Etioopia ringreis


16. september – 28. september 2023
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Etioopia ringreis

16. sept – 28. sept 2023  / 4611 €

Etioopia suudab üllatada ka väga kogenud reisijaid. Aafrika Sarvel paiknev mandri üks suurima rahvaarvuga maa on hunnitult suur ja paeluv. Etioopia looduse ilu on eepiliste mõõtmetega. Riigi jagab sisuliselt kaheks tektooniline Suur Rifiorg. Võimsad Simieni mäed ulatuvad 4500 meetri kõrgusele, samas on siin ka Aafrika mandri kõige madalam punkt Danakil Alang, kuhu on tipitud 25 protsenti mandri aktiivsetest vulkaanidest. Mägede ja alangu vahele jäävad lopsakad kõrgustikud, krõbedad kõrbed, peadpööritavad kanjonid, rohused savannid, hiiglaslikud järved ning kõrgplatood. Simieni mägedest saab alguse ka Sinine Niilus, mis annab enamiku Niiluse veest. Danakili Alangut võib pidada inimkonna hälliks, sest just siit leiti meie 3.2 miljoni aasta vanuse esiema Lucy säilmed.

Etioopia on ainuke Aafrika riik, mis pääses Euroopa kolonialismist ning on suutnud alal hoida palju oma kultuurilisest identiteedist. Etioopia lugu algab esiema Lucy'ga, seejärel kõneleb iidsest Aksumist ja obeliskidest, loos kõlavad ka Seeba kuninganna kajad, mille järel kogub jõudsaid toone kristlus ja iidse Iisraeli müstika. Etioopias on hunnitult suur inimkultuuride rikkus. Mursi, karo, konso, hameri, galebi, tsemay ja teiste rahvaste iidsed kombed ja tavad on peaaegu tervena säilinud. Nende hõimude juures riitusi ja kombetalitusi vaadates tundub, et oleme justkui ammuilma unustusehõlma vajunud maailma sattunud.

1. päev

Tallinn - Istanbul - Addis Ababa

Kogenemine Tallinna lennujaamas kell 10.40.

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 12.40-16.00
Lend TK676 Istanbul-Addis Ababa 18.20-23.50

Majutus: Jupiter International hotell 4*

2. päev

Addis Ababa

Saabume Etioopia pealinna Addis Ababasse kell 23.50 öösel. Suundume hotelli ja puhkame. Pärastlõunal tutvume Addis Ababaga. Sõit Entoto mäe otsa (3200m), kust avaneb panoraamvaade linnale.

Külastame rahvusmuuseumit, kus auväärseimaks ehteks on meie kõigi esiema Lucy ja 3.3 miljoni aasta vanune tüdrukutirts Selam. Inimkonna eellaste hominiidide Australopithecus Afarensis luised säilmed on justkui traagelniidid inimkonna arengu keerdkäikude avastamisel. Lisaks aitavad nii minevikku vajunut kui ka tänapäeva Etioopia rahvaste eluolu kirjeldada ja mõista põnevad arheoloogilised leiud ja etnograafilised esemed, sealhulgas kuningliku perekonna tseremoniaalsed kehakatted, Haile Selassie aumärgid ja mälestuskogud. Muuseum annab esimese sissejuhtava tõuke Etioopia rahvaste kultuuripärandi rikkuse ning mitmekesisuse avastamiseks.

Läheme "mercato"le - ühele suurimale vabaõhuturule Aafrikas.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jupiter International hotell 4*

3. päev

Addis Ababa / Jinka / Turmi

Pärast hommikusööki sõidame lennujaama ning lendame Jinkasse.

Lend ET171 Addis Ababa-Jinka 11.45-12.55

Sõidame läbi Hameri külade Turmisse, mis on hameri rahvarühma kodupiirkond. Teel teeme hameri hõimu külades lühikesi peatusi ja saame aimu nende kohalikust eluviisist. Õhtuks jõuame Turmisse.

Hamerid on hõimkondlik rahvas Edela-Etioopias. Nad elavad Hamer Bena piirkonnas (woreda's), Omo jõeoru viljakas osas. Lõunarahvuste, rahvusrühmade ja rahvaste osariigi (SNNPR) Debub Omo tsoonis. Hameri rahvas on poolnomaadidest karjakasvatajad, kes rändavad iga mõne kuu tagant, et oma kitsedele ning veisekarjadele karjamaid leida. Nende hütid on ümarad ja koonuse kujuga, valmistatud kupliks painutatud okstest, mis on kaetud rohu ja mattidega. Küla koosneb umbes 20 hütist ümber külaväljaku, kus tantsitakse ning pidusid peetakse; veisekarjast ning kitseaedikust. Hamerid ostavad oma naabritelt sageli sorgot ja muud vilja, sest nad ise neid ei kasvata. Kitsedelt ja veistelt saab piima ja liha. Sorgost valmistatakse pannkooke või putru ning seda süüakse koos hautisega. Mehed kannavad traditsiooniliselt ruudulisi seelikuid, naised lehmanahast seelikuid. 

Pullihüpped on üleminekuriituse tseremoonia meheikka jõudnud poistele ning tuleb läbi teha enne, kui mehel on lubatud abielluda. Meheks saaja peab edukaks riituse läbimiseks hüppama neli korda üle kariloomade, ülehüppamiseks võib kasutada vaid kastreeritud pulle ja lehmi. Katse läbitakse alasti (välja arvatud mõni ümber rinna seotud pael), mis sümboliseerib lapsepõlve, mida poiss on seljataha jätmas. Katse läbimise järel liitub noor mees maza ridadega – teiste meestega, kes on hiljuti sama katse läbi teinud ning kes veedavad järgmised kuud oma elust hameri territooriumi külades neid tseremooniaid juhatades. Tseremoonia lõpeb mitmepäevase peoga, mille juurde kuuluvad iseloomulikud hüppetantsud ja millega kaasneb nii palju sorgoõlut kui pullihüppaja pere suudab külalistele pakkuda.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Turmi Paradise Lodge 3*

4. päev

Turmi / Dassanech / Galeb küla / Turmi turg

Pärast hommikusööki alustame sõitu lõuna poole, et külastada Dassanachi rahvast, kes elavad Etioopia-Keenia piiri lähistel. 

Dassanach'id on karjakasvatajad, ent karmi maastiku tõttu on nad kolinud lõuna poole, et kasvatada vilja ja kalastada. Hõimuliikmed saavad karjakasvatusest liha, piima ja nahka riiete valmistamiseks. Kariloomad hukkuvad sageli haiguste ja põua tõttu. Kuna dassanach'id elavad karmis piirkonnas, on nad Omo oru vaeseim hõim. Kuivõrd dassanach'id on pärit erinevatest etnilistest rühmadest, peavad nii mehed kui ka naised nõustuma ümberlõikamisega. Dassanach rahvas koosneb kaheksast klannist, igal klannil on oma nimetus: need on elele, inkabelo, inkoria, koro, naritch, oro, randal ja riele. Iga klanni määratleb nende territoorium, klannidest rikkaimad on inkabelod.

Tseremoonia käigus tantsivad dassanachi mehed pikkade keppidega ning naised hoiavad puust taktikeppe. Dassanachi mehed annavad dimit tähistades õnnistuse oma tütre viljakusele ning tulevasele abielule. Dimi käigus tapetakse 10 kuni 30 karilooma. Nii mehed kui ka naised kannavad pidutsedes ja tantsides nahast keepe. Dimi tseremoonia leiab aset tõenäoliselt kuivaperioodil.

Pärast Dassanach'ide külastust suundume tagasi Turmisse ning osaleme iga nädala esmaspäeval aset leidval Haberi hõimude turul. Külastame Haberite külasid.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Turmi Paradise Lodge 3*

5. päev

Turmi / Mago rahvuspark / Mursi küla / Jinka

Sõidame läbi Key Afari ja Jinka külade ning siseneme Mago rahvusparki, et sellest läbi sõites imetleda erinevaid imetajaid ja linde. Jätkame mursi rahva ja külade külastamisega. Siin on naistel kombeks kaunistada end ümmarguste huuleplaatidega. Külastame mursi külasid ning tunneme nende elust rõõmu. Hilisel pärastlõunal sõidame tagasi Jinkasse. Sõiduteekond 230 kilomeetrit, ligi 6 tundi.

Mursid on nomaadsed karjakasvatajad kes paiknevad Debub Omo piirkonnas, Sudaani piiri lähistel. 2007. aasta rahvaloendusel hinnati nende arvuks 7500 inimest. Mursid on Etioopia Omo orus tuntuim rahvarühm. Nad on tuntud oma unikaalsete huuleplaatide poolest. Mursid elavad Omo jõe lähistel ning Mago rahvuspargis. Kliima tõttu rändavad nad kaks korda aastas, suve- ja talvekuude vahel. Nad kasvatavad Omo jõe kallastel karja ja vilja.

Mursi naised värvivad oma kehad ja näod valgeks. Samuti kannavad naised huuleplaate. Mursi hõimu naiste huultesse tehakse sisselõiked 15-16. aasta vanuses. Seejärel pannakse huultesse väike saviplaat. Aastate jooksul pannakse huultesse üha suuremaid plaate, mille tulemusel huuled venivad. Mida suurem on saviplaat, seda enam on naine väärt abiellumisel. Väidetavalt kasutati saviplaate algselt selleks, et ära hoida orjakaubitsejate saagiks langemist. Kuigi plaadid on ainulaadsed ning moodustavad osa nende traditsioonidest, kannavad mursi naised plaate vaid lühikest aega, sest need on väga rasked ja ebamugavad.

Ka mursi mehed värvivad oma keha ja nägu valgeks. Sarnaselt kõikide teiste etniliste hõimudega teiste rahvastega Alam-Omo orus, peavad mursi mehed enne abiellumist läbima katse. Mees saab võitluskepi, mida hüütakse dongaks ning peab kohtuma vastasega. Võitleja, kes alla annab, loetakse kaotajaks. Võitja võetakse grupi naiste sekka, et kindlaks määrata, kellega ta abiellub. Hõimu mehed praktiseerivad ka keha armistamist. Nagu teistelgi siinsetel rahvastel, märgib armistus tapetud vaenlast. Kuigi mursisid peetakse agressiivseteks ja sõjakateks, lubavad mursid suure rõõmuga teil endast pilti teha. Siiski peavad nad iga pildi üle arvet ning küsivad piltide eest tasu (nagu ka muude rahvaste „modellid“).

Hilisel pärastlõunal suundume tagasi Jinkasse ja külastame Jinka Etnoloogiamuuseumit. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jinka Eco Omo lodge 3*

6. päev

Jinka / Ari küla / Tsemay küla / Konso

Pärast hommikusööki alustame sõitu Konsosse, et külastada konso rahvast ning näha nende põnevaid külasid ja eluviisi. Konsos avaneb meil võimalus kohtuda konso hõimupealikuga ning külastada tema valduseid. Konsod on tuntud terrasspõllunduse, oma külaelu ja traditsioonide poolest. Teel teeme mitmeid peatuseid, külastades Ari küla, Tsemay rahvaid ning nautides mitmekülgseid maastikke ning piirkondi. Sõiduteekond 170 kilomeetrit, ligi 5 tundi.

Konso linnake, mis on nime saanud konso rahva järgi, on tuntud religioossete traditsioonide, waga skulptuuride ja linna lähedal asuva fossiilide leiukoha poolest (viimane kujutab endast varaste hominiidide säilmete arheoloogilist leiukohta). Konso kanti 30. septembril 1997 UNESCO maailmapärandi nimekirja tänu piirkonna universaalsele kultuurilisele tähtsusele terrasspõllunduse alal. Konso rahvas elab eraldatud piirkonnas basaltmägedes. Piirkond koosneb karmidest kivistest nõlvadest. Konso külad võivad olla kaitsemeetmena kivimüüriga kindlustatud. Külad on rajatud mäetippudesse ning jagunevad eri kogukondade vahel, igal kogukonnal on oma peahütt. Et konso külla siseneda, tuleb minna läbi värava ning läbida rida alleesid. Need rajad on osa küla turvasüsteemist, muutes küla raskesti ligipääsetavaks. 

Konsod viljelevad segapõllundust, kasutades oma kuiva ja viljatut maad saagi kasvatamiseks. Maa väetamiseks kasutatakse loomasõnnikut, konsode olulisim põllukultuur on sorgo. Sorgot kasutatakse jahuna ning kohaliku leiva valmistamiseks. Konso rahvas kasvatab ka teravilja, ube, puuvilla, maisi ja kohvi. Konso traditsioonide hulka kuulub kivide ja sammaste püstitamine. Iga 18 aasta tagant püstitatakse põlvkonnasammas, mis märgib uue põlvkonna algust. Küla vanust saab määrata selle järgi, kui mitu sammast on püsti. Konso kuulsate hõimuliikmete haudade tähistamiseks kasutatakse ka nikerdatud puukujusid. Hauatähis, waga, asetatakse haua kohale ning seejärel paigutatakse ümber suure kuju väiksemad, mis tähistavad lahkunu naisi ning alistatud vaenlasi. Kuigi konsod järgivad paljusid sajanditevanuseid kombeid, ei ole haruldane näha neid läänelikes riietes. Uute põlvkondade peale kasvades on traditsiooniline rõivastus asendunud järk-järgult moodsate riietega. Konsod on väga huvitav rahvakild, keda me oma reisil Alam-Omo orgu külastame.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Konso Kanta lodge 3*

7. päev

Konso / Arba Minch / Bahar Dar

Täna varahommikul suundume Konsost Arbaminchi (sõiduteekond 90 kilomeetrit, ligi 1.5 tundi), kus teeme paadisõidu Chamo järvel, et imetleda Etioopia looduslikku mitmekesisust - võime kohata näiteks krokodille, jõehobusid ja erinevaid linnuliike. Seejärel sõidame Arbaminchi lennujaama, kust lendame Bahar Dari.

Lend ET134 Arbaminch-Addis Ababa 13.15-14.20
Lend ET140 Addis Ababa-Bahar Dar 16.00-17.00 

Jõuame õhtuks Bahar Dari ning suundume hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Bahar Dar Home Land hotell 3*

8. päev

Bahar Dar / Gondar

Hommikune paadiretk Tana järvel, et külastada piirkonna üht kõige huvitavamat kirikut, Ura Kidane Mehereti kirikut (kirikut saavad külastada nii mehed kui ka naised). Kirikuni jõudmiseks tuleb kõndida umbes 40 minutit sinna ja sama palju tagasi. Pärast lõunasööki alustame sõitu Gondari (190 kilomeetrit, ligi 3.5 tundi).

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Gondar Goha hotell 3*

9. päev

Gondar / Semieni mägede rahvuspark

Pärast hommikusööki sõidame (132 kilomeetrit, ligi 3 tundi) Semieni mägede rahvusparki, mis on kantud UNESCO looduspärandi nimistusse. Vaatleme siinseid maastikke Sanakber piirkonnas ja otsime haruldasi gelada ahve (heropithecus gelada), kes elavad vaid Etioopias ja peamiselt Semieni mägedes.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Semieni Limalimo lodge 4*

10. päev

Semien / Gondar

Jätkame tutvumist Semieni mägede rahvuspargiga. Tutvume Sankaberi piirkonnaga. Pärastlõunal sõidame Gondarisse.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Gondar Goha hotell 3*

11. päev

Gondar - Lalibela

Sõit lennujaama ning otselend Bahar Darist Lalibelasse.

Lend ET122 Gondar-Lalibela 10.00-10.30

Külastame kahtteist kaljusse tahutud Saint Lalibela kirikut.

Lalibela asutati 10. sajandil ja kaljusse tahutud kirikud kavandas ning raius kaljusse kuningas Lalibela 12. ja 13. sajandil. 12 Saint Lalibela kirikut on järgmised: Bete Medhanialem, Bete Mariam, Bete Denagel, Beta Meskal ning Debre Sina ja Bete Michaeli "kaksikkirik", millega on liidetud "Selassie" kabel (Püha Kolmainu kabel). Bete Gebreeli ja Bete Rufaeli „kaksikkirik“, seejärel Bete Marquorios, Aksumi kuningriigi stiilis Bete Emanueli kirik ning viimaks Abba Libanos'i kirik. Lõpuks külastame teistest eraldi asuvat ning tuntud Bete Giorghis'i kirikut (Püha Jüri kirikut).

Milliseid kirikuid kohapeal külastatakse, seda otsustavad giid ja reisijuht.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Lalibela Mezena lodge 4*

12. päev

Lalibela / Addis Ababa 

Varahommikul külastame ülejäänud viite kirikut - Bete Gebreeli ja Bete Rufaeli „kaksikkirik“, seejärel Bete Marquorios, Aksumi kuningriigi stiilis Bete Emanueli kirik ning viimaks Abba Libanos'i kirik.

Seejärel sõidame lennujaama ning lendame Lalibelast Addis Ababasse. 

Lend ET121 Lalibela-Addis Ababa 13.10-14.10 

Saabume Addis Ababasse. Vaba aeg puhkamiseks ja viimaste sisseostude sooritamiseks. Ühine viimane õhtusöök Habesha 2000 Cultural restoranis, mis on kuulus traditsioonilise Etioopia toidu, kultuuriliste tantsude ning kohvitseremooniate poolest. 

Pärast õhtusööki sõidame lennujaama ning alustame teekonda tagasi Eestisse.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök

13. päev

Addis Ababa - Istanbul - Tallinn

Lend TK677 Addis Ababa-Istanbul 00.45-06.15
Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 08.30-11.45Reisi hind: 4611 € 

Paketis sisaldub:

 • lennud Tallinn - Addis Abbaba - Tallinn
 • siselennud Etioopias
 • majutus programmis märgitud hotellides
 • programmis märgitud hommiku- ja õhtusöögid
 • programmis kirjeldatud ekskursiooniprogramm
 • kõik sissepääsud ja rahvusparkide tasud
 • transport Etioopias vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • soovi korral majutus üheses hotellitoas 465 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis