Andamanid
Saladuslikud saared India ookeanis


14. jaanuar – 26. jaanuar 2023
Grupis 12 reisijat
Reisijuht: Kaido Haagen

Andamanid

14. jaan – 26. jaan 2023  / 4452 €

Andamani saared on üks paremini hoitud saladusi maailmarändurite hulgas. Andamani saarestik koosneb umbes kahesajast enamasti asustamata saarest Bengali lahe ja Andamani mere vahel. Saari katab tihe troopiline vihmamets ja rannikul on levinud mangroovid. Tuntumaiks puhkuse kohaks saartel on Havlocki saar, mille imelised rannad on viimase kümne aasta jooksul järjepidevalt valitud maailma parimate randade hulka. Tänu Andamani saarte isoleeritusele (285 kilomeetrit mandrist) leidub seal palju endeemseid taime-, looma- ja linnuliike ning mitmeid haruldasi roomajad ja kahepaiksed. Andamani saarte põlisasukateks on väikesekasvulised tumedanahalised negriito hõimud. Suurem osa põliselanikest on „kodustatud”, kuid mõned on siiski säilitanud ürgse kultuuri ja animistliku usundi. Põliselanikke on alles jäänud alla 1000 inimese. Saartel elab neli hõimu: andamanlased, onged, jarawad ja sentinellased, kellel igal oma saatus. Andamanlased on kohanenud nüüdisaegse eluga, nad harivad maad ja kannavad tavalisi riideid. Onged on olnud põlised kütid ja korilased ning nende traditsiooniliseks riietuseks nii meestel kui ka naistel on väikesed niudevööd. Veel 50 aastat tagasi ei tundnud nad isegi toidu keetmist, ent nüüd teevad jõupingutusi oma traditsioonilise eluviisi säilitamiseks. Jarawa’sid ja sentinellasi pole antropoloogid ja etnograafid eriti uurida saanud, sest võõraid võetakse vastu mürginooltega. Kaugelt vaadates on teada vaid, et sentinellasete hõim elab kiviajas ning kasutab vibusid, harpuune ja kivikirveid. India valitsus on asunud traditsioonilise eluviisiga hõime kaitsma ning nende jaoks on moodustatud ka kaitsealad. Andamani saared on antropoloogia huviliste jaoks tõeline maiuspala!

Fotod: Kaido Haagen

1. päev

Tallinn - Helsingi - Doha - Kolkata

Koguneme Tallinna lennujaamas kell 4 hommikul.

Lend AY1036 Tallinn-Helsingi 06.05-06.40 
Lend QR304 Helsingi-Doha 09.10-16.20
Lend QR540 Doha-Kolkata 18.55-02.05+1

Jõuame Indiasse 19. jaanuari varahommikul. 

2. päev

Kolkata - pöörane India

Saabume Kolkata lennuväljale ning sõidame hotelli, varajane check-in. Puhkame pisut, sööme hommikust ning seejärel läheme linnaekskursioonile.

Päevane Kolkata linnaekskursioon: Dalhousie väljak, Howrah sild, The Pareshnath Jain tempel, Kumortuli, kohalik turg, lilleturg.

Kolkata (varasema nimega Calcutta) linna kõige vaimustavam tunnus on siiani Gangese jõgi, mida siin kutsutakse Hooghly'ks. Linna rajajaks peetakse Ida-India kompanii agenti Job Charnok'it, kes maabus jõe kaldale 1690. aasta augustis. Calcutta oli Londoni järel Briti impeeriumi tähtsuselt teiseks linnaks. Hooghly äärne Calcutta on säilitanud oma endise aura, põimides üheks veetlevaks kangaks mineviku ja tänapäeva.

Dalhousie väljak - kui Kolkata oli Briti India administratiivne keskus, siis BBD (Binoy Badal Dinesh) Bagh oli võimukeskuseks. Põhjaküljel seisab imposantne Writers Building (eesti keeles Kirjanike Hoone). Hoone ajalugu ulatub aastasse 1880, mil kirjatööga tegelevaid inimesi kutsuti "kirjutajateks". Endise Ida-India kompanii kirjutajad on nüüd välja vahetatud moodsate Lääne-Bengali valitsuse töötajate vastu, ent Writers Building hoone on endiselt Lääne-Bengali valitsuse asupaigaks.

Howrah sild on kuulsaim Calcutta vaatamisväärsus ning ühtlasi üks maailma parim näide konsoolsillast. Howrah sild ühendab Howrahi linna  naaberlinna Kolkataga. Üle Hooghly jõe ehitatud sild ristiti algselt New Howrah sillaks ent hiljem - 1965. aastal - nimetati ümber Rabindra Setu'ks Rabindranath Tagore'i järgi. Sild on 97 meetrit kõrge, 705 meetrit pikk ning silla ehituseks läks vaja 26 400 tonni terast. Tänapäeval on see üks tihedama liiklusega sildu maailmas.

Kolkata Pareshnath Jain tempel on üks enim austatud ning pühamaid templeid Kolkatas. Templi kuulsusrikkale ilule lisaks on tempel tuntud ka spirituaalse õhustiku poolest, mis meelitab siia hulgaliselt pühendunud usklikke. Lisaks templi imelisele sisemusele ümbritsevad templit  klaasmosaiikide ning Euroopa stiilis hõbedaste kujudega kaunistatud võluvad aiad. Aedade värvikirevad õied ja  purskkaevudest purskuv vesi pakub suurepärast vaatemängu. Tiigis ujuvad värvilised kalad löövad sulpsu. Kogu ümbritsevast õhkub sulnist meelerahu ja harmooniat.

Kumortuli (või Kumartuli) oli algselt pottseppade piirkond Kolkata põhjaosas. Tänu kunstiliselt kõrgetasemelistele toodetele on pottsepad tuntust kogunud. Kolkata piirkonnas valmistatakse Hindu jumaluste savist kujukesi Kolkata religioossete festivalide tarbeks. Seda peetakse üheks Kolkata seitsmest imest. 

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kolkata The Park hotell 4*, deluxe toad

3. päev

Kolkata / melu Bengali lahe ääres

Päevane linnaekskursioon: ema Teresa maja, India muuseum, Victoria memoriaal.

Esmalt külastame Ema Teresa maja. Ema Teresa rajas 1950. aastal uue Halastuse Misjonäride ordu. Ordu missiooniks oli ema Teresa enda sõnul "aidata näljaseid, hüljatuid, kodutuid, pimedaid ja leeprahaigeid - kõiki, kes on ühiskonnast välja tõrjutud ning keda varem või hiljem ootab surm". Vastavalt missioonile rajati mitmeid kodusid, sealhulgas Nirmal Hriday (surijate kodu), Shanti Nagar (leeprahaigete kodu) ja  Nirmala Shishu Bhavan (lastekodu). Tänapäeval on selliseid kodusid mitmeis paigus ja abistajate ning toetajate hulgas on lisaks nunnadele ka palju vabatahtlikke. Ema Teresal on kogu tema pühaduse juures ka mitmeid kriitikuid. Näiteks Germaine Greer on ema Teresat süüdistanud heategevuslikus imperialismis. Samas, nunnadega mõnda aega koos olnud ja nende rasket tööd näinud inimesed ei pea nunnasid ilmselt kunagi "piibliga virutavateks evangelistideks". Ema Teresa ise ütleb, et tema töö paneb sügavalt järele mõtlema. Tema inspiratsioon on puhtalt spirituaalne ning kristlik, ent seda rakendatakse peamiselt füüsiliste vajaduste eesmärgil. Ema Teresa juhatusel missioonide heategevus kasvas ning laienes ka teistesse riikidesse. 1970ndateks sai Ema Teresast rahvusvaheliselt tuntud vaeste ning väetite kaitsja tänu dokumentaalfilmile ja Malcolm Muggeridge poolt kirjutatud raamatule "Midagi ilusat jumalale". 1979ndal aastal sai ema Teresa rahvusvahelise tunnustuse, pälvides Nobeli rahuauhinna oma töö ja võitluse eest, millega ta oli leevendanud abi vajavate laste viletsust ja hädasid. Vananedes tuli Ema Teresal läbi teha kolm rasket operatsiooni ning tema viimaseid südamelööke jälgis terve maailm. 1997. aasta algul andis ema Teresa oma ameti üle õde Nirmalale. 

Seejärel külastame India muuseumit. 1814. aastal rajati imeline muuseum Kolkatasse Park tänavale. India muuseumis on 100 000 eksponaati, olles nii riigi suurim antiigi ja muude taoliste esemete varamu. Muuseum on pilgeni täis arheoloogia-, geograafia- ja botaanikaalaseid esemeid. Eksponaatide hulgas on Harappani tsivilisatsiooni säilmed, meteoriidid, Buddha tuhk, Shahh Jahan'i smaragdpokaal, inimembrüod, jne. Suursugune muuseumiehitis on ehitatud Itaalia stiilis.

Victoria memoriaal on üks Kolkata tuntumaid vaatamisväärsusi. Täielikult valgest Makrana marmorist ehitatud memoriaal on üks India kaunimaid monumente, ühendades ainulaadsel viisil parimat Euroopa klassikalist, eeskätt Briti, arhitektuuri Mughali motiividega. Victoria memoriaali nurgakivi asetas Walesi prints 1906. aastal ning 1921. aastal õnnistati see sisse kuninganna Victoria auks. Ehitise suuruseks on 103x69 meetrit ning kõrguseks 56 meetrit. Memoriaal avati avalikkuse jaoks 1921. aastal. Tuntud Briti kunstnike Thomas'i, William Daniell'i ja Zoffany teosed paiknevad just siin.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Kolkata The Park hotell 4*, deluxe toad

4. päev 

Kolkata / Port Blair / Andamani saared

Hommikul sõidame lennujaama ning valmistume lennuks Port Blairi. Hommikust sööme lennukis.

Lend IndiGo 6E282 Kolkata-Port Blair 07.15-09.50     

Tere tulemast maailma paremini hoitud saladuste saartele - Andamani saartele! Pikka aega on saared olnud mähitud salapära ja legendide loori. Alles hiljuti on saared jõudnud reisihimuliste teadvusesse kui paik mida kindlasti peaks külastama. Andamani ja Nicobari saared on maailma üks unikaalsemaid ja olulisemaid antropoloogilisi paiku. Saared on koduks kuuele aborigeenihõimule: andamanid, onged, jarawad, sentinellased Andamani ahelikus, ning shompeni ja nicobari hõimud Nicobari lõuna ahelikus. Enamasti on hõimud segunenud Indiast sisserännanutega, vaid sentinellased on valinud jääda oma saarele. Nimi Andaman tuleneb hindu jumala Hanumani nime malaikeelsest variandist Handuman. Saared olid tuntud juba muistsetele meresõitjatele ning tihti nimetati neid kannibalide saarteks. Tänu valitsuse tugevatele piirangutele ja kontrollile, valvsale mereväele, endise vangilaagri aurale ning keskkonna-aktivistide jõupingutustele on Andamanid säilinud eheda ja puhtana.

Hommikul teeme innaekskursioon Port Blairis: Cellular vangla, Antropoloogia muuseum, Mereväe muuseum (Samudrika), Sagarika (Cottage Emporium).

Cellular vangla, tuntud ka kui Kālā Pāani (Must vesi), on koloniaalaegne vangla Andamani ja Nicobari saartel. Britid kasutasid vanglat poliitvangide eksiili saatmiseks. Paljud tuntud dissidendid, teiste hulgas Batukeshwar Dutt ja Veer Savarkar, olid siin vangistuses India iseseisvusvõitluse ajal. Tänapäeval on see rahvuslik memoriaal.

Antropoloogia muuseum sai alguse 1975-76ndal aastal. Port Blairis asuv Antropoloogia muuseum on etnograafiline muuseum, kus on piltlikult näha Andamani saarte põlisasukate elu. Andamani saarte põlisasukateks on väikesekasvulised tumedanahalised negriito hõimud ning Nicobari põlisasukateks Sumatra saare elanikega sarnanevad mongoliidse rassi esindajad.

Pärast ekskursiooni sõidame sadamasse, asutame end saarte-vahelisele parvlaevale ja sõidame 2.5 tundi Havelocki saarele. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Munjoh Resort hotell, AC Luxury Villa. Enamik väljaandeid ja ka hotell ise reklaamib end 4* majutuskohana. Meie hinnangul vastab hotell heale 3* tasemele.
Soovi korral on võimalus majutuda Havelocki saare parimas hotellis, Taj Exotica 5* (lisatasu 6 öö eest kokku 1000 €)

5.-9. päev

Havelocki saar

Vabad päevad saaremõnude jaoks.

Havelocki saar on saanud nime Henry Havelocki järgi, kes oli Indias tegutsev Briti kindral. Praegune elanikkond koosneb Bengalist tulnud asunikest. See on Andamani ja Nicobari saarestikust üks ainukene paik, kus India valitsus on lubanud ja toetab turismi arengut. Siin asub ka üks Andamani kauneimaid randu ning bambusest hütid majutuseks. Havelocki saar on sobilik neile, kes soovivad kiirest elutempost korraks maha astuda ning saare rahulikku tempot nautida.

Valik tegevusi (tasuda saab eraldi kohapeal). Reisijuht pakub aktiivselt erinevaid võimalusi saare avastamiseks, olles ise kõikjal ka saatjaks. Meie hotell asub piirkonnas, kus on rohkesti erinevaid restorane ja see annab võimaluse erinevateks kulinaarstekes elemausteks.

Kanuudega mangroovimetsas.

Retk Elevandi randa. Elevandi rand on üks unikaalsemaid randu Havelocki saarel. Rannas asuvad korallid on suurepärased. Seega on rand parim koht snorgeldamiseks. Hind 15 USD.

Retk Radhanagar randa. Pärastlõunane retk saare kaunimasse randa. Radhanagari rand valiti ajakirja Times poolt Aasia parimaks rannaks 2004. aastal. Suurepärane rand, kus lopsakas rohelus heidab siidisele pärlikarva liivale väga teretulnud varje. Türkiis-sinine vesi kutsub mere-elu avastama. Ujumiseks on sobilikud liivase põhjaga rannaribad ning nende kõrval asuvad korallrifid on põnevad snorkeldajate jaoks. Hind 35 USD.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Munjoh Resort hotell, AC Luxury Villa. Enamik väljaandeid ja ka hotell ise reklaamib end 4* majutuskohana. Meie hinnangul vastab hotell heale 3* tasemele.
Soovi korral on võimalus majutuda Havelocki saare parimas hotellis, Taj Exotica 5* (lisatasu 6 öö eest kokku 1000 €)

10. päev

Havelocki saar / Port Blair / Rossi saar

Pärast hommikusööki asutame end parvlaevale ning sõidame Port Blair'i (2.5 tundi). 

Port Blair'i jõudes suundume poolepäevasele ekskursioonile lähedalasuvale Rossi saarele. 

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Munjoch Island House hotell 4*, Emerald Suite

11. päev

Port Blair / Chennai (Lõuna-India)

Täna sõidame lennuväljale ning lendame Chennaisse.

Lend SpiceJet SG607 PortBlair-Chennai 11.40-13.55  
Pärastlõuna Chennais.   

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: GRT Grand hotell 4*

12. päev

Chennai 

Päevane Chennai linnaekskursioon. Lõunasöök kohalikus restoranis. Hotellituba kasutamiseks kuni õhtuni. Õhtul kell 23.00 sõidame lennujaama. 

Chennai (endise nimega Madras) on tüüpiline India linn ning ühtlasi on see ka Tamil Nadu pealinnaks. Kuigi linn on üks vanimaid brittide asulaid, on linna vaimsus jäänud muutumatuks. Linna Briti minevikku on jäänud meenutama katedraal ja Püha Georgi kindlus. Marina rand on  pikkuselt teine rand maailmas. Püha Georgi kindlus oli brittide tugipunktiks ning siit alustas Robert Clive Briti võimu ekspansiooni. 

Linnaekskursioonil külastame nii tänapäevaseid kui ajalooliseid huviväärsusi. Esmalt vaatame Victoria kunstigaleriid, Pronksi galeriid ja Madrase muuseumi. Seejärel sõidame läbi Egmore'i, Georgetown'i ja peatume St. George'i kindluse juures, kus asub kohalik parlament. Kindluse vallide sees asub St. Mary kirik, mis on vanim anglikaani kirik Aasias. Kirik ehitati 1680. aastal. Kindluse muuseumis on Raj'i reliikviad. Seejärel sõidame mööda Marina randa, külastame San Thome'i katedraali, kus asuvad Kristuse jüngri St. Thomase maised säilmed ning vanim kristlik misjon Aasias. Viimane peatus on Shivale pühendatud Kapaleeswarar'i templi juures, kus on võimalik jälgida Hindu rituaale.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: GRT Grand hotell 4*

13. päev

Chennai - Doha - Helsingi - Tallinn

Lend QR529 Chennai-Doha 03.20-06.05
Lend QR301 Doha-Helsingi 08.30-13.55
Lend AY1027 Helsingi-Tallinn 18.30-19.05Reisi hind: 4452 € 

Paketis sisaldub:

 • Lennud Tallinn-Helsingi-Doha-Kalkuta/ Chennai-Doha-Helsingi-Tallinn
 • Lennud Kalkuta-Port Blair-Chennai
 • Majutus 4* hotellides, Havelocki saarel 3+*
 • Hommikusöögid
 • Programmis märgitud lõuna-ja õhtusöögid
 • Laevasõit Havelocki saarele
 • Programmis märgitud ekskursioonid
 • Transfeerid
 • Eestikeelse reisijuhi teenused

Lisatasu eest:

 • Reisikindlustus
 • Soovi korral majutus Havelocki saarel Taj Exotica 5* hotellis (kaheses toas) - 1000 €
 • Majutus üheses hotellitoas 1100 €
 • Ekskursioonid Havelocki saarel

Reisiprogramm

Reisikorraldajana anname endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätame endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Teeme seda juhul, kui see on meist sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Meie programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Broneeri reis