Borneo saare džunglites


10. november – 26. november 2024
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Jesper Bramanis

Borneo saare džunglites

10. nov – 26. nov 2024  / 5914 €

Maailma suuruselt kolmanda saare Borneo metsad on metsikud, puutumatud, viljakad ja lopsakad. Siinsed ürgsed vihmametsad on ühed maailma vanimad – üle 140 miljoni aasta vanad. Puuhiiglased kummarduvad, sammaldunud liaanid rippumas nagu rohelised juuksed, üle vulisevate ojade ning maapinna, kuhu tiheda rohelise katuse tõttu päikesevalgus praktiliselt ei küündi. “Valge inimese roheliseks põrguks” kutsutud metsas on alati kuum ja niiske, vaid troopilised paduvihmad jahutavad ekvatoriaalpäikesest tuliseks köetud õhku, et hetk hiljem kohe aurustuda. “Borneo Amazonas” on koduks sagristele orangutanidele, makaakidele, gibonitele, ninaahvidele, sarviknokkadele, madudele, krokodillidele, maailma suurima õiega lillele raffleesiale (raitlill) ja tuhandetele teistele erilistele looma-, linnu- ja taimeliikidele. Kohalikku põlisrahvast teejuhiks paludes saame teedeta vihmametsa „pimeduse südames“ rännates olla osake sellest suursugusest loodusest. 

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 15.01.2024):

 • Eesti kodanikud võivad viibida Malaisias viisavabalt kuni 90 päeva korraga, pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riiki saabumise kuupäevast.
 • Eesti kodanikule on reisimine Hiina erihalduspiirkonda Hong Kongi viisavaba, seda kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Pass peab kehtima 30 päeva peale reisi lõppu.
 • Malaisiasse sisenemisel ei kehti enam Covid-19 reisipiirangud.
 • Reisikindlustus on tungivalt soovituslik.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

1. päev

Tallinn – Helsingi – Hong Kong

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 13.00

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.45-15.25, lennuaeg 40min
Lend AY101 Helsingi-Hong Kong 16.55-08.40, lennuaeg 9h 45min

2. päev

Hong Kong – Kuala Lumpur

Lend KA725 Hong Kong-Kuala Lumpur 12.50-16.50, lennuaeg 4h

Sõidame Kuala Lumpuri kesklinna hotelli. Puhkus ja kohanemine ajavahega.

Majutus: Kuala Lumpur Traders Shangri-La hotell 4*

3. päev

Kuala Lumpur – Kota Kinabalu / Borneo saar

Hommikune Kuala Lumpur, sõit lennujaama.

Lend MH2638 Kuala Lumpur-Kota Kinabalu 17.50-20.30, lennuaeg 2h 40min

Saabume Kota Kinabalu lennuväljale ning sõidame hotelli.

Majutus: Kota Kinabalu Horizon hotell 3*

4. päev

Elu külades / majutus peredes

Täna hommikul sõidame 45 minutit linnast välja maapiirkondadesse. Teel teeme lühikese peatuse Tamparuli rippsilla juures ja kohalikul turul. Teel avanevad meile imelised vaated udusse mähitud Kiulu orule. Kohale jõudes tervitavad meid kohalikud perekonnad, kelle juures täna ka ööbime. Sööme koos peredega lõunat ning hakkame tasapisi kohaliku elu erinevate tahkudega tutvuma. Võtame osa riisipeksmisest ja -sõelumisest. Paneme end proovile harrastades kohalikku käsitööd, kalapüüki, mänge, pillimängu ning tantsu. Teeme jalutuskäigu läbi küla, riisipõldude ja puuviljaaedade. Pärast õhtusööki lobiseme pererahvaga küla ajaloost ning rahvajuttudest.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Kiulu küla kohalik peremajutus – unikaalne võimalus tutvuda eheda külaeluga

5. päev

Kudat / Tinagol / Borneo põhjatipp / elu külades / traditsioonilised pikkmajad

Varahommikul asutame end teele Kudati poole (sõiduteekond ligi 2.5 tundi). Kudat on Sabathis viimane paik, kus on siiani säilinud traditsioonilised pikkmajad. Seejärel sõidame Borneo saare kõige põhjapoolsemasse tippu Tanjung Simpang Mengayau, kus Lõuna-Hiina meri saab kokku Sulu merega. Õhtuks jõuame Tinagol külla, kus naudime traditsioonilist õhtusööki koos Runguse kogukonna värvika kultuuriprogrammiga. Meie elamine siinses külalistemajas on väga lihtne – magame madratsitel, sääsevõrgud kaitseks.

Mitut otstarvet täitvad pikkmajad on ehitatud täielikult traditsioonilistest materjalidest – palmilehed katuseks, poolitatud bambused põrandaks ning puukoored kambriseinteks. Igal Runguse perekonnal on oma ruum pisut eraldi kogukonna ühisruumist, kus suheldakse ja tehakse koos tööd. Külaelu käib kogukondlike kultuuritavade järgi. Runguse rahva uskumuste, tavade ja igapäevaeluga on tugevalt seotud koha vaim – eriti “riisivaim”.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Tinangul küla kohalik külalistemaja – traditsiooniline pikkmaja

6. päev

Kinabalu rahvuspark / matk madaliku vihmametsas 

Naudime hommikusööki värskendavas jaheduses. Seejärel sõidame umbes 2.5 tundi ligi 1500 meetri kõrgusele suursuguse Kinabalu mäe jalamile. Kui ilm lubab, teeme mäenõlval matka, avastamaks müstilist mägimetsa. Maailmapärandi hulka arvatud Kinabalu pargis külastame koolituskeskust ja mägiaeda, mis on kasvukohaks erinevatele õitsva rododendroni liikidele, lihatoidulistele putukasööjatele taimedele, orhideedele, sõnajalgadele, tammepuudele ning elupaigaks paljudele lindudele. Seejärel külastame Kundasangi Sõjamemoriaali parki ja õpime tundma Sabahi II maailmasõja ajalugu.

Malai keeles tuntakse Kinabalu mäge kui Gunug Kinabalu. Oma 4095 meetriga on Kinabalu maailma suuruselt kolmanda saare kõrgeim tipp. Kinabalu on ühtlasi ka kõrgeim punkt Himaalaja ja Uus-Guinea vahel. Kauni graniidist krooniga pärjatud unustamatu Kinabalu on ligi kaks korda kõrgem kui naabruses olev Crockeri mäestik. Kuigi Kinabalu võib-olla ei torgi taevasse sama suuri auke kui Himaalaja, on ta siiski Malaisia esimene UNESCO maailmapärandi paik, meelitades kohale tuhandeid ronijaid igal aastal. Kinabalu eristuvad kliimatsoonid ja mullastikud muudavad paiga ühe maakera kõige rikkalikuma taimestikuga kohaks kogu maakeral. Siin on leitud ligi 5000 erinevat taimeliiki, 326 linnuliiki ja 100 imetajaliiki. Mäe alumistel nõlvadel saab jalutada tihedas vihmametsas, kus kõrged lehtpuud, sasipuntras viigipuud, palmid, bambused ja hiiglaslikud sõnajalapuud kummardavad peakohal. Maailma suurimad samblad on metsavaibaks, mille mustrisse on põimitud lisaks veel ligi 608 liiki sõnajalgu.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Zen Garden Resort

7. päev

Poringu kuumaveeallikad / matk vihmametsas

Pärast hommikusööki sõidame Kinabalust ida suunas Poringi poole, mis asub 460 meetri kõrgusel üle merepinna. Poringis saame jalutada troopilise vihmametsa rüpes ning vihmametsa puuhiiglaste latvades asuval rippteel. Teeme peatuse Kipungit joa juures, kus saame teha mõnusa kümbluse väävlise vee vannides. Kui ilm lubab, saame leotada oma jalgu Moroli jões, kus pisikeste kalakeste kõditav näksimine paneb kõige tõsisemagi kihistama.  

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sabah Tea Resort

8. päev

Sandakan / öine matk

Jätkame hommikul teekonda Sandakani (sõiduteekond ligi 3.5 tundi). Sandakani jõudes seame end sisse Sepilok Nature Resort lodžis. Vaated ümbruskonnale on südantavardavalt kaunid! Päikeseloojangu järel teeme koos giidiga jalutuskäigu looduses, tutvumaks ööloomade eluga.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sepilok Nature Resort

9. päev

Sepilok / orangutanid / Sukau vihmamets

Hommikul asutame end teele Sepiloki orangutanide rehabilitatsiooni keskusesse. Vaatame videot nende väga ohustatud inimahvide olukorrast ning keskuses käimal olevatest jõupingutustest neid aidata. Jalutame läbi vihmametsa noorte orangutanide toitmispaika ja saame jälgida, kuidas noori toidetakse. Seejärel läheme Borneo päikesekaru ehk malai karu konservatsioonikeskusesse, kus näeme, kuidas käib maailma väikseima karu käsi ning saame aimu pingutustest karude kaitsmisel. Orangutanide keskuses on fotode ja videode tegemine tasuline. Tasuda saab kohapeal sularahas.

Sepilok orangutanide rehabilitatsioonikeskus rajati põhja Borneole Malaisia Sabahi piirkonda 1964. aastal orvuks jäänud orangutanide aitamiseks. Kaitsealune ala on ligi 43 km² suur ning asub Kabili Sepilok metsakaitseala serval. Tänapäeval elab reservaadi alal umbes 60-80 orangutani vabaduses. Lisaks vabadele orangutanidele on umbes 25 noort orbu, kelle eest kantakse hoolt “lasteaias”. Orangutanid elavad vaid Sumatral ja Borneol, ning on ühed intelligentseimad inimahvid, kes oskavad kasutada ka tööriistu. Sõna orangutan pärineb malai keelest ja tähendab “metsainimest”. Orangutanid veedavad peaaegu kogu oma elu puude otsas, olles ka kõige puukesksema eluviisiga inimahvid. Orangutanid tulevad puudelt maapinnale harva, rännates edasi peamiselt puult puule ronides. Orangutanide looduslikeks vaenlasteks on tiigrid, leopardid ja krokodillid. Kuna Borneo orangutane ei ohusta tiigrid, siis on täheldatud, et nemad viibivad maapinnal sagedamini kui nende Sumatra sugulased.

Pärastlõunal sõidame Sandakani ning asutame end ligi 2.5 tunnisele paadimatkale Sukau vihmametsa lodge'i. Sõidame mööda Sabahi pikimat – Kinabatangani – jõge. Paadimatkal loodame silmata põnevat loodust ja linde. Sukau on koduks Borneo kääbuselevantidele, orangutanidele, ninaahvidele ning kõigile kaheksale Borneo maasarviku liigile. Õhtul naudime jõekaldal küünlavalguses õhtusööki ning loodusgiidide jutustusi ning esitlust. Sukau vihmametsa lodge on hiljuti renoveeritud ning pärjatud mitmete auhindadega, seal hulgas Travelife Gold sertifikaadiga, mis on üks kõrgeim rahvusvaheline jätkusuutlikkuse ja keskkonnasõbralikkuse tunnustus majutusasutustele. Hilisõhtul suundume kohaliku eksperdi juhtimisel paatidega Sukai öösafarile Kinabatangani jõele. Hea õnne korral võime kohata harikrokodille, väike-kalakakke, erinevaid safiir- ja jäälinde, varaane, ja ka ninaahve puu otsas magamas. Öösafarist saame hiljem kingiks ka veebilingi piltidega kohaliku looduse floorast ja faunast, mida on hiljem hea Eestisse tagasi tulles kodustele näitada või ise reisi meenutuseks vaadelda.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sukau Rainforest Lodge

10. päev

Sukau vihmamets

Ööbides keset metsikut loodust, on tõenäoline, et ärkame gibonite ja sarviklindude häälte peale. Varahommikul teeme kruiisi Kinabatangani jõel ning sõidame Kelenanap jõekäärujärve juurde linde ja loomi vaatlema. Pärast seda sööme hommikust ning jätkame õpetliku jalutuskäiguga mööda Hornbill (sarviklind) laudteed koos kohaliku loodustundjaga. Pärast lõunasööki õpime veel orangutanide kohta ning teeme tuuri jõel, jätkamaks tutvust siinse looduse eripärade ja imedega.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sukau Rainforest Lodge 

11. päev

Sukau vihmamets / Gomantongi koopad

Varahommikul sõidame vaiksete mootorpaatidega mööda Menanggol jõge, jätkates siinse lopsaka vihmametsa looduse avastamist. Pärastlõunal sõidame 27 kilomeetrit mööda maad Gomantongi koopani. Sukeldume vihmametsa sügavustesse “metsainimese” jälgi ajades ning matkame 20 minutit läbi vihmametsa koobaste sissekäigu juurde. Tutvume koobaste faunaga, teiste hulgas nahkhiirte, salangaanide ja krabide elu ning nende panusega ökoloogia tasakaalu säilitamisel. Kui veab, saame näha, kuidas kohalikud linnupesi koguvad, kasutades selleks bambusredeleid ja ritvu. Õhtuks naaseme Sukau vihmametsa lodge'i.  

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Sukau Rainforest Lodge 

12. päev

Danumi org / haruldased vihmametsad

Täna hommikul sõidame Lahad Datu poole (umbes 2.5 tundi). Pärast lühikest peatust jätkame sõitu veel ligi 83 kilomeetrit, kuni jõuame Borneo vihmametsa matkamajja. Matkamaja asub Danumi jõe kaldal keset ürgset ja puutumatut vihmametsa. Danumi metsad on koduks haruldasele Sumatra ninasarvikule, elevantidele, pantritele ja orangutanidele, ning siin on registreeritud umbes 275 linnuliiki. Õhtul tutvustatakse meile ümbrust, jalutame matkarajal ning ronime puuhiiglaste võrades paikneval rippteel. Kui ilm võimaldab, läheme öisele vaatlusretkele, kus loodame peale sattuda ööloomade tegemistele.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Borneo Rainforest lodge

13. päev

Danumi org / haruldased vihmametsad

Veedame terve päeva avastades ja uurides kohalikku floorat ja faunat. Jõuame kaljuseinani, kus on iidne kirstu matmispaik. Seejärel matkame joani, kus saame teha värskendava supluse. Lõunaks naaseme matkamajja ning pärastlõunal teeme veel ühe avastusretke.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Borneo Rainforest Lodge

14. päev

Danum / Lahad Datu / Kota Kinabalu / rannapuhkus

Vaba hommikupoolik. Seejärel sõidame tagasi Lahad Datusse ning lendame Kota Kinabalusse.

Sõidame Kota Kinabalu lähistel kaunil rannal asuvasse Shangri-La Tanjung Aru 5* kuurorti, kus puhkame ja naudime rannamõnusid.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Shangri-La Tanjung Aru kuurort 5*

15. päev

Mari-Mari küla / puhkus mere ääres

Täna sõidame ligi 20 minutit lähedalasuvasse Mari-Mari külasse, kus saame külastada erinevate hõimude traditsioonilisi eluhooneid, osaleda tegevustes ning õppida tundma kohalikke iidseid kombeid, uskumusi ja kultuure. Vaatame kultuurilist etteastet, sööme kohalikku lõunat ning soovi korral saame soetada kohalikku käsitööd või lihtsalt nautida ümbruskonna looduslikku ilu. Seejärel suundume tagasi majutuskohta. Aeg puhkuseks ning rannamõnude nautimiseks. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Shangri-La Tanjung Aru kuurort 5*

16. päev

Kota Kinabalu – Hong Kong

Täna hommikul sõidame lennujaama ja võtame suuna tagasi koju.

Lend MH2645 Kota Kinabalau-Kuala Lumpur 14.10-16.35
Lend KA734 Kuala Lumpur-Hong Kong 17.50-21.50, lennuaeg 4h
Lend AY100 Hong Kong–Helsingi 00.45-05.25, lennuaeg 10h 40min

Toidukorrad: hommikusöök

17. päev

Helsingi – Tallinn

Lend AY1015 Helsingi–Tallinn 11.55-12.30Reisi hind: 5914 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik programmis märgitud lennud
 • siselennud Borneo saarel
 • transport vastavalt programmile
 • majutus kahestes tubades (programmis märgitud või samaväärsele standardile vastavates hotellides)
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • programmis märgitud ekskursioonid ja sissepääsud
 • eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • majutus üheses hotellitoas 984 €
 • kaameratasud seal, kus seda nõutakse
 • internet, kui ei sisaldu hotelli paketis

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab Covid-19 (sh Covid-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Covid-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse Covid-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab Covid-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis