Barutoga Jaapanisse! Ringreis ja Fukuoka sumoturniir
Kaido Höövelson ja Riho-Bruno Bramanis tutvustavad Jaapanit


6. november – 16. november 2020
Grupis 18 reisijat
Reisijuht: Riho-Bruno Bramanis

Barutoga Jaapanisse! Ringreis...

6. nov – 16. nov 2020  / 5774 €

Sellel Jaapani reisil saame lisaks Jaapani avastamisele heita teravama pilgu ka sumomaailma. Sumomaailma väravat paotab meie oma kangelane Kaido Höövelson ehk Baruto. Baruto on läinud sumoajalukku teise eurooplasena, kes on jõudnud kõige kõrgemasse sumoliigasse ning seda rekordilise kiirusega. Meie lemmiku vallutused ei piirdunud vaid sumoliigaga - ta suutis võita ka paljude jaapanlaste südamed. Teda on Jaapanis kirjeldatud kui ideaalset ozekit.

Meie läheme saareriiki sügise värvide aegu, mil metsadega kaetud mäenõlvad jagavad heldelt ja pillavalt hõõguvat värvikirevust. Päikeselise sügisilma mahe tuul, leebe päike ja soojad värvid moodustavad võrgutava koosluse. Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära.

Kaugete maade ja merede taga asuv Jaapan oli kunagi muust maailmast isoleeritud paik. Tänane Jaapan on värvikas ja põnev sulam muistsest ja moodsast. See on paik, kus pilvelõhkuja ja karaokebaar kohtub iidse shinto pühamu või budistliku templiga, vaiksed aiad ja teemajad asuvad külg külje kõrval lärmakate restoranide, moekate sisseostukeskuste ja maailma kiireimate rongidega. Kyoto vanadel tänavatel kõnnib aastasadade väärikust endas kandev geisha õpilane maiko kõrvuti homset moodi loovate teismelistega. 

Jaapanit võib nimetada ka maailma gurmaanide kuningriigiks. Jaapani toit paitab nii silma kui suud, lisaks paneb südame laulma ja hingekellad helisema. Jaapani traditsiooniline toit on kantud ka UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Sellel reisil läheme koos Barutoga Jaapani võõrastemajja - nautima parimat Jaapani omotenashi külalislahkust ja tervistavaid kuumaveeallikaid. Nii ryokanisse kui ka suurlinna hotelli astudes tervitab meid alati tähelepanu ja kohalike oskus panna külalisi end tundma väga oodatuna ning erilisena. Esimesest kummardusest ja siirast silmadeni jõudvast naeratusest kuni lahkumiseni, mil meile lehvitatakse järele seni kuni silmapiirilt kaome, võlub meid viisakus ja puhtus. 

1. päev

Tallinn - Helsingi - Tokyo

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 13.15 

Lend AY118 Tallinn-Helsingi 14.40-15.15 (Finnair)
Lend AY073 Helsingi-Tokyo 17.20-08.55, lennuaeg 9h 35min (Finnair)

2. päev

Tokyo

Saabume hommikul Narita lennuväljale. Seejärel sõidame Tokyosse, et tutvuda linnaga.

Tokyo asub Tokyo lahe ääres Sumida jõe kallastel. Edo ajastu kalurikülast sai 1590. aastal shogunaadi võimukeskus. Tänapäeva Tokyo on täis põnevaid piirkondi (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa, Akihabara ja teised). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Roppongi ööelu ei peatu hetkekski, siia on kokku kogunenud tõeline rahvaste paabel, mis hingab nagu suur ja võimas organism täiesti omas rütmis. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest! 

Teeme jalutuskäigu Tokyo südameks olevas Keiserliku Palee esisel alal, kus on kaks silda. Kaks silda on omamoodi Tokyo sümboliks. Tokyos öeldakse, et kes pole keisripalee sildu näinud, pole Tokyos käinud. Siit on näha ka Edo ajastu shoguni kindluse võimsad müürid ja vallikraavid. Müüride taha jääb kaunis park ja keisri eluase, mis on rajatud kunagise Edo ajastu shoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune shoguni palee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad - "koi" ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda - aprillis kirsiõied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud ja bambusesalud. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel.

Vaatame Tokyo panoraami 202 meetri kõrguselt Tokyo Metropolitan Government Office'i katuselt.

Lõunasöök Ginzal - tempura. Algselt portugallastelt pärit toit on saanud jaapanlaste jaoks üheks lemmikumaks traditsioonilisemaks toiduks, milles on ühendatud Jaapani toiduvalmistamise kunsti kõige olulisemad omadused: kasutatakse vaid täiesti värskeid tooraineid, sobib just vastava aastaajaga, serveeritakse kaunilt ja kunstipäraselt. Tulemuseks on Jaapani kokakunsti üks tippsaavutusi - friteeritud mereannid ja juurviljad, mis on kerged ja värske maitsega. 

Ööbime Tokyo südalinnas Ginzas.

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Tokyo Royal Park Shiodome hotell 4*

3. päev

Tokyo koos Barutoga / paadiretk Sumida jõel / Akihabara Maid Cafe

Täna avastame Tokyot koos Barutoga. Liigume ringi nii nagu kohalikudki - ühistranspordiga. Sõidame metroo ja laevaga. Tokyo oli kunagi linn, mis elas peamiselt oma jõgede ja kanalite ääres. Edo ajastul toimus peaaegu kogu liiklus ja kaubavedu pealinna veeteede kaudu. Auto- ja rongiliikluse arenedes kahanes jõgede ja kanalite tähtsus. Kui võrrelda tänast ja 17. sajandi Tokyo kaarti, siis märkame, et moodne Tokyo linnaplaneering rajaneb 17. sajandi Edo omal. Kiirteed on ehitatud veekanalite peale ning raudteed ja metrood liiguvad mööda välimist vallikraavi. Viimastel aastatel on linna peamine jõgi Sumida teataval määral puhastatud ja jõeliiklus on jälle nauditav.

Sumida jõeretkel on võimalik näha Tokyo vaateid. Jõelaev sõidab läbi lüüsivärava avavette, kus Sumida jõgi Tokyo lahte suubub. Hinode kailt alustab laev mööda jõge liikumist, möödudes kõigepealt Tsukiji kalaturust ning Teise maailmasõja pommitamisest imekombel pääsenud vana Edo kultuuri keskuse Tsukuda saare vahelt. Jõelaev möödub retke jooksul 12 erinevat värvi sillast. Kaldapealsetel on kitsad pargiribad. 

Pärast Sumida jõe kruiisi läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk kaastunde Bodhisattvale pühendatud Sensoji templile. Palverändurite lahkuse tõttu on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on meil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Akihabara elektroonikapiirkond laiub Akihabara jaama ümbruses. Otse jaama all kitsastes vahekäikudes asub väikeste poodidega kaubatänav, kus müüakse kõikvõimalikke elektroonikaseadmeid. Turg tekkis pärast Teist maailmasõda, kui Jaapani armee tahtis lahti saada üle jäänud vahenditest. Akihabara ja elektroonika on saanud sünonüümideks. Lisaks elektroonikale leidub Akihabaras rida kummalisi ja omanäolisi popkultuuri asutusi. Nendeks on Maid kohvikud, kus teenindajad on riietunud nunnudeks teenijannadeks ja naudivad külastajatega suhtlemist ainulaadsel "moe moe" viisil.

Õhtul läheme avastama Tokyo ööelu piirkondi Shinjukut ja Shibuyat koos Barutoga. Põikame sisse mõnda jaapanipärasesse kõrtsi Izakayasse, kus töölt tulnud Jaapani ärimehed lahustavad päeva pingeid. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Tokyo Royal Park Shiodome hotell 4*

4. päev

Tokyo / Nikkō koos Barutoga

Sõidame bussiga kaks tundi Nikkōsse. Külastame Tōshō-gūpühamut ning jalutame Chuzenji järve juures. Külastame ka Katayama Sake pruulikoda. Õhtuks jõuame jaapanipärasesse võõrastemajja, kus saame koos sumolegendiga aja maha võtta.

Nikkō linn asub Tokyost põhjas Nikkō rahvuspargi väravas. Nikkō oli budistlik-shintoistlik usukeskus sajandeid enne seda, kui 1600ndatel kuulus shogun Tokugawa Ieyasu paiga välja valis oma mausoleumi jaoks. Nikkō rahvuspargis on imeline mägine maastik, järved, kuumaveeallikad, metsikud ahvid ja mitmed matkarajad. Nikko püha Nantai mäe jalamil asub imekaunis Chuzenji järv 1200 meetri kõrgusel üle merepinna. Järv tekkis ligikaudu 20000 aastat tagasi Nantai vulkaani purske tagajärjel. Järve ümbrus on jäänud puutumata tööstuse arengust ja suvine värske õhk meelitab siia puhkajaid. Nikkō ja Okunikko piirkond Chuzenji järve ümbruses on tuntud paik sügiseste värvide (koyo) imetlemiseks.

Tōshō-gū pühamu on Tokugawa sõjalise dünastia asutaja Tokugawa Ieyasu viimane puhkepaik. Tokugawa dünastia valitses Jaapanit enam kui 250 aastat kuni 1868. aastani. Kui pojapoeg Tokugawa Iemitsu oli lasknud 1634. aastal valmis ehitada Ieyasu pühamu - mausoleumi Tōshō-gū, tahtis ta võimalikke rivaale Tokugawa klanni vara ja vägevusega pimestada. Sellest ajast saadik on Nikkō, kirjutatud päikesevalgust tähendavate tähemärkidega, saanud toreduse ja hiilguse võrdkujuks. Tōshō-gū pühamu ehitamisel töötas pühamu kallal kahe aasta vältel ligi 2000 käsitöölist üle terve Jaapani. Nad ehitasid, kuldasid, maalisid ja lakkisid loomaks seda lillelist ning võrratut Momoyama stiilis kompleksi. Pea kõik, mida on võimalik kaunistada, on kaunistatud. Kuigi Tōshō-gūs leidub palju shinto pühamule iseloomulikku, on siin olemas ka mitmed budistlikud elemendid nagu näiteks ebatavaline pagood, suutrate raamatukogu ja Niomoni värav. Pühamuni viiva seedriallee istutas 17. sajandil ülik mõne külluslikuma ohvrianni asemel. 

Külastame Katayama sake pruulimiskoda (sake - Jaapani riisiviin). Katayama pruulikojas on saket valmistatud esivanemate kombe kohaselt aastast 1880. Siinsele sakele annab oma jõu ja väe Nikkō mäeahelikust pärit kirgas vesi. Sake on olnud jaapanlaste jaoks püha jook ligi 2000 aastat ning sake pruulimise teadmised ning tehnoloogiad on edasi antud põlvest põlve igas Jaapani nurgas. Jaapanlaste jaoks on see jook, mis käib kaasas kõikide tähtsate elusündmustega ning paneb hingekellad alati helisema!

Majutus jaapanipärasesse hotellis - ryokanis. Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit - looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat peaaegu rituaalset puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Naudime ryokanis ka Jaapani traditsioonilist õhtusööki. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda - kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog - riis!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jaapanipärane hotell (ryokan) Hanagoromo No Yakata Nikko Senhime Monogatari 

5. päev

Nikko / Kyoto

Pärast hommikusööki teeme jalutuskäigu Kinugawas ja seejärel sõidame kiirrongiga Kyotosse.

Kinugawa on väike kuumaveeallikatega linnake Nikko lähedal. Kuumaveeallika buumi ajal rajati siia mitmeid kümblusasutusi, ent mitmed neist on nüüdseks suletud. Siin on mitu teemaparki: Tobu maailma väljak, kus näha mitmed maailmakuulsate vaatamisväärsuste mudelid, ning Edo ajastu küla teemapark. 

Pärastlõunal asutame end kiirrongile Shinkansenile ja sõidame vanasse pealinna Kyotosse.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto New Miyako hotell 4*

6. päev

Kyoto

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 shinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete - habraste puidust ja paberist ehitiste, ning moodsate klaasist ja terasest ehitiste läbipõimumine. 

Jätkame päeva Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutumatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15-st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt, aga zen-mõtteviis pigem julgustab igal ühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti. 

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale muutes selle hoomamatult avaraks.

Lõunasöök - sushi. Riis ja kala on Jaapani kokakunstis esmatähtsal kohal ja need kaks on täiusliku kooskõla leidnud just sushi näol. Igas Jaapani piirkonnas on välja kujunenud omad sushiretseptid, millega hoitakse elus kohalike olude ja eelistuste kulinaarse vaheldusrikkuse varakambrit. Traditsioonilise sushi geniaalsus seisneb just erinevate mereandide maitse täiuseni tõstmises. Sushi on oivaline ja samas turvaline - ligi 3000 aastase sushi ajaloo jooksul on Jaapani kokad kasutusele võtnud leidlikke nippe, kuidas muuta mereandide maitseid veelgi hõrgumaks ning tarbimist turvalisemaks. Sushi kokk pühendub iga päeva just kõige parema sushi valmistamisele - et tema käes voolitud sushiriisi pätsike oleks piisavalt habras laskmaks läbi valguskiiri ent samas piisavalt sitke, et see ei laguneks koost enne suhu panekut. Kõige hõrgem sushi hakkab suhu pannes mõnusasti sulama!

Päeva jätkame Ginkaku-ji ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkakuji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil shogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto New Miyako hotell 4*

7. päev 

Kyoto

Pärast hommikusööki jätkame Kyoto linnaga tutvumist. Külastame Sanjusan gendo templit. Jaapani pikima puidust ehitise peasaali keskel püüab pilku tuhandekäeline Kannon ehk kaastunde Bodhisatra. Tema mõlemal küljel on veel viissada tuhandekäelist jumalannat. 1001 jumalanna lõpmatusena näiv kätemeri abistab inimesi nende kannatustes. 

Õhtul jalutame koos reisijuht Riho-Brunoga Kyoto armsatel väikestel tänavatel. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kyoto New Miyako hotell 4*

8. päev

Kyoto / Yufuin kuumaveeallikad koos Barutoga

Pärast hommikusööki seame end kiirrongile ja sõidame Kyūshū saarele. Esmalt peatub rong Kokuras. Kokuras istume ümber teisele rongile ja sõidame Beppusse. Beppust sõidame edasi bussiga Yufuini. Õhtupoolikuks jõuame Yufuini jaapanipärasesse võõrastemajja. Siin saame jälle koos Barutoga nautida parimat Jaapani külalislahkust, kokakunsti ja tervistavaid protseduure.

Kyūshū saar asub Jaapani lõuna osas. Saare kauaaegsed suhted Hiina, Lõuna-Aasia ja Euroopaga on teinud sellest Jaapani kõige kosmopoliitsema ja kultuuriliselt areneva piirkonna. Läbi Kyūshū jõudsid 4. sajandil pKr Jaapanisse Hiina ja Korea kultuur. Kohalikud elanikud tõrjusid siin tagasi Mongoolia sissetunge 12. ja 13. sajandil. Jaapani päästis tol korral võimas torm kamikaze. Sadamalinnade Nagasaki ja Kumamoto kaudu ilmusid Kyūshūle 16.sajandil Portugali, Hispaania ning Hollandi kaupmehed. Pisike Dejima saar oli Jaapani isolatsiooni ajastul ainuke vabasadam lääne kaubanduse ja teadmiste sissepääsuks Jaapanisse.

Kyūshū maastikku kujundab aktiivne vulkaaniline tegevus. Muistsetele vulkaanikoonustele lisaks on siin Sakurajima vulkaan, mis purskab iga päev õhku tuhka. Aso mägi on maailma suurim kraater ning Beppus ja teistes kuumaveeallika linnakestes suitsevad kaljulõhed ja fumaroolid. Beppust umbes 10 kilomeetri kaugusel asub pisike kuumaveeallikate kuurortlinn Yufuin. Yufuin idüllilistel tänavatel on tore jalutada, kohvikuid ja butiigikesi külastada. Yufuini juures asub Kinrini järv. Kinrini järve udune maastik koos kahetipulise Yufu mäega on tõeline kohalik kaunitar. 

Seame ennast sisse jaapanipärases võõrastemajas, kus täna õhtul on meil võimalus nautida erinevaid kuumaveeallikatega basseine onsene. Samuti naudime Jaapani traditsioonilist õhtusööki.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Jaapanipärane hotell (ryokan) Yufuin Kotobuki Hana No Sho

9. päev

Yufuin / Fukuoka

Hommikul teeme jalutuskäigu Yufuini idüllilises linnakeses. Seejärel sõidame bussiga Fukuokasse, kuhu jõuame õhtupoolikul.

Fukuoka on rabavalt moodne linn, mida peetakse Lõuna-Jaapani väravaks. Fukuoka on sadamalinn ning on suutnud end hoida muutumast tööstuslinnaks. Siin on tunda Aasia hõngu, sest linn on läbi ajaloo olnud väravaks, mille kaudu tulid Jaapanisse Hiina ja Korea kultuur. Linna jaotab kaheks Naka jõgi. Jõest läänes asub kaubandus- ja sisseostude tegemise piirkond Tenjin. Idas asub meelelahutuspiirkond.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Fukuoka The Royal Park hotell 4*

10. päev

Fukuoka / sumo koos Barutoga

Pärast hommikusööki pühendame päeva sumole. Külastame koos Barutoga sumotalli. Sööme ühe tõelise sumomaadleja lõunasöögi.

Pärastlõunal läheme Fukuoka sumoareenile ja vaatame kõrgliiga võistlust (16.00-18.00). Meil on suurepärased masu istekohad sumoareenile väga lähedal, kus on sumo lahingute intensiivsus ja sumomaadlejate vägi jõuliselt tunda. Istume põrandal mattidel kohe sumosponsorite ja asjaga lähedalt seotud inimeste selja taga. 

Sumo on jaapanlaste jaoks palju rohkem kui lihtsalt sport. Sumo kannab edasi traditsioonilisi väärtusi, kombeid ja tavasid. Esimesi sumolahinguid hakati korraldama juba 3.-7. sajandil, mil sumolahingud pühendati riisiistutuse perioodil jumalatele ning paluti õnnistust ja rikkalikku saaki. Meil on võimalus parimatele sumomaadlejatele kaasa elades lasta ennast kaasa kiskuda haaravast vaatemängust. Sumomaadlejatelt oodatakse, et nad on alati meelekindlad, väljendavad vaid aupaklikkust ning väljapeetust, pärast võite rõõmustades ei eputa ning kaotades ei väljenda ka pettumust. Sumomaadlejad on traditsiooniliste jaapanlike vooruste kehastused: oma olekuga demonstreerivad ta mehelikku väärikust, ausust, jõulisust ning distsiplineeritust.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Fukuoka The Royal Park hotell 4*

11. päev

Fukuoka - Helsinki - Tallinn

Alustame teekonda tagasi Tallinnasse.

Lend Fukuoka-Tokyo
Lend Tokyo-Helsingi (Finnair)
Lend Helsingi-Tallinn (Finnair)

Toidukorrad: hommikusöökReisi hind: 5774 € 

Paketis sisaldub:

 • lennupiletid Tallinn-Helsingi-Tokyo ja Fukuoka-Tokyo-Helsingi-Tallinn 
 • lennujaamamaksud
 • majutus heades 4* hotellides
 • majutus programmis märgitud jaapanipärastes hotellides (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • hommikusöögid
 • programmis märgitud lõunasöögid
 • programmis märgitud õhtusöögid
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • sumo piletid (A-klass)
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Programmiga seonduvaid lisakulutusi reisil ei ole.

Lisatasu eest:

 • juhul kui soovite majutust üheses hotellitoas, lisandub teie arvele 450 eurot
 • reisikindlustus

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Enamik Jaapani kultuurireisi tegevustest nõuab kergemat või mõõdukat pingutust. Paljude ekskursioonide ajal kõnnime 1-8 kilomeetrit ebatasase pinnasega teid mööda, mis võivad olla kivised või libedad, samuti liigume mööda treppe. Jaapani reisi ajal olge valmis ka selleks, et templites, pühamutes ja teisteski paikades tuleb jalanõud jalast võtta. Päevased keskmised temperatuurid on +10 ja +25 vahel ning kõrgemal mägedes on tavaliselt ka jahedam. Jaapanis sajab tihti ning seetõttu peaksime olema valmis igasuguseks ilmaks.

Broneeri reis

Broneeringvorm

Broneeringuinfo

Barutoga Jaapanisse! Ringreis ja Fukuoka sumoturniir

6. november 2020 – 16. november 2020