Filipiinid
Ringreis Luzonil ja puhkus Boholi saarel


15. veebruar – 28. veebruar 2022
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Filipiinid

15. veebr – 28. veebr 2022  / 3588 €

Filipiinid on enam kui 7000 saarega maa, kus leidub mitmekesisust ja vaheldusrikkust igale maitsele. Lisaks helesinistele lahtedele ja rikkalikule mereelule on igati vaatamist väärt Filipiinide smaragdrohelised terrasspõllud, mida hellitlevalt kutsutakse ka "kaheksandaks maailmaimeks". Hiiglaslikes looduse amfiteatrites hakati riisikasvatusega tegelema üle 2000 aasta tagasi. Kihav hiidlinn Manila, igal nurgal pakitsevad seiklused ja võimalused, suitsevad vulkaanid, hiigelsuurte silmadega tontkandlane Tarsius (pisikene primaat) ning alati naeratavad ja sõbralikud filipiinod teevad Filipiinidest imelise reisisihtkoha.

1. päev

Tallinn - Istanbul - Manila

Lendame läbi Istanbuli Manilasse.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 18.10-22.30
Lend TK84 Istanbul-Manila 02.10-18.15+1

2. päev

Manila

Saabume Manilasse õhtul kell 18.15 ning sõidame oma majutuskohta. Vaba õhtupoolik puhkuseks pärast lendu.

Majutus: Manila Diamond hotell 5*

3. päev

Manila / Angeles City

Täna teeme Manila linnaekskursiooni. Vaatame Intramuros valguse ja helide show'd elusuuruste dioraamidega ning külastame Fort Santiagot, Casa Manilat ja San Agustin kirikut.

Filipiinide pealinn ning riigi suuruselt teine linn Manila asub Luzoni saarel Manila lahe kaldal. Linna peetakse üheks vanimaks pidevalt asustatud linnaks ning tänapäeval on ta üks tihedaima asustusega linnu maailmas (üle 41 000 inimese ruutkilomeetri kohta). Manila asutati 1571. aastal Hispaania konkistadoor Miguel Lopez de Legazpi poolt ning linn sai enamike riigi koloniaalvalitsejate võimukeskmeks. Manila nimi pärineb filipiinikeelsest terminist "Maynilà", mis tõlkes tähendab "indigo paika".

Fort Santiago on Hispaania konkistadoor Miguel Lopezde Legazpi poolt rajatud tsitadell vastrajatud Manila linna kaitseks. Kaitsekindlus on oluline osa müüriga ümbritsetud Manila ehk Intramuros ajaloolistest ehitistest. 

San Agustin Patuta Eostamise kirik Manilas on üks neljast barokk-kirikust Filipiinidel, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse kui vastastikuste väärtuste vahetamise kultuuripaik. Kirik ilmestab suurepäraselt, kuidas Filipiinidel on tõlgendatud barokk-stiili ja missugust olulist mõju on see hiljem avaldanud regioonis ehitatud kirikutele. Euroopa kirikute kujundamis- ja ehitusviisid on sulandunud kohalike materjalide ja kaunistavate motiividega, luues nõnda uue kirikute ehitamise traditsioonid. Kirikud ehitasid hispaanlased Manilasse, Santa Mariasse, Paoaysse ja Miag-aosse 16. sajandi lõpul.

Pärast lõunasööki asume teele põhja suunas. Õhtuks jõuame Angeles City'sse (sõiduaeg 1.5-2 tundi).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Park Inn by Radisson või Best Western Metro Clark hotell 4*

4. päev

Matk Pinatubo vulkaani juurde / Baguio

Varahommikul sõidame tund aega Sta. Julianasse Pinatubo mäe juurde. Sõidame 4x4 maastikuautodega risti-rästi üle jõgede, jõeorgude ja liiva, kuni jõuame matka alguspunkti. Siit alustame jalgsimatka ülesmäge. Meie pürgimused saavad hästi tasustatud imeliste vaadetega vulkaani kraatrile. Pärast matka teeme lõunapausi.

Pinatubo 1991. aasta vulkaanipurske ajal purskus tuhka ja kive umbes 40 kilomeetri kõrgusele taevasse. Tuhapilv kattis ligi 125 000 km2 ning purskega kaasnes kõmisev äikesetorm ja hirmutavad maavärinad. Pinatubo purse mõjutas terve maailma kliimat ning selle tagajärjel tekkis kummituslik maastik, millest nüüd on saanud turistide jaoks tõmbenumber. Enne 1991. aasta vulkaanipurset oli vulkaan vaikinud üle 500 aasta.

Õhtul sõidame Baguiosse (ligi 4.5 tundi).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Baguio Azalea hotell 3*

5. päev

Baguio / Sagada

Hommikul teeme Baguio linnaekskursiooni. Külastame katedraali ja turgu, kus maitseme värskeid puu- ja juurvilju, vaatame hõbeseppade meisterlikkust ja kudujate moemeelt, ning suhtleme sõbralike kohalikega.

Jätkame teekonda Sagadasse (5-6 tundi).

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Sagada St. Joseph Inn hotell 3*

6. päev

Sagada / Banaue

Täna külastame Sagadas rippuvaid kirste, Sumaging koobast ja Echo orgu. Seejärel suundume Bontaci, külastamaks Belgia nunna poolt rajatud muuseumi, kus on välja pandud kollektsioon autentseid esemeid ja fotosid.

Sumaguing koobas, tuntud ka kui Suur koobas, on Sagada koobaste hulgas üks tuntumaid. Koopa suursugustes kambrites asuvad kivimoodustised, millel on huvitavad nimed - nagu näiteks Kuninga Kardinad ja Lillkapsas. Sumaguing koobast peetakse üheks sügavaimaks koopaks siinkandis. Laes rippuvad stalahiidid annavad koopale keskaegse võlvkambri välimuse. Koopad on seotud ka esivanemate matmistavadega. Nimelt jäeti puidust nikerdatud kirstud esivanemate säilmetega koopasuus asuva pilu ette, kuna pilust immitsev valgus pidavat lahkunut kaitsma.

Sagada rippuvate kirstude traditsioon on ilmselt aastatuhandete vanune ning pärit ajastust ammu enne Hispaania koloniaalaega. Mägise provintsi Igoroti hõimu liikmed uskusid, et lahkunute säilmeid kõrgele kaljusele mäenõlvale naelutades on lahkunud lähemal oma esivanemate hingedele. Maapinda matmist peeti liiga vesiseks ja ohtlikuks matmistavaks. Maapinnas oleks lahkunu säilmed liiga kergesti kättesaadavad vaenlase peaküttidele ja koertele. Tänapäeval on Sagadas asuv hõim veel üks väheseid, kes seda iidset matmistava au sees peab.

Õhtuks sõidame Sagadast Banauesse (ligikaudu 2.5 tundi).

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Banaue hotell 3*

7. päev

Matk Batadi külas

Varahommikul sõidame kohaliku jeepney tüüpi sõidukiga Batadi kõrgeimasse paika. Batadi terrasspõllud on üks viiest põllupiirkonnast Banaue lähistel, mis on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Batadi enklaav on täis hingematvalt kauneid vaateid, lopsakat rohelust ja huvitavaid kultuure. Pärast terrasspõldude külastust sõidame tagasi hotelli ja naudime põlisrahvaste etendust - saame aimu, kuidas siinsed põlisrahvad tõlgendavad läbi laulu ja tantsu oma kombeid ja tavasid. 

Banaue riisiterrassid on elav kultuurmaastik, kus kasvatatakse maailma üht tähtsamat toiduteravilja - riisi. Siin säilinud sajanditevanused traditsioonilised töövõtted ja -viisid on tänapäevalgi täies jõus. Ühteaegu ilmutavad need suure esteetilise veetlusega looduskeskkonna ja inimeste tähelepanuväärset harmooniat ning näitavad mägimaastiku jätkukindlat põllundussüsteemi. Riisiterrassid on Filipiinide ainsad mälestised, mida koloniaalkultuurid ei ole ilmselt mõjutanud. Raske maastiku tõttu on kohalikud hõimud üks neid väheseid Filipiinide rahvaid, kes on edukalt vastu pannud võõraste ülemvõimule ning säilitanud autentse hõimukultuuri. Nende terrasside ajalugu on põimunud rahva, selle kultuuri ja traditsiooniliste tegevusaladega. Kagu-Aasia kultuuride hulgas tugineb ainult filipiinlaste oma täielikult puidule ning nende terrassid on ainsad koloniaalperioodieelsed kivirajatised. Terrasside ehitamine algas Kordiljeerides umbes 2000 aastat tagasi, ehkki teadlased alles vaidlevad nende rajamise algpõhjuse üle. Terrassiehitajad tundsid hästi ehitamist ja hüdrotehnikat. Terrasside hooldamise teadmisi ja praktilisi töövõtteid edastati suuliselt ühest sugupõlvest teise, kirjalikke tekste polnud, kuid olulist süvendati rituaalidega. 

Terrasside rajamine nõuab suurt hoolt ja täpsust. Läbi täitematerjali kulgevad maa-alused dreenitorud. Terrasskogumid katavad mäekontuure järgides nõlvu ning kuni mäetippudeni nende kohal kerkib erametsade (muyong) vöönd, mida kooskõlas traditsioonidega intensiivselt majandatakse. Metsad tagavad terrasside üleujutamiseks vajaliku veehulga. Vett jagatakse võrdselt ja ükski terrass ei takista selle voolamist allpool asuvale terrassile. Seda paisude, lüüside, kanalite ja bambustorude keerukat süsteemi hoitakse käigus ühisel jõul ning lõpuks jõuab vesi orupõhjas voolavasse ojja. Terrassidega on seotud külad, kus asuvad hõimu ühepereelamud. Filipiinide terrasspõllud asuvad pisut kõrgemal kui Aasias tavaliselt põllud - nimelt ligi 700-1500 meetri kõrgusel. Nii kõrgel kasvatatakse erilist riisisorti, mis idaneb ka külmas ning kasvab rinnakõrguseks. Viljalõikuseks ei kasutata siin ei masinaid ega loomi. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Banaue hotell 3*

8. päev

Banaue / Cabanatuan

Alustame teekonda Banauest Manila suunas (5-6 tundi). Sõidame läbi maapiirkondade, riisipõldude, väikeste linnade ja külade, nähes lihtsat igapäevaelu. Teeme peatuse Dalton Pass mäekuru juures, mis on ajaloolise tähtsusega paik. Kuru asub 910 meetri kõrgusel üle merepinna ning on osa Pan-Filipiinide maanteest. Siin asub pühamu sõjas langenute mälestamiseks. Sõidame Cabanatuan Citysse Nueva Ecija provintsis, kus ka majutume. Teel teeme ka lõunapausi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Cabanatuan Icrotel Inn and Suites hotell 3*

9. päev

Cabanatuan / Manila

Pärast hommikusööki asume teele Manila suunas. Seikleme terve päeva, läbime Pampanga provintsi ja San Fernando linna. Seejärel tutvume Bacolori San Guillermo kirikuga.

Õhtuks jõuame Manilasse.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Manila Diamond hotell 5*

10. päev

Manila - Boholi saar

Täna lendame Boholi väikesaarele. Puhkus ookeani ääres.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Bohol Beach Club hotell 4* 

11. päev

 Boholi saar / Šokolaadi mäed

 Puhkus ookeani ääres. Võimalus ühineda väljasõiduga Boholi "maailmaime" juurde: Šokolaadi mägedesse!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Bohol Beach Club hotell 4* 

12. päev

Boholi saar

Puhkus ookeani ääres.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Bohol Beach Club hotell 4* 

13. päev

Bohol - Manila 

Päev Boholi saarel. Pärastlõunal lendame Manilasse ja alustame koduteed.

Lend TK85 Manila-Istanbul 22.10-06.15

Toidukorrad: hommikusöök

14. päev

Istanbul - Tallinn

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 09.40-12.00Reisi hind: 3588 € 

Paketis sisaldub:

  • lennupiletid Tallinn-Istanbul-Manila-Istanbul-Tallinn
  • lennupiletid Manila-Bohol-Manila
  • transport vastavalt reisikirjeldusele
  • majutus programmis märgitud majutuskohtades
  • programmis märgitud söögikorrad
  • kogu ekskursiooniprogramm vastavalt reisikirjeldusele
  • Albion Reiside reisijuht

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • majutus üheses toas 745 €

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis