Bhutan - salapärane kuningriik Himaalajas
Läbi Bhutani läänest itta


4. november – 23. november 2020
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Märt Läänemets

Bhutan - salapärane kuningriik...

4. nov – 23. nov 2020  /  4980 € 

Sügavalt budistlik Bhutan ei ole tavaline paik. See Himaalaja kuningriik on täis müstikat ja maagiat. Siin embab traditsiooniline budistlik kultuur ettevaatlikult globaalseid muutusi. Bhutan suudab üllatada - siin mõõdetakse SKT (sisemajanduse kogutoodang; inglise k. Gross Domestic Product) asemel üldrahvuslikku õnne (Gross National Happiness). Riigi seadused sätestavad, et vähemalt 60% maast peab jääma tulevaste põlvede jaoks metsaga kaetuks. Himaalaja mäestiku lumiseid nõlvu on poleerinud lugematute päevade raugematud tuuled. Mägedevahelised varjulised orud upuvad puutumatute põlismetsade rohelusse, millesse on pikitud majesteetlikud, kindlusesarnased budistlikud kloostrid, templid, dzongid ning võluvad külakesed. Unikaalne budistlik arhitektuur on lavaks iidsetele traditsioonidele ja tavadele, mille peategelasteks on värvikatesse kangastesse riietatud rõõmsameelsed Bhutani elanikud. Bhutan on justkui viimane Shangri-La siin maailmas.

Albion Reisid korraldab reise Bhutani alates 2007. aastast.

1. päev

Lend Tallinn-Kathmandu

Kogunemine Tallinna Lennujaamas kell 11.00.

Lend TK1422 Tallinn-Istanbul 13.00-17.15
Lend TK726 Istanbul-Kathmandu 01.45-11.25

2. päev

Nepal. Kathmandu

Saabume Kathmandusse kell 11.25.
Sõidame Kathmandu kesklinnas asuvasse majutuskohta. Sööme lõunat ning jalutame Kathmandu tänavatel.

Majutus: Kathmandu Manaslu hotell 3*

3. päev

Nepal - Bhutan. Paro / Ta dzong / Rinpung dzong / Lääne-Bhutan

Lend B3774 Kathmandu-Paro (Bhutan) 15.00-16.15

Lend Bhutani on üks imelisemaid maailmas – selge ilmaga avaneb suurepärane vaade Himaalaja ahelikule. Igilumega kaetud maailma kõrgeimad mäed: Everest, Kanchenjunga jt, mis koos moodustavad bhutanlaste jaoks jumalate asupaiga. Maandume Paro lennuväljal (50 kilomeetrit Bhutani pealinnast Thimphust), kus kohtume kohaliku giidiga.

Peale lõunat tutvume Paro ümbrusega, Lääne-Bhutaniga. Võluv väikelinn Paro asub Paro jõe kallastel võimsa Paro dzongi vahetus läheduses. Linna peatänav, mis ehitati välja alles 1985. aastal, on ääristatud rõõmsavärviliste poekestega. Avastame oma selle reisi esimesi dzonge – need Bhutani klooster-kindlused on läbi sajandite toiminud kultuuri ja võimu kantsidena. Käime Ta dzongi muuseumis, mis sisaldab Bhutani religioosseid aardeid, ajaloolisi kunstiväärtuseid ja rahvalikku käsitööd ning annab hea ülevaate Bhutani kultuurist. Seejärel külastame Rinpung dzongi, kus näeme maalinguid suurest pühakust Milarepast.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Paro Tashi Namgay Resort hotell 3*

4. päev

Paro. Taktsang ehk Tiigrikoobas / Kyichu tempel

Hommikusöök. Sõidame mäejalamile, kust algab matk üles 3120 meetri kõrgusel asuvasse Taktsangi ehk Tiigrikoopasse, mis on Bhutani kuulsaim palverännaku sihtpunkt ja üks pühamaid paiku kogu Himaalaja mäestikus. Rada viib läbi tontlikesse samblapusadesse mähitud metsade ning püstloodis ülesronivate ja allalangevate kaljude, mille vahelt ühel hetkel tormab alla mägikosk ja jätkab teed alla tühjusse. Lõpuks jõuame pilvede piiril kaljunuki otsas kindlalt püsiva Tiigrikoopani ning seda ümbritseva templikompleksini. Legendi järgi lendas 8. sajandil õpetaja Padmasambhava siia tiigri seljas. Tiigri seljas lendavat Padmasambhavat tuntakse raevuka Dordzhe Drolö nime all. Ta alistas kohalikud deemonid ning mediteeris koopas kolm aastat. Öeldakse, et just Padmasambhava tõi budismi Bhutani ning seetõttu peetakse teda ka Bhutani kaitsjaks. Siin on mediteerinud väga paljud olulised Tiibeti õpetajad ja joogid nagu Milarepa, Matshik Labdrön jne. Laskume koopast uuesti alla ja sõidame 7. sajandist pärinevasse Kyichu Lhakangi, mis on üks Tiibeti kuningas Songtsen Gampo ehitatud 108st templist. Õhtuks suundume tagasi hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Paro Tashi Namgay Resort hotell 3*

5. päev

Paro - Thimphu. Thimphu oru vaatamisväärsused / memoriaalstuupa / Buddhakuju vaateplatvorm

Peale hommikusööki sõidame Bhutani pealinna Thimpusse. Bhutani pealinn Thimpu on üks maailma põnevamaid paiku, kus väikelinna ehedus on külg-külje kõrval kommertsliku ülekeevusega. Samas proovib linn - nagu terve Bhutangi - alal hoida Shangri-La olemust. Nüüd on linnas, kus vaid paarkümmend aastat tagasi olid autod ja bussid ennekuulmatu nähtus, olemas oma tipptund. Vana ja uue vastandumine on üks huvitavamaid Thimpu veetlusi. 

Külastame kuninga memoriaalstuupat, mis on ehitatud 1974. aastal Bhutani kolmanda kuninga mälestuseks. Seejärel sõidame üle Thimphu kõrguva Sangyegangi küngastel asuvale Buddhakuju vaateplatvormile, kust avanevad suurepärased vaated alla Thimphu orgu ning üles Himaalaja lumisele mäeahelikule. Pronksist valatud ja ülekullatud Buddha kuju on üks suurimaid maailmas, 52 meetrit kõrge ja peidab endas 125 000t väiksemat buddhakuju. Selle suursuguse valgustatud Buddha rajamine algas 2006. aastal ning valmis 2015. aastal, nüüdseks olleks üks suurimaid Buddhasid maailmas. Vastavalt ajalistele võimalustele võime sisse astuda ka traditsioonilise kunsti- ja käsitöökooli, või sõita Thimphu külje all asuvasse Bhutani rahvusloomade takinite reservaati.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Thimpu Ariya hotell 3*

6. päev

Thimpu / Tango klooster / kohalik turg

Sõidame Thimpust välja ning seejärel teeme jalutuskäigu, et külastada Tango ehk Hobusepea jumaluse kloostrit. Klooster on asutatud 12. sajandil ja seal asub budistliku filosoofia kõrgkool. Pealelõunal võime külastada turgu, kuhu ümbruskonna elanikud tulevad nädalavahetuseti oma kaupa müüma.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Thimpu Ariya hotell 3*

7. päev

Thimpu - Wangdü / sõit Punakhasse / Punakha dzong / Chimi tempel

Lahkume Thimphust Kesk-Bhutani suunas (3 tundi). Sõidame üle 3100 meetrise Dochula kuru, kust selge ilmaga avanevad vaated Himaalaja ahelikule. Teeme ringi ümber 108 stuupa. Seejärel laskume mägedest alla Punakhasse, varasemasse Bhutani talvepealinna, mis asub 1200 meetri kõrgusel ning kust suvesoojus ei lahku ka talvel. Punakhas asus Bhutani pealinn ning valitsus kuni 1955. aastani. Punakhas külastame 1637. aastal Zhabdrung Ngawang Namgyali (Bhutani ühendaja) juhtimisel ehitatud Punakha dzongi, mis on üks Bhutani kauneimaid. Punakha dzongis resideerub talviti ka Bhutani vaimne juht Dzhe Khenpo, kes on ühtlasi ka Bhutani ametlikult tunnustatud budistliku koolkonna drukpa kagjü juht. Punakha dzongi valgeks lubjatud seinad, punakad tornid ning sirelikarva õitesse mattunud Jakaranda puud selle ümber on unustamatu vaatepilt. Mõistame, miks just siin on kroonitud kõik Bhutani kuningad. Tutvume pisut ka ümbruskonnaga. Poole tunni tee kaugusel asub Chimi tempel, mis on seotud eelkõige Tiibetist pärit hullu joogi Drukpa Künlegiga, kes alistas paljud Bhutani kohalikud vaimud ning kellel on seetõttu bhutani folklooris väga tähtis koht. Drukpa Künleg annab vastuse ka sellele, miks Bhutanis väga paljusid ehitisi kaunistavad tohutud fallosed.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Punakha Zhingkham Resort hotell 3*

8. päev

Wangdü - Phobjikha org

Täna teeme kerge matka (ligikaudu 1 tund) üle Punakha rippsilla, mis on pikim rippsild Bhutanis ning ühendab kahte Mo Chu jõega eraldatud küla. Tee kulgeb läbi riisipõldude ning lõpuks jõuame mäe otsas asuvasse Khamsum Yulley Namgyal Chorten templisse, kust avanevad imelised vaated üle oru. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Punakha Zhingkham Resort hotell 3*

9. päev

Phobjikha mustkael-kure org / Gangtengi klooster / Gangtengi loodusrada

Päev Phobjikha oru avastamiseks. Imeline Phobjikha org on tuntud haruldaste mustkael-kurgede pärast, kes tulevad siia Tiibetist igal aastal (novembris-detsembris) talvituma. See on üks väheseid Bhutani liustikuorge keset tamme ja rododendroni metsi. Külastame samuti orus asuvat 16. sajandil asutatud Gangtengi kloostrit, mis on tiibeti budismi ningma koolkonna üks tähtsamaid ja suuremaid klooster-instituute Bhutanis. Kloostri pea on Gangteng rinpotshe, kes on 15. sajandi kuulsa õpetaja ja varanduseleidja Pema Lingpa keha ja tegevuse taassünd. Kloostris toimuvad igal aastal mustkael-kurgede pidustused, et tervitada lindude saabumist orgu.

Teeme jalutuskäigu (2.5 tundi) Phobjikha orgu läbi uhkete metsade. Oru kõrgetelt nõlvadelt avaneb vaade Gangtengi kloostrile, all asuvatele aasadele ja Semchubara külale. Raja lõpus jõuame kohalikku külakooli ja Khewa kloostri juurde.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Trongsa Tashi Ninjay külalistemaja 3*

10. päev

Phobjikha org - Trongsa. Trongsa dzong / Bhutani vaimne keskus / Ta dzongi muuseum

Pärast hommikusööki ületame Pelela kuru (3600 meetrit) ning möödume 18. sajandil ehitatud Chendibji stuupast, mis on siia püstitatud negatiivsete jõudude taltsutamiseks. Sõidame Bhutani endisesse pealinna Trongsasse, mis on mõnus unine väikelinn. Trongsa asub keset Bhutani Punakha, Bumthang ja Gelephu tulevate maanteede ristumiskohal. Nii idast kui läänest piiravad linna suured mäeahelikud. 1950ndatel ja -60ndatel asus siia elama mitmeid immigrante Tiibetist, kes peavad nüüd mõnusaid valgeks uhutud poekesi. Täna külastame Bhutani suurimat dzong-kindlust. Varem asus siin Wangchuki dünastia peakorter (hiljem said neist Bhutani kuningad), kust valitseti kogu Ida- ja Kesk-Bhutani. Samuti töötab üks osa dzongist kui klooster ning siin on ka palju templeid. Pisut kõrgemal mäeküljel asub ka vaatetorn. Seejärel külastame Ta dzongi muuseumi, kus asub kuningliku perekonna aarete kogu.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Trongsa Tashi Ninjay külalistemaja 3*

11. päev

Trongsa - Bumthang

Sõidame Bumthangi (2.5 tundi), mida peetakse Bhutani kultuuri ja vaimse elu südameks. Siin asuvad mõned Bhutani vanimad paleed ja budistlikud kloostrid. Külastame 16. sajandist pärinevat Jakari ehk Valge Linnu dzongi ning Tamshingi kloostrit, kus on säilinud vanad budistlikud seinamaalingud. Pärast lõunat vaatame üht siinsetest tähtsamatest templitest Kurdzhe (tõlkes "kehajälg") tempit, kus asub Padmasambhava kaljusse vajutatud kehajälg. Padmasambhava alistas siinkandis palju deemoneid ning juhatas inimesed budismi teele. Seejärel külastame Dzhampe templit, mis on üks vanimaid Bhutanis ning mille lasi 7. sajandil ehitada Tiibeti kuningas Songtsen Gampo.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bumthang Ugyenling hotell 3* 

12. päev

Bumthang (Kesk-Bhutan)

Avastame täna Bumthangi ümbrust. Käime Tangi orus 16. sajandist pärinevas Ogyen Cholingi palees, kuhu asutatud muuseumis saame hea ülevaate Bhutani traditsioonilisest maaelust. Sõidame ka Põleva Järve ehk Mebartso (mis on tegelikult kärestikulise Thangi mägijõe laiem osa) juurde. See on koht, kus 15. sajandi varanduseleidja Pema Lingpa võttis välja mitmeid varandusi. Bhutanis usutakse, et Pema Lingpa on 8. sajandi suure budismiõpetaja ja joogi guru Padmasambhava (Guru Rinpotshe) meele kehastus.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Bumthang Ugyenling hotell 3*

13. päev

Bumthang - Mongar / Mongari festival

Hommikusöök. Teekond Mongari kestab umbes 6 tundi ja viib meid läbi ilusate maastike. Sõidame läbi Ura küla ning seejärel jõuame Bhutani teedevõrgu kõige kõrgemale lõigule, Thrumsing-la kurule (4000 meetit). Siit edasi kulgeb tee läbi maaliliste alpiaasade, männimetsade, maisipõldude ja külade. Pealelõunal külastame Mongari dzongi, mis on ehitatud 1930ndatel, kasutades traditsioonilisi meetodeid - ehituse aluseks ei ole ehitusplaani ega pole kasutatud naelu. Võtame osa Mongari pidustuste esimesest päevast.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Mongar Wangchuk hotell 3*

14. päev

Mongar - Takaila-Mongar. Mongari festival

Hommikul külastame Mongari pidustusi (tshechu). Seejärel sõidame Lhuntse maakonda, Takilasse, kus asub maailma kõrgeim Padmasambhava kuju (48 meetrit). See on bhutanlastele väga oluline palverännaku sihtpunkt. Kuju on püstitatud rahu ja õnne tagamiseks Bhutanis ja selle rajamist pidasid oluliseks juba kuulsad aardeleidjad ja joogid Lerab Lingpa ning Sönam Zangpo. Õhtuks sõidame tagasi Mongari.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Mongar Wangchuk hotell 3*

15. päev

Mongar - Trashigang. Trashigangi festival

Pärast hommikusööki sõidame Trashigangi poole (3 tundi) läbi lehtpuumetsade, üle Kori-la kuru (2450 meetrit) ning siis laskume viljapõldude ja banaanisalude vahele. See on Bhutani kõige idapoolsem maakond. Peale lõunat külastame Trashigangi dzongi ja saame osa siinsetest pidustustest.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Trashigang Druk Deothjung Resort hotell 3*

16. päev

Trashigang (Ida-Bhutan)

Pärast hommikusööki külastame Radi küla ja tutvume sealse kudumistraditsiooniga. Radi piirkond on ka tuntud kui „ida riisikauss“, mis viitab riisi tähtsusele piirkonnas ja on ühtlasi ka meie reisi kõige idapoolsem punkt.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Trashigang Lingkhar lodge 3*

17. päev

Trashigang - Samdrup Jongkhar

Sõidame lõuna poole Bhutani-India piirile (6 tundi). Meie tee viib ülespoole Kanglungi (1870 meetrit), kus näeme Sherubtse ülikooli, mis on esimene Bhutanis - asutatud 1966. aastal. Seejärel tõuseb tee veelgi ning ületame Yongphu-la kuru (2190 meetrit) ja jõuame Khalingi, mis kõrgub Drangme jõe kõrgel kaldal. Khalingis asub puuetega laste kool ja rahvuslik kudumiskeskus. Mida lähemale Samdrup Jongkharile, seda enam muutub loodus – ilmuvad saala- ja tiikpuumetsad.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök
Majutus: Samdrup Jongkhari Tashi Gasel lodge 3*

18. päev

Samdrup Jongkhar - Guwahati

Pärast hommikusööki sõidame Indiasse. Suundume Assami pealinna Guwahatisse (3 tundi).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Guwahati Novotel hotell 4*

19. päev

Assami pealinn Guwahati / lend Indiasse

Pärast hommikusööki tutvume Guwahati linna ja ümbrusega.
Pärastlõunal suundume lennujaama ja lendame Delhisse.

Lend GE3645 Guwahati-Delhi (India) 15.35-18.20

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Delhi Red Fox hotell 4*

20. päev

Delhi - Tallinn

Pärast varajast hommikusööki sõidame lennujaama.

Lend TK717 Delhi-Istanbul 06.55-11.25
Lend TK1423 Istanbul-Tallinn 14.55-17.25

 Reisi hind: 4980 € 

Paketis sisaldub:

 • kõik lennupiletid Turkish Airlines + Druk Air (Bhutani riiklik lennufirma)
 • Bhutani viisa ja selle korraldamine
 • majutus Bhutanis traditsioonilistes 3* hotellides
 • majutus Nepalis traditsioonilises 3* hotellis
 • majutus Indias (Assamis ja Delhis) 4* hotellides
 • programmis märgitud söögikorrad
 • kogu ekskursiooniprogramm koos sissepääsudega
 • kohalik, inglise keelt kõnelev giid-reisijuht Bhutanis ja Nepalis
 • Albion Reiside eestikeelne reisijuht-giid

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas
 • Nepali viisa 50 USD (tasumine piiril)
 • India viisa 50USD (vormistame Bhutanis)

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Bhutan - salapärane kuningriik Himaalajas

4. november 2020 – 23. november 2020