Birma
Tõeline eksootika superhea rannapuhkusega


1. november – 16. november 2023
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Martti Kalda

Birma

1. nov – 16. nov 2023  / 4995 €

Indrek Park kirjeldab Birmat:

Birma on Kagu-Aasia maade seas paljuski "kõige kõigem maa" - seal on säilinud kõige rohkem puutumatut loodust, seal on kõige rohkem sakraalehitisi, seal on rahvastiku osakaalus kõige rohkem budiste ja ta on oma maailmajaos turismist kõige vähem mõjutatud maa. Birma metsik loodus on Kagu-Aasia viimane läbiuurimata pärl, kus veel 21. sajandilgi on leitud senitundmatuid liike imetajatest kahepaikseteni. Birma budistlik arhitektuur on Tiibeti kõrval kindlasti üks grandioossemaid maailmas. Kuid Birma peamine võlu peitub tema inimestes: see on koht, kus liigutakse kiirustamata, kus igapäevaselt kantakse rahvariideid ja elatakse lääne massikultuurist rikkumata traditsioonilist elu, mille tugisammasteks on harmoonilised inimsuhted ja tuhandeaastased vaimsed väärtused.

Eestlasi seob Birmaga eriline side: alates 1949. aastast oli see koduks kahele Eestist pärit mungale, Karl Tõnissonile ehk Vend Vahindrale (†1962) ja Friedrich Lustigile ehk Ašin Anandale (†1989). Kuigi Vend Vahindra ehk Paljasjalgne Tõnisson on kodumaal ehk rohkem tuntud, on just Friedrich Lustig tõlkija ja publitsistina jätnud oma jälje Birma kultuurilukku. Kui sõjaväeline valitsus 1960. aastal välismaalased Birmast välja saatis, oli Narva poiss Friedrich Lustig üks väheseid, kellel lubati jääda. Hea sõnaga mäletatakse teda seal siiani. Yangonis on Shwedagoni lähistele Tõnissoni ja Lustigi auks püstitatud pagood, kuhu on maetud nende budistlikult kremeeritud säilmed.

Kahtlemata võib meie Birma reis jääda meelde lihtsalt visuaalse elamusena, mis pakub eksootikat ka teistele meeltele. Loodetavasti pakub seekordne reis siiski enamat, kui lihtsalt templikülastustega pikitud rannapuhkust. Kindlasti õpime rohkem kui pinnapealselt mõistma iidset Birma kultuuri ja uuemat ajalugu. Et tegemist on Kagu-Aasia kõige budistlikuma maaga, siis reisi lõpuks saame kindlasti sinasõbraks budismi põhitõdedega ja õpime aru saama põhijoontest, mis eristavad Birma ja naabermaade budismi Hiina, Tiibeti ja teiste põhjapoolsete rahvaste budismist. Ja mis võib-olla kõige tähtsam - Birma ei jää tulevikus meie jaoks lihtsalt üheks anonüümseks paigaks kaardil, vaid meid seob edaspidi temaga vahetul kogemusel põhinev side.

Albion korraldab Birma reise juba alates 2001. aastast.

Riiki sisenemise tingimused (seisuga 25.04.2023):

 • Eesti kodanikud vajavad Birmasse reisimiseks viisat.
 • Birmasse saab siseneda sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks on vaja esitada üks järgnevatest: 1) tõend Covid-19 vastu vaktsineerimise kohta (vaktsineerimiskuuri läbimisest peab olema möödas vähemalt 14 päeva), VÕI 2) sertifikaat koroonaviirus SARS-CoV-2 negatiivse PCR-testi kohta, mis on tehtud max 48h enne esimest väljalendu.
 • Lisaks on kohustuslik reisikindlustus, mis katab ka COVID-19 juhtumid. Lisaks tuleb täita elektrooniline riiki sisenemise deklaratsioon.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

Birma - Kaart

1. päev

Tallinn - Bangkok

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 19.35

Lend AY1032 Tallinn-Helsingi 21.35-22.10, lennuaeg 35min
Lend AY143 Helsingi-Bangkok 00.45-15.45, lennuaeg 10h

2. päev

Bangkok - Mandalay

Saabume Bangkoki lennujaama.

Lend PG709 Bangkok-Mandalay 17.00-18.25, lennuaeg 1h 55min

Endine pealinn Mandalay on oma 1.2 miljoni elanikuga suuruselt teine linn Birmas ning siiani oluline majandus- ja kultuurikeskus. Oma nime on ta saanud 236 meetri kõrguse Mandalay mäe ja selle jalamil asuva kuningapalee järgi. 

Sõidame hotelli, sööme õhtusööki kohalikus restoranis.

Toidukorrad: õhtusöök
Majutus: Mandalay Ayarwaddy River View hotell

3. päev

Mandalay / Sagaing / Ava / Amarapura

Täna teeme ekskursiooni Sagaingi mäele, mis on tähtis vaimne keskus. Siin asub üle saja meditatsioonikeskuse ja kloostri mitme tuhande mungaga, mäel on kokku kuussada valget pagoodi. Võimalusel külastame Swan Oo Pon Nya Shin ja U Min Thone Sae pagoode ning kohalikku Sagaingi turgu.

Käime ka Mandalay lähedal asuvas kunagises pealinnas Avas. Sõidame hobukaarikuga Bagaya kloostrisse. Siin näeme vana tiikpuust kloostrit, kus praegu asub väike kool. Sõidame mööda küla edasi ja vaatame endist kuningapaleed.

Seejärel ootab meid Amarapura linn, mis asub Mandalayst üksteist kilomeetrit lõuna pool. Amarapura (tõlkes ’surematuse linn’) tuntuimateks vaatamisväärsusteks on kahesaja aasta vanune U Beini sild - pikim (1.2 kilomeetrit) tiikpuidust sild maailmas. Silla ühes otsas asub Birma suurim mungaklooster - Mahagandayon Kyaung, kus elab üle paari tuhande munga. Õhtuks tuleme tagasi Mandalaysse, ööbime Mandalays.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Mandalay Ayarwaddy River View hotell

4. päev

Mandalay / Bagan

Mandalay linnaekskursiooni käigus külastame Mahamuni ehk Suure Targa pagoodi (18. sajand), mis on kuulus oma nelja meetri kõrguse ja viieteistkümne sentimeetri paksuse kuldlehtede kihiga kaetud Buddha kuju poolest. Kuna Mandalay on läbi pika ajaloo olnud väga tähtis käsitöökeskus, siis tutvume ka traditsiooniliste töökodadega, kus valmistatakse puunikerdusi, marmoresemeid, vaipu ja kuldlehti. Käime Kuthodaw pagoodis, mida võib nimetada "maailma suurimaks raamatuks", kuna keskse stuupa ümber on 729 kirjasõna kandvat marmortahvlit. On välja arvutatud, et kui lugeda kaheksa tundi päevas, siis kulub ühel inimesel kogu "raamatu" läbilugemiseks 450 päeva. Seejärel külastame Shwenandaw Kyaungi Kuldse Palee kloostrit, kus võime imetleda kullatud puunikerdusi – see tohutu tiikpuust ehitis on ainus, mis säilinud vanast kuningapaleest.

Seejärel alustame viietunnist sõitu Mandalayst Bagani. Teel teeme peatusi ja vaatleme Birma kultuuri südamaad maalilisel Irrawaddy tasandikul.

Bagan on Birma kunagine pealinn, kuhu ehitati 11.-13. sajandil kümneid tuhandeid stuupasid ehk pagoode ja templeid, tänaseks on neist osaliselt säilinud üle kahe tuhande. Tänu sellele on see üks huvipakkuvamaid arheoloogilisi paiku terves Aasias. Ööbimine ajaloolises Baganis.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Bagan Thazin Garden hotell

5. päev

Ajalooline Bagan

Bagan oli pealinn 9.-13. sajandini. Sel perioodil oli moes ehitada pagoode ja templeid ning aadlikud võistlesid omavahel, kes püstitab suurema ja uhkema pühakoja. Vaesemad rajasid tagasihoidlikumaid ehitisi. Sellest spirituaalsest ületrumpamiskunstist on järele jäänud Manhattani suurune (pool Kihnu saarest) ala, mida ehib 4446 religioosset monumenti. Isegi kõndides ja sõites pagoodide vahel on raske hoomata selle kogu ulatust. Mõned ehitised on hunta poolt viletsalt restaureeritud, teised lagunevad, ent püsivad jätkuvalt püsti, paljud on varemetes. Millisele tahes neist pilgu heidad, näed üle selle nurga veel tuhandet. Kui Kuldkivi, Kyaiktiyo pagood tundub vaimustav, siis Baganis valitsenud suurejoonelisus ja jätkuvalt valitsev hiilgus muudab inimese alandlikuks.

Külastame Myinkaba vanade templite piirkonda, et tunnetada Bagani kuninglikku ajastut. Viibime arhitektuurilises meistriteoses Ananda templis ja Thatbyinnyu templis, mis on linna kõrgeim. Tuuri lõpetame traditsioonilise hobukaarikuga läbi templitepiirkonna ja kohaliku Taunbgi küla sõites. Ekskursiooni käigus tutvume ka 12. sajandist pärit Shwezigoni kuldse stuupaga, Wetkyi-In Gubyaukgyi templiga, kus saab vaadelda Buddha eelmisi elusid kujutavaid seinamaalinguid, ning Htilominlo templiga, mis on kuulus oma skulptuuride ja bareljeefide poolest. Päikeseloojangu nautimiseks läheme Myauk Guni templi ülemisele terrassile.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Bagan Thazin Garden hotell

6. päev

Jumalate mägi Popa

Pärast hommikusööki sõidame "jumalate mäele" Popale, mis on olnud palverännakute mekaks üle 700 aasta. Popa mägi, kustunud vulkaan, on Birma mägedest kõige maagilisem. Mäe tipus asub kloostrikompleks koos pühade stuupadega. Üles viib 777-astmeline tee ja vaade 1518 meetri kõrguselt mäelt üle Myingyani tasandiku on lihtsalt võrratu.

Pärastlõunal naaseme Bagani. Teeme peatuse Shwe Hlaingi külas, kus näeme, kuidas külaelanikud palmilikööri ja komme valmistavad. Päikeseloojangu eel läheme väikese laevaga Irrawaddy jõele, näeme külaelanike toimetamas ning maagilist päikeseloojangut.

Õhtul on võimalus nautida Birma kultuurile väga omapärast ja traditsioonilist marionettnukkude etendust koos õhtusöögiga.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bagan Thazin Garden hotell

7. päev

Bagan / Heho / Pindaya / Inle järv

Hommikul sõidame Bagani lennujaama ja lendame Inle järve juurde.

Lend 7Y161 Nyaun U-Heho 08.05-08.45, lennuaeg 40min

Heho lennujaamast sõidame esmalt Pindayasse. Pindaya koobastik sadade Buddha kujudega on kahtlemata Birma üks eredamaid elamusi. Seejärel jätkame teekonda Nyaung Shwesse, mis on väravaks Inle järvele.

Inle järv on 22 kilomeetrit pikk, umbes 11 kilomeetrit lai ja asub 875 meetrit üle merepinna. See on üks ilusamaid kohti ja tuntumaid vaatamisväärsusi Birmas. Ammustest aegadest alates on kohalikud elanikud end kalastamisega elatanud. Nende kalastamisviis pakub imepärast vaatepilti: nad seisavad sirgelt paadis püsti ja sõuavad ühe jalaga, et käed jääks võrkude jaoks vabaks, samas on nende liigutused, mis haaravad kogu keha lainetena, hämmastavalt graatsilised. Paadiga pääseme mitmete pühapaikade juurde, mööda sõites näeme ujuvaid külasid ja aedu. Järve ääristavad mõlemalt poolt kõrged mäed, kallastel ja saartel on kokku 17 küla, mis pehme pinnase tõttu on ehitatud vaiade peale ja kus elavad põhiliselt Intha inimesed.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Inle Lake Golden Island Cottages hotell

8. päev

Inle järv / Sagari küla

Tänase päeva transpordivahendiks on kiirpaat, sest siin puuduvad teed ja kogu järveäärne elu-olu käib paatidega. Külastame kohalikku hommikust turgu ning käime Pa-oh külas. Samuti näeme Phaung Daw U pagoodi ja Inpawkhoni käsitööliste küla.

Sõidame Inle järve lõunapoolseimasse piirkonda Sagar, mis avati välismaalastele alles 2003. aastal. Sagar on muistne, 15. sajandil eksisteerinud kuningriigi pealinn. Väga vähesed rändurid võtavad ette pika teekonna ja näevad selle piirkonna ehedust. Sagari huvitavaimaks vaatamisväärsuseks on 16.-17. sajandist pärit "uppuvad" 108 pagoodi, mis on vihmaperioodil osaliselt vee all. Tutvume Thaya Gone külaga, kus muuseas näeb riisiviina ajamist. Sae Khaung külas vaatame, kuidas valmistatakse keraamilise potte. Võimsa vaatepildi pakub järve kaldal asuv 200-st stuupast koosnev kompleks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Inle Lake Golden Island Cottages hotell

9. päev

Matk Inle järve ümbruses

Täna matkame Inle järve ääres. Matk on kerge, aega võtame selleks 4-6 tundi. Läbime looduse imelisi radu, näeme erinevaid külasid ja seal askeldavaid inimesi. Nii tekib otsene kontakt kohalike külaelanikega. Lõunasöök külas.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Inle Lake Golden Island Cottages hotell

10. päev

Inle järv / Ngapali valged liivarannad

Pärast hommikusööki sõidame Heho lennujaama, kust lendame Ngapalisse.

Lend 7Y161 Heho-Thandwe 09.00-10.00, lennuaeg 1h

Ngapali oma metsikute palmisalude ja kaluriküladega on turistide poolt veel avastamata paradiis Inda ookeani rannikul. Kolme kilomeetri pikkune valge liivarand on kaunis ja puhas, vesi on selge ja soe.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ngapali Thande Beach hotell

11. päev

Ngapali rand

Puhkus Ngapali rannal. Võimalus rentida jalgratas ja ümbruskonda avastada.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Ngapali Thande Beach hotell

12. päev

Ngapali / Maung Shwe Lay kaluriküla

Ennelõunal tutvustavad külaelanikud ise lähemalt oma elu ja inimesi - see on meie toetusprojekt kohalikule kogukonnale. Tutvume eheda rannakülaga, külastame kodusid, joome kookospiima, vaatleme kooli, kogukonna raamatukogu ja palju muud. Seejärel pakutakse meile lõunasööki, mis rannarahva kohaselt on hõrgutis värskelt püütud kalast.

Pärastlõuna veedame Ngapali rannal, kus tavaliselt kulub suurem osa ajast vees supeldes. Võib ka renditud jalgrattaga ringi sõita ja avastada ise ümbruskonna külasid või niisama jalutada liivarannal ja korjata merikarpe.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Ngapali Thande Beach hotell

13. päev

Ngapali / Yangon / Birma palverändurite püha Kuldne Kivi

Sõidame lennujaama ja lendame Yangoni.

Lend 7Y161 Thandwe-Yangon 10.15-11.05, lennuaeg 50min

Siit alustame neljatunnist sõitu Kyaikhtiyosse, kust edasi jätkame aga kohaliku veoautoga 45-minutilist käänulist mägiteed kuni Kuldse kivini.

Meeletult suur kivirahn, mis on üleni kullatud, toetub vaid poolenisti mäeservale. See on üks pühamaid kohti Birmas.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kyaikhtiyo Mountain Top hotell

14. päev

Kuldne kivi / Yangon. Shwedagoni kuldne pagood / Eestist pärit Karl Tõnissoni ja Friedrich Lustigi auks püstitatud pagood

Päikesetõusuks läheme uuesti Kuldse kivi juurde. Seejärel sõidame veoautoga tagasi Kyaikhtiyo külasse, kust jätkame rännakut oma bussiga Yangoni suunas.

Enne päikeseloojangut külastame Shwedagoni kuldset pagoodi. Shwedagoni pagood kuulub Birma pühimate paikade hulka, kuhu tulevad inimesed kaugelt ja lähedalt, et siin palvetada. Keskne stuupa on kaetud kullaga - mitte kullalehtede, vaid tihedate puhta kulla plaatidega - ning selle haripunktis paiknevad juveele täis anumad. Birmalased väidavad, et see pagood on väärt enam kui Inglismaa Pank. Kellukesekujuline 98 meetri kõrgune stuupa on kaetud 8688 kuldplaadiga, mis kokku kaaluvad üle 60 tonni. Stuupa tipp on ehitud 5448 teemandi ja 2317 rubiini, safiiri ja topaasiga. Kõige tipus olev tohutu suur smaragd püüab kinni nii päikese esimesed kui ka viimased kiired. Ehitise ümbermõõt allpool on 433 meetrit ja selle kaheksanurkset vundamenti ümbritseb 64 väiksemat stuupat. Legendi järgi on keskmises stuupas säilitatud viimase Buddha kaheksa juuksekarva ja kolme eelneva Buddha säilmed. Birma pagoodides tuleb austuse märgiks oma jalanõud ära võtta. Kui 2012. aastal külastas pagoodi president Obama, avaldas salateenistus protesti, et nende agendid paljajalu peavad käima. Presidendi nõudmisel võtsid nad jalatsid siiski ära. Sellega avaldas president oma lugupidamist kohalike kommete vastu.

Eestlasi seob Birmaga eriline side: alates 1949. aastast oli see koduks kahele Eestist pärit mungale, Karl Tõnissonile ehk Vend Vahindrale (†1962) ja Friedrich Lustigile ehk Ašin Anandale (†1989). Kuigi Vend Vahindra ehk Paljasjalgne Tõnisson on kodumaal ehk rohkem tuntud, on just Friedrich Lustig tõlkija ja publitsistina jätnud oma jälje Birma kultuurilukku. Kui sõjaväeline valitsus 1960. Aastal välismaalased Birmast välja saatis, oli Narva poiss Friedrich Lustig üks väheseid, kellel lubati jääda. Hea sõnaga mäletatakse teda seal siiani. Yangonis on Shwedagoni lähistele Tõnissoni ja Lustigi auks püstitatud pagood, kuhu on maetud nende budistlikult kremeeritud säilmed. Käime kuulsate eestlaste jälgedes.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Yangon Rose Garden hotell 

15. päev

Yangon

Yangon asub laia Yangoni jõe viljakal Lõuna-Birma deltal, umbes 30 kilomeetrit Andamani merest. Enam kui viie miljoni elanikuga linn erineb teistest sama suurusega Aasia pealinnadest oma lopsaka roheluse ja varjulisusega. Üle puulatvade püüavad siin pilku kaunid stuupad. Yangon, mida peetakse Kagu-Aasia üheks kaunimaks pealinnaks, jätab rahulikult muretu mulje, kuigi tipptunnile omasest rutust ei pääse ka siin.

Teeme rahuliku ekskursioon Yangonis. Külastame Kyaukhtatgyi pagoodi, kus asub 70-meetrine Buddha kuju. Teeme jalutuskäigu Mahabandoola pargis ja kesklinna tänavatel - käime Väikses Indias ja Hiinalinnas.

Õhtul sõidame lennujaama.

Lend PG704 Yangon-Bangkok 18.35-20.35, lennuaeg 1h 30min
Lend AY144 Bangkok-Helsingi 23.05-05.20+1, lennuaeg 11h 15min

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Yangon Rose Garden hotell

16. päev

Helsingi - Tallinn

Lend AY1015 Helsingi-Tallinn 11.50-12.25, lennuaeg 35min



Reisi hind: 4995 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid (economy class) 
 • majutus programmis märgitud hotellides
 • programmis märgitud söögikorrad
 • programmis märgitud õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast
 • programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole

Lisatasu eest:

 • reisikindlustus
 • Birma viisa 50 USD
 • majutus üheses hotellitoas 450 eurot

Reisiprogramm:

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega. 

Palun tutvuge meie pakettreisitingimustega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd Salvaga.

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama arstitõendiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
Reisikindlustustus teabedokument  (PDF)
Reisikindlustuse tingimused rkt-20 03 (PDF)

Broneeri reis