Costa Rica - Nicaragua
Jõulud ja aastavahetus Kesk-Ameerikas


20. detsember – 8. jaanuar 2023
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Teet Toome

Costa Rica - Nicaragua

20. dets – 8. jaan 2023  / 5500 €

Viis sajandit tagasi astusid hispaanlased esimest korda Costa Rica pinnale ning nimetasid siinse maa Costa Ricaks ("rikas rannik"), mõeldes, et leiavad siit rikkalikult kulda. See aga osutus tühjaks lootuseks. Tänapäeval ei teata Costa Ricat mitte kui väärismetallide leiukohta, vaid kui üht meie planeedi liigirikkaimat paika. Costa Rica isevärki loomariik on multifilmilikult värvikirev ja lärmakas - üüratu suure nokaga tuukanid jõllitavad puulatvades, erkpunased aarad teavitavad käredahäälselt oma lennuplaanidest, laiskloomad norskavad täiuslikult puuvõraga sulandudes, mangroovisoo tumedat veepiiri lõikavad kaimanite säravad silmad, sahisevad puuvõrad annavad märku valge näoga kaputsiiniahvide pere liikumisest. Vihmametsast kostavad möiraahvi kummituslikud karjed ning orhideedega kaetud puude vahel hõljuvad uskumatult erksinist värvi morfoliblikad. Kaldaäärses vees siblivad eredavärvilised troopilised kalad, raid ja delfiinid.

Costa Rica moodustab vaid 0.03% kogu maakera maismaast, aga siit võib leida lausa 5% maailma looduslikust elurikkusest. Laiskloomad, merekilpkonnad, möiraahvid, aarad, tuukanid, makaagid, jaaguarid, puumad, morfoliblikad, orhideed ja veel tuhandeid erinevaid liike. Erinevad kaitsealad moodustavad riigi territooriumist ligi 28%. 1300-kilomeetrisele rannikule mahub sadu ilusaid randu, kus vesi on alati soe. Costa Rica elanike ehk ticode motoks on pura vida ('puhas elu' või 'lihtne elu'), mis iseloomustab nende murevaba suhtumist ja sõbralikku meelt. Seda kinnitavad ka erinevad edetabelid, kus Costa Rica liigitub sageli maailma õnnelikemate riikide hulka. Pärast sõjaväe laialisaatmist 1949. aastal, on raha suunatud hoopis haridusse ja tervishoidu. Lugemisoskus on 98%, tervishoiusüsteem üks Ladina-Ameerika parematest ning samuti on siin väga vähe kuritegevust.

Nicaragua võlub meid oma vulkaanide, järvede, randade ja lummavalt ajaloohõnguliste koloniaallinnadega. Lisaks teistele vaatamisväärsustele viib reisiteekond meid Nicaraguas kolme muljetavaldava vulkaani – Cerro Negro, Mombacho ja Masaya – juurde. Loodame näha ka Masaya vulkaani pulbitsevat laavat ning imetleda looduse toorest jõudu kohas, mis on olnud Nicaragua elanikele pühaks paigaks juba sajandeid. Nii Costa Ricas kui ka Nicaraguas jääb lisaks aktiivsele ringreisile aega ka mõnusaks puhkuseks.  

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 04.05.2022):

 • Eesti kodanikele on Costa Rica ja Nicaragua viisavabad kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
 • Alates 1. aprillist 2022 saavad Costa Ricasse siseneda kõik reisijad, sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks ei ole vaja esitada ühtegi COVID-19 dokumenti, testitõendit ega deklaratsiooni.
 • Nicaraguasse sisenemiseks on vaja esitada tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta (kasutusjuhendis märgitud sobiva intervalliga, vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva)
 • USA transiidiks on vaja esitada: 1) eelnevalt elektroonilise reisiloa taotlemise süsteemis ESTA saadud positiivne vastus, JA 2) tõend (ELi digitõend) COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta (kasutusjuhendis märgitud sobiva intervalliga, vaktsineerimise lõpetamisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva), JA 3) koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat negatiivse PCR või antigeeni testi kohta, mis on tehtud mitte rohkem kui üks päev enne väljalendu (aktsepteeritud testitüübid: antigeen, NAAT, RT-LAMP, RT-PCR või TMA)
 • Lisaks tuleb täita erinevad riikidesse sisenemise ankeedid (juhendid saadab Albion).

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

Costa Rica fotod: Kaul Nurm, Albioni Costa Rica reisilt detsembris 2021

1. päev 

Tallinn - Helsingi - Dallas - San Jose

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 09.10

Lend AY1014 Tallinn-Helsingi 11.10-11.45, lennuaeg 45min (Finnair)
Lend AY019 Helsingi-Dallas 12.25-15.05, lennuaeg 9h 40min (Finnair)
Lend AA2855 Dallas-San Jose 18.45-22.47, lennuaeg 4h 2min (American Airlines)

Saabume Costa Rica pealinna San Josesse hilisõhtul. Suundume majutuskohta (45-minutiline sõit) ning puhkame pikast teekonnast.

Costa Rica pealinn ja kommertskeskus San Jose on kõigi mugavustega moodne linn, mis on väga sobiv paik Costa Rica loodusseikluste alustamiseks. 1738. aastal asutatud linn on täis kaunist kunsti ja arhitektuuri. San Jose ajalooline taust, imelised rahvuspargid ja rahvuslik teater pakuvad linna külastajatele väga huvitavaid avastamisvõimalusi.

Majutus: San Jose Aurola Holiday Inn hotell 4*

2. päev 

Irazu vulkaan / San Jose linnaekskursioon

Hommikul sõidame (ligi 1.5h) Irazu vulkaani juurde, mis asub 3432 meetri kõrgusel merepinnast. Teeme lühikese matka ja loodetavasti saame vaadata ka sügavale selle vulkaani kraatritesse. Vulkaani juurde sõites saame nautida kauneid vaateid ja näha tee ääres kohalikku põllumajandustegevust.

Pärastlõunal teeme jalgsiekskursiooni San Joses.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: San Jose Aurola Holiday Inn hotell 4*

3. päev 

Selva Verde

Täna suundume (sõiduteekond ligi üks tund) Sarapiqui piirkonda, mis asub võrratus džunglis ning on suurepärane linnuvaatluseks. Pärastlõunal proovime märgata erilisi konnasid, palju linde, reptiile ja teisi elusolendeid. Peatume Selva Verde majutuskohas, mis asub keset uhket kaitseala jõe kaldal. Teeme ümbruskonnas kerge 1.5-tunnise matka ning vaatleme kohalikku elusloodust.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Selva Verde Lodge 3*

4. päev 

La Selva / matk

Täna hommikul asume matkale Troopiliste Uuringute organisatsiooni (Organization for Tropical Studies - OTS) La Selva uurimisjaama ümbritsevatel aladel. Troopiliste uuringute organisatsiooni moodustavad üle 50 Ladina Ameerika, USA ja Lõuna-Aafrika ülikooli ja uuringute instituudi, mis haldavad uurimisjaamade võrgustikku Costa Ricas ja Lõuna-Aafrikas. La Selva uurimisjaam asutati 1968. aastal ning see on olnud märkimisväärse tähendusega piirkonna ökoloogilise liigirikkuse säilimisel. La Selva ala hõlmab endas 1600 hektarit madalmaa troopilist metsa, kus liigirikkusest puudust ei tule - ligi 2077 taimeliiki, 125 imetajaliiki (sh 75 erinevat nahkhiireliiki), ning tuhanded teised erinevad loomad, linnud, roomajad, kahepaiksed, kalad, artropoodid jt. 

Teeme ligi 2.5-tunnise matka kogenud naturalistist giidiga. 

Pärastlõunal on aeg puhkuseks, rahulikult looduse nautimiseks või näiteks kaunite loodusfotode pildistamiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Selva Verde Lodge 3*

5. päev 

Selva Verde / Arenal

Pärast hommikusööki sõidame ligi kaks tundi Arenali vulkaani läheduses asuva majutuskoha poole. 

Jõululaupäev keset imelist Costa Rica loodust, taamal kõrgumas Arenali vulkaan.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Arenal Magic Mountain hotell 3*

6. päev

Loodusmatk Arenal vulkaani rahvuspargi vihmametsas / Arenali rippsillad

Pärast hommikusööki suundume Arenal vulkaani poole. Külastame Arenal Volcano rahvusparki, kus teeme umbes tunnise matka ning näeme laavat, mis purskas viimase purske ajal. Arenal Volcano tulemäest praegu laavat ei purska, ent ometi on see muljetavaldav vulkaan. Viimane suurem purse oli 1968. aastal ja tuhapilv näitas ennast kuni 2010. aastani. Seejärel imetleme Arenali järvele avanevat vaadet (45-minutiline jalutuskäik).

Päraslõunal teeme 2.5-tunnise jalutusretke Arenali rippuvate sildade juurde - see on matk läbi vihmametsade ning üle mitmete rippsildade. Nii avab vihmamets end meile nii ülalt kui alt.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Arenal Magic Mountain hotell 3*

7. päev

Arenali järv / kohvifarmi külastus / Tamarindo

Hommikut alustame kohaliku kohvifarmi külastusega, kus teeme omal käel läbi kogu protsessi, mis leiab aset enne, kui sellest saab meie igapäevajook - kohv - tassis. Tuuri lõpuks oleme õppinud hindama kohvi olulisust Costa Ricas - ning võimalusi, mida see ligi poolele miljonile kohvifarmerile maailmas pakub - ning tõenäoliselt näeme ka edaspidi oma igapäevast kohvijooki hoopis uuest perspektiivist.

Seejärel sõidame ümber Arenali järve ning suundume Vaikse ookeani ääres asuvasse Tamarindo linna. Tamarindo on tuntud kui "troopiline rannaparadiis" ning oma mitmete kohvikute, restoranide, baaride ja poodidega on ideaalne paik puhkuseks Vaikse ookeani ääres.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Tamarindo Wyndham hotell 3*

8. päev 

Puhkus Tamarindos

Vaba päev puhkuseks Tamarindos. Võimalikke lisategevusi tutvustab reisijuht.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tamarindo Wyndham hotell 3*

9. päev

Puhkus Tamarindos

Vaba päev puhkuseks Tamarindos. Võimalikke lisategevusi tutvustab reisijuht.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tamarindo Wyndham hotell 3*

10. päev

Puhkus Tamarindos

Vaba päev puhkuseks Tamarindos. Võimalikke lisategevusi tutvustab reisijuht.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Tamarindo Wyndham hotell 3*

11. päev

Tamarindo / Nicaragua

Täna hommikul jätame Costa Ricaga hüvasti ning sõidame Nicaraguasse - järved ja vulkaanide maale.

Kogeme tüüpilist Kesk-Ameerika piiriületust Peñas Blancase piiriületuspunktis. Piirile saabumisel külastame lahkumistempli saamiseks Costa Rica immigratsiooniametit. Seejärel kõnnime mõnisada meetrit Nicaragua poole ja täidame riiki sisenemise vormid ja maksame vajalikud riigilõivud (ligi $25 inimese kohta). Nicaragua poolel ootab meid meie Nicaragua kohalik partner. 

Sõidame (ligi 4h) Leóni, mis on Nicaragua suuruselt teine linn. Paljud peavad Leóni Nicaragua intellektuaalseks keskuseks. Tegemist on maalilise koloniaallinnaga, mis pärineb 1600. aastatest ning on tänaseks arenenud linnaks, mis on täis poliitilist aktiivsust, kunsti, suurepärast toitu ja kihavat ööelu. Linnal on põnev ajalugu, kuna see on ümber paigutatud oma algsest asukohast Leon Viejos. Leoni ajalooline keskus on täis vapustavat koloniaalarhitektuuri ja muuseume, samas kui läheduses leidub fantastilisi randu ja vulkaanilisi maastikke, mis sobivad suurepäraselt seikluste otsijatele.

Sõidame hotelli puhkama.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Leon El Convento hotell 4*

12. päev

Cerro Negro vulkaan / Leoni linnaekskursioon

Täna hommikul sõidame Cerro Negro (eesti keeles "must mägi") vulkaani juurde, kus teeme esmalt 1-tunnise matka vulkaani tippu. Alla tuleme aga kelgutades - puust tehtud vulkaanilaua/"kelguga" nööda vulkaani nõlva alla sõitmine on üks Nicaragua põnevamaid ja adrenaliinirohkemaid seikluseid, olles samaaegselt ääretult turvaline.Vulkaani tipus antakse meile ühtlasi ohutusjuhised ja lühike praktiline koolitus. Kogemus on jõukohane kõigile.

Pärastlõunal teeme linnaekskursiooni Leonis. Kohalik giid tutvustab meile linna peamisi vaatamisväärsusi, arhitektuuri ja jagab palju huvitavat teavet selle kauni paiga ajaloo kohta. Näeme mitmeid Leoni kuulsaid kirikuid, aga ka võimsat Leoni katedraali, mis on Kesk-Ameerika suurim. Külastame ka Ortiz Gurdiani muuseumi, kus asuvad tuntud klassikaliste ja kaasaegsete kunstnike tööd. Seejärel näeme igapäevaelu kohalikul puu- ja köögiviljaturul. Ekskursioon lõpeb imeliste vaadetega katedraali maaliliselt katuselt.

Õhtul vaba aega, et puhata või omal käel avastada linna mitmeid restorane ja baare.

Vana-aastaõhtu Nicaraguas!

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Leon El Convento hotell 4*

13. päev

Leon

1. jaanuar 2023. Vaba päev Leonis. Võimalikke lisategevusi tutvustab reisijuht.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Leon El Convento hotell 4*

14. päev

Leon / Catarina / Pueblos Blancos / Granada 

Täna sõidame Leonist Granadasse. Sõiduteekond 133km, ligi 2.5h. Teel külastame kaunist Catarina linna ja Pueblos Blancos külasid, mis on ideaalne paik kohalike ja käsitsi valmistatud kingituste vaatlemiseks või kodustele kingituseks ostmiseks.

Sööme lõunat Catarina vaatepunkti lähedal, Apoyo laguuni tipus. Seejärel suundume San Juan de Orientesse. Külastame keraamikatöökoda ja näeme, kuidas kohalikud käsitöölised teevad savist peent keraamikat. Saame ka ise katsetada savist esemete meisterdamist, tehes näiteks kujukesi või vaase ning fantaasiat kasutades kaunistades mõnda varasemat loomingut traditsiooniliste värvide ja kaunistustega.

Õhtuks jõuame Granadasse. 1524. aastal asutatud Granadat ehk "Gran Sultanat" peetakse üheks vanimaks ja kaunimaks linnaks, mis rajatud Hispaania vallutuste järel Ladina-Ameerika maismaal. Koloniaalajastu oli Granada jaoks täis rahutusi ja piraatide rünnakuid. Tänase Granada keskus, eriti Nicaragua järveni viiv puiestee, on ääristatud koloniaalarhitektuuri värvikirevusega ning mõnusate baaride ja restoranidega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Plaza Colón hotell 4*

15. päev

Granada linnaekskursioon

Et paremini tunnetada linna õhkkonda ja rikast ajalugu, teeme täna jalgsi linnaekskrsiooni Granadas. Külastame San Francisco kirikut koos 1529. aastal rajatud San Francisco kloostriga. Tänapäeval asub kloostris Kolumbuse-eelse kunsti muuseum. Edasi tutvume kauni Merced kirikuga, kus meil on võimalik ronida kirikutorni tippu ning imetleda siit avanevaid vaateid linnale, Nicaragua järvele ning Mombacho vulkaanile. Seejärel külastame kohalikku sigaritehast ning ekskursiooni lõpetame Tio Antonio sotsiaalkeskuses – tutvudes algatusega, mis keskendub puuetega inimestele töökohtade loomisele. Saame kohvi nautida ja õppida võrkkiige valmistamise protsessi. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Plaza Colón hotell 4*

16. päev

Granada / Mombacho vulkaan / Masaya vulkaan

Hommikul vaba aeg.

Varajasel pärastlõunal alustame matkaga Mombacho vulkaani kraatri matkarajal. Hästihooldatud 1.5 kilomeetri pikkune matkarada viib ümber kraatri ning läbi tiheda pilvemetsa. Mombacho vulkaan purskas viimati 1570. aastal. Praeguseks uinunud Mombacho vulkaanil on neli kraatrit. Vulkaani kõige kõrgemates paikades laiub võrratu pilvemets, mis on koduks paljudele endeemilistele loomadele, lindudele ja taimedele. Looduspargis võime kohata kaputsiiniahve, Mombacho salamandrit, punasilm puukonna ning imelisi orhideesid. Peatume fumaroolide juures ning naudime vulkaaninõlvadelt avanevaid suurepärased vaated Nicaragua järvele, Laguna de Apoye’le ja Granada linnale. 

Õhtul sõidame Masaya vulkaanile. Masaya vulkaan on tegelikult vulkaanide kompleks, mis koosneb mitmest vulkaani kaldeerast ning kraatrist. Massiivse Nindiri koonuse sees asuvad Masaya, Santiago, Nindiri ning San Pedro kraatrid. Seda vulkaani peetakse Kesk-Ameerika aktiivseimaks vulkaaniks. Loodame näha pulbitsevat laavat - mis on eriti erakordne õhtul pimedas - ning imetleda looduse toorest jõudu kohas, mis on olnud Nicaragua elanikele pühaks paigaks juba sajandeid. Masayo vulkaan on ainuke vulkaan siin kandis, mille servani on võimalik autoga sõita. 

Sõidame tagasi hotelli, mis asub Masaya vulkaanist vaid 20min sõidu kaugusel.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Plaza Colón hotell 4*

17. päev

Granada

Vaba päev Granadas. Võimalikke lisategevusi tutvustab reisijuht.

Soovijatel võimalus lisatasu eest osaleda valikulistel ekskursioonidel. 

Valikuline ekskursioon 1: Maaelu Mombacho vulkaani nõlval. Hommikul suundute Mombacho vulkaani nõlvadel asuvasse külakogukonda, kus talupoegade perekond tutvustab teile Nicaragua maaelu. Õpite tundma põllumajandusest ja kakaokasvatusest, matkate piirkonnas ja uudistate hooajalisi saake. Olete oodatud kogema kogu šokolaadi valmistamise protsessi ja läbi tegema töötuba, kus saate ise šokolaadi valmistada. Keskkond on maalähedane, naudite loodust ja sööte selle meeldejääva kogemuse lõpetamiseks ühisel laual kohalikku lõunasööki. Soovijad saavad aidata valmistada kohalikke toite.

Valikuline ekskursioon 2: Tõeline maiuspala kohvisõpradele! Sellel ekskursioonil külastate kohviistandust Café Las Flores, mis asub idülliliselt Mombacho vulkaani looduskaitsealal mitteaktiivse vulkaani nõlvadel. Omandate põhjalikud teadmised jätkusuutliku kohvikasvatuse kohta. Ringreisi lõpus jätkate teekonda Palazio perekonna vana konserveeritud haciendaga, kus saate imetleda mõnda perekonna algset vara ning osaleda kohvi degusteerimisel ja ühtlasi anda oma hinnang Café Las Florese parimatele kohvitoodetele. Novembrist veebruarini - st ühtlasi meie reisi ajal - on saagikoristushooaeg. Nende kuude jooksul saab näha, kuidas ube korjatakse, pestakse, kooritakse ja kuivatatakse. Saate aidata ube korjata, kasutades ümber vöökoha kinnitatud korvi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Plaza Colón hotell 4*

18. päev

Granada

Vaba päev Granadas. Võimalikke lisategevusi tutvustab reisijuht.

Soovijatel võimalus lisatasu eest osaleda valikulistel ekskursioonidel. 

Valikuline ekskursioon 1: Maaelu Mombacho vulkaani nõlval. Hommikul suundute Mombacho vulkaani nõlvadel asuvasse külakogukonda, kus talupoegade perekond tutvustab teile Nicaragua maaelu. Õpite tundma põllumajandusest ja kakaokasvatusest, matkate piirkonnas ja uudistate hooajalisi saake. Olete oodatud kogema kogu šokolaadi valmistamise protsessi ja läbi tegema töötuba, kus saate ise šokolaadi valmistada. Keskkond on maalähedane, naudite loodust ja sööte selle meeldejääva kogemuse lõpetamiseks ühisel laual kohalikku lõunasööki. Soovijad saavad aidata valmistada kohalikke toite.

Valikuline ekskursioon 2: Tõeline maiuspala kohvisõpradele! Sellel ekskursioonil külastate kohviistandust Café Las Flores, mis asub idülliliselt Mombacho vulkaani looduskaitsealal mitteaktiivse vulkaani nõlvadel. Omandate põhjalikud teadmised jätkusuutliku kohvikasvatuse kohta. Ringreisi lõpus jätkate teekonda Palazio perekonna vana konserveeritud haciendaga, kus saate imetleda mõnda perekonna algset vara ning osaleda kohvi degusteerimisel ja ühtlasi anda oma hinnang Café Las Florese parimatele kohvitoodetele. Novembrist veebruarini - st ühtlasi meie reisi ajal - on saagikoristushooaeg. Nende kuude jooksul saab näha, kuidas ube korjatakse, pestakse, kooritakse ja kuivatatakse. Saate aidata ube korjata, kasutades ümber vöökoha kinnitatud korvi.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Plaza Colón hotell 4*

19. päev

Granada / Managua - Miami - Helsingi

Pärast hommikusööki sõidame Managua lennujaama, kust alustame tagasiteed koju.

Lend AA2592 Managua-Miami 13.25-17.55, lennuaeg 2h 30min (American Airlines)
Lend AY008 Miami-Helsingi 23.00-15.40+1, lennuaeg 9h 40min (Finnair)

Toidukorrad: hommikusöök

20. päev 

Helsingi - Tallinn

Lend AY1023 Helsingi-Tallinn 16.25-17.00, lennuaeg 45min (Finnair)Reisi hind: 5500 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid
 • majutus hoolikalt valitud eco-lodge'ides ja hotellides
 • transport vastavalt programmile
 • toitlustus vastavalt programmile
 • kõik matkad, rahvusparkide tasud jne
 • programmis märgitud ekskursiooniprogramm kõikide sissepääsudega
 • jootraha
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus kohustusliku Covidi kattega, Albion vahendab PZU kindlustust, vt nende tingimusi alt
 • Costa Ricast lahkumise / Nicaraguasse sisenemise tasu ligi 29 USD
 • majutus üheses hotellitoas 605€

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega. 

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis