-katoliku pühakut Maximoni, kellelt palutakse imetegusid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Panajachel Hotel Atitlán hotell 4*

6. päev

Panajachel / Chichicastenango / Guatemala (17. veebruar)

Sõit Chichicastenangosse (1.5 tundi), mis on üks Kesk-Ameerika huvitavamaid linnu. Pärastlõunal sõidame Guatemala Citysse (3.5 tundi).

Neljapäeviti ja pühapäeviti (täna, meie külastuspäeval!) toimub Chichicastenangos värvikirev põliselanike turg, kus lisaks kohalikele kitšee keelt kõnelevatele maiadele käib ka kaugema kandi muid keeli rääkivaid maiasid. Siin maal veel ostukeskuseid eriti ei ole ja turg on linna südameks. Linna keskel asub 1540. aastal paganliku templi kohale rajatud Tooma kirik, kus sünkretistlikult segunevad katoliiklus ja põlisrahva usund. Ühes ja samas pühakojas on kõrvuti kristlikud ning kohalikud pühakujud ja altarid, koos ohverdavad katoliku preestrid ja maia nõiad. 400 aasta vanuses Tooma kirikus segunevad viiruki suits uhke tulevärgiga. Kirik asub turu kõrval ning on ehitatud Kolumbuse-eelsele platvormile. Platvormilt viisid trepid iidse maia tsivilisatsiooni templini. Iga trepiaste sümboliseerib ühte kuud maiade 18-kuulises kalendris. Chichicastenangos on lisaks värvikad tänavamuusikud, religioossed rongkäigud, maskide valmistajad, mitmeid huvitavaid antiigi poode, Popul Vuh muuseum maiade kunsti ja tarbeesemetega ning värvikas kalmistu. Lisaks on linnas Pascal Abaj kivikuju, kuhu tuuakse lilli, suhkruroo rummi ja muid ohvriande.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Guatemala City Barceló hotell 4*

7. päev

Guatemala City / Copán / Honduras (18. veebruar)

Sõidame läbi Guatemala maapiirkondade, väikelinnade ja külade Hondurase suunas. Ületame piiri ja jõuame Copani linna, kus teeme ekskursiooni. Copán Ruinas asub Hondurase lääneosas Guatemala piiri lähedal. Copán Ruinas kanti 1980. aastal UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse. Copáni varemed on põlisameeriklaste maiade tsivilisatsiooni tähtsamaid asulapaiku; sealsed templid, väljakud ning terrassid kuuluvad maiade kõige iseloomulikumate arhitektuuri- ja ehituskomplekside hulka. Maiade tsivilisatsioon hakkas arenema umbes 2000. aastal eKr ning oma õitseajal Kesk-Ameerikas oli Copán kagupiirkonna suurim ja mõjukam linn. On tõendeid, et Copán oli asustatud juba 2000. aastal eKr, ent selle ja teiste maia linnade õitseng toimus aastail 250-900, kui saavutati olulist edu matemaatika, astronoomia ja hieroglüüfkirja, samuti kultuuri arendamisel. Copáni rusudes tsitadell ja mõjukad avalikud väljakud peegeldavad linna kolme peamist arenguetappi, mille jooksul rajati praeguseni säilinud templeid, väljakuid, altarikomplekse ja pallimänguõuesid. Teadmata põhjustel jäeti see paik varsti pärast 900. aastat maha. 1570. aastal hispaanlasest konkistadoori Diego Garcia de Palacio avastatud Copán'i varemed kaevati välja alles 19. sajandil.

Copán on Uue Maailma jaoks samasugune kultuurihäll nagu Ateena Vana Maailma jaoks. Varemetes on viis peamist piirkonda. Akropol on jaotunud ida ja lääne õueks. Läänepoolses õues asub Tempel 11 ja Tempel 16 koos Q altariga. Tempel 11 ehitati sissepääsuna teispoolsusesse. Tempel 16 asub ida ja lääne vahel ning ehitati algse templi peale ilma eelnevat templit kahjustamata. Q altaril on kujutatud Copani dünastia. Akropolise alla on arheoloogid rajanud neli kilomeetrit tunneleid selleks, et oleks võimalik tutvuda Copani tsivilisatsiooni varasemate etappidega. Palliväljakut peetakse suurimaks, mis kunagi Kesk-Ameerikas leitud. Kõige tuntumaks Copani monumendiks on 63 astet ning tuhanded hieroglüüfid, mis kirjeldavad Copani kuningakoda. See on teatavalt maiade tsivilisatsiooni pikim tekst. Suure Palee juures on võimalik imetleda steele ning hästihooldatud murule laialipuistatud altareid. Copani on põhjalikult uuritud ja siin annab hea ettekujutuse maiade kunagisest elust.

Hondurases elab vähemalt 700 linnuliiki, sealhulgas endeemiline Honduran Emerald. Hondurases on väga erineva elukeskkonnaga kaitse all olevaid piirkondi: madalikud, keskmäestikud, pilvemetsad, soised ökosüsteemid, okaspuu metsad ja võsad. Copani ümbrus on aastaringselt linnuvaatlemise paradiis, kus on registreeritud vähemalt 330 linnuliiki 51 erinevast perekonnast. Enne päikeseloojangut teeme linnuvaatlusmatka Copani ümbruses metsas (Macaw Mountain Bird Reserve). Juba väikese jalutuskäigu jooksul Copani kesklinnast jõe äärde on võimalik näha 40-50 liiki linde.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Marina Copán hotell 4*

8. päev

Ajalooline Quiriguá / Livingston (19. veebruar)

Külastame Quiriguá arheoloogilist paika. Quiriguá on üks väiksem arheoloogiline paik umbes 40 kilomeetri kaugusel Copánist. Siinse paiga uhkuseks on nikerdustega kivid ja hiiglaslikud steelid, mida peetakse suurimateks kogu maiade maailmas. Suurim steel on ühest suurest kivilahmakast väga oskuslikult kaunistatud 10 meetri kõrgune ja 65 tonni kaaluv kiviskulptuur. Lisaks püstistele steelidele on paigas mitmeid zoomorfsete skulptuuridega ja müütiliste loomadega kiviskulptuure.

Livingston on linnake jõesuudmes, kuhu ei vii ühtegi teed ning kohale pääseb vaid vett mööda. Afro-Kariibi mõjutustega Livingston asub Kariibi mere ääres ja siin elavad põhiliselt indiaanlaste ja mustade järeltulijad (garifunad). Põhiliselt tegeletakse siis kalapüügiga ja elatakse värviküllastes puidust majakestes. Siinsete inimeste elurütmiks on muusika. Mõnus õhtu Kariibi mere soojas tuules.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Livingston Villa Caribe hotell 4*

9. päev

Laevasõit Rio Dulce jõel / Flores (20. veebruar)

Teeme paadituuri Rio Dulce jõel. Laevasõidul külastame Golfetet, Los Pajarose saart, Las Lagunast, Jardin Aquaticot, Aguas Thermaleset ja Tatini jõge. Õhtuks jõuame Floresesse (3 tundi).

Izabali järve (Guatemala suurima) äärest voolab Kariibi mere rannikuni Rio Dulce jõgi. Jõe kaldaäärsed on kaetud paksu vihmametsaga ning seal on mitmeid ajaloolisi ning huvitava loodusega paiku: Castillo San Felipe kindluse ehitasid hispaanlased piraadirünnakute vastu. Rio Dulce ääres on ka väävlilõhnalised kuumaveeallikad. Rio Dulce äärene looduskaitseala El Golfete on pühendatud Guatemala suurima imetaja lamantiini kaitsmisele. Siin leidub vähemalt 60 liiki puid, 180 liiki rändlinde ning lisaks mitmeid imetajaid, konni, kilkonni, iguaane ning kalu.

Jätkame sõitu läbi Guatemala idapiirkonna, tehes mitmeid peatusi. Pärastlõunal jõuame Florese linna. Flores on väike võluv saar. See on ühtlasi ka Peténi provintsi pealinn. Saarekesel on mõnusad restoranid, käsitööletid, suveniirid, kohvikud ning koloniaalaegsed, punaste katustega majakesed ääristavad käänulisi munakivi tänavaid. Linnakese keskel on Hispaania palee ja ajalooline kirik. Floresest ei asu kaugel muinasmaiade varemed nagu Tikal, El Ceibal, Aguateca,Yaxha, Nakum ja el Mirador. Floresest saavad alguse mitmed mere- ja maismaamatkad. Florese saarel asub Petén Itzá järv, mille kallastel asus viimane iseseisev maiade kuningriik. See kants pidas viimasena vastu hispaanlaste rünnakud. 1541. aastal saabus saarele Hernán Cortés teel Hondurasesse. Kuna vallutajal oli vaja edasi liikuda siis ei hakanud ta aega raiskama saare vallutamisega. Hispaanlastel õnnestus saar vallutada alles 1697. aastal, kui nad saabusid laevadega ning hävitasid maiade linna. Mõnedel Itzá elanikel õnnestus džunglisse põgeneda, kus nad varjasid endid aastaid. Iidsest Noh Peténi varemetest tõusis moodne Florese linn.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Flores Bolontiku hotell 4+*

10. päev

Ajalooline Tikal (21. veebruar)

Sõidame Floresest Tikali (1 tund). Maailmakuulus Tikáli muinaslinn, mis asub samanimelises rahvuspargis Maia Biosfäärikaitsealal, on maia tsivilisatsiooni klassikalise perioodi pärl. Vihmametsast on välja puhastatud sadu templeid, steele, altareid, jahmatamapanevaid püramiide ja muid ehitisi, mida huvilised uurida saavad. Tikal on UNESCO maailmapärandiks kuulutatud tänu selle paiga olulisele tähtsusele inimajaloos ning samuti bioloogilise mitmekesisuse loodusliku asumiskohana. Tikal tähendab tõlkes “häälte paik”. Tikali rahvuspark kaitseb umbes 221 km2 suurust vihmametsaala ning siin on rikkalik loomastik. Kaitseala hõlmab Guatemala ja Kesk-Ameerika suurima troopilise vihmametsala, kus leidub rohkesti rikkumata looduslike asumispaiku. Tikal on džungliloomade vaatamise tuntud paik, kus erilist tähelepanu köidavad möiraahvid ja ämmalahvid, kelle suured karjad kogunevad sageli maiade asulapaiga ümber.

Selle džungli südames peitub üks maiade tsivilisatsiooni tähtsamaid asulapaiku, kus elati 6. sajandil eKr kuni 10. sajandini AD. Kombetalituste keskuses asuvad ülevad templid ja paleed, avalikule väljakule tõusti kaldteed mööda. Elamute riismeid leidub kõikjal ümbruskonnas. Linna õitsenguajal, aastail 700-800 elas seal 90 000 maia indiaanlast. Kokku on piirkonnas üle 3000 eraldi ehitise, kaasaarvatud hieroglüüfraidkirjadega kaunistatud religioossed monumendid ja hauakambrid. Tseremoniaalses keskuses kõrgus rohkesti kivipüramiide, sealhulgas II tempel ja IV tempel, mis on 70 meetri kõrgune. IV tempel on üks kõrgemaid maiade püstitatud ehitisi. See hävinenud linn peegeldab maiade ühiskonna kultuurilist arengut küttidest ja korilastest kuni maaviljelejateni, kelle keerukas kultuuris oli oma osa religioonil, kunstil ja teadusel. Külastame templeid, akropoli, Q ja R kompleksi, Suure Jaaguari ning Maski templeid.

Kui aega üle jääb siis külastame rahvuspargis asuvat Sylvanus Morley Muuseumi, kus on välja pandud Pennsylvania Ülikooli arheoloogide poolt 13 aasta jooksul välja kaevatud muistised ja Suure Jaaguari templi alt leitud hauakambri koopia.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Flores Bolontiku hotell 4+*

11. päev

Flores / Belize / Yaxha ajalooline paik (22. veebruar)

Täna sõidame piirile Melchor de Mencos. Ületame Belize piiri ning külastame Yaxha arheoloogilist paika.

Yaxha asub Tikalist 30 kilomeetri kaugusel kagus. Yaxha suursugused väljakud ja akropol on ühendatud omavahel teedega, mida kutsutakse "sacbes". Hieroglüüfkirjad viitavad sellele, et Yaxha oli maiade tseremoniaalne keskus ja linn varasel ja hilisel klassikalisel perioodil. Koos väiksemate linnadega Nakumi ja Naranjoga moodustab Yaxha huvitava kolmnurga. Linnade vahele jääb veel mitmeid teisi arheoloogilisi paiku. Yaxhas näeme grupp A, Grupp B, grupp C, Tempel 216, Põhja Akropol, grupp Malher, võimsad avenüüd ja Sacnab laguuni maastikud.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Black Rock Eco Lodge

12. päev

Matk Actun Tunichil Muknal koobastes (23. veebruar)

Täna matkame Actun Tunichil Muknal koobastes. Pärast tunniajast jalgsimatka läbime Actun Tunichil Muknal koopasuu ees oleve veelõhe (1.5 meetri sügavune) ning jõuame põnevasse allilma, mida iidsed maiad kutsusid Xibalba. Liigume läbi müstiliste paekivikoobaste. Xibalba on see nähtamatu ja kardetud allilm, kuhu kuningad ja šamaanid transis jõudsid, et suhelda esivanemate ja jumalatega. Maiad uskusid, et jumalatel on kaks palet - hea ja halb. Jumalate soosingu saavutamiseks oli vaja teha ohvriande, milleks oli toit, veri ja inimohvrid. Nii paluti viljakust ja rikkust. Koopaseinad hoiavad endas iidsete maiade rääkimata lugude ning rituaalide saladusi. Koskede pahina taustal laseme end voolust juhtida, kuulame lugusid puudest ja vihmametsadest ning imetleme võimsaid kivimoodustusi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Black Rock Eco Lodge

13. päev

Belize / Mehhiko. Laguna Bacalar / Cenote Azul / Tulum (24. veebruar)

Sõidame Belize piiri äärde Corozali. Ületame piiri ning oleme nüüd Chetumalis, kust edasi sõidame Laguna Bacalari. Külastame Cenote Azuli laguuni ning õhtuks jõuame Tulumi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tulum Dreams hotell 5*

14. päev

Tulum / Coba / Riviera Maya (25. veebruar)

Täna tutvume Coba-Tulumi arheoloogiliste vaatamisväärsustega. Tulum on Kolumbuse-eelse maiade kultuuri üks olulisem sadamalinn Cobás. See on ka üks kõige paremini säilinud rannikuäärne arheoloogiline paik, mille strateegiline asukoht oli maiade jaoks oluline võõrvallutajate vastu võitlemisel. Varemed paiknevad Kariibi mere Yucatáni poolsaare kõrgetel kaljudel. Tulum oli viimane maiade poolt  ehitatud ning asustatud linn. Linna kõrgaeg oli 13.-15. sajandil ning linn suutis vastu pidada veel 70 aastat pärast seda, kui hispaanlased hakkasid Mehhikot vallutama. Vana-maailma haigused viisid lõpuks linna languseni. Külastame Freskode templit, kus näeme maiade jumalate originaalfreskosid.

Järgmisena tutvume Tulumi kõige kõrgema ehitisega – kindlusega, mis võis ilmselt olla ka majakas juhatades maiade paate merelt koju. “Nohoch Mul” grupi ehitised on kõrgeim siin asuv ehitistest, kerkides koguni 42 meetri kõrguseni. Coba hiilgeaegadel elas linnas arvatavalt 50 000 elanikku. Täisehitatud pind oli ligi 80 km². Tänapäeval meelitavad maiade varemed siia rohkesti uudistajaid, kes tulevad siia imetlema ka siit avanevaid võrratuid vaateid Mehhiko Kariibi mere trükissinistele vetele.

Pärast arheoloogiliste varemete külastust sõidame Riviera Mayasse.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Azul Beach Resort & Spa hotell 5*

15. päev

Puhkus Kariibi mere ääres / Riviera Maya (26. veebruar)

Vaba päev Riviera Maya kuldsel rannal - puhkus Kariibi mere ääres.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Azul Beach Resort & Spa hotell 5*

16. päev

Vaba päev Riviera Mayas või väljasõit Chichén Itzá templi juurde (27. veebruar)

Soovi korral vaba päev tegusas Riviera Mayas, kus on mõnus rand, palju restorane ja aktiivne linnaelu. Suurlinna elu tagaigatsejatel on võimalus sõita Cancuni (tunnine teekond, hea ühendus).

Soovijatel on võimalus lisatasu eest (95 eurot) ühineda Chichén Itzá ekskursiooniga. Üks enim külastatud ning ka üks kõige olulisemaid maiade templiasukohti Mehhikos on Chichén Itzá (UNESCO maailmapärand). Kuigi maiade asualal on palju muistseid varemeid, on need kõige ligipääsetavamad, kuna paiknevad Yucatáni poolsaarel Mérida linna lähedal. Chichén Itzát peetakse üheks seitsmest uue aja maailmaimest. Chichén Itzá tuleneb maiakeelsetest sõnadest: chi - suu, chen - kaev ja itza on hõimunimi. Kokkuvõtlikult tähendab see „itza hõimu kaevusuu“. Aastal 600 AD rajatud linnas saame imetleda Kukulani püramiidi, palliväljakut ja observatooriumit. Kui seista keset linna kõrguva Kukulkani astmikpüramiidi – nn El Castillo ehk Kindlusekese tipul, kuhu viib igast küljest kõrge ja järsk 365 astmega trepp, avaneb vaade varemetelinnale ja selle ümber laiuvale lõputule džunglile. Niinimetatud Sõdurite templit ümbritseb kolonnide kaupa saba peal seisvaid maokujusid. Nad näevad tõesti välja nagu sõjamehed, kuigi kunagi on nad olnud sambad ja toetanud katust, mis nüüd juba ammu on hävinud. Ümmarguse observatooriumihoone treppide, poolkaarte, võlvide, sammaste ja teiste elementide kõik astronoomilised funktsioonid pole tänaseni lahti mõistatatud. Pallimänguplats on hiigelehitis. Kaks meeskonda pidid suutma ajada küünarnukile kinnitatud lapatsiga kautšukpalli läbi teineteise vastu kõrgele müürile kinnitatud üsna väikese läbimõõduga kivist rõngaste. Pallimäng ei olnud pelgalt lõbustus, vaid rituaalne kombetalitus, kusjuures kaotajaks jäänud meeskond toodi ohvriks jumalatele.

Külastame Chichén Itzást vaid 2 kilomeetri kaugusel asuvat Cenote Ikkili, mida tuntakse kui Holy Blue Cenote (Püha kaev). Kividega sillutatud protsessioonitee viis Chichén Itzást raamatutest paljuloetud Püha kaevuni. See on karstipinnases asuv sügav šaht, mille tume veepind on maapinnast kümmekond meetrit madalamal. Iidsed maiad uskusid, et vihmajumal Chaak elab kaevudes ja looduslikes sügavikes. Ka siin viidi läbi ohvritalitusi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök (NB! Lõunasöök on vaid nendel, kes on lõunasöögi ajal hotellis - väljasõidul olevatel reisijatel ei ole lõunasööki hinna sees)
Majutus: Azul Beach Resort & Spa hotell 5*

17. päev

Riviera Maya - Miami (28. veebruar)

Vaba hommik Riviera Mayas. Kell 11 sõidame lennujaama ja oleme valmis Miamisse lendama.

Lend AA1258 Cancun-Miami 15.13-17.03, lennuaeg 1h 50min
Lend AY008 Miami-Helsingi 20.45 -13.20+1, lennuaeg 9h 35min

Toidukorrad: hommikusöök

18. päev

Helsingi - Tallinn (1. märts)

Lend AY1023 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00Reisi hind: 4475 € 

Paketis sisaldub:

  • kõik lennupiletid
  • majutus programmis märgitud (või sarnase tasemega) hotellis, kahesed toad
  • kõik hommikusöögid
  • programmis märgitud lõuna- või õhtusöögid
  • transport vastavalt programmile (buss)
  • eestikeelne ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
  • Albion Reiside reisijuht-giid

Lisatasu eest:

  • majutus üheses hotellitoas 700 eurot
  • reisikindlustus
  • riigipiiride ületuse tasud (maale sisenemise ja väljumise maksud), kokku ligikaudu 50 USD, tasumine sularahas ja kohapeal.

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Guatemala-Honduras-Belize-Mehhiko

11. veebruar 2020 – 28. veebruar 2020