Bhutan - salapärane kuningriik Himaalajas
Festivalid Bumthangis


2. november – 15. november 2023
Grupis 14 reisijat
Reisijuht: Märt Läänemets

Bhutan - salapärane kuningriik...

2. nov – 15. nov 2023  / 4933 €

Sügavalt budistlik Bhutan ei ole tavaline paik. See Himaalaja kuningriik on täis müstikat ja maagiat. Siin embab traditsiooniline budistlik kultuur ettevaatlikult globaalseid muutusi. Bhutan suudab üllatada - siin mõõdetakse SKT (sisemajanduse kogutoodang; inglise k. Gross Domestic Product) asemel üldrahvuslikku õnne (Gross National Happiness). Riigi seadused sätestavad, et vähemalt 60% maast peab jääma tulevaste põlvede jaoks metsaga kaetuks. Himaalaja mäestiku lumiseid nõlvu on poleerinud lugematute päevade raugematud tuuled. Mägedevahelised varjulised orud upuvad puutumatute põlismetsade rohelusse, millesse on pikitud majesteetlikud, kindlusesarnased budistlikud kloostrid, templid, dzongid ning võluvad külakesed. Unikaalne budistlik arhitektuur on lavaks iidsetele traditsioonidele ja tavadele, mille peategelasteks on värvikatesse kangastesse riietatud rõõmsameelsed Bhutani elanikud. Bhutan on justkui viimane Shangri-La siin maailmas.

Riikidesse (Nepal ja Bhutan) sisenemise tingimused (seisuga 06.10.2022):

 • Eesti kodanikud vajavad nii Nepali kui Bhutani reisimiseks viisat:
  • Nepali viisa eeltaotlemine toimub elektrooniliselt ning viisa väljastamine toimub piiril (viisatasu 30 USD). 
  • Bhutani viisa jaoks vajamineva aitab ette valmistada meie kohalik partner ning viisa vormistatakse piiril. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud riigist lahkumise kuupäevast.
 • Nepali saab siseneda sõltumata vaktsineerimisstaatusest. Riiki sisenemiseks on vaja esitada üks järgnevatest: 1) tõend Covid-19 vastu vaktsineerimise kohta (vaktsineerimiskuuri läbimisest peab olema möödunud vähemalt 14 päeva), VÕI 2) sertifikaat koroonaviirus SARS-CoV-2 negatiivse PCR-testi tulemuse kohta, mis on tehtud max 72h enne esimest väljalendu.
 • Bhutani saab siseneda sõltumata vaktsineerimisstaatusest, samuti pole vaja esitada ühtegi testitõendit.

NB! Riiki sisenemise tingimused võivad muutuda kiirelt. Kõigile registreerunutele saadame eraldi täpse ülevaate.

Albion Reisid korraldab reise Bhutani alates 2007. aastast.

1. päev

Lend Tallinn - Kathmandu

Kogunemine Tallinna Lennujaamas kell 10.30

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 12.40-17.25, lennuaeg 3h 45min
Lend TK726 Istanbul-Kathmandu 01.25-11.00, lennuaeg 6h 50min

2. päev

Nepal. Kathmandu

Saabume Kathmandusse kell 11.25.
Sõidame Kathmandu kesklinnas asuvasse majutuskohta. Jalutame Kathmandu elavatel tänavatel.

Majutus: Kathmandu Manaslu hotell 3*

3. päev

Pashupatinathi tempel / Kathmandu Durbari väljak / Patani Durbari väljak

Tutvume Pashupatinathi templiga (kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse), mis on Nepali tähtsaim hinduistlik tempel. 5 kilomeetrit Kathmandust idas, Bagmati jõe kaldal asuv iidne hindu tempel pärineb aastast 1696 ning on üks pühamaid hindude palverännakute sihtkohti. Templikompleks jumal Shivale pühendatud sümboolikaga, põletusmatuste suitsevate tuleriitade ning hägusas vees rituaalset kümblust sooritavate usklikega on otsekui India püha linna Varanasi miniatuurne analoog. Kuna templisse lubatakse vaid hindusid, siis tutvume hindude igapäevatoimingutega Bagmati jõe kaldalt.

Tutvume Durbari (Palee) väljakuga, mis on samuti kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse. Väljak kannab tänapäeval nime Hanuman Dhoka - väljaku sissepääsu juures asuva suure ahvjumala Hanumani kuju järgi. Linna südameks olnud väljakul asusid kahe dünastia kuningate paleed, kust valitseti tervet Nepali. Kahjuks sai Durbari väljaku ehteks olev Kuningapalee (Hanuman Dhoka) tõsiselt kannatada 2015. aasta maavärinas ning palees on hetkel käimas taastamistööd, aga isegi palee välisilme on väga imposantne. Linna südames asub hinduistlik Elava Jumalanna tempel (Kumari Bahal), mis on koduks linna puhtuse ja süütuse jumalanna Kumariks valitud tütarlapsele. Tütarlaps on linna elavaks jumalannaks kuni puberteediikka jõudmiseni, mil ta naaseb jälle tavaliste surelike hulka. Jumalanna näitab end punastest tellistest laotud kolmekorruselise hoone aknal hommikupoolikutel, ent tema pildistamine on keelatud. Kahjuks hävis maavärinas täielikult Jumalja Puitmaja (Kasthamandap), mis legendide kohaselt oli ehitatud ainult ühest puust saadud materjalist ning ilma ühegi naelata. Kasthamandapi järgi on saanud nime ka Kathmandu linn.

Pärastlõunal tutvume Patani linnaga, mille Durbari väljak on oma erakordse arhitektuuri poolest samuti kantud UNESCO maailmakultuuripärandi nimistusse. Patan on tuntud nii oma käsitööliste kui ka lummava newari arhitektuuri poolest. Paljud kohalikud kutsuvad linna sanskriti-keelse algse nimega Lalitpur (tõlkes "Ilu linn") või newari keelse nimega Yala. See 17. sajandil ehitatud linn võlub oma kaunite templite, sisehoovide ja paleedega. Patan on ka parim koht Nepalis, kust osta siidist käsitsi tehtud sarisid ja muud käsitööd.

Õhtu Kathmandus.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Kathmandus Ambassador hotell 3*+

4. päev

Nepal - Bhutan. Paro / Ta Dzong / Rimpong Dzong / Lääne-Bhutan

Hommik Kathmandus.

Lend B3774 Kathmandu-Paro (Bhutan) 15.00-16.15

Lend Bhutani on üks imelisemaid maailmas – selge ilmaga avaneb suurepärane vaade Himaalaja ahelikule. Igilumega on kaetud maailma kõrgeimad mäed: Everest, Kanchenjunga jt, mis koos moodustavad bhutanlaste jaoks jumalate asupaiga. Maandume Paro lennuväljal (50 kilomeetrit Bhutani pealinnast Thimphust), kus kohtume kohaliku giidiga.

Peale lõunat tutvume Paro ümbrusega, Lääne-Bhutaniga. Võluv väikelinn Paro asub Paro jõe kallastel võimsa Paro dzongi vahetus läheduses. Linna peatänav, mis ehitati välja alles 1985. aastal, on ääristatud rõõmsavärviliste poekestega. Avastame oma selle reisi esimesi dzonge – need Bhutani klooster-kindlused on läbi sajandite toiminud kultuuri ja võimu kantsidena. Käime Ta Dzongi muuseumis, mis sisaldab Bhutani religioosseid aardeid, ajaloolisi kunstiväärtuseid ja rahvalikku käsitööd ning annab hea ülevaate Bhutani kultuurist. Seejärel külastame Rimpong Dzongi, kus näeme maalinguid suurest pühakust Milarepast.

Seejärel sõidame Bhutani pealinna Thimphusse.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Timphu Peaceful Resort hotell 3*

5. päev

Thimphu oru vaatamisväärsused / memoriaalstuupa / Buddhakuju vaateplatvorm

Bhutani pealinn Thimpu on üks maailma põnevamaid paiku, kus väikelinna ehedus on külg-külje kõrval kommertsliku ülekeevusega. Samas proovib linn - nagu terve Bhutangi - alal hoida Shangri-La olemust. Nüüd on linnas, kus vaid paarkümmend aastat tagasi olid autod ja bussid ennekuulmatu nähtus - olemas oma tipptund. Vana ja uue vastandumine on üks huvitavamaid Thimpu veetlusi. 

Külastame kuninga memoriaalstuupat, mis on ehitatud 1974. aastal Bhutani kolmanda kuninga mälestuseks. Seejärel sõidame üle Thimphu kõrguva Sangyegangi küngastel asuvale Buddhakuju vaateplatvormile, kust avanevad suurepärased vaated alla Thimphu orgu ning üles Himaalaja lumisele mäeahelikule. Pronksist valatud ja ülekullatud Buddha kuju on üks suurimaid maailmas, 52 meetrit kõrge ja peidab endas 125 000t väiksemat buddhakuju. Selle suursuguse valgustatud Buddha rajamine algas 2006. aastal ning valmis 2015. aastal, nüüdseks olleks üks suurimaid Buddhasid maailmas. Vastavalt ajalistele võimalustele võime sisse astuda ka traditsioonilise kunsti- ja käsitöökooli, või sõita Thimphu külje all asuvasse Bhutani rahvusloomade takinite reservaati.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Timphu Peaceful Resort hotell 3*

6. päev

Thimpu / Wangdü / sõit Punakhasse / Punakha dzong / Chimi tempel

Lahkume Thimphust Kesk-Bhutani suunas (3 tundi). Sõidame üle 3100 meetrise Dochula kuru, kust selge ilmaga avanevad vaated Himaalaja ahelikule. Teeme ringi ümber 108 stuupa. Seejärel laskume mägedest alla Punakhasse, varasemasse Bhutani talvepealinna, mis asub 1200 meetri kõrgusel ning kust suvesoojus ei lahku ka talvel. Punakhas asus Bhutani pealinn ning valitsus kuni 1955. aastani. Punakhas külastame 1637. aastal Zhabdrung Ngawang Namgyali (Bhutani ühendaja) juhtimisel ehitatud Punakha dzongi, mis on üks Bhutani kauneimaid. Punakha dzongis resideerub talviti ka Bhutani vaimne juht Dzhe Khenpo, kes on ühtlasi ka Bhutani ametlikult tunnustatud budistliku koolkonna drukpa kagjü juht. Punakha dzongi valgeks lubjatud seinad, punakad tornid ning sirelikarva õitesse mattunud Jakaranda puud selle ümber on unustamatu vaatepilt. Mõistame, miks just siin on kroonitud kõik Bhutani kuningad. Tutvume pisut ka ümbruskonnaga. Poole tunni tee kaugusel asub Chimi tempel, mis on seotud eelkõige Tiibetist pärit hullu joogi Drukpa Kuenly’ga, kes alistas paljud Bhutani kohalikud vaimud ning kellel on seetõttu bhutani folklooris väga tähtis koht. Drukpa Kuenly annab vastuse ka sellele, miks Bhutanis väga paljusid ehitisi kaunistavad tohutud fallosed.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Punakha Zhingkham Resort hotell 3*

7. päev

Punakha / Trongsa / Bumthang

Täna sõidame läbi Trongsa Bumthangi (sõiduteekond ligi 8 tundi). Ületame Pelela kuru (3600 meetrit) ning möödume 18. sajandil ehitatud Chendibji stuupast, mis on siia püstitatud negatiivsete jõudude taltsutamiseks. Sõidame Bhutani endisesse pealinna Trongsasse, mis on mõnus unine väikelinn. Trongsa asub keset Bhutani Punakha, Bumthang ja Gelephu tulevate maanteede ristumiskohal. Nii idast kui läänest piiravad linna suured mäeahelikud. 1950ndatel ja -60ndatel asus siia elama mitmeid immigrante Tiibetist, kes peavad nüüd mõnusaid valgeks uhutud poekesi. Trongsas külastame Bhutani suurimat dzong-kindlust. Varem asus siin Wangchuki dünastia peakorter (hiljem said neist Bhutani kuningad), kust valitseti kogu Ida- ja Kesk-Bhutani. Samuti töötab üks osa dzongist kui klooster ning siin on ka palju templeid. Pisut kõrgemal mäeküljel asub ka vaatetorn. Seejärel külastame Ta dzongi muuseumi, kus asub kuningliku perekonna aarete kogu.

Jätkame teekonda Bumthangi.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bumthang Ugyenling hotell 3*

8. päev

Bumthang (Kesk-Bhutan) / Jampa Lhakhang Dup festival

Bumthangi peetakse Bhutani kultuuri ja vaimse elu südameks. Siin asuvad mõned Bhutani vanimad paleed ja budistlikud kloostrid. Hommikul külastame Jampa Lhakhangi templit, mis on üks iidsemaid kuningriigis ning mille ajalugu ulatub budismi algusaegadeni Bhutanis. Samuti on see tuntud kui pühapaik, kus väidetavalt 7. sajandil mediteeris budismi üks loojaid Guru Rinpoche (teise nimega Padmasambhava). Iga aasta sügisel peetakse siin Jampa Lhakhang Dup festivali, millest ka meie seekord osa saame. Pärast festivalipidustusi külastame Kurjey Lhakhang templit ning avastame Jakari küla - Bumthangi põhilist keskust. 

Seejärel sõidame Põleva Järve ehk Mebartso (mis on tegelikult kärestikulise Thangi mägijõe laiem osa) juurde. See on koht, kus 15. sajandi varanduseleidja Pema Lingpa võttis välja mitmeid varandusi. Bhutanis usutakse, et Pema Lingpa on 8. sajandi suure budismiõpetaja ja joogi guru Padmasambhava (Guru Rinpotshe) meele kehastus.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bumthang Ugyenling hotell 3*

9. päev

Bumthang / Prakar Duchhoed festival

Pärast hommikusööki sõidame Chumney’sse ning saame osa Prakar Duchhoed festivali viimasest päevast. See iga-aastane pidustub, mil esitatakse peamiselt erinevaid maskitantse, leiab aset Lama Thukse Dawa auks, keda peetake üheks võimsaimaks budistlikuks mungaks, kes Bhutanis on sündinud. 

Seejärel külastame 16. sajandist pärinevat Jakari ehk Valge Linnu dzongi ning Tamshingi kloostrit, kus on säilinud vanad budistlikud seinamaalingud.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bumthang Ugyenling hotell 3*

10. päev

Bumthang - Paro

Sõidame tagasi Parosse.

Saabume Parosse ning külastame 17. sajandil ehitatud Drukgyel dzongi varemeid. Drukgyel tempel ehitati tähistamaks võitu Tiibetlaste sissetungi üle 1644. aastal. Hea ilma korral avanevad meile templi taustal vaated pühale Jomolhari mäele (7314 meetrit). Seejärel sõidame 7. sajandist pärinevasse Kyichu Lhakangi, mis on üks Tiibeti kuningas Songtsen Gampo ehitatud 108st templist.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Paro Tashi Namgay Resort hotell 3*

11. päev

Paro / Taktsangi ehk Tiigrikoobas

Täna hommikul sõidame mäejalamile, kust algab matk (ligi 1.5-2 tundi) üles 3120 meetri kõrgusel asuvasse Taktsangi ehk Tiigrikoopasse, mis on Bhutani kuulsaim palverännaku sihtpunkt ja üks pühamaid paiku kogu Himaalaja mäestikus. Rada viib läbi tontlikesse samblapusadesse mähitud metsade ning püstloodis ülesronivate ja allalangevate kaljude, mille vahelt ühel hetkel tormab alla mägikosk ja jätkab teed alla tühjusse. Lõpuks jõuame pilvede piiril kaljunuki otsas kindlalt püsiva Tiigrikoopani ning seda ümbritseva templikompleksini. Legendi järgi lendas 8. sajandil õpetaja Padmasambhava siia tiigri seljas. Tiigri seljas lendavat Padmasambhavat tuntakse raevuka Dordzhe Drolö nime all. Ta alistas kohalikud deemonid ning mediteeris koopas kolm aastat. Öeldakse, et just Padmasambhava tõi budismi Bhutani ning seetõttu peetakse teda ka Bhutani kaitsjaks. Siin on mediteerinud väga paljud olulised Tiibeti õpetajad ja joogid nagu Milarepa, Matshik Labdrön jne.

Õhtul külastame kohalikku farmi, kus saame proovida traditsioonilist Bhutani toitu ning nautida kuuma kivivanni, millel usutakse olevat tervendav mõju meie tervisele.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Paro Tashi Namgay Resort hotell 3*

12. päev

Paro - Kathmandu 

Lend Paro-Kathmandu. Päev Nepaalis.

Tutvume Patani Durbari väljakuga.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Manaslu hotell 3*

13. päev

Kathmandu - Istanbul

Vaba hommik Kathmandus.

Lend TK727 Kathmandu-Istanbul 12.30-18.20, lennuaeg 8h 35min

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: hotell Istanbulis 4*

14. päev

Istanbul - Tallinn

Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 15.10-18.05, lennuaeg 3h 55min

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 4933 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennupiletid Turkish Airlines + Druk Air (Bhutani riiklik lennufirma)
 • lend Bhutanis: Bumthang-Paro
 • Bhutani viisa ja selle korraldamine
 • majutus Bhutanis traditsioonilistes 3* hotellides
 • majutus Nepalis traditsioonilises 3* hotellis
 • programmis märgitud söögikorrad
 • kogu ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • kohalik, inglise keelt kõnelev giid-reisijuht Bhutanis ja Nepalis
 • Albion Reiside eestikeelne reisijuht-giid

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 655 €
 • Nepali viisa 50 USD (tasumine piiril)
 • Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Reisikindlustus

Albion teeb koostööd PZU ja Salvaga.

Salva:

Covid-19 haigestumisega seotud tervisekindlustuse kaitse. Salva hüvitab COVID-19 (sh COVID-19 mutatsioonidest ja variatsioonidest lähtuva) haigestumise tõttu välismaal tekkinud ravikulud (kulud diagnostikale, ravimitele, haiglaravile) lepingus märgitud tervisekindlustuse kindlustussummani (maksimaalselt kuni 200 000 eurot). Samuti katab lisakulutused majutusele karantiini sattumise korral ning vajadusel uute tagasisõidupiletite maksumuse kuni 2000 eurot eeldusel, et kindlustatul on meditsiiniliselt kinnitatud COVID-19 haigestumine.

COVID-19 haigestumisega seotud reisitõrke kaitse. Salva hüvitab reisipaketi maksumuse juhul, kui kindlustatul diagnoositakse COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivuse algust Eestis ning reisimine on seega vastunäidustatud. Kindlustatu peab COVID-19 haigestumise tõendama PCR testiga, kiirtesti tulemust kindlustusandja tõendina ei aktsepteeri. Esmakordne COVID-19 haigestumine pärast reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtivust Eestis on kindlustusjuhtum ja Salva katab reisi ärajäämisega seotud kulud. Covid-19 läbipõdenud inimesele pakutakse reisi ärajäämise kaitset COVID-19 tõttu, kui reisi alguskuupäevaks on tervenemisest möödas vähemalt 2 kuud. Kui reisi alguskuupäevaks on möödas vähem kui 2 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne poliisi sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Reisikindlustuse%20teabedokument%2009.12.2020.pdf
www.salva.ee/sites/default/files/insurance/terms/Salva%20Kindlustuse%20reisikindlustuse%20tingimused.pdf


PZU:

Covid-19 ja meditsiiniabi kindlustus. PZU hüvitab meditsiiniabi kindlustusjuhtumi korral kindlustatud isiku Covid-19-sse haigestumisega seotud ja tingimustes sätestatud ravikulud kuni poliisil märgitud meditsiiniabi kindlustuse kindlustussummani. Meditsiiniabi kindlustuse alusel ei kuulu hüvitamisele Covid-19 karantiini või muude piirangutega seotud kulutused, sh täiendavad majutus- ja transpordikulud. Karantiini jäämisel lisanduvad kulud majutusele ja transpordile on võimalik kindlustada reisitõrke kindlustuskaitse alt.

Covid-19 ja reisitõrke kindlustus. Reisitõrke kindlustusjuhtumiks loetakse:

 • reisi ärajäämine, kui kindlustatud isik, tema pereliige või ainus reisikaaslane haigestub enne reisi algust Covid-19 viirusesse ja ei saa seetõttu reisile minna;
 • reisi katkemine, kui selle põhjustab kindlustatud isiku, temaga koos reisiva pereliikme või ainsa reisikaaslase haigestumine reisil Covid-19 viirusesse. Sellisel juhul hüvitatakse kindlustatud isiku põhjendatud lisakulu majutusele ja transpordile Eestisse tagasipöördumiseks ning välisriigis karantiinis viibimiseks kuni 14 päeva eest.

Covid-19 läbipõdenud inimesele kehtib Covid-19 tõttu reisi ärajäämise kaitse juhul, kui reisikindlustuse lepingu sõlmimise ajaks on tervenemisest möödas vähemalt 4 kuud. Kui tervenemisest on möödas vähem kui 4 kuud, siis reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juhul, kui enne reisikindlustuse lepingu sõlmimist on PCR-testi tulemus negatiivne.

Pane tähele!

 • Kõik muud reisitõrke juhtumid, mis on mõjutatud Covid-19 viirusest (riikides kehtestatud karantiininõuded, kohustuslikud testimised, eneseisolatsioon, teatud piirkondadesse sisenemise keelud, lennuaegade muutused / lendude tühistamised jm) ning nendest tingitud täiendavad kulud, hüvitamisele ei kuulu.
 • PZU ei hüvita reisimiseks vajaliku Covid-19 testimise kulu.
 • Hüvitamine toimub eeldusel, et kindlustatud isikul on meditsiiniliselt kinnitatud Covid-19 haigestumine.

Palun tutvuge reisikindlustuse teabelehe ja kindlustustingimustega:
pzu.ee/wp-content/uploads/2018/06/Reisikindlustus.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2021/12/Reisikindlustuse-tingimused_761_2021_EST-1.pdf
pzu.ee/wp-content/uploads/2020/05/Üldtingimused-U100_2020.pdf

Broneeri reis