Birma
Ringreis Kuldse Kivi ja eksootilise rannaga


8. jaanuar – 23. jaanuar 2019
Grupis 16 reisijat
Reisijuht: Märt Läänemets

Birma

8. jaan – 23. jaan 2019  /  3795 € 

Indrek Park kirjeldab Birmat:

Birma on Kagu-Aasia maade seas paljuski "kõige kõigem maa" - seal on säilinud kõige rohkem puutumatut loodust, seal on kõige rohkem sakraalehitisi, seal on rahvastiku osakaalus kõige rohkem budiste ja ta on oma maailmajaos turismist kõige vähem mõjutatud maa. Birma metsik loodus on Kagu-Aasia viimane läbiuurimata pärl, kus veel 21. sajandilgi on leitud senitundmatuid liike imetajatest kahepaikseteni. Birma budistlik arhitektuur on Tiibeti kõrval kindlasti üks grandioossemaid maailmas. Kuid Birma peamine võlu peitub tema inimestes: see on koht, kus liigutakse kiirustamata, kus igapäevaselt kantakse rahvariideid ja elatakse lääne massikultuurist rikkumata traditsioonilist elu, mille tugisammasteks on harmoonilised inimsuhted ja tuhandeaastased vaimsed väärtused.

Eestlasi seob Birmaga eriline side: alates 1949. aastast oli see koduks kahele Eestist pärit mungale, Karl Tõnissonile ehk Vend Vahindrale (†1962) ja Friedrich Lustigile ehk Ašin Anandale (†1989). Kuigi Vend Vahindra ehk Paljasjalgne Tõnisson on kodumaal ehk rohkem tuntud, on just Friedrich Lustig tõlkija ja publitsistina jätnud oma jälje Birma kultuurilukku. Kui sõjaväeline valitsus 1960. Aastal välismaalased Birmast välja saatis, oli Narva poiss Friedrich Lustig üks väheseid, kellel lubati jääda. Hea sõnaga mäletatakse teda seal siiani. Yangonis on Shwedagoni lähistele Tõnissoni ja Lustigi auks püstitatud pagood, kuhu on maetud nende budistlikult kremeeritud säilmed.

Kahtlemata võib meie Birma-reis jääda meelde lihtsalt visuaalse elamusena, mis pakub eksootikat ka teistele meeltele. Loodetavasti pakub seekordne reis siiski enamat, kui lihtsalt templikülastustega pikitud rannapuhkust. Kindlasti õpime rohkem kui pinnapealselt mõistma iidset birma kultuuri ja uuemat ajalugu. Et tegemist on Kagu-Aasia kõige budistlikuma maaga, siis reisi lõpuks saame kindlasti sinasõbraks budismi põhitõdedega ja õpime aru saama põhijoontest, mis eristavad Birma ja naabermaade budismi Hiina, Tiibeti ja teiste põhjapoolsete rahvaste budismist. Ja mis võib-olla kõige tähtsam, Birma ei jää tulevikus meie jaoks lihtsalt üheks anonüümseks paigaks kaardil, vaid meid seob edaspidi temaga vahetul kogemusel põhinev side.

Albion korraldab Birma reise juba alates 2001. aastast.

1. päev

Tallinn - Bangkok

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 13.00

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.45-15.25
Lend AY141 Helsingi-Bangkok 17.00-07.25+1

2. päev

Mandalay

Saabume Bangkoki lennujaama. Bangkokist viib lend PG709 meid Mandalaysse (kell 12.00-13.20).
Endine pealinn Mandalay on oma 1,2 miljoni elanikuga suuruselt teine linn Birmas ning siiani oluline majandus- ja kultuurikeskus. Oma nime on ta saanud 236 meetri kõrguse Mandalay mäe ja selle jalamil asuva kuningapalee järgi. Linnaekskursiooni käigus külastame Mahamuni ehk Suure Targa pagoodi (18. sajand), mis on kuulus oma nelja meetri kõrguse ja viieteistkümne sentimeetri paksuse kuldlehtede kihiga kaetud Buddha kuju poolest. Kuna Mandalay on läbi pika ajaloo olnud väga tähtis käsitöökeskus, siis tutvume ka traditsiooniliste töökodadega, kus valmistatakse puunikerdusi, marmoresemeid, vaipu ja kuldlehti. Käime Kuthodaw pagoodis, mida võib nimetada "maailma suurimaks raamatuks", kuna keskse stuupa ümber on 729 kirjasõna kandvat marmortahvlit. On välja arvutatud, et kui lugeda kaheksa tundi päevas, siis kulub ühel inimesel kogu "raamatu" läbilugemiseks 450 päeva. Seejärel külastame Shwenandaw Kyaungi Kuldse Palee kloostrit, kus võime imetleda kullatud puunikerdusi – see tohutu tiikpuust ehitis on ainus, mis säilinud vanast kuningapaleest.

Õhtusöök on hinna sees.

Ööbimine Mandalys Ayarwaddy River View hotellis (First class, 3*+).

3. päev

Mandalay - Sagaing - Ava - Amarapura

Hommikusöök. Külastame Mandalay lähedal asuvat teist kunagist pealinna Avat. Sõidame hobukaarikuga Bagaya kloostrisse. Siin näeme vana tiikpuust kloostrit, kus praegu asub väike kool. Sõidame mööda küla edasi ja vaatame endist kuningapaleed. Teeme ekskursiooni Sagaingi mäele, mis on tähtis vaimne keskus, siin asub üle saja meditatsioonikeskuse ja kloostri mitme tuhande mungaga; mäel on kokku kuussada valget pagoodi. Võimalusel käime ka nunnakloostris. Seejärel ootab meid Amarapura linn, mis asub Mandalayst üksteist kilomeetrit lõuna pool. Amarapura (tõlkes ’surematuse linn’) tuntuimateks vaatamisväärsusteks on kahesaja aasta vanune U Beini sild, pikim (1,2 km) tiikpuidust sild maailmas. Silla ühes otsas asub Birma suurim mungaklooster - Mahagandayon Kyaung, kus elab üle paari tuhande munga. Õhtuks tuleme tagasi Mandalaysse, ööbime Mandalays.

Lõunasöök on hinna sees.

Ööbimine Mandalys Ayarwaddy River View hotellis (First class, 3*+).

4. päev

Mandalay - Pakokku - Bagan

Hommikusöök. Alustame viietunnist sõitu Mandalayst Bagani. Teel teeme peatusi ja vaatleme birma kultuuri südamaad maalilisel Irrawaddy tasandikul.

Bagan on Birma kunagine pealinn, kuhu ehitati 11.-13. sajandil kümneid tuhandeid stuupasid ehk pagoode ja templeid, tänaseks on neist osaliselt säilinud üle kahe tuhande. Tänu sellele on see üks huvipakkuvamaid arheoloogilisi paiku terves Aasias. Ööbimine ajaloolises Baganis.

Lõunasöök on hinna sees.

Ööbimine Baganis, Thazin Garden hotellis (First class, 3*+).

5. päev

Ajalooline Bagan

Hommikusöök. Bagan oli pealinn 9.-13. sajandini. Sel perioodil oli moes ehitada pagoode ja templeid ning aadlikud võistlesid omavahel, kes püstitab suurema ja uhkema pühakoja. Vaesemad rajasid tagasihoidlikumaid ehitisi. Sellest spirituaalsest ületrumpamiskunstist on järele jäänud Manhattani suurune (pool Kihnu saarest) ala, mida ehib 4446 religioosset monumenti. Isegi kõndides ja sõites pagoodide vahel on raske hoomata selle kogu ulatust. Mõned ehitised on hunta poolt viletsalt restaureeritud, teised lagunevad, ent püsivad jätkuvalt püsti, paljud on varemetes. Millisele tahes neist pilgu heidad, näed üle selle nurga veel tuhandet. Kui Kuldkivi, Kyaiktiyo pagood tundub vaimustav, siis Baganis valitsenud suurejoonelisus ja jätkuvalt valitsev hiilgus muudab inimese alandlikuks. Külastame Myinkaba vanade templite piirkonda, et tunnetada Bagani kuninglikku ajastut. Viibime arhitektuurilises meistriteoses Ananda templis ja Thatbyinnyu templis, mis on linna kõrgeim. Tuuri lõpetame traditsioonilise hobukaarikuga läbi templitepiirkonna ja kohaliku Taunbgi küla sõites. Ekskursiooni käigus tutvume ka 12. sajandist pärit Shwezigoni kuldse stuupaga, Wetkyi-In Gubyaukgyi templiga, kus saab vaadelda Buddha eelmisi elusid kujutavaid seinamaalinguid, ning Htilominlo templiga, mis on kuulus oma skulptuuride ja bareljeefide poolest. Päikeseloojangu nautimiseks läheme Myauk Guni templi ülemisele terrassile.

Lõunasöök on hinna sees.

Ööbimine Baganis, Thazin Garden hotellis (First class, 3*+).

6. päev

Popa - jumalate mägi

Hommikusöök. Pärast hommikusööki sõidame "jumalate mäele" Popale, mis on olnud palverännakute mekaks üle 700 aasta. Popa mägi, kustunud vulkaan, on Birma mägedest kõige maagilisem. Mäe tipus asub kloostrikompleks koos pühade stuupadega. Üles viib 777-astmeline tee ja vaade 1518 meetri kõrguselt mäelt üle Myingyani tasandiku on lihtsalt võrratu. Teeme peatuse Shwe Hlaingi külas, kus näeme, kuidas külaelanikud palmilikööri ja komme valmistavad. Pärastlõunal naaseme Bagani. Päikeseloojangu eel läheme väikese laevaga Irrawaddy jõele, näeme külaelanike toimetamas ning maagilsit päikeseloojangut.

Lõunasöök on hinna sees.

Õhtul on võimalus nautida Birma kultuurile väga omapärast ja traditsioonilist marionettnukkude etendust koos õhtusöögiga (hinna sees).

Ööbimine Baganis, Thazin Garden hotellis (First class, 3*+).

7. päev

Inle järv

Hommikusöök. Hommikul sõidame Bagani lennujaama ja lendame Inle järve juurde. Heho lennujaamast sõidame Pindayasse, mis on väravaks Inle järve juurde. Pindaya koobastik sadade Buddha-kujudega on kahtlemata Birma üks eredamaid elamusi. Inle järv, 22 km pikk, umbes 11 km lai ja asub 875 meetrit üle merepinna, on üks ilusamaid kohti ja tuntumaid vaatamisväärsusi Birmas. Ammustest aegadest alates on kohalikud elanikud end kalastamisega elatanud. Nende kalastamisviis pakub imepärast vaatepilti: nad seisavad sirgelt paadis püsti ja sõuavad ühe jalaga, et käed jääks võrkude jaoks vabaks, samas on nende liigutused, mis haaravad kogu keha lainetena, hämmastavalt graatsilised. Paadiga pääseme mitmete pühapaikade juurde, mööda sõites näeme ujuvaid külasid ja aedu. Järve ääristavad mõlemalt poolt kõrged mäed, kallastel ja saartel on kokku 17 küla, mis pehme pinnase tõttu on ehitatud vaiade peale ja kus elavad põhiliselt Intha inimesed.

Lõunasöök on hinna sees.

Ööbimine Inle järvel Golden Island Cottages hotels (First class, 3*+).

8. päev

Inle järv - Sagari küla

Hommikusöök. Tänase päeva transpordivahendiks on kiirpaat, sest siin puuduvad teed ja kogu järveäärne elu-olu käib paatidega. Külastame Phaung Daw U pagoodi ja Inpawkhoni käsitööliste küla. Sõidame Inle järve lõunapoolseimasse piirkonda Sagar, mis avati välismaalastele alles 2003. aastal. Sagar on muistne, 15. sajandil eksisteerinud kuningriigi pealinn. Väga vähesed rändurid võtavad ette pika teekonna ja näevad selle piirkonna ehedust. Sagari huvitavaimaks vaatamisväärsuseks on 16.-17. sajandist pärit "uppuvad" 108 pagoodi, mis on vihmaperioodil osaliselt vee all. Tutvume Thaya Gone külaga, kus muuseas näeb riisiviina ajamist. Sae Khaung külas vaatame, kuidas valmistatakse keraamilise potte. Võimsa vaatepildi pakub järve kaldal asuv 200-st stuupast koosnev kompleks.

Lõunasöök on hinna sees.

Ööbimine Inle järvel Golden Island Cottages hotels (First class, 3*+).

9. päev

Inle järv - matkame järve ümbruses

Hommikusöök. Täna matkame Inle järve ääres. Matk on kerge, aega võtame selleks 4-6 tundi. 
Läbime looduse imelisi radu, näeme erinevaid külasid ja seal askeldavaid inimesi. Nii tekib otsene kontakt kohalike külaelanikega. 

Lõunasöök külas (hinna sees).

Ööbimine Inle järvel Golden Island Cottages hotels (First class, 3*+).

10. päev

Inle järv - Ngapali valged liivarannad

Hommikusöök. Pärast hommikusööki sõidame Heho lennujaama, kust lendame Ngapalisse. Ngapali oma metsikute palmisalude ja kaluriküladega on turistide poolt veel avastamata paradiis Inda ookeani rannikul. Kolme kilomeetri pikkune valge liivarand on kaunis ja puhas, vesi on selge ja soe.

Majutus Ngapali liivarannal asuvas hotellis Thande Beach (First class, 3*+).

11. päev

Ngapali - rannarahvale külla

Hommikusöök. Ennelõunal tutvustavad külaelanikud ise (see on meie toetusprojekt kohalikule kogukonnale) lähemalt oma elu ja inimesi. Tutvume eheda rannakülaga, külastame kodusid, joome kookospiima, vaatleme kooli, kogukonna raamatukogu jpm. Seejärel pakutakse meile lõunasööki, mis rannarahva kohaselt on hõrgutis värskelt püütud kalast. Pärastlõuna veedame Ngapali rannal, kus tavaliselt kulub suurem osa ajast vees supeldes. Võib ka renditud jalgrattaga ringi sõita ja avastada ise ümbruskonna külasid või niisama jalutada liivarannal ja korjata merikarpe.

Lõunasöök koos rannarahvaga mende kodus (hinna sees).

Majutus Ngapali liivarannal asuvas hotellis Thande Beach (First class, 3*+).

12. päev

Ngapali rand

Hommikusöök. Puhkus Ngapali rannal. Võimalus rentida jalgratas ja ümbruskonda avastada.

Majutus Ngapali liivarannal asuvas hotellis Thande Beach (First class, 3*+).

13. päev

Birma palverändurite püha Kuldne Kivi

Hommikusöök. Sõidame lennujaama ja lendame Yangoni. Siit alustame viietunnist sõitu Kyaikhtiyosse, kust edasi jätkame aga kohaliku veoautoga 45-minutilist käänulist mägiteed kuni Kuldse kivini.

Meeletult suur kivirahn, mis on üleni kullatud, toetub vaid poolenisti mäeservale. See on üks pühamaid kohti Birmas.

Lõunasöök on hinna sees.

Majutus Kuldse Kivi läheduses, Kyaikhtiyos,  Mountain Top hotellis 3*+.

14. päev

Kuldne kivi - Yangon. Shwedagoni kuldne pagood.

Hommikusöök. Päkesetõusuks läeheme uuesti Kuldse kivi juurde.
Sõidame veoautoga tagasi Kyaikhtiyo külasse, kust jätkame rännakut oma bussiga Yangoni suunas.

Enne päikeseloojangut külastame Shwedagoni kuldset pagoodi.

Shwedagoni pagood kuulub Birma pühimate paikade hulka, kuhu tulevad inimesed kaugelt ja lähedalt, et siin palvetada. Keskne stuupa on kaetud kullaga - mitte kullalehtede, vaid tihedate puhta kulla plaatidega - ning selle haripunktis paiknevad juveele täis anumad. Birmalased väidavad, et see pagood on väärt enam kui Inglismaa Pank. Kellukesekujuline 98 meetri kõrgune stuupa on kaetud 8688 kuldplaadiga, mis kokku kaaluvad üle 60 tonni. Stuupa tipp on ehitud 5448 teemandi ja 2317 rubiini, safiiri ja topaasiga. Kõige tipus olev tohutu suur smaragd püüab kinni nii päikese esimesed kui ka viimased kiired. Ehitise ümbermõõt allpool on 433 meetrit ja selle kaheksanurkset vundamenti ümbritseb 64 väiksemat stuupat. Legendi järgi on keskmises stuupas säilitatud viimase Buddha kaheksa juuksekarva ja kolme eelneva Buddha säilmed. Birma pagoodides tuleb austuse märgiks oma jalanõud ära võtta. Kui 2012. aastal külastas pagoodi president Obama, avaldas salateenistus protesti, et nende agendid paljajalu peavad käima. Presidendi nõudmisel võtsid nad jalatsid siiski ära. Sellega avaldas president oma lugupidamist kohalike kommete vastu.

Õhtusöök on hinna sees.

Majutus Rose Garden hotellis (First class, 3*+). 

15. päev

Yangon. Eestist pärit Karl Tõnissoni ja Friedrich Lustigi auks püstitatud pagood

Hommikusöök. Ekskursioon Yangonis. jalutuskäik Mahabandoola pargis ja kesklinna tänavatel.
Yangoni asub laia Yangoni jõe viljakal Lõuna-Birma deltal, umbes 30 km Andamani merest. Enam kui viie miljoni elanikuga linn erineb teistest sama suurusega Aasia pealinnadest oma lopsaka roheluse ja varjulisusega. Üle puulatvade püüavad siin pilku kaunid stuupad. Yangon, mida peetakse Kagu-Aasia üheks kaunimaks pealinnaks, jätab rahulikult muretu mulje, kuigi tipptunnile omasest rutust ei pääse ka siin.

Eestlasi seob Birmaga eriline side: alates 1949. aastast oli see koduks kahele Eestist pärit mungale, Karl Tõnissonile ehk Vend Vahindrale (†1962) ja Friedrich Lustigile ehk Ašin Anandale (†1989). Kuigi Vend Vahindra ehk Paljasjalgne Tõnisson on kodumaal ehk rohkem tuntud, on just Friedrich Lustig tõlkija ja publitsistina jätnud oma jälje Birma kultuurilukku. Kui sõjaväeline valitsus 1960. Aastal välismaalased Birmast välja saatis, oli Narva poiss Friedrich Lustig üks väheseid, kellel lubati jääda. Hea sõnaga mäletatakse teda seal siiani. Yangonis on Shwedagoni lähistele Tõnissoni ja Lustigi auks püstitatud pagood, kuhu on maetud nende budistlikult kremeeritud säilmed. Käime kuulsate eestlaste jälgedes.

Õhtul sõidame lennujaama.

Lend PG704 Yangon-Bangkok 18.20-20.15
Lend AY144 Bangkok-Helsingi 23.05-05.20+1

16. päev

Lend AY1011 Helsingi-Tallinn 07.30-08.00

 

 Reisi hind: 3795 € 

Paketis sisaldub:

    •    lennupiletid (economy class) 
    •    majutus programmis märgitud hotellides
    •    programmis märgitud söögikorrad
    •    programmis märgitud õhtusöögid
    •    eestikeelsed ekskursioonid
    •    kõik programmiga seotud sissepääsud
    •    transport igal päeval vastavalt programmile
    •    eestikeelne reisijuht alates Tallinnast
    •    programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole

Lisatasu eest:

  • reisikindlustus
  • Birma viisa - 50 USD
  • majutus üheses hotellitoas 450 eurot

Reisiprogramm:

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega. 

Palun tutvuge meie pakettreisitingimustega.

Broneeri reis

Broneeringuinfo

Birma

8. jaanuar 2019 – 23. jaanuar 2019